Savjeti o nadogradnji računala izdvojena tema

poruka: 24.232
|
čitano: 3.824.354
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Sad mu je CPU dovoljan, a kad dođe vrijeme da tu grafu mijenja može i cpu onda mijenjat.

 

Ne kupuju se komponente da ti budu adekvatne za 2 godine nego kad ih kupuješ.

 

Ak već kupuje za budučnost onda je to 10th gen ili zen3 najesen.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
picajzla0707 kaže...
Rhodin kaže...

Stvar je u tome što će sa 10700k i z490 pločom imat iste preformanse na 2k monitoru (ili unutar 5%) nego da uzme za trećinu cijene b450 i r5 3600.

Al čovjek hoće i intel "i fučkaj ga sad" 

 pa da, na 2k je trenutno razlika minimalna

no slika dolje testova na 780p pokazuje da je razlika dosta veća

 

to pak najavljuje kakvo će stanje biti kad dođu jače gpu, jer ako uzima procesor za 'budućnost', onda valjda računa sa nekim upgrejdom grafike s kojom će se i na 2k bolje pokazati ova razlika 

ne da je tih 20-ak posto isplativo razlike u cijeni, no njega za cijenu očito nije briga

 Ja nikada necu skontati ljude koji danas u 2020. godini igraju na HD rezoluciji. 

 

Razmijem da ljude koji imaju fakat slab hardver pa su prinudjeni, to je ok ali ne kontam nekoga tko kupi jbg mocan hardver da bi vrtio nesto u HD na 240 slicica i pri tome niti je neki kompetitive gejmer, niti zivi od gejmanja, igra kao i ostalih 99% smrtnika igre ali je nafuran kako treba imati 240 slicica.

 

 

 

13 godina
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

A da onda jednostavno idem na R5 3600 i recimo MSI B450 TOMAHAWK MAX, pa kud puklo? Ove visoke cijene Intela i mene vec polako nerviraju i ne nalazim vise opravdanje za Intel.

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Dr. Vicko kaže...

 Ja nikada necu skontati ljude koji danas u 2020. godini igraju na HD rezoluciji. 

 

Razmijem da ljude koji imaju fakat slab hardver pa su prinudjeni, to je ok ali ne kontam nekoga tko kupi jbg mocan hardver da bi vrtio nesto u HD na 240 slicica i pri tome niti je neki kompetitive gejmer, niti zivi od gejmanja, igra kao i ostalih 99% smrtnika igre ali je nafuran kako treba imati 240 slicica. 

kakve to sad veze ima s mojim komentarom, osvrnuo sam se na trenutno stanje na 2k i ukazao na situaciju u 780p koja pokazuje razliku u procesorima, ne zato jer će netko s takvim hardverom igrati na 780p

danas se može uzeti sasvim solidan 2k 144hz monitor za relativno malu lovu (link), na kojem će taj procesor u nekoj od budućih grafa itekako pokazati razliku

jest da je ta razlika pišljivih 20 posto i da ne vrijedi razlike u cijeni, no opet je razlika i bit će još veća kako jezgre budu dolazile do izražaja obzirom da je usporedba 6/12 naspram 8/16 procesora

 

jači procesor je jednostavno jači, bez obzira što je trenutno ograničen mogućnostima grafike na 2k ili 4k i fer je to pokazati nekom tko kaže da planira upgrejd na duže vrijeme

 

infeqt0r kaže...

A da onda jednostavno idem na R5 3600 i recimo MSI B450 TOMAHAWK MAX, pa kud puklo? Ove visoke cijene Intela i mene vec polako nerviraju i ne nalazim vise opravdanje za Intel.

 to ti je svakako bolji izbor, pogotovo ako imalo gledaš razliku u cijeni

jedino što bih ti preporučio asus b450 tuf pro gaming, jer je bolja ploča, a još i nešto jeftinija od tomahawk

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.6.2020 23:34 (picajzla0707).
15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
infeqt0r kaže...

A da onda jednostavno idem na R5 3600 i recimo MSI B450 TOMAHAWK MAX, pa kud puklo? Ove visoke cijene Intela i mene vec polako nerviraju i ne nalazim vise opravdanje za Intel.

Kupuješ sebi ono što će tebe zadovoljiti, 10700k je definitivno jači procesor, ali cijena to odražava.

Sa RTX2080 na 2K monitoru su "tu negdje", sa jakim OC 107000K će se osjetit više razlike, na stock manje.

Danas sutra ako misliš uzet novi grafu, tipa 3800Ti razlika će biti još veća sa 10700K.

Al samo ti znaš što planiraš i što ti nije skupo i što ti treba.

Ako ostaješ dugo na RTX2080 onda ti se najviše isplati B450 tomahawk max i R5 3600 definitivno.

 

 

13 godina
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Narucio sam upravo R5 3600 i Tomahawk Max (ASUS Tuf mi se ne uklapa bojom a razlika u cijeni je ionako mala). Koliko cu zadrzati 2080? Ne znam ni sam, mozda cu cekati 40xx seriju, a tad bih i procesor vjerovatno mijenjao i prodao staru GPU i CPU, no otom potom. 10700k mi sad s ovom cijenom nema bas nekog smisla kad bolje razmislim.

Moj PC  
5 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
infeqt0r kaže...

Narucio sam upravo R5 3600 i Tomahawk Max (ASUS Tuf mi se ne uklapa bojom a razlika u cijeni je ionako mala). Koliko cu zadrzati 2080? Ne znam ni sam, mozda cu cekati 40xx seriju, a tad bih i procesor vjerovatno mijenjao i prodao staru GPU i CPU, no otom potom. 10700k mi sad s ovom cijenom nema bas nekog smisla kad bolje razmislim.

 

good choice 

3 godine
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Dakle, prvi post, dosta mi je vise amatera sa reddita, i losih misljenja. Mislim se o upgradeu, navest cu svoje specs

 

- Fractal design r6 kuciste, jako dobar airflow, 6 ventova usis, 2 ispuh temperature ne idu preko 60 na cpu
- AG271QG 1440p 165 hz

- GTX 1070ti

- p8z68 gen3 delux mobo

- i7 3770k @4.4 gHz oc (noctua nesto nesto, dobar cooler)

- 2x8gb 1600 mhz (OC, xmp) do nedavno krivo spojeno (single channel, komp prodisao nakon 2 godine koristenja)... prije 2 godine nisam znao nista o kompovima osim igrat na njima tako da mi je stari slaga a ja san ga normalno "požuriva".

- 620w psu gold

 

PC se koristi skoro iskljucivo za gaming i surf po netu, produktivnost 0. Sta se tice igrica, na primjer Valorant, Overwatch, i sve ove jednostavnije competitive naslove vrti bez problema na 165 fps, ali kada mjerim bench 1% i 0.1% low znaju biti oko 30ak sto se naravno primjeti tokom gejma.
Malo tezi naslovi poput Warzone, Apex, Tarkov su do nedavno bili uguseni RAM-om u single channelu (50-80fps), a od promjene apex vrti 120-150, warzone avg 100fps, vidna promjena. E sad, r5 3600, x570 polovna neki dosta dobar model oko 1200 kn, i 2x8 gb 3600mhz cl 16 su vec bili u kosarici i skoro spremni za put u RH, kad sam čačkajuci i pokusavajuci benhcat CPU otkrio da je cijelo ovo vrijeme RAM bio krivo spojen. Sad vise nisam siguran trebam li uopce upgrade cijelog starog dijela PC-a, da stedim lovu za rtx 2070 super mozda i oce li 2070 super biti bottleneckana ovim setupom jer vidim da gtx1070ti skoro pa i nije. I da za kraj stisnem jos jednu dilemu u post, zanima me zasto odabrat r5 3600 prije nego i5 10600k(f) kad intel ima "dosta" bolji performans sta se tice iskljucivo gejminga, ukupna razlika u cijeni za obe platforme je oko 100€ za cijeli kombo MOBO-RAM-CPU.  

Unaprijed veliko hvala na bilo kakvom odgovoru. :)

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
rokoloco kaže...

Dakle, prvi post, dosta mi je vise amatera sa reddita, i losih misljenja. Mislim se o upgradeu, navest cu svoje specs

 

- Fractal design r6 kuciste, jako dobar airflow, 6 ventova usis, 2 ispuh temperature ne idu preko 60 na cpu
- AG271QG 1440p 165 hz

- GTX 1070ti

- p8z68 gen3 delux mobo

- i7 3770k @4.4 gHz oc (noctua nesto nesto, dobar cooler)

- 2x8gb 1600 mhz (OC, xmp) do nedavno krivo spojeno (single channel, komp prodisao nakon 2 godine koristenja)... prije 2 godine nisam znao nista o kompovima osim igrat na njima tako da mi je stari slaga a ja san ga normalno "požuriva".

- 620w psu gold

 

PC se koristi skoro iskljucivo za gaming i surf po netu, produktivnost 0. Sta se tice igrica, na primjer Valorant, Overwatch, i sve ove jednostavnije competitive naslove vrti bez problema na 165 fps, ali kada mjerim bench 1% i 0.1% low znaju biti oko 30ak sto se naravno primjeti tokom gejma.
Malo tezi naslovi poput Warzone, Apex, Tarkov su do nedavno bili uguseni RAM-om u single channelu (50-80fps), a od promjene apex vrti 120-150, warzone avg 100fps, vidna promjena. E sad, r5 3600, x570 polovna neki dosta dobar model oko 1200 kn, i 2x8 gb 3600mhz cl 16 su vec bili u kosarici i skoro spremni za put u RH, kad sam čačkajuci i pokusavajuci benhcat CPU otkrio da je cijelo ovo vrijeme RAM bio krivo spojen. Sad vise nisam siguran trebam li uopce upgrade cijelog starog dijela PC-a, da stedim lovu za rtx 2070 super mozda i oce li 2070 super biti bottleneckana ovim setupom jer vidim da gtx1070ti skoro pa i nije. I da za kraj stisnem jos jednu dilemu u post, zanima me zasto odabrat r5 3600 prije nego i5 10600k(f) kad intel ima "dosta" bolji performans sta se tice iskljucivo gejminga, ukupna razlika u cijeni za obe platforme je oko 100€ za cijeli kombo MOBO-RAM-CPU.  

Unaprijed veliko hvala na bilo kakvom odgovoru. :)

 

Imaš okej komp za to što igraš. Cekaj dok izadje nova GEN grafi. tada će sve biti jasnije, a mozda i uhvatiš bolju priliku.

 

P.s. Uskoro izlaze nove konzole, tada se mjenja standard gaming industrije, poprati malo to sve, ne žuri...

coffe,coffe,coffe.....
3 godine
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Mislija san radit upgrade u dva dijela, MOBO CPU RAM sad nekad, iako nije zurba, a dogodine kad se ponovo ustedi malo love graficku. Ne bi volija sve odjednom jer mi je to veliko ulaganje, ne znam nisam pametan.

13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
rokoloco kaže...

MOBO CPU RAM sad nekad

Ni s jednim ne možeš pogriješiti, Ryzen 3600 i ASUS B450 PRO Gaming te 2x 8 GB Patriot Viper RAM 3200 MHz CL16.

X570 ne bih preporučio osim ako nemaš potrebe za GEN 4 NVME SSDom jer je skuplji dosta u odnosu na B450 čipset.

Ako ćeš na i5 ići, onda gledaj ploču ASUS Z490-P i isti ovaj RAM, hladnjak koji imaš sigurno odgovara ovom novom Intel soketu,

dok u slučaju AM4 soketa treba provjeriti i ako hladnjak nije podržan, kupiti odgovarajući set dijelova da se hladnjak može montirati.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.6.2020 16:09 (Valentin17).
3 godine
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Valentin17 kaže...
rokoloco kaže...

MOBO CPU RAM sad nekad

Ni s jednim ne možeš pogriješiti, Ryzen 3600 i ASUS B450 PRO Gaming te 2x 8 GB Patriot Viper RAM 3200 MHz CL16.

X570 ne bih preporučio osim ako nemaš potrebe za GEN 4 NVME SSDom jer je skuplji dosta u odnosu na B450 čipset.

Ako ćeš na i5 ići, onda gledaj ploču ASUS Z490-P i isti ovaj RAM, hladnjak koji imaš sigurno odgovara ovom novom Intel soketu,

dok u slučaju AM4 soketa treba provjeriti i ako hladnjak nije podržan, kupiti odgovarajući set dijelova da se hladnjak može montirati.

  Sta nije da x570 ima bolji upgrade path ili ce i b450 takoder podrzavat zen3, ako se odlucim za amd naravno.

13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
rokoloco kaže...

  Sta nije da x570 ima bolji upgrade path ili ce i b450 takoder podrzavat zen3, ako se odlucim za amd naravno.

Koliko je meni poznato serija 4000 ide na B450 ploče.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
10 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
rokoloco kaže...

  Sta nije da x570 ima bolji upgrade path ili ce i b450 takoder podrzavat zen3, ako se odlucim za amd naravno.

 Upgrade path je isti, prvo je amd izjavio da zen 3 (tj. 4000) nece podrzavat B450/X470 i onda su se ipak odlucili da hoce (valjda zbog forsinga communitya i youtubera). Jedino su rekli da ako netko odluci stavit zen 3 na B450 plocu, napravit ce update biosa ali onda je nemoguce napravit  rollback biosa na  stariju verziju ukoliko bude problema. Zato je najbolje pricekat par tjedana/mjeseci da se sve vidi kak radi pa se onda radi upgrade.

3 godine
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Koji od ova dva procesora ce bolje trpjeti buduci gpu upgrade?

14 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pozdrav,

Htio bih nadograditi PC iz "Moj PC", graficku jos ne bi mijenjao al kroz neko vrijeme bi i to islo, sad me zanima procesor, maticna i ram, budget je nekih 3500kn. Moze iz Future ili ADM-a.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
rokoloco kaže...

Koji od ova dva procesora ce bolje trpjeti buduci gpu upgrade?

Podjednako.

Grom kaže...

Pa imaš AM4 ploču, uzmi si Ryzen 3600 i brži RAM kao npr. Patriot Viper 3200 MHz CL16 2X 8 GB.

Možeš si uzeti i neki aftermarket hladnjak kao Arctic Freezer Esport 34.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.6.2020 7:23 (Valentin17).
14 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Citao sam da ova ploca ima nekakvih problema sa Ryzenom 3600. Ako bi nju takoder mijenjao, koju da uzmem?
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Grom kaže...
Citao sam da ova ploca ima nekakvih problema sa Ryzenom 3600. Ako bi nju takoder mijenjao, koju da uzmem?

ASUS B450 PRO GAMING ili MSI B450 Tomahawk MAX.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Grom kaže...
Citao sam da ova ploca ima nekakvih problema sa Ryzenom 3600. Ako bi nju takoder mijenjao, koju da uzmem?

 

MSI B450-A PRO MAX

MSI B450 Gaming MAX

MSI B450 Tomahawk MAX

ASUS B450 TUF PRO

 

13 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Valentin17 kaže...

ASUS B450 PRO GAMING

 +1

14 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
I sve ce to raditi na istom napajanju kojega imam ili bi i njega trebalo promijeniti? Ako da, moze li neka preporuka?
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Grom kaže...
I sve ce to raditi na istom napajanju kojega imam ili bi i njega trebalo promijeniti? Ako da, moze li neka preporuka?

Ej, nije to Corsair CWT japanski kinez, radit će bez problema.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
3 godine
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pozdrav ekipa, nakon par dana i savjeta, lagano se puni kosarica , ryzen 5 3600 ASUS TUF b450-plus gaming i 3600 mhz cl16. Problem je sta imam dobar nocuta cooler za svoj stari i7 3770k koji bi naravno tija i dalje koristit, 1155 socket, pa pitanje je jel se moze di nac kakav adapter za am4, ili jednostavno moram uzet drugi cooler, svaki savjet dobro dode, unaprijed hvala.

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
rokoloco kaže...

Pozdrav ekipa, nakon par dana i savjeta, lagano se puni kosarica , ryzen 5 3600 ASUS TUF b450-plus gaming i 3600 mhz cl16. Problem je sta imam dobar nocuta cooler za svoj stari i7 3770k koji bi naravno tija i dalje koristit, 1155 socket, pa pitanje je jel se moze di nac kakav adapter za am4, ili jednostavno moram uzet drugi cooler, svaki savjet dobro dode, unaprijed hvala.

Uzmi tuf b450 pro gaming, izgledom je dosta slicna b450 plus gaming, ali puno bolja

15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
rokoloco kaže...

Pozdrav ekipa, nakon par dana i savjeta, lagano se puni kosarica , ryzen 5 3600 ASUS TUF b450-plus gaming i 3600 mhz cl16. Problem je sta imam dobar nocuta cooler za svoj stari i7 3770k koji bi naravno tija i dalje koristit, 1155 socket, pa pitanje je jel se moze di nac kakav adapter za am4, ili jednostavno moram uzet drugi cooler, svaki savjet dobro dode, unaprijed hvala.

 Ovisno o cooleru, za Noctu se moglo naručiti mounting rješenja za druge sockete.

15 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

pozz svima trenutno imam ovo CPU: AMD FX 8350
COOLER : Corator DS
RAM: Hyper FURY X 8GB
Motherboard:Gigabyte GA-990FXA-UD3
GPU: sapphire RX 580 4 gb
PSU: XFX CoreEdition 80+, 550 W

htio bih malo nadograditi cpu i rame sto bi se dalo uzet novo ili polovno a da nije preskupo

EUNE LOL: frenkySTYLE
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Ryzen 1600 AF + Giga B350M DS3H + 2x8GB DDR4 3200MHz CL16 (Imas Patriot Viper ili G.Skill Aegis), cca 2k kuna sve skupa

15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

a bez mjenjanja maticne znaci samo rami i cpu

EUNE LOL: frenkySTYLE
11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

pa nemaš za tu matičnu ništa jače od tog procesora što imaš sada

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice