Znanost o svemu

poruka: 3
|
čitano: 1.824
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
neaktivan
offline
Znanost o svemu

Mi informaticari (barem vecina) s obzirom na prirodu i logiku informatike, obicno koristimo stanice mozga koje su u koleraciji sa stanicama mozga fizicara, matematicara i ostalih znanstvenika koji se bave nasim svijetom i njegovim razlaganjem na piksele ili kodove.

Pa nije cudno za ocekivati da bi jedna ovakva tema, ako krene u pravom smjeru, mogla zainteresirati i okupiti dosta nas informaticara. Vjerujem da ima mnogih ovdje koji kao ja cijeli svoj zivot traze odgovore na vlastita unutarnja pitanja

Put za tim odgovorima je beskrajan i nikad ih necemo naci ali to niti nije poanta zivota, zar ne?... poanta je zabaviti i ispuniti dusu traganjem u beskraju.

Putevi su mnogi, od alternative, duhovnosti, meditacija i dubljih stanja svijesti pa sve preko fizike, biologije i kemije. I ni jedan od njih nije bezvrijedan.

Jedno su alternativci sa jutuba koji dijele svijet sa vanzemljcima i reptilima na ravnoj planeti, da se niko ne uvrijedi, to nisu alternativci vec ogranicene budale. A drugo su alternativci koji duboko poznaju znanost u njenim neistrazenim podrucijma ne vode se za gomilom vec razmisljaju vlastitom glavom. To su inteligenti ljudi i bas poput duhovnjaka ili nekih ozbiljnijih samana nista manje vrijedni od teoretskih fizicara ili neurologa.

Stavio sam ovu temu u podforum skola pa bilo bi dobro da se ipak drzimo prave znanosti, medjutim uz dosta jake argemente i alternativa je dobro dosla...

Iako smo informaticari, nismo ni prvi ni zadnji koji vole raspletati i razumjeti svijet oko sebe. To ljudi cine, to im je u dusi od kad postoje

Vecinom je to islo preko religija i duhovnog samanizma ali prava znanost se razvila galileom, newtonom i maxwelom. Oni su smislili fiziku, koja je zapravo sve... i biologija i kemija su na nekoj svojoj fundamentalnoj razini ipak samo dio te fizike.

Tada je prica znanosti, raspletanje naseg beskrajnog svijeta, pocela u pravom smjeru, no tek duboku revoluciju triumfa ljudskog uma naceo je einstein sa svojim teorijama relativnosti koje ne da su samo znanost, fizika vec su ozbiljno umjetnicko djelo ljudskog uma. I do dan danas teorija relativnosti je nesto najljepse sto se u fizici desilo,

nesto zadivljujuce, fascinantno, od cega staje dah, ubrzava kucaj srca, raste tlak u ocima, bujaju emocije...

Ta teorija je rijesila newtonova pitanja o prostoru i kasnije o gravitaciji na jedan zadivljujuc nacin ali je ujedno i u znanosti otvorila pitanja na koje do dan danas jos nismo pronasli odgovore. Jedno od njih je vrijeme, mi jos ne znamo sda sigurnoscu je li ono duboka karika fizike koju ce neke buduce generacije shvatit ili je tek nasa iluzija, mozda odraz nase duse u prostoru kojeg si ona sama stvara da siri svoju svijest.

Teorija relativnosti otvorila je duboka ozbiljna pitanja koja su mozda i dovela do razvoja kvantne mehanike koja je takodjer predivna i fascinantna na svoj nacin ali ujedno i zastrasujuca, bizarna. Kvantna teorija pomalo dovodi do kvantne ili nano revolucije koja se vec dobrano razvila u mjernim instrumentima, mikroskopima, itd.

Sto je dovelo da biologija i kemija otkriju svijetove dublje i kompliciranije od cijelog svemira u nama, nasim stanicama... i stvore bezbroj pitanja za nove generacije da ih rijesavaju.

Od obicnog newtonovskog svemira, svijet je u 100 godina postao prekomplicirano, preduboko mjesto koje ce ljudski um raspletaviti milijardama godina ako pozivi i nikad ga nece razumjeti.

Najveca danasnja pitanja u fizici su pitanje vremena i pitanje valne funkcije, najobecavajuca teorija za njih je za sada teorija struna koja svojim ljepotom dijeli titulu remek djela u znanost sa teorijom relativnosti, no za sada ju vodi duboka neistrazena matematika i gemoetrija koju ljudski mozak ne moze shvacati u cijelini vec zbrajajuci jednadjbama dio po dio nje u neku imaginarnu matematisku sliku, od eksperimentalnih radova u toj teoriji jos nemamo i jos neko vrijeme necemo moci imati nista, tek mozda razvoj kvantne tehnologije razvije mjerne instrumente u daljoj buducnosti...

I malo po malo to je to od danasnje znanosti, tako kratko zvuci, medjutim unutar toga moze se milijardu godina raspravljati o detaljima. Necmo imati sigurno milijardu stranica teme ali nek ih bude 10 i neka budu dobre, tema ce biti super...

12 godina
offline
Znanost o svemu

Tema koju si pokrenuo je puno tema koje nemaju pocetak ni kraj, niti su pitanja, niti odgovori.

Ne kazem da je to lose, prenio si neka svoja razmisljanja i to je tako a mene je tvoj tekst asocirao na jedno jucerasnje razmisljanje pa da i ja kazem nesto bez pocetka i kraja :P

 

Ti, ja, ovaj koji cita ovaj tekst, onaj kojem to ne pada na pamet jer vjeruje da je to gubitak vremena, onaj koji se skroz slaze i onaj koji je energicno protiv...

Svi smo mi u pravu.

Svi na svoj nacin, u tom trenutku ili nekom sasvim drugom.

 

Svi smo mi dio necega nevjerojatnog, i svi imamo svoj uvid ali jos bitnije mogucnost odabrati sto god zelimo i to ce se ostvariti u potpunosti ovisno o snazi nase volje.

Sve, bas sve je moguce.

 

Ukoliko se nesto nije ostvarilo, nismo to dovoljno htjeli...

 

Ok, odlutao sam od teme koje nema...

 

Nemamo mi sto otkriti niti shvatiti, sve je jasno u nama samima.

Sve se moze osjetiti, odgovori ne postoje u obliku na koji smo navikli, u oblicima kako su nas ucili da oblici izgledaju.

 

Svemir, zivot, vibracija.. Zovi kako hoces. Sve je to jedno i to se u jastvu osjeti, to se zivi.

 

Ali je zatrpano smecem i tudjim a kasnije i svojim lazima.

 

Nisam religiozan, ne trazim mahnito odgovore, ne sisam znanost i ne ocekujem da ce civilizacija napokon shvatiti i da cu na dnevniku jednu vecer gledati odgovore.

Nece ih biti, odgovor i pitanje su potpuno ista stvar.

 

I to je to.

 

Zivot je prekrasan!

 

Uzivaj u svakom trenu pa i kada taj tren nije ugodan.

To je tvoje iskustvo u tom trenutku i budi zahvalan na njemu.

Ne pravim se lud, pravim se da nisam.
5 godina
neaktivan
offline
Znanost o svemu

I ja sam misljenja da su svi odgovori u nama. Ali ja ih zelim cut i razumjet.... u tom je poanta..

U drugom stupnju kvantne mehanike postoji nekoliko razlicitih pristupa valnoj funkciji koja je, kao sto sam u prvom postu naveo, uz vrijeme najvece pitanje danasnje znanosti.

Vjerujem da su odgovori u nama i to bas zbog najorginalnijeg tj najstarijeg pristupa valnoj funkciji zasnovanog na Heisenbergu.

Prema tom pristupu, valna funkcija ne postoji vec je ona samo odraz maksimalnosti nase svijesti. Dalje ne mozemo razumjeti i sve sto vidimo je mutan oblak postojanja. Npr mi ne mozemo znati di je elektron prije nego ga izmjerimo a valna funkcija koja opisuje elektron da moze biti ili ne biti bilo gdje, nije nista vise od odraza granice nase svijeti jer ona vise ne moze razumjeti. I samo mozemo definirati jednajbama vjerojatnost za nalazenje elektrona.

Iz tog pristupa se kasnije i razvila teorija matrixa, kako sami sebi stvaramo stvarnost jer su u njemu jako istice misticna veza nase svijesti i postojanja materijalnog svijeta....

 

Postoje jos neki pristupi ali meni osobno ne drze vodu kao npr Everettov pristup koji materijalne vjerojatnosti u valnoj funkciji pripisuje paralelnim svemirima. U kojem je svaka od beskonacno vjerojatnosti jedan novi svemir stvarnosti... malo isfantaziran i po meni neutemeljen pristup.

Ima i popularan Bohm-ov pristup skrivenih varijabli prema kojem svaka cestica ima jos jedan element uz sebe u obliku vala kojeg on objasnjava valnom funkcijom. To je vec utemeljen i zanimljiv pristup jer Bohm jednadjbama pokazuje da je valna funkcija cestice u jakoj interakciji sa samom cesticom, cak naprotiv, ona upravlja cesticom i njenim gibanjem.

Vrlo jak pristup problemu ali meni je osobno drazi prvi jer kao da duboko osjecam da nasa svijest je ili valna funkcija ili njen uzrok.

Ima tu jos dosta pristupa poput Ghirardi-evog koji npr kaze da je valna funkcija prirodan proces svemira i cak se ona slama svakih milijardu godina (kao reset svega) a covjek je mjerenjem namjerno slama...

I jos mnogi drugi principi ali ne vrijedni spomena

Meni je osobno prvi favorit, njega se drzim u svojim mastama...

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice