Zadaci iz fizike za srednju školu

poruka: 51
|
čitano: 57.262
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Zadaci iz fizike za srednju školu

F=F-Ftr

 

ma=340-Ftr

 

ma=340-u(mju)mg

 

dalje znas

13 godina
neaktivan
offline
Zadaci iz fizike za srednju školu

Moze li neko da mi rijesi ovaj zadatak iz fizike

 

Električni grijač priključen na 220 V treba zagrijati 7dl vode od 10° C  do 100 °C. Otpor grijača je 110 Ω.  Koliko vremena treba zagrijavati vodu ?

Cv = 4190 J/kgK

16 godina
neaktivan
offline
Re: Zadaci iz fizike za srednju školu
Dario_Choki kaže...

Moze li neko da mi rijesi ovaj zadatak iz fizike

 

Električni grijač priključen na 220 V treba zagrijati 7dl vode od 10° C  do 100 °C. Otpor grijača je 110 Ω.  Koliko vremena treba zagrijavati vodu ?

Cv = 4190 J/kgK

mw (masa vode) = 0,7kg

Toplina koju treba dovesti toj masi vode da joj se temp podigne sa 10°C na 100°C: Q=mw * cw * (T2 - T1) = 0,7 * 4190 * 90 = 263970 J

Toplinski tok koji grijalica daje je Φ = U * I = U2/R = 44W

 

Sav taj toplinski tok koji grijalica daje se predaje vodi, prema tome Φ= Q/t => t=Q/Φ= 5993s = ~1.66h

Živo mi se fućka, spavam do ručka, mama me mazi, a Tito me brani.
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.3.2011 17:22 (AA-d00d).
14 godina
neaktivan
offline
Zadaci iz fizike za srednju školu

Molio bih pomoć oko slijedećeg zadatka:

 

Sustav prikazan na slici sastoji se od jednog koloturnika zanemarive mase i dvaju tijela.Trenje niti s  koloturnikom može se zanemariti.Tijela se gibaju akceleracijom od 1 ms-2 .Sila trenja između stola i tijela mase m2=4 kg iznosi 5 N.Koliko iznosi masa m1 ?

 

alrighty then
16 godina
neaktivan
offline
Re: Zadaci iz fizike za srednju školu
dncrmt kaže...

Molio bih pomoć oko slijedećeg zadatka:

 

Sustav prikazan na slici sastoji se od jednog koloturnika zanemarive mase i dvaju tijela.Trenje niti s  koloturnikom može se zanemariti.Tijela se gibaju akceleracijom od 1 ms-2 .Sila trenja između stola i tijela mase m2=4 kg iznosi 5 N.Koliko iznosi masa m1 ?

 

To se rjesava pomocu Lorentzove sile.

Živo mi se fućka, spavam do ručka, mama me mazi, a Tito me brani.
13 godina
neaktivan
offline
Zadaci iz fizike za srednju školu

 

 

Dvije male jednake kuglice objesene su o dugacke neprovodne niti iz jedne zajednicke tacke.One su isto naelektrisane usled cega su se udaljile na medjusobono rastojenja 5 cm.Na koje novo rastojanje ce doci kuglica ako se razelektrise jedan od njih.Uzeti da je duzina niti l mogo veca u odnosu da rastojanje izmedju kuglica.Resenje je: 3,15 cm.Znaci trebam postupak resenja..hwala unapred!!

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Zadaci iz fizike za srednju školu
neco7 kaže...

 

 

Dvije male jednake kuglice objesene su o dugacke neprovodne niti iz jedne zajednicke tacke.One su isto naelektrisane usled cega su se udaljile na medjusobono rastojenja 5 cm.Na koje novo rastojanje ce doci kuglica ako se razelektrise jedan od njih.Uzeti da je duzina niti l mogo veca u odnosu da rastojanje izmedju kuglica.Resenje je: 3,15 cm.Znaci trebam postupak resenja..hwala unapred!!

 

Daj ti to prvo na hrvatskom napiši, pa onda očekuj odgovor.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Zadaci iz fizike za srednju školu
franky kaže...
neco7 kaže...

 

 

Dvije male jednake kuglice objesene su o dugacke neprovodne niti iz jedne zajednicke tacke.One su isto naelektrisane usled cega su se udaljile na medjusobono rastojenja 5 cm.Na koje novo rastojanje ce doci kuglica ako se razelektrise jedan od njih.Uzeti da je duzina niti l mogo veca u odnosu da rastojanje izmedju kuglica.Resenje je: 3,15 cm.Znaci trebam postupak resenja..hwala unapred!!

 

Daj ti to prvo na hrvatskom napiši, pa onda očekuj odgovor.

Pa čovjek je iz Srbije kolko vidim, kak će ti ni hrvatskom napisat?

13 godina
neaktivan
offline
Zadaci iz fizike za srednju školu

moze pomoc?

12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940
14 godina
neaktivan
offline
Zadaci iz fizike za srednju školu

Moze pomoc?

1. Jakost magnetskog polja neposredno uz povrsinu trajnog magneta (kakvim pricvrscujemo poruke na hladnjak) je 5mT. Koliko namotaja moramo namotati na zavojnicu duljine 10cm da ostvarimo istu jakost polja? Na raspolaganju nam je struja jakosti 20 mA. Rjesenje 200

 

2. Magnetsko polje jakosti 0,3 T usmjereno je okomito na ravninu namotaja zice polumjera 25cm. Izracunaj magnetski tok kroz povrsinu koju zatvara taj namotaj. Rjesenje 5,9*10-2Tm2

 

3. Magnetski tok ima maksimalnu vrijednost 1,5 * 10-4 Wb. Nastaje u pravokutnoj petlji stranica 10 i 15cm. U jednom se trenutku petlja pocne okretati brzinom od 60 okretaja u minuti. Nakon koliko ce vremena magnetski tok pasti na a) jednu polovinu, b) jednu trecinu max. vrijednosti? Rjesenje a) 0,30 ili 0,33 (ne vidi se bas dobro) b) 0,39 ili 0,40

 

4. Proton koji se giba kruznom putanjom, okomito na stalno magnetsko polje, potrebna je 1 qUS (nezz kak da ovaj znak drukcije napisem) za jedan puni okretaj. Odredi iznos magnetskog polja. Rjesenje 6,6*10-2T

 

5. Izracunaj polumjer staze protona energije 1 MeV koji se giba u homogenom magnetskom polju iznosa 1T. Rjesenje 14cm

xFire: rebelsy | steam: rebelsycro | bfbc2: rebels1e
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.4.2011 16:43 (rebelsy).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Zadaci iz fizike za srednju školu

Imam ja jednostavno pitanje oko kojeg mi  google nije pomogao.

 

Šta je aktivna tvar?(a u pitanju nije određeno jeli je optiški aktivna ili površinski)Da nije možda elementarna tvar?

 

edit:još jedno pitanje,načini dovođenja energije na laser?

Ja sam Plavi zmaj.
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.4.2011 17:19 (g12356).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Zadaci iz fizike za srednju školu
moze pomoc oko zadatka iz fiz?

Zadatak: imamo vodice koji spojeni tvore oblik kocke, dakle njih 12, te je na svaki od njih postavljen kondenzator kapaciteta 5 piko farada, trazi se ekvivalentni kapacitet izmedju 2 krajnje najudaljenije tocke. Trebam postupak, dok su ponudjena rjesenja 2 10 12 8 i 6 pf. Inace 287 zadatak iz plave zbirke 2 puno hvala
Kad narastem bit ću Bill Gates, A'k ne narastem bit ću Steve Jobs
13 godina
neaktivan
offline
Zadaci iz fizike za srednju školu

Bok svima , trebam pomoc! :D

Dobio sam zadatak da napravim prezentaciju na temu "Fizikalna osnova leta ptica" pa dali netko nesto zna o tome ili da li netko zna neki stranicu na kojoj bi moglo pisati nesto o tome? :)

Unaprijed hvala.

13 godina
offline
Re: Zadaci iz fizike za srednju školu
Mojpismonosa kaže...
moze pomoc oko zadatka iz fiz?

Zadatak: imamo vodice koji spojeni tvore oblik kocke, dakle njih 12, te je na svaki od njih postavljen kondenzator kapaciteta 5 piko farada, trazi se ekvivalentni kapacitet izmedju 2 krajnje najudaljenije tocke. Trebam postupak, dok su ponudjena rjesenja 2 10 12 8 i 6 pf. Inace 287 zadatak iz plave zbirke 2 puno hvala

 Izbrojis koliko različitih potencijala imaš i toliko crta povučeš...Na te crte prispojiš kondenzatore koji im pašu i dobiješ "2D" shemu :D

griješiti je ljudski al je osjećaj božanski
14 godina
neaktivan
offline
Re: Zadaci iz fizike za srednju školu
KKristijan kaže...
Mojpismonosa kaže...
moze pomoc oko zadatka iz fiz?

Zadatak: imamo vodice koji spojeni tvore oblik kocke, dakle njih 12, te je na svaki od njih postavljen kondenzator kapaciteta 5 piko farada, trazi se ekvivalentni kapacitet izmedju 2 krajnje najudaljenije tocke. Trebam postupak, dok su ponudjena rjesenja 2 10 12 8 i 6 pf. Inace 287 zadatak iz plave zbirke 2 puno hvala

 Izbrojis koliko različitih potencijala imaš i toliko crta povučeš...Na te crte prispojiš kondenzatore koji im pašu i dobiješ "2D" shemu :D

 Malo te nisam skuzio najbolje :S.....Moze detaljnije ako ti se da? :)

Kad narastem bit ću Bill Gates, A'k ne narastem bit ću Steve Jobs
12 godina
neaktivan
offline
Zadaci iz fizike za srednju školu

e ljudi hitno trebam pomoc, sutra imam popravni iz fizike i nezam rijesit 4 zadatka, jel mi moze ko pomoc, pa cu ja napisat zadatke tu??

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Zadaci iz fizike za srednju školu
Treba mi pomoc oko jednog zadatka ali hitno jer imam sutra pismeni.
Koliki je napon izmedju pocetne i krajnje tacke putanje na kojoj elektron poveca svoju brzinu sa 20000 km/s na 50000km/s?
OVO JE HITNO!!!
HVALA UNAPRED
14 godina
neaktivan
offline
Re: Zadaci iz fizike za srednju školu
Ninad124 kaže...
Treba mi pomoc oko jednog zadatka ali hitno jer imam sutra pismeni.
Koliki je napon izmedju pocetne i krajnje tacke putanje na kojoj elektron poveca svoju brzinu sa 20000 km/s na 50000km/s?
OVO JE HITNO!!!
HVALA UNAPRED

 izracunas razliku kinetickih energija (E = m*v^2) i podjelis s nabojem elektrona, pri cemu je m masa elektrona...

 

ofc lakse ti je racunat u elektronvoltima al kak oces. Nadam se da ne moram u vece detalje...

mojpismonosa
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.10.2015 16:00 (Mojpismonosa).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Zadaci iz fizike za srednju školu
Da li iko zna bilo koja diva tried zadatka Iz fizike da je vezano za talase
8 godina
neaktivan
offline
Re: Zadaci iz fizike za srednju školu
Bill koja dva zadatka vezani za talase
5 godina
neaktivan
offline
Zadaci iz fizike za srednju školu

Zdravo, priblizava mi se matura, a uzeo sam za polaganje fiziku. Pored pitanja imam jos 33 zadatka. Od tih sam uradio 14, a ostale stvarno ne znam da uradim. Da li moze neko da mi pomogne? Evo zadataka. Unaprijed hvala 

 

  1. 1.Naći maksimalnu promjenu talasne dužine elektomagnetnog zračenja pri komptonobskom rasijanju na slobodnim elektonima. Masa elektrona je: 9,1 · 10-31

 

  1. 2.Tijelo osciluje po sinusnom zakonu, a u početnom trenutku je u položaju x=2,5cm. Maksimalno ubrzanje je 49,3 cm/s2, a temperatura je 2s. Napisati zakon oscilovanja tijela.

 

3.Pri sudaru sa elektonom koji miruju, foton mu preda trečinu svoje energije. Ugao rasijanja fotona je 60°. Naći energiju i impuls rasijanog fotona.

 

  1. 4.Tijelo osciluje po zakonu ( u SI ) x = 0,02 sinπt. Nacrtaj grafik zavisnosti udaljenosti tijela od ravnotežnog položaja od vremena, brzine tijela od vremena i ubrzanja tijela od vremena.

 

  1. 5.Primar transformatora sadrži 300 navojaka i priključen je na naizmjenični napon 120 V. Koliko navojaka treba da ima sekundar da bi napon na njemu bio 6,4 V? Kolika je struja korz sekundar ako je kroz primar 0,1 A?

 

  1. 6.U koje pobuđeno stanje pređe vodonikov atom iz osnovnog stanja ako apsorbuje foton talasne dužine 121,5 nm?

 

  1. 7.Kolikom brzinom treba da se kreće kosmički brod da bi vrijeme izmjereno u njemu bilo 50% duže nego za posmatrače na Zemlji?

 

  1. 8.Koliko se atoma raspadne u uzorku radioaktivnog fosfora mase 1 g za vrijeme t = 3 dana? Period puluraspada fosfora je T = 1,24 · 108

 

  1. 9.Automobil se kreće po pravom putu brzinom 72 km/h. Za njim ide drugi automobil brzinom 108 km/h emitujući zvučni signal frekvencije 900 Hz. Koliku frekvenciju čuju putnici prvog automobila? Brzina zvuka u vazduhu je 330 m/s.

 

  1. 10.Kroz poprečni presjek horizontalne cijevi prečnika 0,8 m protiče voda brzinom 5 m/s. Kolika je zapremina protekle vode za vrijeme od 5 minuta?

 

  1. 11.Dva matematička klatna istovremeno osciluju N2 = 10 oscilacija. Naći odnos dužina klatna l1/ l2.

 

  1. 12.Za koje vrijeme se raspadne 80% jezgara radioaktivnog hroma čiji je period poluraspada 27, 8 dana?

 

  1. 13.Koliko ima elektrona u atomu ako su popunjeni: K i L– orbitala, 3s podorbitala i polovina 3p– podorbitale? Koji je to atom?

 

  1. 14.Masa elektrona je 11 puta veća od njegove mase mirovanja. Naći kinetičku energiju i impuls tog elektrona. Masa mirovanja elektrona je 9,1 · 10-31

 

  1. 15.Naći sosptveno vrijeme života čestice ako se njena brzina razlikuje od brzine svjetlosti za 0,2 %, a rastojanje koje preleti do raspada je 400 km.

 

  1. 16.Masa uzorka radioaktivnog natrijuma je mo = 2 g. Kolika će da bude aktivnost uzorka poslije t = 5h? Period poluraspada natrijuma je T = 54 · 103

 

  1. 17.Uzorak bizmuta mase m = 0,1 g emituje 4,6 · 1014 β– čestica svakog vremenskig intervala od 1 s. Koliki je njegov period poluraspada?

 

  1. 18.Voda protiče kroz Venturijevi cijev, čiji je prečnik šireg dijela cijevi d1 = 20 cm, a užeg d2 = 10 cm, dok razlika nivoa vode i cijevima iznosi h = 25 cm. Kolika je brzina proticanja vode kroz suženi dio manometarske cijevi. Koliki je protok vode kroz njega?

 

  1. 19.Pri izobarskom zagrijavanju statue količine gasa za 9 K, zapremina gasa povećava se za 3 %. Odredi temperature gasa prije i poslije zagrijavanja.

 

Probao sam stvarno da ih uradim, ali stvarno nijesam znao. Znam da je puno, ali bih bio zahvalan da ih neko uradi. 

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice