Je li neodgovorno ne raditi kao student?

poruka: 13
|
čitano: 8.256
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
neaktivan
offline
Je li neodgovorno ne raditi kao student?

Ne znam je li ovo prikladno mjesto za moje pitanje, ako nije, uputite me gdje jest. :)

Volio bih čuti vaša razmišljanja, svi vi koji ste studenti ili nekoć bili, je li neodgovorno da roditelji plaćaju za sve (ili gotovo sve, stipendije su uglavnom zanemarive, zar ne)?

Koliko vas uopće radi ili je radilo? Vjerujem u prednosti stjecanja iskustva, dodatni novac, što sve ne, no zanima me više ta etička dimenzija, ako je uopće moguće o njoj općenito govoriti.

Kako biste prosudili one (ili sebe) koji su upleteni u nekim vremensko zahjtevnijim hobijima, sportu, glazbi, nešto sa strane što ne doprinosi (financijskoj) samostalnosti, a da je toj osobi jednako ili više važno kao samo studiranje? Uzmimo u obzir i da student boravi van svog matičnog grada, odvojeno od roditelja/kuće (tad je možda finacijsko pitanje ili pitanje samostalnosti još važnije)...

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.5.2020 19:27 (fym_white).
13 godina
offline
Re: Je li neodgovorno ne raditi kao student?
Mislim da si na dobrom putu čim si se to zapitao. Ja radim otkako sam počeo studirati, ali imam sreće da nisam mijenjao grad i sl pa se može i uštedjeti. Ako sjediš po cijele dane na kavama onda već ne, a tvoj hobi će možda jednog dana uroditi plodom (možda i novcem). I da, ako netko radi i zna šta su radne navike i disciplina, ima veliki plus od mene u “prvom dojmu”
PSN: Carlikaa
7 godina
offline
Je li neodgovorno ne raditi kao student?

Osobno sam tijekom studiranja radio samo preko ljeta. Znači neka 3-4 mjeseca. Ljetovanje i odlazak na more nisu dolazili u obzir, kupovanje hardvera također. Tim zarađenim novcem sam financirao odjeću, obuću, hranu, prijevoz, školarinu i slično tijekom cijele godine. Naravno kod kuće nisam morao plaćati stanarinu i hranu ali sve ostalo izvan kuće jesam. Znači trošio sam samo na osnovno.

 

Iz prve ruke svjedočim situacijama gdje redovni studenti koji studiraju prema bolonji i istovremeno rade na nekom "ozbiljnom" očekuju nekakve posebne uvjete. To ne podržavam. Razumijem da neki ljudi jednostavno nemaju izbora ali bolonja je zamišljena kao posao. Redovno studiranje je posao. ECTS-i se preračunavaju u utrošene sate, što na nastavi što kod kuće.

 

Izvanredni studenti i rad je za mene ipak druga stvar, izlazi im se u susret jer se nastava i sastavlja prema pretpostavci da studenti mogu prisustvovati na nastavi u večernjim satima.

 

Naravno pitanje je i što student studira te kakve su njegove sposobnosti. Na nekim studijima je moguće imati viška vremena a na nekima manjka.

 

Što se tiče etike, po meni nije neodgovorno studirati redovno prema bolonji i ne raditi dodatan posao (tijekom akademske godine) ako polažeš sve u roku i ubijaš se kako bi naučio što više jer to zapravo i jest posao studenta. Naravno ako to financijska situacija dopušta...

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.5.2020 19:47 (It'sMe932).
9 godina
offline
Je li neodgovorno ne raditi kao student?

Student sam, treća godina. U ove tri godine nisam radio ni dana preko student servisa, a ako budem radio, to će tek biti iduće godine, na diplomskom, kada se broj predmeta malo smanji.
Nisam radio iz jednostavnih razloga. Za onaj glavni sam ja krvi - loš sam u organizaciji vremena. Došao sam taj fakultet kako bi ga završio i naučio nešto pa je on najveći prioritet (nisam prenosio niti jedan ispit do sad, a neću niti ove). Drugi mi je prioritet zabava jer smatram da je ovo posljednje razdoblje u mojem životu kad ću se moći napiti u gradu i takav ići kući. Našao sam odličnu ekipu na faksu, ljude za koje stvarno vjeurujem da će mi biti prijatelji cijeli život i volim više vremena provoditi s njima, iako to ne podrazumijeva trošenje velikih količina novca. Naime, više volimo otići kod nekoga u stan s dvoguzama Holsten ili Lowenbraua, nego sjediti u kafićima i piti pivo od 14+kn. Osim tog faksa i druženja s prijateljima, moram imati malo vremena i za sebe te se moj tjedan brzo popuni. Treći je onaj da me roditelji mogu uzdržavati i bez moga rada.


Ipak, nisam đubre da ništa ne radim pa tako od proljeća do jeseni kosim susjedu travu, a preko ljeta idem, dva do tri dana tjedno, kod ujaka u nadnicu. Tu si uvijek zaradim lijepe novce koje potrošim na obnavljanje garderobe i život u Osijeku prvi semestar. Također, stipendija je pomagala, ali od ove godine nisam je u stanju dobivati :(. Valja spomenuti i dvije bake i stariju sestru koje često ubace nešto u džep.
Također, stan koji plaćam je jedan od najjeftinijih - cimer i ja svaki po 600 kn + režije (iako je stan manjih dimenzija, lokacija je odlična i ne možemo se žaliti).

E sad, je li etično ili nije? Poznajem osobe koje rade i studiraju, osobe kao ja koje rade kada su slobodni tj. preko ljeta i poznajem one koji cijele godine ništa ne rade. Divim se prvima, cijenim ove druge, a oko trećih sam indiferentan tj. blago ih osuđujem.
Najvažnije je da ti studiranje ne pati i da polažeš sve redom. Hoćeš li ti raditi kako bi roditeljima olakšao situaciju i sebi kupio neke određene stvari je tvoja stvar. Po meni ispadaš bolja osoba (a i brže ćeš naučiti kako je teško potrošiti novac kojeg si pošteno zaradio hehe), ali opet ne mora značiti da si loša osoba i pijavica. Također, ovisi i koliko trošiš.



Loyalty to country ALWAYS. Loyalty to government, when it deserves it. Non bene pro toto libertas venditur auro. http://battlelog.battlefield.com/bf4/soldier/Llamaboy_Cro/stats/1228616394/pc/
6 godina
offline
Je li neodgovorno ne raditi kao student?

Ma kakvi čovječe. Ako ne moraš raditi, nemoj. Ja se doslovno uništavam i fizički i psihički. Dobro, ne sada, ali prije ove C-19 situacije sam išao sa posla na normu direktno na predavanja ili obratno; iz noćne ujutro u pekaru i birtiju na koju kavu pa na faks. To nije život. Sva sreća da sam na "laganom studiju", mehatronika na veleučilištu. Inače da sam na sveučilištu u Rijeci ili Zg, nebih to mogao, nikako.
Dok se ne zezaš sa faksom, te ako nemaš potrebu radit, nemoj. Iako razvije karakter, nije dobro po zdravlje. 4 sata sna na dan nije dovoljno, pitaj bilo koga. Više si nećeš moći priuštit.

Za ljude bez mozga, nije ovo nikakva jadikovka, samo iznosim vlastito iskustvo u ove 3 godine.

14 godina
offline
Je li neodgovorno ne raditi kao student?

Ako stignes rjesavat faks u roku, mozes. Ako ne mozes, nije ni upitno uopce. Ako si vec upisao fakultet, nek ti on bude na prvom mjestu.

Hoces ti svom djetetu zamjerit ako ne bude radio sa 20ak g dok jos studira? Naravno da neces. Ako su ti roditelji normalni, nece ni oni. 

11 godina
online
Re: Je li neodgovorno ne raditi kao student?
Davno sam studirao, prije cca četvrt stoljeća, pa ću radije iz drugog ugla - roditelj sam i starija bi na faks trebala za tri godine. Ne očekujem da će raditi i nadam se da ću moći omogućiti svojim curama studiranje bez dodatne brige o financijama.
S moralne strane uopće ne vidim zašto bi se one morale osjećat loše ako ne budu radile kao studentice, pa već samo studiranje je posao sam po sebi i ako to odrade kako spada, one su svoj dio posla u mojem timu (obitelji) odradile.
13 godina
offline
Je li neodgovorno ne raditi kao student?

Problem je kaj ima ekipe koja ide na faks i super im je, roditelji placaju faks, a oni ne polazu u roku. Roditelji naivni opet placaju budu svom djetetu sve omogucili pa makar trajalo... A neki kad vide da nejde kak treba, ajde dosta, sad si sam placaj i zaradi si za studiranje sto je po meni najispravniji nacin za takve koji nemaju ni stipendiju niti ne polazu u roku, placaju predmete nekoliko puta, zezaju se prvenstveno radi drustva koje lose utjece na njih il jednostavno su toliko lijeni da jedva guraju faks samo da moze rec da studira.

Zato ja krenuo na faks prije jos, shvatio u pocetku da me ipak to ne zanima, da mi se to ne uci, otiso radit prek student servisa dok se imalo jos prava da bar nesto iskoristim korisno, a kad su prestala naravno dobro razmislit kaj cu dalje, naravno ne preostaje nista nego ic na burzu i trazit posao. Nekak se borit za kolko tolko ok posao i molit se da zadrzim posao koji ne mrzim, ali ni ne volim previse, al nista drugo ne preostaje nego radit pogotovo ak je ajmo rec posao u struci.

Jest da se moglo odma u pocetku otic na drugi faks di sam imao uvjete, mozda bi ga zavrsio u roku, mozda bi bio vec magistar, al eto nisam. Tako je kako je, mozda ce bit bolje, mozda gore, mozda u buducnosti se ipak odlucim za nesto vise jer te zivot natjera, al vidjet cemo. A nekad kad vidis ko su sve skolovani ljudi, tj visokoskolovani ljudi, zapitas se dal ti treba ista u zivotu. Da, lijepo je imat papir tj diplomu, al nekad je lijepo mozak na pasu i boli te briga za sve makar to mozes i bez skole i sa 100 skola, ovisi o samoj osobi i onom sta radi.

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.5.2020 8:18 (DiRT).
14 godina
offline
Je li neodgovorno ne raditi kao student?

Ja sam studirao kao izvanredni i radio full time jer je onda bila takva fin. situacija i ne bih preporučio. Studirao sam elektrotehniku, radio kao električar na održavanju i programirao za firmu neke siće za sitne pare tak da po meni nema smisla.  Ako ti nije sila onda nemoj, rađe uči usput još jedan strani jezik, zabavi se s ljudima, upoznaj al jbg i uči

Ono šti ti bi možda značilo da u toj svojoj struci kad imaš vremena i volje odradiš nešto preko student servisa pa da na kraju faksa/ traženju posla ne ispadne da nisi nikada ništa radio.

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.5.2020 9:18 (mac92).
12 godina
offline
Je li neodgovorno ne raditi kao student?

Čim sam počeo prvu godinu faksa, odmah sam pronašao posao.

 

Živim u gradu u kojem studiram tako da nemam nekakve troškove, ali mene je to ispunjavalo, volio sam svoj džeparac i općenito tu nekakvu naviku rada. 

Zahvalan sam si na tome što sam naučio cijeniti svoj zarađeni novac, i svakome bi preporučio da pronađe nekakav posao.

 

Na drugu stranu, ja sam osoba koja se previše posveti nećemu što me zanima - u ovome slučaju posao pa sam "ignorirao" faks i pao 5 predmeta jer sam radije odlazio na posao raditi prekovremene nego bi sjedio 2-3 sata u učionici i slušao kako profesor čita slajdove.

Zbog korone sam dobio otkaz, tako da sada malo više posvećujem vrijeme faksu i pisanju seminara, a naravno i odmoru.

 

Čim se situacija sredi, mislim da ću opet pronaći nekakav studentski posao čisto da nisam doma...

Xiaomi Mi 10 Pro 5G
16 godina
offline
Je li neodgovorno ne raditi kao student?

sve ovisi o faksu, roditeljima i vasoj situaciji generalno.

ja sam uvijek za da se odradi preko ljeta 2-3mj bilo sta (ako faks dopusta), za vlastite troskove (izlasci, odjeca, auto skola, bilo kaj).

problem je kaj lova pocne mirisati jako brzo, a faks se pocne ciniti laganini, death trap za one sa manje discipline (ja).

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.5.2020 10:28 (nixass).
12 godina
offline
Je li neodgovorno ne raditi kao student?

Problem često bude, baš to, ljudo namirišu lovu i jednostavno zapsotave faks pa se studiranje ili oduži ili prekine. Ako možeš iskontrolirati to, onda svakako za rad. 

 

Studiranje je nažalost "gubljenje vremena" - za neke struke fakultet je izrazito potreban (medicinski, uže inženjerske skupine studija i sl. - u to ne ubrajam informatičke fakultete) i ne možeš bez diplome, ali za veliku većinu ostalih je čisto gubljenje vremena - Plus je svakako, ali studiranje treba u tom slučaju što prije završiti, jer nema smisla gubiti 7, 8 godina života na nešto što to minimalno doprinosi kasnije u životu. U tom slučaju je najbolje uz posao upisat takvu vrstu studija i pomalo rješavati.

 

Dakle, sve ovisi o studiju konkretnom, tvom slobodnom vremenu, poslu koji bi radio itd.  Faks u svakom slučaju, koji god on bio, treba završiti maksimalno brzo i početi raditi, jer svako ponavljanje upisa je jako velik gubitak vremena (ako to nije "side project" uz posao). 

6 godina
offline
Je li neodgovorno ne raditi kao student?

Kao student sam radio u službi za korisnike jednog domaćeg teleoperatera. Uspio sam izbalansirati akademske obaveze - što nije bio neki veliki problem, što zbog fleksibilnog radnog vremena, što zbog toga što sam studirao nešto što stvarno volim i što mi uopće nije bio problem, plus što je akademsko osoblje bilo vrhunski školovano i susretljivo. 

 

Imao sam dovoljno za platiti sve troškove na autu kojeg sam naslijedio od svojih roditelja (gorivo, popravci, dijelovi, tehnički pregledi), dao njima po 1000-1500 kn mjesečno, za literaturu na faksu, izlaske SVAKI vikend i još sam tada i novi PC složio kojeg sam iskeširao 6000 kn. 

 

Iako sam živio van sjedišta faksa, bio sam dovoljno blizu da sam preko proljetnih, ljetnih i ranih jesenskih dana uštedio hrpu novaca jer sam svuda išao biciklom, pa je tri godine za redom ostalo dovoljno i za ljetovanje. 

 

 

U suštini, ako si spretan organizirati si raspored i čvrsto ga se držati, odreći se istinski nebitnih troškova - zašto ne bi radio uz faks? Dodatna je prednost ta što radom uz faks možeš odmah stvarati i poslovne veze koje ti možda nekad i zatrebaju, nikad se ne zna!

 

No opet, ako imaš roditelje koji su te voljni i sposobni financirati za vrijeme faksa, ne vidim problem. Prednost je ipak u radu uz studij, naučio sam hrpu, hrpu stvari iz korporativne i poslovne kulture koje i dan danas primjenjujem.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice