Državna matura 2016

poruka: 268
|
čitano: 59.549
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2016

Eto, da nastavimo trend.

Pišite o maturi, kako se pripremate, jeste uopće počeli, materijali,...

 

Što ćete koristiti za učenje?

Mislite li da će za fiziku Trinomove skripte + Žuta zbirka biti dostatne?

Preporuka zbirke zadataka za kemiju? Što kažete na skripte Kristine Kučande za teoriju?

Piše li netko sa ovog foruma biologiju  ?

 

Sretno svima, nadam se da ćemo svi upasti na željeni fakultet !

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
13 godina
offline
Državna matura 2016

Kako se vi spremate za maturu iz fizike?

Ja imam neki priručnik za maturu iz fizike koji sam kupio na interliberu(Stjepan Knežević), ali nisam siguran hoće li mi to biti dosta jer stvarno neznam teoriju iz fizike zbog načina predavanja profesora a i ponošanja kolega na satu.

I usput jel ima netko nekakvu skriptu za informatiku? Trbeam naučiti onaj pseudo jezik jer smo u školi radili u C-u pa da nemoram stalno prevađat zadatke sa onim tablicama.(Što je usput po meni jako glupo da se baš mora u tom pseudo kodu rješit a ne u C-u ili pythonu kojeg uče neke škole)

Ono što možeš sutra,ne ostavljaj za danas.
12 godina
offline
Državna matura 2016

Prošle godine sam položio državnu maturu, ali sam pauzirao. Zanima me kako da prijavim faxeve ove godine, sve isto kao i prošli put, sa svojim podacima ili moram ići u školu da mi daju druge ?

10 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2016
Flue kaže...

Prošle godine sam položio državnu maturu, ali sam pauzirao. Zanima me kako da prijavim faxeve ove godine, sve isto kao i prošli put, sa svojim podacima ili moram ići u školu da mi daju druge ?

 Sa svojim podacima,ne moraš ići do škole da ti daju druge.

 

Pitanje,upisal sam faks i ne sviđa mi se nit me ne interesira,no to nije bitno.Koja je procedura sad ak želim ponovno pisat predmete državne mature i upisivat drugi faks(no ne želim se ispisat tam do 5og mjeseca da zadržim studentska prava radi student servisa)?

11 godina
offline
Državna matura 2016

Ovdje sam našao odgovore na dosta toga što me zanimalo pa da podijelim 

http://dokumenti.ncvvo.hr/Drzavna_matura/2015-12-15/CESTA_PITANJA_1.pdf

[url]http://exclusiveapplications.blogspot.com/[/url]
9 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2016

Prošle godine je za Engleski A razina bilo dovoljno oko 30 % za prolaz. E sad mene zanima da li ja mogu tih 30 % sakupiti u testu čitanja i slušanja, a da je esej 0 bodova. 

10 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2016

stavio
1-fer
2-etfos oba smjera-sveučilišni
3-tvz elo

i naranvo
jezici b
mat a
fiz izborni

10 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2016
bed-boy11 kaže...

Ovdje sam našao odgovore na dosta toga što me zanimalo pa da podijelim 

http://dokumenti.ncvvo.hr/Drzavna_matura/2015-12-15/CESTA_PITANJA_1.pdf

 malo debilno napisano, aktivacija i registracija su jedno te isto i nebitno je kako će se netko prijavljivat obzirom da sustav prepoznaje i jednu i drugu vezu na jednak način, ali vjerojatno od pomoći za one koji nisu ni to sposobni sami odradit

14 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2016
el pistlero123 kaže...

Prošle godine je za Engleski A razina bilo dovoljno oko 30 % za prolaz. E sad mene zanima da li ja mogu tih 30 % sakupiti u testu čitanja i slušanja, a da je esej 0 bodova. 

 svi testovi moraju biti pozitivno ocjenjeni

mojpismonosa
8 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2016
zelenbic kaže...

Kako se vi spremate za maturu iz fizike?

Ja imam neki priručnik za maturu iz fizike koji sam kupio na interliberu(Stjepan Knežević), ali nisam siguran hoće li mi to biti dosta jer stvarno neznam teoriju iz fizike zbog načina predavanja profesora a i ponošanja kolega na satu.

I usput jel ima netko nekakvu skriptu za informatiku? Trbeam naučiti onaj pseudo jezik jer smo u školi radili u C-u pa da nemoram stalno prevađat zadatke sa onim tablicama.(Što je usput po meni jako glupo da se baš mora u tom pseudo kodu rješit a ne u C-u ili pythonu kojeg uče neke škole)

 Ja sam radio po uđbenicima za srednju školu za gimnazije (Vladimir Paar..). Dobio sam 4 na maturi a moje znanje je bilo vjerojatno slično ili gore nego tvoje (otprilike 0% na početku), tako da preporučam to, ako ti trebaju skripte možeš pogledati ovdje: Skripte

A za informatiku, mislim da ima neki priručnik za maturu iz informatike, no nemaš tu što posebno naučiti što se tiče pseudo-jezika, a programirat tj. napisati točno rješenje zadatka možeš u bilo kojem jeziku, pročitaj si katalog bolje (ako nisu ništa mijenjali).


Mojpismonosa kaže...
el pistlero123 kaže...

Prošle godine je za Engleski A razina bilo dovoljno oko 30 % za prolaz. E sad mene zanima da li ja mogu tih 30 % sakupiti u testu čitanja i slušanja, a da je esej 0 bodova. 

 svi testovi moraju biti pozitivno ocjenjeni

 Ako nisu ništa mijenjali u odnosu na prošlu god onda ne moraš, znam jer je frend položio engleski A razinu, a esej ne da nije napisao nego je dobio čistu 0. (manje od 50 riječi ili štagod)

Komediruzecki®™
8 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2016

Vidim da u ispitnom katalogu iz matematike (viša razina) nisu navedeni limesi, asimptote, translacija kordinatnog sustava i matematička indukcija. Znači li to da ih neće biti?

 

Ima li iz fizike išta osim mehanike krutog tijela što nije navedeno u katalogu?

8 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2016

Da, to upravo to znači, ako nešto ne piše u katalogu za ovu godinu neće toga niti biti.

Ovo za fiziku nisam shvatio pitanje,  ne znam, što piše u katalogu to smije doći.

Komediruzecki®™
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.4.2016 19:46 (Komediruzecki).
12 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2016

Ja na maturu izlazim tek iduće godine, ali zanima me kada ste se vi krenuli pripremat za maturu? Jel se te skripte dobivaju u školi ili sve sami pripremate? Koliko se moguće pripremit za matematiku, fiziku i hrvatski ako je početno znanje doslovno na 0?

 

Idem u tehničku školu i tek sad u 3. razredu sam se probudio i počeo učit da bih uspio upisat neki bolji faks ( trenutno ciljam na računarstvo, drugi izbor informatika ) ali prosjek mi je toliko loš da se maturu stvarno moram jako potrudit i dobro napisat da bih uspio tamo upast ( govorimo o 650-700 bodova za relativno siguran upad na računarstvo, a prosjek ocjena na kraju srednje će mi bit oko 3.2 - 3.3 ).

 

Matematiku nikad nisam imao volje učit pa mi je znanje na 0, ali spreman sam se potrudit i nadoknadit sve u zadnjoj godini. Hrvatski sam imao takvu profesoricu da nismo pročitali nijednu lektiru a na satu je rad užas i ništa nisam naučio, a fiziku 4. godinu uopće nemam dok sam ove godine izvlačio nekakve jadne dvojke. Engleski se ne brinem jer svaki test imam napisan preko 85% i svakodnevno radim sa ljudima iz Engleskog govornog područja, puno više na dnevnoj bazi pričam Engleski nego Hrvatski.

7 Times World Champion - 155 Podiums - 68 Pole Positions - 91 Wins | Goodbye and thank you for everything Michael
13 godina
offline
Državna matura 2016

Ja ti ne mogu govoriti kako je to početi od nule, ali mogu reći da ti je ovo možda zadnji vlak za odličan uspjeh na maturi

Ni ja nisam bio dobar učenik (3.5 na kraju, s tim da sam u 2. imao prosjek 3.0)

Potrudi se u školi navući ocjene (imaš još 3. i 4. razred, probaj ukupni prosjek podići na 4.0)

Matematiku, ako ciljaš na višu, kreni s programom i knjigama matematičke gimnazije (kreni odmah).

Što se hrv. tiče čitaj lektire 3. i 4. razreda(kreni odmah), s vremena na vrijeme uzmi pravopis i piši eseje prijašnjih matura (na temu netom pročitanih lektira)

Engleski si sam procjeni

 

Nemoj uzimati višu razinu nekog predmeta ako ti nije potrebno, budi pametan

Napravi plan sada, nemoj da te društvo sputava (govoreći negativno o tvom pothvatu)

Vidjet ćeš da je kul biti pametniji

 

I možda se vidimo na FERu :)

Tomek.Klc 

You have to be odd to be number one
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.4.2016 16:54 (Top Bugovac).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2016
Tomek.Klc kaže...

Ja na maturu izlazim tek iduće godine, ali zanima me kada ste se vi krenuli pripremat za maturu? Jel se te skripte dobivaju u školi ili sve sami pripremate? Koliko se moguće pripremit za matematiku, fiziku i hrvatski ako je početno znanje doslovno na 0?

 

Idem u tehničku školu i tek sad u 3. razredu sam se probudio i počeo učit da bih uspio upisat neki bolji faks ( trenutno ciljam na računarstvo, drugi izbor informatika ) ali prosjek mi je toliko loš da se maturu stvarno moram jako potrudit i dobro napisat da bih uspio tamo upast ( govorimo o 650-700 bodova za relativno siguran upad na računarstvo, a prosjek ocjena na kraju srednje će mi bit oko 3.2 - 3.3 ).

 

Matematiku nikad nisam imao volje učit pa mi je znanje na 0, ali spreman sam se potrudit i nadoknadit sve u zadnjoj godini. Hrvatski sam imao takvu profesoricu da nismo pročitali nijednu lektiru a na satu je rad užas i ništa nisam naučio, a fiziku 4. godinu uopće nemam dok sam ove godine izvlačio nekakve jadne dvojke. Engleski se ne brinem jer svaki test imam napisan preko 85% i svakodnevno radim sa ljudima iz Engleskog govornog područja, puno više na dnevnoj bazi pričam Engleski nego Hrvatski.

 Ja sam iz svačega kretao od nule.

1) Skripte možeš naći na mom drive-u, pa kad radiš plan isprobaj 2-3 ili 10 različitih izvora iz kojih možeš naučiti puno toga (tj. barem ono što ti treba za maturu) a da to bude kvalitetno, jer ako fakultet traži određeno znanje matematike, fizike, ili nečeg trećeg, podrazumijeva se da ti to znanje imaš a ne da si naštrebao i pozaboravio sve dan poslije ispita.

2) Ako ti zatreba nekakva pomoć jer nemaš mentora ili nekakve instrukcije okreni se ovako forumima, internetu, ili video tutorialima za određene stvari, danas je to jako jednostavno postići.

Preporučio bih: Khan Academy (ima i mat i fiz i programiranje i još svašta), neki koji tebi odgovara tečaj na EdX-u ili Courseri za matematiku, fiziku (ili nešto drugo), te što više orijentirati se na gradivo koje ti na maturi može doći, za to imaš na mom drive-u zasebno ispisano gradivo iz kataloga koje treba obraditi. 

3) Probaj vrijeme koje ti je ostalo iskoristiti maksimalno, a pogotovo ovo ljeto, ja sam odvojio čitavo jedno ljeto da učim matematiku, najviše je tu pomogao Toni Milun (tako da i taj portal možeš maksimalno iskoristiti ako ti se video lekcije sviđaju). 

4) Moguće je spremiti se totalno za maturu iako nemaš nikakvog znanja, ali isto kao što su neki kontinuirano radili kroz 3-4 godine srednje ćeš i ti  morati to nadoknaditi i spremiti u manje vremena.


I za kraj, ako si ti spreman se potrudit i naučit, onda će i drugi uskočit u pomoć, tko neće preskoči ih i guraj dalje bez njih (ionako samo zanovjetaju kako je sve nemoguće)

Sretno i ako samo nešto zaboravio ili imaš još kakva pitanja javi!

(da nebi bilo da samo pričam bez iskustva, trenutno sam na feru, napisao maturu s dobrim 3 iz matematike A razina, i fiziku 4 (a nisam imao nikavo znanje prije nego sam se počeo spremati), engleski odlično a hrvatski 4 (iako sam i to morao sve od nule), uz to zadnju godinu sam prošao sa 5.0, a sve je moglo biti i bolje da je bilo više vremena, doduše prosjek mi je bio bolji kroz prve tri godine pa sam tu dobio veliku prednost za upis)

Kao što čovjek iznad kaže, kreni ODMAH!

Komediruzecki®™
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.4.2016 17:32 (Komediruzecki).
11 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2016

Pozdrav ljudi.Kakva je situacija,ima li stresa? Nesto se slabo pise u temi,a matura pred vratima.Kako stojite na rang listama,jeste li poceli ucit za maturu ili jos rjesavate prolaz :D

Na FER-u sam nekih stotinjak mjesta ispod crte,a na strojarstvu sam jucer ispao (406/405).Koji su vasi izbori,btw ima li netko ovdje kome je RNG pri vrhu prioriteta?

Nobody Cares!
11 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2016

Ja ne razumijem ove rang liste. Kako može netko već imati bodove s državne?  

13 godina
offline
Re: Državna matura 2016
SuperBoy kaže...

Ja ne razumijem ove rang liste. Kako može netko već imati bodove s državne?  

 To su oni koji prošle godine nisu upisali fakultet pa pokušavaju opet ove godine.

Kada jednom napišeš maturu ti rezultati ti vrijede još neko vrijeme(neznam točno koliko dugo)

Ono što možeš sutra,ne ostavljaj za danas.
11 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2016

kada ja mogu polagati drzavnu maturu ako imam popravni?

9 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2016
99Mile99 kaže...

kada ja mogu polagati drzavnu maturu ako imam popravni?

 na jesen

8 godina
odjavljen
offline
Re: Državna matura 2016
99Mile99 kaže...

kada ja mogu polagati drzavnu maturu ako imam popravni?

 Ne možeš biti upućen na popravni ispit prije pohađanja produžne nastave. Zar to ne znaš?

http://informanka.blogspot.hr/ (Ili jednostavno pretražite Google s ključnom riječju ‘informanka’.)
11 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2016

Znam, na produznu vec idem ostalo mi je jos par sati do popravnog.

10 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2016

Pisao sam maturu prije dvije godine, ove godine ću opet pisat matematiku i fiziku. I sad me zanima ako napišem lošije nego prije dvije godine hoće li mi se gledat stari rezultati ili ovi 'friški' ?

 

Jer za fiziku se baš nisam spremio najbolje, ima li tko neki savjet za ovih 14 dana šta je najbolje proći, nije mi fizika previše važna za upis al bi je trebao imat bar 50-tak %

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.5.2016 14:23 (brachonelix).
10 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2016

imam pitanje ovi razultati privremeni što su izbačeni na postani student, očito ima nekih ljudi koji već imaju upisanu maturu i zašto su oni uopće prijavljeni na studijski program kao i ja ove godine?
druga stvar, nekima su unesene ocjene iz 4. razreda
konstantno padam na listi i nije mi baš jasan onda smisao toga svega prije mature

14 godina
offline
Re: Državna matura 2016
isuckatthisgame kaže...

imam pitanje ovi razultati privremeni što su izbačeni na postani student, očito ima nekih ljudi koji već imaju upisanu maturu i zašto su oni uopće prijavljeni na studijski program kao i ja ove godine?
druga stvar, nekima su unesene ocjene iz 4. razreda
konstantno padam na listi i nije mi baš jasan onda smisao toga svega prije mature

 Možda su odustali (ili u procesu odustajanja) od prvoga faksa i žele upisati drugi.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2016
captain_soap_McTawish kaže...
isuckatthisgame kaže...

imam pitanje ovi razultati privremeni što su izbačeni na postani student, očito ima nekih ljudi koji već imaju upisanu maturu i zašto su oni uopće prijavljeni na studijski program kao i ja ove godine?
druga stvar, nekima su unesene ocjene iz 4. razreda
konstantno padam na listi i nije mi baš jasan onda smisao toga svega prije mature

 Možda su odustali (ili u procesu odustajanja) od prvoga faksa i žele upisati drugi.

 da, vjv. no svejedno, bude se realno stanje stvari izlistalo nakon ispita. :)

10 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2016

na koliko decimala se treba zaokruživat u zadacima iz fizike i matematike, nije mi jasno zašto to nisu naveli u ispitnom katalogu default
jel se zaokružuju i međurezultati ili samo krajnji

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.6.2016 15:57 (isuckatthisgame).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2016
isuckatthisgame kaže...

na koliko decimala se treba zaokruživat u zadacima iz fizike i matematike, nije mi jasno zašto to nisu naveli u ispitnom katalogu default
jel se zaokružuju i međurezultati ili samo krajnji

 mislim da na dvije al nisam 100% siguran, a ima nekih određenih zadataka u kojima pise na kolko treba

14 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2016
isuckatthisgame kaže...

na koliko decimala se treba zaokruživat u zadacima iz fizike i matematike, nije mi jasno zašto to nisu naveli u ispitnom katalogu default
jel se zaokružuju i međurezultati ili samo krajnji

 mislim da se uglavnom na 4 decimale zaokružuje, tako je barem nama prof. rekla

a međurezultati bi trebali biti veće preciznosti, odnosno broja decimala od krajnjeg

inače, kad god je moguće izvedi formulu do kraja jer ti se možeš dogoditi da ti je odstupanje veće od dopuštenog ako uvrštavaš međurezultate,

pogotovo ako su zaokruženi na nedovoljan broj decimala

 

EDIT: "(...) Tijekom računanja podatke zadane u zadatku ne treba zaokruživati.

      Ako su rezultati konačni decimalni brojevi, ne treba ih zaokruživati (osim ako uputom u zadatku nije drugačije navedeno). (...)"

      Dodatne INFORMACIJE o zaokruživanju rezultata i drugi korisni savjeti.

The difference between stupidity and genius is that genius has its limits.
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.6.2016 21:17 (domagoj_tomic888).
13 godina
offline
Državna matura 2016

Ma najsigurnije ti je uvijek zapisat sve decimale. za međukorake koristi varijable na kalkulatoru.

Ono što možeš sutra,ne ostavljaj za danas.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice