Državna matura 2014

poruka: 1.274
|
čitano: 210.184
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
protjeran
offline
Državna matura 2014

Možda je malo prerano za ovu temu, ali nije loše početi učiti za maturu malo ranije.

 

Pošto pišem iduće godine, zanimaju me iskustva onih koji su pisali maturu. Na koji način ste se spremali za matematiku i fiziku, koliko dugo i ako imate neki koristan savjet slobodno ga podjelite {#}

13 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2014
brasioni kaže...

 nije loše početi učiti za maturu malo ranije.

 

Ma na kraju čemo se svi početi spremati 2 dana prije mature {#}

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
14 godina
odjavljen
offline
Državna matura 2014
  • Ja ti savjetujem da se lijepo učiš još ovu godinu jer se i prosjek ocjena boduje.
  • Ako imaš priliku ići na besplatne pripreme, idi. Ne trebaš plaćati pripreme ako si se redovito učio, ali to sam procijeni.
  • Pogledaj kaj traži faks na koji hoćeš ići. Najbolje je pisati višu razinu, ali ako misliš da nemaš znanje iz nekog predmeta za to, a za faks je dovoljna niža, onda nemoj riskirati s višom.
  • Ponovi si sva gradiva, ali to ne mora biti jako detaljno. Recimo iz matematike i fizike ne moraš znati najteže zadatke jer ih na maturi nema. Iz hrvatskog ne moraš znati detalje, puno je pitanja uz tekst. Uvijek ima nekoliko glupih pitanja na koja samo oni znaju odgovor. Za esej si ponovi djela iz vodiča. Za engleski se nemaš iz čega pripremati, najbitnije je da razumiješ engleski.
  • Obavezno pogledaj kakve su bile prošlogodišnje mature. Npr. iz hrvatskog su naša i prošla bile jako slične. Za engleski isto riješi prošlu maturu da vidiš o kakvim se zadacima radi.

 

Nemoj se bojati mature. Većinom se traže osnove i za ocjenu 5 trebaš znati ono kaj se u školi traži za 3. Ja sam pisao samo fiziku tako da ne znam kako je na ostalim izbornim predmetima. Dosta ovisi kakva je generacija, mi smo imali puno viši prag iz matematike i fizike nego oni prije nas. Pripremi se koliko možeš jer ti o tome ipak ovisi cijeli život.

Real Madrid
10 godina
protjeran
offline
Re: Državna matura 2014
piksic kaže...
  • Ja ti savjetujem da se lijepo učiš još ovu godinu jer se i prosjek ocjena boduje.
  • Ako imaš priliku ići na besplatne pripreme, idi. Ne trebaš plaćati pripreme ako si se redovito učio, ali to sam procijeni.
  • Pogledaj kaj traži faks na koji hoćeš ići. Najbolje je pisati višu razinu, ali ako misliš da nemaš znanje iz nekog predmeta za to, a za faks je dovoljna niža, onda nemoj riskirati s višom.
  • Ponovi si sva gradiva, ali to ne mora biti jako detaljno. Recimo iz matematike i fizike ne moraš znati najteže zadatke jer ih na maturi nema. Iz hrvatskog ne moraš znati detalje, puno je pitanja uz tekst. Uvijek ima nekoliko glupih pitanja na koja samo oni znaju odgovor. Za esej si ponovi djela iz vodiča. Za engleski se nemaš iz čega pripremati, najbitnije je da razumiješ engleski.
  • Obavezno pogledaj kakve su bile prošlogodišnje mature. Npr. iz hrvatskog su naša i prošla bile jako slične. Za engleski isto riješi prošlu maturu da vidiš o kakvim se zadacima radi.

 

Nemoj se bojati mature. Većinom se traže osnove i za ocjenu 5 trebaš znati ono kaj se u školi traži za 3. Ja sam pisao samo fiziku tako da ne znam kako je na ostalim izbornim predmetima. Dosta ovisi kakva je generacija, mi smo imali puno viši prag iz matematike i fizike nego oni prije nas. Pripremi se koliko možeš jer ti o tome ipak ovisi cijeli život.

Hvala na opširnom postu, hrvatski i engleski me ne brinu previše. Za matematiku i fiziku se moram spremit dobro jer se za FER traži zbroj 7.

Mislio sam po starim ispitima vježbat..

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.9.2013 20:04 (brasioni).
14 godina
offline
Državna matura 2014

cekamo ispitni katalog sta nudi u svakom slucaju valja svaki dan pomalo uciti.Znam da njemacki moram naštrebati posto sam u toj generaciji gdje sam sam imao Njemacki a ne Engleski jezik koji bi rasturio :/ al sve u svemu treba se pripremiti proletit ce vrijeme. :)) 

Benac
14 godina
offline
Državna matura 2014

Zna li itko kada ce objaviti ispitne kataloge?

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.9.2013 18:15 (captain_soap_McTawish).
10 godina
protjeran
offline
Državna matura 2014

Kako ste se spremali matematiku i fiziku? Trebao bih imati minimalno zbroj 7..

Matematika mi ide ok, a fizika beš i ne..

12 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2014

Kada ste se počeli pripremati za maturu? Evo, ja sam treći razred, i ne znam na što da se baziram, da počnem već sad učiti za maturu, što bi možda značilo manji prosjek u ovoj školskoj godini, tj. mislim ako bih učio stvari za maturu, malo bi zaostavio ove predmete kojih nema na maturi...

13 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2014
Defa.psd kaže...

Kada ste se počeli pripremati za maturu? Evo, ja sam treći razred, i ne znam na što da se baziram, da počnem već sad učiti za maturu, što bi možda značilo manji prosjek u ovoj školskoj godini, tj. mislim ako bih učio stvari za maturu, malo bi zaostavio ove predmete kojih nema na maturi...

nismo još počeli {#} 

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
12 godina
offline
Državna matura 2014

Pocnite sto prije i sto kvalitetnije i bolje, ako treba uzmite pripreme. Poslusajte mene :) najbolje je ne naucit na svojoj kozi :D

14 godina
odjavljen
offline
Re: Državna matura 2014
topazius kaže...

Kako ste se spremali matematiku i fiziku? Trebao bih imati minimalno zbroj 7..

Matematika mi ide ok, a fizika beš i ne..

Najbolje ti je da prvo pogledaš kakve su bile prošle mature i da vidiš o kakvim se zadacima radi. Stavljaju dosta lake zadatke, jedino je problem da su obuhvaćene sve četiri godine pa ima puno gradiva za ponoviti. Znači trebaš si ponoviti ono osnovno iz svakog gradiva i razumijeti o čemu se radi. Fizika je malo teža od matematike, ali većinu zadataka samo uvrštavaš u formule i lako riješiš ako znaš koje slovo predstavlja koju fizikalnu veličinu.

 

Ja sam se pripremao matematiku 2 sata i dobio sam 5, 58/60 bodova. Fiziku sam se učio 4 sata, i to ne sve definicije i takve gluposti, nego koje slovo je koja veličina i mjerna jedinica, Newtonove zakone i kako izgledaju grafovi. Isto sam dobio 5, 88%. 

 

Nekima treba puno više da se to nauče, meni je to bilo jako lako, ali pogotovo vi koji ste 3. razred nema smisla da se pripremate kad idete u školu i imate manji prosjek, jer je još puno praznika pred vama i onda se učite koliko hoćete.

Real Madrid
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.9.2013 14:46 (piksic).
10 godina
protjeran
offline
Re: Državna matura 2014

Ti si sigurno redovito učio sve 4 godine pa si ponovio za 2 sata.. Šta misliš koliko vremena treba prosječnom učeniku da nauči fiziku i matematiku?

11 godina
offline
Državna matura 2014

Pustite piksica, nemojte se po njemu ravnat, on je ipak genijalac (nisam sarkastičan, ozbiljno je pametan i ide mu matematika i fizika) pa je zato s toliko malo učenja dobro riješio. Tak da se ne razočarate kad na maturi iz matematike i fizike dobijete 2 s 4 sata učenja :D
Ali nemojte misliti da je matura nešto preteško, iako mislite da ćete se nešto posebno pripremati, vrlo vjerojatno nećete i počet ćete se pripremat tjedan dana prije mature kao i svi ostali i opet ćete proći i napisati prosječno. Rezultat puno ovisi koliko ste naučili u 4 godine srednje škole, ako ste dobro učili onda neće biti previše problema. Onaj tko stvarno cilja na 5 iz određenih predmeta, morat će puno učiti jer nisu svi genijalci ko kolega piksic.

13 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2014

se isplati uopće puno spremati za hrvatski i engleski ako zajedno donose 10% ?

Engleski mi nebi trebao biti problem, hrvatski uz nešto učenja također. 

Na koji se način računa broj bodova dobiven na nižoj vs osnovnoj razini?

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
11 godina
offline
Re: Državna matura 2014

Hrvatski nema smisla učiti, jedino moraš pročitat lektire i znat radnju i likove za svako djelo koje može doći u eseju.
Engleski po meni ili znaš ili ne znaš, više je to neko opće znanje. Jedino bi bilo korisno proraditi listening po prijašnjim maturama jer je jako zeznuto i podvaljuju zamke.
rezultat na višoj pomnožiš sa 1.6 i dobiješ rezultat na nižoj. Bolje je uvijek pisati višu razinu ako možeš, meni je bilo presudno za upis na fakultet ove godine iako nisam trebao pisati sve više razine.

13 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2014

Znači:

100 bodova B = 160 bodova A

100 bodova A = 62.5 bodova B

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
14 godina
odjavljen
offline
Re: Državna matura 2014
topazius kaže...

Ti si sigurno redovito učio sve 4 godine pa si ponovio za 2 sata.. Šta misliš koliko vremena treba prosječnom učeniku da nauči fiziku i matematiku?

Neki su učili puno više, a opet su slabo napisali. Ne moraš riješiti baš svaki zadatak nego trebaš dobro razumjeti gradivo. Pogledaj prošle mature i probaj ih riješiti da vidiš koliko znaš. Ponovi sva gradiva, a ono kaj ne znaš nauči malo bolje. Onda ako imaš vremena i volje normalno da je dobro da naučiš još malo više jer vele da mature idu sve teže, makar se meni ne čini tako. Znači najbolje je da čim prije prođeš kroz mature i vidiš kaj se traži, to su većinom osnovni zadaci i onda takve zadatke rješavaj. Sam procijeni koliko ti treba da to naučiš, ali ponavljam ne mora biti da budeš bolje naučio ako riješiš puno zadataka, rješavaj ciljano onaj tip zadataka za koji misliš da bi mogao biti na maturi.

 

Hvala peterstern9, ne znam baš da li sam genijalac, ali lijepo da to misliš :)

Ovo za hrvatski i engleski je točno, ako mislite na FER, FSB i sl. ne morate puno učiti, pogledajte prošle mature i ponovite si esejna djela.

Real Madrid
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.9.2013 20:42 (piksic).
13 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2014

ove godine me čeka matura i dosta me strah...idem u tehničku školu, tehničar za računalstvo u sesvetama...jos premisljam sta bih upisao TVZ, arhitekturu, FSB i tako :) strah me jer neznam koliko znam, matematiku svake godine novi profesor, ove godine je dobra profa kod koje idem i na fakultativnu te tamo rjesavamo ispite više razine iz matematike...fizika mi je razrednik, imao 4 sve tri godine do sada ali to je dosta bilo prepisivačine..htio bih temeljito i lagano početi uciti, sad neznam koliko ce mi trebati...brzo pamtim i znam matematiku, nije bas da sam antitalenat, ali strah me :D

Origin ID za FIFU 13: strbi_zg
14 godina
offline
Re: Državna matura 2014

svaki dan minimalno sat dva. Najbolje kreni samog pocetka da si postavis dobre temelje za daljno ucenje ako ti sad slabije ide i nece biti problema. :) 

Benac
14 godina
offline
Državna matura 2014

Objavljeni su ispitini katalozi i pravilnik za 2013/2014.

 

Književna ispitna djela za školski esej u školskoj
godini 2013./2014. za višu razinu ispita su:
1.    Camus, Albert, Stranac
2.    Cihlar Nehajev, Milutin, Bijeg
3.    Dostojevski, Fjodor Mihajlovič, Zločin i kazna
4.    Držić, Marin, Dundo Maroje
5.    Flaubert, Gustave, Gospođa Bovary
6.    Goethe, Johann Wolfgang, Patnje mladoga Werthera
7.     Kafka, Franz, Preobrazba
8.    Krleža, Miroslav, Gospoda Glembajevi
9.    Krleža, Miroslav, Povratak Filipa Latinovicza
10. Marinković, Ranko, Ruke
    (novele: Ruke, Zagrljaj, Anđeo, Prah)
11.    Poe, Edgar Allan, Crni mačak
12.    Salinger, Jerome David, Lovac u žitu
13.    Sofoklo, Antigona
14.    Šimić, Antun Branko, Preobraženja
15.    Šoljan, Antun, Kratki izlet.

 

Književna ispitna djela za školski esej u školskoj
godini 2013./2014. za osnovnu razinu ispita su:
1.    Boccaccio, Giovanni, Dekameron (Uvod, 1. dan
1. novela, 2. dan 3. novela)
2.    Cesarić, Dobriša, Lirika
3.    Goethe, Johann Wolfgang, Patnje mladoga Werthera
4. Gundulić, Ivan, Dubravka
5.    Ibsen, Henrik, Nora
6.    Krleža, Miroslav, Gospoda Glembajevi
7.    Matoš, Antun Gustav, Pjesme
8.    Novak, Vjenceslav, Posljednji Stipančići
9.    Sofoklo, Antigona.

13 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2014

Pozdrav svima,

Može li mi netko reći kako se pripremati na upis za Fer, dakle minimalni zbroj ocjena iz matematike i fizike mora biti 7. Matimatika i fizika mi dobro ide, sve razrede sam iamo sve 5 u oba predmeta. Zna li netko neku dobru literaturu za ponavljanje sve 4 godine. Kakva su bila iskustva na upisu prošle godine?

Hvala svima

14 godina
offline
Državna matura 2014

Što se mene tiče, matura je smijeh. Mrtav umoran sam riješio 25% A razine matematike od prošle godine, za probu iz zajebancije, bez kalkulatora i formula. Informatika je na razini "Što predstavlja .doc ekstenzija" ili "Koju tipku treba stisnuti za pomak na kraj reda". Hrvatski, prošle godine profa nam je dala ispit sa mature koji sam riješio 75% bez ikakve pripreme. Engleski, na B razini samo fali da nam ove godine daju sparivanje boja i suprotnosti.

STB-7710/SG8000/VIP1003 Firmware Development: http://blagus.info
12 godina
offline
Državna matura 2014

I takav napuhan dodes i napises lose i ne upises sta si htio, cesta pojava... takav sam i ja bio, pa eto me sad nakon 2 godine, jedne potrosene na faksu kojeg nisam htio... pisem ponovno.

https://www.youtube.com/user/crazypeopleteamcro
10 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2014
blagus kaže...

Što se mene tiče, matura je smijeh. Mrtav umoran sam riješio 25% A razine matematike od prošle godine, za probu iz zajebancije, bez kalkulatora i formula. Informatika je na razini "Što predstavlja .doc ekstenzija" ili "Koju tipku treba stisnuti za pomak na kraj reda". Hrvatski, prošle godine profa nam je dala ispit sa mature koji sam riješio 75% bez ikakve pripreme. Engleski, na B razini samo fali da nam ove godine daju sparivanje boja i suprotnosti.

Riješio si maturu maturu iz matematike 25% (to je i po najblažim kriterijima čista jedinica), a tvrdiš da ti je matura smijeh. Druga stvar su B razine, nije neka nauka dobro ih napisat.

 

Znam ja da si ti naglasak stavio na "umoran" i "bez učenja", ali moj ti je savjet da to izjaviš kad napišeš maturu bar 90%. Hoću reći da sam slušao slične priče tipa probnu sam razvalio, a na pravoj nije bilo bajno. Inače, bolje je biti samouvjeren nego se prepasti mature, ali ne treba tako sigurno tvrditi da je matura smijeh ako je još nisi pisao.

 

Moj savjet je dobronamjeran, da nebi mislio da umanjujem tvoje uspjehe na probnim maturama {#}

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.11.2013 23:41 (cahalovry).
13 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2014

Matura je sprdnja i da je tema otvorena u 5. mjesecu sljedeće godine svakako bi bila otvorena prerano.

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.11.2013 2:38 (FrEaK94).
12 godina
offline
Re: Državna matura 2014
FrEaK94 kaže...

Matura je sprdnja i da je tema otvorena u 5. mjesecu sljedeće godine svakako bi bila otvorena prerano.

Nemoj pisati gluposti i zavravat ljude. Sprdnja je iz Hrvatskog i Engleskog i to svatko tko ima malo zrna u glavi A razinu sprasi 70% sigurno. Ali Kemiju, Fiziku i visu matematiku ne moze svatko...

https://www.youtube.com/user/crazypeopleteamcro
14 godina
offline
Re: Državna matura 2014
SimeKZ kaže...

I takav napuhan dodes i napises lose i ne upises sta si htio, cesta pojava... takav sam i ja bio, pa eto me sad nakon 2 godine, jedne potrosene na faksu kojeg nisam htio... pisem ponovno.

 

cahalovry kaže...

Riješio si maturu maturu iz matematike 25% (to je i po najblažim kriterijima čista jedinica), a tvrdiš da ti je matura smijeh. Druga stvar su B razine, nije neka nauka dobro ih napisat.

 

Znam ja da si ti naglasak stavio na "umoran" i "bez učenja", ali moj ti je savjet da to izjaviš kad napišeš maturu bar 90%. Hoću reći da sam slušao slične priče tipa probnu sam razvalio, a na pravoj nije bilo bajno. Inače, bolje je biti samouvjeren nego se prepasti mature, ali ne treba tako sigurno tvrditi da je matura smijeh ako je još nisi pisao.

 

Moj savjet je dobronamjeran, da nebi mislio da umanjujem tvoje uspjehe na probnim maturama {#}

Nemojte me krivo shvatiti.

Nisam napuhan niti presamouvjeren. Naravno da neću riskirati, tj. reći "evo znam riješiti 50% A razine, ja znam sve"... Ali ako sam išta radio 4 godine u srednjoj, onda mi neće biti problem ponoviti si i prisjetiti se svega toga. A ne želim biti negativan, neću sad napisati "matura je zlo", rađe ću reći smijeh, ponoviti si, shvatiti i naučiti, i miran izaći u 6. mjesecu na ispit nego da sam od 9. mjeseca prestao spavati i štrebati zadatke po 8 sati dnevno.

A svatko gleda na to drugačije, i ima jače ili slabije znanje. Meni je možda lagano, nekome noćna mora.

STB-7710/SG8000/VIP1003 Firmware Development: http://blagus.info
10 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2014

imam jedno pitanje danas sam se isla prijavit i upisem broj mobitela i vec 2 sata cekam da mi posalju pin ... sad ne znam sta da radim??

14 godina
odjavljen
offline
Državna matura 2014

pošalji ono da ti opet pošalju

Losing all hope was freedom
10 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2014

Haha ja prvi put cujem za pojam "drzavna matura".

Sta vam je to?

Nemamo slicnih gluposti u BiH.

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.1.2014 19:19 (Ja Sam ZvijerXD).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice