Ultimativna antivirus tema - P&O izdvojena tema

poruka: 48.432
|
čitano: 6.635.983
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Ultimativna antivirus tema - P&O

prije pola godine sam preko aliexpressa kupio 6 mjesečnu licencu za ESET internet security za 6-7$ i još radi. sad bi trebao novu ali naravno, taj seller više ne posoji. našao sam gomilu sellera, neki su na ebayu ali imaju valjda ključeve koji ne rade u EU. našao sam i na aliju.

jel ima netko iskustva sa ovom trgovinom, imaju ok cijene (kao i aliexpress) ali nikad nisam čuo za njih. prihvaćaju paypal, pa stoga sumnjam da su bezveznjaci. jučer sam kupio IP Vanish ali ne od njih.

 

 

"e-soft.shop"

 

 

https://e-soft.shop/products/eset-internet-security-1-year-2-device-original-license-key-copy-copy

Galaxy S10e
15 godina
neaktivan
offline
Ultimativna antivirus tema - P&O

Nekada svojevremeno sam tovario na racunare svega i svacega..

 

Npr: Avira free ili ( avg free, avast free, adaware free, comodo free, bitdefender free

Privatefirewall free, Malwarebytes free, Superantspywaree free, Bitdefender traffic light browser free, Spywarebluster free, adblocker free, 

 

Ili Comodo firewall free ili Zonealarm free, Outpost free..

Akcent sam vise stavljo na firewall nego na antivirus.

 

Vremenom sam sve ovo iskljucio jer je rijetko bilo nalijetanja na viruse pri surfanju ili pokretanju exe file.

Primjenio sam klasicni windowsov antivirus Essential ili Defender sa malwarebytes free i web safe ( bitdefender ili mcafee) i windows firewall i adblocker.

 

Zadnih pet godina tri kompa su mi open source nema realtime protectio i nikad nije bilo problema.

Samo legendarni Malwarebytes free , Norton scan free i dva Adblockera na chromu.

 

Nikada nije nista uletilo od virusa bar onako kako pokazuju norton scaner i malwarebytes.. pri skeniramju, ukoliko imam sumljiv exe file prije pokretanja ga skeniram sa svime pa i sa Virustotal ili sl. i procjenjujem dali pokrenuti ili ne.

Sumnjive atachmente na mailovima nikad ne otvaram i nikad na torentu nije bilo nista za moju uoptrebu inficirano bilo cim.

 

Ovakvi moji simplificirani  pristupi su mi dali olaksan rad i kompovi su momentalno prodisali otkako su maknuti svi ti gore pomenuti programi i znacajno smanjili napor pri radu.

 

Ono na sto posebno treba obratiti paznju je RANSOM virusi i ozbiljno to uzeti u razmatranje jer mogu i ozbiljnu muku zadati onima koji nisu napravili back up privatnih fotki i videa.

Mnogi pocetnici  i neiskusni korisnici s tim imaju glavobolje.

 

Na kraju zavisi od ugla gledanja, oni koji cesto surfaju po sumnjivim ajtovima trebaju drugaciju zastitu od onih koji samo kucaju word ili fecessbook..

 

Kupovati po skupim cijenama antiviruse je besmislica i misliti da si 100% od toga zasticen je smjesno i zalosno kao sto mnogi dugo godina  misle.. svaki propusta manje ili vise i tu treba imati srece.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

blue sky
13 godina
offline
Re: Ultimativna antivirus tema - P&O
RUNNER kaže...

Zadnih pet godina tri kompa su mi open source nema realtime protectio i nikad nije bilo problema.

Samo legendarni Malwarebytes free , Norton scan free i dva Adblockera na chromu.

Zašto?

15 godina
neaktivan
offline
Ultimativna antivirus tema - P&O

Da se ima o cemu diskutovati moj friend.

 

Imas dobro zapazanje i dobro pitanje? 

 

blue sky
2 godine
neaktivan
offline
Ultimativna antivirus tema - P&O

Na nekom giveaway site-u sam primjetio security softver koji navodno pazi na serijski port. Nisam skinuo sebi taj softver, ali sam u BIOS-u svog kompa svejedno dizejblao serijski port. No i dalje mi nije jasno u cemu je stos s tim?

15 godina
offline
Re: Ultimativna antivirus tema - P&O
Marko :D kaže...
RUNNER kaže...

Zadnih pet godina tri kompa su mi open source nema realtime protectio i nikad nije bilo problema.

Samo legendarni Malwarebytes free , Norton scan free i dva Adblockera na chromu.

Zašto?

 Da, dobro pitanje. Zašto pored AdGuarda trpati još jedan blocker, usporavati browser, promet i ostalo? Zašto "prljati" sistem third party AV rješenjima? Windows Defender i ništa više. Eventualno koristiti onaj programčić ConfigureDefender za malo ga nabrijati i izbjeći kopanje po GP Editoru!

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jaluški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše! Takvi i slični njima, brzo bi prodali dragu nam Hrvatsku za Judine škude!
16 godina
offline
Re: Ultimativna antivirus tema - P&O
Marko :D kaže...
roki kaže...

pozdrav ekipi,molio bih preporuku nekog free antivirusnog programa,nekog po vama zadovoljavajućeg,nisam već duže vrijeme u tim vodama pa ni sam neznam za šta bi se odlučio,oduvjek imam free program uglavnom Avasta ali bih ga sada promjenio

Windows Defender.

 čekaj, čekaj, jel ja to dobro vidim, Markec prezime mu Avast (šala) koristi Windows Defender?
fakat me nije bilo gro dugo tu, al ajd drago mi je da ste shvatili da je skroz ok taj defender i win firewall i ad blocker u sada edge i to je to.

13 godina
offline
Re: Ultimativna antivirus tema - P&O
mrakky kaže...
Marko :D kaže...
roki kaže...

pozdrav ekipi,molio bih preporuku nekog free antivirusnog programa,nekog po vama zadovoljavajućeg,nisam već duže vrijeme u tim vodama pa ni sam neznam za šta bi se odlučio,oduvjek imam free program uglavnom Avasta ali bih ga sada promjenio

Windows Defender.

 čekaj, čekaj, jel ja to dobro vidim, Markec prezime mu Avast (šala) koristi Windows Defender?
fakat me nije bilo gro dugo tu, al ajd drago mi je da ste shvatili da je skroz ok taj defender i win firewall i ad blocker u sada edge i to je to.

Avast je postao iz gotovo savršenog antivirusnog programa, smeće, ali doslovno. U nedostatku besplatnog antivirusnog programa, bez oglasa, kao jedino dobro rješenje pokazao mi se Windows Defender na koji sam prešao. Ali ni njega ne koristim na maksimalnim postavkama već mi je isključeno sve osim osnovne zaštite virusnim definicijama. Cloud, SmartScreen i kojekakve druge opcije koje zahtjevaju internetsku vezu su isključene zbog politike privatnosti s kojom se ne slažem.

 

Sve u svemu i s Defenderom na minimum i uBlock Originom u pregledniku, još uvijek ni najmanjih problema. To je kombinacija koja meni kao naprednom korisniku funkcionira odlično. Toliko dobro da ni Defender nema nikakvog posla jer virusa vrlo vjerojatno nije ni vidio otkada ga koristim.

10 godina
offline
Ultimativna antivirus tema - P&O

Da, u ovoj temi već dugo dugo nije bilo problema sa virusima!

Pomalo, šegavo i vajka!
13 godina
offline
Ultimativna antivirus tema - P&O

To je zato jer je sada Windows dobro zaštićen out of the box. Više ne treba ništa namještati.

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.11.2021 22:57 (Marko :D).
15 godina
offline
Ultimativna antivirus tema - P&O

Izgleda da je Covid toliko izmutirao, pa je istisnuo i ove računalne...Bolje! Lakše mi je bilo preboliti Covid nego da ne daj bože zagrančam nešto na računalu...

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jaluški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše! Takvi i slični njima, brzo bi prodali dragu nam Hrvatsku za Judine škude!
12 godina
offline
Re: Ultimativna antivirus tema - P&O

misliš da sa win 11 ne treba imati neki bolji AV ili cijeli internet security?

Galaxy S10e
13 godina
offline
Re: Ultimativna antivirus tema - P&O

Ne treba. Ako te hvata paranoja, uBlock Origin u preglednik, uključiš si SmartScreen, ransomware zaštitu i blokiranje potencijalno neželjenih aplikacija u Defenderu.

15 godina
offline
Re: Ultimativna antivirus tema - P&O

"e-soft.shop"

 

 

https://e-soft.shop/products/eset-internet-security-1-year-2-device-original-license-key-copy-copy

 

 

 

Ja sam kupio nedavno od njih i sve štima, radi sve bez problema....eset snart security premium....49kn za dva računala dvije godine...

[URL=https://www.speedtest.net/result/8913907877][IMG]https://www.speedtest.net/result/8913907877.png[/IMG][/URL]
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.12.2021 16:13 (bikerbj).
15 godina
offline
Re: Ultimativna antivirus tema - P&O
bikerbj kaže...

"e-soft.shop"

 

 

https://e-soft.shop/products/eset-internet-security-1-year-2-device-original-license-key-copy-copy

 

 

 

Ja sam kupio nedavno od njih i sve štima, radi sve bez problema....eset snart security premium....49kn za dva računala dvije godine...

 Nepotrebno, ali tko voli neka izvoli...

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jaluški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše! Takvi i slični njima, brzo bi prodali dragu nam Hrvatsku za Judine škude!
13 godina
offline
Ultimativna antivirus tema - P&O

Bitdefender free se napušta: https://www.bitdefender.com/solutions/free.html

 

We are focusing product development around multi-platform protection and as a result, we are retiring Bitdefender Antivirus Free Edition for Windows. Current users will be supported through June 30, 2022.

 

What is the status of Bitdefender Antivirus Free Edition?

We are focusing product development around multi-platform protection and as a result, we are retiring Bitdefender Antivirus Free Edition for Windows starting on December.

Bitdefender values its customers and user base, all our Bitdefender Antivirus Free users will receive privately (via email) a special discounted offer for Bitdefender Total Security.

 

Šteta, bio je dobar free AV za manje iskusne korisnike koji se ne žele zezati sa ikakvim postavkama.
14 godina
offline
Ultimativna antivirus tema - P&O

Bilo je i za očekivat da se naki free av-i počnu polako gasiti, dobra poslovna odluka jer free av nemaju više smisla odkako je MS-ov zaštitni sustav sada na visokom nivou.

Some people are so poor... all they have is money!
13 godina
offline
Re: Ultimativna antivirus tema - P&O
andi.cro kaže...

Bilo je i za očekivat da se naki free av-i počnu polako gasiti, dobra poslovna odluka jer free av nemaju više smisla odkako je MS-ov zaštitni sustav sada na visokom nivou.

 Pa... sa default postavkama ne bih rekao, a to bi većina korisnika koristila.

Svaki imalo ozbiljni malware rutinski zaobilazi MS Defender, inače nebi ni bio pušten u opticaj.

 

Statički scan na staru vreću malwarea će svaki moderni AV odraditi dobro, ali kada upadne nešto nepoznato ili ransomware, tu MS Defender nije baš sjajan.

Možda sa konfiguratorima, ali kao što rekoh, većina običnih korisnika i nezna za to.

 

Usporedimo to recimo sa Kaspersky Security Cloud free, koji sa samo sa System Watcher komponentom (isključenim main-AV) već zaustavlja razne ransomware u nekim testovima.

Šteta što Bitdefender free odlazi, stavio sam ga svojim roditeljima. Morat ću im nešto drugo naći za pola godine, možda KSC free sa automatskom karantenom bez da pita...

14 godina
offline
Ultimativna antivirus tema - P&O

Za normalne korisnike, Defender i AdBlok ili slično na browseru sasvim doviljno!

Some people are so poor... all they have is money!
13 godina
offline
Re: Ultimativna antivirus tema - P&O
njonji kaže...
andi.cro kaže...

Bilo je i za očekivat da se naki free av-i počnu polako gasiti, dobra poslovna odluka jer free av nemaju više smisla odkako je MS-ov zaštitni sustav sada na visokom nivou.

 Pa... sa default postavkama ne bih rekao, a to bi većina korisnika koristila.

Svaki imalo ozbiljni malware rutinski zaobilazi MS Defender, inače nebi ni bio pušten u opticaj.

Nećeš vjerovati kad ti ovo kažem, ali situacija više nije kao što je nekad bila. Defender se pretvorio u odličan sigurnosni paket koji čak i na zadanim postavkama obavlja posao odlično. Kada nekome instaliram Windowse i namještam zaštitu, sve što trebam napraviti je uključiti blokiranje PUP/PUA i to je više manje to.

njonji kaže...

Statički scan na staru vreću malwarea će svaki moderni AV odraditi dobro, ali kada upadne nešto nepoznato ili ransomware, tu MS Defender nije baš sjajan.

Možda sa konfiguratorima, ali kao što rekoh, većina običnih korisnika i nezna za to.

Kad se koristi samo s virusnim definicijama, slabašan je baš ka2o i svaki drugi antivirusni program. Virusne definicije ne mogu pratiti nove varijante koliko se one brzo mogu pojavljivati. Zato se koristi oblak i još neke sitnice. Dakle, ako virus ne detektira skeniranjem, detektirat će ga prilikom pokretanja nakon provjere u oblaku. Ovo čisto skeniranje sa isključenom zaštitom više nema smisla jer se tu oslanja samo na virusne definicije, ništa više. Tako se zaštita testirala nekada kada su se antivirusni programi oslanjali isključivo na definicije i nisu imali nikakve dodatne module zaštite. Danas to naprosto više nema smisla.

 

Jedini ispravan način za testiranje antivirusnog programa jest da je isti uključen, te onda pokušaj inficiranja sustava. Ovo kako se testira na YouTube-u (da se ugasi AV, skine hrpa programa i onda skeniraje mape) je doslovno krivi način jer ti antivirusni program nikada (ili jako, jako rijetko) ćeš imat potrebu gasiti, pa je samim time takva situacija nerealna i nemoguća. 

 

Da se vratim na temu; za Defender ne koristim nikakve konfiguratore ili programe trećih strana, namjestim ga samo kroz njegove vlastite postavke i možda GPE nešto (rijetko kada). Uz to, dodam uBlock Origin i to je više manje to. Još mi se nitko nije javio da ima nekakvih problema ili da misli da mu je računalo zaraženo. Ako netko baš hoće dodatnu zaštitu, za svaki slučaj, namjestim mu Quad9 DNS ili 1.1.1.1 Family.

16 godina
online
Bitdefender Total Security 6 mjeseci FREE

...ako nekom moze posluzit...

 

Bitdefender Total Security 6 mjeseci FREE

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
15 godina
offline
Re: Bitdefender Total Security 6 mjeseci FREE
djigibao kaže...

...ako nekom moze posluzit...

 

Bitdefender Total Security 6 mjeseci FREE

 Da. Lijepo tu zvuči i 6 mjeseci se nikome ne čini toliko blizu. Javlja se subjektivni dojam, instalirao sam uteg na računalo i sad sam miran. Za šest mjeseci "ko živ-ko mrtav (od Covida)" Ne želim sad razmišljati o tome! Međuitm, jednom prođe i tih 6 mjeseci, a nas Covid poštedio i ostali smo živi! Naš dobri AV se počne meškoljiti i javljati da mu je "ponestalo" novaca i da će početi štrajkati. Mi postanemo nervozni, počnemo žaliti što nas vrag-Covid nije odnio, a nemamo namjeru kopati po novčaniku. I pogodite što tada slijedi? Uninstall, ili u prijevodu masakriranje sistema, jer windowsi su hrpetina koda koju je skrojio sam vrag koji ne pušta. Ono šta jednom posere registry, više nema toalet papira koji će ga očistiti...nije to Linux, nije to MacOS...Spas windowsima vidim samo u razvijanju i napretku ARM projekta i UWP aplikacija.

Da se vratim na temu: NE, hvala lijepa, doviđenja...Ali Djigibaou prst gore jer želi pomoći...

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jalnuški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše! Takvi i slični njima, brzo bi prodali dragu nam Hrvatsku za Judine škude!
16 godina
online
Re: Bitdefender Total Security 6 mjeseci FREE
..to isto vrijedi kada netko plati licencu na godinu dana za neki AV...jedino sto ce to odgoditi 6 mjeseci duze nego ovaj FREE proizvod...
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
13 godina
offline
Re: Bitdefender Total Security 6 mjeseci FREE
djigibao kaže...

...ako nekom moze posluzit...

 

Bitdefender Total Security 6 mjeseci FREE

Bitdefender konstantno nudi trial na 6 mjeseci, nije ovo nikakva promotivna ponuda.

12 godina
offline
Re: Ultimativna antivirus tema - P&O

Nećeš vjerovati kad ti ovo kažem, ali situacija više nije kao što je nekad bila. Defender se pretvorio u odličan sigurnosni paket koji čak i na zadanim postavkama obavlja posao odlično. Kada nekome instaliram Windowse i namještam zaštitu, sve što trebam napraviti je uključiti blokiranje PUP/PUA i to je više manje to

 Jel za tu zastitu treba koristiti microsoftov preglednik edge ili kako? Nisam nigdje nasao te opcije u samom defenderu..

 

 

 

Galaxy S10e
16 godina
offline
Re: Ultimativna antivirus tema - P&O
njonji kaže...

Bitdefender free se napušta: https://www.bitdefender.com/solutions/free.html

 

 Šteta, bio je dobar free AV za manje iskusne korisnike koji se ne žele zezati sa ikakvim postavkama.

 Ne treba ga žalit, i to zato jer ima i znatno bolje Free rješenje pa realno dok je tak nema prolema.

andi.cro kaže...

Bilo je i za očekivat da se naki free av-i počnu polako gasiti, dobra poslovna odluka jer free av nemaju više smisla odkako je MS-ov zaštitni sustav sada na visokom nivou.

Ne pa opet ne i ne, Mikrošuft alat nikad neče bit niti do koljena Kaspersky Free rješenju.To su potvrdila nezavisna testiranja, ili ukratko kad najviše zagusti(Ransomware) od MIkrošuft smeča neče bit nikakve koristi.

 

Ja priznam samo Kaspersky, isprobano i testirano i dalje ga koristim. To je najbolje rješenje ili Kaspersky Security Cloud Free, ili ako neko treba platit ja opet preporučam samo Kaspersky plačeno rješenje.

 

Dok Kaspersky nudi Free opciju nema frke, i s obzirom na Rusku filozofiju(samo da zahebu zapadnu konkurenciju)oni neče ugasit Free verziju to je vrlo logično.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/sigurnosni-softver/ultimativna-antivirus-tema-po/12723.aspx?page=1589&jumpto=6084175&sort=asc&view=flat

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.12.2021 13:07 (rambox).
2 godine
protjeran
offline
Ultimativna antivirus tema - P&O

Top 3 razloga zasto NE instalirati free antivirus:

1. Ne štiti od novih virusa

2. Virus sa admin ovlastima, će jednostavno zagasiti sve AV procese.

3. Pomažete snake oil industriju. Tako da se svaki "sumnjivi" fajl šalje na analizu u centralu.

Bonus:

Zbog bloatwarea.

 

14 godina
offline
Re: Ultimativna antivirus tema - P&O

Andi kaže:

Bilo je i za očekivat da se naki free av-i počnu polako gasiti, dobra poslovna odluka jer free av nemaju više smisla odkako je MS-ov zaštitni sustav sada na visokom nivou.

Rambox kaže:

Ne pa opet ne i ne, Mikrošuft alat nikad neče bit niti do koljena Kaspersky Free rješenju.To su potvrdila nezavisna testiranja, ili ukratko kad najviše zagusti(Ransomware) od MIkrošuft smeča neče bit nikakve koristi.

 

 Nisi shvatio poantu...

 

Ne kažem da je MS bolji od Kaspyja, naravno da nije ali nudi dovoljno dobru zaštitu da većina normalnih korisnika ( milioni ) nemaju razloga instaliravat neki drugi av, jednostavno im ne trebajer nisu rizični korisnici kojima treba nešto jače.

 

Niti ja odkako sam na win10 nemam ništa drugo osim MS zaštite + na bowseru AdGuard i nikakvih problema sa virusima a znam švrljat i po torentima i po sajtovima za gledanje serija i filmova!!!  Jednostavno nemam potrebe uopće razmišljat o zasebnom AV-u.

 

Mislim da su milijuni ljudi odkako su prešli na Win10 u istoj situaciji i istih razmišljanja a toga su itekako svijesni proizvođači AV rješenja kojima su free AV-i bili navlakuša da ljudi u konačnici ipak kupe njihov paid AV jer nudi još bolju zaštitu i više zaštitnih modula a ako ništa od toga onda barem dobivaju dobru reputaciju od ljudi koji su se zadržali na free AV-ima.

 

Sva ta politika je sada dobrano poljuljana jer oni koji nisu rizični korisnici će ostati na MS-ovoj zaštiti a oni rizični će kupiti AV pa s tog gledišta free AV više nema smisla.

Some people are so poor... all they have is money!
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.12.2021 23:19 (andi.cro).
13 godina
offline
Re: Ultimativna antivirus tema - P&O
ivanm75 kaže...

Nećeš vjerovati kad ti ovo kažem, ali situacija više nije kao što je nekad bila. Defender se pretvorio u odličan sigurnosni paket koji čak i na zadanim postavkama obavlja posao odlično. Kada nekome instaliram Windowse i namještam zaštitu, sve što trebam napraviti je uključiti blokiranje PUP/PUA i to je više manje to

 Jel za tu zastitu treba koristiti microsoftov preglednik edge ili kako? Nisam nigdje nasao te opcije u samom defenderu..

Ne treba. Jedino što Edge ima, a drugi preglednici nemaju je SmartScreen. Isti možeš staviti i u Chrome, ali moraš skinut njihov dodatak. Chrome i ostali preglednici koriste Google Safe Browsing koji je po meni bolji od SmartScreena jer je privatniji.

13 godina
offline
Re: Ultimativna antivirus tema - P&O
Marko :D kaže...

Nećeš vjerovati kad ti ovo kažem, ali situacija više nije kao što je nekad bila. Defender se pretvorio u odličan sigurnosni paket koji čak i na zadanim postavkama obavlja posao odlično. Kada nekome instaliram Windowse i namještam zaštitu, sve što trebam napraviti je uključiti blokiranje PUP/PUA i to je više manje to.

 

Kad se koristi samo s virusnim definicijama, slabašan je baš ka2o i svaki drugi antivirusni program. Virusne definicije ne mogu pratiti nove varijante koliko se one brzo mogu pojavljivati. Zato se koristi oblak i još neke sitnice. Dakle, ako virus ne detektira skeniranjem, detektirat će ga prilikom pokretanja nakon provjere u oblaku. Ovo čisto skeniranje sa isključenom zaštitom više nema smisla jer se tu oslanja samo na virusne definicije, ništa više. Tako se zaštita testirala nekada kada su se antivirusni programi oslanjali isključivo na definicije i nisu imali nikakve dodatne module zaštite. Danas to naprosto više nema smisla.

 

Jedini ispravan način za testiranje antivirusnog programa jest da je isti uključen, te onda pokušaj inficiranja sustava. Ovo kako se testira na YouTube-u (da se ugasi AV, skine hrpa programa i onda skeniraje mape) je doslovno krivi način jer ti antivirusni program nikada (ili jako, jako rijetko) ćeš imat potrebu gasiti, pa je samim time takva situacija nerealna i nemoguća. 

 

Da se vratim na temu; za Defender ne koristim nikakve konfiguratore ili programe trećih strana, namjestim ga samo kroz njegove vlastite postavke i možda GPE nešto (rijetko kada). Uz to, dodam uBlock Origin i to je više manje to. Još mi se nitko nije javio da ima nekakvih problema ili da misli da mu je računalo zaraženo. Ako netko baš hoće dodatnu zaštitu, za svaki slučaj, namjestim mu Quad9 DNS ili 1.1.1.1 Family.

 

Možda si me krivo razumio. Htio sam upravo to reći, da statički scan na vreću danas nije neki pokazatelj dali je AV dobar ili ne, pa činjenica da MS Defender ima dobre rezultate na njima ne znači da je sveukupno dobar. (Znam da nisi rekao da je dobar samo zbog toga, ali ističem tu činjenicu generalno)

 

Kao što sam u prošlom postu napisao: "Svaki imalo ozbiljni malware rutinski zaobilazi MS Defender, inače nebi ni bio pušten u opticaj."

 

Dakle novi ransomware za kojeg nema još definicija... pogledaš testove na YouTubeu ili drugim forumima, MS Defender nije baš sjajan. Ali to je i za očekivati. Malware autor nebi pustio ransomware u opticaj ako ne može zaobići ni MS Defendera. Dakle to im je nakakav minimum kojeg njihov malware mora moći da bi ga uopće distribuirali.

Daleko od toga da je MS Defender loš, dosta su ga unaprijedili i to je dobro. Podiže ljestvicu ispod koje ostali ne smiju pasti. Ako je neki AV ispod toga -> nema ga smisla koristiti, imaš MS Defender besplatno kao opciju.

 

Ali pogledaš testove na izvršavanje nepoznatog malwarea, pogledaš testove performansi (tj. utjecaj na performanse kompjutera) i vidiš da postoje alternative koji su bolji u oba pogleda. Za mene se onda postavi pitanje zašto onda koristiti MS Defender.

 

Kaspersky free je trenutno najbolji u tom pogledu.

Bitdefender je bio odlična alternativa za obitelj. Nažalost više nije opcija.

Naravno da im možeš staviti MS Defender, ali objektivno dobivaju lošiju zaštitu, ne lošu, nego lošiju nego bi sa recimo sa Bitdefenderom. Zato je stvarno šteta što ga miču, barem iz mog gledišta, ali razumijem ih sa financijske strane. Tako je kako je.

Veliki AV test labovi daju jednu sliku, ali kada ih ljudi počnu sami testirati na razne stvari, ispadne druga slika.

Opet, ne pljujem po Microsoftu, dobru su stvar napravili i rade dalje na tome, palac gore. Ali imaju još dugačak put prije nego sustignu neke druge. Tako ja barem vidim stvari.

 

 

Btw i Sophos Home besplatna verzija isto ide u povijest.

Btw 2 testovi na malwaretips forumu su pokazali da Quad9 DNS i slični su obično dosta loši protiv malware linkova. Neki su dobri protiv phishinga, ali za to postoje i browser addoni ako se želi nadopuniti zaštita od AV-a protiv phishinga. (uglavno korisno za neiskusne korisnike, za nas phishing ne predstavlja ozbiljnu opasnost)

 

 

Nadopuna: andi je napisao da mnogi korisnici nisu rizična skupina pa im ne treba bolje ... pa, ne znam baš. Može se proći sa MS Defenderom i nikad ne pokupiti malware. Ali vjerojatnost je veća nego kod nekih drugih AV-ova. MS Defender je osobito loš protiv skripti koji se recimo izvrše u PowerShellu, Windows Script Host, dll injection, process hollowing, fileless malwarea i tako. MS Defender nije loš per se. Ali ako uzmemo u obzir da neki drugi štite bolje od toga uz čak bolje performanse na kompjuteru ... za mene su druge opcije jednostavno bolje.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.12.2021 23:14 (njonji).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice