Kako promijeniti smijer rotacije elektropokretaču

poruka: 22
|
čitano: 8.379
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Kako promijeniti smijer rotacije anlaseru?

Radim jedno električno vitlo 12V DC za terenca konstrukciju prijenos (pužni reduktor) i bubanj sa sajlom sam napravio međutim zbog same konstrukcije i smanjenja garbarita bilo bi poželjno smjestiti elektropokretač ili ti alnaser na stranu gdje smijer rotacije predstavlja problem znači treba promijeniti smijer  alnaser je od  kamiona ima 4 kw snage, koliko sam teoretski  upoznat radi se o serijskom istosmjernom električnom motoru koji ima četri četkice  e sad teoretski se smijer okretanja rotora može promjeniti promjenom smjera struje kroz stator ili promjenom smijera struje kroz rotor istovremenom promjenom smjera struje kroz rotor i kroz stator motor će se i dalje vrtiti u istom smijeru. i sad najlakše što sam i probao je zamijeniti plus i minus međutim to ne pomaže  jer anlaser i dalje vrti u istom smijeru jedino što bi sljedeče mogao probati je promijena smijera struje kroz rotor odnosno zamijeniti polove na četkicama što je malo problem jer su nosači četkica negativnog polariteta fizički vezani za masu (-) pa moram izmišljati kako ih fizički odvojiti izolacijskim materijalom postoji li možda neki jednostavniji i brži način da tom anlaseru promjenim smjer rotacije?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kako promijeniti smijer rotacije anlaseru?

4 KW snage ide na pužni prijenos .. ...može se cijeli kamion podići u zrak uz dobar reduktor.

..... pa koliki je odnos obrtaja tog pužnog reduktora ?? ...probaj sa nekim drugim motorom od npr. 200W kojem možeš mjenjati smjer.

 

13 godina
neaktivan
offline
Kako promijeniti smijer rotacije elektropokretaču

Imao sam u planu ubaciti staru motornu pilu za pogon (jer anlaser dužim radom uništava akumulator) ali neće upaliti treba kupiti nove membrane i očistiti rasplinjač ali volio bih probati sa anlaserom samo da vidim kako će se ponašati ali ne uspjevam mu okrenuti smijer reduktor je 1:50 nije mi previše bitna brzina važnija mi je snaga povlačenja

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.1.2020 19:42 (expert man).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Kako promijeniti smijer rotacije elektropokret
expert man kaže...

Imao sam u planu ubaciti staru motornu pilu za pogon (jer anlaser dužim radom uništava akumulator) ali neće upaliti treba kupiti nove membrane i očistiti rasplinjač ali volio bih probati sa anlaserom samo da vidim kako će se ponašati ali ne uspjevam mu okrenuti smijer reduktor je 1:50 nije mi previše bitna brzina važnija mi je snaga povlačenja

 Daj mi adresu, pa ti pošaljem jedan 250w dc motor od el romobila. On je sa magnetima, pa mu se smjer okreće okretanjem plusa i minusa. Anlaser jednostavno nije namjenjen za taj režim rada.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
14 godina
offline
Re: Kako promijeniti smijer rotacije elektropokret
Ja sam jednom krivo okrenuo stator na alnaseru od skuter pa je isao u krivom smjeru. Ali to su bila samo dva magneta na kućištu
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Kako promijeniti smijer rotacije elektropokretaču

 Dobro ti je kolega jakovp rekao, alnaser nije baš za takav režim rada, ali ako želiš možeš to ovak:

 

Znači, ako su ti dostupne točke A i B (krajevi namotaja statora), onda ih samo obrneš (A na +, B na komutator), ali tebi očito nisu, pa onda moraš s četkicama kemijat, a očito nije ni to lagano ako ti je dostupna samo ona žica s druge četkice koja ide na -.

Zajebancija...

 

E da, i kak misliš prenositi snagu, izvadio si bendiks i stavio remenicu gore ili?

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.1.2020 20:09 (fer-de-lance).
 
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kako promijeniti smijer rotacije elektropokret

Sa alanserom od 4 KW bi preračunato na tom 1:50 reduktoru bila snaga 200 KW (268 HP) ...a akumulator od 180Ah 12V nebi uspio vremenski povući 9-10 metara a da se ne isprazni..

4 godine
protjeran
offline
Kako promijeniti smijer rotacije elektropokretaču

dobro sad matematiku na stranu želio bi probati okrenuti anlaser jer me puno ljudi uvjerava da to nije moguće pa sam se zainatio da to napravim a i da probam

 
0 0 hvala 0
9 godina
online
Re: Kako promijeniti smijer rotacije elektropokret
mudislav kaže...

dobro sad matematiku na stranu želio bi probati okrenuti anlaser jer me puno ljudi uvjerava da to nije moguće pa sam se zainatio da to napravim a i da probam

Ono kad bosancu kažeš da on to ne može. Trola te ekipa doma... ne nasjedaj.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako promijeniti smijer rotacije elektropokret
AF139 kaže...

Sa alanserom od 4 KW bi preračunato na tom 1:50 reduktoru bila snaga 200 KW (268 HP) ...a akumulator od 180Ah 12V nebi uspio vremenski povući 9-10 metara a da se ne isprazni..

 

Reduktor ne povećava snagu, već daje jači moment uz niži broj okretaja. Snaga koju će motor od 4 kW povući iz baterije ovisi o opterećenju, a reduktor opterećenje smanjuje, pa će isti teret dizati dulje uz manju snagu. Ukoliko je opterećenje toliko da motor vuče više od 4 kW, motor će se pregrijati i crknuti. Znači, s reduktorom će moći dignuti teži teret, ali će zato sporije dizati. Istina, s reduktorom će ukupna potrošnja biti nešto veća (za isti teret, pod uvjetom da ga je moguće dignuti bez reduktora) i to za magnetske gubitke u alnaseru (jer oni, za razliku od omskih, ne ovise o opterećenju), te za gubitke koje proizvode trenja u samom reduktoru. Ta razlika je u pravilu toliko mala da je manja struja pražnjenja baterije kompenzira (ukoliko se radi na bateriji).

 

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako promijeniti smijer rotacije elektropokret

Prvo, bez skidanja bendixa nema sreće jer on neće raditi kako treba u suprotnom smjeru.

 

Drugo, treba pogledati kako su spojeni namotaji. Jedna četkica je spojena na izlaz iz automata, jedna na masu? Kako je spojen stator?

 

Treće, nisi napisao, ali pretpostavljam da želiš mijenjati smjer sklopkom. Za to ćeš trebati izvući barem tri žice i spojiti na vanjske releje da bi mogao stator ili rotor okrenuti.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
10 godina
offline
Re: Kako promijeniti smijer rotacije elektropokret

Da , napisao sam laički samo da se lakše shvati problem , jer da sam počeo sa njutnima itd. bi možda bilo previše...

Inače vidio sam kamion za izvlačenje vozila i utovar sa motorom od brisača na reduktoru promjera motora 8-9 cm (bar tako mi vlasnik reče).

Inače svi el. motori na automobilima sa četkicama su predviđeni za jedan smjer jer je kut četkica naprema navojima rotora drugačiji

pa pokretanjem u drugom smjeru nema istu snagu i više se zagrijava jer su gubici veći.

ps:

Inače spoj na alanseru je + na statorski namotaj pa sa njega na četkice rotora a drugi izvodi rotora na masu (-) direktno.

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.1.2020 12:57 (AF139).
7 godina
offline
Re: Kako promijeniti smijer rotacije elektropokret

Na alnaseru četkice nemaju tak napravljeni kut (tak da je svejedno kaj se toga tiče), bar ni na jednom koji sam do sad vidio, i obično ima bar 2 para četkica.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.1.2020 13:12 (fer-de-lance).
10 godina
offline
Re: Kako promijeniti smijer rotacije elektropokret

Da ima dva para četkica kako sam i napisao, ali kod viklovanja rotora se lijepo vidi prema broju utora i kutu naprema izvodima tih namotaja na kolektorske pločice da nije isti kut ako se smjer okrene. Koliko se sjećam jer sam davno to radio da je razlika čak preko 10° .

15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako promijeniti smijer rotacije elektropokret

Nisi napisao laički, već si napisao glupost, pogotovo u kontekstu pražnjenja akumulatora. Prijenos ne mijenja snagu, a količina rada za istu količinu energenta se mijenja samo za gubitke na prijenosu, te u ekstremnim situacijama u kojima bi motor radio daleko od optimalnog područja.

 

Što se tiče četkice i spajanja tiče, da, najčešće četkica ide na masu, pa je onda lakše stator okrenuti, samo treba izvući van oba izvoda statora i onu četkicu koja nije na masi. Kod onih s dva para četkica, što je kod kamiona čest slučaj, treba malo pažljivije pogledati kako je spojeno.

 

Četkice pod kutem još nisam vidio, moguće da je to na novijim autima, a tu pričao o starom kamionskom alnaseru. Veći problem je što alnaser nije predviđen za dulji rad jer nema adekvatno hlađenje, ali ako se koristi ispod nazivne snage, onda je i grijanje manje.

 

Edit:

AF139 kaže...

Da ima dva para četkica kako sam i napisao, ali kod viklovanja rotora se lijepo vidi prema broju utora i kutu naprema izvodima tih namotaja na kolektorske pločice da nije isti kut ako se smjer okrene. Koliko se sjećam jer sam davno to radio da je razlika čak preko 10° .

Ok, ovo si u pravu, ali tu ne govorimo o nagibu četkica, već o kutu između plohe na kojoj leži namotaj i one na kojoj leži odgovarajući par četkica. To bi se u teoriji moglo kopenzirati zakretanjem pločice na kojoj su montirane četkice, a u praksi ovisi o mehaničkoj konstrukciji.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.1.2020 13:42 (MrBlc).
14 godina
offline
Kako promijeniti smijer rotacije elektropokretaču

Nema puno filozofije, ako nema kakve elektronike, zamijeniš  plus i minus i vrti u drugom smjeru.

uključite logiku, prije postavljanja pitanja
Moj PC  
0 3 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako promijeniti smijer rotacije elektropokret

Alnaser nije namijenjen za takav način rada, nije dovoljno okrenuti plus i minus, već je napisano nekoliko poruka o tome.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.1.2020 13:47 (JozoBozo121).
15 godina
offline
Kako promijeniti smijer rotacije elektropokretaču

okreni kamion naopačke? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.1.2020 13:54 (Ajar).
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kako promijeniti smijer rotacije elektropokret

Neznam otkud ti sad spominješ "nagib" četkica ? ...većinom su okomite na kolektor.

Točno je da se promjenom položaja pločice sa četkicama može postići da radi jednako i kod drugog smjera ali to u praksi nije omogućeno već fiksno podešen kut naprema namotajima rotora. Ima iznimki kao što smo imali motore na predilicama koji su imali vani ručicu za podešavanje brzine kojom  se zakretalo postolje sa četkicama.

Bar što se el. motora tiče viklovali smo u firmi motore od mlinaca za kavu pa sve do 30KW trofazne kavezne motore.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako promijeniti smijer rotacije elektropokret

Gore si napisao kut, pa nije bilo jasno da li misliš na kut kao nagib u odnosu na os (viđao sam motore kojima četkice nisu okomite na kolektor, iskreno ne znam što se time postiže) ili kao kut u odnosu na namotaj (gdje je u biti stvar sume kutova namotaj - kolektor - četkice).

 

Što se tiče modifikacije, ako je pomak 10°, to znači da je ukupni pomak 20° (do nule, pa još toliko u suprotnom smjeru), što bi na kamionskom alnaseru trebalo dati dovoljno prostora za nove utore/rupe za šarafe ukoliko se ne preklopi sa samom četkicom (zato sam i napisao da u praksi treba vidjeti za konkretnu konstrukciju).

 

Što se tiče fiksne modifikacij vs. promjene smjera prilikom korištenja, kut treba biti optimiziran za namotavanje sajle jer je opterećenje pri otpuštanju sajle daleko manje. Dapače, ovisno o prijenosu, može se javiti i potreba za kočenjem.

 

 

expert man kaže...

Radim jedno električno vitlo 12V DC za terenca konstrukciju prijenos (pužni reduktor) i bubanj sa sajlom sam napravio međutim zbog same konstrukcije i smanjenja garbarita bilo bi poželjno smjestiti elektropokretač ili ti alnaser na stranu gdje smijer rotacije predstavlja problem znači treba promijeniti smijer  alnaser je od  kamiona ima 4 kw snage...

Većina kamiona radi na 24V, provjeri da ti alnaser nije za 24V. Iako, čak i da je, moguće da će biti dovoljna snaga na 12V uz manje grijanje, ali radije provjeri da ne bi bilo hvatanja za glavu.

 

Još nisi odgovorio računaš li na promjenu smjera na komandama ili odmotavanje imaš riješeno drugačije (mehaničko / ručno). Ako imaš mehanički riješeno odmotavanje vitla, možeš li kočnicu preraditi na suprotan smjer, pa okrenuti kompletno smjer sajle na bubnju?

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
4 godine
neaktivan
offline
Re: Kako promijeniti smijer rotacije elektropokret
Posto vidim da tema nije stara, zelio bih da se malo nadovezem. Prije par dana kupio sam sebi vitlo, djelovalo mi je povoljno 70e u odnosu na njegovu snagu od 3.5t. Kada sam dosao kuci i poceo istrazivati kako da povezem elektroniku, dosao sam do zakljucka da je na vitlo namontiran starter motor tj. Anlaser, e sad od cega je to ne znam. U glavnom, namontirao sam ga na dzip i vuce samo u jednom smijeru, znaci samo uvlaci sajlu unutra. Jako puno crpi akumulator, cak ga i ugasi, dakle alternator ne moze proizvesti dovoljno struje koliko je on trosi. Do duse radi se o Suzuki Samurai-u koji ima mal alternator, a i akumulator mi je stariji od 55Ah.
 
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: Kako promijeniti smijer rotacije elektropokret
Posto vidim da tema nije stara, zelio bih da se malo nadovezem. Prije par dana kupio sam sebi vitlo, djelovalo mi je povoljno 70e u odnosu na njegovu snagu od 3.5t. Kada sam dosao kuci i poceo istrazivati kako da povezem elektroniku, dosao sam do zakljucka da je na vitlo namontiran starter motor tj. Anlaser, e sad od cega je to ne znam. U glavnom, namontirao sam ga na dzip i vuce samo u jednom smijeru, znaci samo uvlaci sajlu unutra. Jako puno crpi akumulator, cak ga i ugasi, dakle alternator ne moze proizvesti dovoljno struje koliko je on trosi. Do duse radi se o Suzuki Samurai-u koji ima mal alternator, a i akumulator mi je stariji od 55Ah.
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice