Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja) izdvojena tema

poruka: 227
|
čitano: 226.955
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali, Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
8 godina
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

A i ti sad gledaš na sitnice :-)

 

 

8 godina
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
andrijam kaže...

Pa valjda multimetrom, primarna strana 2 žice koje su u kratkom spoju. Sekundarna vjerovatno jedna centralna, a druge dvije ... Vjerovatno power supplay s + i - naponima. Ovaj srednji je referenca na GND, predpostavljam.

Mislim da istu stvar možeš provjeriti s signal generatorom.

 Zaboravil sam napisati da na drugoj strani trafoa su crvena i bijela + dvije crne žice ...

 

Ove sve boje koje sam naveo u prvom postu su prema 220V

7 godina
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
nbdy32 kaže...

Imam jedan mali problemček ...

 

Nisam zapisao koja je žica bila gdje spojena,pa koa netko zna ...

 

Trafo 1 - Plava,Crna,Žuta jedan konektor i bijela i smeđa drugi konektor

 

Trafo 2 - Plava,Crna,Žuta i bijela ...

 

Koja ide kam,da li su plava i crna 220V,a kaj su ostale ???

 

Ako netko zna,zahvaljujem mu unaprijed ...

 Dobro ti je kolega napisao, samo kontra.

Mjeri otpor, i ako je niskonaponski trafo (spušta napon) onda mu primar (ulaz,220V) ima tanke žice i veliki otpor (par desetaka ohma pa na više), a sekundar ima debelu žicu i mali otpor.

Ako je visokonaponski onda kontra.

 

Edit: da, ovaj s tri žice, vjerovatno srednji izvod za +- izvode, ili ima više naponskih razina na izlazu.

Isto može biti da je to ulazni (ako je veliki otpor i tanka žica), što zna biti u slučaju kad ima izbor 110/220 za ulazni napon.

 

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.4.2019 15:02 (fer-de-lance).
8 godina
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Okej,samo između kojih žica treba biti kakav otpor ???

 

kako da znam kaj ide na 220V ???

 

https://www.dropbox.com/s/6iua59v5t72xfea/IMG-20190331-WA0001.jpeg?dl=0

 

evo slike one 4 žice gore su bile negdje oko 220V,ove dolje su izlazi ...

 

Sad nešto mislim,...

 

Ovaj trafo je iz UPS-a moguće da su to kombinacije ulaza i izlaza na obje strane ???

14 godina
offline
Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Razmotaj i prebroji namote.

 

tanja zica = veci napon(manja struja)

 

EDIT:

Ja bi rekao da su plava i crna 220V a onda ove ostale mjeri multimetrom otpor da saznas koje su uparene.

Nakon sto to saznas pusti 220 na ulaz i mjeri napon da saznas koji izlaz je kolko.(idealno ako imas multimetar s krokodilkama)

I pazljivo.

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.4.2019 20:53 (CroNk3r).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
CroNk3r kaže...

Razmotaj i prebroji namote.

 

tanja zica = veci napon(manja struja)

 

EDIT:

Ja bi rekao da su plava i crna 220V a onda ove ostale mjeri multimetrom otpor da saznas koje su uparene.

Nakon sto to saznas pusti 220 na ulaz i mjeri napon da saznas koji izlaz je kolko.(idealno ako imas multimetar s krokodilkama)

I pazljivo.

 Ma imam svega za mjerenje ...

 

Tak ću i napraviti,samo ću to ostaviti za vikend projekt,ako me zaljepi,da me ima tko odljepiti :-)

9 godina
offline
Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Moze pomoc!? 

 

U kupatilu imam suko uticnicu na kojoj je spojena masina za rublje, i primijetio sam da  kada pere moze te malo stresti, pogotovo ako imas imas mokre ruke! Zgrada je stara, u pitanju je stari grad, imam dvozilnu instalaciju nema uzemljenja.

 

Gledam po netu i neki kazu da napravim nulovanje tj da prespojim komad 3-5cm zice, nulu i uzemljenje na suko uticnici. Komentari su svakakvi, da je opasno, da se to ne radi, itd. Ne mislim sada raditi cijelu instalaciju, iako bi to bilo pravo rijesenje. Zanima me vi koji znate o cemu pricam, dali je moguce onda ovako napraviti: izbusim u rupi od uticnice iza razvodne kutije rupu i stavim 3-4cm vijak bez tiple, direktno u zid na njega spojim uzemljenje ( 3-5cm zicu) i onda na suko uticnicu na kojoj ima mjesto za uzemljenje. Dali bi to radilo kao uzemljenje!?

 

Brinem se jer sam narucio novu masinu za rublje, a te nove  masine su pune  elektronike, pa da sve ne ode u papar sa prvim pranjem. 

 

S ovom starom masinom nije bilo problema iako je tresla! 😁

Hvala! ✌️

 

 

Odmori se u Istini! 😊
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.5.2020 9:31 (veseli007).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Odgovorio si sam sebi ... sa videom ...

 

Inače istosmjerna struja je struja do 1A iliti struja kućanskih aparata ...

 

Ovo kaj ti trebaš je izmjenična struja ... 

 

:-)

Moj PC  
0 2 hvala 1
16 godina
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
nbdy32 kaže...

Odgovorio si sam sebi ... sa videom ...

 

Inače istosmjerna struja je struja do 1A iliti struja kućanskih aparata ...

 

Ovo kaj ti trebaš je izmjenična struja ... 

 

:-)

 Wtf..je li ovo bila sala ili ? 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
veseli007 kaže...

Gledam po netu i neki kazu da napravim nulovanje tj da prespojim komad 3-5cm zice, nulu i uzemljenje na suko uticnici. Komentari su svakakvi, da je opasno, da se to ne radi, itd. Ne mislim sada raditi cijelu instalaciju, iako bi to bilo pravo rijesenje. Zanima me vi koji znate o cemu pricam, dali je moguce onda ovako napraviti: izbusim u rupi od uticnice iza razvodne kutije rupu i stavim 3-4cm vijak bez tiple, direktno u zid na njega spojim uzemljenje ( 3-5cm zicu) i onda na suko uticnicu na kojoj ima mjesto za uzemljenje. Dali bi to radilo kao uzemljenje!?

 

Brinem se jer sam narucio novu masinu za rublje, a te nove  masine su pune  elektronike, pa da sve ne ode u papar sa prvim pranjem. 

I kako misliš da bi taj vijak imao spoj sa zemljom, te uz to još dovoljno kvalitetan da preuzme struju koja te može ubiti, kad je samo u kontaktu sa suhim betonom.

 

Uzemljenje poput ovog na videu je "brzo i prljavo" rješenje koje sadrži jednu veliku opasnost - u slučaju da dođe do prekida na nuli, i ispravni uređaj dolazi pod napon i zato to predstavlja veliki rizik. U pravilu bi se trebalo raditi nulovanje u razvodnoj kutiji, iza kojeg ide FID sklopka, međutim, to traži mijenjanje instalacije.

 

Nova mašina ti neće otići u papar zbog toga što nedostaje uzemljenje, ono štiti tebe, a ne mašinu. Trenutna situacija predstavlja opasnost i svakako je treba riješiti, ali za to ćeš ipak morati pozvati električara jer je prevelik rizik raditi u stilu sam svoj majstor, pogotovo ako ti je predznanje takvo da bi za uzemljenje stavio šaraf u zid (to je tek korak iznad one sprdancije kad stavi uzemljenje u teglu s cvijećem).

 

0nbdy32 kaže...

Inače istosmjerna struja je struja do 1A iliti struja kućanskih aparata ...

U pravu si da pitanje ne spada tu i da to nije istosmjerna struja, ali ovo što si izvalio bi trebalo povlačiti kaznenu odgovornost.

 

Istosmjerna struja je istosmjerna, bez obzira na jačinu...

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
9 godina
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Ok, znaci da pustim tako kako je za sada, ili da napravim kako je na videu!?? Nije ni jedno ni drugo dobro znam, ali sta je " bolje rjesenje ". 

 

Jer za sada ne mogu raditi novu instalaciju. Nemam znanja o struji, osim spojiti par zica i to je to. 

 

Ne razumijem ono u slucaju da dodje do prekida na nuli i ispravan uredjaj dolazi pod napon. Kako nastaje taj prekid!?

 

Ako ostavim kako  je i dodje prekid na nuli sta isto uredjaj dodje  pod napono, ili ne !?? Jer sada kada diram mokrim rukama osijetim struju, ne jako ali osijetim, nije 220V.

 

Hvala! 

 

 

 

Stvarno se ne kuzim a zanima me. 

Odmori se u Istini! 😊
15 godina
odjavljen
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Definitivno ne bi trebao ostaviti jer postoji mogućnost da negdje struja probija i ako se to pojača, sad malo pecka, sutra te može ubiti. S druge strane, može biti u pitanju samo neizjednačeni potencijal ili curenje struje kroz filter. To ovako preko foruma dijagnosticirati niti je moguće niti bi bilo odgovorno pokušati.

 

Ako se radi o neizjednačenom potencijalu ili curenju na filtru, pa dođe do prekida nule, mašina samo neće raditi. Ako se radi o kvaru, može uređaj doći pod veći napon. Primjer je ako je probio grijač, negdje bliže nuli - dok grijač radi, napon na tom dijelu može biti par desetaka volti, koje ti onda osjećaš kao peckanje. Međutim, ako struja kroz grijač više ne teče, a napon je tu, onda te može ubiti ko od šale. To se može dogoditi u dva slučaja - ili ako dođe do prekida nule ili ako grijač, zbog kontakta s vodom, pregori.

 

Međutim, kod nulovanja, ako je uređaj ispravan, čitav uređaj je na naponu nule. Kad na nuli dođe do prekida, nula u utičnici je preko uređaja spojena na fazu, a kućište uređaja je preko onog komada žice u utičnici spojeno s nulom, pa sve dolazi na napon faze. Prekid nule se može dogoditi kad nešto radiš (primjeice, bušilicom pogodiš nulu), ali djelomični prekid se može dogoditi i zbog starosti žica i lošeg kontakta. Bilo je čak i slučajeva da HEP-u dođe do odspajanja nule...

 

Pohvalno je što te zanima, ali nemoj se učiti na vlastitom životu, već tu plati stručnjaku, a uči se na bezopasnim naponima. Evo ti jedna prigodna...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
9 godina
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Hvala na svemu, nadam se da nisam previse dosadan. ☺️

 

Imam jos jedno pitanje😁 ako stavim na tu uticnicu prenaponsku zastitu bi li to izoliralo to peckanje, tj koliko bi uopce i zastitilo uredjaj na kojem nema uzemljenja! Eto stigla mi masina, i nadam se posto je puna eletronike da nece to peckanje previse utijecati na eletroniku. 

 

Hvala jos jednom! 😊

Odmori se u Istini! 😊
15 godina
odjavljen
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Prenaponska zaštita bez uzemljenja ima dosta smanjeno djelovanje, plus što većina prenaponskih zaštita ne može dugoročno ni izdržati snagu perilice (čak i 90% onih koje su deklarirane za tu snagu nisu baš rađene za toliko trajno opterećenje).

 

Ali, ako i nova mašina pecka, onda znači da problem nije bio u staroj mašini i da ga još i dalje imaš - ili se radi o neizjednačenim potencijalima ili neki drugi uređaj spojen na vodovodnu mrežu probije (najveći sumnjivac je uvijek bojler).

 

Zbog takvih stvari je uvijek preporuka pozvati majstora - možemo mi na forumu ispitivati i nagađati, a majstor na licu mjesta vidi što imaš i što treba ispitati.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
9 godina
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Hvala ti Mr Bic na strucnosti i pomoci!  Dosla mi je masina i sve za sada je uredu, ne pecka nista za sada! Svejedno sam narucio prenaponsku zastitu, nije skupa 100kunica za svaku sigurnost! Masina ima osigurac od 10A valjda bas zbog toga! Hvala ti jos jednom. Bb!

 

EDIT: ma sve po starom i ova nova na ipitivacu svijetli😊 na ruku ne pecka jer ima novi sloj imail laka ili kako se vec zove ta zastita, nisam odmah skuzio. Kad sam sa ispitivacem dodirno sarke na vratima onda je zasvijetlilo, a prije toga me streslo! 😂 Posto su sarke od metala bez zastitnog premaza, tu se osijeti peckanje! 

 

Probao sam preko drugih uticnica u kuci i preko prenaponske zastite, ali svejedno pecka tj svijetli ispitivac! Nema u stanu uzemljenja, necu nista pokusavati sa nulovanjem da nesto ne zeznem. Ako je do sada sve radilo, valjda ce i od sada nadalje! 

 

Dok se ne napravi nova instalacija! Ali mislim da ce prije Drugi Kristov Dolazak nego moja instalacija! 100% Hvala ekipa! 😊😇✌️

Odmori se u Istini! 😊
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.5.2020 14:22 (veseli007).
9 godina
offline
Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Pozz!

Stavljam na PPG 1.5 mm2 - 30m uticnicu i utikac nigdje nisam spojio uzemljenje posto u stanu nemam uzemljenje, znaci zuti kabal sam presjeko i svejedno prenosi fazu. Kabel je nov. Dali to znaci da ima negdje proboj na uzemljenje, tj da se negdje u kablu zice dodiruju !? Koliko je to sigurno ?? Da ne bacam cijeli bunt od 30m, posto uzemljenje ne koristim !? Hvala ! ✌️🤔😊

 

Odmori u Istini! :-)
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.8.2020 22:22 (veseli007).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Pretpostavljam da misliš na PGP.

 

Ako je žica u kabelu na oba kraja u zraku, a na drugoj je faza, zbog parazitnog kapaciteta će se i na toj slobodnoj žici inducirati napon, dovoljan da tinjalica svijetli (tinjalica inače nulu dobija preko tvog tijela, čisto da imaš dojam koliko malo struje kroz nju prolazi). Naravno, kabel uvijek može imati proboj, ali ga nećeš tako ispitati, već treba nekim otporom spojiti na nulu i onda mjeriti napon.

 

Inače, 1,5 mm2 ti neće na tu duljinu podnositi neku veliku snagu zbog pada napona.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
9 godina
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
Da PGP !😅 Treba mi da se puni elektricni skuter, posto nemam svoju garazu moram iz stana vuci kabal u haustor da se moze puniti.

Bio sam odsjeko na punjacu od 2A onaj " adapter, konektor " ( neznam kako se strucno zove ) koj ustekas u skuter i spojio na pocetak PGP tako da mi punjac ostane u stanu. Ali su mi rekli da vratim nazad u prvobitno stanje jer moze biti svasta.

Da ce gubiti napon i da se nece puniti na 2A i da je moguce da cip u skuteru izgori i da se zapali, itd.

To mi potvrdjuje to sta Vi govorite, da ce gubiti napon. Vratio sam na tvornicko stanje.

A to sa uzemljenjem mi nikako nije bilo jasno, kako prenosi struju ( svijetli na ispitivacu ) iako nigdje nije spojeno na fazu. Pa sam ponovno sve odsjeko i ponovno spojio 😁 misleci da nesto sa PGP-om nevalja.
😅
Hvala Vam na pomoci ! Bb !💪😊


Odmori u Istini! :-)
15 godina
odjavljen
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Taj punjač vuće 150 W, tako da nemaš straha po pitanju presjeka, ali PGP kabel je kruti kabel punog presjeka i nije namijenjen za takvo korištenje, već za polaganje instalacije (znači, jedno postaviš i tako stoji).

 

Ako ćeš ga koristiti kao produžni, onda bi trebao biti licnasti kabel fleksibilne izolacije.

 

 

Na niskonaponskom dijelu bi imao veće gubitke jer je veća struja, ali i veći postotni pad napona (i veći apsolutni zbog veće struje i dodatno veći postotni zbog nižeg napona). Da li bi skuteru to smetalo ili ne ovisi o arhitekturi njegove elektronike.

 

 

Što se tiče uzemljenja - probna lampa, ona kojoj moraš držati rukom kapicu, zatvara strujni krug tako da je tvoje tijelo na nekom sitnom naponu i to tjera struju kroz tvoje cipele - ti s cipelama i podom glumiš kondezator koji propušta izmjeničnu struju. Isto se događa i u kabelu - dvije žice između kojih je izolacija se ponašaju kao kondezator koji propušta izmjeničnu struju. Iznos te struje je inače zanemariv, ali je probnoj lampi dovoljan.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Ma mogao si ostaviti konektor,nebi tu bilo prevelikih gubitaka ...

 

Radilo bi i punilo se ....

Poruka je uređivana zadnji put sub 29.8.2020 9:52 (nbdy32).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
Napunio se on Np, ali ne dolazi jednk napon u batetiju. A kazu da treba biti konstatno 2A. Narucili smo novi punjac, jer ovaj se valjda zablokiro ( komunikacija skuter Vs punjac, cip ) tako da pokazuje da je baterija puna, tj nece je puniti.

Nadam se da nije neki cip u skuteru riknuo ! 🙏🙏 Valjda postoj neki factory reset gumb da se sve vrati na staro, jer ima malo " racunalo " tako da treba to ispitati !

Da i kabal nije PGP vec onaj licnati 1.5mm2. Nisam strucan u nazivima! 😅✌️

Hvala ekipa ! ☀️🍻😊
Odmori u Istini! :-)
10 godina
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Ma nebitan je taj pad napona i da je 220V kabal 0.5 mm2 .

Bitno je da je orginal kabal između punjača i baterija .

15 godina
odjavljen
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
Pa o tome i pričamo. Inicijalno je stavio punjač u stan, a DC kabel produljio, pa je kasnije prebacio na klasični produžni.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
9 godina
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
Da javim da je sve Ok !
Problem je bio u tome da se baterija od vibracija malo pomakla i ostetila pinove koji su zalemljeni na konektor za punjenje, tako je doslo do prekida, i zato nije moglo puniti bateriju. Sad je sve uredu, zicu koja se odvojila smo zalemili i sve stima.

S time da je punjac u haustoru a ne u stanu, jer kaze prodavac da tako mora biti, da nebi slucajno doslo do nekog ostecenja tj moguceg zapaljenja.

Sta je tu je, sad imamo dva punjaca u slucaju da se nesto neplanirano dogodi ! Thx ! 😊✌️
Odmori u Istini! :-)
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Bok! 

Posto ste mi tu vec pomogli, Hvala vam na tome, eve mene opet nazad! ☺️ 

 

Htio bi staviti Dimmer switch umjesto dvostrukog  prekidaca ( sad su lijeva i desna linija halogenih svjetla) sa dimmerom bi to  izgubio, ali Np. 

 

Moje pitanje je: posto su ta svjetla spojeni na svoju  trafostanicu dali mogu staviti dimmer switch umjesto prekidaca?

 

Citam da ne stavljam obicni dimmer na trafostanicu, jedino ako imam nove dimmere koji podrzavaju montazu na trafo, a koji su dosta i skuplji, nemam.

 

Imam neki jeftini Powerfix profi😅 prepostavljam da nemogu tj nebi radilo kako spada. Ako moze potvrda vas koji se kuzite u temu! Hvala jos jednom! 

 

Blagoslovljen Bozić i sretna nova! ☺️✌️

Odmori u Istini! :-)
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Ako pod halogene misliš na fluorescentne, one imaju prigušnicu (to kaj kažeš trafo) i starter, onda ne, jer ne mogu one raditi na taj način.

A ako su baš halogene, pa imaju baš trafo (rade na nižem naponu, na primjer 12V), i ako je to baš klasični trafo (onaj veliki trafo bez ikakve elektronike) a ne cijeli elektronički sklop, onda možeš s klasičnim dimmerom, ali se trafo bude grijao znatno više i imao manju efikasnost zato jer dimmer samo reže sinus, a to trafići baš ne vole.

 

Kruha i igala...
9 godina
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Hvala! 

 

Da, halogene 12V i male trafo. Ove sa slike su mislim nesto bolje nego one u plafonu, pa ako bi valjalo onda ih lako zamijenim. Posto na kutiji ima znak za dimmeranje! ☺️

Odmori u Istini! :-)
7 godina
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Da, išao sam googlati, piše da je 140 grama težak, tak da je to "elektronički trafo" (a i piše na kutiji).

A budući da ima oznaku da je dimabilan, onda je, tak na nemaš straha.

Kad probaš budeš vidio, ako se normalno prigušuje bez divljanja to je to.

 

 

Kruha i igala...
8 godina
offline
Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Može pomoć, koji je ovo kond, gdje god tražim po ovim oznakama, izbacuje mi svašta,samo ne da je kondenzator ...

 

thx

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.12.2021 15:51 (nbdy32).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Hvala jos jednom!  fer-de-lance. Živio i sve najbolje u novoj 2022! Bb.

 

EDIT: Sve radi kako spade, ne trza, radi kako i treba! Pozz.☺️

Odmori u Istini! :-)
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.12.2021 2:45 (veseli007).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali, Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice