Stroj za lasersko rezanje pleksiglasa

poruka: 7
|
čitano: 5.979
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Stroj za lasersko rezanje pleksiglasa

Pozdrav,

 

zanimam se za stroj za lasersko rezanje pleksiglasa. No previše nepoznanica mi je tu da bi znao otkuda uopće početi gledati, a vidim da na tržištu ima laserskih rezača od 20 000kn pa do 500 000kn.

 

Ono što mi je bitno i što mi nije bitno:
- da je debljina reza ispod 0.25mm
- debljina ploče koja se može rezati do 10mm (Ali ako je ovo kritičan faktor, onda može i varijanta koja reže do debljine 3mm)
- tolerancija rezanja, ne traži se ništa extra (Iako nisam siguran da ju znam izraziti.)
- brzina rezanja mi također nije bitna.
- radna površina bi trebala biti barem 1m x 1m. Bilo bi idealno kada bi stalo pola pleksi ploče, znači nekih 2m x 1.5m

Naravno i kvaliteta stroja je bitna, jer ako stroj košta 20 000kn, a trajat će kratko...onda je to bačen novac.

 

Za početak me zanima da li se može naći stroj za moje potrebe u rangu 20 - 30 000kn?
Čisto da eliminiram ono glavno...jer ako su ti strojevi u rangu 100k kuna, da ne razbijam glavu sa ostalim nepoznanicama. :)

 

Eto, ako mi netko može dati neke smjernice bit ću zahvalan. Lp.

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Stroj za lasersko rezanje pleksiglasa

Stroj koji zadovoljava sve ove tvoje uvjete se da naći za 30 000 (za točne cifre mogu pitati sutra kolegu), od kvalitetnih kineskih proizvođača.

Kod nas u firmi je jedan koji je cca. 1m x 1m, već dosta godina radi bez greške, premda se dosta rijetko koristi, tak da nije mjerilo.

Budem pogledao koji je proizvođač pa ti napišem.

 

Edit: ovaj kod nas je HQ1490 (150W).

 

http://honqon.com

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.6.2020 21:56 (fer-de-lance).
9 godina
offline
Re: Stroj za lasersko rezanje pleksiglasa

Ok, hvala puno za info. ...pogotovo što su optimistične informacije. :) 

 

Lp.

7 godina
offline
Re: Stroj za lasersko rezanje pleksiglasa

E da, sad sam se sjetio, ima ona jedna firma Fedgrupa, kolegin kum je kod njih kupio fiber laser, pogledaj jel imaju u ponudi nekaj kaj bi ti pasalo, nisu skupi inače a bar onda imaš i servisnu podršku.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.6.2020 17:42 (fer-de-lance).
9 godina
offline
Stroj za lasersko rezanje pleksiglasa

Baš sam radio jedno testno rezanje na nekom stroju, kaže vlasnik stroja da ga je platio tako 30t kn. 

 

I ima jedan detalj nevidljiv golim okom, a za moje potrebe velik problem koji napravi taj stroj. 

 

Zamislimo da strojem režemo ploču na nekakve kvadratiće veličine 2cm x 2cm. Svaki taj kvadratić ima pravilne bridove i oni smiju biti oštri, to je ok. (Iako ne budu nikada preoštri...ali svakako paše da su "jasno" izvučeni)

 

E sad, ako zamislimo da smo položili kvadratić na stol i da klizimo prstom po gornjoj plohi kvadratića i da tom tangentom na površinu kojom prst klizi... napuštamo površinu kvadrata preko njegovog brida. Geometrijski ako idemo prstom po tangenti na površinu, mi nebi smjeli osjetiti oštrinu brida. Osim ako postoji nekakvo nepravlno izdignuće na bridu , onda ćemo to osjetiti pod prstom...i to se upravo dešava kod produkta rezanih na tim "jeftinijim" strojevima. Znači konačan produkt nije ugodan u ruci, nekako je ružan osjećaj na dodir, kao da imamo "lošu završnu obradu" bridova. Pošto laser ne uključuje nikakvu dodatnu završnu obradu bridova, ispada da neki laseri to odrežu fino, dok neki ne.

 

Kao što rekoh, oku nevidljivo...ali na dodir vrlo neugodan osjećaj i pravi veliku razliku kod produkata koji će ići po rukama, što je situacija u mom slučaju. 

 

 

Ne znam da li se moje opažanje može kako drugačije izraziti kao svojstvena karakteristika lasera? Pa da ih se po toj karakteristici može uspoređivati.

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Stroj za lasersko rezanje pleksiglasa

To ti se inače naziva srh.

Možeš ga eleminirati tak da redovito održavaš leću, centriraš zraku, poriktaš tehnologiju rezanja, i odabereš dobar materijal za rezanje (nisu svi isti).

Uglavnom, da se to izbjeći, ali firme koje puno rade onda ni ne paze da bude sve kak spada jer su u stisci s vremenom, a kaj se toga tiče, na nekim debljinama materijala i određenim oblicima je i neizbježno, pa se kod metala onda obično pobrusi na finu traku, a vjerovatno se tak radi i kod plastike.

Uglavnom, da imaš najbolji laser na svijetu, ako ga ne održavaš i ne paziš na rez rezultati budu katastrofa.

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.7.2020 16:15 (fer-de-lance).
9 godina
offline
Stroj za lasersko rezanje pleksiglasa

Da, srh. Bilo mi je na vrhu jezika ali nisam bio siguran jel "svrh" ili "srh" ...a Google mi ništa nije izbacivao za niti jedan od tih pojmova, pa reko možda sam zabrijao, hehe.

 

 

Da, jasno mi je da u nekim proizvodnim procesima se to eliminira završnom obradom ...u mom konkretnom slučaju bi to bilo nemoguće jer se radi o velikoj količini malih komadića...i to zakrivljenih bridova... :) 

 

Uglavnom, ako dobro shvatih to je velikim djelom do održavanja stroja, hvala na informaciji. ;) 

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice