Rasprava o 3D printanju

poruka: 616
|
čitano: 279.033
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Zna li netko zašto se događaju ove neujednačene linije i uvijek na istom mjestu, dok ih u "vase modu" / šuplja je (krajnje lijeva kockica)nema ili barem nisu toliko vidljive? Mijenjao temperaturu, fan, overlap percentage (barem je u Curi takav naziv)... Da ih nema na sredini, pomislio bi da su gornji layeri (mjesto gdje se počinje kreirati slovo Z) krivci. Flow na 90%, xyz e kalibrirani, remeni i kotačići zategnuti, tako da više nisam pametan što napraviti.

 

Probao isprintati u PrusaSliceru i ista stvar se događa s razlikom da su mi linije layera izraženije, jer se nisam previše igrao s postavkama.

 

Layer height: 0.12

Uređaj: Ender 5 Pro

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.1.2021 16:14 (Bumbilek).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

 

Proučio sam nekoliko puta tekst i došao do sljedećeg: 

Temperatura - svakih otprilike 2 minute padne za 1 stupanj, pa se opet digne. Ne znam da li je to problem.

Filament - različiti filamenti iste postavke, na istom mjestu se pojavljuju linije (na sredini i iznad slova XY)

 

Napravljen linear advance ,iako kažu da za TCM2208 to ne vrijedi.

 

S obzirom da se radi o Ender 5 pro, vibracija baš i nema puno, tim više što sam već prije isprintao one antivtibracijske nogice, dodao support za podlogu i učvrstio Z sa onim dodatkom sa lagerom

 

Dodatno, Z os očišćenja sa sprejem koji u sebi ima PTFE. Svi kotačići skinuti i očišćeni, jer sam mislio da sam su previše stegnuti, pa rekoh idem i to srediti.

 

Extruder nisam dirao... Još!

 

 

Rezultat: malo manje linija, iako znam da one ne mogu u potpunosti nestati, ali iznad slova je linija (ne znam kako bi je drugačije nazvao) ostala.

 

 

Probat ću isprintati sa S3D, pa vidjeti što će se dogoditi.

 

EDIT: cura vs s3d postavke približno iste, jer S3d ne koristim, pa sam malo modificirao jedan profil.

 

 

Iz priloženog, možda je slučajnost, ali ovo mi je još jedan dokaz da se maknem sa Cure. Odmah bi prešao na S3D, ali čitam da ga baš i ne updejtaju (govorim samo ono što pročitam).

 

U toku vikenda ću se malo poigrati sa PrusaSlicerom i usporediti, pa ako ga netko koristi svaka pomoć bi dobrošla u vidu postavki (screenshot) i sugestija. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.1.2021 16:39 (Bumbilek).
10 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

još da ti slike nisu mutne, možda bi se i vidjela usporedba.

evo prije par mjeseci sam ponukan od kolege sa foruma otišao isprintati tu kalibracijsku kocku prvi puta...isključivo cura koristim, jer je najviše user friendly iskreno.

 

i ispalo je puno bolje nego tebi...ne mogu nać isad slike, a nisam ziher gdje mi je kocka.

Sve je do kalibracije printera i postavki.

 

ali iskreno, koristio sam jednom S3D i bio sam očaran brzinom kojom printa jednako kvalitetno...ali jedno 25% brže.

Doduše odustao sam od svih ostalih jer se nikako nisam mogao snaći u hrpi postavki i "90s" sučelju.

 

ali to je do mene...ne printam tako puno, pa mi nije ni bitno...više iz zabave i učenja nečeg novog :)

Steam ID: MasterG ; Origin ID: MasterGCro
12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
MasterG kaže...

još da ti slike nisu mutne, možda bi se i vidjela usporedba.

evo prije par mjeseci sam ponukan od kolege sa foruma otišao isprintati tu kalibracijsku kocku prvi puta...isključivo cura koristim, jer je najviše user friendly iskreno.

 

i ispalo je puno bolje nego tebi...ne mogu nać isad slike, a nisam ziher gdje mi je kocka.

Sve je do kalibracije printera i postavki.

 

ali iskreno, koristio sam jednom S3D i bio sam očaran brzinom kojom printa jednako kvalitetno...ali jedno 25% brže.

Doduše odustao sam od svih ostalih jer se nikako nisam mogao snaći u hrpi postavki i "90s" sučelju.

 

ali to je do mene...ne printam tako puno, pa mi nije ni bitno...više iz zabave i učenja nečeg novog :)

Evo, Sada bi trebalo biti bolje...

Uglavnom, kod S3d pod prstom se gotovo ni ne osjete linije.

I meni je Cura "bliža", jer sam se navikao, ali nikako ne uspijevam dobiti odličan (smooth) print.

 

Ne znam više što bi namjestio i koju postavki promijenio

 

 

 

 

 

 

 

5 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Jel netko od vas uzimao Plastiku trcek? Imaju sad neke akcije pa sam planirao uzet koju rolu da isprobam, ako se jos netko zeli pridruziti narudzbi... imaju hrpu boja, vecinom oko 20€ PLA rola

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
Bumbilek kaže...
MasterG kaže...

još da ti slike nisu mutne, možda bi se i vidjela usporedba.

evo prije par mjeseci sam ponukan od kolege sa foruma otišao isprintati tu kalibracijsku kocku prvi puta...isključivo cura koristim, jer je najviše user friendly iskreno.

 

i ispalo je puno bolje nego tebi...ne mogu nać isad slike, a nisam ziher gdje mi je kocka.

Sve je do kalibracije printera i postavki.

 

ali iskreno, koristio sam jednom S3D i bio sam očaran brzinom kojom printa jednako kvalitetno...ali jedno 25% brže.

Doduše odustao sam od svih ostalih jer se nikako nisam mogao snaći u hrpi postavki i "90s" sučelju.

 

ali to je do mene...ne printam tako puno, pa mi nije ni bitno...više iz zabave i učenja nečeg novog :)

Evo, Sada bi trebalo biti bolje...

Uglavnom, kod S3d pod prstom se gotovo ni ne osjete linije.

I meni je Cura "bliža", jer sam se navikao, ali nikako ne uspijevam dobiti odličan (smooth) print.

 

Ne znam više što bi namjestio i koju postavki promijenio

 

 

 

 

 

 

 

a sa kojim postavkama u opće printaš?

layer height?

 

jesi probao ubaciti neki chep profi li probati sa njime u Cura?

Steam ID: MasterG ; Origin ID: MasterGCro
12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
MasterG kaže...
Bumbilek kaže...
MasterG kaže...

još da ti slike nisu mutne, možda bi se i vidjela usporedba.

evo prije par mjeseci sam ponukan od kolege sa foruma otišao isprintati tu kalibracijsku kocku prvi puta...isključivo cura koristim, jer je najviše user friendly iskreno.

 

i ispalo je puno bolje nego tebi...ne mogu nać isad slike, a nisam ziher gdje mi je kocka.

Sve je do kalibracije printera i postavki.

 

ali iskreno, koristio sam jednom S3D i bio sam očaran brzinom kojom printa jednako kvalitetno...ali jedno 25% brže.

Doduše odustao sam od svih ostalih jer se nikako nisam mogao snaći u hrpi postavki i "90s" sučelju.

 

ali to je do mene...ne printam tako puno, pa mi nije ni bitno...više iz zabave i učenja nečeg novog :)

Evo, Sada bi trebalo biti bolje...

Uglavnom, kod S3d pod prstom se gotovo ni ne osjete linije.

I meni je Cura "bliža", jer sam se navikao, ali nikako ne uspijevam dobiti odličan (smooth) print.

 

Ne znam više što bi namjestio i koju postavki promijenio

 

 

 

 

 

 

 

a sa kojim postavkama u opće printaš?

layer height?

 

jesi probao ubaciti neki chep profi li probati sa njime u Cura?

Evo postavke... S tim da mi je acceleration na 700 i jerk na 12, travel jerk 24. 

Layer height mijenjam 0.12, 0.16. 0.2 samo kad radim nekakve brzinske testove. Ove kocke su printane sa 0.12 s ovim što sam poslao. Brzinu ne mijenjam, osim infilla i supporta.

 

Gledao sam Chepove postavke (čak imam i profile), ali nisam nikad ništa isprintao po njima. On nema Ender 5 😂😂

 

 

 

5 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Probaj sa 0.2 layer height i iskljuci Z hop when retracted

 

Zasto ti je flow na 95, to si svjesno promijenio za taj filament? 

 

Jesi li napravio kalibraciju E-stepova (ekstrudera)?

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.1.2021 12:38 (encoding).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
encoding kaže...

Probaj sa 0.2 layer height i iskljuci Z hop when retracted

 

Zasto ti je flow na 95, to si svjesno promijenio za taj filament? 

 

Jesi li napravio kalibraciju E-stepova (ekstrudera)?

 

radio sam test za flow https://teachingtechyt.github.io/calibration.html#flow. Ispao mi je 88, ali sam ga malo digao na 90. Ovo mi je ostalo od "igranja".

Kalibracija xyz i e napravljena.

 

CHEP 0.12, CHEP 0.20, moje postavke 0.12, s3D 0.12

 

Na oko ove 0.12 i nisu tako loše, ali pod prstima se itekako vidi razlika. Ono što me najviše zanima ta neujednačenost, koja je posebno vidljiva kod ove 0.2

 

Sad printam duplo veću sa CHEP 0.12 postavkama, pa da vidim da li će neujednačenost biti jednaka i da li će se linija iznad slova opet pojaviti.... 4 sata... 🙄🙄

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.1.2021 15:33 (Bumbilek).
10 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

iskreno ovo izgleda jako loše za 0,12 layer height (čak i na oko)

jesu ti zategnuti remeni? meni izgleda kao da nisu

Steam ID: MasterG ; Origin ID: MasterGCro
12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
MasterG kaže...

iskreno ovo izgleda jako loše za 0,12 layer height (čak i na oko)

jesu ti zategnuti remeni? meni izgleda kao da nisu

Zatežem ih svaka 2-3 tjedna 

Ne znam koliko bi ih trebao zategnuti, jer po meni više ne ide... I dok neki (Kelsey Fabrications) govori da ih je dovoljno zategnuti rukom (koliko ide), u drugim videima se služe ključevima i sličnim pomagalima. Izgrebao sam okvir ispod remena 

 

Idem pronaći onaj dio što se može isprintati za zatezanje... Ili nešto slično.

10 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

hahaha...ok, prema tome što pišeš definitivno nije u remenima stvar.

 

jesi printao kad temperature tower za ovaj filament?

Steam ID: MasterG ; Origin ID: MasterGCro
12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
MasterG kaže...

hahaha...ok, prema tome što pišeš definitivno nije u remenima stvar.

 

jesi printao kad temperature tower za ovaj filament?

Evo 200% kocka gledana iz 2 kuta. CHEP 0.12 profil. U usporedbi sa dosadašnjim, ova izgleda pristojno. Barem iz jednog kuta😅😅. Ali crte opet idu neujednačeno. I to sa svih strana. Dakle, nije X ili Y remen.Kao da je problem u Z osi. Ali, kako sam prije rekao, učvršćena, podmazana i podloga ima support. Probat ću skinuti taj dio s lagerom što Z os drži uz okvir, pa opet kocka... Vidio sam u jednoj grupi da netko skuplja benchije... Ja ću početi skupljati kocke 😂😂😂

 

Gledao sam video o zatezanju remena gdje CHEP pokazuje 0.28 kocku i njegove linije su ujednačene.

 

Na ovom filamentu sam radio temp tower i držim se toga.

 

5 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Provjeri si remenje X i Y osi, ovo nije do Z jer se u xy osi vide pomaci. Moguce da nije dovoljno zategnuto, da je prezategnuto.

 

jesi li provjerio kotacice steper motora i ispisne glave? Ispravno su zategnuti kada, dok je steper motor ugasen, mozes prstom pomicuci jedan kotatic pomaknuti cijeli mehanizam. Tako treba biti na barem 3 od 4 kotacica za svaki mehanizam na obje osi

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
encoding kaže...

Provjeri si remenje X i Y osi, ovo nije do Z jer se u xy osi vide pomaci. Moguce da nije dovoljno zategnuto, da je prezategnuto.

 

jesi li provjerio kotacice steper motora i ispisne glave? Ispravno su zategnuti kada, dok je steper motor ugasen, mozes prstom pomicuci jedan kotatic pomaknuti cijeli mehanizam. Tako treba biti na barem 3 od 4 kotacica za svaki mehanizam na obje osi

 

problem je i ako je prezategnuto??  Kako otkriti kad je prezategnuto??? Remeni ne stružu po ničemu.

Kotačiće sam prije 3 dana sve skinuo, počistio i zategnuo kako (njih nisam prezategnuo). X ide s pjesmom, ali Y ipak malo teže, jer na njoj je 8 kotačića, pa 1 vrti ostalih 7, ali ide bez problema. 

 

Probat ću promijeniti filament, pa vidjeti. 

5 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Sve je to prst palac. Kotacici su prezategnuti ako ih vrtis prstom, a jedva se micu ili se ne micu dok je stepper ugasen (vrijedi za svaki individualni kotacic). 

 

Gume bi trebale biti dovoljno zategnute da ti treba malo veci napor da pomaknes os (ovdje ne mices preko kotacica nego primi za kuciste steper motora odnosno ispisnog dijela pa pomici po osi). Npr. ako lagano cimnes s prstom, ne smije se pomaknuti, nego malo jace rukom. Bolje da je cvrsce nego prelagano. Ja osobno remene nisam direao na E5Pro, ali kotacice sam trebao,  al opet moze se razlikovati od primjerka do primjerka. pogledaj ovaj clanak i video 

 

https://3dprinterly.com/how-to-properly-tension-3d-printer-belts/

 

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
encoding kaže...

Sve je to prst palac. Kotacici su prezategnuti ako ih vrtis prstom, a jedva se micu ili se ne micu dok je stepper ugasen (vrijedi za svaki individualni kotacic). 

 

Gume bi trebale biti dovoljno zategnute da ti treba malo veci napor da pomaknes os (ovdje ne mices preko kotacica nego primi za kuciste steper motora odnosno ispisnog dijela pa pomici po osi). Npr. ako lagano cimnes s prstom, ne smije se pomaknuti, nego malo jace rukom. Bolje da je cvrsce nego prelagano. Ja osobno remene nisam direao na E5Pro, ali kotacice sam trebao,  al opet moze se razlikovati od primjerka do primjerka. pogledaj ovaj clanak i video 

 

https://3dprinterly.com/how-to-properly-tension-3d-printer-belts/

 

 

 Ajde, molim te, pogledaj da li su otraga u ovakvom položaju (nisu na sredini)?

 

 

pogledaj da li su kotačići i remeni dobro zategnuti (nadam se da je vidljeivo)

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.1.2021 13:40 (Bumbilek).
5 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Ovo sve izgleda dobro namjesteno. Jesu ti ovi zadnji printevi bili s ugasenim z hop-om?

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
encoding kaže...

Ovo sve izgleda dobro namjesteno. Jesu ti ovi zadnji printevi bili s ugasenim z hop-om?

Koristio sam CHEP-ove postavke, tako da je bio ugašen.

 

Išao sam i extruder rastaviti, pregledati i sve je u redu na tom dijelu.

 

Nisam više pametan, što napraviti... Probat ću isključiti ventilator hot enda da i tu mogućnost odbacim.

 

Pogledao si one dvije slike stražnje strane? Da li je položaj remena dobar?

 

Prošli tjedan sam isprintao one male prstene koji drže remen u sredini https://www.thingiverse.com/thing:3968980... Ima li vjerojatnosti da je možda do njih?

 

 

EDIT: kad već imaš isti printer, koju verziju Marlina koristiš? I imaš li uključene jerk ili deviation junction, Linear advance, SCurve i da li si mijenjao snagu stepper drivera (interpolate u adv.h)?

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.1.2021 16:07 (Bumbilek).
5 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Nez dal je do prstena, jel ti remen silazio iz lezista bez toga? Remen izgleda na mjestu, bitno da sjedi na ovim zubcima

 

Dosao je s Marlinom 1.1.8, nisam htio na 2.x jer ovako sve super radi. 

 

Postavke o kojima pricas ne nalazim u sliceru, pretpostavljam to je u firmwareu? Nisam nista od navedenog mijenjao, sve kako je doslo stock

 

Mozda je to filamenta... Sto koristis?

 

Za referencu prilazem slike svojih kocaka: plavo i crveno u 3DJake PLA, sivo je njihov PETG (ta  je katastrofa, jos nisam pogodio postavke). 

 

Rekao bih da je solidno kalibriran printer. Nesavrsenosti su posebno istaknute kad ovako stavim odsjaj, al generalno su povrsine ravne i glatke: stavio sam i sliku jednog funkcionalnog printa od nedavno, gladak je ko bebina guza 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
encoding kaže...

Nez dal je do prstena, jel ti remen silazio iz lezista bez toga? Remen izgleda na mjestu, bitno da sjedi na ovim zubcima

 

Dosao je s Marlinom 1.1.8, nisam htio na 2.x jer ovako sve super radi. 

 

Postavke o kojima pricas ne nalazim u sliceru, pretpostavljam to je u firmwareu? Nisam nista od navedenog mijenjao, sve kako je doslo stock

 

Mozda je to filamenta... Sto koristis?

 

Za referencu prilazem slike svojih kocaka: plavo i crveno u 3DJake PLA, sivo je njihov PETG (ta  je katastrofa, jos nisam pogodio postavke). 

 

Rekao bih da je solidno kalibriran printer. Nesavrsenosti su posebno istaknute kad ovako stavim odsjaj, al generalno su povrsine ravne i glatke: stavio sam i sliku jednog funkcionalnog printa od nedavno, gladak je ko bebina guza 

Jerk i accelraction imaš u Curi, a ostalo je u firmwareu

 

Kakve su ti ovo linije/obrisi? Osjetiš li ih pod prstom?

Ako ti nije problem, poslikaj kockice okrenute prema svjetlu pod kutem, kao ovaj "guza" model . Moje izledaju poprilično dobro pod određenim kutom, ali čim ih malo okrenem... Bolje da nisam 

 

 

USPUT: ovo je moja PETG kockica od prije 2-3 tjedna. Postavke identične kao gore objavljene, samo temperature dignute na 240/80

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.1.2021 21:37 (Bumbilek).
5 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Hm pa tocno sam ih poslikao prema svijetlu da se vide linije, nisam siguran koju jos perspektivu zelis?

 

Ovo sto si istaknuo se blago osjeti pod prstom, ali stvarno minimalno. Print izgleda dosta glatko kad stoji na stolu. Printao sam i vece stvari tipa ovoga i imam konzistentan layer adhesion, slojevi su poravnani. 

 

Linear advance ne ide na TMC2208 plocu kojan dolazi u E5Pro. Jesi mijenjao maticnu?

 

PETG ima niti kao i obicno, jesi probao coasting za njega? Pricao si da si eksperimentirao s razlicitim slicerima, jesi probao s istim postavkama u razlicitim slicerima? Osobno bih najprije sve stavio na default i tako isprintao pa isao otud podesavajuci parametre 1 po 1

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
encoding kaže...

Hm pa tocno sam ih poslikao prema svijetlu da se vide linije, nisam siguran koju jos perspektivu zelis?

 

Ovo sto si istaknuo se blago osjeti pod prstom, ali stvarno minimalno. Print izgleda dosta glatko kad stoji na stolu. Printao sam i vece stvari tipa ovoga i imam konzistentan layer adhesion, slojevi su poravnani. 

 

Linear advance ne ide na TMC2208 plocu kojan dolazi u E5Pro. Jesi mijenjao maticnu?

 

PETG ima niti kao i obicno, jesi probao coasting za njega? Pricao si da si eksperimentirao s razlicitim slicerima, jesi probao s istim postavkama u razlicitim slicerima? Osobno bih najprije sve stavio na default i tako isprintao pa isao otud podesavajuci parametre 1 po 1

vidi se da izgleda glatko, samo me zanimalo da li se taj dio osjeti drugačije od ostatka. Zna li se zašto se to događa, jer i ja imam tih obrisa?

 

Trenutno koristim Marlin 2.0.7.2 bugfix konfiguracija s početka godine i linear ide na TMC2208. Barem se može omogućiti i mijenjati. Mijenjati vijednost možeš i na LCDu kad počne print. E sad, tu je nešto što ni meni nije jasno... Što god radio u genaratoru https://marlinfw.org/tools/lin_advance/k-factor.html linije mi ispadaju gotovo jednake. Nakon više pokušaja, odredih koja bi bila najpravilnija i namjestih K vrijednost. Ali od tada sve što se promijenilo je zvuk!? Čuje se nekakvo struganje. Vratim na 0 i struganja više nema. Što je uzrok tome, stvarno ne znam. U kvaliteti samog printa nisam primjetio neki napredak. Istina, nisam expert. Možda netko tko ima više "opipljivog" iskustva me prosvijetli. 

 

 

Nakon par dana kemijanja i namještanja, ipak mi se PrusaSlicer pokazao bolji (osobno mišljenje) i od Cure i od S3D. A i nije toliko kompliciran. Ima E5 i E5+ profile i jedina je razlika u feedrate (e5-500, e5+-300). Svejedno koji koristio (uz malu korekciju gcode), print mi ispada poprilično dobro.

 

Ovo za PETG je bila proba i nisam se pretjerano igrao njime. Isprintao kockicu i vratio filament u kutiju. Previše sam živaca izgubio na kockice, pa će PETG biti aktualan za tjedan-dva. 

5 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Ovo izgleda dobro. Znam da mozes namjestiti linear advance na 2208, ali se prica da ne donosi nikakve benefite (

). 

 

Planiram isprobati Prusaslicer pa cu vidjet, mada sam i zasad dobivenim zadovoljan.

 

Ne zaboravi PETG pospremit negdje zatvoreno od vlage jer je higroskopniji do PLA pa da ne bude za 2 tjedna kad ga izvadis "iznenadenja'

 

EDIT: dodan link

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.2.2021 15:42 (encoding).
 
1 0 hvala 1
11 godina
offline
Rasprava o 3D printanju
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.2.2021 9:52 (ICT).
 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Ima li netko resin printer?

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Rasprava o 3D printanju

Imam Anycubic Photon

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Rasprava o 3D printanju

Moram odgovoriti tu, kaže preveliko za PP :)

Je, resin je stvarno toliko bolji što se detalja tiče.

Kod klasičnog printera možemo reći da je najprecizniji sloj 0.1 mm, dok se kod resin printera 0.05 smatra grubljim printom. Mada sam do sada sve printao u 0.05 i nemam problema sa nazubljenošću.

Što se zafrkancija tiče treba levelirati podlogu (yup, od toga se ne može pobjeći, mada se radi drugačije, ali isto sa papirom :D) i to je to što se mehanike tiče. Osim toga u sliceru treba podesiti parametre za resin (koliko dugo da osvjetljava sloj npr.), a to ovisi o resinu i samom printeru. Ovi novi mono printeri su 4-6 puta brži po sloju. Na svom uglavnom koristim 8.5-12 sekundi po sloju, a oni su 1.5 do 2.5. Zavisno od resina, Prozirne u pravilu treba nešto manje osvjetljivati, logično, prozirni su pa UV lakše/brže prođe.

Print ne treba odstajati. Resin funkcionira po principu osvjetljavanja UV-om. Nakon ispisa print je mokar, kupao se cijelo vrijeme u resinu pa je za očekivati. Nakon printa ga ostavim da visi u printeru nekih 20ak minuta da se još ocijedi i nakon toga ga skidam sa plohe i stavljam u alkohol (etanol, izopropanol... neki stavljaju i u aceton, ali mi se pokazao kao preagresivan) da bi se print oprao od resina koji je još ostao na njemu.
Nakon što se print opere stavi se ili na sunce ili pod UV svjetlo da se finalno "zapeče", to traje par minuta, zavisi od lampe.
Postoje tzv. wash&cure stanice, to je uređaj u kojega natočiš alkohol u posudu u koju staviš print, on na dnu ima propelerčić koji tjera alkohol okolo i tako ti opere print. Nakon toga ga skineš i staviš u stroj bez posude i onda UV ledicama "zapeče" print. Vjerojatno ima svrhe za nekoga tko masovno štanca, ali za moje potrebe baš i ne, bolje tih 100$ potrošiti na resin i filament :D.

Pokušao sam printati litophane i što se kvalitete ispisa tiče bude super, nažalost nemam više nijedan pri ruci da okinem sliku...
No, tu dolazimo do dvije mane resina, prva je da ako ne pljuneš 600+ dolara za Anycubic Mono X ili Elegoo Saturn imaš prilično malu površinu printa što znači prilično mali litophane, mislim da je ovaj što sam ja printao bio oko 10x6 cm.
Druga mana je da resin baš i ne voli pravilne oblike, tako da rezultat nakon čitavog procesa nije bio fina ravna pločica nego se savinulo.
Za sada se mi se resin pokazao pogodniji za printanje figurica nego nečega funkcionalnoga.
Npr. probao sam isprintati shell za Sega Game Gear igru/cartridge i prilično se sfrkalo kod tog finalnog pečenja. A to sam čak i jako polako radio, 10-15 sekundi pa 10ak minuta pauze. Ako ga prebrzo i/ili prejako osvjetliš onda se tek voli savinuti. Prvi poklušaj tog shell-a sam ostavio na suncu da se "zaprži" i sfrkao se u oblik slova U umjesto da bude ravno. Ovaj drugi kojega sam postepeno "kvarcao" se manje sfrkao, ali se ipak i on sfrkao, mada sam njega uspio donekle korigirati. Malo upaljač da zagrije/omekani resin, pa ravnanje, i tako mic po mic, ispao je upotrebljiv.

Evo par primjera, osim farbanja nema nikakvih dorada, space marine je cca 6 cm visine.

https://imgur.com/a/T3QZsQh
https://imgur.com/xiCrNwE

12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
Solo761 kaže...

Moram odgovoriti tu, kaže preveliko za PP :)

Je, resin je stvarno toliko bolji što se detalja tiče.

Kod klasičnog printera možemo reći da je najprecizniji sloj 0.1 mm, dok se kod resin printera 0.05 smatra grubljim printom. Mada sam do sada sve printao u 0.05 i nemam problema sa nazubljenošću.

Što se zafrkancija tiče treba levelirati podlogu (yup, od toga se ne može pobjeći, mada se radi drugačije, ali isto sa papirom :D) i to je to što se mehanike tiče. Osim toga u sliceru treba podesiti parametre za resin (koliko dugo da osvjetljava sloj npr.), a to ovisi o resinu i samom printeru. Ovi novi mono printeri su 4-6 puta brži po sloju. Na svom uglavnom koristim 8.5-12 sekundi po sloju, a oni su 1.5 do 2.5. Zavisno od resina, Prozirne u pravilu treba nešto manje osvjetljivati, logično, prozirni su pa UV lakše/brže prođe.

Print ne treba odstajati. Resin funkcionira po principu osvjetljavanja UV-om. Nakon ispisa print je mokar, kupao se cijelo vrijeme u resinu pa je za očekivati. Nakon printa ga ostavim da visi u printeru nekih 20ak minuta da se još ocijedi i nakon toga ga skidam sa plohe i stavljam u alkohol (etanol, izopropanol... neki stavljaju i u aceton, ali mi se pokazao kao preagresivan) da bi se print oprao od resina koji je još ostao na njemu.
Nakon što se print opere stavi se ili na sunce ili pod UV svjetlo da se finalno "zapeče", to traje par , zavisi od lampe.
Postoje tzv. wash&cure stanice, to je uređaj u kojega natočiš alkohol u posudu u koju staviš print, on na dnu ima propelerčić koji tjera alkohol okolo i tako ti opere print. Nakon toga ga skineš i staviš u stroj bez posude i onda UV ledicama "zapeče" print. Vjerojatno ima svrhe za nekoga tko masovno štanca, ali za moje potrebe baš i ne, bolje tih 100$ potrošiti na resin i filament :D.

Pokušao sam printati litophane i što se kvalitete ispisa tiče bude super, nažalost nemam više nijedan pri ruci da okinem sliku...
No, tu dolazimo do dvije mane resina, prva je da ako ne pljuneš 600+ dolara za Anycubic Mono X ili Elegoo Saturn imaš prilično malu površinu printa što znači prilično mali litophane, mislim da je ovaj što sam ja printao bio oko 10x6 cm.
Druga mana je da resin baš i ne voli pravilne oblike, tako da rezultat nakon čitavog procesa nije bio fina ravna pločica nego se savinulo.
Za sada se mi se resin pokazao pogodniji za printanje figurica nego nečega funkcionalnoga.
Npr. probao sam isprintati shell za Sega Game Gear igru/cartridge i prilično se sfrkalo kod tog finalnog pečenja. A to sam čak i jako polako radio, 10-15 sekundi pa 10ak minuta pauze. Ako ga prebrzo i/ili prejako osvjetliš onda se tek voli savinuti. Prvi poklušaj tog shell-a sam ostavio na suncu da se "zaprži" i sfrkao se u oblik slova U umjesto da bude ravno. Ovaj drugi kojega sam postepeno "kvarcao" se manje sfrkao, ali se ipak i on sfrkao, mada sam njega uspio donekle korigirati. Malo upaljač da zagrije/omekani resin, pa ravnanje, i tako mic po mic, ispao je upotrebljiv.

Evo par primjera, osim farbanja nema nikakvih dorada, space marine je cca 6 cm visine.

https://imgur.com/a/T3QZsQh
https://imgur.com/xiCrNwE

 i opet gnjavaža.... Nisam ni ovog normalnog do kraja uspio savladati i ne znam koliko imam živaca započeti ispočetka... A i prva boca bi otišla na učenje.  Čak novci i ne bi bili toliki problem. Isplatio bi se kroz neko vrijeme.

Kupaš ga u alkoholu? Neka otvorena/zatvorena posuda? Vjerojatno imaš UV lampu, jer zimi teško  da ćeš bilo što ispeći 

Čitam da overhang i bridging možeš zaboraviti. Točno ili ne? Naprimjer, želim isprintati onu lampu u obliku mjeseca, kod koje i sa normalnim printerom ispadne svakako.

Resin kod 3D Jake ili negdje drugdje?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice