Izradi kvazi-klime pomoću Peltier modula

poruka: 2
|
čitano: 2.392
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
neaktivan
offline
Izradi kvazi-klime pomoću Peltier modula

Bok ljudi,

Stiže nam ljeto i evo prvo sto mi je palo na pamet je kako se ohladit. Onda sam malo surfao po netu i naišao na Peltier module. 

 

E sad, fora mi zvuci ideja DIY klime i odlucio sam se izradit jednu svoju. 

Tu cu pocet baljezgat svasta:
Znaci Peltier modul ima toplu i hladnu stranu. O hladnoj cemo kasnije te idemo na toplu. Toplu bih hladio tako da na nju priljepim aluminijski blok za hlađenje te proveo tube s vodom/rashladnom tekucinom u krug. U tom krugu bi se i nalazio jos jedan aluminijski blok (koji se nalazi van prostorije koju planiram hladit, da se ne bi zagrijavala. isto kao kod klima uredaja) te disipatori topline. Na to bi jos priljepio i aktivne 120mm ventilatore pa cu vidit ako nije 1,2 dosta dodam i treci. 
E sad hladna strana. Ne znam tocno kako iskoristit tu hladnocu i rasprsit je po zeljenoj prostoriji ali zasad sam se odlucio za pasivni hladnjak/rebarca u koja puse 120mm ventilator/fan.

Napomena: Nije striktno da mora radit, ovo radim cisto iz zabave, te ako uspije uspije, ako ne, fora ce izgledat ;). Također znam da ovo najvjerojatnije nece imat neke rezultate ali ce ih definitivno imat (iako minimalne )!  

 

Slobodno pisite ispod iskustva/misljenja/primjedbe. 

Uz post prilazem i vrlo VRLO grubu sliku kako bi to izgledalo, bez elektronike, dosta dijelova.

Frutek
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Izradi kvazi-klime pomoću Peltier modula

To je ovo:

Thermoelectric cooling - Wikipedia?

 

O tome sam nešto slušao i gledao i zaključak je bio da previše struje troši da bi se nešto isplativo napravilo. 

 

Neki (možda Linus) su pokušavali napravit aktivno hlađenje za CPU od toga.

 

U svakom slučaju, zaključak je bio da je sve skupa neisplativo u pogledu potrošnje i učinkovitosti.

 

Ali ej, sretno, igraj se, bar ćeš nešto naučit.

Live long and prosper.
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice