Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

poruka: 121
|
čitano: 126.253
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

Trebaju ti 3 step motora, malo veće snage i što manji korak kako bi stroj bio precizniji, zatim 3 drivera (X,Y,Z osi), napajanje i neki stari PC na koji bi se instalirao software.

 

Neznam jel imaš gdje nabaviti motore, ali neće biti jeftino.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

novi sam na forumu pa pozdravljam sve koji ga prate i naravno admina.

 

izradio sam mehanički dio cnc rutera vrlo precizno (strojar sam).

ono što mene mući je motori i elektronika hardver i softver.

 

na stroju ču raditi predmete od drveta u 3d,

radna ploća je 1200x800mm visina rada 300mm,

za radni alat imam bosh ggs 28000 rpm

volio bi da se i ona uključuje i isključuje preko elektronike.

 

molio bih preporuku koje motore ugraditi,koju elektroniku, dali motori direktno

na vratila ili sa reduktorom (koji omjer remenica), koji softver za projektiranje, a

koji za rad cnc.

dali ima netko nešto polovno što odgovara opisu..

hvala

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

zaboravio sam napisati cnc sa 4 osi

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav
story kaže...

novi sam na forumu pa pozdravljam sve koji ga prate i naravno admina.

 

izradio sam mehanički dio cnc rutera vrlo precizno (strojar sam).

ono što mene mući je motori i elektronika hardver i softver.

 

na stroju ču raditi predmete od drveta u 3d,

radna ploća je 1200x800mm visina rada 300mm,

za radni alat imam bosh ggs 28000 rpm

volio bi da se i ona uključuje i isključuje preko elektronike.

 

molio bih preporuku koje motore ugraditi,koju elektroniku, dali motori direktno

na vratila ili sa reduktorom (koji omjer remenica), koji softver za projektiranje, a

koji za rad cnc.

dali ima netko nešto polovno što odgovara opisu..

hvala

 

Pozdrav, dobro došao na forum {#}

Uglavnom admina nemam, imamo više njih{#} i mi ih ne pozdravljamo, uglavnom se svađao s njima i određujemo im "drugačiju sexualnu orijentaciju", ako razumiješ što hoću reći {#}

 

Uglavnom,vratimo se na tvoje pitanje.

Prvo, samo da znaš, to ti košta jaaako puno.

Ako misliš dati manje od 10000kn, zaboravi.

Odabrao si dosta veliku radnu površinu, a nisi specificirao ono glavno, kakvu točnost želiš. jel ti bitno u 1mm da je točno, ili u 0.01mm.

S obzirom na veličinu stroja, dosta je sigurno da ćeš morati imati i dosta jake motore.

Motore biraš na osnovu toga koliko želiš da brzo rade, i koliki je "teret stroja" na njih, i na kraju koliko su precizni.

Tražiš naravno koračne ili ti na engleskom stepper motore. Kod nas ih imaš, ali ih je jako teško nabaviti. Naruđbe preko interneta su ti najbolja opcija.

Što se tiče elektronike, najbolje kupiš gotovu, i samo kalibriraš za vlastite potrebe.

 

Sad jedno pitanje, koliko si ti uopće upučen u rad izradu CNC strojeva, i sami princip njihova rada?

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
11 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

iskreno nisam baš previše upućen, ali imam potrebu rada na istom,  sin mi je računalni tehničar za strojarstvo tako da će on i rukovati, a moje je da ga izradim do kraja zbog toga i tražim savjete za sve osim strojarskog dijela

veličinu radne ploće mi je odredio budući proces proizvodnje

s obzirom na cijenu gotovih ipak mislim da bi bilo jeftinije izraditi nego kupiti gotovi, jer kažem strojni dio je rađen na tokarskim strojevima i glodalicama sa visokom preciznošću

 

kolika mi je preciznost potrebna reci mi molim te s obzirom da ću koristiti ćak i glodala od 2 mm

 

pojasni mi malo kalibriranje

 

pogledaj po kojoj shemi sam radio stroj:

jou tube- CNC Assemlly animation3.avi

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.1.2013 0:36 (story).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav
story kaže...

iskreno nisam baš previše upućen, ali imam potrebu rada na istom,  sin mi je računalni tehničar za strojarstvo tako da će on i rukovati, a moje je da ga izradim do kraja zbog toga i tražim savjete za sve osim strojarskog dijela

veličinu radne ploće mi je odredio budući proces proizvodnje

s obzirom na cijenu gotovih ipak mislim da bi bilo jeftinije izraditi nego kupiti gotovi, jer kažem strojni dio je rađen na tokarskim strojevima i glodalicama sa visokom preciznošću

 

kolika mi je preciznost potrebna reci mi molim te s obzirom da ću koristiti ćak i glodala od 2 mm

 

pojasni mi malo kalibriranje

Pa pogledaj prvo po stranicama specijaliziranim za takve stvar ako baš misliš sam raditi.

Vidim da nemate previše iskustva s tim, možda najbolje da se konzultirate s nekim tko stvarno radi takve stvari.

S obzirom da ćete koristiti tak mala svrdla, ja bi prepručio 0.1mm preciznost. Naravno, sve se to kasnije može i popraviti, malo bolje srediti i slično.

Poslat ću vam u privatne poruke kontakt od jedne osobe, s kojom sam ja jednom surađivao, i dosta je susretljiv u komunikaciji.

Ta firma se baš bavi izradom cnc riješenja, ali po puno manjim cijenama. Uzimaju u obzir sve vaše želje daju vam par prijedloga, a čak iako se ne odlučite kod njih kupiti, svejedno će vam dati korisne i bitne informacije za početnika.

 

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav
dali mi može netko objasniki početno podešavanje elektonike u mach3 programu?
hoču isprobati elektroniku,ali nikako mi ne ide povezivanje s PC-om. sve je spojeno kako treba. motori su ukočeni i kada sam "šmelcao" (+žicom po konektoru PLS+ na mikrostep driveru) tada se motor vrtio u koracima koliko sam držao žicu,a preko kompjutora nikako neće da se pokrene!! pregledao sam nekoliko tutoriala. lijep pozdrav
toma
14 godina
odjavljen
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav
story kaže...

 

Sorry na upadu, GGS je aksijalna brusilica, tzv. rundschleifer? Veličina ploče mi nekako vuče na izradu tijela za el. gitare Namigiva

14 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav
tomazini kaže...
dali mi može netko objasniki početno podešavanje elektonike u mach3 programu?
hoču isprobati elektroniku,ali nikako mi ne ide povezivanje s PC-om. sve je spojeno kako treba. motori su ukočeni i kada sam "šmelcao" (+žicom po konektoru PLS+ na mikrostep driveru) tada se motor vrtio u koracima koliko sam držao žicu,a preko kompjutora nikako neće da se pokrene!! pregledao sam nekoliko tutoriala. lijep pozdrav

odi i posesi step i puls i nezaboravi staviti kvačicu da uključiš tu os.  osim toga sam Mach3 dolazi pred konfiguriran za tri osi pin 2,3  4,5 i 6,7 več sam zaboravio davno je to bilo a i sam koristim drugi raspored jer se je počelo sa Kcam a onda ostale tako žice malo divlje.

jesi podesio kalibraciju motora (aceleration i velositi) tako nešto to isto moraš( u general setings pod motor tuning)

http://www.youtube.com/glodalica
11 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)
Sto se tice samog podesavanja Mach 3 . http://pminmo.com/mach3-setup
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)
Skuzio sam da ovaj link ne pojasnava mnogo... Budem ti probao objasnit sutra jer sad nemam vremena :(
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav
dečki hvala na usluzi što mi pomažete. nadam da če mi elektronika proraditi. :))
toma
11 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav
Bok !
Prvo sto moras imat a to je lpt driver. On cesto puta dolazi uz Mach3. Onda moras znat gdije se na tvom driver kablu za lpt nalaze pinovi za step i direction (npr. Pin 1 step, pin2 dire. za jednu os). Pretpostavljam da nemas krajne prekidace, ni e-stop . Otvoris Mach3Mill => Gore lijevo otides pod Config => ports and pins => Motor Outputs te podesis pinove za svoj driver (pitaj ako sto nije jasno) => Input signals tu ti svi limit prekidaci moraju biti iskljuceni jer ih nemas, znaci x++,x--,x-home,y++,... Tako sve iskljucis. Estop ostavi ukljucen samo stavi activelow=> prikopcas driver. => ako ti u donjem lijevom kutu blinka onaj reset gumb stisni ga te ako prestane blinkat i pise da je naso driver spreman si za rad :)
11 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

jao kuknjava

 

zašto niko gdje god se obratim nerazumije moje pitanje:

 

što sve ide u komplet za cnc ruter?

 

nespominjem mehanički dio jer sam strojar

 

do sada saznao---

1.step motori

2.step kontroleri

3.napajanje

 

i to je sve

a gledajući i videa i foto ima toga još

 

može li mi netko objasniti shemu:

 

motori-kontroleri-??-??-??-??- kompjutor-softver

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav
story kaže...

jao kuknjava

 

zašto niko gdje god se obratim nerazumije moje pitanje:

 

što sve ide u komplet za cnc ruter?

 

nespominjem mehanički dio jer sam strojar

 

do sada saznao---

1.step motori

2.step kontroleri

3.napajanje

 

i to je sve

a gledajući i videa i foto ima toga još

 

može li mi netko objasniti shemu:

 

motori-kontroleri-??-??-??-??- kompjutor-softver

 

Pa to je to otprilike. Kontroler je malo specifična riječ.

Dakle ako si riješio mehanički dio, trebaju ti step motori, pločica koja će ih kontrolirati, i kabel s kojim bi ga spojio sa računalom.

Ne shvaćam što bi ti više...

Evo recimo jedan kit sa ebay-a

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
11 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

šta bi htio?

 

na jednom drugom forumu sam dobio informaciju ; tipa ako mećeš motore tipa nema 25 do 56 moraš imati napajanje otprilike veliko kao prosječni aparat za varenje?

 

a u ovom kitu koji si mi dao link a i sličnima nevidim nikakvo dopunsko napajanje

dalje nitko ne spominje kontroler za paljenje i gašenje radnog alata

(kod završenog rada da se alat ugasi jer je 1,5kw - u mom slučaju)

rijetko tko spominje krajnje sklopke i gdje se spajaju

dali postoji uređaj - primjer potenciometar za ručno podešavanje brzine kretanja osi....

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav

Bok !

Ovako , Vas zanjima sto je potrebno za izradu cnc-a ? Krenimo od pocetka. Potrebno je uloziti dosta novaca. Driver za koracne motore koji bi barem trebao sadrzavati half step, a bilo bi pozeljno i micro step. Izradivati takav drajver zahtijeva podosta vremena,truda,znanja. Vrlo je tesko pronaci kvalitetne sheme drivera na internetu. Stog smatram da je bolje kupiti driver. Samo napajanje ovisi o koracnim motorima  (njihovoj snazi,radnom naponu),driveru za njih. krajni prekidaci sluze kako bi CNC stroj znao kada je dosao do krajne tocke na konstrukciji (zastita da se konstrukcija ili motor ne uniste). Njihovo spajanje ovisi o plocici koja komunicira s driverom i racunalom te samim time i njihovo podesavanje moze biti razlicito. Svaki cnc treba imati stop tipku u slucaju nuze tzv. e-stop, takoder ovisi o driveru. Pod driver uzimam ne samo upravljanje za koracne motore vec i krajne prekidace,e-stop,paljenje motora (glodala,frezera,..). Tu sad na red dolazi racunalo koje treba sadrzati program koji bi to sve "vrtio". to racunalo cesto puta treba sadrzat i paralelni port preko kojeg komunicira sa driverom, no sve ovisi o driveru i njegovoj komunikaciji. Jedan od programa je Mach3 , a vise o njemu mozete saznati na njihovoj sluzbenoj stranici. Samo reguliranje brzine rada koracnih motora ide preko racunala, dok regulaciju struje za koracne motore treba odraditi driver. 90% ovih informacija sam prikupio sa interneta (ne foruma), te razlicitih eksperimetiranja. Proucite rad koracnog motora i softwera , onda ce Vam biti jasniji sam rad cnc-a.

Zelio bih Vam reci da se treba potruditi potraziti informacije ni ja nisam znao sto je cnc , ali sam proucavao rad cnc-a . Tesko da ce Vam netko na forumu detaljno pisati kako jedan cnc radi. Mi (clanovi) foruma Vas mogu uputit u pravom smjeru ali ne mogu sve opisivati u detalje.

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.1.2013 20:21 (Maki.el).
14 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

Baci pogled na gotove kitove i cjene motori i drajveri što se tiče kutije za varenje najbolje je da svaki drajver ima svoje napajanje.

Ako se misli kopat i rovat non stop a samim time zaradit i lova onda ispod 12Nm snage motore netreba ni uzimat (cjena polomljenog alata te bude satrala u startu).

http://www.youtube.com/glodalica
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav
budem se pozabavio s time veceras. Javim vam dal sam uspio pokrenuti motor.LP
toma
11 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

pitanje preporućujete li kod rutera s 4 osi sve jednake step motore ili mogu biti različiti po snazi 

i kada se radi o napajanjima preporućujete li napajanje s trafo ili tiristorsko, koliko jako napajanje treba biti za motor nema23 

ili ako se radi o jednom napajanju za 4 motora kakvo napajanje i koliko jako

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav
izith kaže...

Ja bih ti preporučio da se baciš na izradu 3D printera - danas ih se može čak dobiti i u kitu. To je trenutno jedna od najvrućih grana u svijetu digitalnog ispisa. Cijene printera padaju, a sve je više shema on-line za izradu kojekakvih stvari. Napraviš si 3D printer pa možeš s njim i zaraditi neke novce, ako budeš prvi u RH.

 

npr. http://www.makerbot.com/ ili http://reprapbook.appspot.com/

 

 

Jel se moze zaradit kaj od izrade 3d printera {#}

12 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav
uspio sam dobiti napon na releju od lpt driveru. Kad god ukljucim komp relej skljocne. Al motori se i dalje nevrte. :(
toma
11 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)
Tomazin
Ako imas kakav podatak o driveru ne bi skodilo. Pogledaj je li taj driver sadrzi enable pin za motore.

Story
Sto se tice motora smatram da nije toliko strasno ako su motori razliciti. Istina da bi mozda bilo jednostavnije da su svi isti.
Na zalost nisam imao priliku napraviti CNC, preporucam Vam da se registrirate na ovaj forum : http://www.cnczone.com/forums/ .
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav
gamer34 kaže...
izith kaže...

Ja bih ti preporučio da se baciš na izradu 3D printera - danas ih se može čak dobiti i u kitu. To je trenutno jedna od najvrućih grana u svijetu digitalnog ispisa. Cijene printera padaju, a sve je više shema on-line za izradu kojekakvih stvari. Napraviš si 3D printer pa možeš s njim i zaraditi neke novce, ako budeš prvi u RH.

 

npr. http://www.makerbot.com/ ili http://reprapbook.appspot.com/

 

 

Jel se moze zaradit kaj od izrade 3d printera {#}

Jako puno, s obzirom da se kod nas prodaju kao suho zlato

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
14 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

Zaraditi od izrade 3d printera se da, ali ko tu bude zaradio od nekog proizvoda koji je taj printer natrpao od plastike e to je nešto drugo.

Usput takav printer ako radiš nemoj zaboraviti da sada moraš iči i u visinu i to dosta (zamisli bocu od barem dvije litre kako uspravno stoji).

A tu nam je i problem zagrijavanja plastike da umjereno izlazi recimo kroz dizu za printanje, pa čekanje na hlađenje da nam se projekt ne uruši i td. Ali sa vremenom ko zna.

I na kraju tu je i software koji se treba nabaviti nekako{#} i sa njim naučiti raditi.

 

link za glavu i dize za grijanje plastike klik

http://www.youtube.com/glodalica
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.1.2013 1:34 (spojka).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav
maki.el:
proradili su mi motori, treba raditi iz win xp! A ja sam probao iz win7. Decki hvala na pomoci!! LP
toma
14 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

Da istina to niko nije napisao a i piše na web stranici od Mach3 malo niže.

 

32-bit Desktop (using the parallel port)

  • 32-bit version of Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, or Windows 7 Operating System (64-bit will not work) meni nije ni na win7 32bit proradilo samo XP.
  • 1Ghz CPU
  • 512MB RAM
  • Non-integrated Video Card with 32MB RAM
  • Basic Computer Skills (ability to copy/rename files, browse directories, etc)

 

I usput odradi Optimatizaciju da nebi gubio korake u radu tj. mjeru klik tu je sve objašnjeno.

Ako nemoraš nemoj instalirati ništa osim windowsa, drajvera od kompa i Mach3. Sada je taj komp samo upravljačka naprava da ga ne loviš po garaži ko ja svog.

http://www.youtube.com/glodalica
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.1.2013 12:20 (spojka).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

Pozdrav! krenuo sam u izradu cnc-a i sa mehaničke strane sve ide glatko, za razliku od elektroničke. Kakav vam se čini ovaj kontroler http://dx.com/p/5-axis-cnc-breakout-board-for-stepper-motor-driver-with-db25-cable-149865? Može li kontrolirati nema 23 motore i može li se spojiti sa mach 3 driverom? 

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav
takavu lpt plocicu imam i ja i s njom pokrecem 3 nema23 motora od 4.2A preko mikrostep drivera!
toma
11 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav

Možeš li mi objasniti što je microstep driver i gdje da ga nabavim? Može li se sa ovom pločicom spojiti ovaj motor http://dx.com/p/28ybt-48-stepper-motor-with-uln2003-driver-dc-5v-126409? I može li se ta pločica spojit na usb preko nekog adaptera?

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.2.2013 17:35 (techno_maniac).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice