Vodeno hladjenje ne hladi kako treba

poruka: 38
|
čitano: 7.521
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
neaktivan
offline
Vodeno hladjenje ne hladi kako treba

 Pozdrav. 

Kupio sam prije 2 mjeseca Enermax Liqfusion 240 rgb vodeno hladjenje. Od prvog dana mi ne radi rgb ali je normalno hladio procesor i5 9600k na 4.8ghz. Nakon sto sam refillao ga jer je javio da nema vise vode, air flow indikator se vise ne okrece nego stoji i dalje kao da nema vode te su temp u idleu sada 54 sto je smijesno. Pumpa je spojena na isti 4pin utor na maticnoj ali i pokusao sam spojit i na napajanje, cpu utor... i uvijek isto.

Rgb isto tako ne radi ni sa svoimenim control boxom pa nezz sto da radim.

Ostatak konfe:

16gb ddr4 2666mhz ram

Gigabyte RTX2070 Super Gaming OC

Gigabyte 650w modularni psu

Temp u kucistu 28c

 

Hvala.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vodeno hladjenje ne hladi kako treba

Čuješ li da pumpa radi? Jer ovo mi zvuči kao da je pumpa krepala.

 

Zašto nisi odmah tražio novi hladnjak ako RGB nije radio?

13 godina
offline
Vodeno hladjenje ne hladi kako treba

Na reklamaciju s tim, ako je pod garancijom, zašto uopće pitaš, nije da ti to možeš/trebaš popraviti.

Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Vodeno hladjenje ne hladi kako treba

Osjetim kroz cijevi nekakav protok kad ih dodirnem. Zato sto mislim da sam rgb ja spalio jer sam prvo spojio na 12v pin a smije samo na 5v. Pa neznam jel to uzrok

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vodeno hladjenje ne hladi kako treba
deNNoNa kaže...

Osjetim kroz cijevi nekakav protok kad ih dodirnem. Zato sto mislim da sam rgb ja spalio jer sam prvo spojio na 12v pin a smije samo na 5v. Pa neznam jel to uzrok

 namjesti u biosu ili softveru koji dolazi uz ploču brzinu ventilatora na radijatoru koji rashlađuje tekućinu, moguće i da je pumpa ne radi jer je loše podešeno u softveru, digni sve postavke na najjače i vidi kako će se sve ponašati, koja je matična ploča u pitanju, možda rgb ne radi ukoliko se i to ne podesi u programu koji dolazi uz ploču...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put uto 5.11.2019 11:35 (Louis Pluto).
4 godine
neaktivan
offline
Re: Vodeno hladjenje ne hladi kako treba

Maticna je Gigabyte Z390 Gaming X. I to sam provjerio da su kao svi fanovi ja full speed. Al budem se jos poigrao

7 godina
offline
Re: Vodeno hladjenje ne hladi kako treba
deNNoNa kaže...

Maticna je Gigabyte Z390 Gaming X. I to sam provjerio da su kao svi fanovi ja full speed. Al budem se jos poigrao

poigraj se a ukoliko ne valja nemaš što misliti, iskoristi garanciju

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
15 godina
offline
Vodeno hladjenje ne hladi kako treba

Pozdrav ekipa! Evo trebam i ja pomoć i unaprijed zahvaljujem. Kao što se na slici ispod vidi (lik na sliku), imam problem s temperaturama procesora a i vodenog hlađenja.

 

Nisam se obazirao dugo na temperature do prije zadnjih par tjedana, sjećam se da su mi prije bile iznimno niske.

Trenutno imam Corsair H115i kojem temperatura nerjetko skoči preko 50°C, a procesor (i5 8600k) mi je čak jednom dosegao 99°C. Na njemu radim samo u nekim 3d vizualnim programima nije toliko zahtjevno kao neke igre. Jedino što komp jako rijetko gasim.

Dok ovako surfam sa brdo tabova u Chromeu imam oko 50°C temp procesora i oko 38°C vodenog, što mi se isto čini previše.

 

Maloprije sam promjenio pastu (ali i ta pasta ima dosta godina), i probao sam stress test i nakon nekih 20 ak minuta dosegao je te temperature sa slike. Što se tiče vodenog, osjećam lagane vibracije u crijevu i osjeća se toplina, tako da ne znam jeli do tog.

Procesor nije klokan, a kućište je MS Black Widow, gdje mi je ispuh s prednje strane jer samo tu može stati, s tim da prednja strana je zatvorena većinom i primjeti se kad to otvorim da je se spušta temperatura, a za upuh imam 2 veća ventilatora iznad.

 

Što bi moglo biti?

 

Give a man a fish; you have fed him for today. Teach a man how to fish; and you have fed him for a lifetime
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Vodeno hladjenje ne hladi kako treba

nisam stručnjak za vodena ali kao prvo, čini mi se da imaš dosta prašine na radijatoru, to ti sigurno smanjuje učinkovitost hlađenja pa prvo to dobro ispuši i očisti.

drugo, (isto nisam stručnjak ) mislim da si krivo postavio ventilatore, topli zrak uvijek ide gore tako da mislim da ti ova dva venta gore rade više štete nego koristi. Ja bi okrenuo ventove na vodenom da uvlače a ovi gore da izbacuju zrak.

Moj PC  
1 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Vodeno hladjenje ne hladi kako treba

bilo bi ti pametno proučiti corsairov forum koji je prepun pitanja poput tvojeg...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.5.2020 21:41 (Louis Pluto).
13 godina
neaktivan
offline
Vodeno hladjenje ne hladi kako treba

Oba ventilatora na radijatoru su ti krivo postavljena. Moras ih okrenut da upuhuju zrak prema unutra. Također možeh ih stavit iza radijatora, tzv. pull konfiguraciju i onda se manje šporkivaju i samo radijator se čisti. Također ventilatori na vrhu kućišta su krivo postavljeni, jer upuhuju vanjski zrak unutra, a ne van. Okreni ih da topli zrak od grafičke kartice ide van... Temperature će same od sebe pasti na normalnu čim zamjeniš konfiguracije ventilatora. :)

Vidox Production: https://www.facebook.com/vidoxproduction/
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Vodeno hladjenje ne hladi kako treba

Layout ti je blago rečeno koma, a i kućište je više manje hotbox. Koma temperature za tako mali load...

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
14 godina
odjavljen
offline
Re: Vodeno hladjenje ne hladi kako treba
brisac kaže...

Oba ventilatora na radijatoru su ti krivo postavljena. Moras ih okrenut da upuhuju zrak prema unutra. Također možeh ih stavit iza radijatora, tzv. pull konfiguraciju i onda se manje šporkivaju i samo radijator se čisti. Također ventilatori na vrhu kućišta su krivo postavljeni, jer upuhuju vanjski zrak unutra, a ne van. Okreni ih da topli zrak od grafičke kartice ide van... Temperature će same od sebe pasti na normalnu čim zamjeniš konfiguracije ventilatora. :)

 Hoce, ali to je samo jedan dio problema, to kućište ima prezatvoren prednji dio.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
15 godina
offline
Vodeno hladjenje ne hladi kako treba

Aha, e znam za postavljene ventilatore, nisam bio siguran na početku da vodeno može biti upuh, pa sam postavio setup upuh gore, a ispuh naprijed, znam da nije idealno, ali su mi bile jako dobre temperature. Znači bolje stavit radijator uz kućište i ventilatore obrnuti tako da su bliže procesoru i da rade upuh.

Jakovp to sam slagao da mi je što tiše računalo, da more cura spavat dok radim/igram... pa zbog toga sam nabavio black widow. Doduše kako je došla korona, otišao sam privremeno u rodni kraj i tu mi je kućište u nekom stolu i nema puno prostora, a dok sam u Zg-u kućište je puno na boljoj lokaciji, ali opet ne znam može li to uzrokovat da imam toliko visoke temperature.

Give a man a fish; you have fed him for today. Teach a man how to fish; and you have fed him for a lifetime
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Vodeno hladjenje ne hladi kako treba
markoal kaže...

Aha, e znam za postavljene ventilatore, nisam bio siguran na početku da vodeno može biti upuh, pa sam postavio setup upuh gore, a ispuh naprijed, znam da nije idealno, ali su mi bile jako dobre temperature. Znači bolje stavit radijator uz kućište i ventilatore obrnuti tako da su bliže procesoru i da rade upuh.

Jakovp to sam slagao da mi je što tiše računalo, da more cura spavat dok radim/igram... pa zbog toga sam nabavio black widow. Doduše kako je došla korona, otišao sam privremeno u rodni kraj i tu mi je kućište u nekom stolu i nema puno prostora, a dok sam u Zg-u kućište je puno na boljoj lokaciji, ali opet ne znam može li to uzrokovat da imam toliko visoke temperature.

Naravno da može...

 

Ako želiš tišinu ideš na jako prozračno kućište i spore i kvalitetne ventilatore, a ne na hot box u kojem ventovi moraju raditi na velikim brzinama. I cpu radijator mora dobivati sviježi zrak direktno od izvana, a ne zrak koji je prošao kroz kućište i zagrijao se od grafičke i vrm-a.

 

 

 

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
14 godina
offline
Vodeno hladjenje ne hladi kako treba

Sta je to tako bijelo po kablovima, sto idu graficku karticu nebi rekao da je prasina. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Vodeno hladjenje ne hladi kako treba
dreadmoore kaže...

Sta je to tako bijelo po kablovima, sto idu graficku karticu nebi rekao da je prasina. 

 Odsjaj od blica, to je dosta glatka površina.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
14 godina
offline
Re: Vodeno hladjenje ne hladi kako treba
Jakovp kaže...
dreadmoore kaže...

Sta je to tako bijelo po kablovima, sto idu graficku karticu nebi rekao da je prasina. 

 Odsjaj od blica, to je dosta glatka površina.

 Pitam iz razloga sto sam imao vodeno hladjenje, koje je bilo gubilo vodu.Reko da mu mozda nekim cudom ne gubi vodu, a da ni nezna to bi mogao biti jedan od problemcica isto.

13 godina
offline
Re: Vodeno hladjenje ne hladi kako treba
markoal kaže...

Što bi moglo biti?

1. izvadi sve osim matične i napajanja

2. ispraši komp komprimiranim zrakom ili četkom/kistom i usisavač, isto dobra metoda

3. gornji ventilatori za kontra, etiketa prema gore da izvlače zrak vrući van

4. ispraši ili očisti radijator AIO-a kao u točki 2

5. push sustav, isto kao i s gornjim ventilatorima, etiketa mora ići prema radijatoru

6. malo presloži kablove da što više zraka proalzi neometano

7. uzmi si još jedan 120/140mm be quiet! pure wings 2 kao stražnji vent

8. ispraši grafičku ili očisti kao u točki 2

9. pri vraćanju AIO-a promjeni pastu

10. posloži krivulje ventova ako ti UEFI dozvoljava

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
15 godina
offline
Vodeno hladjenje ne hladi kako treba

E hvala puno ljudi i hvala sudy_freak na detaljnim koracima, nisam očekivao toliko odgovora. Čistio sam ga prije par dana, ali ne toliko detaljno, nisam rastavljao djelove. Ovako kad slikam sa blicom se vidi puno više (teže uklonjiva) prašina, i također zbog blica od kamere je to "bijelo" po kablovima.
Sutra ću baš onda rastavit komp, očistit bolje i preraspodjelit kako ste rekli.


Zanima me još samo iduće, ako okrenem suprotno rad ventilatora, onda će naprijed biti pull, a gore push. 

E sad ti prednji ventilatori imaju puno jači pritisak, ne znam hoće li oni brže ubacivat novi zrak nego što ovi gore mogu izbacivat? Ili zbog toga što topli ide automatski gore to neće bit problem?
Te ako bi stavljao stražnji ventilator, on bi isto trebao biti push da izbacuje zrak kao i ovi gore na vrhu?

Give a man a fish; you have fed him for today. Teach a man how to fish; and you have fed him for a lifetime
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Vodeno hladjenje ne hladi kako treba
markoal kaže...

E hvala puno ljudi i hvala sudy_freak na detaljnim koracima, nisam očekivao toliko odgovora. Čistio sam ga prije par dana, ali ne toliko detaljno, nisam rastavljao djelove. Ovako kad slikam sa blicom se vidi puno više (teže uklonjiva) prašina, i također zbog blica od kamere je to "bijelo" po kablovima.
Sutra ću baš onda rastavit komp, očistit bolje i preraspodjelit kako ste rekli.


Zanima me još samo iduće, ako okrenem suprotno rad ventilatora, onda će naprijed biti pull, a gore push. 

E sad ti prednji ventilatori imaju puno jači pritisak, ne znam hoće li oni brže ubacivat novi zrak nego što ovi gore mogu izbacivat? Ili zbog toga što topli ide automatski gore to neće bit problem?
Te ako bi stavljao stražnji ventilator, on bi isto trebao biti push da izbacuje zrak kao i ovi gore na vrhu?

Naprijed usis, a gore i straga ispuh (ta tri će pomoći prednjima).

 

To što se zrak diže je zanemarivo u odnosu na koliko ventilatori miču zrak.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
15 godina
offline
Vodeno hladjenje ne hladi kako treba

Evo update, nisam imao mira, pa sam radijator malo bolje očistio sa usisavačem i četkicom, te sam okrenuo ventilatore. Gornji ventilatori su mi i dalje spojeni na kontroler od kućišta gdje ručno mogu podešavati jačinu, tj. imam samo 2 brzine + isključivanje. Prednji ventilatori se kontroliraju preko Corsairovog softwarea koji mi ok funkcionira.

Kablove nisam baš dirao, nemam modularno napajanje pa je malo nezgodno sa stražnje strane.

 

Odradio sam isti test kao i prije, samo ovaj put duže (nekih 40-50 min). Temperature procesora su trenutno max 56°C, surfajući prosječno oko 35°C, a vodeno do max 34°C. Čak je i grafička stupanj hladnija (inače, sudy_freak kako se tvoja 1080Ti drži?) 

Sutra kroz dan provjerim kakva je situacija kad je malo toplije, ali definitivno čišćenje i bolji airflow (pogotovo kad je komp u stolu) su puno pomogli.

Tako da zahvaljujem još jednom svima na pomoći, pozvao bih vas na piće idući tjedan ako je tko u ZG-u, ali ne znam još kakva je situacija zbog korone.

Give a man a fish; you have fed him for today. Teach a man how to fish; and you have fed him for a lifetime
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vodeno hladjenje ne hladi kako treba

Ti ocito ne razumijes taj koncept hladjenja, opet si napravio gresku i jos uvijek su ti visoke temperature za stock.Ventilatori moraju gurati hladan zrak kroz radijator. A ne da ga izvlače, znaci ti ventilator su dobro okrenuti ali moraju biti samo sa druge strane, da hladan zrak struji kroz radijator a ne da se ventovi pate da ga izvuku.

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.5.2020 8:35 (dreadmoore).
14 godina
protjeran
offline
Re: Vodeno hladjenje ne hladi kako treba
dreadmoore kaže...
Ti ocito ne razumijes taj koncept hladjenja, opet si napravio gresku i jos uvijek su ti visoke temperature za stock.Ventilatori moraju gurati hladan zrak kroz radijator. A ne da ga izvlače, znaci ti ventilator su dobro okrenuti ali moraju biti samo sa druge strane, da hladan zrak struji kroz radijator a ne da se ventovi pate da ga izvuku.

Potpuno krivo, push ili pull ne cini nikakvu razliku...

14 godina
offline
Re: Vodeno hladjenje ne hladi kako treba

Jesi probao pa znas isto sam radio na svom pa sam vidio razliku od 10-15°C pogotovo na kucistu koje je lose. 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Vodeno hladjenje ne hladi kako treba

Ako je strujanje zraka u istom smjeru, razlika može biti isključivo u slučaju postojanja linije manjeg otpora, primjerice, ako postoji prolaz između ventilatora i hladnjaka, pa u konfiguraciji u kojoj ventilatori stoje s unutarnje strane dio toplog zraka unutar kućišta vrtlože natrag kroz ventilator. Međutim, ako hladnjak i ventilator međusobno "brtve", kompletan zrak koji je prošao kroz ventilator je prošao i kroz hladnjak, bez obzira gdje se ventilator nalazi u odnosu na hladnjak.

 

U ektremnim slučajevima, eventualno razliku može raditi gustoća zraka jer, kad je ventilator iza hladnjaka, onda je zrak topliji i pod nižim tlakom, ali ako je zrak nakon hladnjaka toliko topliji za to utječe na efikasnost ventilatora ili hladnjak stvara toliki otpor da nastaje podtlak, onda imaš i većih problema od samog položaja ventilatora.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
13 godina
offline
Vodeno hladjenje ne hladi kako treba



 

Zapravo ima utjecaja setup na samom AIO-u, kao i pozicioniranje istog.

 

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Vodeno hladjenje ne hladi kako treba
dreadmoore kaže...

Jesi probao pa znas isto sam radio na svom pa sam vidio razliku od 10-15°C pogotovo na kucistu koje je lose. 

Probao, nikakve razlike. Uostalom, neki AIO-i se i isporucuju u pull setupu sta naravno ne bi radili da je losije....

15 godina
offline
Vodeno hladjenje ne hladi kako treba

Pozdrav ekipa,

 

zanima me ako netko iz Zg-a kojim slučajem ima višak hladnjak za posuditi, na kratko za Intel i5 8600k (inače sam u blizini park stara trešnjevka)?

Ako netko isključivo prodaje neko kvalitetno hlađenje, mogu i kupiti.


Počeo sam opet imati problema sa temperaturama (nakon zamjene paste i čišćenja idle cca 45°C, lagano igranje 65-80°C), pa bi trebao provjeriti jeli problematičan procesor ili Corsairovo vodeno hlađenje.

Give a man a fish; you have fed him for today. Teach a man how to fish; and you have fed him for a lifetime
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Vodeno hladjenje ne hladi kako treba
markoal kaže...

Pozdrav ekipa,

 

zanima me ako netko iz Zg-a kojim slučajem ima višak hladnjak za posuditi, na kratko za Intel i5 8600k (inače sam u blizini park stara trešnjevka)?

Ako netko isključivo prodaje neko kvalitetno hlađenje, mogu i kupiti.


Počeo sam opet imati problema sa temperaturama (nakon zamjene paste i čišćenja idle cca 45°C, lagano igranje 65-80°C), pa bi trebao provjeriti jeli problematičan procesor ili Corsairovo vodeno hlađenje.

 Ma jebes to, prosao sam kroz 3 vodena od prakticki no-name CLC do top end AIO renomiranih proizvodjaca.

Radije uzmi solidno zracno za 300-400kn od Scythea, Arctic, SilentiumPC, Fortrona...

Koka, dskoteka, Marlboro, Suzuki
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice