Čudni zvukovi iz PC-a

poruka: 9
|
čitano: 3.151
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Čudni zvukovi iz PC-a

Periodično iz jednog kompa čujem nekakve čudne zvukove, mene to podsjeća na stare PC-e onaj zvuk koji bi se čuo nakon što se upali dok bi "prebrojavao" memoriju.

Zvuk sigurno nije mehanički, baš zvuči kao nekakav digitron.

 

Zvuk se čuje dok računalo radi, nekad 5 puta dnevno nekad niti jednom, nema veze s vanjskom temperaturom ili nekakvim vanjskim utjecajem.

 

Računalo inače radi ok, nema blokiranja, grešaka i slično, ali mi se ne sviđa taj zvuk imam dojam da će nešto uskoro otkazati.

 

Ventilator nije, očišćen je i radi ok.

Pregrijavanje nije u pitanju, pasta na CPU zamijenjena i temp. je ok.

Koristi se SSD, ali ima i kao backup klasični HDD.

 

Odrađena dijagnostika ona kod bootanja i sve je ok, probao kratku i dugu dijagnostiku, svaki put sve ok. Napravljena dijagnostika i preko Dell aplikacije isto sve ok.

Računalo je inače Dell all-in-one.

 

Nemam pojma što još testirati, jedino mi pada na pamet RAM i matična, ali RAM na svim testovima prolazi bez greške.

Možda još da odspojim taj HDD, mada ne vjerujem da je on jer nije to onaj mehanički zvuk koji disk zna proizvesti.

 

Ajmo kolege, budite konstruktivni i pomozite. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.7.2021 15:22 (mzopg).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Čudni zvukovi iz PC-a

Za početak odradi ispravnu dijagnostiku diskova.

 

Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

 

ps. nije nemoguće da se čuje i ležaj ventilatora osobito ako je računalo starije, to provjeriš tako da u toku rada zaustaviš ventilator tako da oprezno prstom isti stisneš lagano u njegovom "srcu".

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
 
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Čudni zvukovi iz PC-a
Valentin17 kaže...

Za početak odradi ispravnu dijagnostiku diskova.

 

Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

 

ps. nije nemoguće da se čuje i ležaj ventilatora osobito ako je računalo starije, to provjeriš tako da u toku rada zaustaviš ventilator tako da oprezno prstom isti stisneš lagano u njegovom "srcu".

Jedno i drugo već odrađeno, ventilator nije probao sam ga i odspojiti i opet se čuo zvuk.

 

Zvuk ide trrrr trrrr trrrr trrrr par puta i onda stane, ali ne zvuči mehanički već više kao da dolazi preko zvučnika, svaki put je isto ponavljanje i identično trajanje.

7 godina
offline
Čudni zvukovi iz PC-a

Samo nagađam, ali da možda nije pumpa od vodenog hlađenja (ako ga imaš)?

Možda coil whine?

I want to believe
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.7.2021 15:33 (Brki1994).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Čudni zvukovi iz PC-a
Brki1994 kaže...

Samo nagađam, ali da možda nije pumpa od vodenog hlađenja (ako ga imaš)?

Možda coil whine?

Nema pumpe, to je all-in-one pc unutra je u biti sve kao u laptopu, minijaturno i stisnuto.

Coil whine se isto tu i tamo čuje, ali to je drugi "problem", ovo je baš kao da usred rada nešto prebrojava, poslušao sam stotinu youtube pc zvukova, ali niti jedan nije sličan, probam snimiti čim stignem.

12 godina
offline
Čudni zvukovi iz PC-a

Meni nakon malo dužeg rada PC-a cuje se glasno zujanje...cak ljeti malo vise nego zimi kao da je preopterecen kako provjeriti do ceg je ? Hdd planiram ovih dana zamjeniti SSD-om,njega sam testirao i nema grešaka samo je dosta star..

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.8.2021 12:03 (kaw_liga).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Čudni zvukovi iz PC-a
kaw_liga kaže...

Meni nakon malo dužeg rada PC-a cuje se glasno zujanje...cak ljeti malo vise nego zimi kao da je preopterecen kako provjeriti do ceg je ? Hdd planiram ovih dana zamjeniti SSD-om,njega sam testirao i nema grešaka samo je dosta star..

 Ovakvo zujanje? Premotaj na 1:40

 

12 godina
offline
Re: Čudni zvukovi iz PC-a

Ne ne.....možda sam se krivo izrazio zvuk kao u normalnom radu računala samo puno glasniji...najbolje bi ga usporedio sa pregrijanim autom pa kad stanes negdje u leru, kad se nesto gleda ili klinci nesto igraju tj opterete ga onda se jako cuje to šumenje ajmo reci a kad se izadje iz svega onda se zvuk unormali

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.8.2021 13:28 (kaw_liga).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Čudni zvukovi iz PC-a
kaw_liga kaže...

Ne ne.....možda sam se krivo izrazio zvuk kao u normalnom radu računala samo puno glasniji...najbolje bi ga usporedio sa pregrijanim autom pa kad stanes negdje u leru, kad se nesto gleda ili klinci nesto igraju tj opterete ga onda se jako cuje to šumenje ajmo reci a kad se izadje iz svega onda se zvuk unormali

To bi trebao biti ventilator, vjerojatno je hladnjak pun prašine i onda slabije hladi pa se već kod manjeg opterećenja ventilator vrti na velikoj brzini zbog slabe propusnosti zraka. Treba skinuti ventilator i hladnjak sa procesora, zamijeniti termo pastu, ispuhati hladnjak od prašine i očistiti ventilator ili ako je sve dosta staro jednostavno staviti novi ventilator i hladnjak.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice