Učitelj/profesor INFORMATIKE u OŠ/SŠ

poruka: 20
|
čitano: 18.794
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
neaktivan
offline
Učitelj/profesor INFORMATIKE u OŠ/SŠ

Bok ekipo!

 

Trebam Vašu pomoć, pa me zanimaju iskustva, Vaša saznanja itd. Znači završio sam diplomski studij na Ekonomskom fakultetu u ZG, smjer: Menadžerska informatika. Razmišljam da se probam prekvalificirati, odnosno da probam nekako doći do posla profesora/učitelja informatike u srednjoj, odnosno osnovnoj školi. Što bih trebao napraviti, koju školu ili dodatnu edukaciju završiti, jel mogu kako iskoristiti svoje dosadašnje obrazovanje pa nekako skratiti put do karijere učitelja/profesora informatike i slično. 

 

Uglavnom, svaki savjet je dobrodošao.

 

Hvala.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Učitelj/profesor INFORMATIKE u OŠ/SŠ

@steveboss007

 

 

Koliko mi je poznato, trebao bi položiti neke predmete na Učiteljskom...ne znam pojedinosti.

Well, veli imaš ekonomiju, si razmišljao o bankarskom sektoru? Možeš krenuti od šaltera, pa dogurati do ureda u nekom IT ili fintech sektoru. 

Te, zanima developanje?

 

Koliko znam u prosvjetu idu oni neambiciozni. Nije to nikaj loše, al' mene uvijek zanima progres, bilo kakav. 

Koliko jedan junior ili enter-level pozicija za dev dobije u prvom mjesecu ili unutar godine dana plaću, to jednom prosvjetaru treba preko 30 godina.

A, kaj se tiče sigurnosti posla, hm, pa prosvjeta te uvijek čeka.

 

Suerte, amigo!

 

Panzerkampfwagen.d-ZG.Hard work, pays off.
5 godina
offline
Re: Učitelj/profesor INFORMATIKE u OŠ/SŠ
steveboss007 kaže...

Bok ekipo!

 

Trebam Vašu pomoć, pa me zanimaju iskustva, Vaša saznanja itd. Znači završio sam diplomski studij na Ekonomskom fakultetu u ZG, smjer: Menadžerska informatika. Razmišljam da se probam prekvalificirati, odnosno da probam nekako doći do posla profesora/učitelja informatike u srednjoj, odnosno osnovnoj školi. Što bih trebao napraviti, koju školu ili dodatnu edukaciju završiti, jel mogu kako iskoristiti svoje dosadašnje obrazovanje pa nekako skratiti put do karijere učitelja/profesora informatike i slično. 

 

Uglavnom, svaki savjet je dobrodošao.

 

Hvala.

 Mislim da bi ti bilo najbolje poslati upit na MZOS. Znam ljude koji su polagali odredjene pedagoske predmete, ali ne znam nikoga s ekonomije. Prvi puta i cujem za menadjersku informatiku da budem iskren.

Inace, ne znam koliko ti se isplati ulaziti u to. Postoji traznja (uostalom kao i za sve prirodne predmete), ali vecinom je to u manjim skolama gdje ne mozes normu ispuniti. Pa ides od jedne do druge da skupis "satnicu". 

5 godina
neaktivan
offline
Re: Učitelj/profesor INFORMATIKE u OŠ/SŠ

Pa zanima me, ali na što točno misliš pod "developanje", koja radna mjesta? Ne znam više točno na koja mjesta u IT-u spadam sa ovom diplomom. Ne mislim papirom, nego baš znanjem (više ekonomskom, nego IT). A baš da sam prodajni konzultant i da prodajem software, nisam baš fan toga, radio jednom (6 godina) u prodaji, ne bi više, hvala. :) Zanima mene puno toga, i tražim posao u Data Science, Ai, Big Data segmentu, QA/Software tester, u svemu znam ponešto. Al to je ono, nisam istreniran. Volio bih svakako upasti u IT jer danas svaka takva firma odvaja dio za tvoju osobnu edukaciju, promatra te, nudi ti napredovanje, a ja stvarno imam volje za učiti i jednostavno i volim to. Ali uvijek je onaj strah, nisam dovoljno dobar za ovu poziciju, pa za ovu... jer dolazim iz više ekonomskog segmenta. Mi na tom smjeru, Menadžerska informatika, smo sagledavali IT sa aspekta menadžmenta i ekonomije, odnosno, digitalizacije, novi poslovni modeli, nemamo baš praktičnog znanja. Nešto sitno smo radili u SQL-u i BPM alatima i to je to. Ovo sa prosvjetom, pitam više samo kao "osiguranje", za mirovinu. :)

5 godina
protjeran
offline
Učitelj/profesor INFORMATIKE u OŠ/SŠ

plaće učitelja i profesora u Hrvatskoj su ispod svake ljudske pri tome mislim moralne razine. Realno bi trebali skupljati boce. I nema naznaka da će se to promijeniti. Kopiramo Jugoslaviju  na žalost po tome. Suci, liječnici pa i državne službe imaju znatno veće plaće. Učitelji i profesori su na minimalcu, od te plaće mirovine će biti za režije, po kruh i jogurt i 2 fetice parizera.

 
1 2 hvala 1
5 godina
neaktivan
offline
Re: Učitelj/profesor INFORMATIKE u OŠ/SŠ

Vjeruj mi nisu. Znam iz prve ruke. A i sin sam roditelja koji znaju itekako kak je živjeti na minimalcu, pa i ja sam. Znam koje su plaće profesora i učitelja i koji su pravi minimalci u ovoj našoj maloj državi. Znam i na što ti misliš, digao se životni standard u odnosu na prije 10-15 godina pa sad te njihove plaće izgledaju kao minimalci. Jesu manje plaće, ali nisu minimalci. Al bude se to mijenjalo. Ne danas, ne sutra, al kroz dogledno vrijeme bude. Pogotovo ove promjene u školstvu će doprinijeti tome. Al dobro, daj nećemo sad o politici i životnim standardima, fkt mi se neda o tome. Zanimalo me ovo čisto s tehničke strane. Hvala ekipo na informacijama, mislim da ću se snaći uz pomoć dosadašnjih odgovora. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.9.2019 16:15 (steveboss007).
12 godina
offline
Re: Učitelj/profesor INFORMATIKE u OŠ/SŠ
steveboss007 kaže...

Bok ekipo!

 

Trebam Vašu pomoć, pa me zanimaju iskustva, Vaša saznanja itd. Znači završio sam diplomski studij na Ekonomskom fakultetu u ZG, smjer: Menadžerska informatika. Razmišljam da se probam prekvalificirati, odnosno da probam nekako doći do posla profesora/učitelja informatike u srednjoj, odnosno osnovnoj školi. Što bih trebao napraviti, koju školu ili dodatnu edukaciju završiti, jel mogu kako iskoristiti svoje dosadašnje obrazovanje pa nekako skratiti put do karijere učitelja/profesora informatike i slično. 

 

Uglavnom, svaki savjet je dobrodošao.

 

Hvala.

 
Trebaš ići još god. dana mislim da se radi o pedagogiji za prof./učitelje, a dotad te prime na ugovor.
Tako da odeš na razgovor za posao, te ako te prime, dok predaješ u školi ideš na tu pedagogiju i ispiti su lagani.

Frend mi je profesor, predaje 3 predmeta u srednjoj školi, tako da znam.

everyday i'm shuffling...
16 godina
neaktivan
offline
Učitelj/profesor INFORMATIKE u OŠ/SŠ

Realno gledajuci, place profesora u IT predmetima su jad i bijeda... vjerojatno vise zarade ljudi prosec po ulici i skupljajuc boce nego u skoli... A ljudi sa zavrsenim fakultetom NE ZELE u skolu, ne zele na 3 puta manju placu nego sto im nudi privatnik i/ili vece firme... Konkretno, na birou NIJE MOGUCE NAC dipl.ing.rac. ili mag.rac ili bar bacc.rac. Znam jer se jos uvijek traze 2 covika za rad u skoli i nemoguce ih je pronaci (i wonder why...)

sasvim je druga prica s opcim predmetima (osim matematike i fizike) gdje ljudi ima na bacanje... ovi s matematike i fizike obicno su po bankama i slicno... opet za daleko vecu placu... 

I takva prica ce u Hrvatskoj ostat zauvijek jer je nastavnik nastavnik bez obzira kakav je, koliko radi, s kojim znanjem raspolaze i koji su to predmeti i znanja koja prenosi dalje... u HR su svi u istom kosu, i zato necemo nikad naprid... 

 
0 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Učitelj/profesor INFORMATIKE u OŠ/SŠ
Luka123 kaže...
steveboss007 kaže...

Bok ekipo!

 

Trebam Vašu pomoć, pa me zanimaju iskustva, Vaša saznanja itd. Znači završio sam diplomski studij na Ekonomskom fakultetu u ZG, smjer: Menadžerska informatika. Razmišljam da se probam prekvalificirati, odnosno da probam nekako doći do posla profesora/učitelja informatike u srednjoj, odnosno osnovnoj školi. Što bih trebao napraviti, koju školu ili dodatnu edukaciju završiti, jel mogu kako iskoristiti svoje dosadašnje obrazovanje pa nekako skratiti put do karijere učitelja/profesora informatike i slično. 

 

Uglavnom, svaki savjet je dobrodošao.

 

Hvala.

 
Trebaš ići još god. dana mislim da se radi o pedagogiji za prof./učitelje, a dotad te prime na ugovor.
Tako da odeš na razgovor za posao, te ako te prime, dok predaješ u školi ideš na tu pedagogiju i ispiti su lagani.

Frend mi je profesor, predaje 3 predmeta u srednjoj školi, tako da znam.

 

EDIT: brojke za placu su iz 2015. godine. Od tad je placa osla gore nekih 10% i sad bi trebala jos 6%.

Moras odraditi godinu dana pripravnistva. Dobijes mentora i moras 30 sati kod njega biti prisutan, on tebi mora biti na 10 sati i jos 4 sata gdje ti je komisija prisutna (mentor, pedagog i ravnatelj). Nakon svakog tog sata imas sastanak gdje se raspravlja sto je bilo dobro, sto treba popraviti i tvoja pitanja ako ih imas. Ako nisi zavrsio uciteljski fax moras poloziti PPDMI (pedagogija, psihologija, didaktika, metodika i dr.) To imas na svakom uciteljskom faxu. Traje od 6 mjeseci do godine dana, ovisno o faxu. Imas programe koji su zahtjevni (zagreb) i imas programe gdje je pay for paper (platis i imas certifikat) (osijek). Cijena je oko 7500kn. Placa ti je kao pripravniku s punom satnicom 5000kn + prijevoz (1kn/km ili cijena mjesecne karte za bus/vlak). Prvo ce te primiti na 14 dana (ravnateljsko pravo) pa onda na 60 dana (cekas natjecaj) i ako te odaberu na natjecaju, si na odredjeno. Nakon sto prodje godina dana, skola te prijavljuje na strucni ispit, ako si polozio PPDMI. Ako ne polozis PPDMI, onda ne mozes na strucni pa opet ide natjecaj jer nisi zadovoljio na pripravnickom. Ako te opet odaberu na natjecaju (a mogu) onda imas jos godinu dana da polozis strucni ali vise nisi pripravnik. Na strucnom imas pismeni dio + ogledni sat + usmeni dio. Nije bas lako poloziti. Ako polozis strucni, placa ti ide gore 750kn. Pa onda opet natjecaj gdje te mogu uzeti na neodredjeno. Sad je pravilnik mijenjan pa vise ne bira ravnatelj kandidata nego komisija od tri clana. Moras odraditi ogledni sat i razgovor s komisijom. Ako ides na ucitelja informatike, a zavrsio si informaticki fax, u zivotu se neces trebati pripremati za nastavu jer ih se uce bas osnovne stvari (office, internet, multimedija, osnove programiranja). Jedino radis metodiku i didaktiku. Tjedno imas 24 kontakt sata (rad s djecom - redovna nastava, dodatna, izvannastavna, razrednistvo (izbjegavaj ako ikako mozes) i administracija (ednevnik, ematica i sl.)) Ostalih 16 sati ide na pripremu za nastavu i ostale poslove (sto radis od doma, naravno :)) Budi spreman na svakakva pitanja i situacije (zasto nemam interneta a kabal nije ni ukljucen u racunalo, ne radi mi projektor a on nije spojen na maticnu, spor mi je laptop a otvoreno im je 650 tabova u chromu i sl), a posto si ti informaticar, cim nesto sto je prikljuceno na struju štuce, tebe se zove. Posao nije zahtjevan ali je ponekad naporan. Djeca su prava razmazena gamad kojima nikad nitko kod kuce nije rekao ne, pa se tako i ponasaju. Zbog ustava i pravilnika, ne smijes ih tuci, dirati, vikati na njih niti ih istjerati iz ucionice pa makar ti po glavi skakali. Otpratis ih kod pedagoga ali moras prvo naci nekog da te za to vrijeme zamjeni jer djeca ne smiju ostati bez nadzora i slicna sr*nja. Toliko je pravilnika i dokumenata koji ih stite da se ljudi doslovno ne usude nista im reci jer je njihovo ustavno pravo na obrazovanje pa ces ti naj*bati. Danasnja djeca su glupa ko qurac, zlobna i neodgovorna. Samo se naslikavaju za Snap i lazu. A ni roditelji im nisu nista bolji jer, naravno, njihovo dijete je malo andjeo i svi ostali su krivi jer nebi on/ona to nikad.

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.9.2019 21:19 (aleng3).
12 godina
offline
Re: Učitelj/profesor INFORMATIKE u OŠ/SŠ

krivog si tagao ovdje, nisi covjeku odgovorio nego meni...

everyday i'm shuffling...
10 godina
offline
Re: Učitelj/profesor INFORMATIKE u OŠ/SŠ

@steveboss007 

 

Pisanje koda, to je u stvari developanje, jednostavno napisano. Diploma ti nije toliko bitna, nego tvoje želja i znanje.

Pusti to što si eto ograničen znanjem sa fakulteta. Počni se javljati na sva moguća radna mjesta koja ti se učine zanimljivim u IT-u. 

Ne smiješ sam sebe ograničavati u svojim mogućnostima. Moraš maximizirati svoje dobre strane, a minimalizirati one tako dobre. Moraš se znati prezentirati. 

 

Ostavi strah nekome drugome, složi dobar CV, i motivacijsko pismo, te se počni javljati poslodavcima. Bez obzira što za neke pozicije nemaš ni 90% onoga što traže, javi se da si spreman učiti, raditi na sebi, te da ako vide 

u teb potencijal, neka ti se slobodno jave.....Moraš biti proaktivan u slanju CV-ova, te ne odustajati...naši ljudi pošalju 10 prijava za posao unutar mjesec-dva, a stranac, recimo jedan Kanađanin 100 prijava dnevno...

Panzerkampfwagen.d-ZG.Hard work, pays off.
5 godina
offline
Učitelj/profesor INFORMATIKE u OŠ/SŠ

Ma glavni problem je onaj sto sam vec napisao. Cak i, ako si neambiciozan - norma. Odnosno kako doci do pune satnice. Lakse je onima sa fer-a ili tvz-a, jer ipak mogu predavati siri spektar predmeta. Odnosno mogu predavati dok se ne javi na to radno mjesto netko tko je zarsio fakultet za konkretno to što se trazi  i onda on ima pravo "prevenstva". Pa malo ovo, malo ono i nakupe normu. One skole koje imaju dovoljno ucenika da samo u njima ispunis normu/satnicu za informatiku tamo je bez stele nemoguce doci do radnog mjesta. To je jako malen broj skola kod nas.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Učitelj/profesor INFORMATIKE u OŠ/SŠ

@SamoPitam3

 

 

Ma, najte čvojeka u prosvjetu!

 

Nije to za njega. Može on puno više od toga, nego da obrazuje tuđu djecu.

Mislim poštujem prosvjetu, ali mi se čini da on može puno više dati u drugim poslovnim sektorima.

Neka mu prosvjeta bude posljednja opcija.

Panzerkampfwagen.d-ZG.Hard work, pays off.
5 godina
protjeran
offline
Učitelj/profesor INFORMATIKE u OŠ/SŠ

Umjesto povećanja plaća za učitelje i profesore od 30% Sindikat traži pišljivih 6% i Vlada ne želi čuti. I to sada kada novaca ima u državi. Barem 1% PDV da ne smanjuju sa 25 na 24% nego da se usmjeri učiteljima sve bio bi minimum minimuma. Ovako.srozavanje daljnje školstva, uskoro ce predavati oni koji su padali razrede.

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Učitelj/profesor INFORMATIKE u OŠ/SŠ
steveboss007 kaže...

Pa zanima me, ali na što točno misliš pod "developanje", koja radna mjesta? Ne znam više točno na koja mjesta u IT-u spadam sa ovom diplomom. Ne mislim papirom, nego baš znanjem (više ekonomskom, nego IT). A baš da sam prodajni konzultant i da prodajem software, nisam baš fan toga, radio jednom (6 godina) u prodaji, ne bi više, hvala. :) Zanima mene puno toga, i tražim posao u Data Science, Ai, Big Data segmentu, QA/Software tester, u svemu znam ponešto. Al to je ono, nisam istreniran. Volio bih svakako upasti u IT jer danas svaka takva firma odvaja dio za tvoju osobnu edukaciju, promatra te, nudi ti napredovanje, a ja stvarno imam volje za učiti i jednostavno i volim to. Ali uvijek je onaj strah, nisam dovoljno dobar za ovu poziciju, pa za ovu... jer dolazim iz više ekonomskog segmenta. Mi na tom smjeru, Menadžerska informatika, smo sagledavali IT sa aspekta menadžmenta i ekonomije, odnosno, digitalizacije, novi poslovni modeli, nemamo baš praktičnog znanja. Nešto sitno smo radili u SQL-u i BPM alatima i to je to. Ovo sa prosvjetom, pitam više samo kao "osiguranje", za mirovinu. :)

 Ja sam ti trenutno na Menadžerskoj na EFZGu i radim već u jednoj od većih IT firmi u RH. Ja sam u analizi podataka i ETL razvoju tako da ti kucam SQL upite većinu dana i tu mi je faks nešto sitno pomogao, ali većinu naučiš tek na poslu kad radiš na konkretnom projektu i onda guglaj i čitaj u slobodno vrijeme da naučiš bolje. Naučio sam još neke stvari jer sam na projektu deploymenta jednog softwarea tako da radim nešto sitno sa serverima i slično, odnosno ništa što smo mi radili na faksu. Ono što je bitno iz mog iskustva je da imaš volju da samostalno učiš i da pitaš i trudiš se razumit sve aspekte stvari koje radiš. Biti češ okružen Ferovcima i oni ti mogu objasniti tehničke aspekte na pristupačan način na tebi je samo da daš dodatni effort jer si već nekoliko godina u zaostatku od njih. Nije nemoguće raditi tehnički posao, samo trebaš biti realan da nećeš postati programer preko noći već da moraš prije svega naučiti razmišljati na inženjerski način, a onda polako graditi svoje znanje iz konkretnih vještina kao što su programski jezici.

Danas imaš hrpu materijala online koji ti mogu pomoći, izvrstan uvod u programiranje ti je 'CS50' predmet s Harvarda kojeg možeš slušati besplatno na EdX. Tu možeš dovoljno naučiti o programiranju i računarstvu da razumiješ većinu termina koja developeri koriste te si dati neki temelj da dodatno razvijaš tehnička znanja. Krajnja istina je da se tehnologije mijenjaju iz godine u godinu i da ti znanja sa faksa čak i tehničkog neće biti dovoljna da samo se zasjedneš u neki posao i gotovo. Nauči se pravilno razmišljati i svaka nova tehnologija i framework će ti brže sjesti. (al ovo nek ti potvrdi neki kolega sa foruma developer koji tu ima više godina iskustva :)


Ono što bi ti možda predložio ako te zanima posao u ITu je da gledaš one 'soft' poslove, npr poslovni analitičar (u komunikaciji si sa klijentom i onda njihove želje prebacuješ u tehničke termine i komuniciraš sa development timom), project management i IT revizija. Tu ti ima dosta posla za ljude sa našeg faksa i bit će ti korisno znanje računovodstva, organizacije, poslovnih financija i PISa jer si u komunikaciji primarno sa ekonomistima. Kroz jedan takav posao ćeš se upoznat polako sa svijetom ITa pa se možeš postepeno prebaciti u nešto više 'developersko' sa vremenom. U Google classroomima od prof. Spremića ti se često daju oglasi za ovakve poslove tako da to prati. Imaš i Starter sustav udruge eSTUDENT gdje bude hrpu oglasa najčešće za studente, ali možda nađeš nekog tko bi te uzeo i sa završenim faksom.


Disclaimer: ja sam još uvik student tako da nisam u tom svijetu godinama i ovo je samo moje neko viđenje situacije koje ne mora biti točno. Nemoj se bedirati sa tim nesigurnim mislima kao 'jesam li ja sposoban za to?' već se upusti u bilo što gdje možeš naučiti i daj sve od sebe. Ako ti mogu pomoći ili želiš o nečem popričati slobodno mi pošalji privatnu poruku. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.10.2019 12:35 (Borna41).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Učitelj/profesor INFORMATIKE u OŠ/SŠ

Hvala kolega. Ovakav tekst mi je trebao.

4 godine
neaktivan
offline
Re: Učitelj/profesor INFORMATIKE u OŠ/SŠ
Pozdrav, namjeravam upisati također Menadžersku informatiku, pa sam se pitala možete li vas dvojica podijeliti iskustva danas?

Inače, osobno sam jako sklona informatici te imam određena znanja o Pythonu, HTML-u, CSS-u, JavaScriptu i Wordpressu, koja pokušavam usavršiti što je bolje moguće te krenuti dalje s nekim jezicima...

Užasno me zanima malo više o smjeru i mogućnostima zaposlenja, gdje vi danas radite, gdje vam kolege rade, koliko je teško do posla itd...

Pa ako imate vremena i volje, puno bi mi znacilo... može i pm, kako god zelite :)
 
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Učitelj/profesor INFORMATIKE u OŠ/SŠ

Pozdrav, kako se najavljuje informatika će biti od 1.r oš i to izborna za niže razrede.

Zanima me tko će to predavati jer u Hrvatakoj nedostaje učitelja informatike.

Imam pitanje... 

Po zanimanju sam učiteljica razredne nastave. Dodatno planiram završiti edukaciju za računalnog operatera. Bi li mogla predavati izbornu informatiku u razrednoj nastavi ako završim tu edukaciju?

Hvala

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Učitelj/profesor INFORMATIKE u OŠ/SŠ
Da ne trazim sad po NN, pravilnikom ti je definirano tko sve moze predavati. U nedostatku kadra, bit ce to nestrucne zamjene.
Baci oko na ovaj oglas na MP, sve i svasta ce bit prihvaceno...
https://www.moj-posao.net/Poslovac/51149/Ucitelj-informatike-mz/
13 godina
offline
Učitelj/profesor INFORMATIKE u OŠ/SŠ

Baš me zanima ko će ić na Vis radit, jedino domaći. A ujedno me i zanima kakva je to plaća na nepuno radno vrijeme 20h. To je više tek tolko da netko bude tam silom potrebe.

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice