Raditi u državnoj firmi ili kod privatnika?

poruka: 14
|
čitano: 11.331
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
neaktivan
offline
Raditi u državnoj firmi ili kod privatnika?

Dakle trenutno sam student računarstva zadnje godine preddiplomskog i radim za državnu firmu kao programer preko studentskog.

Trebam savjete što biste vi odabrali i zašto da ste na mojem mjestu..

U državnoj firmi barem u mojem slučaju plaća je odlična za moje potrebe, ali što se tiće posla jako loše jer nema nekog napredovanja, posla nekad ima nekad ne, te ono dobro nitko mi ne stoji iza leđa i ne broji koliko sam linija napisao taj dan. Dok kod privatnika koliko sam načuo skroz je drugačija situacija. Plaće su manje u početku, ali je lakše napredovati, posla uvijek ima te se mora raditi više, sad da li netko broji linije ili nadgleda dođe na isto..

Ostati u komfort zoni i manje raditi za solidnu plaću ili napustiti tu komfort zonu i otići kod privatnika za napredovanje tijekom života.

U mojem slučaju ja nisam radoholičar, ali težim nečem večem u životu.

Možda sam nešto krivo rekao npr. možda u vašem slučaju je lakše napredovati u državnoj firmi pa me slobodno ispravite.

Ostale moguće kombinacije bi bile:

   - Nastaviti studirati na diplomski

   - Nakon preddiplomskog otići kod privatnika

   - Ostati u državnoj

   - Ostati u državnoj nakon preddiplomskog i onda za otp. 5 godina otić kod privatnika

 

21 Država
11 Privatnik
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Raditi u državnoj firmi ili kod privatnika?

Ovisi o tebi. Napredovat i skupit iskustvo mozes mozda brze kod privatnika, no i dok si u drzavnoj, mozes radit projekte sa strane i uciti

Sve ovisi kakva je drzavna firma, kakvi su ti ljudi s kojima radis, kakva je ta neka privatna, sta se radi, kakvi su uvjeti...milion varijabli je tu. Svatko od nas moze imat druge prioritete.

 

Ja sam sad u privatnoj, a tu sam jer sam zadovoljan sa ovim mojim kriterijima, poredano po vaznosti:

-zanimljivost posla (da li treba razmisljat, bit kreativan ili je samo stancanje koda)

-odnos sa kolegama s kojima sam svaki dan

-odnos sa sefom, da li je ok, da li se osjecam opusteno i dobro

-placa i dodaci, napredovanje

-lokacija, moram li daleko putovat, parkiranje i sl...

-uvjeti rada (kuhinja, klima, racunala...)

 

 

The best thing about having a penis is sharing it with people who don't
 
4 0 hvala 1
4 godine
neaktivan
offline
Re: Raditi u državnoj firmi ili kod privatnika?

Rijetko ces u drzavnoj firmi imati dovoljno zanimljive projekte koji bi ti mogli biti odskocna daska za dalje,

sve ostalo ovisi o tebi. Mozda ces htjeti zatvoriti ured u 4 i ne razmisljati o poslu, a mozda ces htjeti krvariti kako bi brze napredovao i ucio.

obje opcije su legitimne i strogo individualne.

 

ja sam uvijek birao onu drugu, i ne zalim nimalo za time.

2 godine
protjeran
offline
Raditi u državnoj firmi ili kod privatnika?

Ajde molim te te izbor je više nego jednostavan ako si hrvatskoj i možeš u državnu firmu ajde tamo koji privatnici učenje znanje odnosno usa shit talk kao osobno razvijanje...  Državna firma lagano bez stresa manja je plaća ali nitko ti neće dat tako lako otkaz imaš odlične uvijete za kredit...  Po meni je totalni no breiner...Ujedno ćeš nešto i naučit pa uvik možeš ako želiš gledat neki posao sa strane ako ti se učini lakši i zanimljiviji od toga...  

Kod privatnika očekuj stres projekte koje su nemogući rad po 20 sati u komadu kad je nešto bitno uvik moraš bit dostupan sad dali je to dovoljno za u rh da ti plaća bude veča par tisuća kn ja iskreno mislim da ne

...

Aut inveniam viam aut faciam
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.7.2021 22:14 (Black_Beard).
Moj PC  
4 3 hvala 1
14 godina
offline
Raditi u državnoj firmi ili kod privatnika?

Ja stvarno ne znam u koliko banani uhljeb državi mi živimo kad čak i na IT forumu se većinski preporučuje mladim programerima uhljebljivanje u neku državnu firmu. Ne, nemoj nikako u državnu firmu, pogotovo ne u tvojim godinama. Obično svi koji tamo jednom uđu jako teško izlaze van toga (uvijek je mantra sigurnost posla bez obzira na sve druge faktore). Da ne pričam da se stvore nikakve radne navike pa kasnije bude bilo kakav prelazak u neku ozbiljniju firmu stres.

 

I ne, nisu privatnici nikakve baba roge kod kojih se radi 20 sati u komadu kao što to neki ovdje žele prikazati, pričamo o IT-u pobogu (a ne o nekom nisko plaćenom sezonskom poslu). Naravno da ima uvijek loših primjera (pogotovo IT firmice sa 3-5 zaposlenika), ali danas sva sreća je situacija u IT sektoru u Hrvatskoj značajno bolja nego što je nekad bila, ima dosta razvijenih/većih firmi koje su se morale prilagoditi uvjetima na tržištu rada jer znaju da u suprotnom odeš ti raditi za nekog Irca/Amerikanca/whatever i onda takve firme ako si imalo dobar programer te drže kao kap vode na dlanu. Naravno da tu i tamo ako je malo lošija organizacija unutar firme pred neki veći release možda bude malo stresa i par sati prekovremenih u tom tjednu da stigne release na vrijeme van, ali to je iznimka, a ne pravilo.

 

Također gore se spominjalo kako u državnoj firmi imaš odlične uvjete za kredit jer je dobit otkaz nemoguća misija, guess what, kod privatnika gdje bi imao puno veću brutto plaću su ti uvjeti onda još bolji od "odličnih"

O mogućnostima napretka i izazovnostima projekta da ni ne govorim. Na kraju krajeva ako se baš želi razmišljati balkansko uhljebnički onda se tamo sa tipa 40 godina (ako do onda uopće se ima u planu biti "običan" programer) kad se nakupi novca lako preseli u državnu firmu, obrnuto teško da bude prošlo.

Moj PC  
5 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Raditi u državnoj firmi ili kod privatnika?
Black_Beard kaže...

Ajde molim te te izbor je više nego jednostavan ako si hrvatskoj i možeš u državnu firmu ajde tamo koji privatnici učenje znanje odnosno usa shit talk kao osobno razvijanje...  Državna firma lagano bez stresa manja je plaća ali nitko ti neće dat tako lako otkaz imaš odlične uvijete za kredit...  Po meni je totalni no breiner...Ujedno ćeš nešto i naučit pa uvik možeš ako želiš gledat neki posao sa strane ako ti se učini lakši i zanimljiviji od toga...  

Kod privatnika očekuj stres projekte koje su nemogući rad po 20 sati u komadu kad je nešto bitno uvik moraš bit dostupan sad dali je to dovoljno za u rh da ti plaća bude veča par tisuća kn ja iskreno mislim da ne

...

Ajme koliko sramote i gluposti u jednom pasusu...

Državna firma kao izbor? Može, ako želiš kvazisigurnost i malu plaću do penzije.

U IT-u? Kao stručnjak si za par godina u95% slučajeva gotov. postaješ uhljeb, ez nekog stvarnog tržišnog znanja.

2 godine
protjeran
offline
Raditi u državnoj firmi ili kod privatnika?

Ja ne znam di vi živite prosječna plaća programera u rh je cca 10 000kn....Zagreb možda više ostali manje... Dapače u bankama po manjim mjestima zapošljavaju po principu daj što daš za 6000kn.

 Znači za cca 2k kn više da te neko zaj...  od jutra do mraka imaš projekte i rokove klijente ovo ono svašta nešto konstantni stres nerviranje promjene u zadnjoj sekundi... 

Tu mantru o učenju uči i bit ćeš milijunaš sve se otvara (da ako si spreman selit vani ili eventualno ic u zg)  jer ipak 4tina rh nije u zagrebu u nas ne prolazi ako ćeš negdi radit jer svi ti milijunaši imaju svoju firmu a onda je sve 150% teže...  Osim ako neće otvoriti podružnicu američke firme kojem ćeš bit jeftina radna snaga pa ćeš radit za pare koje u americi ima konobar a gazit ćete ko robove u starom rimu...

 

Ovako lipo prst u uho od 8 do 3 sve se poštuje štiti te sindikat sa strane držiš repete ubodes neki freelance projekt... Nema velikog sekiranja nerviranja plaća redovita nije velika možda ko u privatnika ali bome za naše uvijete je skroz ok...  

Pa 95% programera kojih ja znam da rade privatno bi dali bubreg plucu jetru da se negdi tako uhljebe pogotovo tipa fina ili slične institucije...  Jebiga kad radiš dnevno 10 12 14 sati i dođeš u 35 40 45 godinu  a obitelj vidiš 3 put tjedno prioriteti se mijenjaju.... 

Ipak učlaniti se prvo u hdz je uvijet državne službe.... 

 

Aut inveniam viam aut faciam
Poruka je uređivana zadnji put sub 3.7.2021 22:52 (Black_Beard).
Moj PC  
5 3 hvala 1
16 godina
offline
Re: Raditi u državnoj firmi ili kod privatnika?
Black_Beard kaže...

Ja ne znam di vi živite prosječna plaća programera u rh je cca 10 000kn....Zagreb možda više ostali manje... Dapače u bankama po manjim mjestima zapošljavaju po principu daj što daš za 6000kn.

 Znači za cca 2k kn više da te neko zaj...  od jutra do mraka imaš projekte i rokove klijente ovo ono svašta nešto konstantni stres nerviranje promjene u zadnjoj sekundi... 

Tu mantru o učenju uči i bit ćeš milijunaš sve se otvara (da ako si spreman selit vani ili eventualno ic u zg)  jer ipak 4tina rh nije u zagrebu u nas ne prolazi ako ćeš negdi radit jer svi ti milijunaši imaju svoju firmu a onda je sve 150% teže...  Osim ako neće otvoriti podružnicu američke firme kojem ćeš bit jeftina radna snaga pa ćeš radit za pare koje u americi ima konobar a gazit ćete ko robove u starom rimu...

 

Ovako lipo prst u uho od 8 do 3 sve se poštuje štiti te sindikat sa strane držiš repete ubodes neki freelance projekt... Nema velikog sekiranja nerviranja plaća redovita nije velika možda ko u privatnika ali bome za naše uvijete je skroz ok...  

Pa 95% programera kojih ja znam da su privatnici  bi dali bubreg plucu jetru da se negdi tako uhljebe pogotovo tipa fina ili slične institucije... 

 

Kako je Zagreb "meka" za one van Zagreba, tako je zapadna Europa "meka" za zagrepčane i tako redom dalje.

Ne znam baš gdje to u manjim mjestima banke plaćaju programere, ali i u samom ZG se da dobro zaraditi kao senior programer (kao i kod drugih senior pozicija).

Razlika u odgovarajućim radnim mjestima u državi i kod privatnika - u startu si kod privatnika bolje plaćen, kasnije neusporedivo bolje plaćen.

Bolje pozicije u državi su u agencijama i sličnim firmama koje nisu na budžetu.

 

Strane kompanije? Strane kompanije u pravilu imaju bolje do jako bolje plaće, naravno da za tu plaću treba raditi više, ali ne 20 sati dnevno. Ne znam ni za jednu stranu firmu gdje bi imao malu plaću u rangu američkog konobara, recimo.

Ista stvar je praktički svuda u svijetu. Mi smo low cost offshore za zapadnu Europu, kao što su nama Indijci.

A "rad sa strane" formalno nije dozvoljen, a tolerira se i od strane poslodavaca (kojima se ne da uopće provjeravati) kao i kod naručitelja koji žele nešto jeftino, a u biti uništavaju tržište.

2 godine
protjeran
offline
Raditi u državnoj firmi ili kod privatnika?

Imam samo dvije  stvari nadoda jedna je ova

 

https://www.index.hr/vijesti/clanak/koliko-su-programeri-zaista-placeni-u-hrvatskoj-donosimo-brojke/2117155.aspx

 

A druga je u usa minimalna plaća oko 1300 dolara.

 

Aut inveniam viam aut faciam
Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Raditi u državnoj firmi ili kod privatnika?
Black_Beard kaže...

Imam samo dvije  stvari nadoda jedna je ova

 

https://www.index.hr/vijesti/clanak/koliko-su-programeri-zaista-placeni-u-hrvatskoj-donosimo-brojke/2117155.aspx

 

A druga je u usa minimalna plaća oko 1300 dolara.

 

Ova prosječna netto plaća u RH ti je brutto oko 2200 - 2300 USD, napamet (bez prireza itd., u stvarnosti je za ZG i više).

Koliko se sjećam, u SAD je federalno definirana minimalna plaća nešto preko 7 USD po satu, neke države imaju više.

Standard koji možeš imati u RH s 10 kkn ti je u AD na razini cca 45 - 50.000 USD brutto godišnje. U našem brutu je i zdravstveno, mirovinsko itd. (što zasebno ili plaćaš ili radiš za državu pa ti ona pokrije).

 

Edit: mali primjer regular vs. tipped wages.

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.7.2021 23:28 (Old Iggy).
14 godina
offline
Re: Raditi u državnoj firmi ili kod privatnika?
Black_Beard kaže...

Ja ne znam di vi živite prosječna plaća programera u rh je cca 10 000kn....Zagreb možda više ostali manje... Dapače u bankama po manjim mjestima zapošljavaju po principu daj što daš za 6000kn.

 Znači za cca 2k kn više da te neko zaj...  od jutra do mraka imaš projekte i rokove klijente ovo ono svašta nešto konstantni stres nerviranje promjene u zadnjoj sekundi... 

Tu mantru o učenju uči i bit ćeš milijunaš sve se otvara (da ako si spreman selit vani ili eventualno ic u zg)  jer ipak 4tina rh nije u zagrebu u nas ne prolazi ako ćeš negdi radit jer svi ti milijunaši imaju svoju firmu a onda je sve 150% teže...  Osim ako neće otvoriti podružnicu američke firme kojem ćeš bit jeftina radna snaga pa ćeš radit za pare koje u americi ima konobar a gazit ćete ko robove u starom rimu...

 

Ovako lipo prst u uho od 8 do 3 sve se poštuje štiti te sindikat sa strane držiš repete ubodes neki freelance projekt... Nema velikog sekiranja nerviranja plaća redovita nije velika možda ko u privatnika ali bome za naše uvijete je skroz ok...  

Pa 95% programera kojih ja znam da rade privatno bi dali bubreg plucu jetru da se negdi tako uhljebe pogotovo tipa fina ili slične institucije...  Jebiga kad radiš dnevno 10 12 14 sati i dođeš u 35 40 45 godinu  a obitelj vidiš 3 put tjedno prioriteti se mijenjaju.... 

Ipak učlaniti se prvo u hdz je uvijet državne službe.... 

 

 Ja ne znam gdje si ti to u IT-u radio po 14 sati dnevno (a da je neka ozbiljna firma) ili samo lupaš nebuloze, jer ja sam prošao par privatnih IT firmi tu u Zagrebu plus imam masu frendova u podosta naših "većih" IT firmi i svi rade standardno 9-17h. Bilo kakvi prekovremeni su izuzeci i mora se obično tražiti odobrenje od team leada ili još nekog većeg glavonje iznad da se to odobri.

 

Što se plaća tiče, imam frenda koji radi u IT-u u HNB-u, moja netto plaća je 3X njegova, a oboje imamo 8h radno vrijeme (ok, on ima par godina manje iskustva, ali trostruka razlika brate...). On sam kaže kad bi ostao u HNB-u još 15 godina ne bi mogao nikad doći na tu moju plaću, jer jebiga sistematizacija poslova, koeficijenti i brzina napredovanja ga jebu.

A ovo 10k netto ti je viši junior/početni mid plaća u Zagrebu, i to za PHP (za nešto tipa Java bi trebali biti još malo veći iznosi). Već tih 10 kada usporediš sa 4-7 koliko eventualno dobiješ u državnim firmama je velika razlika, a što se senioritet penje to obično postaje razlika još veća u korist plaće kod privatnika.

 

Vjerujem da je vjv lijepo prst u uho od 8 do 3 i dobit to što se dobije, ali još je ljepše produktivno odraditi to vrijeme pa dobiti značajno veće iznose.

Poruka je uređivana zadnji put ned 4.7.2021 4:03 (X-Wind).
4 godine
neaktivan
offline
Raditi u državnoj firmi ili kod privatnika?

U drzavnim firmama ovisi. Ministarstva po koeficijentima je do nekih 7500kn neto, ako se dobro sjecam.

razne agencije i sl mogu malo vise, ali cesto to nije slucaj... dakle, nekih 8500 kn

 

privatne firme? Sada se pocinje sa 7000kn neto placom kao pocetnik, pa ucis i napredujes... 10k kn neto placa nije nikakav bauk, kao sto je eventualno bila prije 10 god

 
1 0 hvala 1
3 godine
protjeran
offline
Re: Raditi u državnoj firmi ili kod privatnika?
Sanchez_1 kaže... 

privatne firme? Sada se pocinje sa 7000kn neto placom kao pocetnik, pa ucis i napredujes... 10k kn neto placa nije nikakav bauk, kao sto je eventualno bila prije 10 god

 Dobro ali 10K danas vrijedi dosta manje nego prije 10 god. Inflacija.

16 godina
offline
Re: Raditi u državnoj firmi ili kod privatnika?
user2206 kaže...
Sanchez_1 kaže... 

privatne firme? Sada se pocinje sa 7000kn neto placom kao pocetnik, pa ucis i napredujes... 10k kn neto placa nije nikakav bauk, kao sto je eventualno bila prije 10 god

 Dobro ali 10K danas vrijedi dosta manje nego prije 10 god. Inflacija.

Ako je jedna plaća 20 - 30% manja od druge, bit će i dalje manja bez obzira kolika je inflacija.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice