Kako sam dobio posao u Irskoj izdvojena tema

poruka: 2.511
|
čitano: 955.111
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Fake_Alert kaže...
Friday kaže...
VonMackensen kaže...

Postoje mjesečni najmovi i cijene su daleko od ovih 5000 eura. Ak je gušt vozati se tebi i cijeloj obitelji ok, fair enough. Mada sumnjam.

 

Pa ne znam, iskreno. Nisam nasao nista povoljno. Koliko bi bio npr Passat ili Skoda Superb za 2 mjeseca? Sa full osiguranjem, prelascima granica i dodatnim vozacem? Proljetos sam kombi sa 8 sjedala platio 1600 eura za 8 dana.

 Evo ponuda koju sam trazio od ORYX dugorocni najam.

LTR PREMIUM je usluga gdje imas sve osigurano na autu i nemaš nikakvih dodatnih troškova.

 

Zimski mjeseci, ne pomaze mi bas to... Uostalom, 4k km mjesecno mi nije bas nesto komforno. Ponekad napravimo toliko za manje od 2 tjedna. Volimo se voziti

 

jozef kaže...

 Passat 2.0 TDI DSG je oko u sezoni 3200€ mjesečno, ali ako pregovaraš i ugovoriš ranije (prije sezone) može oko 1000€ niže. Na dva mjeseca svejedno dosta ispadne. Jedino što izlazak iz EU niti jedan rentacar ne voli. Možda ti je opcija da platiš nekome da ti vozi auto a ti putuješ normalno. Za kombi su te oderali, Vivaro ili Vito su kakvih 80€-100€ po danu, osim ako je bila neka V-klasa AMG :-)

 

Znam da su me oderali ali kako sam vec objasnio - to je jedan jedini kombi koji je bio dostupan. Vivaro je bio u pitanju, potpuno novi. Stvarno OK kombi. Cijena najma je zapravo bila dosta pristojna ali osiguranje je uzasno skupo.

 

Freak Show Inc.
15 godina
online
Kako sam dobio posao u Irskoj

Ulijecem ko padobranac al cisto da vidite kak se nama posrecilo sa tim dugorocnim najmom. Vjerojatno ima nesto i veze s tim sto smo u tom autosalonu narucili Ford S-Max :) koji jos cekamo, nadamo se da stize iduci mjesec.

 

Uzmite u obzir da je Petko ovo sve radio u show programu covid19 partya. Cijene su skroz otisle u tom periodu. Zena i tri klinke su mene posjetile prosle godine kraj 10mj u svicarsku na 3 tjedna. Dosle avionom, povratne karte su ih izasle 1100€. Kasnije smo gledali cijene i to su bili cisti sokovi. Gledali smo opciju da kao ostanu tjedan duze,ali je nadoplata karata bila 1200€...rekla zena, nemoj biti bedast, idemo kad smo i planirali, pa nedam im te novce, povratna karta ju je tolko kostala, ZG-Zurich-ZG. Tad su krenule i crvene liste pa cirkusi ovakvi onakvi, cijene prijevoza otisle u 3pm.Uopce me ne cudi 1600€ za kombi.

 

Dakle, auto. Dosli smo u 1mj 2021 u CH autom kad HRV nije bila na crvenoj listi pa nismo nist trebali. Inace autom ZG-ZUG je cca 10h voznje, ovisi kak se posreci s prometom na pojedinim dijelovima. E sad, taj nas auto je 2011god i znali smo da ga moramo rijesit. Nakon 3-4mj pregledavanja,pregovaranja na relacijama zena-ja, odluka pala na Ford S-Max. Rekla zena da ju oprema ne zanima, ako vec nekaj moze birati, bira crvenu boju, bitno joj je samo da straznja klupa ima 3 normalna sjedala za 3 klinke. I tak, znam da ce doci ljeto,moram prodat auto u HRV jer ga nema uopce smisla prodavat u CH pa odlucim ja decka u auto salonu pitati da li oni rentaju automobile na 2-3mj. Salon je inace zastupnik za Ford, Peugeot i Volvo. Kaze on,nema problema, samo da mu javim 2-3 tjedna prije da zna pripremit auto. Long story short, javim se ja njemu da trebam auto i znoj me probija jer sam pitao gugl kolko tak nesto moze kostat i sve si mislim oderat ce me ko malog majmuna al kad fuckaj ga, nemam neki izbor,nije mi se dalo izvodit kerefeke. Javlja se decko da mi moze ponudit Volvo XC90, tuca je padala i od 150 automobila na lageru ima svega par njih koji su manje osteceni. Dobro da sam bil na stolcu kad mi je rekel koji auto ima za rentat i ja odma ko jadnicak, nemrem to vozit, pa nemam to gdi parkirat u ZG, a i cijena mora da je paprena, a na to ce on, 650chf...ja reko...kaj,dnevno,pa kaj cu s tim, a na to ce on, sta dnevno, mjesecnoja ponavljam za njim, 650chf/mjesecno?? Sad mi je i zao jer sam na kraju uzeo Volvo XC60 D4 awd za 550CHF/mj. Nije novi, ima 85k km, 2017god...al za 550chf/mj...samo daj :D skoro pa mi dodje zao kaj sam uzeo forda. I da, racunam napravit oko 5-6k km u ta 2-3mj kolko ga mislim vozit.

 

Friday, svaka cast na finom putovanju. Ako se odlucis na jos takvih putovanja, nek su sretna i sigurna.

Zanima put trajketom pa daj nabaci jos koji detalj, mozda i koja slika. Rekel si da je put trajektom 18h? Spavanje na trajektu,hrana i tak to, kakav je to trajekt :D

 

I da, talijanska atocesta, potez od Zlovenije prema Milanu pa prema CH...apsolutno najbolja autocesta na kojoj sam ikad vozio do sad, cista perverzija.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
smajlee kaže...

 ....

 

I da, talijanska atocesta, potez od Zlovenije prema Milanu pa prema CH...apsolutno najbolja autocesta na kojoj sam ikad vozio do sad, cista perverzija.

hjoj kako smo znali zapet kod Milana na putu za Švicu...ne mogu se sad sjetit al je 4-5 (možda i više) traka, ali smo znali stajat po sat vremena.

Poslije toga nigdje nikog i da i u Švicarskoj ima vlak na koji odeš sa autom pa kroz planinske tunele...fora za proć svakako.

Steam ID: MasterG ; Origin ID: MasterGCro
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
smajlee kaže...

Zanima put trajketom pa daj nabaci jos koji detalj, mozda i koja slika. Rekel si da je put trajektom 18h? Spavanje na trajektu,hrana i tak to, kakav je to trajekt :D

 

Trajekt je zapravo bio najzabavniji dio puta. Realno gledano - i jedini stvarno zabavan

Stvarno je bas fora - ima dva-tri restorana, igraonicu za djecu, nekoliko barova, trgovine, dvije "kinodvorane", jako puno mjesta za sjedenje i setanje. Mi smo uzeli obiteljsku sobu sa 4 kreveta u sklopu koje imas TV, telefon i kupaonu. Na brodu ima i wifi ali je iz nekog razloga ogranicen samo na drustvene mreze i poneki stream servis. Prakticki neupotrebljivo izuzev za djecu. Olakotna okolnost je sto zadnjih 3 sata plovidbe brod ide relativno blizu irskoj obali (par km od nje) pa smo gotovo konstantno imali svoju irsku mrezu na telefonima. Izbor hrane i pica je dosta dobar, cijene nisu nesto pretjerano visoke (mislim da nas je dorucak kostao nekih 80-90 eura, ne sjecam se koliko je bila vecera dan prije). Klinke su si kupovale neke knjige i kozmetiku u toj nekoj trgovini. Nemam bas nesto puno slika jer nisam puno slikao. A to sto imam su mi klinke na slikama pa ih necu postavljati ovdje.

Plovidba je bila dosta mirna i moglo se lijepo spavati za razliku od plovidbe izmedju Belfasta i Liverpoola gdje se trajekt bas gadno ljuljao cijelu noc pa sam uspio odspavat svega par sati. Svakako cemo gledati da svaki iduci puta idemo sa trajektom Dublin - Cherbourg. Cijena je bila nekih 660 eura za nas 5 (taj jedan smjer)

Freak Show Inc.
16 godina
odjavljen
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

BTW - meni je ta autocesta od Slovenije do Milana ostala u ne bas sjajnom sjecanju. U zivotu nisam vidio toliku kolicinu kamiona a stvarno sam se navozao svuda.

Freak Show Inc.
 
3 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Nezz prevelik i opasan put s cijelom obitelji,svaka cast na tome!Ja sam poslom vezan za auto vec 20 godina,volim vozit ali ovaj roadtrip bi napravio jedan put s ekipom i nikad vise.
Pa u ZG idem avionom kad nabasam na kartu od 300-400 kn..rađe bih se vozao ta 2 miseca po HR u Jugu nego taj put vozio😂
AUDIOFIL
Moj PC  
2 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Nije mi bas jasno kako iko voli vozit po autoputu. Smor zivi. A put Milan - Slovenija, sam osjedio od kulture voznje u talijana. Nakon Svice, zivi haos.
Voznja kroz alpe, crnu sumu u svabiji je top. Zena i ja kontamo si nabavit mx5 mazdu. E to bi bila uzivancija.
Moj PC  
1 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Nije mi bas jasno kako iko voli vozit po autoputu. Smor zivi. A put Milan - Slovenija, sam osjedio od kulture voznje u talijana. Nakon Svice, zivi haos.
Voznja kroz alpe, crnu sumu u svabiji je top. Zena i ja kontamo si nabavit mx5 mazdu. E to bi bila uzivancija.
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
.
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.8.2021 10:01 (Arctic Skies).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Sjeverna Italija je smrt, jedna traka je manje više stalno puna kamionima , grade stalno nešto pa se voziš između betonski blokova, sužena 2 traka , nije baš tunel, ali nije ni daleko...

 

Frend radi za VW, ali je planinar, pa je ove godine htio po Pirinejima landrati...

 

od letenja do Barcelone ga je odbio dvotjedni najam Fiata 500 - 1500 €...

 

Pa je upogonio svog Leona Tourera Cupru s 300 KS, DSGom i 4x4...

 

i što se tiče mreže auto-cesta, zadovoljan je Francuskom, ali veli da je jedan tunel u Italiji (kad se vraćao s Pirineja, odlučio do Hrvatske skočiti) platio 46 € ?????

 

Pa ak uzmeš online, cijela Austrija s  tunelima i povratno stoji 32 € ?

 

Jedan tunel 46 € ??!?!?

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Arctic Skies kaže...
Nije mi bas jasno kako iko voli vozit po autoputu. Smor zivi. A put Milan - Slovenija, sam osjedio od kulture voznje u talijana. Nakon Svice, zivi haos.
Voznja kroz alpe, crnu sumu u svabiji je top. Zena i ja kontamo si nabavit mx5 mazdu. E to bi bila uzivancija.

 

Bio sam jednom u Austriji kod nekih penzića i provozali smo se countrysideom u njihovom kabrioletu. Nevjerojatno iskustvo, to je ono što si želim, po mogućnosti dok još nemam reumu i išijas 

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
volegradele kaže...
Nezz prevelik i opasan put s cijelom obitelji,svaka cast na tome!

 

Ma nije tako strasno

 

Arctic Skies kaže...
Nije mi bas jasno kako iko voli vozit po autoputu. Smor zivi.

 

Volim voziti, nebitno gdje. A kad krenes na put od 2500+ km (kao od Liverpoola do nase kuce u HR) onda itekako cijenis autocestu

 

Stric_Jura kaže...

Sjeverna Italija je smrt, jedna traka je manje više stalno puna kamionima , grade stalno nešto pa se voziš između betonski blokova, sužena 2 traka , nije baš tunel, ali nije ni daleko...

 

 

Da, ni ja ne kuzim kako ljudi kazu da je to super cesta. 2 puta sam prosao tamo i oba puta je bila apsolutna katastrofa

Freak Show Inc.
12 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Bio par puta put Milana.ajme..kamiona more i radovi non stop,vozis dosta toga u jednoj traci milimetar od ograde sa svake strane..ajme
A i u DE sam se nagledao radova i na navigaciji je svako malo bilo upozorenje “stall”..oko vecih gradova guzvare samo takve bez obzira sto ih obilazis!
AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

htio bih neki update ako je moguće..dosadno mi na poslu XD

Steam ID: MasterG ; Origin ID: MasterGCro
6 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Petko, daj neku čitabu, što ima u Irskoj. Baš mi se čita i u zadnje vrijeme razmišljam o odlsaku.

Trust nobody, become the best !
12 godina
online
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Mr.ddevil kaže...

Petko, daj neku čitabu, što ima u Irskoj. Baš mi se čita i u zadnje vrijeme razmišljam o odlsaku.

 Kiše, noći po danu, poskupljenja stanarina i to je to... Zadnja 3 mjeseca tu u Corku je bilo sunčanih dana možda 2-3 sve skupa. Čak nije problem toliko sunce koliko nema faking svjetla. 

 

A stanje sa nekretninama je nikad gore u povijesti Irske. Čak ni u malim mjestima više ne možeš naći ništa, jednostavno nema 

12 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Ranko Kukumar kaže...
Mr.ddevil kaže...

Petko, daj neku čitabu, što ima u Irskoj. Baš mi se čita i u zadnje vrijeme razmišljam o odlsaku.

 Kiše, noći po danu, poskupljenja stanarina i to je to... Zadnja 3 mjeseca tu u Corku je bilo sunčanih dana možda 2-3 sve skupa. Čak nije problem toliko sunce koliko nema faking svjetla.

A stanje sa nekretninama je nikad gore u povijesti Irske. Čak ni u malim mjestima više ne možeš naći ništa, jednostavno nema 

 A izgradnja novih stambenih naselja il tak nešto? Nema toga tamo?

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
CyberDemonVZ kaže...
Ranko Kukumar kaže...
Mr.ddevil kaže...

Petko, daj neku čitabu, što ima u Irskoj. Baš mi se čita i u zadnje vrijeme razmišljam o odlsaku.

 Kiše, noći po danu, poskupljenja stanarina i to je to... Zadnja 3 mjeseca tu u Corku je bilo sunčanih dana možda 2-3 sve skupa. Čak nije problem toliko sunce koliko nema faking svjetla.

A stanje sa nekretninama je nikad gore u povijesti Irske. Čak ni u malim mjestima više ne možeš naći ništa, jednostavno nema 

 A izgradnja novih stambenih naselja il tak nešto? Nema toga tamo?

 Slabo. A mislim da je bila pauza za vrijeme Covida. Mislim da je sada prosjecna cijena kuce u Corku preko 300k eura.

 

https://www.daft.ie/for-sale/terraced-house-80-togher-road-togher-co-cork/3652529

 

83m2. BER rating E. Izgradzeno 1969. 225k.

 

Mislim da nema niti nista ispod 200k osim ako nije propalo i treba renovacije.

9 godina
neaktivan
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Nece baustelci gore,samo pametni. A vidis da se zale da im je 200k puno...Sta bi onda tek baustelac rekao?

 
0 1 hvala 0
12 godina
online
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
CyberDemonVZ kaže...
A izgradnja novih stambenih naselja il tak nešto? Nema toga tamo?

 Ne. Stanje je užasno. Ništa normalno više se ne može naći, ona opcija da ideš u manja mjesta također više ne vrijedi. Poslova ima ali cijene renti su užasne. 

14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Kako su podstanari zaštićeni u Irskoj?
Može li taj LandLord dizati cijene kako se njemu mališa diže ili ste zaštićeni kakvim ugovorima? Da li je kao kod nas na Balkanu ili je kao u Njemačkoj,da te više ni dizalica ne može izbaciti iz stana pa kad Švabo prodaje stan u oglasu navodi da u paketu idu i podstanari pa se ti s njima za..avaj.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
izzy007 kaže...
Kako su podstanari zaštićeni u Irskoj?
Može li taj LandLord dizati cijene kako se njemu mališa diže ili ste zaštićeni kakvim ugovorima? Da li je kao kod nas na Balkanu ili je kao u Njemačkoj,da te više ni dizalica ne može izbaciti iz stana pa kad Švabo prodaje stan u oglasu navodi da u paketu idu i podstanari pa se ti s njima za..avaj.

 Koliko ja znam postoje ugovori ali oni su samo na 1-2 godine tako da dugorocnih zastita nema.

11 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Kave su reakcije na operaciju Porezne uprave ˝naplati porez migrantima¨ ? 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
pukycro kaže...

Kave su reakcije na operaciju Porezne uprave ˝naplati porez migrantima¨ ? 

 Meni jos nije doslo nista od porezne (2017-2021 sam bio u Irskoj). A druga stvar je to sto sam imao nadprosjecnu placu u Irskoj tako da sam tamo platio vise poreza nego sto bi trebao za istu brutu placu ovdje.

12 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
pukycro kaže...

Kave su reakcije na operaciju Porezne uprave ˝naplati porez migrantima¨ ? 

 Nikakve. Drzava u kojoj zivim ima sporazum o dvostrukom oporezivanju te sam svoje porezne duznosti rijesio.

Looser ID: ID10T
10 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

 

Nedajte da vam banda i bagra, napalaćuje nešto što ste već platili. Jednostavno trajno iselite iz HR.

Ako je moguće odite što dalje od Balkana.

dzg
Moj PC  
1 1 hvala 1
7 godina
offline
Child benefits u Irskoj

Može netko od vas Iraca sa djecom napisati koju o benefitima koje dobiješ ako imaš dijete? Subvencionirani vrtići me najviše zanimaju. Koliko vidim po netu, nisu baš Irci široke ruke, ali ako netko ima neki info iz prve ruke, rado bih čuo.

 

Hvala.

 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Mr.ddevil kaže...

Petko, daj neku čitabu, što ima u Irskoj. Baš mi se čita i u zadnje vrijeme razmišljam o odlsaku.

 

Pa nema nista posebno kod mene. Nisam bio u HR od ljeta. Sa klinkama smo se dogovorili da cemo ici na Tenerife iza Uskrsa pa onda tek na ljeto opet u HR. Tako smo i napravili i svi mislimo da smo pogodili. Tenerifi su zapravo vrlo povoljni za ono sto nude i bilo nam je prekrasno.

Za tocno tjedan dana krecemo u HR. Idemo opet autom - trajekt iz Dublina do Cherbourga u Francuskoj i onda voznja bez odmora do HR. Ovaj puta sa nama ide i macka pa ce biti "zabavno". Ostajem u HR do 11.07 pa dolazim na tjedan dana u Irsku i onda opet idem u HR (moram srediti malo stvari u kuci i oko kuce i moram odraditi jedan dan mjesecno u uredu)

Nemoj dolaziti ako si sam. Odnosno - nemoj dolaziti ako si sam i neces zaradjivati bas poprilicno puno jer smjestaj je izuzetno tesko naci i skup je van svake pameti. Cime se bavis?

 

Ranko Kukumar kaže...
 

A stanje sa nekretninama je nikad gore u povijesti Irske. Čak ni u malim mjestima više ne možeš naći ništa, jednostavno nema 

 

Strasno je da ne moze biti strasnije. Puno novih naselja je izgradjeno tu kod nas ali cifre za najam su nevjerojatne. Kupovinu da ne spominjem...

 

Noctifer kaže...

 Slabo. A mislim da je bila pauza za vrijeme Covida. Mislim da je sada prosjecna cijena kuce u Corku preko 300k eura.

 

https://www.daft.ie/for-sale/terraced-house-80-togher-road-togher-co-cork/3652529

 

83m2. BER rating E. Izgradzeno 1969. 225k.

 

Mislim da nema niti nista ispod 200k osim ako nije propalo i treba renovacije.

 

Zanimljivost o irskom nacinu obavljanja posla...

Frend je kupio novu kucu na 3 etaze prije 3 godine ovdje. Mislim da je platio oko 550 tisuca eura. Kuca ima solarne panele da bi dobila najvisi energetski razred ali solarne panele su mu stavili na sjevernu stranu kuce. Znaci posve im je svejedno kako ih stave i kako ce funkcionirati - bitno je da ih kuca ima radi energetskog razreda. E tako irci rade...

 

izzy007 kaže...
Kako su podstanari zaštićeni u Irskoj?
Može li taj LandLord dizati cijene kako se njemu mališa diže ili ste zaštićeni kakvim ugovorima? Da li je kao kod nas na Balkanu ili je kao u Njemačkoj,da te više ni dizalica ne može izbaciti iz stana pa kad Švabo prodaje stan u oglasu navodi da u paketu idu i podstanari pa se ti s njima za..avaj.

 

Nama gazdarica nije podigla stanarinu vec 3 godine. A kad dize - smije dizati samo za 4% godisnje (i vjerojatno ce nam sada kad je prosla pandemija podici za 12%)

 

pukycro kaže...

Kave su reakcije na operaciju Porezne uprave ˝naplati porez migrantima¨ ? 

 

Moja konkretno je bila "jebem im mater usranu, od mene nece vidjeti ni centa". Iako, ako se ne varam - ovdje placam vise poreza nego sto bih ga placao u HR pa me svejedno ne bi nista kacilo. Ali nisam im se javljao ni nista im slao. Ne pada mi na pamet

 

PunchyTinkerton kaže...

Može netko od vas Iraca sa djecom napisati koju o benefitima koje dobiješ ako imaš dijete? Subvencionirani vrtići me najviše zanimaju. Koliko vidim po netu, nisu baš Irci široke ruke, ali ako netko ima neki info iz prve ruke, rado bih čuo.

 

Hvala.

 

Benefiti? Nema ovdje benefita za ljude koji rade i imaju djecu. Benefite dobiju samo oni koji ne zele raditi. Njima ce drzava platiti smjestaj, davat ce im socijalu, placati djeci sve za skolu, itd...

Mi koji radimo - mi dobijemo srednji prst (htio sam napisati kurcinu ali necu prostaciti na forumu). Djeca od 3 godine starosti imaju pravo na 3 sata vrtica dnevno dok ne krenu u skolu. I to se moras prijaviti za mjesto prije nego upoznas svoju buducu zenu - idealno prije nego zavrsis osmi razred osnovne.

Ako hoces placati vrtic za dijete dok radis - racunaj na trosak od oko 1000 eura mjesecno.

Freak Show Inc.
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Izgleda da je u HR bolje. Nama stanodavac digao stanarinu za - 11% 😁
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
silvio3105 kaže...
Izgleda da je u HR bolje. Nama stanodavac digao stanarinu za - 11% 😁

 

Ovdje je tesko pronaci stanodavca za pocetak

Freak Show Inc.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice