Intel Club (opća tema o procesorima) izdvojena tema

poruka: 13.725
|
čitano: 2.099.193
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
12 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
Da pojasnim situaciju na temelju ova dva procesora i5 10400f i r5 3600:
1.Amd je bolji izbor jer podržava pci-e 4.0 i ima otključanu memoriju za overclock. I onda preporuči b450 sa memorijom 3000 ili 3200 koju naravno 90% ne kloka iznad toga.
Intel platforma ima 2933mhz lock i naravno treba uzet amd jer je 277mhz brža iako Intel ne ovisi toliko o memoriji i procesor je 300kn jeftiniji taman za ultra tihi aftermarket cooler.
2.Amd se ne grije, a Intel non k troši kao nuklearka. Amd se može klokat ali 90% ih drži na nekom downclocku jer se i 3600 grije kao lud kad se izvlači max iz njega. Ima i Intel all core bost na b460 ali to nema veze.
3.Amd je jeftiniji što naravno u ovoj kombinaciji nije, ali možeš na ultra jeftinu b450 stavit najjači 3950X, ali naravno neće ga nikad stavit jer je svaka nova serija bolja, slučaj kao r5 1600 i r7 1800x nitko nije napravio taj upgrade niti će ikad napravit. Intel te opcije nema sa i9 10900f bez k.
4. Kupiš x370 i b350 i upgradeaš dok si živ sve Amd procesore ali osim ovih novih 5000.
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
mislioc kaže...
Da pojasnim situaciju na temelju ova dva procesora i5 10400f i r5 3600:
1.Amd je bolji izbor jer podržava pci-e 4.0 i ima otključanu memoriju za overclock. I onda preporuči b450 sa memorijom 3000 ili 3200 koju naravno 90% ne kloka iznad toga.
Intel platforma ima 2933mhz lock i naravno treba uzet amd jer je 277mhz brža iako Intel ne ovisi toliko o memoriji i procesor je 300kn jeftiniji taman za ultra tihi aftermarket cooler.
2.Amd se ne grije, a Intel non k troši kao nuklearka. Amd se može klokat ali 90% ih drži na nekom downclocku jer se i 3600 grije kao lud kad se izvlači max iz njega. Ima i Intel all core bost na b460 ali to nema veze.
3.Amd je jeftiniji što naravno u ovoj kombinaciji nije, ali možeš na ultra jeftinu b450 stavit najjači 3950X, ali naravno neće ga nikad stavit jer je svaka nova serija bolja, slučaj kao r5 1600 i r7 1800x nitko nije napravio taj upgrade niti će ikad napravit. Intel te opcije nema sa i9 10900f bez k.
4. Kupiš x370 i b350 i upgradeaš dok si živ sve Amd procesore ali osim ovih novih 5000.

Znaći doslovce sam ti postao svoj 3600 na 1.175V na 4375Hz najbolji core, 4 na 4350Hz i najslabiji na 4325Hz , koji se grije na 58°C nakon sat i pol igre, troši oko 25W CPU i oko 12W SOC - znaći ništa. Jučer sam malo dulje pratio, igram Death Strancing, na rijetko kojem dijelu boosta preko 4.2GHz, kad recimo drži 3-4 cora na preko 4.2GHz dulje vrijeme ode mi CPU na 62°C, u jednom duljem segmentu vožnje kamionom, 10ak minuta dostave, to ga pretpostavljam dosta muči jer se vidi daleko ispred i brže se mijenja teren, došao sam do 65°C, ali je bio skroz opterečen CPU.

 

Moj CPU koštao je 1200 kn? Da sam pričekao, bila je ona akcija, 900kn u jednom trenu se mogao dobit, bilo mi je žao ko cucku.

 

Ja se slažem, nisu svi isti, nismo mi svi isti, i moj CPU se dugo mučio jer mi se nije dalo zezat sa OC ni undervolt. Ipak... 1usmus je izbacio taj CTR, trebalo mi je 20 minuta čekat da program odradi svoje, sad imam zvjer od CPU. Ploču sam platio 700njak kuna, tako i RAM, sve skupa me koštalo 3000kn. Da hoću OC-at, mogu dobit i više, imam sve otključano i mogu se igrat. I da... komp ide klincima, ali ako danas/sutra bude išta štucalo, na istu ploču mogu ubaciti 5800X, i radit će dobro, što možeš za 3 godine iskoristit od tog 10400f?

 

EDIT: na žalost nisam doma trenutno, imam nekoliko SC dok igram, ovaj je od neki dan sa AMD teme... slika lošija dok igram, ova mala je izrezana iz veće, da ne veli netko da nekaj štimam.

 

Imam koji i sa preko 60°C, a RyzenMaster fino prati temp i potrošnju... pa zaključite sami ko kaj hoće.

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.10.2020 10:52 (Rhodin).
14 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
ibme74 kaže...
sfc_PsychQ kaže...

Najgore sta se ovaj forum pretvorio u teski fanboyizam i fali objektivnosti.

Sklapanje pc konfiguracija treba preimenovati u sklapanje amd pc konfiguracija jer tamo 2 covjeka predlazu i preporucaju ljudima sta kupiti, a po njima jedino amd valja i isplati se. 

Kad intel ipc jebe mame onda on nije bitan, kada u gejmingu intel izvlaci vise fpsa onda nitko vise nije gejmer nego strimer i fotošoper jer amd je kao tu jači, 

kada intel postaje jeftiniji više nije cijena bitna a do sada je bila bitna kada su kupovali zen i kada svi argumenti padnu u vodu ostaju na repertoaru broj jezgri, jer jebiga taj 7700k nemoze vise gurat nista i to je smece od procesora. 

Naravno da svako malo naginje na neku stranu ali zbog kvalitete diskusije bilo bi lijepo pričati argumentima, jer na ovaj način

kvaliteta foruma i same rasprave gubi na smislu.

I7/i9 klub tema se pretvorila u diskusiju o amd-u kao i i5 tema jer gospoda imaju potrebu da u svakoj temi na ovom forumu pricaju i naguravaju ryzen. 

 

AMD je godinama jednostavno isplativiji i ima/imao je otvoren put ka nadogradnjama, 10 godina si na forumu, za vrijeme FX ere kad su se non stop preporučavala Intel konfe jer su bile bolje nisi se bunio? Deal with it 

 Ne bunim se ni sada, jos i sada imam svoj 965be i taj proc jos i danas gura neke stvari. To sto sada imam intela ne znaci da sam intel fan boy i da cu pljuvat po onom preko, sta 90% ljudi radi. 

U vrijeme fx-a jednostavno nisam imao novaca da bi ulozio u neku i5-icu koja je bila po performansama ono sta se uzimalo. To da je amd godinama jednostavno isplativiji mi ne pije bas vodu ali ajde neka ti bude. 

Jedina strana koja je pozitivna su ploče koje leže na istom socketu i tu možeš grejdat proc novije generacije, što neće biti dugo jer i proizvođači amd ploča ne žele gubiti novac (pitanje je kad će presušit beta biosi i support, jer para buši di burgija neće).

Dok je jedan 7700k bio gejming kralj, jedan 3600 koji je došao godinama iza je tu u rangu, nešto ispod u večini naslova. Kako onda pričamo o isplativosti? Da bi došao do tih performansi promjenio si 3 generacije amd-a.

Jednostavno sve ima svoje. 

Bunim se samo za nepotrebno fanboyanje kontra teme u kojoj bi se trebalo konstruktivno raspravljati što nam donose nove cijene, nove arhitekture, performanse i takve stvari. 

Ovaj forum je nekada bio upravo to (naravno uvijek je bilo izuzetaka i u ono vrijeme, koji su trovali normalnu diskusiju normalnih ljudi).

13 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
Rhodin kaže...
nakon sat i pol igre, troši oko 25W CPU i oko 12W SOC - znaći ništa. 

  Ček, jel to ovdje piše da ti CPU u gamingu troši oko 25W?? I to desktop Ryzen 5 3600 6c/12t CPU?

15 godina
offline
Intel i7/i9 Club

Meni je recimo super bilo proljetos, to što Intel drži cijenu, pa sam godinama stari 4790 na H97 Asrock ploči sa 16GB DDR3 ram prodao za 1800kn i za 3k kupio 3600. Iskreno? Nisam dobio ništa puno, kupio sam si novu platformu i novu garanciju za 1000kn. Budući sam u isto vrijeme uzimao i 1080Ti dobro je došlo sve skupa. 3500kn uložio u stari komp i imam novi.

 

Ma gle... intel nije loš, intel ima super procesore i matične i svašta nešto. Problem intela je da je tam di je dobar izuzetno skup, tam di je svejedno ne nudi OC ni nadogradivost. Sad su prisiljeni davat HT na svim procesorima, navodno u slijedećoj generaciji nude OC sa svim procesorima (i pločama?), dali su više corevoa, svašta nešto se na Intelu mijenja.

 

AMD je naprosto nudio puno za malo. Sad i dalje nudi puno, samo u top segmentu više ne za malo, barem ne kad se gleda gaming.

 

Nitko neće napraviti loše ako kupi Intel. Intel i dalje prodaje skoro isključivo u EOM segmentu (navodno su neki i tu krenuli AMD nuditi) i dosta ljudi i dalje kupi sa "intel je intel" , što nije loše.

 

Gledajte AMD, ako vam je Intel draži, kao nešto što prisiljava Intel konačno da vam daje puno više za puno manje novaca.

 

Ja ne znam nikoga ko je kupio intel i opeko se i zaključio da je Intel sranje. To kaj je AMD trenutno bolja kupnja u večini slučajeva, nikako ne znači da je Intel loša, ili da ga ne treba kupovati, svako zna što želi i što je njemu bolje. Uostalom netko je naviknut na OC na Intelu i gušt mu je izvlačiti maksimum iz OC-a na Intelu. To je legitimno. I svaki drugi razlog. Kak me smeta da netko sad trabunja kak je AMD bolji i puno bolji jer su na prezi pokazali 1-6% prednosti u X naslova, tak me smeta i obratno. Sam kažem da se vjv vodi mrtva trka trenutno. To je bolje za AMD svakako, nego za intel... ali najglasniji kod tih prednosti su upravo oni koji igraju na 1440p i 4k koji prednosti apsolutno ne vide.

Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
itomic009 kaže...
Rhodin kaže...
nakon sat i pol igre, troši oko 25W CPU i oko 12W SOC - znaći ništa. 

  Ček, jel to ovdje piše da ti CPU u gamingu troši oko 25W?? I to desktop Ryzen 5 3600 6c/12t CPU?

Pa kompet CPU oko 50W, samo ima tak podijeljeno... vidi Ryzen Master sc gore. 5% od 1000W, dakle 50-55W preko toga bi reko 6% u ovom "unlock" modeu.

 

EDIT: mogu ti lupit još koji sc dok igram, ali radije bih to na AMD temi analizirao nego ovdje.

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.10.2020 11:17 (Rhodin).
14 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
Rhodin kaže...
mislioc kaže...
Da pojasnim situaciju na temelju ova dva procesora i5 10400f i r5 3600:
1.Amd je bolji izbor jer podržava pci-e 4.0 i ima otključanu memoriju za overclock. I onda preporuči b450 sa memorijom 3000 ili 3200 koju naravno 90% ne kloka iznad toga.
Intel platforma ima 2933mhz lock i naravno treba uzet amd jer je 277mhz brža iako Intel ne ovisi toliko o memoriji i procesor je 300kn jeftiniji taman za ultra tihi aftermarket cooler.
2.Amd se ne grije, a Intel non k troši kao nuklearka. Amd se može klokat ali 90% ih drži na nekom downclocku jer se i 3600 grije kao lud kad se izvlači max iz njega. Ima i Intel all core bost na b460 ali to nema veze.
3.Amd je jeftiniji što naravno u ovoj kombinaciji nije, ali možeš na ultra jeftinu b450 stavit najjači 3950X, ali naravno neće ga nikad stavit jer je svaka nova serija bolja, slučaj kao r5 1600 i r7 1800x nitko nije napravio taj upgrade niti će ikad napravit. Intel te opcije nema sa i9 10900f bez k.
4. Kupiš x370 i b350 i upgradeaš dok si živ sve Amd procesore ali osim ovih novih 5000.

Znaći doslovce sam ti postao svoj 3600 na 1.175V na 4375Hz najbolji core, 4 na 4350Hz i najslabiji na 4325Hz , koji se grije na 58°C nakon sat i pol igre, troši oko 25W CPU i oko 12W SOC - znaći ništa. Jučer sam malo dulje pratio, igram Death Strancing, na rijetko kojem dijelu boosta preko 4.2GHz, kad recimo drži 3-4 cora na preko 4.2GHz dulje vrijeme ode mi CPU na 62°C, u jednom duljem segmentu vožnje kamionom, 10ak minuta dostave, to ga pretpostavljam dosta muči jer se vidi daleko ispred i brže se mijenja teren, došao sam do 65°C, ali je bio skroz opterečen CPU.

 

Moj CPU koštao je 1200 kn? Da sam pričekao, bila je ona akcija, 900kn u jednom trenu se mogao dobit, bilo mi je žao ko cucku.

 

Ja se slažem, nisu svi isti, nismo mi svi isti, i moj CPU se dugo mučio jer mi se nije dalo zezat sa OC ni undervolt. Ipak... 1usmus je izbacio taj CTR, trebalo mi je 20 minuta čekat da program odradi svoje, sad imam zvjer od CPU. Ploču sam platio 700njak kuna, tako i RAM, sve skupa me koštalo 3000kn. Da hoću OC-at, mogu dobit i više, imam sve otključano i mogu se igrat. I da... komp ide klincima, ali ako danas/sutra bude išta štucalo, na istu ploču mogu ubaciti 5800X, i radit će dobro, što možeš za 3 godine iskoristit od tog 10400f?

 

EDIT: na žalost nisam doma trenutno, imam nekoliko SC dok igram, ovaj je od neki dan sa AMD teme... slika lošija dok igram, ova mala je izrezana iz veće, da ne veli netko da nekaj štimam.

 

Imam koji i sa preko 60°C, a RyzenMaster fino prati temp i potrošnju... pa zaključite sami ko kaj hoće.

 A što bi trebao iskoristiti od toga 10400F? Moj 8400 vrti danas sve bez beda a kada je izašao na tržište? Može stavit eventualno 11 generaciju na taj socket, ali neće imati potrebe za time narednih par godina. 

Bit je da od cjelog ovog fajta intela i amda mi krajnji korisnici izvučemo neku korist (čitaj bolju cijenu).

Da, taj trade koji si napravio je vrhunski i potpuno opravdan.

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.10.2020 11:32 (sfc_PsychQ).
15 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
sfc_PsychQ kaže...
Rhodin kaže...
mislioc kaže...
Da pojasnim situaciju na temelju ova dva procesora i5 10400f i r5 3600:
1.Amd je bolji izbor jer podržava pci-e 4.0 i ima otključanu memoriju za overclock. I onda preporuči b450 sa memorijom 3000 ili 3200 koju naravno 90% ne kloka iznad toga.
Intel platforma ima 2933mhz lock i naravno treba uzet amd jer je 277mhz brža iako Intel ne ovisi toliko o memoriji i procesor je 300kn jeftiniji taman za ultra tihi aftermarket cooler.
2.Amd se ne grije, a Intel non k troši kao nuklearka. Amd se može klokat ali 90% ih drži na nekom downclocku jer se i 3600 grije kao lud kad se izvlači max iz njega. Ima i Intel all core bost na b460 ali to nema veze.
3.Amd je jeftiniji što naravno u ovoj kombinaciji nije, ali možeš na ultra jeftinu b450 stavit najjači 3950X, ali naravno neće ga nikad stavit jer je svaka nova serija bolja, slučaj kao r5 1600 i r7 1800x nitko nije napravio taj upgrade niti će ikad napravit. Intel te opcije nema sa i9 10900f bez k.
4. Kupiš x370 i b350 i upgradeaš dok si živ sve Amd procesore ali osim ovih novih 5000.

Znaći doslovce sam ti postao svoj 3600 na 1.175V na 4375Hz najbolji core, 4 na 4350Hz i najslabiji na 4325Hz , koji se grije na 58°C nakon sat i pol igre, troši oko 25W CPU i oko 12W SOC - znaći ništa. Jučer sam malo dulje pratio, igram Death Strancing, na rijetko kojem dijelu boosta preko 4.2GHz, kad recimo drži 3-4 cora na preko 4.2GHz dulje vrijeme ode mi CPU na 62°C, u jednom duljem segmentu vožnje kamionom, 10ak minuta dostave, to ga pretpostavljam dosta muči jer se vidi daleko ispred i brže se mijenja teren, došao sam do 65°C, ali je bio skroz opterečen CPU.

 

Moj CPU koštao je 1200 kn? Da sam pričekao, bila je ona akcija, 900kn u jednom trenu se mogao dobit, bilo mi je žao ko cucku.

 

Ja se slažem, nisu svi isti, nismo mi svi isti, i moj CPU se dugo mučio jer mi se nije dalo zezat sa OC ni undervolt. Ipak... 1usmus je izbacio taj CTR, trebalo mi je 20 minuta čekat da program odradi svoje, sad imam zvjer od CPU. Ploču sam platio 700njak kuna, tako i RAM, sve skupa me koštalo 3000kn. Da hoću OC-at, mogu dobit i više, imam sve otključano i mogu se igrat. I da... komp ide klincima, ali ako danas/sutra bude išta štucalo, na istu ploču mogu ubaciti 5800X, i radit će dobro, što možeš za 3 godine iskoristit od tog 10400f?

 

EDIT: na žalost nisam doma trenutno, imam nekoliko SC dok igram, ovaj je od neki dan sa AMD teme... slika lošija dok igram, ova mala je izrezana iz veće, da ne veli netko da nekaj štimam.

 

Imam koji i sa preko 60°C, a RyzenMaster fino prati temp i potrošnju... pa zaključite sami ko kaj hoće.

 A što bi trebao iskoristiti od toga 10400F? Moj 8400 vrti danas sve bez beda a kada je izašao na tržište? Može stavit eventualno 11 generaciju na taj socket, ali neće imati potrebe za time narednih par godina. 

 Matičnu, RAM, nešto, za osjetni upgrade, a da ne mijenjaš pola stroja sa velikom investicijom?

 

Znaš, svi koji zagovaraju Intel pričaju kao da ti izlazom SVAKE nove generacije moraš mijenjat CPU i da je to ona prednost koju zagovaramo kod AMD-a sada. Ali za 3-4 godine, netko tko je sad na B450 Tomahawk Max i ima nutra 1600AF, može maknut taj procesor van i kupit 5800X, dobit će boost u performansama ogroman, a uložit za 4 godine u to vjerojatno 100€ i to na ploči koja košta 100€ sa RAM koji košta ispod 100€ DANAS!

Što ćeš ti moć na platformi gdje imaš taj 10400f za 4 godine napravit kao upgrade? I koliki će taj upgrade bit?

14 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
Rhodin kaže...
sfc_PsychQ kaže...
Rhodin kaže...
mislioc kaže...
Da pojasnim situaciju na temelju ova dva procesora i5 10400f i r5 3600:
1.Amd je bolji izbor jer podržava pci-e 4.0 i ima otključanu memoriju za overclock. I onda preporuči b450 sa memorijom 3000 ili 3200 koju naravno 90% ne kloka iznad toga.
Intel platforma ima 2933mhz lock i naravno treba uzet amd jer je 277mhz brža iako Intel ne ovisi toliko o memoriji i procesor je 300kn jeftiniji taman za ultra tihi aftermarket cooler.
2.Amd se ne grije, a Intel non k troši kao nuklearka. Amd se može klokat ali 90% ih drži na nekom downclocku jer se i 3600 grije kao lud kad se izvlači max iz njega. Ima i Intel all core bost na b460 ali to nema veze.
3.Amd je jeftiniji što naravno u ovoj kombinaciji nije, ali možeš na ultra jeftinu b450 stavit najjači 3950X, ali naravno neće ga nikad stavit jer je svaka nova serija bolja, slučaj kao r5 1600 i r7 1800x nitko nije napravio taj upgrade niti će ikad napravit. Intel te opcije nema sa i9 10900f bez k.
4. Kupiš x370 i b350 i upgradeaš dok si živ sve Amd procesore ali osim ovih novih 5000.

Znaći doslovce sam ti postao svoj 3600 na 1.175V na 4375Hz najbolji core, 4 na 4350Hz i najslabiji na 4325Hz , koji se grije na 58°C nakon sat i pol igre, troši oko 25W CPU i oko 12W SOC - znaći ništa. Jučer sam malo dulje pratio, igram Death Strancing, na rijetko kojem dijelu boosta preko 4.2GHz, kad recimo drži 3-4 cora na preko 4.2GHz dulje vrijeme ode mi CPU na 62°C, u jednom duljem segmentu vožnje kamionom, 10ak minuta dostave, to ga pretpostavljam dosta muči jer se vidi daleko ispred i brže se mijenja teren, došao sam do 65°C, ali je bio skroz opterečen CPU.

 

Moj CPU koštao je 1200 kn? Da sam pričekao, bila je ona akcija, 900kn u jednom trenu se mogao dobit, bilo mi je žao ko cucku.

 

Ja se slažem, nisu svi isti, nismo mi svi isti, i moj CPU se dugo mučio jer mi se nije dalo zezat sa OC ni undervolt. Ipak... 1usmus je izbacio taj CTR, trebalo mi je 20 minuta čekat da program odradi svoje, sad imam zvjer od CPU. Ploču sam platio 700njak kuna, tako i RAM, sve skupa me koštalo 3000kn. Da hoću OC-at, mogu dobit i više, imam sve otključano i mogu se igrat. I da... komp ide klincima, ali ako danas/sutra bude išta štucalo, na istu ploču mogu ubaciti 5800X, i radit će dobro, što možeš za 3 godine iskoristit od tog 10400f?

 

EDIT: na žalost nisam doma trenutno, imam nekoliko SC dok igram, ovaj je od neki dan sa AMD teme... slika lošija dok igram, ova mala je izrezana iz veće, da ne veli netko da nekaj štimam.

 

Imam koji i sa preko 60°C, a RyzenMaster fino prati temp i potrošnju... pa zaključite sami ko kaj hoće.

 A što bi trebao iskoristiti od toga 10400F? Moj 8400 vrti danas sve bez beda a kada je izašao na tržište? Može stavit eventualno 11 generaciju na taj socket, ali neće imati potrebe za time narednih par godina. 

 Matičnu, RAM, nešto, za osjetni upgrade, a da ne mijenjaš pola stroja sa velikom investicijom?

 

Znaš, svi koji zagovaraju Intel pričaju kao da ti izlazom SVAKE nove generacije moraš mijenjat CPU i da je to ona prednost koju zagovaramo kod AMD-a sada. Ali za 3-4 godine, netko tko je sad na B450 Tomahawk Max i ima nutra 1600AF, može maknut taj procesor van i kupit 5800X, dobit će boost u performansama ogroman, a uložit za 4 godine u to vjerojatno 100€ i to na ploči koja košta 100€ sa RAM koji košta ispod 100€ DANAS!

Što ćeš ti moć na platformi gdje imaš taj 10400f za 4 godine napravit kao upgrade? I koliki će taj upgrade bit?

 Pa za 4 godine neće imati potrebe za novom platformom jer će ovo i dalje biti dovoljno za sve. Tipa 965be sam imao skoro do 2018-te a znamo kada je taj proc izašao, a gurao je sve šta sam igrao na max detaljima bez anti aliasinga u bar 30-40 fps-a do zadnjeg dana. A kada prođe neki dulji period uzet ću noviju platformu koja je po performansama ono šta mi treba. 

Dat ću ti opet primjer sa tim 965be. Na njemu sam imao gigabyte ma770 ud3 ploču koja je am2+, u startu je na njoj bio dualac 7850be, kad je to postalo preslabo bio sam sretan da na istu platformu mogu ubost 965be koji je bio za to vrijeme (2010-2011) vrlo solidan proc, no čak i u to vrijeme kada sam ga kupio da produžim život konfi koju imam, 2500k je bio perverzija po performansama. U 2020-toj taj 2500k nakon svih silnih godina uparen sa rx580 (i naklokan, jer je taj proc poznat kao klokerska zvijer) vrti sve igre izmaxane u fullhd-u u pristojnom fps-u.

To ti je ta razlika u cijeni. 

No opet sa druge strane kužim i tvoju stranu priče jer sam ju prošao i sam i extendao si život konfe novijim procem. 

 

Nisam u toku ali navodno da će support određenim pločama, tj.čipsetima za zen 3 biti uskračen i da će se ipak na kraju morati mjenjati u nekim slučajevima ploča

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.10.2020 11:52 (sfc_PsychQ).
11 godina
offline
Intel i7/i9 Club

A gledaj i ovo, r5 3600 košta cca 1.400-1.500kn, možeš ga bubnuti na bilo koju b450 ploču ali hajmo reći 700-750kn za neku msi b450-pro ili gaming plus i 2x8GB DDR4 3200MHz cl16 koji idu na 500kn... dakle taj kombo dođe 2.600kn-2.700kn + eventualno neki cpu cooler cca 200kn dakle MAX 2.800kn-2.900kn

E sad Intel, ako ćemo otključani CPU doplati brajo za i5 10600K, najjeftiniji na nabavi (ako izuzmemo mađarone) 2.200kn (dakle to je već cpu + mbo u amd slucaju), obavezni cpu cooler barem 200kn, ako želiš overklokat i brzinu rama vecu od 2666MHz to je 1.000+ kuna za z490 ploču (dakle već je prešišan budžet cijelog komba kod amd-a), 1.100kn je najjeftinija GIGABYTE Z490M ploča i još ram od 500kn to je cifra od 4.000kn 

 

 

Dakle daješ 1.100kn više da dobiješ šta? 6% brži CPU za igre u prosjeku klik "Ryzen 5 3600 at just $175, that’s an incredible deal which sees the 10600K cost 60% more, while offering a minor 6% speed bump in 1080p gaming."

 

BTW da nema Ryzena ta i5 serija danas bi bila 4c/8t ili u najboljem slucaju 6c/6t ali ih je AMD sa zenom 2 natjerao da im i i5 bude sa HT-om.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.10.2020 11:53 (ibme74).
Moj PC  
6 0 hvala 0
15 godina
offline
Intel i7/i9 Club

Dakle niti mjesec dana na 4000mhz ramu i prdnuli su...

usro sam se da nije nesto drugo... nije mi jasno zasto niti kako... sve je bilo super ..

 

prvo mi se komp kod boota u windowse restarto pa zatim bsod pa je usao u windowse pa tokom nekog videa restart... updejt biosa nije pomogao...

 

premijestio sam rame na 1 i 3 slot uopce nije htio bootat pri xmp profilu, na 2 i 4 boota bez problema ali s bsodovima itd... smanjivao sam takt i kako sam smanjivao takt tako je malo duze trebalo da se javi bsod ili restarta pc...

stavio sam stare rame i sve sljaka....

 

ne znam zasto niti kako....

 

 

 

 

Bnet: mNik987#2148
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Intel i7/i9 Club

sfc_PsychQ da, recimo da nema potrebe za upgradeom kroz 3-4 godine. Samo za 3-4 godine, netko tko sad ima B450 i 1600AF ima u stvari 2-3 godine "stari" CPU sada (makar ga sutra kupio) i mijenja ga za ono što će tada biti 5800X, a to je 3-4 godine stari CPU, koji je "samo" 50% jači od njegovog (dodatni coreovi, značajni upgrade na frekv i IPC), ali ga vjerojanto približava na razinu tadašnjeg 7600AF ili štogod bude... mislim karikiram, ali nadam se da shvaćaš što hoću reć.

 

Stvar je u tome da AMD 450 ploče omogućuju nekoliko generacija procesora na sebi sa pristojnim upgrade pathom. Jeftine su, kvalitetne, isprobane, sa RAM koji je isti takav.

 

Ljudi koji računaju da je bespotrebno svake 2-3 godine mijenjat CPU su i sada na tim 1600AF ili 3600 CPU, 6/12 sa jasnim upgrade pathom. Na svoje ploče neki mogu danas-sutra teoretski staviti 5800X - 5900X (imaju isti TDP pa pretpostavljam da hoće)... ako se ne varam i 5950X ima isti TDP, samo ... ne znam što će nekome ko je danas na 1600AF IKADA takav CPU trebat.

 

Da su recimo umjesto 1600AF i B450 bili na intelu, kako se preporučalo i 9th gen, ali ostanimo na 10th, ovisno o MBO imaju manje ili više mogučnosti upgradea.

 

Ja želim na Intelu istu stvar... svijet bez promjene socketa za "1" i odjednom je to super novi, sasvim drugačiji socket i moraš kupovat sve iznova. Više coreova od 8/16 trenutno ne treba, ali ko zna... zašto se zaključat na tim brojevima? Pričali smo prije 4-5 godina kak je 2/4 ili 4/4 super, 4/8 overkill za igre - ne bih stoga sada rekao da je 8/16 trajno dosta, ko zna što sutra nosi?

 

Treba to zagovarati na Intelu, na žalost jedini način da Intel to ponudi je da svi kolektivno prelazimo na AMD. Upravo ono što se sada događa.

 

Svi koji vole Intel za sebe bi trebali maksimalno navijati za AMD, kako bi bolji AMD njima priuštio bolji i jeftiniji Intel. Isto tako AMD fanovi trenutno trebaju navijati za puno jeftiniji intel, izuzetno uspješnu gen 11 ako bi AMD spustio ove cijene 5000 serije, pogotovo u segmentu 5600 i 5700-5800 odnosno 6/12 i 8/16 koji su trenutno najviše u postotku poskupili u odnosu na prošlu generaciju.

 

A igre? pogotovo na 60Hz... one rade i na znatno starijim procesorima. Na 144Hz mislim da nitko nema problema ni sa jednom ni sa drugom stranom. 5% se u živo ne osjeti, jedino ako te boli iznutra da znaš da negdje postoji jači.

 

Moj PC  
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Intel i7/i9 Club

Dok ja budem morao mjenjat cpu za 4k gaming proci ce jos serije cpua sa obje strane.

Btw komentira se kako je ryzen tema super aktivna a Intel ne i slazem se i takodjer sam dojma da amd ekipa na forumu mjenja cpu sa svakom novom serijom...barem tako pisu dok na intel strani imamo jedan proc godinama pa se i nema potrebe pisat o svakoj novoj seriji toliko.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
MEGATAMA kaže...

Dok ja budem morao mjenjat cpu za 4k gaming proci ce jos serije cpua sa obje strane.

Btw komentira se kako je ryzen tema super aktivna a Intel ne i slazem se i takodjer sam dojma da amd ekipa na forumu mjenja cpu sa svakom novom serijom...barem tako pisu dok na intel strani imamo jedan proc godinama pa se i nema potrebe pisat o svakoj novoj seriji toliko.

 Sad ću ja bit bezobrazan pa reć "nema se potrebe" ili nema se što?

11 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
Rhodin kaže...
MEGATAMA kaže...

Dok ja budem morao mjenjat cpu za 4k gaming proci ce jos serije cpua sa obje strane.

Btw komentira se kako je ryzen tema super aktivna a Intel ne i slazem se i takodjer sam dojma da amd ekipa na forumu mjenja cpu sa svakom novom serijom...barem tako pisu dok na intel strani imamo jedan proc godinama pa se i nema potrebe pisat o svakoj novoj seriji toliko.

 Sad ću ja bit bezobrazan pa reć "nema se potrebe" ili nema se što?

 

Nema se što, meni je i5 6400 toliko brzo "zastraio" i počeo gušiti grafu u CPU zahtjevnim naslovima a upgrade je bio jedino i7 6700 ili 7700 za koje su cijene bile strašne i to samo da pređeš na CPU koji ima HT s istim brojem jezgri 

Na kraju sam odlučio "durati" ovog kvadešu i čekati zen2 i onda sam piknuo r5 3600 i sada sam miran vjerujem duži niz godina i ne planiram ga mjenjati dok ne bude potrebe 

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.10.2020 12:36 (ibme74).
9 godina
offline
Intel i7/i9 Club

Ja imam dojam da je AMD sam sebi "stavio odozada" sa R5 3600 kao onomad Nvidia sa GTX 1080ti.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
toxic kaže...

Dakle niti mjesec dana na 4000mhz ramu i prdnuli su...

usro sam se da nije nesto drugo... nije mi jasno zasto niti kako... sve je bilo super ..

 

prvo mi se komp kod boota u windowse restarto pa zatim bsod pa je usao u windowse pa tokom nekog videa restart... updejt biosa nije pomogao...

 

premijestio sam rame na 1 i 3 slot uopce nije htio bootat pri xmp profilu, na 2 i 4 boota bez problema ali s bsodovima itd... smanjivao sam takt i kako sam smanjivao takt tako je malo duze trebalo da se javi bsod ili restarta pc...

stavio sam stare rame i sve sljaka....

 

ne znam zasto niti kako....

 

 

 

 

 Pa zar uopce imas benefita od tolikog kloka memorije 

15 godina
offline
Intel i7/i9 Club

Ima, sad bu dobil novu bolju memoriju

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
dreadmoore kaže...
toxic kaže...

Dakle niti mjesec dana na 4000mhz ramu i prdnuli su...

usro sam se da nije nesto drugo... nije mi jasno zasto niti kako... sve je bilo super ..

 

prvo mi se komp kod boota u windowse restarto pa zatim bsod pa je usao u windowse pa tokom nekog videa restart... updejt biosa nije pomogao...

 

premijestio sam rame na 1 i 3 slot uopce nije htio bootat pri xmp profilu, na 2 i 4 boota bez problema ali s bsodovima itd... smanjivao sam takt i kako sam smanjivao takt tako je malo duze trebalo da se javi bsod ili restarta pc...

stavio sam stare rame i sve sljaka....

 

ne znam zasto niti kako....

 

 

 Pa zar uopce imas benefita od tolikog kloka memorije 

 cim brze tim bolje... ovo su out of the box 4ghz rami.... 

nisam jos dozivio da roknu nakon mjesec dana, u pravilu do sada ako nisu radili nisu radili odmah od pocetka...

Bnet: mNik987#2148
11 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
Rhodin kaže...
MEGATAMA kaže...

Dok ja budem morao mjenjat cpu za 4k gaming proci ce jos serije cpua sa obje strane.

Btw komentira se kako je ryzen tema super aktivna a Intel ne i slazem se i takodjer sam dojma da amd ekipa na forumu mjenja cpu sa svakom novom serijom...barem tako pisu dok na intel strani imamo jedan proc godinama pa se i nema potrebe pisat o svakoj novoj seriji toliko.

 Sad ću ja bit bezobrazan pa reć "nema se potrebe" ili nema se što?

Mogu uzet i9 9900 non K ali koliko cu dobit frejmova na 4K/ultra?

 

14 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
MEGATAMA kaže...
Rhodin kaže...
MEGATAMA kaže...

Dok ja budem morao mjenjat cpu za 4k gaming proci ce jos serije cpua sa obje strane.

Btw komentira se kako je ryzen tema super aktivna a Intel ne i slazem se i takodjer sam dojma da amd ekipa na forumu mjenja cpu sa svakom novom serijom...barem tako pisu dok na intel strani imamo jedan proc godinama pa se i nema potrebe pisat o svakoj novoj seriji toliko.

 Sad ću ja bit bezobrazan pa reć "nema se potrebe" ili nema se što?

Mogu uzet i9 9900 non K ali koliko cu dobit frejmova na 4K/ultra?

 

 1fps

15 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
MEGATAMA kaže...
Rhodin kaže...
MEGATAMA kaže...

Dok ja budem morao mjenjat cpu za 4k gaming proci ce jos serije cpua sa obje strane.

Btw komentira se kako je ryzen tema super aktivna a Intel ne i slazem se i takodjer sam dojma da amd ekipa na forumu mjenja cpu sa svakom novom serijom...barem tako pisu dok na intel strani imamo jedan proc godinama pa se i nema potrebe pisat o svakoj novoj seriji toliko.

 Sad ću ja bit bezobrazan pa reć "nema se potrebe" ili nema se što?

Mogu uzet i9 9900 non K ali koliko cu dobit frejmova na 4K/ultra?

 

 Jednako... ali to je istina za AMD i Intel CPU.

Ono o čemu se piše na AMD temi je napredak koji postoji tamo, i Intelu koji ga pokušava stić ili barem metchat. Intelu neide taj 10nm... već nekoliko puta su pisali da ga gase, pa ipak ne. OK, nije pisao Intel, već drugi mediji. Intel 6 godina ima 10nm "on track" i nikako da se desi. Žao mi je da naprosto nisu preskočili, krenuli od 0 ili bilo što.

 

Hebe mi se sad i za firmu i sve, ali odavno su trebali odrezat i krenut iznova. Dozvolili su AMD-u da ih prestigne inzistirajući na grešci koju su učinili u startu i nikako da se odlijepe od toga.

Sa svim greškama je isto... ak sjeb*š temelj na zgradi, nemoj zidat dalje da se držiš rokova i onda sve nedostatke usput ispravljat, jer kad dođeš do 15. kata nemaš više šta ispravljat, a to si znao onog trena kad si sjeb* temelj da će se desit.

 

Nešto kod tog 10nm korijenski ne valja i greška, koliko god skupa bila za ispravit tada (a znalo se odavno da ne valja) je samo gora danas. Oni sada imaju prve upotrebljive procesore, koji nisu do koljena onome što mogu na 14nm ++++++++++ , i neće skoro ni bit, a yieldovi su im grozni. Po svemu što znam, barem... a ni slijedeći proces im nije trenutno bajan. Intel je firma koja je mogla kupiti TSMC... Možda još uvijek mogu - možda im je to bilo jeftinije nego ovo. Ako ne firmu, onda top inženjere... ali ne mogu "akvizirati" 2-3 čovjeka koji su kao ključni i onda ne slušati savjete i pustit ih da odu godinu kasnije. To meni samo pokazuje da nisu ozbiljni jop uvijek i da žele skrivat neuspjeh i krpat ono što se krpat neda.

12 godina
offline
Intel i7/i9 Club

Zasto sam uzeo ryzen ? Intel je nudio i7 8700 po cijeni od 320e i trebala mi je 1151 ploca od 150e ja uzeo r5 3600 za 200e i b450i za 120e samom tom kupnjom sam si usparao jednu komponentu sto nije malo.

Razlike u igrama gotovo i nema , sta gura jedan gurat ce i drugi.

 

2014 svi masovno kupuju i5 2-3-4gen , no dobro AMD je u to vrijeme nudio FX koji nije imao sanse protiv intela cak je u nekim igrama bio losiji i od i3.Da bi 2016 izasao PUBG,AC Origins i slicne igre i tu se tek vidi da dolazi kraj za i5 4/4 i FX 8350...Dobro su prosli samo oni koji su kupovali i7 Sandy,Broadwell i Haswell ali su ga i platili kao da ga je Thor glavom i bradom kovao u Asgardu.

Zatim dolazi velika greska intela u 2017 izbacuju refresh i5 6600k-7600K , 6700k-7700K  , kaby lake je po meni bio presudna greska (refresh) koji nisu trebali radit vec su trebali imat AS u rukavu a AMD je tad zapoceo sa ryzenom.Da bi se vratili na pravi put i bili uopce konkurentni AMD-u izbacuju 8600K i 8700K koji su bili jos ok , zatim amd izbacuje zen2 , a intel opet radi gresku i refresh 9700K nema HT a 9600k samo refresh kada se ovo pogleda Intel ispada kao ovca koja bjezi od vukova i ne znaju ni sami sta da rade i kamo da bjeze.

Napokon izbacuju vise 8/16 i7 koji je trebao biti jos i na prosloj generaciji no evo AMD nudi za iste novce 20% jaci cpu i pritom se ne moras naselit pored elektrane Krsko da bi dobio dovoljno struje da se napoji to sve ukoliko planiras uzet rtx 3080/90.

 

Na mobile se dogodila slicna situacija intel nema procesora u rang za laptop 3000kn da parira 3500u ili 4500u.

Refresh 8750h,9750h i 10750h po premium cijeni uz 100mhz visi klok da bi ih na kraju pomeo r5 4600H...Jedina svijetla tocka za intel sto proizvodaci ne smiju uparit AMD cpu sa grafom jacom od RTX 2060.

Nema smisla Intel podcijenit ali bit ce interesantno narednih godina koje dolaze , a i AMD "tko je jamio-jamio je " po jeftinim cijenama mislim da ne bude vise bas piskaranja ni za kiki-riki cijenu ta era isto polako prolazi.

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.10.2020 13:55 (MGloc).
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Intel i7/i9 Club
Rhodin kaže...

 Jednako... ali to je istina za AMD i Intel CPU.

Ono o čemu se piše na AMD temi je napredak koji postoji tamo, i Intelu koji ga pokušava stić ili barem metchat. Intelu neide taj 10nm... već nekoliko puta su pisali da ga gase, pa ipak ne. OK, nije pisao Intel, već drugi mediji. Intel 6 godina ima 10nm "on track" i nikako da se desi. Žao mi je da naprosto nisu preskočili, krenuli od 0 ili bilo što.

 nije to baš samo tako 'preskočit' ili krenut od nule

sjeti se samo amd fx serije, jasno je njima bilo da su usrali motku i prije nego su izbacili prvi model, pa su opet godinama pokušavali nešto izgurati, unaprijediti, poboljšati... i tek su se s rajzenom vratili u igru

 

za sve nas je bolje da se intel pati sa 14+14 (lakše je tako nego slagati sve te pluseve jedan za drugim ) i sa 10nm, no kad im sjedne sve na mjesto bit će svega

kao što je već netko rekao ovdje, intelov proizvodni proces je daleko napredniji od konkurencije (kad fercera), amd ih je već natjerao da daju hrpu jezgri i threadova, u sljedećeoj seriji će vjerojatno i odustat od zaključavanja procesora, a onda kad prorade 'fabrike' - bit će amd-u drž'te gaće, zato je dobro da amd napravi što veći razmak i da što više zaradi da ova konkurentnost što duže potraje 

10 godina
offline
Intel i7/i9 Club

Meni je zanimljivo kak intelasi misle da svi mjenjaju cpu svakih 5 godina, a ono dodjes na PCMR grupu ili reddit, doslovno masovno ljudi prelaze sa 7700k na 8700k pa na 9700k pa na 9900k pa na 10900k  

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
hahhaajaads kaže...

Meni je zanimljivo kak intelasi misle da svi mjenjaju cpu svakih 5 godina, a ono dodjes na PCMR grupu ili reddit, doslovno masovno ljudi prelaze sa 7700k na 8700k pa na 9700k pa na 9900k pa na 10900k  

 Imas ti svakavih likova za 1 fps mjenja sve a danas je more takvih bio to intel ili amd

11 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
hahhaajaads kaže...

Meni je zanimljivo kak intelasi misle da svi mjenjaju cpu svakih 5 godina, a ono dodjes na PCMR grupu ili reddit, doslovno masovno ljudi prelaze sa 7700k na 8700k pa na 9700k pa na 9900k pa na 10900k  

Ja sam napisao za BUG forum,sta se desava na navedenima ne znam ali ovdje je dojam da ekipa skace sa jedne serije Ryzena na drugu.

 

10 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
MEGATAMA kaže...
hahhaajaads kaže...

Meni je zanimljivo kak intelasi misle da svi mjenjaju cpu svakih 5 godina, a ono dodjes na PCMR grupu ili reddit, doslovno masovno ljudi prelaze sa 7700k na 8700k pa na 9700k pa na 9900k pa na 10900k  

Ja sam napisao za BUG forum,sta se desava na navedenima ne znam ali ovdje je dojam da ekipa skace sa jedne serije Ryzena na drugu.

 

 Pa ti si rekao gore da je ryzen tema aktivna zato jer stalno netko prelazi na nesto novo, a ja to uopce nisam vidio. Cak se netko i rijetko javi da je uzeo novi proc i testirao ga.

5 godina
protjeran
offline
Intel i7/i9 Club

Čudno mi bilo vidjeti ovu temu aktivnom, naznaka da se Intel budi iz mrtvih?

 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
Riot kaže...

Čudno mi bilo vidjeti ovu temu aktivnom, naznaka da se Intel budi iz mrtvih?

 

Je budi se iz mrtvih a priča se i ovdje o ryzenu 

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice