Intel Club (opća tema o procesorima) izdvojena tema

poruka: 13.725
|
čitano: 2.101.751
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
12 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Pozdrav!

Ima li velike razlike između Intelovih I7 6700 i I7 7700? (bez K). U igrama vidim da je razlika negdje oko 5%.

Poanta bi bila ugradnja u maleno ITX kućište, pa mi je važno kako se griju.

Je bolji 7700 po tom pitanju, ipak je noviji nekoliko godina? Il je čak gori jer je su pokušali izući iz njega što god mogu?

 

Ili bacim mbo + stari CPU i kupim novu ploču + CPU koji su brži i hladniji? I koji bi to bili, a da je neka normalna cijena?

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
CyberDemonVZ kaže...

Pozdrav!

Ima li velike razlike između Intelovih I7 6700 i I7 7700? (bez K). U igrama vidim da je razlika negdje oko 5%.

Poanta bi bila ugradnja u maleno ITX kućište, pa mi je važno kako se griju.

Je bolji 7700 po tom pitanju, ipak je noviji nekoliko godina? Il je čak gori jer je su pokušali izući iz njega što god mogu?

 

Ili bacim mbo + stari CPU i kupim novu ploču + CPU koji su brži i hladniji? I koji bi to bili, a da je neka normalna cijena?

Ovisi šta želiš radit sa tim kompom, u igrama je razlika kako si i sam napisao minimalna i to je cca 3-4fps-a više. Samo zbog toga je bezveze mjenjat iskreno, osim ako dobiješ taj CPU đaba. Možda da radije počneš šparat pa krajem godine kada počnu padat cijene, zbog najave novih Imtel/AMD procesora, si ubodeš npr neku 12 gen Intela  za smješne pare i imaš razliku od 40-50% naravno sa adekvatnom grafuljom. Za tebe bi možda bio idealan jedan iz Low-power linije kao npr. i7-12700T sa 35W potrošnjom i zbog toga minimalnim grijanjem

12 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
nikonja kaže...
CyberDemonVZ kaže...

Pozdrav!

Ima li velike razlike između Intelovih I7 6700 i I7 7700? (bez K). U igrama vidim da je razlika negdje oko 5%.

Poanta bi bila ugradnja u maleno ITX kućište, pa mi je važno kako se griju.

Je bolji 7700 po tom pitanju, ipak je noviji nekoliko godina? Il je čak gori jer je su pokušali izući iz njega što god mogu?

 

Ili bacim mbo + stari CPU i kupim novu ploču + CPU koji su brži i hladniji? I koji bi to bili, a da je neka normalna cijena?

Ovisi šta želiš radit sa tim kompom, u igrama je razlika kako si i sam napisao minimalna i to je cca 3-4fps-a više. Samo zbog toga je bezveze mjenjat iskreno, osim ako dobiješ taj CPU đaba. Možda da radije počneš šparat pa krajem godine kada počnu padat cijene, zbog najave novih Imtel/AMD procesora, si ubodeš npr neku 12 gen Intela  za smješne pare i imaš razliku od 40-50% naravno sa adekvatnom grafuljom. Za tebe bi možda bio idealan jedan iz Low-power linije kao npr. i7-12700T sa 35W potrošnjom i zbog toga minimalnim grijanjem

 Aha, nisam napisao, sorry, sad je unutra G4560, a mislim nadograditi na 6700 ili 7700, za suludu lovu koliko još uvijek koštaju.

Upgrade bi napravio sad. Grafa je stigla RTX 3060, što mislim da ne bi trebao biti problem i daleko jačim procesorima.

Gaming (da probamo Minecraft i Portal RTX), škola, programiranje.. što vec klinci rade :D

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.3.2023 16:54 (CyberDemonVZ).
16 mjeseci
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ono najvažnije nisi napisao, koliko te košta polovni i7 6700/7700, i koliko bi u slučaju novoga potegao...

Poruka je uređivana zadnji put čet 30.3.2023 17:11 (Morgoth Bauglir).
 
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
CyberDemonVZ kaže...

Pozdrav!

Ima li velike razlike između Intelovih I7 6700 i I7 7700? (bez K). U igrama vidim da je razlika negdje oko 5%.

Poanta bi bila ugradnja u maleno ITX kućište, pa mi je važno kako se griju.

Je bolji 7700 po tom pitanju, ipak je noviji nekoliko godina? Il je čak gori jer je su pokušali izući iz njega što god mogu?

 

Ili bacim mbo + stari CPU i kupim novu ploču + CPU koji su brži i hladniji? I koji bi to bili, a da je neka normalna cijena?

 Nema nikakve razlike u praksi pošto se radi o istom procesoru. Razlika se svodi na statističku pogrešku što ti u praksi apsolutno ne možeš primjetiti. Zaključak, uzmi koji god povoljniji nađeš od ta dva i amen.

3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
CyberDemonVZ kaže...

Pozdrav!

Ima li velike razlike između Intelovih I7 6700 i I7 7700? (bez K). U igrama vidim da je razlika negdje oko 5%.

Poanta bi bila ugradnja u maleno ITX kućište, pa mi je važno kako se griju.

Je bolji 7700 po tom pitanju, ipak je noviji nekoliko godina? Il je čak gori jer je su pokušali izući iz njega što god mogu?

 

Ili bacim mbo + stari CPU i kupim novu ploču + CPU koji su brži i hladniji? I koji bi to bili, a da je neka normalna cijena?

 7700 ako me sjecanje ne vara je abnormalno vruć cpu, mislim da su ispog ihs-a stavili nekakvu usranu pastu pa bi ga osobno izbjegavao za neko minitix kuciste

12 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Morgoth Bauglir kaže...

Ono najvažnije nisi napisao, koliko te košta polovni i7 6700/7700, i koliko bi u slučaju novoga potegao...

 6700 - 100 Eur

7700 - 130 Eur

 

O novome nisam ni razmišljao dok nisam počeo pisati ovaj post. Nemam neku cifru

Al dečki su mi odgovorrili

Probam još malo spustiti 6700 i to je to.

 

Hvala svima!

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
16 mjeseci
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

LOL za 130e kupiš novi ryzen 5 5600 koji pomete pod sa tom starudijom, a za 100e imas i3 12100f koji također to deklasira, a da ne pricam kako se griju debelo manje, a i troše.

 

Doslovno te ddr4 3200MHz 16GB ispadne oko 35e, a ploča oko 600-700kn za jedan i drugi.

 
8 3 hvala 0
16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Morgoth Bauglir kaže...

LOL za 130e kupiš novi ryzen 5 5600 koji pomete pod sa tom starudijom, a za 100e imas i3 12100f koji također to deklasira, a da ne pricam kako se griju debelo manje, a i troše.

 

Doslovno te ddr4 3200MHz 16GB ispadne oko 35e, a ploča oko 600-700kn za jedan i drugi.

A novi kikiriki jeftini Ryzen 5 4500 za 85eura, on kao ne bi meo pod(izvan gejminga)sa i7 6700K ili 7 7700K koji su i dalje preskupi kao rabljeni.Zanimljiva sitnica, Intel i7 dvojac ima istu količinu L3 cache 8mb vs vrlo jeftini R5 4500.Taj Ryzen na gejmingu malo pati zbog L3 cache konfuguracije, a to je 4mb u dva bloka odvojeno.Da je to 8mb L3 Cache u jednom komadu, to bi bilo osjetno bolje=ali nebitno to je izvorno Mobilni proc.

 

 

Ipak su to stari i7 Skylake procovi dakle samo 4/8, ili u praksi imaš sve više i više igrica kojima je 4/8 procesor sve samo ne idealan CPU resurs.Dalje znamo, i7 dvojac nekad su bili Intel Desktop Flegšip procovi od 300-350$.

AMD,........is that Epyc or what?
2 godine
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Iako sam po difoltu intelaš,imao sam 6 mjeseci ryzen 5 3600 i danas košta 91€ (s 3 god..garancije) što je smiješno malo za takav procesor u odnosu na pojedince koji traže isto toliko za 100% sporije procesore...straih generacija... https://supernet.hr/proizvod/E_AMD-100-100000031AWO?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

U svim testovima je ryzen 3600 100% brži od i7 7700 no K

 

Pri dnu su testovi 

 

Mislim, žao mi je čovjeka koji je nekad platio skupo svoj i7 no vrijeme ide naprijed..

 

 

合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano na miševima.
 
4 2 hvala 0
3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Zaporožac kaže...

Iako sam po difoltu intelaš,imao sam 6 mjeseci ryzen 5 3600 i danas košta 91€ (s 3 god..garancije) što je smiješno malo za takav procesor u odnosu na pojedince koji traže isto toliko za 100% sporije procesore...straih generacija... https://supernet.hr/proizvod/E_AMD-100-100000031AWO?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

U svim testovima je ryzen 3600 100% brži od i7 7700 no K

 

Pri dnu su testovi 

 

Mislim, žao mi je čovjeka koji je nekad platio skupo svoj i7 no vrijeme ide naprijed..

 

 

Nevjerovatno 100%?

2 godine
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Pa, grafovi ne lažu... u većini testova, igara, je..

 

Tako sam ja blesav prodao ryzen 5 3600 i na nagovor Intel familije kupio i5 11500 jer je kao bolji, brži oko 30%, međutim, nije, podjednaki su, jeftino prodao Ryzen, i preskupo platio Intel..

 

Što ćeš, budala..

 

Evo, imate sve iznad na linku..;

 

 

FORTNITE+IGRA FORTNITE+IGRA
gta+5 gta+5
Cod+WARZONE Cod+WARZONE
合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano na miševima.
Poruka je uređivana zadnji put pet 31.3.2023 1:28 (Zaporožac).
 
2 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Boris grozni kaže...

Nevjerovatno 100%?

Inače, super me pale ti namješteni video čmarci......

Pogotovo to zanima nekoga tko se bavi audio-videom i sličnim stvarčicama ...

 

Treba sad neka budala dati za i7 7700 130€, (to je ona fora; "znaš stari, mogao bi ići i za 100€")  kad za iste novce kupi glanc novi CPU iz trgovine za 91€  (a ima i jeftinije)

合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano na miševima.
Poruka je uređivana zadnji put pet 31.3.2023 1:30 (Zaporožac).
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Zaporožac kaže...

Tako sam ja blesav prodao ryzen 5 3600 i na nagovor Intel familije kupio i5 11500 jer je kao bolji, brži oko 30%, međutim, nije, podjednaki su, jeftino prodao Ryzen, i preskupo platio Intel..

i je brži oko 30%, samo što je to u prosjeku i to s grafom tipa 3090 na kakvima se rade takvi testovi

u nekim igricama nema razlike jer si gpu bound ionako, u drugima nema razlike jer igraš na 60 ili 144hz monitoru, a razlika kreće tek od 150fps na dalje

u trećima nema razlike jer imaš preslabu grafu da bi razlika došla do izražaja

 

nekad treba 'čitat' grafove s razumijevanjem, a isto tako kupovat prema potrebama

ja sam uzeo 11400 jer je 5600x bio preskup - da, slabiji je 20-25%, ali na igrama koje ja igram ionako je grafa bn u većini slučajeva, pa razlika u cpu ne dolazi do izražaja

tako si i ti trebao ostati na 3600, jer tih 30% na 11500 najčešće nećeš vidjeti u praksi

2 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
picajzla0707 kaže...

tako si i ti trebao ostati na 3600, jer tih 30% na 11500 najčešće nećeš vidjeti u praksi

A što ću kad volim Intel, i imam nekakvu sigurnost (vjerojatno stečenu dugogodišnjim promatranjem krševa iz AMD tabora) 

Ipak Intel s 14nm procesorom izvuče iste ili bolje performanse od sličnog procesora  ADM-a s 7nm ..

 

Tko zna, zna... 

Onda, dvije jezgre su mi se na 3600 pregrijavale na/do 100 C, ostale četiri su bile od 50 do 60C pod opterećenjem...

Nikakve tu zamjene pasti nije pomagalo, ništa, greška u proizvodnji na koju su se mnogi žalili s tim 3600 procesorom

 

A Intel ?

 

Ubodeš i odeš..

合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano na miševima.
16 mjeseci
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Boris grozni kaže... 

Nevjerovatno 100%?

 Ako nesto dokazujes daj barem sa relevantnih kanala a ne ovih fejkara koje nanjuši i prosječni laik.

3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Morgoth Bauglir kaže...
Boris grozni kaže... 

Nevjerovatno 100%?

 Ako nesto dokazujes daj barem sa relevantnih kanala a ne ovih fejkara koje nanjuši i prosječni laik.

koliko bi po tebi ovaj stari i7 7700 trebao davati fps-a s rx 5700 ako je fejk?
Jel ti uopce imas racunalo pa da znas baratati nekim brojkama iz iskustva ili ides samo okolo i nazivas sve fejkerima?

16 mjeseci
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Boris grozni kaže...

koliko bi po tebi ovaj stari i7 7700 trebao davati fps-a s rx 5700 ako je fejk?
Jel ti uopce imas racunalo pa da znas baratati nekim brojkama iz iskustva ili ides samo okolo i nazivas sve fejkerima?

 Pa lijepis stranice koje su očiti fejk i po izgledu prezentacija rezultata i generalno nemaju nikakvu relevantnost pored koliko drugih provjerenih izvora.

 

I uopce je nebitno to kaj sa grafom ranga rtx 3060 kaj on ima nece biti velikih razlika (ali ce u cpu heavy igrama zastucati ponekad) vec je bitno to kaj lika guraš na prapovijesne drloge po komičnim cijenama bez dana garancije a ima nove daleko jače izbore i sa jamstvom za iste pare.

 

Proda tu plocu i proc kaj ima i nadoda još 50e i kupi si neku B450 ili B660 za r5 5600 ili i3 12100f i miran je, a ram iskoristi pošto posjeduje ddr4

 

I opet na kraju dana ima i upgrade path na 5800X3D ili neki jači alder lake tipa 12600k 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 31.3.2023 17:25 (Morgoth Bauglir).
3 godine
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Taj pravpovijesni drlog je i dalje adekvatan za poprilican broj igra i za sve ono sto je on naveo, 100€ mu je max ulog da nista drugo ne mora dirati!
Ovo kaj ti preporucujes doslovno nema smisla da daje vise love za prakticki nista i samo komplicira cijeli proces ponovne izgradnje i kompaktibilnosti s mini itx sustavom koji je vec gotov!
Taj i7 7700 ce za par godina i dalje vrijediti barem 50€, dakle isplatilo mu se debelo a ti i dalje prosipaj žuč o beskorisnim buildovima koje nitko ne treba. Živio

Moj PC  
0 4 hvala 0
16 mjeseci
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Boris grozni kaže...

Taj pravpovijesni drlog je i dalje adekvatan za poprilican broj igra i za sve ono sto je on naveo, 100€ mu je max ulog da nista drugo ne mora dirati!
Ovo kaj ti preporucujes doslovno nema smisla da daje vise love za prakticki nista i samo komplicira cijeli proces ponovne izgradnje i kompaktibilnosti s mini itx sustavom koji je vec gotov!
Taj i7 7700 ce za par godina i dalje vrijediti barem 50€, dakle isplatilo mu se debelo a ti i dalje prosipaj žuč o beskorisnim buildovima koje nitko ne treba. Živio

 Ma te starudije je pregazilo vrijeme, a 100e vrijedi samo onome tko prodaje i ceka da se neki laik upeca pa da napravi potez koji sam njemu predlozio. A tvoje poznavanje i materija hardvera je na razini prosjecnog konzolaša koji nezna dalje od gurnuti CD u konzolu i prosipaš gluposti a netko ce se još upecati na takvim besmislicama.

Na koju foru taj 7700k vrijedi 100e polovan ako se prodaje za iste i manje pare i3 12100f koji ga izuje u svemu? Svašta još neću cut 

Tamo bi za 50e doplate pored kupnje procesora imao i novu ploču sa jamstvom a ono sve može prdnut sutra i moze se slikat i tebe trazit po kvartu u sta si ga uvalio, a ima kako kazem i upgrade path i moze izvuci dugogodišnju korist iz svega, a ne ove tvoje "savjete"

Poruka je uređivana zadnji put pet 31.3.2023 18:06 (Morgoth Bauglir).
3 godine
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ma bravo za tebe, onda si slobodno doma naguraj taj i3 12100f u 1150 socketnhf

Moj PC  
0 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Morgoth Bauglir kaže...

Na koju foru taj 7700k vrijedi 100e polovan ako se prodaje za iste i manje pare i3 12100f koji ga izuje u svemu? Svašta još neću cut 

 Vrijedi onome tko ima neki slabašni i5 sa te platforme tako da će se uvijek nači netko.Ali istina jest kako su 3600 i 7700 u igrama podjednaki sa grafama mid klase. Jedino I7 može imat nekonzistentan fps kod novih igri koje su cpu gladne.

kradem mine iz minskog polja
16 mjeseci
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ma to za r5 3600 je meni nebitno niti mi ima smisla taj procesor pored ovoga kaj sam naveo, to sam se samo referirao da ako lijepi rezultate radi to sa provjerenih izvora.

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Planiram uzeti i5 13400f i Asrock b660 steel legend, u moru matičnih ova mi iskace kao teški best buy, ddr4 vec imam, no dali da i njega riješim koliko sam vidio znatno više je koristi od ddr5 u aplikacijama nego u igrama, pogotovo u adobe paketu za koji primarno i uzimam ovaj cpu. Inace na 4k sam pa mi za igre nije ni toliko bitno. Ako ima nesto bolje samo pucajte?!zz
Ps. Amd me ne zanima.
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.4.2023 17:54 (Boris grozni).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Boris grozni kaže...
Planiram uzeti i5 13400f i Asrock b660 steel legend, u moru matičnih ova mi iskace kao teški best buy, ddr4 vec imam, no dali da i njega riješim koliko sam vidio znatno više je koristi od ddr5 u aplikacijama nego u igrama, pogotovo u adobe paketu za koji primarno i uzimam ovaj cpu. Inace na 4k sam pa mi za igre nije ni toliko bitno. Ako ima nesto bolje samo pucajte?!zz
Ps. Amd me ne zanima.

 Ja sam uzeo ovu za 12600K.

 

https://www.asus.com/motherboards-components/motherboards/tuf-gaming/tuf-gaming-b660m-plus-d4/

9 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Jel koristi tko Windows 10 s raptor lakeom? Stavio sam 11-icu al ipak bih radije 10. Na internetsima su podijeljena mišljena o korištenju e-cores na 10-tki. Neki kažu da je taj Intel thread director ukomponiran u 22H2, neki da nije?

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.4.2023 10:32 (Lil Dice).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Lil Dice kaže...

Jel koristi tko Windows 10 s raptor lakeom? Stavio sam 11-icu al ipak bih radije 10. Na internetsima su podijeljena mišljena o korištenju e-cores na 10-tki. Neki kažu da je taj Intel thread director ukomponiran u 22H2, neki da nije?

Ja razmišljam ovako da mi je bolje da mogu normalno koristiti računalo bez smrzavanja, štekanja, BSODa nego da uz te probleme dobijem nešto performansi.

Po meni ako ti Win 11 radi dobro, ostavi ga, eventualno si možeš sa nekim programima (dečki ovdje znaju koji su pa mogu preporučiti) poboljšati iskustvo rada te možda vratiti neke opcije koje ima Win 10.

ps. sretan Uskrs svima koji slave.

14 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
CyberDemonVZ kaže...

Pozdrav!

Ima li velike razlike između Intelovih I7 6700 i I7 7700? (bez K). U igrama vidim da je razlika negdje oko 5%.

Poanta bi bila ugradnja u maleno ITX kućište, pa mi je važno kako se griju.

Je bolji 7700 po tom pitanju, ipak je noviji nekoliko godina? Il je čak gori jer je su pokušali izući iz njega što god mogu?

 

Ili bacim mbo + stari CPU i kupim novu ploču + CPU koji su brži i hladniji? I koji bi to bili, a da je neka normalna cijena?

 A imaš opciju i da ideš na qqls ili qqlt cpu mobilni procesori, koji rade na pc  mbo.A opet je uvjet koju mbo imaš gigabyte ploče rade bez problema, asus neke rade neke ne msi nikako ali to ti je sve lutrija, tako da mislim da ti je najbolje novi cpu i mbo. 

Intel i AMD fanboy Po danu navijam za AMD a preko većeri za Intel
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.4.2023 9:15 (dreadmoore).
3 godine
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Dali ima netko od forumaša iz Zadra da bi mi poslao s njuskala jedan i5? da mi se javi na pm, naravno za neku naknadu nije problem!

Poruka je uređivana zadnji put uto 9.5.2023 17:03 (Boris grozni).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 mjeseci
neaktivan
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

poštovanje,

 

molim objašnjenje navedenog za i7-13700KF, 

 

Memory Specifications:

 

Max Memory Size (dependent on memory type)

128 GB

Memory Types

Up to DDR5 5600 MT/s

Max # of Memory Channels

2

Max Memory Bandwidth

89.6 GB/s

 

Da li radi s memorijom višom od 5600?

Ako radi, kako?

Negdje nešto podešavam u biosu?

Ako da, koja opcija je bolja -  5600 pa podešavam ili npr. 7200 pa podešavam, negdje nešto u biosu?

Da li se takvo podešavanje smatra kao overclocking ili ne?

 

Matična podržava iznad 5600

 

hvala

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2023 10:13 (RobertXIII).
 
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice