Intel Club (opća tema o procesorima) izdvojena tema

poruka: 13.725
|
čitano: 2.098.333
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
bik kaže...
i9 12900k slabiji od ryzen 5500.. stvarno znanje temeljiš na tom grafu?

 

Pa nisam ja kriv što ima igara koje ne znaju za male i velike jezgre...ne igraju svi samo

zadnje AAA naslove.

Imaš recimo i uklanjanje šuma iz slike, i to baš Intelovim softverom:

 

 https://www.openimagedenoise.org/

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.11.2022 19:58 (segregator).
12 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Pozdrav,

Imam dva tehnicka pitanja.

Slazem novi Komp sa Intelom 13700K, Gigabyte z790 AERO G maticnom, Gigabayte Nvidia 3070 OC grafickom i Torrent RGB Compact kucistem.

1. Maticna ima prvi M.2 slot koji je PCIE 5.0 i dijeli bandwidht sa Grafickom.
(1 x PCI Express x16 slot, supporting PCIe 5.0 and running at x16 (PCIEX16)
* The PCIEX16 slot shares bandwidth with the M2C_CPU connector. The PCIEX16 slot operates at up to x8 mode when a device is installed in the M2C_CPU connector.).
Znam da je to zbog tehnickog limita kod Intela, ali me zanima ako stavim M.2 ( bez obzira koji ili neki 5.0 u buducnosti ) u taj prvi slot, a graficka radi na x8 umjesto na x16. Hoce li se u stvarnosti osjetiti jako kod rada? Tocnije kod video i foto editia?

2. Torrent ima RGB monitore i kupio sam ga samo zato jer su ostala Torrent kucista bila nedobavljiva. Zanima me hoce li raditi RGB svjetla ako spojim ventilatore na maticnu plocu u konektore za ventilatore. Gledao sam manual od maticene ali ima konektore za RGB strip i za ventilatore. Maticna nema nikakav RGB i ne pise nigde da podrzava RGB 2.0 softwer do gigabyta 

Hvala puno!


 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Yield kaže...

Pozdrav,

Imam dva tehnicka pitanja.

Slazem novi Komp sa Intelom 13700K, Gigabyte z790 AERO G maticnom, Gigabayte Nvidia 3070 OC grafickom i Torrent RGB Compact kucistem.

1. Maticna ima prvi M.2 slot koji je PCIE 5.0 i dijeli bandwidht sa Grafickom.
(1 x PCI Express x16 slot, supporting PCIe 5.0 and running at x16 (PCIEX16)
* The PCIEX16 slot shares bandwidth with the M2C_CPU connector. The PCIEX16 slot operates at up to x8 mode when a device is installed in the M2C_CPU connector.).
Znam da je to zbog tehnickog limita kod Intela, ali me zanima ako stavim M.2 ( bez obzira koji ili neki 5.0 u buducnosti ) u taj prvi slot, a graficka radi na x8 umjesto na x16. Hoce li se u stvarnosti osjetiti jako kod rada? Tocnije kod video i foto editia?

2. Torrent ima RGB monitore i kupio sam ga samo zato jer su ostala Torrent kucista bila nedobavljiva. Zanima me hoce li raditi RGB svjetla ako spojim ventilatore na maticnu plocu u konektore za ventilatore. Gledao sam manual od maticene ali ima konektore za RGB strip i za ventilatore. Maticna nema nikakav RGB i ne pise nigde da podrzava RGB 2.0 softwer do gigabyta 

Hvala puno!


 x8 na 4.0 je i vise nego dovoljno za 3070 i ne bi se nista trebalo osjetiti, ako i bude razlike, trebalo bi biti zanemarivo. Svakako pogledaj i druge ploce, mozda nije slucaj na svima isti, jer pcie 4.0 je uredno radio u x16 + nvme.

12 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Hvala za info. Vec sam narucio plocu i sve komponente. Samo cekam da stignu jos neke stvari.

 

3 godine
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

koliko je bitna single core snaga procesora za igre na 4k sa ukljucenim DLSS?

 

bez DLSS znam da je za igre na 4k skoro svejedno koji procesor sve dok nije zakucan na 100%, razlike nema ili je zanemariva 2%, ono 60 vs 62fps ryzen 2600 ili najnoviji 7600x

 

ali kad se ukljuci DLSS koliko znam tada se igra renderira na nizoj rezoluciji, na 2k ili 1080p a na tim rezolucijama pogotovo na 1080p se procesor osjeti

 

dakle npr ista grafa rtx3070 na 4k u cyberpunku sa npr ryzen 2600 dlss ultra perfomance VS intel 13600 dlss ultra perfomance, jel bi bilo znacajne razlike u fpsu...?

 

bilo bi dobro da se nađu neki testovi na 4k+dlss u igrama sa razlicitim procesorima (ja ne nalazim) umjesto pisanja nagađanja pretpostavki i misljenja "da sigurno ce se razlika osjetiti"

 

 

 

EDIT: nasao sam jedan video,

Can A Slow CPU Bottleneck DLSS Performance/FPS in Games?

na 4k sa istom grafom a razlicitim procesorima gotovo identican boost u perfomansama se dobije ukljucivanjem DLSSa, dakle razlike i dalje nema, ne moram mijenjati procesor cool

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.12.2022 8:22 (Petar hw).
 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Petar hw kaže...

koliko je bitna single core snaga procesora za igre na 4k sa ukljucenim DLSS?

 

bez DLSS znam da je za igre na 4k skoro svejedno koji procesor sve dok nije zakucan na 100%, razlike nema ili je zanemariva 2%, ono 60 vs 62fps ryzen 2600 ili najnoviji 7600x

 

ali kad se ukljuci DLSS koliko znam tada se igra renderira na nizoj rezoluciji, na 2k ili 1080p a na tim rezolucijama pogotovo na 1080p se procesor osjeti

 

dakle npr ista grafa rtx3070 na 4k u cyberpunku sa npr ryzen 2600 dlss ultra perfomance VS intel 13600 dlss ultra perfomance, jel bi bilo znacajne razlike u fpsu...?

 

bilo bi dobro da se nađu neki testovi na 4k+dlss u igrama sa razlicitim procesorima (ja ne nalazim) umjesto pisanja nagađanja pretpostavki i misljenja "da sigurno ce se razlika osjetiti"

 

 

 

EDIT: nasao sam jedan video,

Can A Slow CPU Bottleneck DLSS Performance/FPS in Games?

na 4k sa istom grafom a razlicitim procesorima gotovo identican boost u perfomansama se dobije ukljucivanjem DLSSa, dakle razlike i dalje nema, ne moram mijenjati procesor cool

 i dalje ti je nebitan CPU jer sav taj posao obavlja GPU

6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Zavisi od igre do igre, npr ovda dva zadnja Spidermena gutaju CPU za pobudalit, npr na mom 12700K skupa sa 3060ti, CPU je konstantno na cca 60-70% na bilo kojoj rezoluciji tako da pretpostavljam da bi stariji procesori bez problema bili na 100% što bi sigurno smanjilo fps-e. A kako čujem slična situacija je i sa Callisto protocol.

 

Ali na ovom linku što si dao nije mi baš jasan ovaj graf na 4:48 gdje je 18 game average, i vidiš da je razlika između najslabijega Ryzen 5 3600 i Ryzen 9 5900x čak 30% dok kasnije počne nabijat kako i nije tako velika razlika?

12 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Ja sam radio usporedbu Ryzen 5600 PBO 4450mhz vs i5 12400f 5.0ghz OC sa RTX 2060super/1080p high u Spidermanu.

15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Treba si testirat na low.Ram na intelu je ddr5 brži puno i dual rank vjerovatno, na rizi je single rank ddr4.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.12.2022 0:01 (dery).
12 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Zavisi kako i sta igras ja u vecini slucajeva peglam 1080p esports naslove gdje mi je bitniji sto stabilniji fps tu je intel sa 1%low dosta bolji. .Mogu reci iskreno da me je r5 5600 iznenadio da nije puno losiji od konkurencije barem sto se tice single player igara eto u spidermanu su gotovo izjednaceni razlike su u dlaku.Sumnjam da ram radi neku veliku razliku ryzen je na cl16 3200@ a intel na cl38 6000@.

 

 

Edit:Ovaj video potvrduje podvuceno sto sam napisao.

 

Evo Tomb Raider SMAA na x2 i vsync iskljucen.

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.12.2022 0:59 (MGloc).
3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
nikonja kaže...

 

Ali na ovom linku što si dao nije mi baš jasan ovaj graf na 4:48 gdje je 18 game average, i vidiš da je razlika između najslabijega Ryzen 5 3600 i Ryzen 9 5900x čak 30% dok kasnije počne nabijat kako i nije tako velika razlika?

 

upit je bio za 4K + DLSS, to na 4:48 je 1080 pe rezolucija za mobitele, kasnije su grafovi za 4k i 4k+dlss

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.12.2022 7:33 (Petar hw).
15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Dual vs single rank ram zna biti velika razlika u min fps-u,kako koja igra, znači stabilniji je dual rank.Ali neka si ti to lijepo prikazao da su ta dva proca jednaka.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.12.2022 11:45 (dery).
3 godine
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

neka si ti na pitanje o procesorima na 4k+dlss odgovorio sa ramom, neka 

 

ono, koliko krumpira mogu dobiti za 30kn u razlicitim trgovinama? tvoj odgovor: tri kile banana

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Petar hw kaže...

neka si ti na pitanje o procesorima na 4k+dlss odgovorio sa ramom, neka 

 

ono, koliko krumpira mogu dobiti za 30kn u razlicitim trgovinama? tvoj odgovor: tri kile banana

 Veze ti nemaš.Kad se nešto testira moraju biti isti parametri.Nemoj pizdekarat molim te.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.12.2022 16:45 (dery).
14 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
MGloc kaže...

Ja sam radio usporedbu Ryzen 5600 PBO 4450mhz vs i5 12400f 5.0ghz OC sa RTX 2060super/1080p high u Spidermanu.

 Ovo je usporedba in game filma.

 

Usporedba gameplaya ima ovdje

 

 

Nažalost ne i i5 12400F na 5 ghza.

12 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Treba dodat i to da je Ryzen znatno jeftinija platforma koja daje gotovo identične rezultate u usporedbi sa 12400f koji je klokan na 5.0ghz na ploči od skoro 2000kn i znatno skupljim ddr5 na 6000mhz. Ryzen je ovdje definitino pobjednik za osjetno manju lovu.

 
3 2 hvala 0
10 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ako ćemo realno nekakve primjere rezultata cpu a koje daje HU su uglavnom na stocku.

Kolega je lijepo izbenchao ryzen 5600 i 12400f koji clockan na 5.0gh koji je slabiji 1 posto od 12600k na stocku 

Doslovno bar 20 do 30 posto u pojedinim igrama što nije malo

Bero
Moj PC  
1 0 hvala 0
18 mjeseci
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Sto se tice price/perf ova kombinacija 12400f + b660 od 250+ eura nemaju veze s vezom, al sto se tice performansi dam mu ja 4080 da malo razvrti te sapunatore pa da vidimo kako stvari stoje 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
mislioc kaže...

Treba dodat i to da je Ryzen znatno jeftinija platforma koja daje gotovo identične rezultate u usporedbi sa 12400f koji je klokan na 5.0ghz na ploči od skoro 2000kn i znatno skupljim ddr5 na 6000mhz. Ryzen je ovdje definitino pobjednik za osjetno manju lovu.

 Nema tu skoro nikakve razlike uz to da se isto 5600 oc-a max uz najbrži ddr4 ram. 

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.12.2022 18:47 (dery).
18 mjeseci
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
dery kaže...
mislioc kaže...

Treba dodat i to da je Ryzen znatno jeftinija platforma koja daje gotovo identične rezultate u usporedbi sa 12400f koji je klokan na 5.0ghz na ploči od skoro 2000kn i znatno skupljim ddr5 na 6000mhz. Ryzen je ovdje definitino pobjednik za osjetno manju lovu.

 Nema tu skoro nikakve razlike uz to da se isto 5600 oc-a max uz najbrži ddr4 ram. 

 Aha tako je 😂

15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
ferdo_milin kaže...
dery kaže...
mislioc kaže...

Treba dodat i to da je Ryzen znatno jeftinija platforma koja daje gotovo identične rezultate u usporedbi sa 12400f koji je klokan na 5.0ghz na ploči od skoro 2000kn i znatno skupljim ddr5 na 6000mhz. Ryzen je ovdje definitino pobjednik za osjetno manju lovu.

 Nema tu skoro nikakve razlike uz to da se isto 5600 oc-a max uz najbrži ddr4 ram. 

 Aha tako je 😂

Baš se nešto čini da je razlika nenormalna.Odudara iskače ističe se stvarno taj intel čudo jedno neviđeno. Šta jest jest znaš znanje.

Sve isti kur.. vama bi i maglu prodali samo nek se zove intel.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.12.2022 22:46 (dery).
16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
dery kaže...
ferdo_milin kaže...
dery kaže...
mislioc kaže...

Treba dodat i to da je Ryzen znatno jeftinija platforma koja daje gotovo identične rezultate u usporedbi sa 12400f koji je klokan na 5.0ghz na ploči od skoro 2000kn i znatno skupljim ddr5 na 6000mhz. Ryzen je ovdje definitino pobjednik za osjetno manju lovu.

 Nema tu skoro nikakve razlike uz to da se isto 5600 oc-a max uz najbrži ddr4 ram. 

 Aha tako je 😂

Baš se nešto čini da je razlika nenormalna.Odudara iskače ističe se stvarno taj intel čudo jedno neviđeno. Šta jest jest znaš znanje.

Sve isti kur.. vama bi i maglu prodali samo nek se zove intel.

 

Ma sve je to 2% gore-dolje, nebitno

7 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
dery kaže...
ferdo_milin kaže...
dery kaže...
mislioc kaže...

Treba dodat i to da je Ryzen znatno jeftinija platforma koja daje gotovo identične rezultate u usporedbi sa 12400f koji je klokan na 5.0ghz na ploči od skoro 2000kn i znatno skupljim ddr5 na 6000mhz. Ryzen je ovdje definitino pobjednik za osjetno manju lovu.

 Nema tu skoro nikakve razlike uz to da se isto 5600 oc-a max uz najbrži ddr4 ram. 

 Aha tako je 😂

Baš se nešto čini da je razlika nenormalna.Odudara iskače ističe se stvarno taj intel čudo jedno neviđeno. Šta jest jest znaš znanje.

Sve isti kur.. vama bi i maglu prodali samo nek se zove intel.

 A koja je tocno tvoja poanta u intel temi? Dosel si u intel club hvalit ryzena?

 

btw nisu svi na budgetu :D

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.12.2022 0:32 (Zwer54).
15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Dolaze se ljudi tješit vamo
18 mjeseci
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Tesko zacjeljuju rane koje im je 2600k nanio, neka se tjese 

 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Dolaze vidjet koji je socket aktualan ovaj tjedan kod Intela 

Moj PC  
7 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
ferdo_milin kaže...

Tesko zacjeljuju rane koje im je 2600k nanio, neka se tjese 

 Još se oporavljamo mi fanbojsi bolesni na teškim smo drogama.

segregator kaže...

Dolaze vidjet koji je socket aktualan ovaj tjedan kod Intela 

   uz brojanje malih i velikih jezgri uvijek intel iznenadi ma čudo neviđeno

kradem mine iz minskog polja
9 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

ima li netko kombinaciju i5 12600 k, be quiet dark rock pro 4 za hlađenje u define 7 kućištu. grafa će za početak biti stara rx 580 8 GB. kakvo je hlađenje? opcija mi je i7 12700 umjesto navadenog proca. molim komentar.

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
scardobula kaže...

ima li netko kombinaciju i5 12600 k, be quiet dark rock pro 4 za hlađenje u define 7 kućištu. grafa će za početak biti stara rx 580 8 GB. kakvo je hlađenje? opcija mi je i7 12700 umjesto navadenog proca. molim komentar.

 i jedan i drugi su ti bacanje love. 12400F ti je 10% sporiji u gamingu od 12600k, a pogledaj koliko je skuplji

 

osim ako ti racunalo ne sluzi za neki rad od kojega dobivase neku lovu

 

za gaming, CPU je najvece bacanje love od svih komponenata, za razliku izmedu 12400f i 12600k kupis rang  jacu graficku, gdje ces dobiti puno vise od 10% performansi koje dobijes na procesoru

6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Istina, ako ti je samo za nabijat igrice onda procesor ima marginalnu ulogu, tako da će bilo koji iz zadnjih par generacija bit više nego dobar. Ako te žulja ić na novu generaciju (što nas sve žulja ako se nećemo lagat) onda sve ovisi koliko imaš para, ali više se isplati 13600k nego 12700k a uz to čak je malo i jeftiniji. Uzmeš jednu Z690 ploču koje se da dobit sada već za ok cijene, a  za uštedu gurneš DDR4 umjesto DDR5.

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.12.2022 20:31 (nikonja).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice