Intel Club (opća tema o procesorima) izdvojena tema

poruka: 13.725
|
čitano: 2.104.741
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Avalanche kaže...
metallic kaže...

To stoji, ali trend potrosnje nikako nije dobar.

 

Potrosnju svakako prati zagrijavanje, a tu dosta ekipe kiksa sa krs kucistima i rashladnim rjesenjima.

 

Zar ne?!

 Pa generalno danas ako se kupuje novo kuciste vec sva po defaultu vecinom imaju mesh front panele i puno prostora za ugradnju ventilatora, 3 x 120mm na front panelu je sada vec na skoro svakom kucistu dostupno. Tako da to ekipa sa starijim sistemima bi trebala obratiti pozornost, ali poglavito zbog grafi jer one u gamingu najvise griju.

Da, ali...

 

Vidjam ekipu koja odma rokne vodeni radijator aio za CPU na front panel i ugusi sve unutra. Jer eto.

Survivor - eye of the tiger
14 godina
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Avalanche kaže...
metallic kaže...

To stoji, ali trend potrosnje nikako nije dobar.

 

Potrosnju svakako prati zagrijavanje, a tu dosta ekipe kiksa sa krs kucistima i rashladnim rjesenjima.

 

Zar ne?!

 Pa generalno danas ako se kupuje novo kuciste vec sva po defaultu vecinom imaju mesh front panele i puno prostora za ugradnju ventilatora, 3 x 120mm na front panelu je sada vec na skoro svakom kucistu dostupno. Tako da to ekipa sa starijim sistemima bi trebala obratiti pozornost, ali poglavito zbog grafi jer one u gamingu najvise griju.

Mesh i 120mm ventovi? Bas cool... So 2010.....

20 mjeseci
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Da to je problem ako se ne stavi u push pull AIO ako je na front panelu da bolje šiba zrak u kuciste jer ako samo prednji ventovi tuku u radijator zatuši se taj airflow koji bi trebao puhati kroz kuciste.

 

Zrak koji izlazi iz radijatora je ionako oko 2c iznad ambijentalne temperature pa taj dio nema veze oko hladenja jer ionako hladi grafu koja je na 65-70c

 
0 0 hvala 0
20 mjeseci
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
ansha kaže...
Avalanche kaže...
metallic kaže...

To stoji, ali trend potrosnje nikako nije dobar.

 

Potrosnju svakako prati zagrijavanje, a tu dosta ekipe kiksa sa krs kucistima i rashladnim rjesenjima.

 

Zar ne?!

 Pa generalno danas ako se kupuje novo kuciste vec sva po defaultu vecinom imaju mesh front panele i puno prostora za ugradnju ventilatora, 3 x 120mm na front panelu je sada vec na skoro svakom kucistu dostupno. Tako da to ekipa sa starijim sistemima bi trebala obratiti pozornost, ali poglavito zbog grafi jer one u gamingu najvise griju.

Mesh i 120mm ventovi? Bas cool... So 2010.....

 Ti ako volis pecnice kupuj pecnice, solid paneli su stvar proslosti cak je i NZXT odbacio taj trend koji je bio zakleti protivnik.

14 godina
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Avalanche kaže...
ansha kaže...
Avalanche kaže...
metallic kaže...

To stoji, ali trend potrosnje nikako nije dobar.

 

Potrosnju svakako prati zagrijavanje, a tu dosta ekipe kiksa sa krs kucistima i rashladnim rjesenjima.

 

Zar ne?!

 Pa generalno danas ako se kupuje novo kuciste vec sva po defaultu vecinom imaju mesh front panele i puno prostora za ugradnju ventilatora, 3 x 120mm na front panelu je sada vec na skoro svakom kucistu dostupno. Tako da to ekipa sa starijim sistemima bi trebala obratiti pozornost, ali poglavito zbog grafi jer one u gamingu najvise griju.

Mesh i 120mm ventovi? Bas cool... So 2010.....

 Ti ako volis pecnice kupuj pecnice, solid paneli su stvar proslosti cak je i NZXT odbacio taj trend koji je bio zakleti protivnik.

Lol, ne, to sta ti spominjes je pecnica, vecina mesh-eva su vrlo restriktivni sta se airflow-a tice. U 2022. imamo kucista kao FD Torrent, bez mesha da gusi airflow i sa velikim ventovima koji rade posteni propuh. Mesh i 3x120 su klasika, al daleko od idealnog za dobar propuh...

20 mjeseci
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
ansha kaže...

Lol, ne, to sta ti spominjes je pecnica, vecina mesh-eva su vrlo restriktivni sta se airflow-a tice. U 2022. imamo kucista kao FD Torrent, bez mesha da gusi airflow i sa velikim ventovima koji rade posteni propuh. Mesh i 3x120 su klasika, al daleko od idealnog za dobar propuh...

 

Mesh pečnica?

Pricas bajke o tom Torrentu a kučište je nista posebno. Sva čar je u tome kaj dolazi nakrcano ventovima, spram nekih drugih po defaultu, i vidis u Gamers Nexus testu kada ih sve testira sa Noctuama kako stvari stoje. U dosta testova nije prvo, a niti tamo gdje vodi to je nezamjetna razlika kada gledamo top konkurente.

 

Najveci problem kučištu naprave loši dust filteri, ovo jel mesh ili je veci prorez je nebitno.

 

 

14 godina
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Avalanche kaže...
ovo jel mesh ili je veci prorez je nebitno.

 

 

Blavo, lupi se tacnom...

20 mjeseci
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Bolje da se informiras prije rasprave

 

 
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ništa, kako je krenulo open bench s dodatnim karikama za ventove u klimatiziranoj prostoriji sa spremnicima tekućeg dušika za prvu pomoć.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Vrlo vjerojatno Raptor Lake, osim zelenog to je Alder Lake sa dodane četri E jezgre na svaki izlistani i5 proc.

 

https://videocardz.com/newz/intel-13th-gen-core-raptor-lake-s-lineup-leaks-out-4-to-24-cores-and-three-different-dies

 

 

 

Za zeleno isti TDP hm, pa četri dodatne E jezgre ne oduzimaju nego po logici samo dižu TDP u Multithread CPU situaciji.

 

Hm ak je to točno, onda nije samo zeleno onako čisti Alder Lake+dodane E jezgre.

 

 "It is revealed that there are three dies, and only the 13th Gen Core i9 series are to feature two clusters of Efficient cores.This is supposedly the only new die in the Raptor Lake series. There should be three SKUs based on this silicon: 13900K, 13900KF, 13900 and 13900F. With the F variants offering no integrated graphics. The leaker is not providing the full clock specs, but the no-K series appear to be 1 GHz slower (base clock)"

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.8.2022 22:03 (rambox).
Moj PC  
0 0 hvala 0
20 mjeseci
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

U novom testu procesora u Spiderman remaster igri DDR5 je pokazao divovske boost-ove na Alder Lake-u na 1080p i 1440p, narocito u scenarijima kada se koristi Ray Tracing.

 

10% je jači i 3200c14 vs 3800c19, a isto tako i PCI-e 4.0 10% jači od PCI-e 3.0

 

Dobra stvar za vidjeti DDR5 da pokazuje zube i prednosti spram DDR4, dok se na Intel sistemima DDR5 vec poprilicno usavrsio i memorija se nabija preko 7GHz i latencije spustaju sve do 45ns..

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Okvirna potvrda, onog kaj se ranije napisalo oko i5 13400 i i5 13500.

 

https://www.techpowerup.com/298207/boost-frequencies-of-the-all-important-core-i5-13400-and-i5-13500-revealed

 

Ali čini se da su boost frekvencije niže na i5 13500.Kao primjer "stari i5 12500", na kojem je maksimalni singlecore turbo 4.6ghz.Vezano za i3 13400, 4ghz to može bit samo all core boost ili isto kao i kod starog i5 12400.

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.8.2022 13:34 (rambox).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ohaj, zanima me dal je i5 12600K ok za 3070 te eventualno kasniji upgrade na 3080 ili šta će već bit isplativo? 1440p gaming. Cijene su pale pa škicam strane shopove za neku konfu. 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

I više nego ok bez problema s njim ide 4000 serija

Bero
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
gocc01 kaže...

Ohaj, zanima me dal je i5 12600K ok za 3070 te eventualno kasniji upgrade na 3080 ili šta će već bit isplativo? 1440p gaming. Cijene su pale pa škicam strane shopove za neku konfu. 

Bilo koju grafu 12600K gura bez problema... 

6 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Evo ja kupio Thermalright-ov BCF (Bending correct frame) i stavio ga na 12700k, cijena smješna cca 8 eur na Aliexpresu.

A sad razlike, u idlu skoro pa nema neke razlike (1-2C niže), u normalnom radu Lightroom, Premier Pro, igrice... temp su pale za cca 5-6C, i u full loadu (večinoma fpu ali avx benchmarki) gdje se moj NHU12S borio sa 100C i thermal throttlingom, je sada palo na 91 i stabilno drži, tako da sam za tih mizernih 8 eur iskreno zadovoljan sa rezultatima i mogu preporučit svima.

 

Da napomenem da sam zaključao LPD na 200W jer je inače vukao do cca 235-240W šta moje hlađenje nema šanse da ohladi, a mislim da se i vodeno muči sa 240W. Razlike u performansama su mizerne nakon ograničavanja na 200W.

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.9.2022 10:02 (nikonja).
Moj PC  
2 0 hvala 2
14 godina
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
nikonja kaže...

Evo ja kupio Thermalright-ov BCF (Bending correct frame) i stavio ga na 12700k, cijena smješna cca 8 eur na Aliexpresu.

A sad razlike, u idlu skoro pa nema neke razlike (1-2C niže), u normalnom radu Lightroom, Premier Pro, igrice... temp su pale za cca 5-6C, i u full loadu (večinoma fpu ali avx benchmarki) gdje se moj NHU12S borio sa 100C i thermal throttlingom, je sada palo na 91 i stabilno drži, tako da sam za tih mizernih 8 eur iskreno zadovoljan sa rezultatima i mogu preporučit svima.

 

Da napomenem da sam zaključao LPD na 200W jer je inače vukao do cca 235-240W šta moje hlađenje nema šanse da ohladi, a mislim da se i vodeno muči sa 240W. Razlike u performansama su mizerne nakon ograničavanja na 200W.

Uz ogranicavanje power, obavezno ga i undervoltaj, te sad performanse sa undervoltom mozes imat i sa recimo 160W....

2 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Moze mala pomoć ,na asus rog strix z590 f maticnoj jel treba i 4 pinski kabal ustekat ili samo 8pinski kabal od napajanja?
 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Cro0212 kaže...
Moze mala pomoć ,na asus rog strix z590 f maticnoj jel treba i 4 pinski kabal ustekat ili samo 8pinski kabal od napajanja?

Ako imas ustekaj, ako ne, trebalo bi radit i sa jednim 8 pinksim...

2 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Imam samo 8pin, znaci radit ce onda i sa 8pin.
14 godina
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Cro0212 kaže...
Imam samo 8pin, znaci radit ce onda i sa 8pin.

 Da

2 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Radi, moze jos mala pomoc, znaci sve sam instalirao al mi na ram memoriji pise 16 gb, (15,8gb iskoristivo)
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.9.2022 12:50 (Cro0212).
14 godina
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Cro0212 kaže...
Radi, moze jos mala pomoc, znaci sve sam instalirao al mi na ram memoriji pise 16 gb, (15,8gb iskoristivo)

Ukratko - sve je normalno, ne sekiraj se...

16 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)
AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
rambox kaže...

 kak se nema dalje što komentirat

očito je da su krenuli amd primjerom, pa kad amd može u novu 5xxx seriju stavljat prastaru zen2 arhitekturu i to još okrljaštenu, valjda su i u intelu pomislili zašto ne bi stavili ovu prošlu na slabije modele, po uzoru na konkurenciju 

10 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Intel servira staru ali ispoliranu seriju za oproštaj od ddr4 memorije. Ali su bar ostavili opciju za jednu i drugu memoriju.

Amd se nece igrat i odmah prelaze na ddr5 međutim perfomanse će reći svoje.

Bero
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
picajzla0707 kaže...
kak se nema dalje što komentirat

očito je da su krenuli amd primjerom, pa kad amd može u novu 5xxx seriju stavljat prastaru zen2 arhitekturu i to još okrljaštenu, valjda su i u intelu pomislili zašto ne bi stavili ovu prošlu na slabije modele, po uzoru na konkurenciju 

Da ali ti ne kužiš detalje, pa kad sve staviš na vagu zapravo si sa Raptor Lake napravil korak nazad.

 

Alder Lake original

 

- bilo je opcija za potjerat AVX512, jer ga eto nisu potpuno ubili

 

https://www.tomshardware.com/news/how-to-pick-up-an-avx-512-supporting-alder-lake-an-easy-way

 

Alder Lake nova 13 serija

 

- AVX512 je mrtav

 

- dodali još E jezgri

 

Raptor Lake 13 serija

 

- AVX512 je mrtav 

 

- samo su dodali više CPU Cache-a

 

- povečali CPU frekvencije

 

- dodali još E jezgri, za gejming potpuno beskorisne

 

AVX512 može biti vrlo koristan, ili ako se iskoristi pa eto samo jednog gejmerskog primjera.Ali Intel na Desktopu AVX512 više ne zanima, i onda se čudimo da Intel djeluje/posluje kao pijani Magarac.

 

https://wccftech.com/amd-zen-4-avx-512-major-benefits-in-emulators-such-as-yuzu-citra-xenia-vita3k/

Bero_ng95 kaže...

Intel servira staru ali ispoliranu seriju za oproštaj od ddr4 memorije. Ali su bar ostavili opciju za jednu i drugu memoriju.

Amd se nece igrat i odmah prelaze na ddr5 međutim perfomanse će reći svoje.

Cijene DDR5 memorije su znatno pale, i to više nije nikakav ogroman problem za AM5 socket.

 

AMD-u se nikud nije žurilo, i sad znamo da stari ddr4 nikad niti nije bio opcija za novi AM5 socket.

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.9.2022 16:36 (rambox).
10 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ista stvar se dogodila skok sa fx serije na ryzen. Tako da ako nista bit ce dobra pologa cjela platforma za next serije...

Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Evo malo leakanih benchova mid range-a:
https://wccftech.com/intel-core-i5-1...s-price-range/

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Early Core i9-13900K performance review displays incredible multi-core prowess, lower power draw, and cooler temps vs the Core i9-12900K - NotebookCheck.net News

 

EJ Hardware found that the Core i9-13900K consumed much less power and ran demonstrably cooler than the Core i9-12900K at the same clock speeds.

 

Zanimljivo, očito su poštimali neke stvari, sad treba samo pričekat da oba tabora gurnu procesore u prodaju pa da vidimo realne testove, u svakom slučaju zanimljiv kraj godine nas čeka. Šteta jedno da cijene svega živog idu ludo gore tako da bi znala sama cijena procesora+mb imat jako velik utjecaj na prodaju.

Moj PC  
2 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice