Intel Club (opća tema o procesorima) izdvojena tema

poruka: 13.725
|
čitano: 2.099.381
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
6 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ma govorite šta očete ali možda 10% vas ovde (ako i toliko) je upgrejdalo procesor na istoj ploči, velika večina kad želi mjenjat, proda staro komplet cpu + mobo i kupi novo, i to te dođe marginalno više nego da samo promjeniš cpu na isto ploči, a razlika u performansama je nebo zemlja.

Al ej svakome svoje!

Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Ha čuj, kao dodatna opcija je svakako plus, isto kao što je kod intela bio plus igpu.
Koliko god malo ljudi to koristilo
15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Netherwind kaže...
MGloc kaže...

Pa kupi onda i5 6400/7600K bez HT i vozi.Pazi ti njega njemu ne treba HT.

Gdje da kupim to staro željezo? Kod cigića nekog?

Ne smeta meni HT već rupetina u prodajnoj liniji, imamo 2/4 procesore pa 4/8, prvi dođe 500kn drugi 900kn. Ok je imati 16 verzija i3 procesora ali nedaj bože da netko poželi 4/4 porc za 700kn.

Ja ti poklonim ovaj i7-7700 (za ploču ćeš se morati snaći), sve što tražim za uzvrat je razglednica ;-)
Ali si mi sumnjiv sa tri mjeseca staža na forumu.

Uređivano: I to uopšte nisu stara željeza.

Poruka je uređivana zadnji put uto 14.6.2022 13:07 (Envy).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Envy kaže...

Ali si mi sumnjiv sa tri mjeseca staža na forumu.

Dupli profil, ali za sada ga sustav ne prepoznaje. Odat će se bez brige, a onda leti. 

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
picajzla0707 kaže...
Ha čuj, kao dodatna opcija je svakako plus, isto kao što je kod intela bio plus igpu.
Koliko god malo ljudi to koristilo

Daleko od toga, idealno bi bilo da možeš gurat istu matičnu kroz bar 10 godina, ali meni to ipak nije presudna činjenica kad kupujem CPU kao što neki AMD-ovci navode kao najveći razlog za vijernost AMD-u. Prvenstveno su to performanse u odnosu na uloženo, i trenutno je Alder Lake tu na vrhu, a sad šta će bit krajem godine kad AMD predstavi svoje konjičke mi nije ni bitno jer sam početkom godine složio konfiguraciju sa 12700k i sad sam miran sigurno 5-6 godina.

 

Ali hvala bogu da postoji konkurencija jer boga pitaj gdje bi bili danas da AMD spava i ne gura razvoj.

6 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ova ista priča traje već 4 godine. Ouroboros.

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.6.2022 17:59 (cvaja997).
Moj PC  
0 1 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Koja je vizualna razlika u performansama i u kojim aplikacijama između 12900K i 12700K? Je li 12900K  nužan kao future proof?

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
soulwire kaže...

Koja je vizualna razlika u performansama i u kojim aplikacijama između 12900K i 12700K? Je li 12900K  nužan kao future proof?

 12900k ti treba ako koristiš neke profi aplikacije za video obradu i sl. i5 12600k ti je dovoljan za gaming i sve ostalo.

14 godina
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
pqweasdyxc kaže...
soulwire kaže...

Koja je vizualna razlika u performansama i u kojim aplikacijama između 12900K i 12700K? Je li 12900K  nužan kao future proof?

 12900k ti treba ako koristiš neke profi aplikacije za video obradu i sl. i5 12600k ti je dovoljan za gaming i sve ostalo.

Naravno da ne treba, 12900K je brzi, al 12600K je isto zvijer za te namjene... 

14 godina
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
soulwire kaže...

Koja je vizualna razlika u performansama i u kojim aplikacijama između 12900K i 12700K? Je li 12900K  nužan kao future proof?

Ne, 12900K nije nista vise future proof od 12700K. Jos bolje je uzeti 12600K a razliku usmjerit u bolji gpu...

10 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
@Soulwire
Ista priča se je potezala i prije nekih desetak godina u vezi 2600k, 3770k, 4770k i njihove slabije i5 i i3 braće. Uglavnom razlika danas između 12600k, 12700k i 12900k je puno minornija jer ovaj prvi doslovno pogoni bez problema i najjače grafike dok i3 i i5 iz ranijih vremena to nisu mogli.
14 godina
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Chico12 kaže...
@Soulwire
Ista priča se je potezala i prije nekih desetak godina u vezi 2600k, 3770k, 4770k i njihove slabije i5 i i3 braće. Uglavnom razlika danas između 12600k, 12700k i 12900k je puno minornija jer ovaj prvi doslovno pogoni bez problema i najjače grafike dok i3 i i5 iz ranijih vremena to nisu mogli.

Nikad se kod Intela nije dogodilo ovo sta se dogodilo sa Alder-om, prvi puta je i5 jaci od najjacih procesora prethodne generacije tj. i7 i i9...

Razlika u gaming performansama izmedju 12600K i 12900K je prvenstveno zbog razlike u taktu, a to se rijesi posto svaki ide na 5ghz all-core na zraku...

5 godina
neaktivan
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

U kojim situacijama bi više jezgri pomoglo?

I 12900K postiže 70C+ u loadu. To mi predstavlja veći problem jer nemam klimu. Budu li takve temperature zabrinjavajuće?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Jel tebe zanima samo gaming ili? Koliko sam te shvatio po prvom postu, ne interesira te samo gaming nego si spominjao i neke aplikacije. Ako je samo gaming, onda si dobar i sa i5, ako radiš korisne i lukrativne stvari koje iskorištavaju što brži CPU, onda je i9 bolji. Tako da, koliko para ti se troši i što bi radio ti je faktor.

5 godina
neaktivan
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
itomic009 kaže...

Jel tebe zanima samo gaming ili? Koliko sam te shvatio po prvom postu, ne interesira te samo gaming nego si spominjao i neke aplikacije. Ako je samo gaming, onda si dobar i sa i5, ako radiš korisne i lukrativne stvari koje iskorištavaju što brži CPU, onda je i9 bolji. Tako da, koliko para ti se troši i što bi radio ti je faktor.

 Trebao bi brz proc za programiranje u Visual Studiu. Mislim da mi treba čim više jezgri moguće. Imam neki test https://www.pugetsystems.com/pic_disp.php?id=71617&width=800 i tu se vidi da 12900 uz DDR5 je dosta brži od 12700 i 12600.

No s druge strane me muče velike temprature tog proca. Rad bi mogao biti nemoguć u takvim uvjetima.

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.6.2022 11:33 (soulwire).
14 godina
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
soulwire kaže...

U kojim situacijama bi više jezgri pomoglo?

I 12900K postiže 70C+ u loadu. To mi predstavlja veći problem jer nemam klimu. Budu li takve temperature zabrinjavajuće?

Kakvih 70, kod 12900K ako ga opteretis na 100% tipa rendering, 90°C je normalna temperatura sa vodenim hladjenjem. Ni 90°C na duze vrijeme nije nimalo zabrinjavajuca temperatura...

5 godina
neaktivan
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
ansha kaže...

Kakvih 70, kod 12900K ako ga opteretis na 100% tipa rendering, 90°C je normalna temperatura sa vodenim hladjenjem. Ni 90°C na duze vrijeme nije nimalo zabrinjavajuca temperatura...

 Za proc nije, ali za prostoriju jeste.

Koji bi air kuler bio dobar za 12900 ?

14 godina
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
soulwire kaže...
ansha kaže...

Kakvih 70, kod 12900K ako ga opteretis na 100% tipa rendering, 90°C je normalna temperatura sa vodenim hladjenjem. Ni 90°C na duze vrijeme nije nimalo zabrinjavajuca temperatura...

 Za proc nije, ali za prostoriju jeste.

Koji bi air kuler bio dobar za 12900 ?

Za 12900K nijedan air cooler nije idealan, throttleanje na stocku pri zahtjevnom workloadu.. To znaci konstantnih 100°C ljeti i padanje takta..

Grijanje prostorije nije nikakav faktor, zanemarivo...

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.6.2022 11:53 (ansha).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
ansha kaže...

Grijanje prostorije nije nikakav faktor, zanemarivo...

 Možeš li objasniti? Neće li ta toplina na 100C otići u prostoriju ?

10 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
soulwire kaže...
ansha kaže...

Grijanje prostorije nije nikakav faktor, zanemarivo...

 Možeš li objasniti? Neće li ta toplina na 100C otići u prostoriju ?

 Oce, zato trebas imat propuh ili klimu.

13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
soulwire kaže...

I 12900K postiže 70C+ u loadu. To mi predstavlja veći problem jer nemam klimu. Budu li takve temperature zabrinjavajuće?

 Krivu metriku gledaš, temperatura procesora je nebitna za grijanje prostorije, gledaj potrošnju, a koliko vidim, u heavy loadu 12900K vuče između 125-241W.

Računaj da je to rang potrošnje prosječnog televizora od nekih 50+", a ne sjećam se da je itko ikad gasio televizor da ohladi prostoriju.

Pravi je problem pronaći adekvatno hlađenje za proc, pogotovo ljeti ako nemaš klime.

 

Say hello to my little friend
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
soulwire kaže...
ansha kaže...

Grijanje prostorije nije nikakav faktor, zanemarivo...

 Možeš li objasniti? Neće li ta toplina na 100C otići u prostoriju ?

Ma da, ako tebe sekira "grijanje" prostorije od procesora, onda tu ne valjaju neke druge stvari . Nemaš se ti što sekirati oko prostorije osim ako to nije neka extremna situacija. Za taj CPU ne štedi na dobrom vodenom hlađenju i to je to. Koliko kvadrata ima ta prostorija te što se drugo nalazi tu i odvija (jel to spavaća, radna, dnevna)?

14 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Nije sam CPU, uz solidnu grafu ode komp na 400W izlazne topline u prostoriju. Pa ak je još na to spojen TV od 50+" ode to na 500 w. Nemojte me zezati da se to ne osjeti i da ne treba klimu spuštati na niže.

I sad kad dođu nove nvidije koje će u srednjoj klasi same izbacivati 400W pa sve do 800W za top modele, nitko mi nemere pričat da se to ne osjeti. Za zimu super.

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.6.2022 12:47 (forumaš).
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Momak je rekao da mu treba za rad u Visual Studiu.

12900K ima znatno manju potrošnju u gamingu nego u heavy loadu, čak i kad uzmemo u obzir konkurentne procesore.

 

Sumnjam da će lega igrat Cyberpunk dok mu se nešta kompajlira, a ako bude to radio valjda mu je i samom jasno da traži vraga.

Say hello to my little friend
12 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
forumaš kaže...

Nije sam CPU, uz solidnu grafu ode komp na 400W izlazne topline u prostoriju. Pa ak je još na to spojen TV od 50+" ode to na 500 w. Nemojte me zezati da se to ne osjeti i da ne treba klimu spuštati na niže.

I sad kad dođu nove nvidije koje će u srednjoj klasi same izbacivati 400W pa sve do 800W za top modele, nitko mi nemere pričat da se to ne osjeti. Za zimu super.

Rekao je samo o procesoru i zamara se samo koliko ce CPU utjecat na sobu.

A taj CPU mu treba za posao.

Jedina mu je druga opcija uzet puno slabiji CPU ako zeli osjetit razliku u prostoriji. No za grijanje sobe je dobio odgovor da se ne zamara previse o tom, pogotovo kad gleda razliku izmedu 12700k/12900k.

 

Uglavnom soulwire biti ce ti isto grijanje u sobi, bez obzira koji cooler stavis na procesor.

Pa ako je 12900k bio 96°C pa ugradio si mega hladnjak pa je sad temp 55°C dok radi full snagom, efekt u sobi je isti.

To znaci da hladnjak efikasno preuzima toplinu na sebe sa procesora, ali ta energija ce idalje zavrsit u sobi, samo u tom slucaju preko hladnjaka, a ne direkt sa procesora.

 

 

 

 

 

 

Ubi bene, ibi patria.
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.6.2022 14:07 (Et_Tu_Brute?).
10 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Udaljiš kućište da nije preblizu tebe i mir Božji i9 12900k je pun pogodak sam će sebe isplatit na duzi period.

Kućište će temperaturu bacit cca pola metra od sebe. Nema straha od grijanja prostora pa makar radio u 6m2 . E sad ako imaš u malom prostoru 10 računala i nemate klimu računala i atmosferski zrak će učinit svoje i bit će vruće.

Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

I kako su kolege rekli uz taj cpu obavezno kvalitetno vodeno hlađenje.

Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
itomic009 kaže...

Ma da, ako tebe sekira "grijanje" prostorije od procesora, onda tu ne valjaju neke druge stvari . Nemaš se ti što sekirati oko prostorije osim ako to nije neka extremna situacija. Za taj CPU ne štedi na dobrom vodenom hlađenju i to je to. Koliko kvadrata ima ta prostorija te što se drugo nalazi tu i odvija (jel to spavaća, radna, dnevna)?

 Spavaća i radna spojena, relativno mala.

 

Bero_ng95 kaže...

Udaljiš kućište da nije preblizu tebe i mir Božji i9 12900k je pun pogodak sam će sebe isplatit na duzi period.

Kućište će temperaturu bacit cca pola metra od sebe. Nema straha od grijanja prostora pa makar radio u 6m2 . E sad ako imaš u malom prostoru 10 računala i nemate klimu računala i atmosferski zrak će učinit svoje i bit će vruće.

 To je problem. U ljetim mjesecima nikako da zrak ohladi prostoriju jer je već ionako vruć .Toplina se nabije unutra.

10 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Bero_ng95 kaže...

Udaljiš kućište da nije preblizu tebe i mir Božji i9 12900k je pun pogodak sam će sebe isplatit na duzi period.

Kućište će temperaturu bacit cca pola metra od sebe. Nema straha od grijanja prostora pa makar radio u 6m2 . E sad ako imaš u malom prostoru 10 računala i nemate klimu računala i atmosferski zrak će učinit svoje i bit će vruće.

 Nema logike, znaci svaki dan je +30, nema klime i mala prostorija, na to nadodas proc koji ce nonstop radit na 80+c, jedino ak je tebi normalana sobna temperatura 30c.

21 mjesec
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Nemora se ništa brinuti za temperaturu prostorije. 12900k i da mu radi na 90c na 360mm aio koje je na kvalitetnom airflow kučištu nece zagrijavati vodu preko 50c, a zrak koji ce ispuhivati radijator nebude više od 5-6 stupnjeva iznad ambijentalne temperature tako da je good to go.

 
0 1 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice