Intel Club (opća tema o procesorima) izdvojena tema

poruka: 13.725
|
čitano: 2.103.169
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
16 godina
neaktivan
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
rambox kaže...

pa potpuno ignorirat činjenice i pravit se tošo 

 istina, danas živimo u društvu gdje se pojam "argument" i "činjenica" prostituira, te ga svaka kreatura koristi za svoj sadomazo...

jel oni ravnozemljaši na megafon urlaju da imaju argumente i činjenice?

jesu.

tako i sve ostalo. moj fakt/argument/činjenica je da sam zadnja dva Intel računala sastavio i sve je bilo plug&play.

dobro...nisam naveo da sam do tada od vremena K5, K6, K7 uživao na advans-ode živci-divajsis  arhitekturi. 

 

Jedino što je šljakalo kako spada su jeftini  APUi. To im je bio dobar potez i skok.

sjećam se kao da je bilo jučer...ovakve klipiće šerali i između sebe se hvalili tko je kupio veći cooler za Athlona.

Dobra stara vremena.

 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
10 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
rambox kaže...
torrente kaže...

Lijepo je to sve, samo ja sam ušao u pozne godine i nemam više tog entuzijazma, da se nezaposlen probudim u podne i onda do ponoća flešam biose.

Ili svako 15 dana svane nova rupa i čekaj windows zakrpu, kao i sada na relaciji windows 11 / AMD.

 

Zbilja nemam vremena. Zadnja dva računala sam slagao Intel i Nvidiu. Prvi puta u životu da je sve od prvi radilo nakon sklapanja.

Bitan je to današnji faktor za nas penziće.  Želim da nešto radi od prve...zaposlen sam i plaćam svakog vraga skuplje, samo da me ne smara.

 

Tako u svim ovim điđama sa foruma...nekada seedbox , filezila...danas platim Netflix jer mi se gleda sada/odmah i da je stabilno.

 

Al ruku na srce, lijepo je imati iskustvo iz mlađih dana.  Cooleri, paste, primari slave, secondari master...svi mi ovuda imamo li-la solidno iskustvo, ali nekima se više ne da zajebavat.  

 

 

 

"Ma da lip je bit prestar", pa potpuno ignorirat činjenice i pravit se tošo da je Intel nonstop baš super.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/intel-club-opca-tema-o-procesorima/202738.aspx?page=373&jumpto=6453570&sort=asc&view=flat

 

Plačat duplo za smeče, može i to pod stare dane ali velika večina ljudi to ne radi fučkaj ga sad.Da ne buš rekel da ti nisam dao primjera, eto ti dolnji linkovi ili samo činjenice fučkaj ga sad.Ak pod stare dane ignorioraš činjenice, onda eto možemo reč da je Dubrovnik u Crnoj Gori pa nema frke.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opca-tema/249569.aspx?page=920&jumpto=6410088&sort=asc&view=flat

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opca-tema/249569.aspx?page=917&jumpto=6404708&sort=asc&view=flat

 

Vezano za žuto slabo pratiš ono najbitnije, dakle segment gdje se vrti velika lova zato sam dal link ili pitaj serversku CPU ekipu.

 Pišeš gluposti i linkaš sebe gdje linkaš sebe gdje si linkao sebe gdje si pisao budalaštine.

Ovo me gadno smara i molim te da se tornjaš u AMD temu pa tamo smaraj svoje istomišljenike.

 

Tamo imaš samo na zadnjoj stranici trojicu ljubitelja AMD-a koji imaju problema s platformom pa ih pouči kako ta superiorna platforma treba raditi. 

AMD prljavi, pokvareni bugoviti gadovi
15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
ansha kaže...
Envy kaže...
* * *

(1) Mozes ugasiti P jezgre i  normalno koristit pc, bilo w10, bilo 11...

(2) Osobno ne vidim puno smisla u E jezgrama al dobro...

(1) Nisam znao da li se mogu P jezgre ugasiti (treba mi nekakav link), to su valjda Golden Cove jezgre a ove E valjda Gracemont jezgre. [Ne držite me za riječ popio sam poslije posla puno Beck'sa) ;-) ]
Inače mislim da sam pisao ovdje da je 14. generacija već na testu kroz nekakve Leakove, dok će 13. zadržati da li E ili P jezgre od predhodne arhitekture pa se onda smjenjivati.

Mislim da ću napisati novi post šta su koje jezgrre i koji je plan Intela da ih impentira i kako će se zvati sada u 12. pa onda u 13 pa u 14. verziji Core ARK-a. Imao sam negdje sliku ali ju sada ne mogu pronaći :-D

(2) Ja itekako vidim smisao ako one mogu obrađivati obično Surfanje u Edgu što upravo radim sa 50 tabova nekih portala ali na drugom ekranu mi je također Edge koji pušta Youtube u 1080p. Ako to bude dio tog E SoC-a onda će to biti pun pogodatak. U systrayu je jedino sada što vidim Viber, Discord, Epic i Steam.

ansha kaže...
* * *

* * * nema smisla imat Alder-a sa W10.. 

Apslutno se slažem. Intel Thread Director u W10 valjda gleda ove P jezgre ali puni potencijal ili bolje rečeno "izbalansirani" potencijal ostvaruje se sa Win 11.
 

rambox kaže...
* * * Još jeftinije Intel B510 matične nema smisla niti komentirat. 

 

* * *

 

 

Jedino što nema smisla komentarisati su tvoji postovi, što ja eto, ironije radi - ja komentarišem.

Imaš svoju AMD temu i do-zla-boga si dosadan prljanju po svemu što nije AMD. Čitaj: tvoja NEVIDJA i Intel.

14 godina
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Evo 12600K u pogonu, stavio na pamet 5ghz P i 4ghz E-cores i 1.275V, stavio 3600 cl15 i sve sljaka iz prve :)

 

Cinebench score identican bivsem Threadripperu, al s duplo manje thread-ova....

Moj PC  
9 0 hvala 3
15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
ansha kaže...

Evo 12600K u pogonu, stavio na pamet 5ghz P i 4ghz E-cores i 1.275V, stavio 3600 cl15 i sve sljaka iz prve :)

 

Cinebench score identican bivsem Threadripperu, al s duplo manje thread-ova....

To je to! Nisam vidio da si poslao post u isto vrijeme kao i ja. Ave Cezare!

10 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
ansha kaže...

Evo 12600K u pogonu, stavio na pamet 5ghz P i 4ghz E-cores i 1.275V, stavio 3600 cl15 i sve sljaka iz prve :)

 

Cinebench score identican bivsem Threadripperu, al s duplo manje thread-ova....

 Ja tu ne vidim da je identičan threadripperu nego da je bolji za 770 bodova a to cili jedan legendarni i7 2600k razlike

AMD prljavi, pokvareni bugoviti gadovi
14 godina
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
nicky.sl kaže...
ansha kaže...

Evo 12600K u pogonu, stavio na pamet 5ghz P i 4ghz E-cores i 1.275V, stavio 3600 cl15 i sve sljaka iz prve :)

 

Cinebench score identican bivsem Threadripperu, al s duplo manje thread-ova....

 Ja tu ne vidim da je identičan threadripperu nego da je bolji za 770 bodova a to cili jedan legendarni i7 2600k razlike

Identican mom koji je bio na 3.9ghz all-core....

 

U R15 cinebenchu je Threadripper dosta brzi...

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.12.2021 18:18 (ansha).
16 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
ansha kaže...

Evo 12600K u pogonu, stavio na pamet 5ghz P i 4ghz E-cores i 1.275V, stavio 3600 cl15 i sve sljaka iz prve :)

 

Cinebench score identican bivsem Threadripperu, al s duplo manje thread-ova....

Super, tko bi prije par godina rekao da će jedan i5 toliko jak, odlično.

Koji je hladnjak i temperature pod full loadom ?

 

14 godina
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Jedna od za sada primjecenih mana je ogromna razlika u temperaturama P jezgara, doslovno ide do preko 20C u prime-u... Nije do mounta jer sam 2 puta ponovo mount-ao i lezi idealno...

Moj PC  
2 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
ansha kaže...

 stavio 3600 cl15 i sve sljaka iz prve :)

Znam da si ti navikao na AMDu stalno štelati nešto, ali ovo je Intel i mora raditi iz prve.   

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
14 godina
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Valentin17 kaže...
ansha kaže...

 stavio 3600 cl15 i sve sljaka iz prve :)

Znam da si ti navikao na AMDu stalno štelati nešto, ali ovo je Intel i mora raditi iz prve.   

Pa evo na Threadripperu je sve jednostavno radilo, osim par stelki kod memorije. Alder mi se sad nije htio probudit iz sleep-a, nakon hard reseta nije htio bootat iz prve uz cpu error... Tako da ni ovde bas ne raste cvece...

14 godina
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Evo malo CPU-Z... Bas ubija u single-u...

Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Kada ovo vidi moj r5 3600 mi izgleda kao mala mica.

13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
ansha kaže...

Alder mi se sad nije htio probudit iz sleep-a, nakon hard reseta nije htio bootat iz prve uz cpu error...

Ma to je namjenjeno da radi 24/7, je... ja sam se preporodio otkad ne gasim računalo uopće. Nešto trebam, sjednem i radim, pozadinski procesi

se odrađuju u kontinuitetu i noću, a ne kad ja nešto radim. Milina.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
14 godina
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Valentin17 kaže...
ansha kaže...

Alder mi se sad nije htio probudit iz sleep-a, nakon hard reseta nije htio bootat iz prve uz cpu error...

Ma to je namjenjeno da radi 24/7, je... ja sam se preporodio otkad ne gasim računalo uopće. Nešto trebam, sjednem i radim, pozadinski procesi

se odrađuju u kontinuitetu i noću, a ne kad ja nešto radim. Milina.

Ja koristim sleep stalno, izgleda da je na dosta Z690 sleep broken i da se ceka update bios-a ili windowsa...

 

Drzim ga trenutno na 5.1ghz sa 1.265V, stabilno ko kamen, probat cu jos spustat napon kad uhvatim vremena..  

5 godina
neaktivan
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
ansha kaže...
pqweasdyxc kaže...

Po testovima koje sam vidio E jezgre su samo dobre za multi core benchmarke. Pri gamingu daju niži fps, kod normalnog korištenja P jezgre su brže, kod streamanja samo P jezgre mogu odraditi posao bez problema... Na papiru izgledaju super, ali u praksi nemaju baš smisla jer su im P jezgre prebrutalne. Možda se stanje promijeni s ažuriranjima Windowsa jer za sad nema neke osjetne razlike između 10 i 11. 10 je u nekim situacijama brži jer gleda na sve jezgre jednako.

Zapravo su E jezgre tu kako bi mogli skinut AMD-ov 5950X, bez njih bi to bilo neizvedivo..

Ne znam gdje si to vidio, ali razlika zna bit drasticna izmedju W10 i W11, nema smisla imat Alder-a sa W10.. 

pretpostavljam da je to zbog bolje implementacija "schedulera" na W11 zbog E jezgri.

 

u slucaju i5 12400 i F verzije, ne bi trebalo biti prednosti na W11 u odnosu na W10, ili ima jos nesto zasto je Alder bolji na W11?

 

nisam uspio naci na netu nista u vezi toga

www.youtube.com/TerabitTV
14 godina
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Mitohondri kaže...

pretpostavljam da je to zbog bolje implementacija "schedulera" na W11 zbog E jezgri.

 

u slucaju i5 12400 i F verzije, ne bi trebalo biti prednosti na W11 u odnosu na W10, ili ima jos nesto zasto je Alder bolji na W11?

 

nisam uspio naci na netu nista u vezi toga

Mislim da ne, posto su sve jezgre jednake....

6 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ja sam isto novi vlasnik 12700K ali me malo brinu temperature, imam NH-U12S, satavio sam pastu koja je došla sa hladnjakom i po uputama (jedna na sredini i po jedna u svaki kut). U idleu su temp relatvino ok (35-40) ali kad zavrtim cinebench, P core lete do 92-93C što mi se čini malo previše, ili nije?

Sad sam u dilemi dali da skinem hladnjak stavim Mx4 pastu kao i inače (jedna kapljica na sredini) ili je to normalno i ne razbijam glavu?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
nikonja kaže...

Ja sam isto novi vlasnik 12700K ali me malo brinu temperature, imam NH-U12S, satavio sam pastu koja je došla sa hladnjakom i po uputama (jedna na sredini i po jedna u svaki kut). U idleu su temp relatvino ok (35-40) ali kad zavrtim cinebench, P core lete do 92-93C što mi se čini malo previše, ili nije?

Sad sam u dilemi dali da skinem hladnjak stavim Mx4 pastu kao i inače (jedna kapljica na sredini) ili je to normalno i ne razbijam glavu?

A cuj, 12700K jos kako, al 12900K je iskljucivo za vodu, i to postenu.

Cinebench jos i nije neko strasno opterecenje, ima daaaleko "toplijih" testova, al je ok real-world pokazatelj.

 

Problem ces rijesit tako da u bios-u stavis negativni offset na vcore, kreni sa 0.05 na dalje. Cesto su tvornicki brutalno overvoltani. 

13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
ansha kaže...

 Drzim ga trenutno na 5.1ghz sa 1.265V, stabilno ko kamen, probat cu jos spustat napon kad uhvatim vremena..  

Ah, prvo treba isprobati max. koliko ide, lako dalje onda minimum.  

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.12.2021 16:22 (Valentin17).
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
ansha kaže...
nikonja kaže...

Ja sam isto novi vlasnik 12700K ali me malo brinu temperature, imam NH-U12S, satavio sam pastu koja je došla sa hladnjakom i po uputama (jedna na sredini i po jedna u svaki kut). U idleu su temp relatvino ok (35-40) ali kad zavrtim cinebench, P core lete do 92-93C što mi se čini malo previše, ili nije?

Sad sam u dilemi dali da skinem hladnjak stavim Mx4 pastu kao i inače (jedna kapljica na sredini) ili je to normalno i ne razbijam glavu?

A cuj, 12700K jos kako, al 12900K je iskljucivo za vodu, i to postenu.

Cinebench jos i nije neko strasno opterecenje, ima daaaleko "toplijih" testova, al je ok real-world pokazatelj.

 

Problem ces rijesit tako da u bios-u stavis negativni offset na vcore, kreni sa 0.05 na dalje. Cesto su tvornicki brutalno overvoltani. 

Onda mjenjanje paste misliš da neće bitno promjenit temperature?

 

Probam se sa vcore igrat onda..

15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
ansha kaže...
* * *

Ja koristim sleep stalno,* * * 

Sleep je zakon, konačno mi u Sleepu potpuno gasi Napojnu Jedinicu a pali se instant (sekunda ili dvije). Ali to mi tako proradilo tek u Windowsima 11.
 

Mitohondri kaže...
* * *

pretpostavljam da je to zbog bolje implementacija "schedulera" na W11 zbog E jezgri.

 

u slucaju i5 12400 i F verzije, ne bi trebalo biti prednosti na W11 u odnosu na W10, ili ima jos nesto zasto je Alder bolji na W11?

 

nisam uspio naci na netu nista u vezi toga

Ima. Intel Thread Detector radi samo na WIndowsu 11. Pa možda ti se čini da su performanse iste na W10 i W11 jer arhitektura P jezgri je revolucija i one barataju za sve zahtjevno (igre, ti testovi i sl.) pa zbog toga ta razlika. Mada moguće da su došli Driveri za to Intelovo čudo i za W10.

Za sada E jezgre barataju sa nekim pozadinskim procesorima, nisam siguran da taj CPU može raditi samo sa E jezgrama. Volio bih da netko to potvrdi i testira.

15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Znači termalna pasta itekako. Prije skoro 3 tjedna sam ugradio i9-9900KF i tom prilikom sam uzeo MX-5 pastu. I u odnosu na i7-9700K u tzv. idle stanju, temperatura 9900KF procesora je niža za 2-3°C (u "X" sam stavio pastu, ako tko pita). Kod 9700K je na bazu bloka vodenog hlađenja tvornički bila nanesena pasta, nisam stavljao neku drugu pri ugradnji (a to je bilo prije taman 2 godine).

14 godina
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
nikonja kaže...
ansha kaže...
nikonja kaže...

Ja sam isto novi vlasnik 12700K ali me malo brinu temperature, imam NH-U12S, satavio sam pastu koja je došla sa hladnjakom i po uputama (jedna na sredini i po jedna u svaki kut). U idleu su temp relatvino ok (35-40) ali kad zavrtim cinebench, P core lete do 92-93C što mi se čini malo previše, ili nije?

Sad sam u dilemi dali da skinem hladnjak stavim Mx4 pastu kao i inače (jedna kapljica na sredini) ili je to normalno i ne razbijam glavu?

A cuj, 12700K jos kako, al 12900K je iskljucivo za vodu, i to postenu.

Cinebench jos i nije neko strasno opterecenje, ima daaaleko "toplijih" testova, al je ok real-world pokazatelj.

 

Problem ces rijesit tako da u bios-u stavis negativni offset na vcore, kreni sa 0.05 na dalje. Cesto su tvornicki brutalno overvoltani. 

Onda mjenjanje paste misliš da neće bitno promjenit temperature?

 

Probam se sa vcore igrat onda..

Noctua-ina pasta je dobra i s najboljim pastama mozes skinut 1-2°C, undervoltom ces skinut, napamet govorim, 15°C...

Ja sam stavio valjda 10 godina staru MX-4..

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.12.2021 18:10 (ansha).
14 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
ansha kaže...

Ja koristim sleep stalno, izgleda da je na dosta Z690 sleep broken i da se ceka update bios-a ili windowsa...

 

Drzim ga trenutno na 5.1ghz sa 1.265V, stabilno ko kamen, probat cu jos spustat napon kad uhvatim vremena..  

 probaj koristit hibernate umjesto sleep-a 

14 godina
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
lovranac kaže...
ansha kaže...

Ja koristim sleep stalno, izgleda da je na dosta Z690 sleep broken i da se ceka update bios-a ili windowsa...

 

Drzim ga trenutno na 5.1ghz sa 1.265V, stabilno ko kamen, probat cu jos spustat napon kad uhvatim vremena..  

 probaj koristit hibernate umjesto sleep-a 

A i koristim , iako nije ista stvar...

6 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

cijeli intelov 12gen lineup

 

12400F ponovno najprivlacniji 

 

kada gledam ovu intel ponudu, nije mi jasno zasto AMD nema konkurente procesore aktualne generacije, od svih glupih poteza, taj mi se cini najgori

Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
3dfx kaže...

cijeli intelov 12gen lineup

 

12400F ponovno najprivlacniji 

 

kada gledam ovu intel ponudu, nije mi jasno zasto AMD nema konkurente procesore aktualne generacije, od svih glupih poteza, taj mi se cini najgori

 mislim da će samo spustit cijenu i popišat se na sve koji su kupili procesore po višoj cijeni :D

[url=https://valid.x86.fr/2kezbs][img]https://valid.x86.fr/cache/banner/2kezbs-6.png[/img][/url]
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
blackdevil kaže...
3dfx kaže...

cijeli intelov 12gen lineup

 

12400F ponovno najprivlacniji 

 

kada gledam ovu intel ponudu, nije mi jasno zasto AMD nema konkurente procesore aktualne generacije, od svih glupih poteza, taj mi se cini najgori

 mislim da će samo spustit cijenu i popišat se na sve koji su kupili procesore po višoj cijeni :D

ma mislio sam na cijelokupnu ponudu, intel nudi 10 modela, sa varijacijama, a AMD nudi 4 modela i to sve u visem ili visokom cjenovnom razredu

 

nebudu spustili cijene, neces vidjet 5600X po $180 USD. nema sanse

 

 

11 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
MGloc kaže...

Slazem se 16gb vec danas gotovo da nije dovoljno za neke nove igre tipa Battlefield 2042.

 

A je ti igra za primjer 

Za BF2042 što god imaš i koliko god imaš nije dovoljno koliko igra loše radi, ne zovu je bezveze Battlefield 20-42fps 

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice