AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.057.754
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Wake on USB ili tako nešto

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

 Očekivano, a vjerojatno je za to krivac ništ koristi 10nm a možda i 7nm koji je još više u magli.Bez dobrog proizvodnog procesa nema ništa, a Intel takav proces nema niti ga neče imat u bližoj budučnosti.

 

14nm+++++ to se po potrošnji/TDP-a pretvara u Bulldozer, recimo stari/novi INtel 10/20 proc.

 

Serverski procovi su skupi, pa ako još imaš vrlo niske CPU prinose to je sve neupotrebljivo.

 

Nova serverska CPU arhitektura na starom 14nm+++, "hm baš me zanima kak bi to izgledalo u praksi".

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
15 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
VladimirLem kaže...
Videotape kaže...
VladimirLem kaže...

Ima li tko problem da mu se komp ne diže iz sleepa pritiskom tipaka tipkovnice i/ili miša već samo pritiskom power gumba na kućištu? Ja svoje Windowse ne mogu dignuti iz sleepa nego preko power gumba.

 To nije problem, već postavka u biosu.

 Koja konkretno postavka?

 Nemamo istu matičnu, ali imamo MSI pa bi ti moglo biti ovako nekako: Settings>Advanced>Wake Up Event Setup

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.3.2020 14:33 (Videotape).
16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Prije koji dan pratim ventilator od graficke sa GPU Z i skontam da CPU temperatura divlja do besvijesti svakih sekundu i pol do dvije skoci na 50-ak pa pada na 38. Bez prestanka - satima, danima. Pokusam ryzen balanced power plan - ista stvar. Tek kad sam prebacio na power saver temperatura ne divlja. Nikako ne mogu shvatiti zasto to rade dok je sustav idle. Zauzece procesora 0% a temperatura (a vjerojatno i napon) skacu bez prestanka. Prebacim na power saver i odjednom imam ravnu liniju koja se mijenja samo kad stvarno ima nesto za raditi. Isto kao i sa Navi-jem, po defaultu overvoltano sve do besvijesti

 

EDIT:

Update-am sada novi COD. U pola update-a prebacim plan na 1usmus i temperatura ode sa 40 na 57 i ostane tako (ravna linija sa par manjih spajkova na 60). Vratim na power saver i ode dolje na 40 i ne mice se. Zbog procesa koji koristi 2.8% procesorskog vremena meni proc na 60 stupnjeva pod noctuom...

Kako im je los power management, pa to je cudo

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.3.2020 22:10 (Friday).
 
1 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

Prije koji dan pratim ventilator od graficke sa GPU Z i skontam da CPU temperatura divlja do besvijesti svakih sekundu i pol do dvije skoci na 50-ak pa pada na 38. Bez prestanka - satima, danima. Pokusam ryzen balanced power plan - ista stvar. Tek kad sam prebacio na power saver temperatura ne divlja. Nikako ne mogu shvatiti zasto to rade dok je sustav idle. Zauzece procesora 0% a temperatura (a vjerojatno i napon) skacu bez prestanka. Prebacim na power saver i odjednom imam ravnu liniju koja se mijenja samo kad stvarno ima nesto za raditi. Isto kao i sa Navi-jem, po defaultu overvoltano sve do besvijesti

 

EDIT:

Update-am sada novi COD. U pola update-a prebacim plan na 1usmus i temperatura ode sa 40 na 57 i ostane tako (ravna linija sa par manjih spajkova na 60). Vratim na power saver i ode dolje na 40 i ne mice se. Zbog procesa koji koristi 2.8% procesorskog vremena meni proc na 60 stupnjeva pod noctuom...

Kako im je los power management, pa to je cudo

Al najgore je to sta taj problem imaju samo novi Ryzeni, 1xxx i 2xxx serija nema tih problema...

14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...
Friday kaže...

Prije koji dan pratim ventilator od graficke sa GPU Z i skontam da CPU temperatura divlja do besvijesti svakih sekundu i pol do dvije skoci na 50-ak pa pada na 38. Bez prestanka - satima, danima. Pokusam ryzen balanced power plan - ista stvar. Tek kad sam prebacio na power saver temperatura ne divlja. Nikako ne mogu shvatiti zasto to rade dok je sustav idle. Zauzece procesora 0% a temperatura (a vjerojatno i napon) skacu bez prestanka. Prebacim na power saver i odjednom imam ravnu liniju koja se mijenja samo kad stvarno ima nesto za raditi. Isto kao i sa Navi-jem, po defaultu overvoltano sve do besvijesti

 

EDIT:

Update-am sada novi COD. U pola update-a prebacim plan na 1usmus i temperatura ode sa 40 na 57 i ostane tako (ravna linija sa par manjih spajkova na 60). Vratim na power saver i ode dolje na 40 i ne mice se. Zbog procesa koji koristi 2.8% procesorskog vremena meni proc na 60 stupnjeva pod noctuom...

Kako im je los power management, pa to je cudo

Al najgore je to sta taj problem imaju samo novi Ryzeni, 1xxx i 2xxx serija nema tih problema...

Konkretno 2700x ima, dok 1600 nema. Jedini spas je custom fan curve, ali regularan korisnik se nece s tim zafrkavati.

13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Koliko se sjećam kod mene se to događalo dok nisu sredili chipset drivere i bios, ne sjećam se koje od toga je riješilo stvar, bilo je to prije dosta mjeseci. Isto su temperature u idleu skakale između 40 i 60 skupa s naponom, sad su 30-40. Ryzen balanced plan uvijek uključen.

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dedaa kaže...

Konkretno 2700x ima, dok 1600 nema. Jedini spas je custom fan curve, ali regularan korisnik se nece s tim zafrkavati.

Kakve veze s icim bi tu custom fan curve imao?!?

14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...

Kakve veze s icim bi tu custom fan curve imao?!?

 S fan speedom, da ne spikea svako malo zbog naglih promjena temperature...

9 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nije cilj rješavati posljedicu, nego uzrok.

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
miki_the_pirat kaže...

Nije cilj rješavati posljedicu, nego uzrok.

 mislim da je krajnjem korisniku ipak lakše riješavati uzrok, a ne posljedicu. jer ako neznaš preprogramirati bios, ili ispraviti OS... ne vidim svrhu mučenja.

9 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Rješavanje uzroka je i mijenjanje postavki u biosu, flashanje biosa, update drivera, instaliranje eventualnih patcheva... ako postoje naravno. Čovjek se požalio u nadi da će mu netko reći ako/kako je riješio... očito nije primjetio da mu se ventovi zaletavaju ili se to i ne dešava.

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.3.2020 10:42 (miki_the_pirat).
14 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Sve to stoji, moj odgovor je bio digresija na nesto sto je usko povezano s time i vise pokazivanje neke moje frustracije kako ryzeni nazalost nisu plug & play, za razliku od intela.

No ajde barem je memory compatibility poboljsan donekle pa se tu nece morati dani gubiti vise na tweakanje.

 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Meni je fan curve podesen tako da ventilator ne divlja zbog tih oscilacija ali cinjenica je da temperaturni graf izgleda kao EKG jbt... I to dok je sustav potpuno idle, apsolutno nista nije pokrenuto.

Freak Show Inc.
 
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

...temperaturni graf izgleda kao EKG jbt... I to dok je sustav potpuno idle, apsolutno nista nije pokrenuto.

 moraš znati da je pacijent živ, a ne da samo izgleda tako 

14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kakvi su ryzeni serije 3xxx na stock kloku i temperaturama pod noctuom nh-d15 ili 14 koje su im temperature prilikom igranja igara tipa bf5 ili novi cod  jel ima tko neki graf ili nesto slicno. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

evo jedan graf, sličan petkovom

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...

evo jedan graf, sličan petkovom

 Joj Picajzla, samo da ti ne isključe aparate.

vi zadrti intelovci ste strašni s ovim zastrašivanjem ljudi isto ko zadrti amdovci s uloženo/dobiveno xD , neces dobit td nego prijavu za spam
12 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Koja maticna bi najbolje pasala uz r5 3600?
Ja sam gledao za asrock b450 gaming k4.
Cjenovni rang je do 800 kn.
Ispricavam se na pitanju,vjerovatno je to pitanje bilo postavljeno barem 100 puta al ja nazalost nisam aktivan na forumu.
Hvala
 
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

MSI B450 Gaming Plus/A-PRO/Tomahawk sa oznakama MAX, out of box podrzavaju ryzen 3xxx gen

12 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Koja od ta tri je best buy?Mislim i na dugorocno
11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Tomahawk, ali je malo skupja od 800kn, ove dvije se daju naći do 800kn

15 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ide Tomahawkica za već oko 900 Kn, mislim da se vrijedi protegnuti to malo.

 

https://www.nabava.net/search.php?q=msi+b450+tomahawk+max

Tigar Krezumica
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Da vrijedi 160 kn vise od Asrock Gaming K4? Nah.. Ajd da treca serija Ryzena ima nekog prostora za OC, ali nema. Procesor ce raditi pod mrvu/malo manjim naponom u odnosu na konkurenciju, ako se gleda isti primjerak proca i to je to. Ja bih za te pare, tj. 850kn, radje uzeo Asus TUF Pro Gaming, radi boljeg zvuka i po meni preglednijeg BIOSa. Osjeti li se prelazak s Realtek 892 na 1220, da osjeti, ponajprije glasnoca, zatim finoca. Asus i MSI su skuplji radi branda, a ne jer su tolko bolje ploce od Asrocka..

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.3.2020 10:11 (The_Fichek).
12 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Hvala ti
Koji bi jos rami uz to dobro pasali?za nekih 600-800 kn
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hrza kaže...
Hvala ti
Koji bi jos rami uz to dobro pasali?za nekih 600-800 kn

 https://www.nabava.net/search.php?q=2x8+3000+cl15

14 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nadograđujem jedan stariji komp (Ivy Bridge), i imam R7-1700x i RAM (2x16GB Gskill Trident Z RGB), treba mi ploča i hladnjak. Prvo sam mislio bit škrt pa uzet neku jeftikaner ploču i iskoristit Mugen 4 koji je sad na tom Intelu, ali nemam AM4 mounting kit za hladnjak a "jeftinije ploče" koje nešto nude i nisu tako jeftine. Potom sam gledajuć ploče sa stavom "ako dodam još malo..." došao do B450 Aorus Pro i Strix B450F koje mi se čine OK i futureproof u slučaju neke nadogradnje na Ryzena 3xxx ili novijeg u budućnosti. Također se bojim ako uzmem jeftiniju ploču da neću moći isključiti rasvjetu na RAM-u pa ću imat OCD napadaj jer negdje tamo unutra nešto svijetli. :-).
Što mislite o izboru ploča B450 Aorus Pro ili Strix B450F? Koja bi bila bolji izbor po vama? Aorus izgleda ima bolju dijagnostiku i reflash opciju za BIOS. Asus je možda bolji po pitanju kompatibilnosti s RAM-om(?). Obje imaju 1220 zvuk i Intel mrežnu što je dobro. Ima li prijedloga za nešto treće?
Preporuka hladnjaka?
Arctic Freezer 34 je dosta hvaljen ovdje, jel osjetno glasniji od neke skuplje alternative kao Bequiet Dark Rock 4? Komp neće biti overclockan, možda bih ga čak undervoltao ako bi išlo.

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.3.2020 0:18 (jozef).
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Svejedno, zavisi ciji softver i bios preferiras. Asus je po tom pitanju obicno hvaljeniji, no svatko ima svoje. Ja se tu ne bih previse brinuo s kompatibilnoscu RAMa, ako ides na brand proizvodjaca RAMa. Trece, da je jednako kvalitetno ili bolje je npr. neka polovna X370 ili X470, no trenutno nije neka ponuda istih na njuski i flashanje istih bi bilo zajebano, ako su starije ploce i nemas Ryzena 1. ili 2. generacije. Jeftinija alternativa s ALC1220 chipom je Asus TUF B450 Pro.Nekada se u HR za nekih 1070kn mogla kupiti MSI B450 Carbon koja se zbog boljeg VRMa preporucivala iznad Strix i Aorus, ali je za 1240kn u HR nema smisla kupovati. Freezer 34 je jako tih. Ne treba ti nista jace, ako neces OC.

 

Za kraj, ako zelis kvalitetan zvuk, alternativa je i jeftinija B450 + vanjski DAC za oko 350kn s cime dodjes na cijenu Aorus ili Strix. Za preporuku DACa ides na temu PC zvucnika: klik. Neki best buyevi kao FiiO E10K su vjerujem zbog korone poskupjeli (shipping), trebao bi cekati itd. Stoga je mozda najbolje piknut neku od ploca koje si spomenuo, ali eto, imas sve opcije na raspolaganju :)

16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pozdrav, htio bih napraviti upgrade i uzeti Ryzen 3600, koju ploču bi ste mi preporučili, a da je mATX (zbog kućišta)?

Koristite blage riječi i jake argumente
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
B450 mortar
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice