AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.079.815
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
moderator
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Zadnji bios (v3.5) navodi poboljšan boot time. Ja sam taj flashao odmah dok sam složio comp pa ne znam kako je bilo prije, ali ne vrti vent od grafe prije POST-a, samo zablinka na ekranu crtica i odmah ide onaj gaming logo.

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
E da meni treba vremena da se crtica pojavi i da stvar krene... )) Znači novi BIOS gore moram...
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Sasvim očekivano da postotak prodaje AMD matičnih ploča u stopu prati CPU prodaju.

 

https://twitter.com/TechEpiphany/status/1234235424748515330

 

https://twitter.com/TechEpiphany/status/1234230582814572544

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.3.2020 13:09 (rambox).
Moj PC  
0 0 hvala 1
9 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ma nemoguće

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.3.2020 9:44 (miki_the_pirat).
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kod mene je ista stvar.  
Imam vrlo spori boot/post time kad palim komp ( Restart je jos sporiji). Traje 45-55 sekundi od trenutka kada pritisnem gumb do desktopa u Windowsima ( post time u Task manageru je 22-25 sek )

  • 15-20 sek mu treba dok se ne pojavi ona bijela crtica na ekranu.
  • 5 sek Aorus logo.
  • 20-25 sek mu treba do windows desktopa ( vrti se windows kruzic ).


Tako je u 95% slucajeva. Ono sto je frustrirajuce sto u ovih 5% slucajeva imam duplo brzi boot time ( oko 20-24 sek - ne vrti windows kruzic ) iako nista na kompu nisam mijenjao. Pokusao sam doslovno sve....razne power postavke u windowsima, postavke u Biosu ( iskljucen CSM, ukljucen fast boot, ukljucen - iskljucen XMP )...uvijek isti spori boot uz neki povremeni random brzi boot.
Prijatelj isto ima 3900x ali drugacije komponente i ima boot oko 20 sek max. Volio bi barem znati u cemu je problem...

CPU: AMD Ryzen 9 3900X
MBO: X570 AORUS Ultra Gigabyte
RAM: G.Skill Ripjaws V 2x16GB 3600M CL17-19-19-39 1.35V
F4-3600C17D-32GTZKW
GPU:.Gigabyte RTX2070Super GAMING White
M.2 ( Windows ): Gigabyte M.2 500GB AORUS PCIe4
M.2: Samsung 970 Evo M.2 1TB
M.3: Intel 660p M.2

Drivers : Najnoviji
BIOS : F11 ( Zadnji )
OS: Windows 10 Version 1909 OS build 18363.693

Nisam nista dirao i podesavao u Biosu osim iskljucivanja CSM-a i ukljucivanju XMP profila od RAM-a







Poruka je uređivana zadnji put uto 3.3.2020 10:49 (Yield).
 
0 0 hvala 0
14 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

meni je s Ryzenom 2600 na X570 Aorus Elite:

 

restart 53 s

 

paljenje - 21 s (uz Fast STartup - koji je efektivno Hybrid Sleep - hibernacija, samo sam smanjio zauzeće diska)...

 

ali ono sa svime, puni start Windowsa, učitani Fences, 3 klijenta za igre (Steam, Epic, Uplay), AV i par Gigabyte programa uz matičnu

 

probaj se igrati s NVMe driverima,  ljudima često bolje (brže) radi s MS driverima nego proizvođača M.2 SSDa (u mojem slučaju Samsung 970 Evo)

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...

Sasvim očekivano da postotak prodaje AMD matičnih ploča u stopu prati CPU prodaju.

kako očekivano, ja sam mislio da će ljudi samo procesore mijenjat a matične sve ostaju od prve serije

 

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
rambox kaže...

Sasvim očekivano da postotak prodaje AMD matičnih ploča u stopu prati CPU prodaju.

kako očekivano, ja sam mislio da će ljudi samo procesore mijenjat a matične sve ostaju od prve serije

 

 znam da ima dosta sarkazma :D al nekak sumnjam da ljudi mijenjaju generaciju za generacijom, osim ako nisu pacijenti :D

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

I ja imam Fast startup u windowsima ( pokusao sam i bez njega ali je bilo isto ).

Za "putni" start mi treba preko minute.

Ja sam jos pogasio skoro sve na startupu( steam, Uplay, Adobe ).....jedino sto mi je uljuceno je Logitech, NeXus i Windows Security..

Sporo za poludit....kazem neki put se zalomi neko brzo poaljenje. Dode mi da ga bacim kroz prozor nekad.

Ovaj Aorus GEN 4 NVMe bi trebao bit teoretski jos brzi, ali meni iz nekog razloga sporo.

Imam na njemu najnoviji driver ( SSD toolbox ) od proizvodaca, pa cu probati jos to maknuti da vidim jer ima kakve razlike.

Hvala za preporuku

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Yield

1) probaj s iskljucenim fast bootom (kod nekih maticnih moguce samo, ako ti je disk formatiran ili u startu GPT formata)

2) ako ti je OS disk u MBR formatu (po defaultu prilikom Win instalacije), probaj ga formatirati na GPT, ako ti se da zezati

3) probaj 1) i 2) zajedno

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.3.2020 12:25 (The_Fichek).
15 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Eto, meni je sve radilo prefektno kad samo kupio novi komp "out-of-the-box". No, bez posebnog razloga doli dosade, otišao sam staviti zadnji BIOS i nakrcao se plavim ekranima. Vratio sam sve na staro, ali sam i reinstalirao Win i promijenio instalacijski disk iz MBR u GPT. E sad, na MBR mi je trebalo 25 sekundi do desktopa, a iz nekog razloga, od kada imam GPT, treba 45 sekundi. Sve ostale postavke u BIOSU su identične.

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.3.2020 12:44 (Videotape).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Stric_Jura kaže...

meni je s Ryzenom 2600 na X570 Aorus Elite:

 

restart 53 s

 

paljenje - 21 s (uz Fast STartup - koji je efektivno Hybrid Sleep - hibernacija, samo sam smanjio zauzeće diska)...

 

 

 meni restart 22 sec, paljenje 15sec

kradem mine iz minskog polja
14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dery kaže...
Stric_Jura kaže...

meni je s Ryzenom 2600 na X570 Aorus Elite:

 

restart 53 s

 

paljenje - 21 s (uz Fast STartup - koji je efektivno Hybrid Sleep - hibernacija, samo sam smanjio zauzeće diska)...

 

 

 meni restart 22 sec, paljenje 15sec

 Evo bas provjerio, kod mene 9.5 sec

14 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

to mislite vrijeme koje prikazuje se u Task Manageru, kao Last BIOS Time?

 

ja sam dao vremena koja mi daje Wise Care 365 booster (ne čistim ništa s njim, smao mi skače pri startu prikaz vremena)

 

inače ovo gore, Last Boot Time mi je 11.2 - a na laptopu 7.8

 

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Stric_Jura kaže...

to mislite vrijeme koje prikazuje se u Task Manageru, kao Last BIOS Time?

 

ja sam dao vremena koja mi daje Wise Care 365 booster (ne čistim ništa s njim, smao mi skače pri startu prikaz vremena)

 

inače ovo gore, Last Boot Time mi je 11.2 - a na laptopu 7.8

 

 

 Štopericom mjerano, dok je bios time 10.9sec

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.3.2020 15:40 (dery).
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
rambox kaže...

Sasvim očekivano da postotak prodaje AMD matičnih ploča u stopu prati CPU prodaju.

kako očekivano, ja sam mislio da će ljudi samo procesore mijenjat a matične sve ostaju od prve serije

 

 Pa vrlo logično i očekivano, ili zaboravljaš da sve više PC vlasnika bježi iz "bivše 4/8 procesorske Flagšip Intel platforme" i skače u AM4 fotelje.

 

Recimo da si vlasnik i7 7700K, i oš znatno veči procesorski upgrade pa neš valjda skočit na svaku godinu novu Intel matičnu ili mrtve platforme.Žutanjak je kao novi koštal 350$ ili funti kod Engleziča, pa eto kaj sad moš kupit za čak astronomski visokih 50funti više.

 

https://www.amazon.co.uk/AMD-Ryzen-3900X-Processor-Cache/dp/B07SXMZLP9

 

https://www.amazon.co.uk/Intel-i7-7700K-LGA1151-Graphics-Processor/dp/B01LTI1JEM/ref=sr_1_1?keywords=i7+7700K&qid=1583258407&s=computers&sr=1-1

 

......................................

 

 

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...

Recimo da si vlasnik i7 7700K, i oš znatno veči procesorski upgrade pa neš valjda skočit na svaku godinu novu Intel matičnu ili mrtve platforme.

 lako za intela trenutno, ja bi prvi u ovoj situaciji uzeo rajzena, dapače jedan 2400g već skoro godinu dana veselo kucka u dječjem kompu i skroz sam zadovoljan

govorim upravo o tome da rajzen daje mogućnost upgrejda samo procesora uz zadržavanje stare ploče

 

već je skoro tri godine od prvih ploča, sasvim je očekivano da će broj prodanih ploča biti manje od broja prodanih procesora

ekipa koja je kupila prvog, primjerice, rajzena 1600 koji je bio wow 6/12 procesor za malo love, sad već uvelike gleda novi 3600 i pritom zadrži staru recimo x370 matičnu

no očito, ako broj prodanih ploča u stopu prati broj prodanih rajzena, da ljudi to baš i ne koriste previše nego mijenjaju kompletnu platformu

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Znas kako vjerojatno ide, svoj Ryzen poklonis osobi A, ona kupi plocu.

Ti osoba B zadrzis svoju plocu i kupis npr r5 3600 i picis dalje. 2 proca, 2 ploce, a kompletnu platformu mjenjas ako zelis komplet upgrade, zar ne..?

coffe,coffe,coffe.....
11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
metallic kaže...

Znas kako vjerojatno ide, svoj Ryzen poklonis osobi A, ona kupi plocu.

Ti osoba B zadrzis svoju plocu i kupis npr r5 3600 i picis dalje. 2 proca, 2 ploce, a kompletnu platformu mjenjas ako zelis komplet upgrade, zar ne..?

lako moguće, u svakom slučaju bolje je imati izbor zadržavanja stare ploče bar za jedan upgrejd procesora

doduše, meni je svejedno jer procesor ne mijenjam toliko često

6 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Postoji izbor. Ne moraš, al možeš. Razlozi svakog vlasnika su drugačiji. Možda je netko kupio entry-level, a sad želi nešto sa puno više mogućnosti. Dobra stvar je da ne moraš, nitko te ne sili. 

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
metallic kaže...

svoj Ryzen poklonis osobi A,

To ne budeš vidio kod nas, prije budeš vidio kako netko bude nabio cijenu i pokušao zaraditi koju kunu,

kod nas ljudi koji za mene nisu ni ljudi traže po oglasima 100 kn za Wraith Spire hladnjak i cigane se i za zadnju kunu,

onoga koji prodaje za 250 kn Prisim RGB hladnjak koji ni nije njegov neću ni komentirati.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
meni taj spire skroz fino radi, a došao djabe )))
16 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ako nekog zanima, u toku je AMDov Financial Analyst Day, sad je pauza, slijedi serverski dio (Epyc), spomenuli su već Navi 2 i 3, 4K hw raytracing i ostala čudesa :)

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 3
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ima l ikakvog smisla corsair h60 na ryzen 3600 pored Arctic Cooling Freezer 34 eSports DUO? mislim u odnosu buka temerature ili je to porilično isto. trenutačno stock hladnjak.

 

 

Sve to u R1 zalman case.

 

 

ČVARCI = ČIPS OD SVINJE
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

 Pa i nema realno, osim estetike. Stavi taj zračni i ako po defaultu diže ventove da ti je bučno, podesi ručno. Siguran sam poprilično da taj cooler hladi Ryzen 5 3600 po defaultu ispod 1000 okr. pod loadom. Tako da, nemaš potrebe za vodenim, osim ako ga baš ne želiš. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.3.2020 16:24 (itomic009).
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

ma kakva estetika, samo funkcionalost !!!

ČVARCI = ČIPS OD SVINJE
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
sokre kaže...

ma kakva estetika, samo funkcionalost !!!

Zracno bez razmisljanja, freezer 34 esports duo je odlican za tih 280ak kn kolko kosta 

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.3.2020 14:56 (hahhaajaads).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

+1 za freezer 34 duo, nakon sto sam ga peglao po sat vremena u heavy load, aida64 i prime95 maximalna temperatura koju je dosegao je bila 70c (mjerio u Ryzen Master), u gamingu naravno osjetno niže jer CPU nikada ne dolazi ni blizu maksimalnog usagea.

12 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Mobitel mi izbacio podatak da AMD priprema i 1200 AF ... Na 12 nm...

Idem tu na kompu potražiti po netu, stavim link ako nađem...

 

EDIT: Evo https://www.tomshardware.com/news/amd-ryzen-3-1200-af-12nm-version

Nisam ja ništa prčko.
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.3.2020 16:50 (Spiridon).
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Dva pitanja:

 

1. Zna li netko zašto mi se xmp profile povremeno ugasi sam od sebe? Spusti mi ram sa 1600Mhz na 1000Mhz svakih par dana, pa moram u biosu ponovo odabrati XMP profile da ga vratim nazad na 1600Mhz. Nisam siguran da li se to događa nakon paljenja, restarta, ili vraćanja iz sleepa.

 

2. Ponekad se nemože niti vratiti iz sleepa pa ga moram "na dugme" ugasiti pa upaliti. Prijedlozi?

 

Konf. je:

Ryzen 5 3600

b450 fatal1ty gaming k4 

CORSAIR 16GB Vengeance LPX DDR4 3200MHz CMK16GX4M2B3200C16

Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice