AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.056.918
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
blackdevil kaže...

el tih 80 dolara s porezom il bez?

 Pa oni svoj porez uvijek odvojeno racunaju- vole biti bas po svemu posebni, a i nije im u svim saveznim jos isti porez...

7 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

nekom kombinacijom dočepao sam se novih komponenti pa da podijelim iskustvo...Aorus X570 elite ploča i Ryzen 5 3600X, Patriot memorija 3600MHz koja naravno ne radi sa uključenim XMP pa ako netko treba memoriju a podržana mu je ova, mogu prodati ili trade-ati (PVR416G360C7K).

stock cooler je užas živi, svako malo ubrzava i buči, temperatura katastrofa. stavio sam drugi cooler (Arctic Freezer 34 duo) ali nije ni sa njim neka sreća, doduše kućište je koma pa kada uzmem novo možda se pokaže bolje.

grafu imam od prije VEGU 56 i u kombinaciji sa ovim radijatorom od proca sve skupa toliko zagrije kućište da neću morati grijati cijelu zimu...

da ne bude sve loše, sve skupa to super radi samo da složim hlađenje.

 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kul story bro, a koji model Vege imas? I zasto ne neki bolji cooler, ak se ima para za X570 Elite? :) Doduse, Freezer je isto super. Kablice ventilatora si dobro spojio u maticnu? Kaj ti znaci temperatura katastrofa, mozes obrazlozit? Katastrofa u idle, u loadu, u kojem loadu? Koje kuciste trenutno imas..? Sorry za puno pitanja, ali nema pljuvanja po AMDu bez obrazlozenja u ovoj temi :)

7 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Kul story bro, a koji model Vege imas? I zasto ne neki bolji cooler, ak se ima para za X570 Elite? :) Doduse, Freezer je isto super. Kablice ventilatora si dobro spojio u maticnu? Kaj ti znaci temperatura katastrofa, mozes obrazlozit? Katastrofa u idle, u loadu, u kojem loadu? Koje kuciste trenutno imas..? Sorry za puno pitanja, ali nema pljuvanja po AMDu bez obrazlozenja u ovoj temi :)

 nije mi namjera pljuvati po AMD-u, već dugo sam htio složiti takvu konfu. ali eto prva iskustva nisu baš pozitivna. VEGA je Sapphire. Cooler kao i ostalo sam dobio, razmišljao sam da uzmem Noctua-u ali sam pročitao ok recenzije za ovog Arctica pa rek'o ajde.. sve sam ok spojio, nije mi prva konfa. trenutno sam na stock cooleru i dok ovo pišem temperatura je 62 stupnja. rijetko pada ispod 50 čak i u idle-u.

znam da je njima to normalna temperatura ali u igri (BFV) kada se i VEGA ugrije to je stvarno užas, doslovno ne možeš ruku držati na kućištu od vrućine.

kućište je neki LC power jeftinjol tako da će ono prvo ići u zamjenu, ako ima neki prijedlog slušam :)

 

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

 Ne znamo točno kako si i što instalirao, ali ako imaš taj Freezer koji si spominjao, onda to sigurno mora bit i više nego ok, nit buke nit pregrijavanja. S obzirom na CPU, taj cooler to mora držati u normalnim parametrima bez buke, inače tu nešto ne valja. Tako da ne znam kakvo iskustvo ili kućište imaš, ali o tom procesoru se zna sve pa nema mjesta iznenađenju. Kupi si bilo kakvo budget mid range kućište, ima ih dobrih za 400 - 500 - 600 kuna sigurno i provjeri malo instalaciju tog hladnjaka. Za stock vjerujem da nije odličan, ali je daleko bolji nego Intelov stock i nije loš uopće. Probao sam ga.

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
itomic009 kaže...

 Ne znamo točno kako si i što instalirao, ali ako imaš taj Freezer koji si spominjao, onda to sigurno mora bit i više nego ok, nit buke nit pregrijavanja. S obzirom na CPU, taj cooler to mora držati u normalnim parametrima bez buke, inače tu nešto ne valja. Tako da ne znam kakvo iskustvo ili kućište imaš, ali o tom procesoru se zna sve pa nema mjesta iznenađenju. Kupi si bilo kakvo budget mid range kućište, ima ih dobrih za 400 - 500 - 600 kuna sigurno i provjeri malo instalaciju tog hladnjaka. Za stock vjerujem da nije odličan, ali je daleko bolji nego Intelov stock i nije loš uopće. Probao sam ga.

 + mozda ima stariji bios gdje idle temp nisu rijesene...

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Updataj BIOS, undervoltaj Vegu, namjesti fan krivulje i kupi novo kuciste, a prijedloge za to imas u temi za odabir kucista. Sapphire Vega koja? Pulse, Nitro+, referentna blower? :)

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.11.2019 21:10 (The_Fichek).
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Koje hladnjake za svog ryzena koristite?

11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

vegu ako nisi obavezno undervolatj, free performance boost + manje grijanja i ako ti ne smeta buka stavi malo agresivniji način hlađenja :)

7 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Sapphire Pulse Vega. Budem istražio malo za undervolting, nisam se sa time igrao. i u prošloj konfi sa i5 3570K je isto grijala kao luda tako da se kućište moguće i zbog nje grije toliko.

ali proc je sa oba coolera išao preko 80 stupnjeva a koliko sam pročitao na netu to i nije tako rijetko. znam da to nije neki bed za njega ali sam navikao na tišinu i 40-50 stupnjeva max na i5-ici staroj.

BIOS ima zadnji update, to sam prvo napravio.

 
0 0 hvala 1
11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

evo ti jedan zgodan thread za početnike klik 

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Izludit će me ovaj jeftini Patriot Blackout Steel 3200 RAM.
Znači smeće koristi Nanya NT5AD512M8?3-FM i nema šanse da posta sa XMP profilom na X570 Prime Pro, neće čak ni 2933 pouzdano pa ni na 1.4V.
Trenutno sam na 2667 samo da radi pouzdano.
Ryzen DRAM kalkulator nema Nanya DRAM uopće, tako da neznam uopće koje bi ručne timinge koristio.

Još gore je što mi se BF V stalno ruši, mislio sam da je RAM pa sam ga spustio na 2133 no i tamo se skrši.

robimarko@gmail.com
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.11.2019 0:17 (robimarko).
13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Moze li mi netko savjetovati dobru maticnu plocu i koji RAM treba uzeti za Ryzen 5 3600 i Ryzen 7 3700X (ako ga nadem na popustu)?


Tnx.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

a da pogledas malo sam,potrazis po forumu,vec je sto postova bilo u vezi s tim,bog te sve ocete da vam se servira na pladanj

12 godina
protjeran
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
robimarko kaže...

Izludit će me ovaj jeftini Patriot Blackout Steel 3200 RAM.
Znači smeće koristi Nanya NT5AD512M8?3-FM i nema šanse da posta sa XMP profilom na X570 Prime Pro, neće čak ni 2933 pouzdano pa ni na 1.4V.
Trenutno sam na 2667 samo da radi pouzdano.
Ryzen DRAM kalkulator nema Nanya DRAM uopće, tako da neznam uopće koje bi ručne timinge koristio.

Još gore je što mi se BF V stalno ruši, mislio sam da je RAM pa sam ga spustio na 2133 no i tamo se skrši.

Ponovno memoriju van slotova i ponovno unutra (eventualno zamjeni mjesta plocicama, onu koja je bila u a2 stavi u b2, a onu iz b2 u a2)...Zatim kreni memoriju dizat rucno, nista xmp profil i te gluposti jer to nekad zna gadno zajebavati...Za prvu ruku, 3000 mhz, latencije rucno na 17-17-17-37; 1T ili sve sa 16 (nemoj ici prenisko jer ti opet komp nece bootat ili ce ti freezat), rucno napon na cca 1.35 V i testiraj...Upali lagano aidu test benchmark i vidi, ako se smrzne ne valja (dizi latencije ili napon jos gore), ako prolazi test, onda testiraj par igara da vidis kako radi i ako sve radi ides dalje, latencije lagano dolje, napon lagano dolje, frekvencija gore ili samo frekvencija gore uz iste latencije i onda opet postupak sa nizim latencijama i nizim naponom i tako dok ne dodes do neke  zadovoljavajuce brojke...I da, imaj strpljenja jer ce ti itekako trebati, ja sam se igrao dosta sada sa vec trecom memorijom po redu sa prvom i drugom generacijom ryzena pa znam kako to ide...

 

Btw meni se ryzen dram kalkulator takoder nije pokazao previse pouzdanim, po njegovim postavkama nikako nisam mogao dobit uspjesan boot, a ako i jesam onda je bilo rusenja...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.11.2019 1:42 (Tomo53nja).
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

kupujem komp i OGRANIČEN SAM BUDŽETOM

 

idem na Ryzen 5 2600x  sa Radeonom RX 580  4GB

 

da li je boljeuzeti ploču sa a320 čipsetom

https://www.asus.com/Motherboards/PRIME-A320M-K/specifications/

 

ili ploču sa b450 čipsetom ?

https://www.asus.com/Motherboards/PRIME-B450M-K/specifications/

 

 

 

razlika je 200 kn.

 

bolje bih tih 200 kn dao za RX 580  sa 8 GB

 

Komp bi bio za igranje na MAX FHD rezoluciji.  Ne treba ništa jače

 

HVALA :)

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.11.2019 8:17 (dankodr).
 
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Imao bi jos cca 200 kn vise budgeta da odes na 2600 umjesto 2600x...

Naravno da je b450 bolja opcija, ugl asus naplacuje ime samo najbolji izbor asrock-ice i msi ploce.

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.11.2019 8:56 (HCgamingCRO).
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
HCgamingCRO kaže...

Imao bi jos cca 200 kn vise budgeta da odes na 2600 umjesto 2600x...

Naravno da je b450 bolja opcija, ugl asus naplacuje ime samo najbolji izbor asrock-ice i msi ploce.

 Ryzen 2600  trenutno je SKUPLJI  od 2600x

 

 

1.149 kn

 

https://www.mall.hr/procesori/amd-procesor-ryzen-5-2600x-s-hladnjakom-wraith-spire-yd260xbcafbox--1305512

 

 

 

1.168 Kn

 

https://www.mall.hr/procesori/amd-procesor-ryzen-5-2600-s-hladnjakom-wraith-stealth-yd2600bbafbox-

5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pa dobro ako bas tamo moras kupiti, vecinom je ispod 1100 kn...

https://www.nabava.net/search.php?q=amd+2600

 

A sto se ploce tice vecina ce se mislim sloziti sa b450 ili od asrock ili od msi.

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.11.2019 9:02 (HCgamingCRO).
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
HCgamingCRO kaže...

Pa dobro ako bas tamo moras kupiti, vecinom je ispod 1100 kn...

https://www.nabava.net/search.php?q=amd+2600

 

A sto se ploce tice vecina ce se mislim sloziti sa b450 ili od asrock ili od msi.

 vidim da je razlika između 2600x  i 2600  70ak kuna

 

ako kupujem u različitim trgovinama... onda me trošak dostave ubije.  Nisam iz Zagreba....pa... trošak dostave =(

 

 

hvala na pomoći

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.11.2019 9:16 (dankodr).
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jbga...

A nisi ni rekao koliko ti je taj "ograniceni" budget, imas li i ram-a ili ti i to treba?

Vec ce ti neko iskusniji pomoci ziher oko odabira

4 godine
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

U adm-u sam naišao na R7 2700 MAX ponudu od 1300kn. Zanima me da li se isplati uzimat taj procesor? Ili je bolje uzeti R5 3600 koji je 1700kn. Trenutni procesor i5 6600.

 

https://www.adm.hr/product.asp?product=cpu-amd-ryzen-7-2700-box-s-am4&code=091%2E500%2E018https://www.adm.hr/product.asp?product=cpu-amd-ryzen-7-2700-max-box-sam4-yd2700bbafmax&code=091%2E500%2E055

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.11.2019 9:57 (Cobalt11).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Tomo53nja kaže...
robimarko kaže...

Izludit će me ovaj jeftini Patriot Blackout Steel 3200 RAM.
Znači smeće koristi Nanya NT5AD512M8?3-FM i nema šanse da posta sa XMP profilom na X570 Prime Pro, neće čak ni 2933 pouzdano pa ni na 1.4V.
Trenutno sam na 2667 samo da radi pouzdano.
Ryzen DRAM kalkulator nema Nanya DRAM uopće, tako da neznam uopće koje bi ručne timinge koristio.

Još gore je što mi se BF V stalno ruši, mislio sam da je RAM pa sam ga spustio na 2133 no i tamo se skrši.

Ponovno memoriju van slotova i ponovno unutra (eventualno zamjeni mjesta plocicama, onu koja je bila u a2 stavi u b2, a onu iz b2 u a2)...Zatim kreni memoriju dizat rucno, nista xmp profil i te gluposti jer to nekad zna gadno zajebavati...Za prvu ruku, 3000 mhz, latencije rucno na 17-17-17-37; 1T ili sve sa 16 (nemoj ici prenisko jer ti opet komp nece bootat ili ce ti freezat), rucno napon na cca 1.35 V i testiraj...Upali lagano aidu test benchmark i vidi, ako se smrzne ne valja (dizi latencije ili napon jos gore), ako prolazi test, onda testiraj par igara da vidis kako radi i ako sve radi ides dalje, latencije lagano dolje, napon lagano dolje, frekvencija gore ili samo frekvencija gore uz iste latencije i onda opet postupak sa nizim latencijama i nizim naponom i tako dok ne dodes do neke  zadovoljavajuce brojke...I da, imaj strpljenja jer ce ti itekako trebati, ja sam se igrao dosta sada sa vec trecom memorijom po redu sa prvom i drugom generacijom ryzena pa znam kako to ide...

 

Btw meni se ryzen dram kalkulator takoder nije pokazao previse pouzdanim, po njegovim postavkama nikako nisam mogao dobit uspjesan boot, a ako i jesam onda je bilo rusenja...

 Mislim da je memorija teško smeće jer neće 3000 nikako, a i 2933 je toliko nestabilno da se u UEFI ugasi.

Gore timinge nego XMP profil sam stavio ali neće, mislim da ću naručiti neki pošteni 3200 MHz RAM tipa LPX-a jer imam 3000GHz LPX-a već 3 godine u X370 Prime Pro i sa Ryzenom 1600 radi doslovno s XMP profilom bez problema.
A ovaj vraćam Alzi jer je prošlo tek 7 dana od kupovine.

robimarko@gmail.com
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Cobalt11 kaže...

U adm-u sam naišao na R7 2700 MAX ponudu od 1300kn. Zanima me da li se isplati uzimat taj procesor? Ili je bolje uzeti R5 3600 koji je 1700kn. Trenutni procesor i5 6600.

 

https://www.adm.hr/product.asp?product=cpu-amd-ryzen-7-2700-box-s-am4&code=091%2E500%2E018https://www.adm.hr/product.asp?product=cpu-amd-ryzen-7-2700-max-box-sam4-yd2700bbafmax&code=091%2E500%2E055

 Najjeftiniji R5 3600 je 1436kn na nabava.net. 

 

Opet ako ti je samo gaming i lagani multitasking u planu naravno da ides na jaci R5 3600...

7 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Updataj BIOS, undervoltaj Vegu, namjesti fan krivulje i kupi novo kuciste, a prijedloge za to imas u temi za odabir kucista. Sapphire Vega koja? Pulse, Nitro+, referentna blower? :)

 uzeo bi BE QUIET Pure Base 500 + 2 pure wings 140mm venta, mislim da si čak ti tu preporuku davao. to bu ok?

12 godina
protjeran
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
robimarko kaže...

 Mislim da je memorija teško smeće jer neće 3000 nikako, a i 2933 je toliko nestabilno da se u UEFI ugasi.

Gore timinge nego XMP profil sam stavio ali neće, mislim da ću naručiti neki pošteni 3200 MHz RAM tipa LPX-a jer imam 3000GHz LPX-a već 3 godine u X370 Prime Pro i sa Ryzenom 1600 radi doslovno s XMP profilom bez problema.
A ovaj vraćam Alzi jer je prošlo tek 7 dana od kupovine.

Mozda i je ali preko rucnog stimanja tajminga i napona nekako mora raditi i bootat u winse kako god...Probaj sve kako sam ti rekao i vidjet ces da ce uspjeti, samo moras naci neku stepenicu iznad koje radi...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
A evo na 2800 radi s XMP latencijama i 1T.
Nekako mi smrdi da ploča postavi ostatak DDR parametara užasno za Nanyu.

E kada bi znao što ta šuma postavki znači.

Ići će ona na 3000 s puno tuninga.
robimarko@gmail.com
12 godina
protjeran
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
robimarko kaže...
A evo na 2800 radi s XMP latencijama i 1T.
Nekako mi smrdi da ploča postavi ostatak DDR parametara užasno za Nanyu.

E kada bi znao što ta šuma postavki znači.

Ići će ona na 3000 s puno tuninga.

 Bas iz tog razloga ne daj da ti ploca preko xmp profila stima sve ostale postavke oko rama jer tu ima svega i moze jedna postavka biti kriva i memorija ne boota vise...Ugl. sve rucno, ddr-3000 Mhz recimo frekvencija, tajminzi 17-17-17-37, 1T, napon 1.35 i to bi trebalo bootat i radit u 90% situacija...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
fixxer_zg kaže...

a da pogledas malo sam,potrazis po forumu,vec je sto postova bilo u vezi s tim,bog te sve ocete da vam se servira na pladanj

 Pa jesam. I gledao sam dosta video od Gamer Nexus, Links i Hardware Unboxed, satima. I trazio po netu informacije. Ali ima puno razlicitih informacija, i onda opet ne znam sto je bolje jer se ne razumijem u to koliko se neki ovdje razumiju na forumu. I previse je to informacija u tako kratkom vremenu.

Nisam gledao nista u vezi racunala zadnjih 7 godina pa nemam pojma.  Nebi inace pitao :( . Nisam htio ispasti naporan, makar znam da tako ispada jer nemam pojma. Zato i jesam ovdje na forumu sa ljudima koji se razumiju puno vise.

 

Npr, maticne koje savjetuju ovdje na forumu su dosta drugacije koje savjetuju van Hr iz informacija koje sam dobio gore.

Prije si samo uzeo 16GB rama i to je bilo to. Sad ima neki ram fabrick izmedu ryzen CPU i RAM, koji se moze desinkronizirati ili sta vec. Ko nuklearna fizika (vjerujem da nije kad malo udes u to), ali je overwhelming. 

Eto. Budem pitao u nekom drugom postu da ne spamam ovdje i budem malo vise istrazio po internetu.

Al razumijem te, np.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.11.2019 13:10 (tigerija).
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Problem je što ne štima ostale jer XMP ima samo glavne timinge, ostalo je na ploči.
Probao sam već 17-17-17-37, 1T i 1.35V i nema šanse da POST-a.
robimarko@gmail.com
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice