AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.049.881
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jakovp kaže...

A gle, uzeo si ploču sa pravim haldnjacima, a ne s onim ukrasnim :)

 Pa razlika je izmedju heatsinka sa finovima koji se rijesava topline u okolini i heat spreader-a koji samo nakuplja toplinu- zato nevolim dizajn svoje ploce samo dva ogromna bloka bez ijednog fina ali 36000 ni nevuce struju skoro tako da nije to ni bitno...

16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
HCgamingCRO kaže...
Jakovp kaže...

A gle, uzeo si ploču sa pravim haldnjacima, a ne s onim ukrasnim :)

 Pa razlika je izmedju heatsinka sa finovima koji se rijesava topline u okolini i heat spreader-a koji samo nakuplja toplinu- zato nevolim dizajn svoje ploce samo dva ogromna bloka bez ijednog fina ali 36000 ni nevuce struju skoro tako da nije to ni bitno...

 

3900x u mom slucaju...

Freak Show Inc.
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Može preporuka nekog hladnjaka za 3900x? Preferiram zračno hlađenje, ali ako postoji neko all in one vodeno za pristojnu cijenu može i tako.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
bruno11 kaže...

Može preporuka nekog hladnjaka za 3900x? Preferiram zračno hlađenje, ali ako postoji neko all in one vodeno za pristojnu cijenu može i tako.

AC Liquid freezer 240 mm ili ARCTIC Freezer 34 eSports ili Cryorig H5 Universal.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
bruno11 kaže...

Može preporuka nekog hladnjaka za 3900x? Preferiram zračno hlađenje, ali ako postoji neko all in one vodeno za pristojnu cijenu može i tako.

Meni se dobar pokazao Ninja 5000.

 

10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
bruno11 kaže...

Može preporuka nekog hladnjaka za 3900x? Preferiram zračno hlađenje, ali ako postoji neko all in one vodeno za pristojnu cijenu može i tako.

Otkud kupuješ? Može nabava.net kao referenca? Budžet za hlađenje? (pristojna cijena?) Ciljaš stock ili overclock?

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kupujem u ditech.at ako imaju raspoloživ model koji izaberem, ali mogu i u mindfactory ili caseking. Budžet i nemam definiran, nekih 150€ sam spreman dat ako će bit tiho i učinkovito. Overclockom se ne namjeravam bavit, bitnije mi je da bude tih

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.11.2019 0:04 (bruno11).
16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Evo 3900x veselo kucka... Ali ocito je da se moram pozabaviti naponom jer bas kao i kod starog 6700k ploca nabija napon u nebesa. Konkretno - ide do 1.47 pod opterecenjem...

Ali...

Kad u biosu spustim napon - odmah opada i CB skor. Kako tome doskociti?

Freak Show Inc.
 
1 0 hvala 0
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

bruno11

Thermalright Macho Rev.B ti je best buy u Njemačkoj od 40 do 50 eura, jako blizu Noctue NH-D14, po testovima čak i malo tiši (i niži i viši rpm) Ustvari vidim da je došao i Rev.C nedavno, ali nemam pojma kako je taj malo teži, iako izgleda isto kao Rev.B. Mene već dugo služi malo veći brat koji se više ne prodaje (sad je to Le grand macho, ali je cijenovno neisplativ), nedavno kupio TY-147A model venta koji dolazi u Macho Rev.B/C jer je jednako tih kao stariji TY-141, ali ide čak ispod 300rpm. Početne TY-141 sam kupio od lika koji je imao Noctua ventove pa je isto rekao da je Thermalright mal tiši. Minus je montaža i moguć ticking noise, ali to je jedva primjetno (trebaš načulit uho blizu venta, moguć problem kod svih proizvođača). Tu su naravno i Noctua i BeQuiet, po perf. su svi tu negdje, možeš si pogledati još malo testove, ali po izgledu se već vidi da npr. Be Quiet DR4 ne vrijedi 60 eura, dok je Pro verzija malo preskupa, tako da se vraćam na to da je Thermalright best buy kod zračnih vani (moš vidit i broj prodanih primjeraka u Mindfactoryu ili pogledi dnevno u CU), a u HR je to Arctic Freezer 34. Kaj se vodenog tiče Arctic Freezer 240 ili tak nešto, u svakom slučaju ne davati preko 100 eura za 240mm, osim ako te ne pale ledice (u slučaju kupnje Corsaira gledaj da ima njihove ML ventove jer im ti jedini valjaju).

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

I dalje koristiš taj Noctua hladnjak iz potpisa?

16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
bruno11 kaže...

I dalje koristiš taj Noctua hladnjak iz potpisa?

 Da

Freak Show Inc.
5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

Evo 3900x veselo kucka... Ali ocito je da se moram pozabaviti naponom jer bas kao i kod starog 6700k ploca nabija napon u nebesa. Konkretno - ide do 1.47 pod opterecenjem...

Ali...

Kad u biosu spustim napon - odmah opada i CB skor. Kako tome doskociti?

doskocis tome tako da ignoriras, kada upalis CB pogledaj koliki ti je onda napon dok ga vrti, trebao bi biti dosta ispod 1.4v

 

ove visoke vrijednosti  koje ti se pojavljuju u softveru za ocitanje napona su normalni spajkovi napona koji se non stop desavaju i razlikuju se malo vrijednosti od ploce do ploce

 

uglavnom ne trebas brinuti, ako ti je napon pod CB opterecenjem "normalan"

 

takoder sam podesavao u biosu, i mene je nerviralo, na ploci koju imam meni roka na 1.45v, na kraju sam odustao i od OC-a i od cackanja po naponu i ostavio na "auto"

 

mozes probati ovaj power plan, mozda ti nesto pomogne, bas je testiran za tvoj model procesora

 

planiram ga probati na 3600 kada uhvatim vremena ovaj tjedan, cisto da vidim kako radi

www.youtube.com/TerabitTV
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mitohondri kaže...

doskocis tome tako da ignoriras, kada upalis CB pogledaj koliki ti je onda napon dok ga vrti, trebao bi biti dosta ispod 1.4v

 

ove visoke vrijednosti  koje ti se pojavljuju u softveru za ocitanje napona su normalni spajkovi napona koji se non stop desavaju i razlikuju se malo vrijednosti od ploce do ploce

 

uglavnom ne trebas brinuti, ako ti je napon pod CB opterecenjem "normalan"

 

takoder sam podesavao u biosu, i mene je nerviralo, na ploci koju imam meni roka na 1.45v, na kraju sam odustao i od OC-a i od cackanja po naponu i ostavio na "auto"

 

mozes probati ovaj power plan, mozda ti nesto pomogne, bas je testiran za tvoj model procesora

 

planiram ga probati na 3600 kada uhvatim vremena ovaj tjedan, cisto da vidim kako radi

 

Vec sam instalirao taj power plan. Napon pod CB opterecenjem mi pokazuje 1.46 u CPU-Z. Da stvar bude gora taj isti napon pokazuje i kad je idle. Ali isto tako pokazuje i krivu brzinu ako usporedjujem sa Ryzen Master softverom.

Bespotrebno se grije - idle temperatura je oko 40 stupnjeva sto je onak poprilicno. Ali koliko vidim po netu nekima ide i preko 50. To mi je malo neocekivano

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.11.2019 8:51 (Friday).
4 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pa kolki napon namjestis u biosu? Da mozda smanjis llc?

5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...
Mitohondri kaže...

doskocis tome tako da ignoriras, kada upalis CB pogledaj koliki ti je onda napon dok ga vrti, trebao bi biti dosta ispod 1.4v

 

ove visoke vrijednosti  koje ti se pojavljuju u softveru za ocitanje napona su normalni spajkovi napona koji se non stop desavaju i razlikuju se malo vrijednosti od ploce do ploce

 

uglavnom ne trebas brinuti, ako ti je napon pod CB opterecenjem "normalan"

 

takoder sam podesavao u biosu, i mene je nerviralo, na ploci koju imam meni roka na 1.45v, na kraju sam odustao i od OC-a i od cackanja po naponu i ostavio na "auto"

 

mozes probati ovaj power plan, mozda ti nesto pomogne, bas je testiran za tvoj model procesora

 

planiram ga probati na 3600 kada uhvatim vremena ovaj tjedan, cisto da vidim kako radi

 

Vec sam instalirao taj power plan. Napon pod CB opterecenjem mi pokazuje 1.46 u CPU-Z. Da stvar bude gora taj isti napon pokazuje i kad je idle. Ali isto tako pokazuje i krivu brzinu ako usporedjujem sa Ryzen Master softverom.

Bespotrebno se grije - idle temperatura je oko 40 stupnjeva sto je onak poprilicno. Ali koliko vidim po netu nekima ide i preko 50. To mi je malo neocekivano

probaj usporediti sa recimo hwinfo64, ocitanje

 

znaju seruckat svi ti softveri konstantno

 

ako ti je fakat 1.46v normalni napon dok CB radi, mislim da je to previse

 

ali sumnjam, cini mi se da samo krivo ocitava taj napon pri izvodenju CB

 

sad si me opet sjebo s tim naponima i kad dodem doma ziher idem opet cackat po stroju 

www.youtube.com/TerabitTV
9 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Razmisljam o kupovini ryzena, posto je velika potraznja modela 3600 cesto ga nema na stanju. Medjutim ryzen 7 2700 sa ili bez x verzije dode isto ili jeftinije od ryzen 5 3600 modela. Dali je bolje uzet Ryzen 7 2700 ili Ryzen 5 3600?

Moj PC  
1 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ovisi za sto ti treba, recimo za igre je 3600 dosta bolji.
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Zavisi za kaj ti treba proc. Guglaj pomazu li dodatne 2 jezgre u programima kojima se bavis. Ako ti treba uglavnom za igre, onda idi na 3600. Btw. 3600 imas za 1300kn na Aliexpressu, besplatna dostava, ali nisam ziher za carinu.

15 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mitohondri kaže...
mozes probati ovaj power plan, mozda ti nesto pomogne, bas je testiran za tvoj model procesora

 

planiram ga probati na 3600 kada uhvatim vremena ovaj tjedan, cisto da vidim kako radi

 Ja na 3600 i što se tiče rezultata na raznim benchmarcima nemam gotovo nikakve razlike (MSI x570-a Pro). Jedino je Cinebench skočio na 3646, a inače se vrti oko 3620. U aplikacijama koje koristim (Photoshop, Resolve...) također ne osjetim nikakvu razliku u radu. S druge strane, imam osjećaj da te iste rezultate proc postiže na nešto manjoj voltaži te je i zeru hladniji (ako pratim parametre u Masteru/HWinf-u).

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.11.2019 11:32 (Videotape).
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Zavisi za kaj ti treba proc. Guglaj pomazu li dodatne 2 jezgre u programima kojima se bavis. Ako ti treba uglavnom za igre, onda idi na 3600. Btw. 3600 imas za 1300kn na Aliexpressu, besplatna dostava, ali nisam ziher za carinu.

 99% plus pdv plus troškovi carinskog ureda...

(G)jokaCRO ingame
16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ne znam cemu ti spikeovi u naponu. 1.47 je suludo puno. Krene sa vrlo visokim naponom i onda se uglavnom stabilizira na nakih 1.25-1.30. Ali cini mi se da konstantno ima previsok napon. U masteru vidim da su skoro sve jezgre u sleep modu kad je idle (eventualno dvije nisu). Ali svejedno temperatura bude 40 stupnjeva. To je puno kako god okrenes, pogotovo uzevsi u obzir da imam dobar hladnjak koji je u istim uvjetima 6700k drzao na 2-3 stupnja iznad sobne temperature. I jos nesto mi je cudno - nema temperature za svaku jezgru posebno? Ne vidim ni u masteru ni u hwinfo.

Fan curve mi je isto cudan. Podesio sam tako da su rpm dosta niski do nekih 60 stupnjeva, tek onda da se zaleti. Ali on je idle i pokazuje 40 stupnjeva (ili koji vise) i svejedno se noctua zaleti svako malo do preko 1000 okretaja. Ili ne radi po krivulji ili je ocitanje temperature u Masteru krivo.

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

 

Vec sam instalirao taj power plan. Napon pod CB opterecenjem mi pokazuje 1.46 u CPU-Z. Da stvar bude gora taj isti napon pokazuje i kad je idle. Ali isto tako pokazuje i krivu brzinu ako usporedjujem sa Ryzen Master softverom.

Bespotrebno se grije - idle temperatura je oko 40 stupnjeva sto je onak poprilicno. Ali koliko vidim po netu nekima ide i preko 50. To mi je malo neocekivano

 Igraj se malo ko ovde 

 5:45 min

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.11.2019 12:03 (dery).
5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

Ne znam cemu ti spikeovi u naponu. 1.47 je suludo puno. Krene sa vrlo visokim naponom i onda se uglavnom stabilizira na nakih 1.25-1.30. Ali cini mi se da konstantno ima previsok napon. U masteru vidim da su skoro sve jezgre u sleep modu kad je idle (eventualno dvije nisu). Ali svejedno temperatura bude 40 stupnjeva. To je puno kako god okrenes, pogotovo uzevsi u obzir da imam dobar hladnjak koji je u istim uvjetima 6700k drzao na 2-3 stupnja iznad sobne temperature. I jos nesto mi je cudno - nema temperature za svaku jezgru posebno? Ne vidim ni u masteru ni u hwinfo.

Fan curve mi je isto cudan. Podesio sam tako da su rpm dosta niski do nekih 60 stupnjeva, tek onda da se zaleti. Ali on je idle i pokazuje 40 stupnjeva (ili koji vise) i svejedno se noctua zaleti svako malo do preko 1000 okretaja. Ili ne radi po krivulji ili je ocitanje temperature u Masteru krivo.

hwinfo ima za svaki jezgru i temp i frekvenciju i napon i load i slicno,  mozda ti je iskljucen prikaz 

 

SS u prilogu sa racunala na poslu 

 

kao sto je gore netko spomenuo probaj LLC staviti na 4 ili 5, meni je na 1 i isto imam visoke idle temperature, preko ljeta je bio na 50 stupnjeva idle, tak ti je svima, jednostavno tako rade ovi novi procesori, rokaj napon non stop na max valjda koliko ploca dopusta 

 

moras malo cackat po stroju ipak je to AMD

 

osobno sam, kao sto rekoh odustao i vise se ne zamaram s naponima i temperaturama, za sada 

www.youtube.com/TerabitTV
16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Imam samo ove temperature (koje se ticu procesora):

 

 

EDIT:

Nije mi zapravo nista od toga problem "per se", samo me cudi to sto se Noctua zalijece dok je proc idle a sudeci po temperaturi ne bi trebala. Napravio sam kraci stress test i drzi pod full loadom na 70 stupnjeva sto je super. Samo da je idle malo tisi. Ali OK, treba malo tweakati. Danas kad dodjem s posla cu vidjeti sta kazu CoD i BF5. Pogotovo BF5 jer mi je 6700K drzao gotovo konstantno na 90%. Sad bi to trebala biti potpuno druga situacija...

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.11.2019 12:40 (Friday).
 
1 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pa ne zalijece se hladnjak nego ploca salje takve impulse.

Probaj updateati BIOS, postaviti drugaciju liniju hladjenja u BIOS-u,

il bar preko Gigabyte softwarea to rijesiti.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
To ti je super temperatura.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ne kuzim cemu usporedba temperatura 3900X 12/24 sa i7-6700K 4/8 procesorom? Naravno da ces imati vece temperature. LLC stavi barem na 4, iskoristi maticnu koju si kupio, nebus valjda sve drzao stock. Mozes staviti i VCC offset, ako hoces nizi napon, samo se onda trebas igrat do kojeg napona ti moze drzat zeljeni clock. Cim dignes LLC mozes malo (zavisno o proc lutriji) smanjit napon bez da se sjebe clock. Po meni Cinebench nije los za brzinsko testiranje stabilnosti, prime95 predugo traje. Realbench od Asusa isto nije los.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.11.2019 14:14 (The_Fichek).
4 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Razlika u temperaturi je prvenstveno radi razlike u naponu. Dok Intel pada na cca 0.7v u idleu ako ga overclockas pomocu addaptive ili offset napona, njemu je napon sad u idleu duplo veci.

 

Na koliko napon u idleu pada kad se namjesti offset kod ryzena trece gen?

10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Idle temp su prvenstveno radi razlike u naponu da, a one u loadu zbog broja jezgri i napona i struje koju 3900X povlaci. On nije mijenjao offset prema ovome kaj pise, al ima vremena. Temperature ce sigurno pasti. Za osjetno nizi napon se po meni isplati imati npr. -0.1Ghz manje, tj. 4.5Ghz u slucaju 3900X. Za to se treba poigrat. Oduzme vrijeme, ali konacni ishod bi trebao bit dobar, tim vise sto mu maticna nudi 100 opcija za igranje s procom. Na kraju krajeva sve zavisi kakav ga primjerak proca posrao, ali 3900X bi trebali biti dosta dobro binani.

16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Ne kuzim cemu usporedba temparetura 3900X 12/24 sa i7-6700K 4/8 procesorom? Naravno da ces imati vece temperature. LLC stavi barem na 4, iskoristi maticnu koju si kupio, nebus valjda sve drzao stock. Mozes staviti i VCC offset, ako hoces nizi napon, samo se onda trebas igrat do kojeg napona ti moze drzat zeljeni clock. Cim dignes LLC mozes malo (zavisno o proc lutriji) smanjit napon bez da se sjebe clock. Po meni Cinebench nije los za brzinsko testiranje stabilnosti, prime95 predugo traje. Realbench od Asusa isto nije los.

Onak iz dosade nema se drugog posla, pa ideš uspoređivat onako recimo Kruške i Ježeve.

 

Zelenaš još na kraju ima sitnih 64mb L3 cache, a cache ne ide na zrak nego itekak troši određeni dio energije=grije proc.

 

Žutanjak ima 8mb L3 Cache, a od dalnje usporedbe zaboli te glava.

 

 

 

Vezano za Zen 2/Epyc Rome CPU performanse, "eto Intel je opet/nemaju druge opcije" ulovljen u muljanju.

 

https://www.servethehome.com/intel-performance-strategy-team-publishing-intentionally-misleading-benchmarks/

 

 

 

 

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice