Ultimativna tema za odabir prijenosnika izdvojena tema

poruka: 36.715
|
čitano: 13.036.247
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Rhodin kaže...

Pa stari sad mijenja C2D laptop tako da,... uvjeren sam, ako ne krepa, da će trajati 10 godina.

Izuzetno mu je bitno da je što jeftiniji. Sestra je profesor, nebu 2 plaće dala na laptop. Ne kupujem za sebe, molio sam preporuku, a sad kome pravo, kome krivo. Šta ja znam što će bit 8GB RAM za 5 godina. Uostalom upalim Chrome pa mi on sam 5-6GB ždere jer može.

Ne znam, jesi ikad preporučio laptop obitelji, prijateljima, punici, nekome bliskom, ko treba laptop za 2-2.5k kuna, onda ga upozoriš da je to govno, da se malo rastegne, pa kaže "nemam sad, daj oko 2.5, ajde" i onda kad od prvog dana bude spor je to nekako tvoja krivica?

Ajde me ne pilite, molim vas, kad vas tražim preporuku da moram pisat svoje razloge za to. Ako imate kaj pametnije za preporučit, super, samo molim vas da mi ne spočitavate kak sam si glup jetr ne tražim za sebe.

Zašto takva reakcija? Pitao si savjet, ja ti dam savjet i onda se ljutiš. Pitao sam te što će ti 16GB RAMa jer mi to nije bilo jasno s obzirom na netflix, web, office i simse 4 koje si spomenuo. Opaska koju sam napisao vezano za gledanje samo CPUa je bila više općenito na ljude koji kupuju laptope, ne samo na tvoj upit.

 

Osnovna razlika u brzini između tih starih laptopa i novih je HDD vs SSD i to je ono što će najviše primijetiti, ne treba njima za netflix i word 6-jezgreni CPU.

8GB RAM-a će vjerojatno biti sasvim dovoljno za to za što njemu treba laptop i za 5 godina.

 

Ne znam što radiš sa Chromom kad ti guta 5-6GB, ali očito su to nekakve iznimno zahtjevne stranice, jer evo meni sada sa 16 otvorenih kartica jedva dogura do 1GB, a otvoreno mi je sve i svašta. Ne kažem da nije moguće nagurati do 5-6GB... Ako netko drži otvoreno 100 tabova onda bi možda trebao preispitati svoj način korištenja browsera, recimo početi koristiti bookmarkse.

 

Redovito preporučujem laptope ne samo obitelji već i svima koji me poznaju jer nažalost znaju koja mi je struka i čim se bavim pa sam im na brzom biranju. 

 

Ako želiš laptop koji će vjerojatno izgurati 10 godina i da nakon 10 godina radi brzo i pouzdano onda ti to ne ide u isti kontekst sa "što jeftiniji". Što nije u tom slučaju logičnije sada kupiti nešto povoljnije za narednih 4-5 godina, pa onda opet kupiti slično za sljedećih 4-5 godina. Financijski će biti slično, ali ćeš nakon prvih 4-5 godina imati noviju tehnologiju, a ne na kraju 10 godina staru tehnologiju.

 

Po meni 4/4 CPU, 8GB RAM, 256GB SSD bi trebao biti više nego dovoljan laptop za takvu osobu i to se može naći za pristojne novce, a umjesto nepotrebno jakog procesora, viška RAMa i diska uzeo bi što kvalitetniji display ako će već gledati Netflix neka to i izgleda kako treba. Zatim bi gledao i bateriju ukoliko je to bitno, mada takvi korisnici obično drže laptop na radnom stolu i ne skidaju ga sa punjača, zato po pitanju veličine diska i baterije treba vidjeti korisnikove navike.

 

E sad ti opet zaključi da ti netko spočitava kako si glup. 

 

 

15 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Eto, dao sam ti tu bez čitanja za onaj "čemu takva reakcija" 

Odmah mi se digne tlak kad se sjetim kome to moram preporučit i koje komentare ću slušat ako ne budu apsolutno zadovoljni, nema to veze sa tobom, oprosti.

 

R5 4500u mi se čini zgodan , ima nekako ok omjer snage grafe i cpu, overkill im je sada i vjv će bit uvijek.

 

Ako imaš bolju varijantu laptopa za njih, cool.

 

256GB SSD je premalo, za 512GB me uvjerava stari da mu je malo jer "znam ja što on gore ima" - btw radi se o pdf i ppt prezama koje lako stavi na stick, al nema veze sad.

 

Ugl, što se tiče 16GB RAM i Chroma, ja uvijek imam otvoreno 5-6 prozora sa u prosjeku 20ak tabova i da, imam problema sa time, priznajem, al može mi bit.

 

Što ja znam što će oni sa tim raditi. Razlog promjene je što im im browser zoom app ne radi jer zbog win vista ne mogu gore više instalirati chrom ili firefox novijeg datuma (upogonio sam zoom, ali ne u browseru).

Umjesto instalacije win10 gore na 10 godina stari laptop, ja koristim priliku da ih gurnem u desetljeće u kojem žive da ne moram ponovo čistit laptop da se 3% ubrza jer ga je odavno vrijeme pregazilo.

 

Ak imaš kaj optimalno takvo, sa kvalitetnim displayem , plz preporuka, ja se preporučam. Samo dost me oni tlače, htjeli bi niš uložit, a dobit avion.

 

I ja bum kriv za sve, eventualne i ikakve nedostatke

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.9.2020 20:37 (Rhodin).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Rhodin kaže...

Eto, dao sam ti tu bez čitanja za onaj "čemu takva reakcija" 

Odmah mi se digne tlak kad se sjetim kome to moram preporučit i koje komentare ću slušat ako ne budu apsolutno zadovoljni, nema to veze sa tobom, oprosti.

 

R5 4500u mi se čini zgodan , ima nekako ok omjer snage grafe i cpu, overkill im je sada i vjv će bit uvijek.

 

Ako imaš bolju varijantu laptopa za njih, cool.

 

256GB SSD je premalo, za 512GB me uvjerava stari da mu je malo jer "znam ja što on gore ima" - btw radi se o pdf i ppt prezama koje lako stavi na stick, al nema veze sad.

 

Ugl, što se tiče 16GB RAM i Chroma, ja uvijek imam otvoreno 5-6 prozora sa u prosjeku 20ak tabova i da, imam problema sa time, priznajem, al može mi bit.

 

Što ja znam što će oni sa tim raditi. Razlog promjene je što im im browser zoom app ne radi jer zbog win vista ne mogu gore više instalirati chrom ili firefox novijeg datuma (upogonio sam zoom, ali ne u browseru).

Umjesto instalacije win10 gore na 10 godina stari laptop, ja koristim priliku da ih gurnem u desetljeće u kojem žive da ne moram ponovo čistit laptop da se 3% ubrza jer ga je odavno vrijeme pregazilo.

 

Ak imaš kaj optimalno takvo, sa kvalitetnim displayem , plz preporuka, ja se preporučam. Samo dost me oni tlače, htjeli bi niš uložit, a dobit avion.

 

I ja bum kriv za sve, eventualne i ikakve nedostatke

Sve ok. 

 

Za disk će ti stari najbolje znati, ja recimo imam par sličnih korisnika oko sebe i nemaju više od 60-70GB podataka, ali ne koriste torrente i ne downloadaju sve i svašta. Danas je to sve dostupno online, pa je to više stara navika trpanje svega i svačega na disk.

 

Za Chrome, teško da će ti stari tako nešto raditi. Taj njegov laptop ima klasični HDD i da na taj isti CPU staviš SSD to bi bio novi laptop, ali slažem se da je bolje sve to zamijeniti.

 

Koja cijena ti igra? Ako sam dobro shvatio do 5500kn? Display što veći ili može i manji? Nosi li laptop okolo ili mu stoji na mjestu? Koristi li ga na bateriji? Vani na otvorenom? Da vidimo što rezati, a što poboljšati.

 

Ali recimo mogli bi dobiti ovakav avion, samo pretpostavljam da ti nije zanimljiva kupovina iz Kine? Tu je uvijek pitanje garancije, odnosno ako se nešto desi treba slati nazad u Kinu.

 

Ovo bi bilo nešto u stilu tvog prvog upita za oko 5000kn.

LINK

 

A po meni bi im ovako nešto za 4000kn bilo i više nego dovoljno:

LINK

 

Međutim ako Kina otpada onda treba naći nešto slično kod nas. Problem je display, većina laptopa ispod 6000kn ima relativno loš display.

 

Možda ovako nešto, za 4850kn, na račun malo slabijeg CPUa imaš nešto kvalitetniji IPS display. Display nije nikakav vrh, ali je bolji od ovih početnih Lenovo i Acer modela.

LINK

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.9.2020 21:48 (mzopg).
15 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Trenutno ima taj neki 17.3" , al gledao sam pred njim koju minutu na nabava.net, ugl su 15.6", 17.3" je postala egzotika iz nekog razloga. Tu je malo frknul nosom i reko "ajde može i 15.6" ". Cijenom su 17.3" dosta skuplji koliko vidim.

 

On stalno laptop ima sa sobom, em na posao nosi, em doma ta predavanja slaže, izmjenjuje sa kolegama, održava. Ne treba ne znam što i ak bu mu 512GB premalo (ili 256GB ako stvarno uzme takav) bum mu kupil brži USB 3.0 i nek ne gnjavi.

 

Iz Kine ne bu naručival, nešto kod nas. Pati da bude sve na 36 rata bez kamata (nema u IT svijetu, ali Pevec mu je hit jer sve daju na Diners na 36 rata po istoj cijeni) , pa eto, nešto takvo će bit bonus za mene, ak ide na rate bez razlike u cijeni... ja još nisam IT trgovinu takvu našo, ali da znaš profil osobe za koju se uzima.

 

On bi bio najsretniji oko 3k uzet nešto, ali rekao sam da bu vjerojatnije oko 5-5.5 Opet je frknul nosom, ali kao OK, ak nemre ispod.

 

Ja moram priznat da sam malo izgubljen što mu uzet ner on ne zna što hoće ni što mu treba. Vjv da mu uzmem išta oko 3700kn sa SSD i serijom 3000U od AMD-a nutra bi mu bilo 10 puta brže od njegovog i bil bi sretan, al opet, ko zna, mora bit osjetno brži da ne veli "isti ko moj, kaj sam opće mijenjal". Btw njegov boota preko minute...

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
mzopg kaže...
Rhodin kaže...

Eto, dao sam ti tu bez čitanja za onaj "čemu takva reakcija" 

Odmah mi se digne tlak kad se sjetim kome to moram preporučit i koje komentare ću slušat ako ne budu apsolutno zadovoljni, nema to veze sa tobom, oprosti.

 

R5 4500u mi se čini zgodan , ima nekako ok omjer snage grafe i cpu, overkill im je sada i vjv će bit uvijek.

 

Ako imaš bolju varijantu laptopa za njih, cool.

 

256GB SSD je premalo, za 512GB me uvjerava stari da mu je malo jer "znam ja što on gore ima" - btw radi se o pdf i ppt prezama koje lako stavi na stick, al nema veze sad.

 

Ugl, što se tiče 16GB RAM i Chroma, ja uvijek imam otvoreno 5-6 prozora sa u prosjeku 20ak tabova i da, imam problema sa time, priznajem, al može mi bit.

 

Što ja znam što će oni sa tim raditi. Razlog promjene je što im im browser zoom app ne radi jer zbog win vista ne mogu gore više instalirati chrom ili firefox novijeg datuma (upogonio sam zoom, ali ne u browseru).

Umjesto instalacije win10 gore na 10 godina stari laptop, ja koristim priliku da ih gurnem u desetljeće u kojem žive da ne moram ponovo čistit laptop da se 3% ubrza jer ga je odavno vrijeme pregazilo.

 

Ak imaš kaj optimalno takvo, sa kvalitetnim displayem , plz preporuka, ja se preporučam. Samo dost me oni tlače, htjeli bi niš uložit, a dobit avion.

 

I ja bum kriv za sve, eventualne i ikakve nedostatke

Sve ok. 

 

Za disk će ti stari najbolje znati, ja recimo imam par sličnih korisnika oko sebe i nemaju više od 60-70GB podataka, ali ne koriste torrente i ne downloadaju sve i svašta. Danas je to sve dostupno online, pa je to više stara navika trpanje svega i svačega na disk.

 

Za Chrome, teško da će ti stari tako nešto raditi. Taj njegov laptop ima klasični HDD i da na taj isti CPU staviš SSD to bi bio novi laptop, ali slažem se da je bolje sve to zamijeniti.

 

Koja cijena ti igra? Ako sam dobro shvatio do 5500kn? Display što veći ili može i manji? Nosi li laptop okolo ili mu stoji na mjestu? Koristi li ga na bateriji? Vani na otvorenom? Da vidimo što rezati, a što poboljšati.

 

Ali recimo mogli bi dobiti ovakav avion, samo pretpostavljam da ti nije zanimljiva kupovina iz Kine? Tu je uvijek pitanje garancije, odnosno ako se nešto desi treba slati nazad u Kinu.

 

Ovo bi bilo nešto u stilu tvog prvog upita za oko 5000kn.

LINK

 

A po meni bi im ovako nešto za 4000kn bilo i više nego dovoljno:

LINK

 

Međutim ako Kina otpada onda treba naći nešto slično kod nas. Problem je display, većina laptopa ispod 6000kn ima relativno loš display.

 

Možda ovako nešto, za 4850kn, na račun malo slabijeg CPUa imaš nešto kvalitetniji IPS display. Display nije nikakav vrh, ali je bolji od ovih početnih Lenovo i Acer modela.

LINK

 Evo ja prije dva vikenda na akciji na ekupi bilo 10% na Lenovo i 10% na Visa premium karticu upiknuo Lenovo IdeaPad 5 4700U, 8Gb rama, 512Gb SSD, Win 10 Home. Došao me je 5050Kn plus 260 dodatna garancija na 5 godina. Mislim da je to bila top ponuda i vjerojatno bude opet uskoro na ekupi neka takva akcija jer ih često imaju sa visa premium karticom u kombi. Laptop ima WVA ekran, 3200Mhz DDR4 i dosta dobar ssd. Jedina zamjerka za naše tržište dolazi u obliku tom da je aluminij samo na zadnjem dijelu ekrana tj pokrovu a oko tipkovnice i od ispod je plastičan. Dok za druge zemlje je oko tipkovnice isto aluminij. Ne igram igrice koristi mi za faks, web i torrente. Sve super sve leti. Vidim da ni njega više nema da je nedostupan kao i većina AMD laptopa zbog estašice procesora. Ali mislim da će se pojaviti uskoro opet modeli sa AMD procesorima

15 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Ivanjino96 kaže...
mzopg kaže...
Rhodin kaže...

Eto, dao sam ti tu bez čitanja za onaj "čemu takva reakcija" 

Odmah mi se digne tlak kad se sjetim kome to moram preporučit i koje komentare ću slušat ako ne budu apsolutno zadovoljni, nema to veze sa tobom, oprosti.

 

R5 4500u mi se čini zgodan , ima nekako ok omjer snage grafe i cpu, overkill im je sada i vjv će bit uvijek.

 

Ako imaš bolju varijantu laptopa za njih, cool.

 

256GB SSD je premalo, za 512GB me uvjerava stari da mu je malo jer "znam ja što on gore ima" - btw radi se o pdf i ppt prezama koje lako stavi na stick, al nema veze sad.

 

Ugl, što se tiče 16GB RAM i Chroma, ja uvijek imam otvoreno 5-6 prozora sa u prosjeku 20ak tabova i da, imam problema sa time, priznajem, al može mi bit.

 

Što ja znam što će oni sa tim raditi. Razlog promjene je što im im browser zoom app ne radi jer zbog win vista ne mogu gore više instalirati chrom ili firefox novijeg datuma (upogonio sam zoom, ali ne u browseru).

Umjesto instalacije win10 gore na 10 godina stari laptop, ja koristim priliku da ih gurnem u desetljeće u kojem žive da ne moram ponovo čistit laptop da se 3% ubrza jer ga je odavno vrijeme pregazilo.

 

Ak imaš kaj optimalno takvo, sa kvalitetnim displayem , plz preporuka, ja se preporučam. Samo dost me oni tlače, htjeli bi niš uložit, a dobit avion.

 

I ja bum kriv za sve, eventualne i ikakve nedostatke

Sve ok. 

 

Za disk će ti stari najbolje znati, ja recimo imam par sličnih korisnika oko sebe i nemaju više od 60-70GB podataka, ali ne koriste torrente i ne downloadaju sve i svašta. Danas je to sve dostupno online, pa je to više stara navika trpanje svega i svačega na disk.

 

Za Chrome, teško da će ti stari tako nešto raditi. Taj njegov laptop ima klasični HDD i da na taj isti CPU staviš SSD to bi bio novi laptop, ali slažem se da je bolje sve to zamijeniti.

 

Koja cijena ti igra? Ako sam dobro shvatio do 5500kn? Display što veći ili može i manji? Nosi li laptop okolo ili mu stoji na mjestu? Koristi li ga na bateriji? Vani na otvorenom? Da vidimo što rezati, a što poboljšati.

 

Ali recimo mogli bi dobiti ovakav avion, samo pretpostavljam da ti nije zanimljiva kupovina iz Kine? Tu je uvijek pitanje garancije, odnosno ako se nešto desi treba slati nazad u Kinu.

 

Ovo bi bilo nešto u stilu tvog prvog upita za oko 5000kn.

LINK

 

A po meni bi im ovako nešto za 4000kn bilo i više nego dovoljno:

LINK

 

Međutim ako Kina otpada onda treba naći nešto slično kod nas. Problem je display, većina laptopa ispod 6000kn ima relativno loš display.

 

Možda ovako nešto, za 4850kn, na račun malo slabijeg CPUa imaš nešto kvalitetniji IPS display. Display nije nikakav vrh, ali je bolji od ovih početnih Lenovo i Acer modela.

LINK

 Evo ja prije dva vikenda na akciji na ekupi bilo 10% na Lenovo i 10% na Visa premium karticu upiknuo Lenovo IdeaPad 5 4700U, 8Gb rama, 512Gb SSD, Win 10 Home. Došao me je 5050Kn plus 260 dodatna garancija na 5 godina. Mislim da je to bila top ponuda i vjerojatno bude opet uskoro na ekupi neka takva akcija jer ih često imaju sa visa premium karticom u kombi. Laptop ima WVA ekran, 3200Mhz DDR4 i dosta dobar ssd. Jedina zamjerka za naše tržište dolazi u obliku tom da je aluminij samo na zadnjem dijelu ekrana tj pokrovu a oko tipkovnice i od ispod je plastičan. Dok za druge zemlje je oko tipkovnice isto aluminij. Ne igram igrice koristi mi za faks, web i torrente. Sve super sve leti. Vidim da ni njega više nema da je nedostupan kao i većina AMD laptopa zbog estašice procesora. Ali mislim da će se pojaviti uskoro opet modeli sa AMD procesorima

 Možda nešto takvo uleti za crni petak... ili Cyber ponedjeljak.

13 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Rhodin kaže...

 

On bi bio najsretniji oko 3k uzet nešto, ali rekao sam da bu vjerojatnije oko 5-5.5 Opet je frknul nosom, ali kao OK, ak nemre ispod.

 

Onda mozda najbolje da se strpi da eKupi vrati razne Ideapadove u ponudu. Za 3000kn na akciji ide Ideapad 5 s 4300U, 8GB rama i 512GB SSD. Za njegove potrebe idealan, a jeftin. Jos ako je neki prof., Windowse lako moguce da dobije djabe pa ga ni to netreba brinut i stvarno za 3 soma ima odlican stroj.

4 godine
neaktivan
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

 Šta će tom laptopu ovo: NVIDIA GeForce MX350 ?! Diže cijenu, ali nije li ova vega bolja kaj je na CPU?!

4 godine
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

imas mozda koji bolji prijedlog za 6500 kn? Gledao sam da ima ryzen proc jer vidim da postizu bolje ocjene na benchmarku, ali nisam strucan pa je svaki prijedlog dobrodosao :)

15 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Ja nemam, sorry, i ja ovdje tražim savjet, samo komentiram da je ta nVidia nutra dno dna njihove ponude i da sam negdje čitao da ju vega od ovih APUa dobrano tuče. Nije mi jasna u tom slučaju poanta tih chipova, ali moguće sam u krivu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

je ali MX350 ima 2 GB dedicirane memorije, a hrpa VEGA dobiva od RAMA samo 512 MB....

 

d im bar daš 2 GB, od 16 - 14 ostane za Windowze... ali ne, pol gige je max

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.9.2020 13:35 (Stric_Jura).
13 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Molim preporuku za neki laptop za cca 3500 kn ( za 3. srednje )

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

pa kupi novi BUG...

 

iako bih ja zagledao neki Ideapad 3 s Ryzenom 4300u/4500u na akciji

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Evo na diners kartice je opet popust dodatnih 10% na sve iz IT asortimana..
Lenovo
Evo ovaj ideapad sa ryzenom je sa dinersom oko 4700kn, doduse nije 16gb ram nego 8, ali sa 500gb, po ovome sto sam citao gore, vjerojatno najbolje sto mozes uzeti u ovom trenutku zabru cifru

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.9.2020 16:55 (Pezer).
13 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
mzopg kaže...
Rhodin kaže...

doduše ugl su to netflix, web, office alati, sestra je nekad znala simse 4 igrat, sve to vjerujem da joj je 4500u dovoljan.

Volio bih da ima 512GB SSD i 16 GB RAM, a to pak ispod 5500-6000kn nisam vidio ni nacrtano.

Dobro što će ti 16GB za navedeno? Za netflix ti je dovoljno 2GB, web 4GB, office isto tako, a simse neću ni spominjati. Tako da ti je 8GB (dual channel) više nego dovoljno, sve preko će ostati neiskorišteno i bacanje je novaca, osim ako ne misliš da će taj laptop trajati 10+ godina.

mzopg kaže...

jer evo meni sada sa 16 otvorenih kartica jedva dogura do 1GB, a otvoreno mi je sve i svašta. Ne kažem da nije moguće nagurati do 5-6GB... 

 

  Ja ne znam stvarno kolega ali ovo boldano je baš ono teška glupost . Nikom danas ne bih preporučio laptop ispod 8 GB rama, bena veze kakav je SSD ili CPU. Ovo drugo boldano je čisto onako nešto što evo ne znam kako je moguće, eto stvarno nisam tako nešto vidio. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.9.2020 20:04 (itomic009).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
itomic009 kaže...

  Ja ne znam stvarno kolega ali ovo boldano je baš ono teška glupost . Nikom danas ne bih preporučio laptop isšpd 8 GB rama, bena veze kakav je SSD ili CPU. Ovo drugo boldano je čisto onako nešto što evo ne znam kako je moguće, eto stvarno nisam tako nešto vidio. 

?? Pa i ja sam mu preporučio 8GB, ne vidim problem. Jesam li napisao "Tako da ti je 8GB (dual channel) više nego dovoljno", sasvim dovoljno za ono za što će ga koristiti. Ili misliš da za MS Office i Netflix treba 16GB? Govorimo o jednostavnom korisniku po pitanju office datoteka, sigurno nema kompleksne excelice od +50MB.

 

A za ovo drugo, pa ne znam, evo ti moje trenutno stanje, podigao sam letvicu i sada imam 22 kartice (istovremeno upaljen netflix + youtube video paralelni prozori na QHD 27", čisto radi testa), oglasnici, internet bankarstvo, gmail, desetak raznih portala, naravno bug i bug forum i tu sam na 1.28GB, a kad zatvorim netflix i još dvije kartice (portali) padnem na 940MB. Možda ja krivo koristim browsere? 

13 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

 Daj i Performance tab u Task Manager-u 

16 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
itomic009 kaže...

 Daj i Performance tab u Task Manager-u 

Ne znam što će ti to, ali evo ako te veseli. 

Sa svim upaljenim oko 14%, onih 22 kartica, netflix, jubito... i bez videa oko 4%.

 

eh da i sa drugih 10 otvorenih programa od Adobe paketa, spotify svira u pozadini, tri browsera (firefox, chrome, opera), mail, word...

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.9.2020 22:18 (mzopg).
10 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

U linksa imate za 3800kn lenovo ideapad 3 sa ryzen 5 4500u, 8 rama, 512gb ssd, ekran je onaj tn obični ali za tu cijenu do nekih 3500-4000kn sigurno best buy. 

Gamer
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

 Ima TN ekran sada da li ti to nešto znači ili ne ovisi o tebi, inače super cijena još da je dostupan sada je akcija na diners 10% 

14 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

ma taj TN 220 nita s Lenova ekran izgleda bolje nego moj sl. Dell Latitude 5400 novi...

 

gledao ih usporedno, iste stvari, i na Lenovu je bolji... naravno, za full komfor, puknite si dobar 24" IPS monitor sa strane...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Lijep pozdrav,

 

planiram uzeti sestri neki gaming laptop da može unutar idućih 5 god igrat vak malo popularnije igrice itd., ugrubo, da ne ostari ko mlijeko.

Gledam cijene, u Hrvatskoj su dosta užasne, imam trenutno Y520 Legion s 1050Ti koji sam platio 5200kn prije dvije godine, a jedva uspijem naći neki sličan mome dvije godine kasnije za istu cijenu.

 

Eto, možda neki laptop s 2060 ili nekom AMD/Nvidia ekvivalentom, do jedno 6k kn, bojim se da će 10xx serija jako loše ostariti u idućih 5 god. Ekran i sve ovo ostalo nije bitno previše, hardver je na prvom mjestu.

Ako ima, mogu i izvana naručit ako je trustworthy trgovina.

I da, nije neka priša jer im faks ide online, tak da bi mogao sačekati par mjeseci ako bi se eventualno stanje promijenilo

 

Hvala, lp

Say hello to my little friend
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
mirko111222 kaže...

U linksa imate za 3800kn lenovo ideapad 3 sa ryzen 5 4500u, 8 rama, 512gb ssd, ekran je onaj tn obični ali za tu cijenu do nekih 3500-4000kn sigurno best buy. 

 

Nema ga više, trenutno najjeftiniji laptop sa 4500u procesorom košta 4300kn Lenovo UltraSlim IP3 (81W4005ESC) 

Poslijedica nestašica procesora četvrte generacije za laptope 

Sada se ipak više isplati uzeti intela sa 1650 grafom za 5200

 

PS: Cijena je inače do nedavno bila 3500kn za ovaj laptop

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.10.2020 11:51 (qwertYxoZ).
8 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Ne kužim jednu stvar s Intelovim Ice Lakeom i nadolazećim Tiger Lakeom:

Za quad core piše da mu je bazni takti 1.3GHz (kod Tiger Lakea nešto više), dok je kod novog AMD-a za quad core 2.7GHz (na 15W TDP-u).

 

Po tome ispada da za gaming ili nekaj drugo zahtjevnoga, ovi Intelovci jednostavno ne valjaju, unatoč boljem IPC-u.

Jel ja tu nešto krivo shvaćam, ili?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

-da, krivo.. tj kao i  ipc, nije pri tome važan clock nego kako radi-rezultat (snaga-brzina).

-čak ne gledaš potrošnju osim ako je to kriterij, kao potrošnja auta-goriva, tako i struje za neki computing, npr serveri ili što već.. no to ugl nije kriterij za 'obične' korisnike (što god to bilo..) :)

-kao i to da je razlika desktop-laptop-tablet, tj potrošnja-toplina-hlađenje.. dok su ovo generacije jezgre iz koje će se za te segmente raditi normalna ili lowpower-U/S verzija.. kako god je označimo.

-na kraju je važan rezultat ili cijena ili optimum.. ne jedna od tehnički zasebnih stavki nego rezultat i cijena tj ono što ekšli kupac dobije/plati a to nije ipc ili 15w nego konkretan task koji gamer vidi u fps-u igre ili u nekom drugom tasku.

-cijena sustava je ono što na kraju plaćaš, a tad možemo uračunati i mbo-kućište, sve dodatatke kao ram, pa i potrošenu struju kroz neko vrijeme ili obradu taskova, kao što to radi taxista s autom. Performanse će uvjek biti ovisne o trošenju struje, toplini kao nusproduktu i kompromisu za to dvoje tj fizikalni zakoni na djelu pa će tako istom tehnologijom niža potrošnja uvjek dati manji-niži rezultat, nasuprot overclocku kao downclock.. hoće li to raditi pajenjem-gašenjem jezgara, sad to radi nova mazda s cilindrima.. no tako štedjeti gorivo je besmislica jer za razliku kupiš dačiju i voziš ostatak života đabe ako je kriterij potrošnja itd..

-problem je kriterij + usporedba na konkretnom tasku. Ako je primarno kriterij kao top-benč rezultat tad ne pitaš za cijenu-potrošnju ili hlađenje tekućim dušikom, itd.

 

-- inače, tiger je +desetljeće star roadmap koji je tad zvučao kao startrek-nestvarno.. i uz malo kašnjenje je već tu, tj usporedba cpu prije desetljeća i danas je po murphyiju nemoguća-neusporediva + promjene koje se u međuvremenu dese pa je danas mobač jači od prvih SGI strojeva za tad filmske efekte kao što stari tv možeš baciti jer nema analognog signala. Kako pošteno usporediti i par godina razmaka nekog cpu-jezgre kad se pojavi i novi ddr-x ram, brži, novi chipset veće propustnosti, nova gpu, novi ssd-nvme.. a to sve zajedno, ne samo cpu daju rezultat, dok će samo na specifičnom cpu benču kao prime biti usporediv jedan s drugim ili kruške-jabuke problem.

-zato se već godinama koristi ipc umjesto ghz ili broja jezgara a svaka novija genracija ima prednost, ako ništa drugo više L1 keša i time bolji score, mada to nužno traži struju jer svaki tranzistor troši tj svaki skok u generaciji je zato ograničen TDPom-potrošnjom i toplinom odnosno sniženju napona za rad ili nanometrima koji tad podnose niži napon za otvaranje istih 'vrata' (što je tranzistor u osnovi tj prekidač i potrebno je uložiti snagu da bi otvorili-zatvorili vrata.. kao nekad željezna vrata dvorca, dok su manja lakša i time s manje snage isti rezultat.. dok je fizika i dalje ista i ograničava zbog topljenja pod temperaturom da nije tako..).

-kao radi jedan cpu i drugi, intel-amd.. rade na istoj osnovi, no nisu isti a tad ne uspoređujemo jednu stvar kao npr clock ili jezgru, nego što taj cpu kao rezultat daje, pa opet samo cpu benčom tj da se eliminira ostatak utjecaja kao ram-mbo-chipset. Ako karikirano zamislimo da iz jednakog silicijskog wafera, od raspoloživih ispravnih tranzistora po cm kvadratnom koji su kao cigle, osnovni elementi, možemo im odrediti različite uloge, kao što istom ciglom zidamo kuću, prostorije kao sobe ili kuhinju, garažu ili zgradu.. tako ti tranzistori mogu postati jezgra ili alu ili registar ili keš ili vga ili nešto deseto pa i čitav pc u chipu ako integriraš wlan i ostalo.. SoC. Tako intel recimo velik dio odvoji za keš.. a keš je glupi dio, kao parking za aute, kao cesta, no time osigura da nema čepa za ono što može obaviti i prije je amd-cpu upravo zato suxao jer su štedjeli na kešu dok je jezgra bila recimo slična. U novoj generaciji su to skužili i povećali. Keš pri tome nije brzina cpu computinga tj benč može biti takav da ga isključi ili kad bi shematski računali moguću brzinu izračuna po ciklusu operaciji (zbrajanje je brže od oduzimanja, množenje je brže od dijeljenja.. log-korjen itd..) i kad pratiš samo potrebne cikluse dođeš do jednog rezultata, no kad imaš tisuće taskova kao u normalnom radu računala (razni int prekidi, miš, mreža, audio.. sve, antivirus, ostali soft do maila i updatea, sve to radi cpu..) tad nije samo clock-ciklus nego svi međurezultati koje (ah, da.. mora negdje držati) drži u kešu, ili ramu.. i konstantno mora prolaziti sav taj promet kroz sabirnicu (pa gpu ima 64-128-256..). Da, keš je jedna od važnih stvari mada na prvu ne radi ništa pametnog, kao što za benč teoretski nije bitna količina rama, kao ni teoretski za vožnju auta.. no realnost, bitno je .. tj auto stoji u gužvi, cpu idla cikluse čekajući podatke.. i to je upravo amd u posljednjoj generaciji skužio i ispravio (provjeri omjer od prvih athlona broj tranzistora, jezgra-keš.. i novu seriju, usporedi s intelom..).

-i tako, keš kao i svaki tranzistor troši stuju, stvara toplinu a ne radi 'ništa'.. i zato je celeron slabiji od pentača mada su na istom clocku s istom jezgrom i zato ti ništa zasebno ne može dati odgovor za stvarni rezultat tj ili uspoređujemo kruške i jabuke ili previše stvari kao suma ili .. na kraju, kao i sam cpu, možemo reći da je i pc sa ili bez osa jednako suma tj rezultat, pa opet karikirano, možda će brže odraditi pod win, možda pod lin ili macosom.. jer i soft je onaj koji to radi, koji može biti bolji-optimiziran ili specijaliziran i time brži nego neki koji to nije, kao algoritam sortiranja..

-hoće li npr pod win biti brži nego pod lin? .. vjerojatno, no i za to postoji razlog-objašnjenje npr nešto što na prvu ne pada na pamet.. :) .. FS, da filesys. Jer on je također dio svega i nije isto koji fs koristiš, tj koliko provjere se radi za transkciju, koju je lakše usporediti s internetom i npr tranakcijom banke, tj journaling ili ntfs ili baza-app koja bez fs-a pristupa sektoru diska-culsteru jer ima interene indexe sadržaja i ne treba nepotreban fs-overhead za traženje podatka.. a podatci su ono što cpu obrađuje (kao i gpu..) i važna je sabirnica kao trake autoputa, kao i recimo sigurnostna ograničenja uz cestu a to je sam FS.. odnosno, može biti brži linux ako računamo da neki antivirus pod win radi.. itd. Dakle uz iste uvjete može različiti soft dati različite rezultate-brzine jer je sve ukupni rezultat ono što korisnik dobije.

 

-to nije tiger, to je priča o računalima, cpu.. a tiger je samo jedan od većih koraka dok je ice iteracija, tj nije to ni ice ni tiger ako ih gledamo kao kontinuirani niz (kao što cager u ponoć prebaci datum, tj ovisi gdje stavimo oznaku-granicu, i tiger je samo takva granica-korak u evoluciji o kojem se priča prije desetljeća, sad već tu.. i pri tome mi nije tako zanimljiv kao nekad startrek serijal jer smo postupno već došli do tog-sličnog cpua.. tj razlike u generaciji nisu takve da bi bile osjetne u jednom koraku + itk-tak intelovih ciklusa.).

-TDP 15w.. amd je skužio no sad rade ono što i intel, no pošto su pod turažom-preticanjem koriste starije sheme-modele i turiraju motor, no sad imaju 'glupi' keš i možda uspiju, u usporedbi s autom .. kao da sad imaju i dobre gume i neće izletjeti iz zavoja što bi im se s ćelavima desilo.. :) no naravno da pod turažom troše više. Možda je problem 'psiho' efekt brojeva, pa ljdudi uvjek veći broj dožive kao jače.. za npr clock.. a to je pogrešno, tj clock je samo za usporedbu istih jezgara moguć, sve ostalo kruške-jabuke + maketing, pa će tako možda kupac radije kupti cpu koji piše 2,7ghz nego 1.3ghz.. duplo ili što kaže fata, dva put je dva put.. :)

 

-pusti tdp, nije mjerilo.. odnosno fizika je i dalje ista, struja, rad, rezultat. Da nema sniženja napona odavno bi računala bila rastopljena ili zamrznuta bez razvoja. Ukupni max tdp je tad granica, no opet ne znači da je neki korsni rad, kao u trci ako si brži-bolji i izletiš zbog ćelavih guma prije cilja .. pobjeđuje u trci onaj koji dođe do cilja, prvi, ne onaj koji je manje-više zagrijao auspuh ili gume, li potrošio manje-više goriva-struje, dok je u formuli 1 tajna doći do max mogućeg pa da se nakon prolaska korz cilj bolid i raspadne.. tad je to max i to je cilj-smisao utrke. (no to ne želimo s osobnim autom ili računalom..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Ja sam ga uspia naručiti, sad hoće li stići ili ne vidit ćemo,ali narudžba je prošla uredno.

Gamer
8 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
ihush kaže...

-da, krivo.. tj kao i  ipc, nije pri tome važan clock nego kako radi-rezultat (snaga-brzina).

-čak ne gledaš potrošnju osim ako je to kriterij, kao potrošnja auta-goriva, tako i struje za neki computing, npr serveri ili što već.. no to ugl nije kriterij za 'obične' korisnike (što god to bilo..) :)

-kao i to da je razlika desktop-laptop-tablet, tj potrošnja-toplina-hlađenje.. dok su ovo generacije jezgre iz koje će se za te segmente raditi normalna ili lowpower-U/S verzija.. kako god je označimo.

-na kraju je važan rezultat ili cijena ili optimum.. ne jedna od tehnički zasebnih stavki nego rezultat i cijena tj ono što ekšli kupac dobije/plati a to nije ipc ili 15w nego konkretan task koji gamer vidi u fps-u igre ili u nekom drugom tasku.

-cijena sustava je ono što na kraju plaćaš, a tad možemo uračunati i mbo-kućište, sve dodatatke kao ram, pa i potrošenu struju kroz neko vrijeme ili obradu taskova, kao što to radi taxista s autom. Performanse će uvjek biti ovisne o trošenju struje, toplini kao nusproduktu i kompromisu za to dvoje tj fizikalni zakoni na djelu pa će tako istom tehnologijom niža potrošnja uvjek dati manji-niži rezultat, nasuprot overclocku kao downclock.. hoće li to raditi pajenjem-gašenjem jezgara, sad to radi nova mazda s cilindrima.. no tako štedjeti gorivo je besmislica jer za razliku kupiš dačiju i voziš ostatak života đabe ako je kriterij potrošnja itd..

-problem je kriterij + usporedba na konkretnom tasku. Ako je primarno kriterij kao top-benč rezultat tad ne pitaš za cijenu-potrošnju ili hlađenje tekućim dušikom, itd.

 

-- inače, tiger je +desetljeće star roadmap koji je tad zvučao kao startrek-nestvarno.. i uz malo kašnjenje je već tu, tj usporedba cpu prije desetljeća i danas je po murphyiju nemoguća-neusporediva + promjene koje se u međuvremenu dese pa je danas mobač jači od prvih SGI strojeva za tad filmske efekte kao što stari tv možeš baciti jer nema analognog signala. Kako pošteno usporediti i par godina razmaka nekog cpu-jezgre kad se pojavi i novi ddr-x ram, brži, novi chipset veće propustnosti, nova gpu, novi ssd-nvme.. a to sve zajedno, ne samo cpu daju rezultat, dok će samo na specifičnom cpu benču kao prime biti usporediv jedan s drugim ili kruške-jabuke problem.

-zato se već godinama koristi ipc umjesto ghz ili broja jezgara a svaka novija genracija ima prednost, ako ništa drugo više L1 keša i time bolji score, mada to nužno traži struju jer svaki tranzistor troši tj svaki skok u generaciji je zato ograničen TDPom-potrošnjom i toplinom odnosno sniženju napona za rad ili nanometrima koji tad podnose niži napon za otvaranje istih 'vrata' (što je tranzistor u osnovi tj prekidač i potrebno je uložiti snagu da bi otvorili-zatvorili vrata.. kao nekad željezna vrata dvorca, dok su manja lakša i time s manje snage isti rezultat.. dok je fizika i dalje ista i ograničava zbog topljenja pod temperaturom da nije tako..).

-kao radi jedan cpu i drugi, intel-amd.. rade na istoj osnovi, no nisu isti a tad ne uspoređujemo jednu stvar kao npr clock ili jezgru, nego što taj cpu kao rezultat daje, pa opet samo cpu benčom tj da se eliminira ostatak utjecaja kao ram-mbo-chipset. Ako karikirano zamislimo da iz jednakog silicijskog wafera, od raspoloživih ispravnih tranzistora po cm kvadratnom koji su kao cigle, osnovni elementi, možemo im odrediti različite uloge, kao što istom ciglom zidamo kuću, prostorije kao sobe ili kuhinju, garažu ili zgradu.. tako ti tranzistori mogu postati jezgra ili alu ili registar ili keš ili vga ili nešto deseto pa i čitav pc u chipu ako integriraš wlan i ostalo.. SoC. Tako intel recimo velik dio odvoji za keš.. a keš je glupi dio, kao parking za aute, kao cesta, no time osigura da nema čepa za ono što može obaviti i prije je amd-cpu upravo zato suxao jer su štedjeli na kešu dok je jezgra bila recimo slična. U novoj generaciji su to skužili i povećali. Keš pri tome nije brzina cpu computinga tj benč može biti takav da ga isključi ili kad bi shematski računali moguću brzinu izračuna po ciklusu operaciji (zbrajanje je brže od oduzimanja, množenje je brže od dijeljenja.. log-korjen itd..) i kad pratiš samo potrebne cikluse dođeš do jednog rezultata, no kad imaš tisuće taskova kao u normalnom radu računala (razni int prekidi, miš, mreža, audio.. sve, antivirus, ostali soft do maila i updatea, sve to radi cpu..) tad nije samo clock-ciklus nego svi međurezultati koje (ah, da.. mora negdje držati) drži u kešu, ili ramu.. i konstantno mora prolaziti sav taj promet kroz sabirnicu (pa gpu ima 64-128-256..). Da, keš je jedna od važnih stvari mada na prvu ne radi ništa pametnog, kao što za benč teoretski nije bitna količina rama, kao ni teoretski za vožnju auta.. no realnost, bitno je .. tj auto stoji u gužvi, cpu idla cikluse čekajući podatke.. i to je upravo amd u posljednjoj generaciji skužio i ispravio (provjeri omjer od prvih athlona broj tranzistora, jezgra-keš.. i novu seriju, usporedi s intelom..).

-i tako, keš kao i svaki tranzistor troši stuju, stvara toplinu a ne radi 'ništa'.. i zato je celeron slabiji od pentača mada su na istom clocku s istom jezgrom i zato ti ništa zasebno ne može dati odgovor za stvarni rezultat tj ili uspoređujemo kruške i jabuke ili previše stvari kao suma ili .. na kraju, kao i sam cpu, možemo reći da je i pc sa ili bez osa jednako suma tj rezultat, pa opet karikirano, možda će brže odraditi pod win, možda pod lin ili macosom.. jer i soft je onaj koji to radi, koji može biti bolji-optimiziran ili specijaliziran i time brži nego neki koji to nije, kao algoritam sortiranja..

-hoće li npr pod win biti brži nego pod lin? .. vjerojatno, no i za to postoji razlog-objašnjenje npr nešto što na prvu ne pada na pamet.. :) .. FS, da filesys. Jer on je također dio svega i nije isto koji fs koristiš, tj koliko provjere se radi za transkciju, koju je lakše usporediti s internetom i npr tranakcijom banke, tj journaling ili ntfs ili baza-app koja bez fs-a pristupa sektoru diska-culsteru jer ima interene indexe sadržaja i ne treba nepotreban fs-overhead za traženje podatka.. a podatci su ono što cpu obrađuje (kao i gpu..) i važna je sabirnica kao trake autoputa, kao i recimo sigurnostna ograničenja uz cestu a to je sam FS.. odnosno, može biti brži linux ako računamo da neki antivirus pod win radi.. itd. Dakle uz iste uvjete može različiti soft dati različite rezultate-brzine jer je sve ukupni rezultat ono što korisnik dobije.

 

-to nije tiger, to je priča o računalima, cpu.. a tiger je samo jedan od većih koraka dok je ice iteracija, tj nije to ni ice ni tiger ako ih gledamo kao kontinuirani niz (kao što cager u ponoć prebaci datum, tj ovisi gdje stavimo oznaku-granicu, i tiger je samo takva granica-korak u evoluciji o kojem se priča prije desetljeća, sad već tu.. i pri tome mi nije tako zanimljiv kao nekad startrek serijal jer smo postupno već došli do tog-sličnog cpua.. tj razlike u generaciji nisu takve da bi bile osjetne u jednom koraku + itk-tak intelovih ciklusa.).

-TDP 15w.. amd je skužio no sad rade ono što i intel, no pošto su pod turažom-preticanjem koriste starije sheme-modele i turiraju motor, no sad imaju 'glupi' keš i možda uspiju, u usporedbi s autom .. kao da sad imaju i dobre gume i neće izletjeti iz zavoja što bi im se s ćelavima desilo.. :) no naravno da pod turažom troše više. Možda je problem 'psiho' efekt brojeva, pa ljdudi uvjek veći broj dožive kao jače.. za npr clock.. a to je pogrešno, tj clock je samo za usporedbu istih jezgara moguć, sve ostalo kruške-jabuke + maketing, pa će tako možda kupac radije kupti cpu koji piše 2,7ghz nego 1.3ghz.. duplo ili što kaže fata, dva put je dva put.. :)

 

-pusti tdp, nije mjerilo.. odnosno fizika je i dalje ista, struja, rad, rezultat. Da nema sniženja napona odavno bi računala bila rastopljena ili zamrznuta bez razvoja. Ukupni max tdp je tad granica, no opet ne znači da je neki korsni rad, kao u trci ako si brži-bolji i izletiš zbog ćelavih guma prije cilja .. pobjeđuje u trci onaj koji dođe do cilja, prvi, ne onaj koji je manje-više zagrijao auspuh ili gume, li potrošio manje-više goriva-struje, dok je u formuli 1 tajna doći do max mogućeg pa da se nakon prolaska korz cilj bolid i raspadne.. tad je to max i to je cilj-smisao utrke. (no to ne želimo s osobnim autom ili računalom..)

 Naravno da base clock nije mjerilo za performanse u Winsima il gdje već, nisam to pitao,

ponavljam pitao sam za sustained clock dok se recimo igraš, koliko može trajno dati, džaba ti je 25% veći IPC, keš i turbo i sve, ako ti je base clock duplo manji, a misliš ga duže imat opterećenog...

15 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

-nije đabe, tj do sad se intelovim cpu ne može prigovoriti problem u radu-performasama pa nema razloga ni sad (dok se to tako ne pokaže..), tj user ne treba gledati clock i ostale teh.podatke nego samo to da radi i performanse-rezultat / cijenu tj neki optimum-kompromis ovisno što je kriterij.

-bez kriterija je svaka rasprava hipotetska ili beskorisna, npr pregrijava li se pa throtla? tad je loš.. ali dok ga nemaš pod haubom ne znači ništa, tj kao sve ostale generacije, možeš računati da je isti-sličan prethodnom cpu u svojoj klasi (po snazi kao i3-i5-i7.. ili i9-xeon i sl. dok je na suprotnom kraju spektra celeron-atom i teoretski ista jezgra tj obično se u novom FABu rade novi-top modeli dok stari fabovi recikliraju staru tehnologiju pa štancaju starije cpu-jezgre koje tad nisu iste-usporedive tako lako/direktnije. Najčešće se samo 'pomakne' nomenklatura za jednu stepenicu pa i3 postane bivši i5 i sl..)

 

tj da, spominješ snagu-trajnije npr u gamingu, no ne postavljaš dovoljno precizan kriterij.. koliko snage trebaš-želiš, npr da je to auto rekao bi cca 100-200ks/kw da je ventilator rekao bi protok u cm kubnim zraka ili efikasnost kao napajanja.. tj kriterij je važan kao i mjera, mjerni sustav ili usporedba manje-veće-isto.. naravno ako prebrzo naglavačke uđu u novu proizvodnju koja nije 'zrela' bit će problema, npr pregrijavanje-throtlanje ili kvarovi i loše performanse.. no to može biti sa svakim proizvodom tj zato ime-brand ima reputaciju i dok se ne dokaže suprotno tome 'vjeruješ'.. ili pretpostavljaš.

-kako usporediti isti cpu za gaming npr na normalnom desktopu koji tad ima dovoljno struje-snage, hlađenje pa i tekući dušik za extrem vs npr laptop.. a može biti isti cpu-jezgra. Kriterij snaga ili prenosivost ili potrošnja ili kompromis potrošnje-topline u kućištu tj koliko možeš ohladiti (problem koji su imali prvi ejpl aluminisjki.. vruće za koljena jer provodi toplinu.. inače odlična ideja osim za laptop ili mobač.. upravo zbog načina korištenja tek da dobiješ dojam kako kriterij i uvjeti mijenjaju sve..). Za desktop alu kućište je odlično pasivno hlađenje, za ostale nije tj nije samo fizika-zakon nego i ergonomija-autonomija itd.

-veći problem gaminga je što to nije dobar kriterij za mogućnosti cpu, jer većinu posla odrađuje gpu.. a nije valjda da ćemo intelov (de)akcelerator uspoređivati s pravim gpu kao radeon-nvidia.. npr rtx-3xxx .. tj korisnik koji želi gaming ima i odgovarajuću gpu, recimo 1050ti-jače kao granicu-kriterij dok je intelica u cpu par puta ispod te snage i nitko za gaming ne koristi intel-integrušu.. pa to nije ni 'pristojno' pomisliti. Ako 90% taska radi gpu, tad ne mjeriš cpu snagu, nego sustav, chipset-pci-ram.. i tad će npr računalo s dovoljno rama biti brže od deseterostruko jačeg bez dovoljno rama ili na sporijem hdd ili na slabijem chipsetu.. tj tad nije kriterij cpu.. tek kad je sve isto-slično ili uspredivo. Mada se amd uspješno gura posljednjih par godina s rižom, ipak je u svakom top modelu koji promovira igur ili gpu neki intel.. tek sad ponekad amd.. tj mada je cpu u tome samo mali dio ipak je standard-platforma-mbo.. i teško je u top klasi nešto promijeniti, čak i kad si jači :) ako ništa zbog inercije-navike ili 'vjerovanja'.. a ipc-tdp-clock.. su samo stavke-brojke koje će primarno koristiti marketing kad mu nešto ide u prilog ili relativizirati u suprotnom, pa tako amd iz davnina ima p-rating, tj omjer prema nekom referentnom pentaču i time se postavlja u ulogu podređenog, .. što sad nastavlja 'krađom' oznaka prema intelu. Blesavo, mada možda tržišno nužno tj moje mišljenje je možda pogrešno i stručnjaci u marketingu ipak nešto znaju.. no povijest je takva a budućnost, vidjet ćemo :) .. tj zaboravi tdp i ostalo, kriterij ili bez predrasuda-navijanja. Tad ćeš izabrati ono što je za tebe bolje, pa i ako pogriješiš to je tvoje pravo/stvar..

 

+ nhf za plahte texta :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice