Kako reinstalirati Win 8.1 na Acer E15 E5-571-5930

poruka: 59
|
čitano: 5.368
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Moze pomoc *sajvet* hvala unapred

Pozdrav ,

 

Imam jedno pitanje vezano  za prenosnik koji sam dobio ima godina i vise iz Njemacke na poklon , upitanj je *Acer E 15 E5- 571- 5930* relativn nov model (2016)  sa (Intel core i5 Broadwell 5200U).Sada pri radu je OS Windows 8.1 Pro 64bit  dosta ima gresaka mozda i neki sitni virus i slicno uglavnom spreman za reinstal.Posto je u mene Orginalni Windows 8.1 64bit pro sa licencom ja neznam kako da , mislim koji je najbolji nacin reinstalacije da ne skidam pirat na CD , nisam dobio nikakav CD  u kutiji ? Dali ima neka opcija u postavkama da vratim na tvornicko podesavanje ili cak da stavim na Windows 10 to mi je besplatno i ima na kutiji naljepnica sa Windows 10 na njemackom na kojoj pise da mogu staviti njega za Free.Hvalla svima mnogo na pomoci  i savjetima kako da postupim 

Nope :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred

Ako imaš reinstalacijski DVD, jednostavno napravai reinstalaciju s njega. Međutim, najčešče to proizvođači laptopa rješavaju recovery particijom koja sadržava sve potrebno za reinstalaciju Windowsa - trebao bi imati predinstaliran program na tom laptopu pomoću kojega možeš izraditi DVD za reinstalaciju. Što se aktivacije tiče, serijski broj Windowsa bi trebao biti upisan u UEFI, tako da ne bi smjelo biti problema. Također, do kraja mjeseca možeš i iskoristiti besplatnu nadogradnju na Windows 10.

KaeR
15 godina
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred

- na disku je skrivena tvornička particija za reinstall win81.. ali iskoristi aktivaciju za w10... i clean je bolji od smećastog proizvođačkog softwarea.

- na novijim notebookovina key je u BIOSu, ipak iskopiraj trenutnu licencu gatherosstate, najsigurniji način (imaš iskopiranu licencu, npr na USB).. prvi korak, skineš install ISO .. klikaš (ne online upgrade, bolje je imati install na sigurnom..) sve što trebaš je usb flash disk od 4-8GB.. ovisno koju verziju installa odabereš, možeš birati i jezike, naravno ako ti je trenutna licenca home, možeš aktivirati samo home.. ako je pro, instaliraj pro.. i poželjno je znati podesiti OS nakon instalacije.

-za vrijeme installa možeš obrisati sve postojeće particije ili ostaviti tvornički install.. i naravno, prije svega iskopirati dokumente, postavke, passworde.. na sigurno, kao i licencu.

nije teško, ali imaš više koraka, razne načine, izbor.. tako da nema jednog odgovora kako instalirati. + pogledaj teme.

 

drugi, teoretski jednostavniji način, nadogradnja.. tad će teoretski install obaviti sve, ali .. problem i se mogu desiti bilo kad, spominješ greške, viruse.. bolje je sve zaobići. Clean je konkretnija stvar, u ovom slučaju vjerojatno bolje. Ali tad moraš sve instalirati-kopirati-podesiti.. (ako nisi siguran, traži pomoć, pitaj, googlaj.. kasnije može biti prekasno).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.7.2016 13:36 (ihush).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred

Nadogradnja i polsije toga reset s cim brise sve i ima clean install...

15 godina
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred
Torent kaže...

Nadogradnja i polsije toga reset s cim brise sve i ima clean install...

- shvaćaš li nepotrebnost tog koraka, nadogradnje ako ide na clean? .. ili spominje probleme, virus?..

Kad je sve OK, početnik koji nema iskustva, + dodatne aplikacije koje možda treba instalirati kao MSO.. (licence, installovi), prednost je u nadogradnji, svakako. Pa opet i tad se razmišlja o clean installu, ako ništa drugo, da se zaobiđe smeće proizvođača kojeg uvjek natrpaju, + moguć dobar razlog npr jezik (automatika povuče) ili promjena 32-64bita..

Clean ima prednost, upgrade je OK, da ne spominje probleme i virus.. vjerojatno bi to bio izbor.

- vrijeme za download? isto.. uz razliku ako ide nadogradnjom, nema kreiran install medij za 'sutra' (potrebu..).

- pa i obrnuto, ima recovery-install može ostati na tvorničkom ako želi, ali ponuda za nadogradnju je još kratko tu. Neke odluke ipak mora donjeti korisnik za sebe..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
odjavljen
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred

Nadogradnjom vidi da li mu sve radi. Soft i driveri. Ako ne radi downgrade na win 8. Ako radi resetuje i ima clean install plus ne mora se zamariati sa medijima bootom i sl pogotovo ako je pocetnik. Install medij moze napraviti i poslije. Poslije reseta ima clean install svakako. Mislim da je ovo najbezbolnije za pocetnika. Manje vise sve ide automatski....

8 godina
neaktivan
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred
ihush kaže...

- na disku je skrivena tvornička particija za reinstall win81.. ali iskoristi aktivaciju za w10... i clean je bolji od smećastog proizvođačkog softwarea.

- na novijim notebookovina key je u BIOSu, ipak iskopiraj trenutnu licencu gatherosstate, najsigurniji način (imaš iskopiranu licencu, npr na USB).. prvi korak, skineš install ISO .. klikaš (ne online upgrade, bolje je imati install na sigurnom..) sve što trebaš je usb flash disk od 4-8GB.. ovisno koju verziju installa odabereš, možeš birati i jezike, naravno ako ti je trenutna licenca home, možeš aktivirati samo home.. ako je pro, instaliraj pro.. i poželjno je znati podesiti OS nakon instalacije.

-za vrijeme installa možeš obrisati sve postojeće particije ili ostaviti tvornički install.. i naravno, prije svega iskopirati dokumente, postavke, passworde.. na sigurno, kao i licencu.

nije teško, ali imaš više koraka, razne načine, izbor.. tako da nema jednog odgovora kako instalirati. + pogledaj teme.

 

drugi, teoretski jednostavniji način, nadogradnja.. tad će teoretski install obaviti sve, ali .. problem i se mogu desiti bilo kad, spominješ greške, viruse.. bolje je sve zaobići. Clean je konkretnija stvar, u ovom slučaju vjerojatno bolje. Ali tad moraš sve instalirati-kopirati-podesiti.. (ako nisi siguran, traži pomoć, pitaj, googlaj.. kasnije može biti prekasno).

 

Ipak idem na Windows 10 , ma da jesam pocetnik to znam posto prije ovoga sam imao dekstop PC i radio piratske windowse sada kada sam dobio ovo malo je teze.OS na laptopu je spreman da se osvjezi , nakupilo se svega ima godina i vise od kad je u upotrebi sitni viruza problema pri surfanju , bootovanju i slicno to su vec vidljivi simptomi za taj potez ..... Samo neznam proguglau pogledacu na You Tube i na forumu kako da to izvedem sto lakse i jednostavnije.

Nope :)
8 godina
neaktivan
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred
Torent kaže...

Nadogradnjom vidi da li mu sve radi. Soft i driveri. Ako ne radi downgrade na win 8. Ako radi resetuje i ima clean install plus ne mora se zamariati sa medijima bootom i sl pogotovo ako je pocetnik. Install medij moze napraviti i poslije. Poslije reseta ima clean install svakako. Mislim da je ovo najbezbolnije za pocetnika. Manje vise sve ide automatski....

 Zbunjen sam sada  ,  kazes da je bolje *Nadogradnja* ?

Nope :)
8 godina
odjavljen
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred

Da uradis nadogradnju cisto da vidis imas li sve drivere i radi li  ti svi programi. Poslije toga imas u samim windowsima opciju reset i kad to odradis imas cistu instalaciju windowsa.

15 godina
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred
Torent kaže...

.. Install medij moze napraviti i poslije. ..

- install medij je svakako bolje napraviti prije, imati ga.. tad je svejedno hoće li upgrade ili clean, ima izbor. Što će odabrati ovisi o njemu.. (ne o našem prepucavanju, na što ovo liči.. beskorisno) :)

- ne postoji ni jedan razlog da ne napravi install medij prije (vremenski-download..). Obrnuto ako ide kroz upgrade, tad mora ponoviti download-vrijeme .. i ovisi da sve prođe bez problema.

- u slučaju da bilo što ode krivo, važno je imati medij .. + ima stari origigi install 81 s driverima (ali i ostatkom uobičajenog smeća).

 

Da problema nema, upgrade bi bio stvar izbora, nikad nije sigurno da će sve proći.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
odjavljen
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred

Nisam imao osjecaj da se prepucavamo vec nudimo razlicite pristupe problemu ;) Ali ako ti tako kazes ;)

Ako mu sve radi lako mu je nekad kasnije napraviti instalacioni medij a ako mu ne radi ionako mu ne treba ;) U mom pristupu ima backup opciju vracanja na staro ;)

8 godina
neaktivan
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred
Torent kaže...

Nisam imao osjecaj da se prepucavamo vec nudimo razlicite pristupe problemu ;) Ali ako ti tako kazes ;)

Ako mu sve radi lako mu je nekad kasnije napraviti instalacioni medij a ako mu ne radi ionako mu ne treba ;) U mom pristupu ima backup opciju vracanja na staro ;)

 

Hvalla pogledacu jos na internetu pa cu vidjet ali sigurno cu ici na Windows 10 da vidim kako radi i ujedno promjenim malo OS.

Nope :)
8 godina
odjavljen
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred

Mi napisali doktorat a ti ces gledati na netu? hmmmmmmmmmmm ova nezahvalna omladina ;)

 

13 godina
offline
Kako reinstalirati Win 8.1 na Acer E15 E5-571-5930

Ekipa oprostite što je ,no zanima me jedno vezani uz Acer Travelmate 5744. Naime frend mi je nedavno mjenjao HDD, te je instalirao čistu instalaciju Windowsa 7.

Sve je prošlo uredu, da bi nakon nekoliko dana vidio kako recimo laptop prilikom većeg opterećenja počinje se pregrijavati te se nakon nekog vremena samo od sebe ugasi (npr, kada igra igrice), dok recimo prilikom surfanja Netom sve radi kako spada.

Zanima me što bi uzrok ovog pregrijavanja te gašenja laptopa mogao biti, odnosno kako se isti da riješiti?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kako reinstalirati Win 8.1 na Acer E15 E5-571-

Kao što si i sam rekao, razlog pregrijavanja je preopterećenje. Većina laptopa nije namjenjena za igranje (namjenjeni su samo gamerski laptopi, zato se tako i zovu). Naravno, možeš ti igrati igre, ali one slabije koje nisu zahtjevne tipa Counter Strike 1.6 i browser igre jer one neće izazvati nikakve probleme. Pri manjem opterećenju mogao bi pomoći cooling pad.

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.7.2016 21:39 (Marko :D).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Kako reinstalirati Win 8.1 na Acer E15 E5-571-
Marko :D kaže...

Kao što si i sam rekao, razlog pregrijavanja je preopterećenje. Većina laptopa nije namjenjena za igranje (namjenjeni su samo gamerski laptopi, zato se tako i zovu). Naravno, možeš ti igrati igre, ali one slabije koje nisu zahtjevne tipa Counter Strike 1.6 i browser igre jer one neće izazvati nikakve probleme. Pri manjem opterećenju mogao bi pomoći cooling pad.

 Sto ne znaci da se smijegasiti sam od sebe. Ne znam kako je mijenjao hard ali mozda je pomjerio hladnjak procesora pa sada ne prijanja dobro  i ne odvodi toplotu. MOzda je nevezano za promjenu harda. Treba ga otvoriti promijenuti paste na svim hladnjacima i ocistiti otvore za hladjenje. Nema to veze sa instalacijom bilo cega.

13 godina
offline
Re: Kako reinstalirati Win 8.1 na Acer E15 E5-571-

Sva računala se gase kada procesor dostigne maksimalnu temperaturu kako bi se spriječila šteta na računalu. LOL!

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.7.2016 23:21 (Marko :D).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Kako reinstalirati Win 8.1 na Acer E15 E5-571-
Ali ne treba da dostignu tu temperaturu ako je ispravan. Očigledno nije
16 godina
moderator
offline
Re: Kako reinstalirati Win 8.1 na Acer E15 E5-571-
Torent kaže...
Ali ne treba da dostignu tu temperaturu ako je ispravan. Očigledno nije

Vjerojatno kombinacija ne baš najbolje termalne konstrukcije i starosti prijenosnika (prašina, dotrajala termalna pasta), te ujedno trenutno jako visokih sobnih temperatura. Još ako je laptop u krilu, krevetu ili na stolnjaku...

13 godina
offline
Kako reinstalirati Win 8.1 na Acer E15 E5-571-5930

Frend je samostalno mijenjao HDD, reći ću mu da to malo provjeri... svakako vam hvala 

 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Kako reinstalirati Win 8.1 na Acer E15 E5-571-

Naravno ali kolega gore kaze da je to normalno da se gasi ali naravno da nije. Samo govori da nesto ne stima...

13 godina
offline
Re: Kako reinstalirati Win 8.1 na Acer E15 E5-571-
Torent kaže...

Naravno ali kolega gore kaze da je to normalno da se gasi ali naravno da nije. Samo govori da nesto ne stima...

 Hvala vam, kažem njemu, odnosno prenesem inf 

13 godina
offline
Re: Kako reinstalirati Win 8.1 na Acer E15 E5-571-
Torent kaže...

Naravno ali kolega gore kaze da je to normalno da se gasi ali naravno da nije. Samo govori da nesto ne stima...

A što ako je sve u redu s laptopom, a dostigao je maksimalnu temperaturu?

15 godina
offline
Re: Kako reinstalirati Win 8.1 na Acer E15 E5-571-
Marko :D kaže...
Torent kaže...

Naravno ali kolega gore kaze da je to normalno da se gasi ali naravno da nije. Samo govori da nesto ne stima...

A što ako je sve u redu s laptopom, a dostigao je maksimalnu temperaturu?

 -tad nije sve u redu s laptopom, tj nije adekvatno hlađenje.. koje bi kao preduvijet takve rečenice moralo biti dovoljno da radi, radi .. i radi.

obje tvrdnje su lingvističko natezanje tumačenja :) .. prevedeno filozofiranje, tako možemo i o boji i zašto je nebo plavo..

 

naravno da je normalna posljedica, kad problem postoji, predviđeno gašenje, istovremeno dokaz da problem postoji, tako da je torent u pravu :)

možemo šredulirat gašenje (timer), tad je sve OK (ispravno), normalno .. pa i gašenje. Ovo je 'alarm' gašenje, to u definiciji izbacuje normalno, ali je uobičajena predviđena rutina.

 

ah, ribanje i ribarsko njurkanje ... :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.7.2016 10:51 (ihush).
13 godina
offline
Re: Kako reinstalirati Win 8.1 na Acer E15 E5-571-
ihush kaže...
Marko :D kaže...
Torent kaže...

Naravno ali kolega gore kaze da je to normalno da se gasi ali naravno da nije. Samo govori da nesto ne stima...

A što ako je sve u redu s laptopom, a dostigao je maksimalnu temperaturu?

 -tad nije sve u redu s laptopom, tj nije adekvatno hlađenje.. koje bi kao preduvijet takve rečenice moralo biti dovoljno da radi, radi .. i radi.

obje tvrdnje su lingvističko natezanje tumačenja :) .. prevedeno filozofiranje, tako možemo i o boji i zašto je nebo plavo..

 

naravno da je normalna posljedica, kad problem postoji, predviđeno gašenje, istovremeno dokaz da problem postoji, tako da je torent u pravu :)

možemo šredulirat gašenje (timer), tad je sve OK (ispravno), normalno .. pa i gašenje. Ovo je 'alarm' gašenje, to u definiciji izbacuje normalno, ali je uobičajena predviđena rutina.

 

ah, ribanje i ribarsko njurkanje ... :)))

Ako sam dobro shvatio, koliko god ja opteretio laptop, temperatura ne smije doći do maksimalne?

15 godina
offline
Re: Kako reinstalirati Win 8.1 na Acer E15 E5-571-

nisu to kile (fizikalni zakoni, točka loma) .. ne možeš preopteretiti CPU. Stvar je samo industrijske proizvodnje i kategorije (a tu imaš donekle pravo, nije gaming klasa.. koja btw ne postoji osim trgovačka izmišljotina). Da je tvornička greška (loše proračunato, kao statika građevine, kočnice u toyoti..) ali mora biti adekvatno, a to znači da mora hladiti.. tj odvoditi toplinu.

Fizički (jer ne možemo protiv prirodnih zakona) notebook je najgori, zato i nije njegova primarna namjena 'teži' rad, nego prenosivost (i kategorija desktopreplacement..). dovoljno je držati ga u krilu i time zatvoriti otvore za zrak.. nema mjesta za veći-prirodno efikasniji hladnjak, cijena npr bakra vs aluminija pa i težina.. i na kraju želja proizvođača da se pokvari po isteku garancije.. uz to proizvodi i jači-skuplji.. :)

 

kako idu pravila igre.. intel smisli (dizajnira) CPU, testira npr hlađenje, postotak škarta-isplativost.. i da neke specifikacije kao TDP. Tad ispravan CPU s hladnjakom kojeg su preporučili, mora raditi, raditi.. beskonačno, tj do kvara neke od karika (hladnjak, struja..). Naravno, tamo gdje se štedi, prije dotraje.. a npr prašina + ljetne temperature to još pomognu.

server je suprotan primjer, ima npr robustan (često pasivan) hladnjak, predimenzioniran .. ali i cijenu, tj to znači da je proizvođač tako odlučio, ne slučajno... no to ne znači da dok je sve ispravno možeš preopteretiti CPU i pregrijati ga. Tad je npr intel pogriješio.. (to često radi AMD, forsira izlazak mada rezultati nisu dobri). Biznis i teorija na papiru.. ni jedan odgovor nije 'točan' nego neki mix + malo sreće :)

 

za usporedbu, može CPU bez hladnjaka (npr crko hladnjak).. e tad je to gašenje, OK. Ali ne zbog CPUa, nego hladnjaka, jednako kao da je nestalo goriva u autu ili struje.

npr CPU-VGA su predviđeni za normalno na 70-80c.. ostatak komponenti nije, 30-50.. a topli zrak nekamo mora ići.. hdd, ram, chipset.. tako možeš 'skuhati' PC. :) dali je problem CPU? problem je u fizici, biznisu... svemu po malo i možemo beskonačno (a što pametnije dok je ferje..) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
protjeran
offline
Re: Kako reinstalirati Win 8.1 na Acer E15 E5-571-
Nekako i ja mislim da je neki feler jer ispravan laptop i pripadajući softver bi trebali prvo povecati fan, smanjiti cpu takt, pa do pregrijavanja i samogasenja nebi trebalo niti doći...
 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Kako reinstalirati Win 8.1 na Acer E15 E5-571-
Marko :D kaže...
i...

Ako sam dobro shvatio, koliko god ja opteretio laptop, temperatura ne smije doći do maksimalne?

 Koje maksimalne? Za koju je lap projektovan ili za koju je CPU projektvan? Laptop ako je sve ispravno nikad se ne smije ugasiti radi temperature. Kuciste i sistem hladjena se projektuju za procesor koji je ugradjen. Ako se gasi ili nesto ne valja ili je lose projektovan.... U svakom slucaju lap se ne smije gasiti ako je ispravno sve....

8 godina
neaktivan
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred
Torent kaže...

Mi napisali doktorat a ti ces gledati na netu? hmmmmmmmmmmm ova nezahvalna omladina ;)

 

 

Hvalla , naravno  vasi odgovori pomogli su mi ali jos moram naci neki tutorijal na netu YT i Google da budem sigurniji.

Nope :)
8 godina
odjavljen
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred

Samo pokreni update i manje vise ide automatski. NEmas sta pogrijesiti....

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice