Baterija ako je laptop stalno uključen na punjač?

poruka: 50
|
čitano: 16.932
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj
andrijam kaže...

Više češ štete napraviti ako vadiš i stavljaš bateriju svako malo. Nego joj pokušaš produžiti vijek za npr.  1 godinu.

Svaka se baterija na kraju potroši i za 2-4 godine započme drastično padanje kapaciteta. To je njihova sudbina. Kao kočnice na autu.

U zadnji 20 godina sam aktivno koristio barem 15 laptopa i samo sam jednom vadio bateriju. Večina ih je radila 90% vremena na docku.

I baš ta koju sam vadio je najmanje trajala.

Bateriju kada se želi spremiti treba ostaviti na 50% jer tada ne gubi na kapacitetu i to je idealno stanje. Upravo iz tog razloga mobiteli, tableti, računala i općenito sva tehnologija koja dolazi s baterijom, dolazi napunjena do pola. Proizvođači znaju da će njihov proizvod stajati na policama duže vrijeme, pa je napune do pola da ne bi došlo do oštećenja baterije.

5 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj
Marko :D kaže...
andrijam kaže...

Više češ štete napraviti ako vadiš i stavljaš bateriju svako malo. Nego joj pokušaš produžiti vijek za npr.  1 godinu.

Svaka se baterija na kraju potroši i za 2-4 godine započme drastično padanje kapaciteta. To je njihova sudbina. Kao kočnice na autu.

U zadnji 20 godina sam aktivno koristio barem 15 laptopa i samo sam jednom vadio bateriju. Večina ih je radila 90% vremena na docku.

I baš ta koju sam vadio je najmanje trajala.

Bateriju kada se želi spremiti treba ostaviti na 50% jer tada ne gubi na kapacitetu i to je idealno stanje. Upravo iz tog razloga mobiteli, tableti, računala i općenito sva tehnologija koja dolazi s baterijom, dolazi napunjena do pola. Proizvođači znaju da će njihov proizvod stajati na policama duže vrijeme, pa je napune do pola da ne bi došlo do oštećenja baterije.

 Previse ti cirkusis oko toga. Danas elektronika se brine za bateriju i odradjuje to bolje nego sto ces ti.....

15 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj

-ne, jednako kao što ti auto ne dolazi s punim rezervoarom goriva.. naprosto cijena + vrijeme punjenja stuje je razlog mada će neki 'znalci' tvrditi suprotno.. :)

-trgovci, jamstvo... jedini uz proizvođače (koji daju jamstvo + ograničeno na bateriju npr 6mj..) će davati neke preporuke kao izvaditi i sl. bateriju, jer im je jedini cilj da se kvar ne desi unutar jamstvenog roka, tj zato preporučaju nekorištenje, dok ih po isteku jamstva ne zanima.

 

-npr svakodnevno, stalno priključeno na struju ako je dostupna računalo-laptop, trajala baterija 8-i-pol.. praktički kao prvi dan cca 3h rada (za to vrijeme prosjek, 2:44-3:40) i tad naglo pad tjedno, po 25-50% i korz mjesec praktički baterija beskorisna (tek da možeš preštekati struju, ne može čak ni upaliti bez struje.. par min kapacitet). .. tj nije nešto linearnog, nego kemisjki proces, starenje + kad krene kvar tad je naglije tj može se samo pogoršati (neće se popraviti).

-ovisno o sreći, seriji, kvaliteti lemova, ćelija.. svaka-većina će trajati +5 god, do 10te prakički sve postanu neupotrebljive.

 

-nekad davno, nakon dinosaura, prve baterije (do lithiumskih i sl.) su imale svoja pravila, npr memory efekt, puniti do 'vrha' i sl.. no ta pravila ne vrijede za lithiumske, no i dalje ih svi prenose iz neznanja-nerazumijevanja dok proizvođači i trgovci imaju suprotan interes od korisnika (jamstvo+korištenje) .. pa i želja da im ponovo prodaju novu robu tj da staro crkne što prije osim unutar jamstva. Slušati preporuke te strane je pogrešno tj nije u intersu kupca-korisnika.

 

-baterije za mob-lap.. nemaju odavno memory efekt-problem, nije im važno do koliko ih punimo, tj važnije je kojom snagom (turbo..) tj reakcija-zagrijavanje i sl. što im više skraćuje životni vijek, dok nema prepunjavanja i sl. jer se automatika brine o tome. Istovremeno, te baterije nisu trajnije, naprotiv, u odnosu na 'stare' kao akumulator-auto.. one mogu biti trajnije-robustnije, no to se ne želi u klasi uređaja tj danas se mob-lap-tablet nakon par godina baca (zastarjevanje-hw-requirementsi..) odnosno sve više se guraju modeli bez izmjenjivih dijelova, čak kao modul memorije.. jer to je biz odnosno za sad nas štiti eu-regulativa propisima .. no interes biza je suprotan. U toj klasi npr tablet, baterija će čak nadživjeti uređaj jer nakon par godina nema supporta, ne može noviji andorid i time postane smeće.. jer nema whatsup-internet itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj

Zašto onda ne dolazi 10% napunjena nego je uvijek oko 50%?

15 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj

-zato. (jer bi se brže ispraznila-oslabila, prebrzo tj ovisi o powersetinzima koji bi se tad palili npr na 20% i manje..)... tj da žele, punili bi s npr 80%.

-drugi (praktičan) razlog, turbo.. tj promašaj je nevažan ako puniš odokativno pola, +/- 10% je nevažno no ako puniš na +90% tad već može doći do prepunjavanja.. problem.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj

Evo, ovdje u videu ti je sve objašnjeno o čemu govorim (3:00) + brzo punjenje. 

BlueMax kaže...

Zašto onda ne dolazi 10% napunjena nego je uvijek oko 50%?

Objašnjeno u videu. Zato što je idealno stanje da su elektroni u bateriji jednako raspoređeni. Jer, kompletno puna baterija i kompletno prazna baterija su najgori mogući uvjeti za skladištenje baterije (tad je baterija najviše pod stresom). Ništa bolja situacija nije ni s 10%, a niti s 90%. Ako ostaviš bateriju napunjenu na 100% da ti sjedi nekoliko mjeseci nekorištena, ogromne su šanse da više ne radi ili, ako i radi, da je izgubila ogroman kapacitet (ne drži više kao prije). Osobno sve što sam kupio, a ima bateriju, došlo je napunjeno između 45% i 55%. I bez obzira što se radi o novim baterijama koje više ne pate od memorijskog efekta, baterije i dalje gube kapacitet ako nisu pravilno skladištene i korištene.

 

Eto, to je pravi razlog, a ne one gluposti što pišu na Quori (zato jer doma imaš struju pa si je možeš napunit, zato da stigneš isprobat uređaj nakon kupovine i sl.). 

 

Ovo također govorim i iz osobnog iskustva. Moj prvi LG smartphone u ladicu sam (neznajući) spremio dok je bio napunjen na 100%. Nakon godinu dana, sve što je od baterije ostalo je sitna količina energije da se jedva pokaže LG logo na sekundu. Jedan obiteljski poznanik je bateriju od laptopa 100% napunjenu ostavio 10-ak mjeseci da sjedi negdje i posve zaboravio na nju; više ne radi, baterija je kompletno mrtva. Moja, skladištena na 50% i dalje drži kao da je nova. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.2.2021 14:46 (Marko :D).
5 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj
ihush kaže...

 

 

-baterije za mob-lap.. nemaju odavno memory efekt-problem, nije im važno do koliko ih punimo, tj važnije je kojom snagom (turbo..) tj reakcija-zagrijavanje i sl. što im više skraćuje životni vijek, dok nema prepunjavanja i sl. jer se automatika brine o tome. Istovremeno, te baterije nisu trajnije, naprotiv, u odnosu na 'stare' kao akumulator-auto.. one mogu biti trajnije-robustnije, no to se ne želi u klasi uređaja tj danas se mob-lap-tablet nakon par godina baca (zastarjevanje-hw-requirementsi..) odnosno sve više se guraju modeli bez izmjenjivih dijelova, čak kao modul memorije.. jer to je biz odnosno za sad nas štiti eu-regulativa propisima .. no interes biza je suprotan. U toj klasi npr tablet, baterija će čak nadživjeti uređaj jer nakon par godina nema supporta, ne može noviji andorid i time postane smeće.. jer nema whatsup-internet itd..

 E vidiš, ja ne bi baš rekao. Po tehničkim specifikacijama čak i Li-Ion pate od memory effect problema, ali u puno manjoj mjeri nego prijašnje vrste baterija. Ono što ja svaki put primjetim na svom mobitelu je da ima razlike u trajanju baterije, ovisno kako ga punim.

 

Uvijek koristim isti, jedan, originalni punjač, da ne bude zabune. Uvijek se trudim mobitel ispraznit ispod 30 posto (15-20 otprilike) i stavljam ga punit do 100%, bez prekidanja. Takvim režimom punjenja mi baterija izdrži oko 4 dana. Imam neki obični Samsung, ali ne koristim ga za filmove, igrice i ostale gluposti, pa ne trošim puno bateriju, zato mi traje tako dugo. Kad je nov mobitel, oko max 5 dana mi traje baterija. Slabo se dopisujem, ekran bude prigušen...

 

E sad, ako jedan dan moram prekinut punjenje, pa ga napunim do 60, 70, 80%, a onda kasnije to idem nadopunit, odmah primjetim da se brže troši i barem jedan dan mi kraće traje baterija. Onda moram ispraznit bateriju opet do ispod 20 posto i punit do 100% bez prekida, nakon jednog, dva takva normalna punjenja se stabilizira i traje duže kao što je i normalno. 

 

Nisu velike razlike, ali ima ih. Nije mi jasno zašto i proizvođaću govore da je bolje mobitel dopunjavat malo po malo, a ne ga praznit i punit do kraja. Sve što pišu stručnjaci i proizvođaći ja sam isprobao i jednostavno kraće traje baterija kod takvih punjenja, kao da zapamti da ima manji kapacitet, zamisli. A kad ga punim starim, old-school načinom, "pust da se isprazni, pa puni do kraja", onda traje najduže. Nakon 2 godine takvig punjenja se jedva primjeti da išta kraće traje. 

 

Nije preporučljivo pustit bateriju da padne ispod 10%.

 

Ovo je istestirano na 2 Samsunga kroz zadnje 4 godine, što se smartphonova tiče. Stariji mobiteli su se ionako trebali punit na ovaj način.

 

Kod laptopa je ovo puno teže izmjerit, jer traje puno kraće baterija. Lako mi je pratit kad mi baterija traje nešto manje od 5 dana. Što duže trajanje, to je lakše pratit kapacitet.

 

 

Live long and prosper.
7 godina
offline
Baterija ako je laptop stalno uključen na punjač?

Na poslu koristim laptop eksterno spojen na monitor pa tu uštedim dosta baterije. Kada ga koristim, uvijek iskopčan s punjača dok je na punjaču jedino kad aga punim. 

Baterija izdrži više od pola radno vremena pa šparam firmi tehniku 

I want to believe
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj

-govoriš (slikovit opis) da baterija nekako zapamti.. to nije onaj memoryefekt-kapacitet.. tj kad se to desi tad baterija više ne vidi npr 3000mah nego npr 2000.. tj granica se pomakne (slikovito u rubu bačve..) i ostane kao novi-manji kapacitet. Tj to nije ono što opisuješ, tj to se 'popravljalo' tako da par puta napuniš-isprazniš i ponekad se 'resetira' odnosno bios je nudio rekalibraciju i tad je koristio taj manji kapacitet za npr prikaz preostalog vremena ali ništa korisnog..

 

-nemaš dovoljno uređaja da bi imao relevantan-statistički zaključak, naprotiv, ''ja imam''. :) .. hrpe računala-laptopa .. tj govorim o laptopima, manje o mobačima mada su 'isti'..

-tj životni vijek upotrebljivost i bacanje (ispravnog) .. dok na mobaču previše faktora nad kojima (ni ja kao korisnik) nemaš kontrolu npr verzija andorida-appsa i njihovo ponašanje-trošenje, npr lokacija, poruke-razno.. i dovoljno je promijenit verziju softwarea da dobiješ suprotan rezultat pri čemu je hw ostai isti. .. tj dokaz da je u tom slučaju stvar softa, ne baterija uzrok različitog ponašanja-trošenja..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj
Filox kaže...
....

 E vidiš, ja ne bi baš rekao. Po tehničkim specifikacijama čak i Li-Ion pate od memory effect problema, ali u puno manjoj mjeri nego prijašnje vrste baterija. Ono što ja svaki put primjetim na svom mobitelu je da ima razlike u trajanju baterije, ovisno kako ga punim.

 

Uvijek koristim isti, jedan, originalni punjač, da ne bude zabune. Uvijek se trudim mobitel ispraznit ispod 30 posto (15-20 otprilike) i stavljam ga punit do 100%, bez prekidanja. Takvim režimom punjenja mi baterija izdrži oko 4 dana. Imam neki obični Samsung, ali ne koristim ga za filmove, igrice i ostale gluposti, pa ne trošim puno bateriju, zato mi traje tako dugo. Kad je nov mobitel, oko max 5 dana mi traje baterija. Slabo se dopisujem, ekran bude prigušen...

 

E sad, ako jedan dan moram prekinut punjenje, pa ga napunim do 60, 70, 80%, a onda kasnije to idem nadopunit, odmah primjetim da se brže troši i barem jedan dan mi kraće traje baterija. Onda moram ispraznit bateriju opet do ispod 20 posto i punit do 100% bez prekida, nakon jednog, dva takva normalna punjenja se stabilizira i traje duže kao što je i normalno. 

 

Nisu velike razlike, ali ima ih. Nije mi jasno zašto i proizvođaću govore da je bolje mobitel dopunjavat malo po malo, a ne ga praznit i punit do kraja. Sve što pišu stručnjaci i proizvođaći ja sam isprobao i jednostavno kraće traje baterija kod takvih punjenja, kao da zapamti da ima manji kapacitet, zamisli. A kad ga punim starim, old-school načinom, "pust da se isprazni, pa puni do kraja", onda traje najduže. Nakon 2 godine takvig punjenja se jedva primjeti da išta kraće traje. 

 

Nije preporučljivo pustit bateriju da padne ispod 10%.

 

Ovo je istestirano na 2 Samsunga kroz zadnje 4 godine, što se smartphonova tiče. Stariji mobiteli su se ionako trebali punit na ovaj način.

 

Kod laptopa je ovo puno teže izmjerit, jer traje puno kraće baterija. Lako mi je pratit kad mi baterija traje nešto manje od 5 dana. Što duže trajanje, to je lakše pratit kapacitet.

 

 

 Pretpostavljas nekoliko stvari pa izvlacis zakljucke. Prvo zasto mislis da je procenat koji ti prikaze ispravan? Da je 50% stvarno 50%? zasto mislis da ce naskoditi bateriji ako procenat padne ispod 10%? Zar je tesko pretpostaviti da je proizvodjac zastitio bateriju pa se ugasi na 20% stvarnog kapaciteta a tebi prikaze 10%?

 

13 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj

Ako je uređaj tvornički napunjen na 50%, onda možemo biti sigurni da je napunjen na 50% budući da tvornica ima uređaje koji to mogu točno odmjeriti. Što se nas tiče, mi ne možemo bez posebne provjere biti sigurni da je baterija napunjena baš na 50% nego se samo ravnati po onome što nam kaže uređaj. Ali i to je dobro jer su šanse nikakve da će mobitel pokazati 50%, a u stvari je napunjen 70%.

5 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj
Posmatrač kaže...

 Pretpostavljas nekoliko stvari pa izvlacis zakljucke. Prvo zasto mislis da je procenat koji ti prikaze ispravan? Da je 50% stvarno 50%? zasto mislis da ce naskoditi bateriji ako procenat padne ispod 10%? Zar je tesko pretpostaviti da je proizvodjac zastitio bateriju pa se ugasi na 20% stvarnog kapaciteta a tebi prikaze 10%?

 

 U redu, moja pretpostavka je samo to, pretpostavka. Ali primjetim da se razlikuje trajanje baterije ovisno o načinu punjenja i da kraće traje i brže se troši ako je punim po uputama proizvođača. Tu nema krivog prikazivanja postotka, nego vidim da ode baterija dan, dva brže. Očito u tom slučaju 100% nije bilo 100%, a i kad smo učili o baterijama nekad davno, govorilo se (a to i danas piše valjda po knjigama) da su starije baterije jako patile od tog memory efekta, a ove Li-Ion to puno bolje korigiraju. Nikad nije rečeno da ne pate i one od memorijskog efekta, samo da im puno manje smeta. Svakodnevnim krivim punjenjem se kumulativno ipak osjeti učinak, nakon nekog vremena. Ja pišem na svom primjeru gdje to uspijem primjetit jako brzo, jer meni specifično dugo traje razdoblje između 2 punjenja, pa mi je lako primjetit. Netko tko ga 2 puta dnevno puni neće primjetit sat prije ili kasnije.

 

Ne mislim ja da će naškodit bateriji ako padne ispod 10%, nego je to svugdje pisalo. Ista stvar je i akomulatorima za automobile, s baterijama za laptope, starim i novim mobitelima. Ni jedna baterija ne voli pražnjenje do kraja, ali neke će to jako osjetit (auto akomulator), a nekima neće skoro ništa smetat (novi mobiteli). Kumulativni učinak svakodnevnog pražnjenja do 0% će ipak osjetno skratit trajanje baterije, jer - zdrava logika. Nije Li-Ion tehnologija od jučer, koristi se to dosta, poboljšano je svašta tu, ali neke fizičke granice su i dalje pristune.

 

I neće proizvođač ostavit 20% kapaciteta baterije da je korisnik ne može iskoristit, jer time daje na tržište mobitel koji traje 20% kraće, a svi vole reklamirat dugi vijek baterije. Isisaju oni zadnji atom snage iz te baterije, da mogu pisat da traje xy sati, što više, to bolje.

Live long and prosper.
4 godine
neaktivan
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj
Za skladištenje se inače preferira napuniti između 70-80%

13 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj

Nešto si pobrkao. Bateriju je preporučeno puniti 70-90% za očuvanje vijeka trajanja baterije. Zašto? Najmanje ciklusa odlazi na punjenje do te razine. Od 90-100% odlazi najviše.

No to nije tema o kojoj raspravljamo ovdje. Ovdje trenutno raspravljamo o skladištenju baterije, a ovo što si ti spomenuo vrijedi samo ako će se baterija koristiti.

 

Kao što rekoh, sjeti se da uređaji dolaze napunjeni do 50%. Taj broj može varirati ovisno od proizvođača, koliko dugo uređaj stoji u skladištu i slično, ali u principu je negdje oko 50%. Pa valjda i sama logika kaže da ćeš uređaj (i bateriju) skladištiti onako kako to radi proizvođač.

 

Ako netko ima viška uređaj koji ne koristi, može napraviti eksperiment. Dakle, napunite uređaj do 100%, ugasite ga, spremite i upalite nakon 3 mjeseca da vidite koliko je % baterije ostalo. Zatim ponovite postupak, ali ovaj puta mobitel napunite do 50%. Razlika će biti itekako vidljiva.

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.2.2021 17:00 (Marko :D).
3 godine
neaktivan
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj
mbaksa kaže...
Dino_Velvet kaže...
1-2x mjesecno moram na teren i laptop nosim sa sobom, na nijednom nisam primjetio drastican pad kapaciteta za koji bi krivio to sto je stalno ustekan na punjac,

Pogledaš wear-level od baterije u programu poput HWiNFO64 i odmah znaš na čemu si. Znači, objektivna, mjerljiva karakteristika.

Evo i stanja drugog laptopa, 90% vremena na dockingu, vec godinu i pol, dan i noc.

Wear level 0.0%

13 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj
Dino_Velvet kaže...
mbaksa kaže...
Dino_Velvet kaže...
1-2x mjesecno moram na teren i laptop nosim sa sobom, na nijednom nisam primjetio drastican pad kapaciteta za koji bi krivio to sto je stalno ustekan na punjac,

Pogledaš wear-level od baterije u programu poput HWiNFO64 i odmah znaš na čemu si. Znači, objektivna, mjerljiva karakteristika.

Evo i stanja drugog laptopa, 90% vremena na dockingu, vec godinu i pol, dan i noc.

Wear level 0.0%

Postoji razlog zašto je tome tako. Kod novih laptopa i mobitela, punjenje se prekida kada dođe do 100% kako se baterija ne bi prenapunila i nepovratno oštetila. Ne znam točno koje je godine je taj trend došao do laptopa, ali siguran sam da je kod mobitela to napravljeno prije nego kod istih.

 

Također, ušteda baterije je samo jedan od razloga zašto ljudi vade baterije van. Drugi razlog bi bio dodatna, nepotrebna toplina.

5 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj
Filox kaže...
...

 

 U redu, moja pretpostavka je samo to, pretpostavka. Ali primjetim da se razlikuje trajanje baterije ovisno o načinu punjenja i da kraće traje i brže se troši ako je punim po uputama proizvođača. Tu nema krivog prikazivanja postotka, nego vidim da ode baterija dan, dva brže. Očito u tom slučaju 100% nije bilo 100%, a i kad smo učili o baterijama nekad davno, govorilo se (a to i danas piše valjda po knjigama) da su starije baterije jako patile od tog memory efekta, a ove Li-Ion to puno bolje korigiraju. Nikad nije rečeno da ne pate i one od memorijskog efekta, samo da im puno manje smeta. Svakodnevnim krivim punjenjem se kumulativno ipak osjeti učinak, nakon nekog vremena. Ja pišem na svom primjeru gdje to uspijem primjetit jako brzo, jer meni specifično dugo traje razdoblje između 2 punjenja, pa mi je lako primjetit. Netko tko ga 2 puta dnevno puni neće primjetit sat prije ili kasnije.

 

Ne mislim ja da će naškodit bateriji ako padne ispod 10%, nego je to svugdje pisalo. Ista stvar je i akomulatorima za automobile, s baterijama za laptope, starim i novim mobitelima. Ni jedna baterija ne voli pražnjenje do kraja, ali neke će to jako osjetit (auto akomulator), a nekima neće skoro ništa smetat (novi mobiteli). Kumulativni učinak svakodnevnog pražnjenja do 0% će ipak osjetno skratit trajanje baterije, jer - zdrava logika. Nije Li-Ion tehnologija od jučer, koristi se to dosta, poboljšano je svašta tu, ali neke fizičke granice su i dalje pristune.

 

I neće proizvođač ostavit 20% kapaciteta baterije da je korisnik ne može iskoristit, jer time daje na tržište mobitel koji traje 20% kraće, a svi vole reklamirat dugi vijek baterije. Isisaju oni zadnji atom snage iz te baterije, da mogu pisat da traje xy sati, što više, to bolje.

 Nemoj zaboraviti da su stare baterije o kojima si ti ucio glupe baterije a nove su "pametne" koje imaju elektroniku koja ih stiti. Naucio sam to na vlastitom primjeru na baterijama 18650. Kupio 6 komada i bacio poslije mjesec a druge dvije mi traju godinama.... Ove nove su bile "unprotected" i puno jeftinije. Ja ti govorim da nove baterije imaju elektroniku koja ih stiti od praznjena ispod odredjene granice i punjenja preko 100%. Kada tebi na mobitelu pokaze 0% sama baterije je iznad sigurne granice. Ti gledas na mobitelu 10% a to je samoj bateriji iza elektronike mozda 15 ili 20%....Probaj sam. Puni i prazni neki stari mobitel na 0% pa vidi sta ce se desiti... Nista.....Radit ce najnormalnije....

Marko :D kaže...
....

Postoji razlog zašto je tome tako. Kod novih laptopa i mobitela, punjenje se prekida kada dođe do 100% kako se baterija ne bi prenapunila i nepovratno oštetila. Ne znam točno koje je godine je taj trend došao do laptopa, ali siguran sam da je kod mobitela to napravljeno prije nego kod istih.

 

Također, ušteda baterije je samo jedan od razloga zašto ljudi vade baterije van. Drugi razlog bi bio dodatna, nepotrebna toplina.

 Nemas je sta stediti jer vadjenjem van mozes samo naskoditi jer elektronika unutar baterije ce ju dopunjavati po potrebi. Kao na automobilima sto imas trickle chargere ili kako se vec zovu koji odrzavaju bateriju na zivotu.....

U svakom slucaju ako tebe veseli tetosi ju kao bebu ako imas vremena i mogucnosti... Moja je stara vec 5 godina i wear level 0 i radi satima....Ne kao prvi dan al daleko je od toga da je crkla.....

13 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj

Imao sam prije (tj. imam još) Eee PC i K50IJ koji su bili non stop uštekani na punjač. Već nakon godinu dana baterija nije držala pola sata. Sad imam laptop iz 2014./15.; ne znam da li je tada bila ubačena tehnologija za prekidanje punjenja kada baterija dosegne 100%, ali na gore dva navedena laptopa nije.

 

Danas kad bih kupio novi laptop, baterija bi mi cijelo vrijeme bila u njemu jer se ne grije dodatno i konstantni izvor napajanja je ne oštećuje. Ali ovako kada imam stariji laptop, mislim da ću i dalje kada nemam potrebe koristiti bateriju, koristiti samo struju. Pa ne toliko i zbog kapaciteta baterije, najviše zbog nepotrebne topline.

10 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj
Marko :D kaže...

Imao sam prije (tj. imam još) Eee PC i K50IJ koji su bili non stop uštekani na punjač. Već nakon godinu dana baterija nije držala pola sata. Sad imam laptop iz 2014./15.; ne znam da li je tada bila ubačena tehnologija za prekidanje punjenja kada baterija dosegne 100%, ali na gore dva navedena laptopa nije.

jesi siguran? ibm x20 iz 2000. godine je imao kontrolu punjenja, a siguran sam i svi ostali godinama prije, odnosno od kad se koriste LiIon baterije

što se tiče mobitela, koliko znam svi GSM-ovi su imali kontrolu punjenja, samo neki stari NMT mobiteli (možda) nisu imali

13 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj

Ne znam. Kažem, ta dva laptopa su konstantno bila na punjenju i baterija je možda čak otišla i nešto prije godine dana. Osim toga, laptopi su se više grijali kada je baterija bila u njima nego kada je bila vani.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice