Baterija ako je laptop stalno uključen na punjač?

poruka: 50
|
čitano: 16.871
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Baterija ako je laptop stalno uključen na punjač?

Pitam za frenda:

 

"Imam laptop Acer aspire e15 sa integriranom baterijom. Pošto sam čuo da nije pametno držat bateriju u laptopu ako je većinu vremena ukopčan na punjač, trebam li ju izvadit ili je uredu da ostane unutra? Kakva su iskustva s integriranim baterijama?"

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj

Uvijek je bolje izvaditi jer se laptop grije a bateriju najviše s*ebe toplina. Ali kad je već integrirana sumnjam da će je vadit.

15 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj
Ta baterija se vadi bez problema, imas malo iznad baterije jednu rupicu koju samo potegnes u desnu stranu i maknes bateriju bez problema.
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
11 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj

Ma nisam ni gledao, išao sam za tim što je napisao da je integrirana pa sam skontao da je non removable battery.

 

Ali izgleda da se vrlo lako vadi, u svakom slučaju ako je spojen na struju i želiš sačuvat bateriju izvadi je.

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.12.2017 23:14 (ruzcheHR).
6 godina
neaktivan
offline
Baterija ako je laptop stalno uključen na punjač?

O krivom modelu pričate, da je tako jednostavno, ne bih pisao post ovdje:d. Baterija je integrirana unutar kućišta. Mogu rastavit kućište i izvadit je, ali me zanima je li to zaista potrebno ili je sasvim ok ostavit ju unutra iako će većinu vremena provesti na punjaču. 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj
Ajde uslikaj zadnju stranicu laptopa gdje je baterija pa uploadaj ovdje. Ne pricam sigurno o krivom modelu jer sam napisao tocno za taj model, jos nisam vidio model da se ne moze baterija izvaditi.
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
14 godina
offline
Baterija ako je laptop stalno uključen na punjač?

Ajde presanite komplicirati, nećeš rastavljati laptop, da izvadiš bateriju bez razloga.

 
1 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Baterija ako je laptop stalno uključen na punjač?

To je poleđina laptopa, znam kako izgleda baterija, bez brige:d 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj
Znam da e15 serija ima baterije koje se mogu vaditi, a nemas onda ni nekog izbora, ustekaj punjač i to je to. Nije se posebno specificirao model, znam da su ljudi imali problema pri vadenje jer nije bilo onih kukica sta ih normalno ima na laptopu nego samo jedna poluga koja se povuče.
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
14 godina
offline
Baterija ako je laptop stalno uključen na punjač?

Radim od kuće i vidim da je baterija degradirala u zadnjih godinu dana.

Kako bi mogao saznati da li isključi punjenje baterije kada baterije dođe na 100%.
Laptop je Asus UX305CA iz 2016. Pretpostavljam da bi trebao imati tu funkciju da se baterija prestane puniti kad dođe na 100% i da radi na punjač.

 

When you get to 100% charge and leave your laptop plugged in, the charger will stop charging the battery. The laptop will just run directly off the power cable.

 

While in the past it was unwise and even dangerous to leave your laptop plugged into an external power source all the time, new laptops are mostly using either lithium-polymer or lithium-ion batteries that won't take more charge than they can handle.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj

Pored sata trebao bi imati ikonu baterije. Zadržiš kursor miša nad njom - kad se puni, pisat će da se puni.

 

Također, možeš instalirati i pokrenuti program HWiNFO64 - s lijeve strane odabereš Smart Battery > Battery #0 pa onda s desne strane, pod Current Power Status imaš podatak Power Status, koji bi trebao biti "Charging" kad se baterija puni. Iznad toga, pod General Properties, imaš Wear Level - taj podatak ti govori koliko ti je baterija "uništena".

 

Ti kao korisnik nemaš mogućnost određivanja kad će se baterija puniti. Laptopi tipično nadopunjavaju bateriju nakon što njezina napunjenost padne za nekoliko posto. Naravno, moderni laptopi ne prepunjavaju baterije, tako da nemaš brige oko toga, no učestalo punjenje s recimo 97% na 100% nepotrebno će polako uništavati bateriju. Jedino što bi mogao napraviti jest izvaditi bateriju iz laptopa - time se baterija ne bi nepotrebno stalno nadopunjavala, a i ne bi bila unutar kućišta laptopa, dakle na toplome ili vrućemu, a toplina također negativno djeluje na Li-ionske baterije.

 

Negativni aspekt vađenja baterije je što će ti se u slučaju nestanka struje ili slučajnog ištekavanja kabela strujnog adaptera računalo odmah isključiti, bez mogućnosti da sigurno isključiš računalo, odnosno spremiš otvorene dokumente. Tj. to bi mogao napraviti kad bi uopće mogao bateriju izvaditi iz laptopa, no čini se da to ne možeš napraviti. Znači, u svom slučaju, jednostavno se moraš pomiriti da će se ta baterija polako nastaviti uništavati, a dok njezin kapacitet postane nezadovoljavajući, onda ćeš je morati zamijeniti novom ili ćeš laptop koristiti praktički bez baterije, slično kao da imaš stolno računalo bez UPS-a.

14 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj
mbaksa kaže...

Pored sata trebao bi imati ikonu baterije. Zadržiš kursor miša nad njom - kad se puni, pisat će da se puni.

 

Također, možeš instalirati i pokrenuti program HWiNFO64 - s lijeve strane odabereš Smart Battery > Battery #0 pa onda s desne strane, pod Current Power Status imaš podatak Power Status, koji bi trebao biti "Charging" kad se baterija puni. Iznad toga, pod General Properties, imaš Wear Level - taj podatak ti govori koliko ti je baterija "uništena".

 

Ti kao korisnik nemaš mogućnost određivanja kad će se baterija puniti. Laptopi tipično nadopunjavaju bateriju nakon što njezina napunjenost padne za nekoliko posto. Naravno, moderni laptopi ne prepunjavaju baterije, tako da nemaš brige oko toga, no učestalo punjenje s recimo 97% na 100% nepotrebno će polako uništavati bateriju. Jedino što bi mogao napraviti jest izvaditi bateriju iz laptopa - time se baterija ne bi nepotrebno stalno nadopunjavala, a i ne bi bila unutar kućišta laptopa, dakle na toplome ili vrućemu, a toplina također negativno djeluje na Li-ionske baterije.

 

Negativni aspekt vađenja baterije je što će ti se u slučaju nestanka struje ili slučajnog ištekavanja kabela strujnog adaptera računalo odmah isključiti, bez mogućnosti da sigurno isključiš računalo, odnosno spremiš otvorene dokumente. Tj. to bi mogao napraviti kad bi uopće mogao bateriju izvaditi iz laptopa, no čini se da to ne možeš napraviti. Znači, u svom slučaju, jednostavno se moraš pomiriti da će se ta baterija polako nastaviti uništavati, a dok njezin kapacitet postane nezadovoljavajući, onda ćeš je morati zamijeniti novom ili ćeš laptop koristiti praktički bez baterije, slično kao da imaš stolno računalo bez UPS-a.

 

Hvala na komentaru. Da, mislim da će biti najbolje koristiti bez previše filozofiranja i puniti standardno od 15 do 80% i za godinu-dvije promijeniti bateriju.

Koliko vidim baterije su oko 500-600 kn što mi je ok. Samo moram provjeriti koliko dugo imaju u ponudi baterije za odrešene modele.
Sad je na cca 82% kapaciteta.

Vidjet ću još samo ponašanje baterije kada je non stop priključen odnosno koliko brzo bi postotak pao ispod 100% i da ponovno krene puniti bateriju sa 97% na 100%.

Stavio sam battery mode na "Best baterry life" 

 

16 godina
moderator
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj
CroDexter kaže...
Da, mislim da će biti najbolje koristiti bez previše filozofiranja i puniti standardno od 15 do 80% i za godinu-dvije promijeniti bateriju.

Ako laptop stalno koristiš na bateriji, onda bi tako nešto bilo dobro. Možda bi bilo bolje ne puštati do 15%, nego recimo 25-30%, radi manjeg opterećenja baterija.

 

Ako laptop možeš koristiti uštekanog u struju, onda je vjerojatno bolje da bude stalno uštekan u struju i da povremeno nadopunjava bateriju do 100%.

 

CroDexter kaže...
Vidjet ću još samo ponašanje baterije kada je non stop priključen odnosno koliko brzo bi postotak pao ispod 100% i da ponovno krene puniti bateriju sa 97% na 100%.

Da, to si provjeri pa da znaš na čemu si. Znači, da znaš koliko dugo ga nakon potpunog punjenja možeš koristiti bez da ponovno ne počne puniti bateriju.

 

14 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj

Mislim da uopće ne puni bateriju do kraja kada sam promijenio u opcijama da je prioritet baterija.
Nakon cijelog dana baterija je na 97%. Odlična opcija

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.1.2021 20:04 (CroDexter).
13 godina
offline
Baterija ako je laptop stalno uključen na punjač?

Ako možeš, uvijek vadi bateriju, ne samo što se troši več je i izvor topline, taj prostor dobro dodje kod disipacije toplog zraka te cak pomogne kod performansi(miniskulno, al pomaže)...

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj
EpicFailGuy kaže...

Ako možeš, uvijek vadi bateriju, ne samo što se troši več je i izvor topline, taj prostor dobro dodje kod disipacije toplog zraka te cak pomogne kod performansi(miniskulno, al pomaže)...

 Koja je poenta? Teoretski si ti u pravu ali kad baterija pretrpi posljedice imaces lap koji ne vrijedi nista sa novom baterijom..... Sto se zamarate time.....

13 godina
offline
Baterija ako je laptop stalno uključen na punjač?

Laptop koristim bez baterije ako sam kod kuće i isti je na radnom stolu. Ako idem negdje s laptopom ili ako mi se surfa na krevetu, onda koristim bateriju. 

 

Kada bateriju ne planiram koristiti duže vrijeme, ispraznim je do 50% i spremam, te je svakih par mjeseci napunim i ponovno ispraznim do 50%. Laptop je star oko 6 godina, ali baterija je u perfektnom stanju.

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj

I imas bezvrijedan lap sa odlicnom baterijom.....

5 godina
offline
Baterija ako je laptop stalno uključen na punjač?

Pitanje. Je li baterija može pomoć u stabilizaciji napona dok je laptop uključen na punjač? Kad dođe do nekog strujnog udara, je li baterija može pomoć da udre u nju, umjesto u ostatak laptopa?

 

 

Live long and prosper.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj

Pa ne bih baš rekao da je bezvrijedan. Radi odlično, nema nikakvih problema i brz je. Za moje potrebe je odličan i ne planiram ga mijenjat bar još neko vrijeme.

5 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj
Marko :D kaže...

Pa ne bih baš rekao da je bezvrijedan. Radi odlično, nema nikakvih problema i brz je. Za moje potrebe je odličan i ne planiram ga mijenjat bar još neko vrijeme.

 Ali to nema nikakve veze sa ovim o cemu mi pricamo....Bio bi to sve i da nisi dirao bateriju....

5 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj
Filox kaže...

Pitanje. Je li baterija može pomoć u stabilizaciji napona dok je laptop uključen na punjač? Kad dođe do nekog strujnog udara, je li baterija može pomoć da udre u nju, umjesto u ostatak laptopa?

 

 

 Pa razmisli ;) Punjac ne stekas u bateriju vec u lap....

13 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj
Posmatrač kaže...
Marko :D kaže...

Pa ne bih baš rekao da je bezvrijedan. Radi odlično, nema nikakvih problema i brz je. Za moje potrebe je odličan i ne planiram ga mijenjat bar još neko vrijeme.

 Ali to nema nikakve veze sa ovim o cemu mi pricamo....Bio bi to sve i da nisi dirao bateriju....

Pa naravno, samo što više ne bi bio prijenosan jer bi baterija odavno krepala.

5 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj

Ne bi....

3 godine
neaktivan
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj
Marko :D kaže...
Posmatrač kaže...
Marko :D kaže...

Pa ne bih baš rekao da je bezvrijedan. Radi odlično, nema nikakvih problema i brz je. Za moje potrebe je odličan i ne planiram ga mijenjat bar još neko vrijeme.

 Ali to nema nikakve veze sa ovim o cemu mi pricamo....Bio bi to sve i da nisi dirao bateriju....

Pa naravno, samo što više ne bi bio prijenosan jer bi baterija odavno krepala.

Ja vec imam valjda 5. laptop po redu koji je stalno na dockingu na struji, u firmi imamo doslovno na tisuce laptopa, baterije gube kapacitet onolko kolko bi ga gubie i da su samo kad treba na punjacu.

1-2x mjesecno moram na teren i laptop nosim sa sobom, na nijednom nisam primjetio drastican pad kapaciteta za koji bi krivio to sto je stalno ustekan na punjac,

16 godina
moderator
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj
Dino_Velvet kaže...
1-2x mjesecno moram na teren i laptop nosim sa sobom, na nijednom nisam primjetio drastican pad kapaciteta za koji bi krivio to sto je stalno ustekan na punjac,

Pogledaš wear-level od baterije u programu poput HWiNFO64 i odmah znaš na čemu si. Znači, objektivna, mjerljiva karakteristika.

5 godina
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj
mbaksa kaže...
Dino_Velvet kaže...
1-2x mjesecno moram na teren i laptop nosim sa sobom, na nijednom nisam primjetio drastican pad kapaciteta za koji bi krivio to sto je stalno ustekan na punjac,

Pogledaš wear-level od baterije u programu poput HWiNFO64 i odmah znaš na čemu si. Znači, objektivna, mjerljiva karakteristika.

 HP spectre x360 iz 2015 godine i pise wear level  0,0%... Sta to znaci? Da je baterija kao prvi dan ili ne moze ocitati....

3 godine
neaktivan
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj
mbaksa kaže...
Dino_Velvet kaže...
1-2x mjesecno moram na teren i laptop nosim sa sobom, na nijednom nisam primjetio drastican pad kapaciteta za koji bi krivio to sto je stalno ustekan na punjac,

Pogledaš wear-level od baterije u programu poput HWiNFO64 i odmah znaš na čemu si. Znači, objektivna, mjerljiva karakteristika.

Dino@Dino-HP:~$  upower -i /org/freedesktop/UPower/devices/battery_BAT0
native-path: BAT0
vendor: Hewlett-Packard
model: Primary
serial: 16215 2017/02/20
power supply: yes
updated: Sun 31 Jan 2021 11:03:57 PM CET (55 seconds ago)
has history: yes
has statistics: yes
battery
present: yes
rechargeable: yes
state: discharging
warning-level: none
energy: 37,221 Wh
energy-empty: 0 Wh
energy-full: 38,2812 Wh
energy-full-design: 38,2812 Wh
energy-rate: 4,8792 W
voltage: 12,425 V
time to empty: 7,6 hours
percentage: 97%
capacity: 100%
technology: lithium-ion
icon-name: 'battery-full-symbolic'
History (rate):
1612130613 4,879 discharging

 

Koliko vidim po netu "capacity" bi trebao biti pokazatelj koliko je kapaciteta ostalo u bateriji.

Ovaj laptop je 4 godine, dosao ravno iz tvornice meni u ruke tako da nije nigdje stajao po skladistima, bar 70% svog vijeka je proveo na dockingu.

Nazalost nemam windows za pokrenut hwinfo niti znam neku bolju fintu za linux

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.1.2021 23:10 (Dino_Velvet).
3 godine
neaktivan
offline
Re: Baterija ako je laptop stalno uključen na punj

Evo ovako

 

Dino@Dino-HP:~$ acpitool -Bf
Battery #1 : present
Remaining capacity : unknown, 95.71%, 00:00:00
Design capacity : 3358 mA
Last full capacity : 3358 mA
Present rate : 492 mA
Charging state : Discharging
Battery type : Li-ion
Model number : Primary
Serial number : 16215
Fan : <not available>

 

Ne iskljucujem da ovo nije 100% tocno

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.1.2021 23:16 (Dino_Velvet).
7 godina
neaktivan
offline
Baterija ako je laptop stalno uključen na punjač?

Više češ štete napraviti ako vadiš i stavljaš bateriju svako malo. Nego joj pokušaš produžiti vijek za npr.  1 godinu.

Svaka se baterija na kraju potroši i za 2-4 godine započme drastično padanje kapaciteta. To je njihova sudbina. Kao kočnice na autu.

U zadnji 20 godina sam aktivno koristio barem 15 laptopa i samo sam jednom vadio bateriju. Večina ih je radila 90% vremena na docku.

I baš ta koju sam vadio je najmanje trajala.

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice