Žično povezivanje preko koaksijalnog kabela

poruka: 14
|
čitano: 6.823
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
neaktivan
offline
Pitanje oko žičnog povezivanja preko koaksijalnog

Pozdrav,

U stanu imam modem koji dobiva vezu preko koaksijalnog kabela iz male kutije u dnevnoj sobi gdje osim kabela koji ide u modem postoje još 2 za koja pretpostavljam da su provučena keoz zidove i da jedan ide na utičnicu u spavaću sobu koja ima 2 koaksijalna priključka (muški i ženski) te ista takva u blagavaoni. Baš sam na te 2 lokacije htio postaviti kompjutere pa je moje pitanje da li je moguće da umjesto da provlačim ethernet kabele preko cijelog stana u 2 smjera nanovo iskoristim nekako te koaksijalne veze? Npr. Da ovaj glavni što ide u modem stavim na razdjelnik koji bi imao 3 izlaza, jedan na modem a druga 2 za ta 2 koaksijalna kabela koja vire iz zida za koje pretpostavljam da idu na te 2 utičnice. Onda iz tih utičnica na nekakav adapter s bnc na rj45 konektor koji bi isao u kompjutere? Ne znam da li je ovo tehnički izvedivo?

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje oko žičnog povezivanja preko koaksijal
tuadru kaže...

Pozdrav,

U stanu imam modem koji dobiva vezu preko koaksijalnog kabela iz male kutije u dnevnoj sobi gdje osim kabela koji ide u modem postoje još 2 za koja pretpostavljam da su provučena keoz zidove i da jedan ide na utičnicu u spavaću sobu koja ima 2 koaksijalna priključka (muški i ženski) te ista takva u blagavaoni. Baš sam na te 2 lokacije htio postaviti kompjutere pa je moje pitanje da li je moguće da umjesto da provlačim ethernet kabele preko cijelog stana u 2 smjera nanovo iskoristim nekako te koaksijalne veze? Npr. Da ovaj glavni što ide u modem stavim na razdjelnik koji bi imao 3 izlaza, jedan na modem a druga 2 za ta 2 koaksijalna kabela koja vire iz zida za koje pretpostavljam da idu na te 2 utičnice. Onda iz tih utičnica na nekakav adapter s bnc na rj45 konektor koji bi isao u kompjutere? Ne znam da li je ovo tehnički izvedivo?

Teoretski je moguće, ali neće biti jeftino. Treba ti MOCA adapter, ovako nešto https://www.amazon.com/MOTOROLA-Adapter-Ethernet-Bonded-MM1000/dp/B077Y3SQXR s tim da treba provjeriti radi li određeni model sa tvojim providerom, jer su uvijek mogući nekakvi problemi.

Dalje, neće ići tako kako si ti to zamislio da splitaš dovod na tri, već moraš "loviti" izlaz iz routera, a ne ulaz.

 

Daleko jeftinija opcija ti je ako su kabeli u bužiru, kupiti sajlu, UTP kabel i provući ga. Kliješta za krimpanje i postaviš konektore nakon provlačenja. Ako ti coax ne treba možeš i vezati UTP za njega pa ga preko njega provući, mada je uvijek bolje imati više kabela na izbor, nikad se ne zna kad će zatrebati.

3 godine
neaktivan
offline
Re: Pitanje oko žičnog povezivanja preko koaksijal

Pošto nisam ni vlasnik ni izvođač radova na stanu neman pojma koliko prostora ima i kako su provučeni koaksijalni kabeli do soba. Mogu prerpostaviti da su u bužiru ali hoće li biti mjesta i za utp kabel uz koaksijalni? Što se tiče glava za ethernet ima sad uzeti i onih za koje ne trebaju kliješta pa se lako stave svaka žica u svoj utor tako da to nije problem.

15 godina
offline
Re: Pitanje oko žičnog povezivanja preko koaksijal

- bivši bnet, kableska.. coax kabel-modem.. to nije 'mreža' tj to od splitera ide na kabelsku tv (i radio.. uobičajeno kontra muško-ženski konektror..) .. dok je bio analogni signal-prijemnik, mogao je svaki tv-tuner to primati.. s digitalnim moraš imati prijemnik koji sliku daje tv-u. Spliter je kao za spoj recimo sat+zem antena.. razdvaja internet-tv signal dok od modema tj routera dalje imaš normalan lan-kabel-standard za mrežu, nema veze što je 'isti kabel' tj coax, standard je važniji od kabla kao i switch u routeru-modemu itd..

-karikirano, možeš umjesto lan kabla koristiti scart kabel ili hdmi.. ako ima dovoljno žica, dok je fizička kompatibilnost konektrora-utičnice samo fizička razlika tj tako je lakše razlikovati različite stvari, ne spojiti pogrešno.. nije dovoljno spojiti žice i da to radi, mora biti standard-protokol, mrežni ili modemski, telefonski, tv.. i svaki je različiti neovisno o žici.

 

- može coax  biti za mrežu, takva je upravo stara BNC mreža, ne korisit se već više desetljeća (i teško da bi pronašao odgovarajuću opremu, presporo.. 10mbit), ali nije isto, standard-signal, 50ohmski kabel s terminatorima (na kraju lanca).. računala se spajaju lančano t-konektorom.. zato je sve zamjenjeno utp-rj45.. + razvoj-brzina, smisao..

 

-provuci mrežni kabel, jedan-dva, cat5e ili cat6.. i to je to.. ili korisitš wlan. Ostala kemijanja su samo kad se to mora.. 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Žično povezivanje preko koaksijalnog kabela

nešto slično me zanima, u prostoriji je tv spojen sobnu antenu i wifi, oboje sa osrednjim signalom, u drugoj prostoriji je router i spoj na krovnu antenu

 

da ne vučem dva kabla (coax i utp), može li po jednom coax-u ići i ethernet i antenski signal? mislim, očito može (bnet), ali mogu li ja to doma izvesti, npr. sa ovim: https://us.hitrontech.com/learn/how-do-i-convert-coaxial-to-ethernet/

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Žično povezivanje preko koaksijalnog kabela

nije stvar u kablu nego u standardu.. za liniju uređaj cable-modem, ne router-mreža.. zbunjujuće jer su uređaji u 'jednoj kutijici'.. no recimo osnovno pravilo, modem je za liniju (nije važno koji medij, optika, coax, telefonska parica..) modem je stvaer komunikacije linije od operatera do korisnika.. router je interni šef mreže, nema veze s recimo coaxom..

-isti kabel.. možda lakše razumjeti, možeš istim kablom prenositi razne signale, koriste razne pojaseve rada.. npr zemaljska i satelitska antena-signal, megaherci-gigaherci.. dok iz spliterom-skretnicom razdvajaš, tj satelitski iz gigaherca moraš prebaciti u megaherce da bi mogao kablom to prenositi.. i ako pogledaš po žicama vidjet ćeš metalni spoj-skretnicu koja to radi.. nakon tog u žici imaš samo tv signal ili samo internet, ne oba, dok modem to i fizički promjeni na lan port-konektor rj45.. pa možeš spojiti računalo ili ostalu mrežnu opremu.

-zato i postoje različiti konektrori, da se to ne pomješa, jer nije stvar da nešto nekako fizički spojiš nego to kao sadržaj-standard nije isto dok korisnik vidi samo 'žicu'..

 

-sad bi zbog 'uštede kabla' kemijao.. čak možeš, ali tad moraš imati opremu kao što ima operater, tj on taj signal mixa svojim modemom.. i šalje tvojem, sad bi ti trebao imati svoje 'interne' modeme za takvu komunikaciju dok bi modem s druge strane + skretnica radila isto što radi operma operatera u tvom stanu.. može se, ali to se ne radi, neisplativo (za nulu skuplja oprema jer nije masovno) tj modemska komunikacija se koristi zbog većih udaljenosti do servera do clienta, kilometri umjesto metri... sasvim drugi tip signala, kao što je to recimo sa dalekovodima za struju i kvartovska  trafostanica koja visoke naponske pretvara u 'normalne'.. tj jasno ti je sad što želiš.. želiš na način kako to radi operater-distributer riješiti mrežu u stanu.. moguće ali to se ne radi, neisplativo.. upravo obrnuto, za sve kućno je optimalnije koristiti lan-mrežu-rj45-utp.. mrežni kabel, za iptv, za lan. + kao i to da su lan i iptv dvije različite stvari, tj iptv je identična normalnoj mreži, ali uz malo kemijanja, poseban subnet ne korisnički raspon adresa za normalnu mrežu.. stvar zaštite-kontrole operatera i naplate paketa programa + dekodiranje kriptiranog sadržaja i ovisiš o prijemniku-dekoderu koji je obično operaterov s njegovim firmwareom itd.. zaštita-zaključano zbog interesa operatera ne mreže ili što se može... kad spliter na coaxu ili modem-router na swirchu razdvoji taj signal koji je došao istom žicom kao multiplex-mix više to ne smiješ 'spojiti' jer nisu isti standardi, nije ista mreža, .. tj tad iptv i lan mreže vodiš odvojenim žicama ili koristiš mrežnu opremu koja ima takvu mogućnost kao v-lanovi.. switch više klase-cijene koji eliminira potrebu dvije odvojene žice... i ne pomješa signal nego ga tunelira kroz 'virtaulni-lan' i zato se ta funkcija označi vlan.

-štednja žice... u pravilu je žica najjeftiniji način, ostalo je skuplje, dok je jedini razlog ako ne možeš provući žicu iz nekog razloga.. tj u 99% ako može jedna tad mogu i dvije žice pa to tako napraviš, ili mrežu riješiš bežično-wlanovima.. praktički nitko to ne riješava tako da iskoristi coax-antenski kabel.. jer u pravilu takvu modemsku opremu ni nemaš u trgovini dok se prije +30god koristila bnc-coax mreža koju je zamjenila naprednija utp-kabel-konektror.. ono što danas koriste svi uređaji s rj45 i 8-žičnim kablom.. + to je za razliku od antenskog kabla (na 75ohma) bila mreža na 50ohma, t-priključak i terminatori.. oznaka 10base-t .. naravno, postoji i novije, kao što je optika i sl.. ili sma-antena (mobitel mreža..) koriste u pravilu operateri, komunikacijski centri-serveri.. nije nešto što kupiš u lokalnoj trgovini + skupo.

 

-svaki signal-podatak se može umiksati u neki drugi signal-nosioc.. može lan preko strujnih žica, kad ne želiš bušiti po stanu to je ok.. i u osvnovi moraš imati barem dva uređaja-par.. za ulaz-izlaz iz strujne žice ili konverter-spoj-filter-multiplex koji radi s jedne strane na lan-u, s druge na strujnoj elektro mreži u koju 'upuca' signal.. a moraš imati dva jer je to minimum komunikacije dvije točke..

-kad se ne može bišiti-postaviti žica, tad se koristi powerline, recimo cijena 300kn par..  ali pazi na brzine.. starija oprema je do 100mbps.. što postane usko grlo kad imaš veće brzine prema gigabitu... pošto za to ne trebaš neki poseban alat (ne krimpa se žica, koristi se zidna utičnica za struju i postojeće strujne instalacije u stanu..) cijena je ono što platiš za par adaptera. Za coax modem bi po komadu platio barem 1000kn.. uz problem da sve ostalo praktički nemaš u običnoj trgovini i da operater ima recimo server koji to radi, pakira-spaja razne signale u jedan jer iptv nije mrežni-dvosmjerni protokol za komunikaciju nego stream, jednosmjerno emitiranje kao klasična odašiljač-antena tv-a... tj tv ne šalje povratni signal odašiljaču, nema dvosmjerne komunikacije, tv prijemnik prima stream koji dobija.. nasuprot, mrežna lan komunikacija traži da obje strane stalno komuniciraju dvosmjerno, pošalješ paket, primatelj potvrdi primitak itd..

 

-film gledaš, igru igraš na istoj žici.. no samo to je samo na vanjski-vidljiv dio .. ono u žici je različito, standard-protokol za komunikaciju tj ona slova-brojevi koji se u svakoj takvoj oznaci navedu, kao 803.2.. dok bežično može biti lakše razumljivo, nije važan medij kao žica ili oblik žice, broj žica, način pletenja, debljina... nego to određuje namjena, dalekovod kabel ili kućni.. učični cjevovod ili pipa u kadi.. mjesto-način gdje se nešto koristi mada je sve zapravo spojeno i ponekad juzer ne može primjetiti razliku tj prelaz.. jer izgleda 'isto'.. pa karikirano, voda curi iz zida kuće (cijev je u zidu..) naivan juzer bi pomislio da je dovoljno zabosti pipu u zid, da je to nešto kao izvor u planini.. nije, zid je samo zid, nema ništa što majstor nije ugradio-predvidjeo dok se danas u bilo kakvoj gradnji ili adaptaciji 'mora' predvidjeti i ugraditi par mrežnih kablova.. čak ako sve zamjenimo bežičnim.. nek se nađe kao što dobar plan gradnje predviđa i strujne utičnice i sve ostalo..

-kad se nešto radi tad se napravi sve, bolje od jednom nego svako malo čačkati-dodavati..

 

-odgovor na pitanje.. možeš li iskoristiti coax, knverter... da, može se.. no u odnosu na powerline.. to je skupo, neisplativo.. + dobavljivost. tj nije problem iskoristiti postojeći coax, može i strujna žica.. jer struja pokriva čitav stan-kuću.. jedini problem je što te ograničava brojač-razvodna-filter-faze.. ovisno kako je razvedena struja po kući, no unutar stana ne posotji takav problem.

-kako god umixaš na jednoj strani, na drugoj moraš taj signal 'izvući' iz žice, pa računaj na dupli trošak itd.

 

vidi..

MoCA Network – a MoCA network is formed when a minimum of two MoCA-enabled devices, such as Coax to Ethernet Adapters or a cable modem with MoCA capabilities connect over coaxial cable wiring.

-pošto ti računalo, tv itd.. nisu moca uređaji, tad njima treba takav dodatak, konverter-spoj..

-pošto su danas svi (većina, oni uređaji koji imaju nešto mrežno) lan-wlan na rj45-8pin žici, za korištenje mrežnog spoja-kabla ne trebaš dodatak, tj dovoljna su dva-par powerline uređaja (možemo ih zvati adapter, no to su uređaji jer ne rade samo fizički spoj..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Žično povezivanje preko koaksijalnog kabela

sve mi je jasno što si napisao, ali jesi li uopće kliknuo na link koji sam postavio?

i nije preskupo, da se naći za 100$ (2-pack), a detaljnijim traženjem se možda nađe i nešto jeftinije (drugi uređaj, drugi proizvođač)

powerline nije opcija, jer kako sam napisao trebam prenijeti i signal od krovne antene (ne iptv)

15 godina
offline
Re: Žično povezivanje preko koaksijalnog kabela

-ok, tebi nije skupo.. (dvostruko od powerlinea u lokalnim trgovinama..)

-što ćeš s krovnom antenom? misliš napraviti svoju internu kabelsku.. ili kao mjesto ulaza-spajanja.. ok, ima smisla :) osim što možda neće raditi kako očekuješ. Probaj, teško da će netko dati konkretniji odgovor iz prve ruke (osobno provjereno).. jer za sad su to nove stvari, nešto što prjie nije bilo dostupno..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Žično povezivanje preko koaksijalnog kabela
Ivan35 kaže...

sve mi je jasno što si napisao, ali jesi li uopće kliknuo na link koji sam postavio?

i nije preskupo, da se naći za 100$ (2-pack), a detaljnijim traženjem se možda nađe i nešto jeftinije (drugi uređaj, drugi proizvođač)

powerline nije opcija, jer kako sam napisao trebam prenijeti i signal od krovne antene (ne iptv)

Ti uređaju služe konverziji prijenosu mreže kroz coax. Znači, ethernet, ne i TV signal.

Nekad bili popularni, nisam ih vidio bar 15 - 20 godina.

Lijepo ti piše "Not compatible with satellite TV or AT&T U-verse Coax networks. ".

10 godina
offline
Re: Žično povezivanje preko koaksijalnog kabela
ihush kaže...

-ok, tebi nije skupo.. (dvostruko od powerlinea u lokalnim trgovinama..)

-što ćeš s krovnom antenom? misliš napraviti svoju internu kabelsku.. ili kao mjesto ulaza-spajanja.. ok, ima smisla :) osim što možda neće raditi kako očekuješ. Probaj, teško da će netko dati konkretniji odgovor iz prve ruke (osobno provjereno).. jer za sad su to nove stvari, nešto što prjie nije bilo dostupno..

krovna antena se već koristi na jednom televizoru koji je u prostoriji sa routerom

interna kabelska? i o tome sam prije razmišljao, slati tv signal po UTP-u, ali to je barem nekoliko desetaka puta skuplje

 

Old Iggy kaže...
Ivan35 kaže...

sve mi je jasno što si napisao, ali jesi li uopće kliknuo na link koji sam postavio?

i nije preskupo, da se naći za 100$ (2-pack), a detaljnijim traženjem se možda nađe i nešto jeftinije (drugi uređaj, drugi proizvođač)

powerline nije opcija, jer kako sam napisao trebam prenijeti i signal od krovne antene (ne iptv)

Ti uređaju služe konverziji prijenosu mreže kroz coax. Znači, ethernet, ne i TV signal.

Nekad bili popularni, nisam ih vidio bar 15 - 20 godina.

Lijepo ti piše "Not compatible with satellite TV or AT&T U-verse Coax networks. ".

čemu služi onda drugi F konektor na uređaju?

i ne bih prenosio satelitski signal nego dvb-t2 koji je ako se ne varam do 800MHz, dok satelitski ide preko nekoliko GHz pa bi onda vjerojatno dolazilo do preklapanja sa moduliranim ethernet signalom

 

p.s. evo piše, radi na 1,1 - 1,6 GHZ, znači ne bi trebalo biti preklapanja sa dvb-t signalom

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.8.2022 12:52 (Ivan35).
13 godina
offline
Re: Pitanje oko žičnog povezivanja preko koaksijal
tuadru kaže...

Pozdrav,

U stanu imam modem koji dobiva vezu preko koaksijalnog kabela iz male kutije u dnevnoj sobi gdje osim kabela koji ide u modem postoje još 2 za koja pretpostavljam da su provučena keoz zidove i da jedan ide na utičnicu u spavaću sobu koja ima 2 koaksijalna priključka (muški i ženski) te ista takva u blagavaoni. Baš sam na te 2 lokacije htio postaviti kompjutere pa je moje pitanje da li je moguće da umjesto da provlačim ethernet kabele preko cijelog stana u 2 smjera nanovo iskoristim nekako te koaksijalne veze? Npr. Da ovaj glavni što ide u modem stavim na razdjelnik koji bi imao 3 izlaza, jedan na modem a druga 2 za ta 2 koaksijalna kabela koja vire iz zida za koje pretpostavljam da idu na te 2 utičnice. Onda iz tih utičnica na nekakav adapter s bnc na rj45 konektor koji bi isao u kompjutere? Ne znam da li je ovo tehnički izvedivo?

 Izvedivo je ,mozes koristiti i strujni kabel ,cak i bolje performanse  dobijes nego da povezes preko wi fi-ja. Vrlo je jednostavno i pouzdano ,iako bih ja u stanu uvijek isao preko wi fi-ja cisto radi cable management-a.

Eire
7 godina
offline
Re: Žično povezivanje preko koaksijalnog kabela
Ivan35 kaže...

čemu služi onda drugi F konektor na uređaju?

i ne bih prenosio satelitski signal nego dvb-t2 koji je ako se ne varam do 800MHz, dok satelitski ide preko nekoliko GHz pa bi onda vjerojatno dolazilo do preklapanja sa moduliranim ethernet signalom

 

p.s. evo piše, radi na 1,1 - 1,6 GHZ, znači ne bi trebalo biti preklapanja sa dvb-t signalom

 Inače, demodulirani atelitski signal kroz koaks ide isto na nekih 1-2 GHz (samo je na anteni na par GHz, LNB to onda demodulira i spusti na nižu frekvu pa šalje dalje).

A za DVB signal si u pravu, do 800 MHz, ali ti taj plan ne bi radio bez nekih filtera/skretnica na ulazima i izlazima, jer makar su signali na različitim frekvencijama, ako ih samo paraleno spojiš oba uređaja će vidjeti ovaj drugi kao trošilo, a na visokim frekvencijama još onda imaš i neke čudne pojave osim toga, pa još i viši i niži harmonici ti pogoršaju SNR itd.

Znači, šljakalo bi da npr. imaš filter koji propušta samo RF u određenom području, pa spojiš za svaki uređaj posebno na ulazu i izlazu kabela takav filter.

Za TV signale ima takvih stvari, a za internetski signal nemam pojma.

 

круха и игала...
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.8.2022 14:44 (fer-de-lance).
16 godina
offline
Re: Žično povezivanje preko koaksijalnog kabela
fer-de-lance kaže...

Znači, šljakalo bi da npr. imaš filter koji propušta samo RF u određenom području, pa spojiš za svaki uređaj posebno na ulazu i izlazu kabela takav filter.

Za TV signale ima takvih stvari, a za internetski signal nemam pojma.

 

Da, ovo će biti jako problematično.

10 godina
offline
Re: Žično povezivanje preko koaksijalnog kabela

ali uređaj već ima poseban antenski ulaz/izlaz, a time vjerojatno i skretnicu u sebi

poslao sam upit na njihov support, čekam odgovor

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice