Uvođenje interneta u novogradnju

poruka: 16
|
čitano: 4.486
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
neaktivan
offline
Uvođenje interneta u novogradnju

Dobar dan svima,

 

Kao što i sam naslov govori, ubrzo sam u fazi uvođenja elektro instalacija u kući, a time i interneta.

 

Plan mi je da router smjestim centralno u kući i od njega vučem kabele dalje.

 

Vidio sam da je preporuka da uzmem CAT6 (iako sada vidim da ima i CAT7, pa ne znam da li se isplati uzimati sedmicu?).

 

Od routera bi do svake sobe gdje mislim imati TV rastegnu CAT6, osim u dnevnu bi potegnuo dva komada. Mislite da je ovo ok, ili imate koji drugi savjet?

 

U garaži, koja je praktički cijela betonska sam mislio staviti UniFI AP kako bi mogao imati wifi signal i dolje. Mislim da bez njega ne bi imao dobar signal u čistom betonu.

 

Imate možda još koji savjet, a da ga mogu primjeniti na vrijeme?

 

Hvala ekipo!

 
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Uvođenje interneta u novogradnju
Jel misliš sam to spajat ili?
 
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Uvođenje interneta u novogradnju

Plan je da stručna osoba to pospaja, a na meni je da to posložim i pripremim (gdje treba šta ići i nabavim materijal).

 

 
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Uvođenje interneta u novogradnju
Aha, po meni cat 6 je OK za gigabitnu vezu, za nešto više moraš ne samo kabel drugi nego cijeli hardware. NIC, switcheve itd.

Koje si utičnice uzeo?
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.2.2021 13:46 (ccc2002).
 
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Uvođenje interneta u novogradnju

Nisam još ništa uzimao, ali ako se odlučim na CAT6, onda ide utičnica koja podržava šesticu, npr. ovaj Bticino, KG4279C6, RJ45 connectors 6 UTP category.

 

Misliš da je pametno do svakog televizora izvući UTP kabel, a u dnevnu još jedan dodatan.

 

Znam da je danas se wireless, ali nekako si mislim, žica je žica :)

 

 

 
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Uvođenje interneta u novogradnju
Nisam objektivan, da bi ti odgovorio, fan sam žice.

Ja bi stavio u sobe i više kabela ili barem ostavio mjesta za još. ako misliš u budućnosti imati još i računalo ili PlayStation u sobi.
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.2.2021 14:33 (ccc2002).
16 godina
offline
Uvođenje interneta u novogradnju

CAT6 ti je dovoljan, uticnice si pronadi verziju gdje parice utisnes kronerom

Nagledao sam se svakakvih verzija tih uticnica...

 

Po sobi si razvuci po 2 UTP-a.

Stavi neki manji mrezni ormar, patch panel, switchonju, vodilicu, ups...

 

Svakako stavi u garazu AP, Unifi je odlican.

Truth in engineering.
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.2.2021 14:34 (Batista).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Uvođenje interneta u novogradnju

Stavi čim više rebarstih cijevi u zid i to čim debljih i na svakom pregibu stavi kutiju.
Jer nikad neznaš kakva će tehnologija doći a kutije stavi jer je gotovo nemoguće gurnuti kablove kroz pregib.

 
1 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Uvođenje interneta u novogradnju

Hvala Vam na pomoci.

 

Imate pravo, dva po sobi, jedan do radnog stola, jedan na poziciju za TV.

 

Imate mozda jos kakav koristan savjet? Da je dobro napraviti sada, a da se kasnije glava ne razbija.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Uvođenje interneta u novogradnju

Ja bi stavio 7micu. I to obavezno u buzire. Danas svakako 6 je sasvim dovoljno, ali brzina kojom tehnologija napreduje, a vjerujem da ce ti kuca dugo trajati, ko zna sto ce bit za 20-30g. Razlika u cijeni 6 i 7 nije neka.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Uvođenje interneta u novogradnju

imaš dvije opcije 

1.ugraditi četverorednu ploču blizu glavne razvodne ploče i i iz nje povuči u svaku sobu po 2 utpa+2 za  dnevni boravak ,6 ti je sasvim dovoljan,po podu ili po plafonu u bužire+ 220 za elektroniku

 

2.opcija u neku sobu sebi staviti mali mrežni ormar i povuči sve po podu ,po dva u svaku sobu i 2 u  dnevni plus 220 u  taj ormar za elektroniku

 

napomena ako ćeš raditi instalaciju po podu i kad se to zabraga nećeš više moći te kabele promijeniti,možda ako uzmeš bužir fi 20 i u njega staviš po samo jedan utp kabel možda bi onda mogao promijeniti u budućnosti

nije važno sudjelovati važno je pobijediti
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.2.2021 17:04 (blackalbum).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Uvođenje interneta u novogradnju

samo jedan savjet... pucaj bužira što više i nema zime za ništa drugo.

EDIT: Zapravo, kad bih sebi ponovo gradio, bacio bih neku ukrasnu alu kanalicu podžbuknu po coklu skroz uokolo (umjesto parket lajsne)... nisam previše istraživao, ali vjerujem da nisam prvi s tom idejom.

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.2.2021 17:22 (miki_the_pirat).
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Uvođenje interneta u novogradnju

Plan je da u ormaru, u hodniku, imam jedan pretinac samo za router i ostalu popratnu skalameriju.

Od njega, po novom, idem sa dva UTP kabela prema sobama i jednim praznim bužirom.

Vući ću vjerovatno po podu jer na njega ide podno, estrih itd., odnosno u principu imati ću "mjesta" za veći bužir sa manje pregiba.

 

Gledao sam i te alu lajsne, podžbukne, 100 kn metar. Nisam ih još odbacio, ali treba biti oprezan sa željama jer smo novčanik i ja u svađi već neko vrijeme.

 

U principu mislim da bi to zadovoljilo i buduće zahtjeve, ako je prazan bužir kao opcija neka sigurnost za 15-20 godina.

 

Rezime; CAT6, dva po sobi, prazan bužir uz njih, u glavnom mrežnom ormaru router, patch panel, switch, te u garaži UniFI. Mislim da mogu biti miran sa tim?

 

 

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.2.2021 18:15 (n1no).
 
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Uvođenje interneta u novogradnju

Koji mrežni kabel na kraju uzeti za razvod po kući? Za biti siguran F/FTP 6a?

 

Dovod u mrežni ormarić, od vani, stavljam sam ili pružatelj usluge dolazi do mene direkt po bužirima koje sam ostavio u ormarić?

 

Također, ako znate, trebala bi mi dva kabela za kameru POE, imate koju preporuku?

 

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Uvođenje interneta u novogradnju

Dva ti nisu dosta po sobi.

 

1 za TV, 1 za internet, 1 za "ostalo" jer recimo sjetit ćeš se interfona - ako nije IP, onda treba 2 žice do svakog monitora/slušalice. Neki alarm možda, na žicu isto - za to ti pak trebaju 4.

 

Provider ti dovodi svoj kabel do prvog priključnog mjesta u kući - ormarić u prizemlju ili kutija na fasadi - od tog mjesta ide obični telefonski (ili UTP, dosta je 5E) do modema.

 

Računaj i sa optikom jednog dana - u tom glavnom ormaru ostavi dosta mjesta za router, ONT ili media konverter, možda neki oveći (16+ port) switch.

 

Treba mjesta i za videonadzor. Snimač je velik kao recimo komad A4 papira, visine par cm. Ako nema ugrađeni PoE, treba mjesta i za PoE switch koji ima i malo veće napajanje. Alarmna centrala je također tu negdje sa veličinom, kao i distributor/napajanje za interfon.

 

Zaključak - ostavi mjesta za rack ormar punih dimenzija a u svakoj sobi za mali komunikacijski ormar 

3 godine
neaktivan
offline
Uvođenje interneta u novogradnju

Hm da, ionako sam mislio ici sa buzirima 32mm, tako da se tu da nagurati jos toga ukoliko bude potrebno, a i budem povecao broj buzira. Bit ce to prava suma svega, trebat ce to nekako izvesti u mreznom.

 

Prizemnica je u pitanju, tako da ide onda provider direkt u mrezni ormaric sa svojim kabelom (ostavljen buzir iz mreznog ormarica do sahta vani gdje je sve).

 

Po pitanju izbora mreznog kabela je dovoljno navedeno ono gore?

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice