Pomoc oko spajanja racunala na kucnu mrezu

poruka: 7
|
čitano: 1.578
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
neaktivan
offline
Pomoc oko spajanja racunala na kucnu mrezu

Lijepi pozdrav svima

 

ispricavam se ako negdje postoji tema u kojoj trazim pomoc, jednostavno je nisam pronasao...

 

a sada problematika...trazim savjet kako da dobijem najbolju vezu u situaciji koju imam kod kuce. Na slici sam prikazao raspored prostorija, kompjutera u uredu i rutera koji mi je u dnevnom boravku. Internet mi i nije toliko bitan dok radim, no kako mi gaming u slobodno vrijeme nije mrzak, volio bih izvuci maximum iz postojeceg stanja. Wi fi je solidan, no znam da veza moze biti i stabilnija, trenutno mjerim 20/2 mbpsa (iskusim skok u pingu i packet lossu tu i tamo, a svi znamo kako se to dogodi uvijek u najgorem trenutku dok igrqs fps 😂).

 

razmisljam se o kupovinu powerlinea jer imam dobre instalacije kuci, a zica je zica jel 😬 iskustva sa ppwerlinom? Neki drugi problem solve ili nesto skroz trece ? Svi savjeti su dobrodosli

 

hvala unaprijed

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pomoc oko spajanja racunala na kucnu mrezu

-žica, tj mrežni kabel.. ili bušilica u ruke i nakon par sati tko preživi pričat će... :)

-ostalo je pitanje alternativnog rješenja, kao wlan ili powerline.. tj to radiš kad nemaš žicu iz nekog 'dobrog' razloga, a dobar razlog mogu biti i ukućani koji ne žele da stan izgleda kao ratna zona, dok je kabel-žica ono što stvarno radi sve ostalo je alternativa kad kabla nema. Svaki drugi način će biti jednak ili lošiji od žice, vjerojatno i skluplji. No sve ovisi što zapravo želiš, gdje što držiš + promjene koje su stalne pa danas trebaš nešto ili ćeš sutra trebati npr maxtv do tv-a.. i tad ako već primiš bušilicu napraviš sve, kao što su postavljene strujne žice postaviš mrežu za 'sutra' ako zatreba i tad si neko vrijeme miran.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
neaktivan
offline
Re: Pomoc oko spajanja racunala na kucnu mrezu

Hvala na brzom odgovoru. Na slici se vidi raspored prostorija u kuci i gdje zelim dovesti internet. Ruter se nalazi kraj tva, tamo mi je spojen max tv. Znaci u dnevnom biravku mi je modem, a ja si zelim pojacati signal, tj stabilizirati signal u radnoj sobi koja je inace zatvorena prostorija unutar kuce (znaci prozor ne gleda van nego na stubiste) pa je moguce da signal destabilizira mnostvo armature (izmedu kompa u sobi i rutera nalaze se dva armirana nosiva zida).

kako mi nije bas zgodno provuci kabel do sobe, u potrazi sam za nekakvim alternativnim rjesenjem, kao spomenuti power line adapter npr, koji bi u teoriji zbog izvrsne elektricne instalacije u kuci mogao biti dobro rjesenje (?). Mogao bih busiti zidove ali estetski bi mi bilo nakarwdno da kroz hodnik idem sad provlaciti ethernet kabel od cca 10-15 metara, a jos manje mi se da postavljati vodilice da istoga sakrijem.

15 godina
offline
Re: Pomoc oko spajanja racunala na kucnu mrezu

-svi koji su nešto gradili u ovom stoljeću su trebali planirati-postaviti mrežni kabel.. dok se nekad polagala struja, tel, antena-coax.. i bolje staviti dva kabla, ako može i cat6.

-kad nemaš žicu tad se snalažiš..

-sve ostalo je stvar tvog izbora, snalažljivosti itd. jer powerline radi, može se kao i wlan.. a kako će raditi ne možeš 100% znati prije neog probaš tj power može biti ograničen na fast-100 ili 200duplex.. ili je gbe-1000mbps pa je isto, ali će takav sigurno biti skuplji, wlan radi.. tj to već možeš provjeriti laptopom-mobitelom.. ali ne znači da će svaki uređaj (pc) imati jednako stabilan signal + sve ostalo što ne mora biti u vezi s računalom kao npr susjedi-wlan ili armatura-smetnje, .. pomak od pola metra može dati različit rezultat tj znaš kad porbaš, do tad je samo možda-teorija.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Re: Pomoc oko spajanja racunala na kucnu mrezu
Powerline adapteri ili Wi-Fi 6.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoc oko spajanja racunala na kucnu mrezu
TexasSun kaže...

kako mi nije bas zgodno provuci kabel do sobe, u potrazi sam za nekakvim alternativnim rjesenjem, kao spomenuti power line adapter npr, koji bi u teoriji zbog izvrsne elektricne instalacije u kuci mogao biti dobro rjesenje (?). Mogao bih busiti zidove ali estetski bi mi bilo nakarwdno da kroz hodnik idem sad provlaciti ethernet kabel od cca 10-15 metara, a jos manje mi se da postavljati vodilice da istoga sakrijem.

Kažeš da imaš dobru el. instalaciju, pa je za pretpostaviti da je sve provučeno kroz bužire. Otvoriš utičnicu u sobi, sajlu u ruke (imaš kupiti posebnu sajlu za provlačenje kabela) i guraš kroz bužir kako bi došao do razvodne kutije i na kraju do utičnice gdje ti je spojen router. Za kraj sajle zakačiš UTP kabel i provučeš ga ot točke A do točke B. Pored utičnice za struju dodaš novu sa LAN RJ45 utičnicom. Nema bušenja, kanalica i lošeg wi-fi signala.

 

Ako ćeš to sam raditi obavezno isključi osigurače, da ne bi bilo roštiljanja. 

9 godina
offline
Re: Pomoc oko spajanja racunala na kucnu mrezu
mzopg kaže...
TexasSun kaže...

kako mi nije bas zgodno provuci kabel do sobe, u potrazi sam za nekakvim alternativnim rjesenjem, kao spomenuti power line adapter npr, koji bi u teoriji zbog izvrsne elektricne instalacije u kuci mogao biti dobro rjesenje (?). Mogao bih busiti zidove ali estetski bi mi bilo nakarwdno da kroz hodnik idem sad provlaciti ethernet kabel od cca 10-15 metara, a jos manje mi se da postavljati vodilice da istoga sakrijem.

Kažeš da imaš dobru el. instalaciju, pa je za pretpostaviti da je sve provučeno kroz bužire. Otvoriš utičnicu u sobi, sajlu u ruke (imaš kupiti posebnu sajlu za provlačenje kabela) i guraš kroz bužir kako bi došao do razvodne kutije i na kraju do utičnice gdje ti je spojen router. Za kraj sajle zakačiš UTP kabel i provučeš ga ot točke A do točke B. Pored utičnice za struju dodaš novu sa LAN RJ45 utičnicom. Nema bušenja, kanalica i lošeg wi-fi signala.

 

Ako ćeš to sam raditi obavezno isključi osigurače, da ne bi bilo roštiljanja. 

 Upravo tako. Sajlu u ruke i kreneš od utičnice od kompa prema razvodnoj, a onda od routera prema razvodnoj... opet po strujnom bužiru (možeš i po telefonskom ako su kutije spojene). WD pomaže kad i ako zapneš.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice