Što se događa s našim društvom?

poruka: 62.162
|
čitano: 6.241.733
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?

Joj, nemoj molim te...

 

This space for rent!
11 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...

Joj, nemoj molim te...

 

 nemoj sto?

 

znas li uopce koliki je bdp per capita u hrvatskoj danas i koliki je bio prije 30 godina, jesi li cuo kad za maddison projekt ili je lakse ljude nazivati idiotima kad o necemu nemas pojma, a mislis da imas

 

btw, krasan nacin rasprave, pogotovo od strane moderatora

 

 

16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
picajzla0707 kaže...
Drago kaže...

Joj, nemoj molim te...

 

 nemoj sto?

 

znas li uopce koliki je bdp per capita u hrvatskoj danas i koliki je bio prije 30 godina, jesi li cuo kad za maddison projekt ili je lakse ljude nazivati idiotima kad o necemu nemas pojma, a mislis da imas

 

btw, krasan nacin rasprave, pogotovo od strane moderatora

 

 

 

 

Oprosti - tko ti je rekao da si idiot? Ja nisam - ili ti sam misliš da si idiot, ili ti je to netko drugi rekao. Ako jest, pokaži mi taj post, a ja ću ga kazniti. 

 

Drugo, pričaš o stvarima o kojima nemaš pojma. Britanija je nedavno otplatila državni dug iz Prvog svjetskog rata (http://www.dailymail.co.uk/news/article-2986175/First-World-War-debt-finally-repaid.html), star više od 100 godina. Po tebi bi to bilo nemoguće izračunati... zbog nečega, jer 2+2 valjda nisu uvijek 4. Jesu. Uvijek.

 

Ti možeš bez problema izračunti ekvivalentnu vrijednost sadašnjeg novca u prošlosti i prošlog u sadašnjosti. Problemi nastaju kada se ide u predindustrijsko razdoblje. Primjerice - koliko vrijedi 500 talira iz 1615. u kunama? Za takve slučajeve su rasponi vrijednosti veći, ali se koriste ekvivalencijske tablice. Sada znaš da za 120.000 kuna možeš kupiti auto srednje klase, ali 1615. toga nije bilo. 

 

Bilo je, međutim, drugih stvari - konja, kruhova, kuća, verižnjača, ulja, vina, jaja, kokoši itd. Iz ekvivalencijskih tablica možeš dobiti raspon vrijednosti čak i za takav složeni slučaj. 

 

Reći za 30 godina unatrag (TRIDESET) da ne znamo koliko je 70 milijardi ondašnjih dolara u sadašnjem novcu je ili trolanje par excellans ili totalna budalaština. 

 

Da si ti od nekoga uzeo prije 30 godina novac i nisi mu ga vratio, u bilo kojoj valuti, a posebno u superraširenim dolarima koji su ujedno i svjetska rezervna valuta, na sudu bi ti vještak u jednom vještačenju odrapio sadašnju vrijednost i kamate koje trebaš vratiti bez da se oznoji. 

 

Zato, molim te nemoj.

 

 

(PS - Stalno pišem 30, a zapravo se radi samo o 25. Ja sam uzeo kredit na 30 godina za stan, koji otplaćujem već 8 godina. Moram reći banci da ću ga prestati plaćati jer više nitko ne zna koliko je to love sada što sam uzeo prije osam godina...)

 

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.4.2015 19:45 (Drago).
15 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Onjegin kaže...

 Ti znaš da je u BiH bio rat? 


Da se još osjete neposredne posljedice rata? Da BiH treba pomoć!

 

Penzije su ono što uništava BiH. Koliko stanovnika prima penziju? Oko 50%? Koliko radi? Oko 10%?


Pa penzije nisu magični trik. Imaš investije koje ti se vraćaju kao što su npr. djeca, a imaš ljude koji nisu radili ništa pa opet žele penziju.

 

Ne treba zaboraviti da država tebi ne duguje da ti osigura sigurnu starost. Ako u 70 godina nisi uspio da si obezbjediš par godina života, to je tvoja greška. 

 Znam, preživio ga hvala Bogu, nisam bio u inostranstvu.

 

Bio je rat i u Hrvatskoj pa eto mnogo bolja situacija nego u BiH.

 

Znaš li ti koliko će se dugo u BiH osjetiti posljedice rata? Preko 100 godina, ako nastavimo sa ovakvim floskulama kao što ti radiš.

 

Da ti kažem, para ima, ali nema za narod, samo za oligarhijsku elitu koja terorizira stanovništvo svakodnevnim performanisima zastrašivanja i izazivanja konstante fobije o izbijanju novog rata raznim pričama ala otcjepljenje, treći i petnaesti entitet. Navukli su nam Deytonsku luđačku košulju, a RS i FBiH su rukavi te košulje. I dok oni zavlače narod budalaštinama, kriminal cvate sve u šesnaest. Uzmi npr. da svaki hebeni lopovski političar na svim razinama vlasti ima nenormalan nesrazmjer primanja i ukupne imovine sa kojom raspolaže. U nekoliko godina mandata su obezbjedili svoja pokoljenja u narednih 50-60 godina. Tu leži problem, ogromne količine love se zamrače po raznim resorima, javnim nabavkama, potrošnom materijalu, a jedan obični penzioner koji je gradio onu i branio ovu ima 310 maraka mjesečno. Privreda umalo ne postoji, po tom pitanju neradi se ništa, nema nikakvih investicija, jer se lopovi ne mogu međusobom dogovoriti koliko će nakrasti. Radi se o teškim kleptomanima, drski su, bahati, socijalno totalno neosjetljivi i ne rade svoj posao, ne rješavaju probleme naroda, niti jedan u posljednjih 20 godina nije odgovorao za kriminal, jer ne odogovaraju nikome ni za šta.

Poenta priče je zapravo da najneodgovorniji ljudi rade najodogovorniji posao i nisu ni za što odgovorni.

 

Penzionere sam uzeo kao najugroženiju društvenu populaciju, a nimalo bolja situacija je i kod ostalih populacija.

 

 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
11 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže... 

 

 

BTW; ili izmišljaš ili je taj "poznati ekonomist" totalni idiot jer je on jedini ekonomist na svijetu koji ne zna izračunati sadašnju vrijednost prošle valute i to 30 godina unazad. Da se radi o 300 - okej, iako i tu postoje ekvivalencijske tablice, ali ovo je totalna glupost.

nisam ni napisao da si MENE nazvao idiotom, nego LJUDE, dakle čovjeka koji je jedan od najpoznatijih i najcjenjenijih hrvatskih ekonomista

meni si rekao da izmišljam - što je malo ljepši izraz za "sereš", dakle ponudio si izbor ili ja serem ili je taj čovjek idiot - svaka čast

 

toliko o "kvalitetnom diskutiranju na forumu"

što se tiče teme rasprave - dug jugoslavije ne možeš uspoređivati s današnjim dugom samo i isključivo na osnovu izračuna vrijednosti dolara onda i danas, jer moj dug od 1000 kuna i todorićev dug od 1000 kuna nisu isti po svojem realnom značenju i utjecaju na moj i njegov osobni proračun

 

 

16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
picajzla0707 kaže...

nisam ni napisao da si MENE nazvao idiotom, nego LJUDE, dakle čovjeka koji je jedan od najpoznatijih i najcjenjenijih hrvatskih ekonomista

meni si rekao da izmišljam - što je malo ljepši izraz za "sereš", dakle ponudio si izbor ili ja serem ili je taj čovjek idiot - svaka čast

 

toliko o "kvalitetnom diskutiranju na forumu"

što se tiče teme rasprave - dug jugoslavije ne možeš uspoređivati s današnjim dugom samo i isključivo na osnovu izračuna vrijednosti dolara onda i danas, jer moj dug od 1000 kuna i todorićev dug od 1000 kuna nisu isti po svojem realnom značenju i utjecaju na moj i njegov osobni proračun

 

 

 

 

LOL - daj mi ime tog "jednog od najcjenjenijih i najpoznatijih hrvatskih ekonomista" koji ne zna izračunati vrijednost dolara iz 1990. u 2015. 

 

Tvojih i Todorićevih 1000 kuna su apsolutno isti jer za njih i ti i on možete dobiti jednaku protuvrijednost, pa je nominalna vrijednost (1000 kuna) u ovom slučaju jednaka PPP - purchasing power parity - kupovnoj moći. 

 

To što Todorić ima više kuna od tebe nema ama baš nikakve veze s BDP-om SFRJ, Malija ili Arapske Republike Irana...

 

Trolaš.

 

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.4.2015 20:11 (Drago).
14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
boxer kaže...

Poenta priče je zapravo da najneodgovorniji ljudi rade najodogovorniji posao i nisu ni za što odgovorni.

 

Lijepo rečeno Boxer, svaka čast! Dodao bih samo komentar na veliku nezaposlenost u BIH koju je netko pominjao prije nekoliko postova. Naime, odgovorno tvrdim da nezaposlenost u BIH nije ni približno velika kako je prikazuju. Teško jeste ali siva ekonomija je u cvatu. Ja gotovo da ne poznajem nikoga tko nešto ne radi. Jedino ova dvojica klošara/alkosa koji na ulazu u zgradu traže jednu marku ili cigaru.

Ogromna većina firmi skriva porez kako zna i umije. Tako isto i obični ljudi koji imaju nekakav obrt. U taxi-ju nisam vidio taximetar, ne sjećam se od kada. Za ovo stanje ima tu krivice i države i građana ali mislim da je najveći problem pogrešna fiskalna politika. Evo samo jedan primjer: naknada za državnu televiziju je oko 8 maraka. To je stvarno bezobrazno i ljudi s pravom odbijaju da plaćaju. Kako građani ne plaćaju tako je država vrtemenom dizala cijenu naknade i tako je sve manje i manje bilo prihoda. Mislim da bi cijena te naknade bila fer da košta 2-3 marke jer bi tu cijenu svi plaćali i naplata bi bila preko 90% jer nitko ne bi htio da rizikuje tužbu za tako mali novac i tako bi priliv novca bio daleko veći nego što je to danas. Isti recept se može primjeniti i na ostale poreze. Ujedno naravno natjerati porezne inspektore na teren jer je istima guzica pustila korjen u foteljama.

14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
picajzla0707 kaže...

 

btw, krasan nacin rasprave, pogotovo od strane moderatora....

  

...look who is talking?!

11 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže... 

 

 

LOL - daj mi ime tog "jednog od najcjenjenijih i najpoznatijih hrvatskih ekonomista" koji ne zna izračunati vrijednost dolara iz 1990. u 2015. 

 

Tvojih i Todorićevih 1000 kuna su apsolutno isti jer za njih i ti i on možete dobiti jednaku protuvrijednost, pa je nominalna vrijednost (1000 kuna) u ovom slučaju jednaka PPP - purchasing power parity - kupovnoj moći. 

 

To što Todorić ima više kuna od tebe nema ama baš nikakve veze s BDP-om SFRJ, Malija ili Arapske Republike Irana...

 

Trolaš.

 u kontekstu u kojem se ovdje raspravlja o dugu nekad i danas, o standardu nekad i danas, usporedba todorićevog i mojeg duga ima itekako veze, jer ne govorimo o tome koliko se može dobiti za protuvrijednost soma kuna, nego koliko je meni ili njemu to problem otplatiti

 

o hrvatskom se dugu govori kao o problemu koji će rješavati i naše djece djeca, a usporedbom s jugoslavenskim dugom - ovako ofrlje bez konteksta u kojem se zna (ili pretpostavlja) koliko je ustvari "velik" jedan i drugi dug, odnosno koliko dug utječe na proračun - jest ustvari tarlahanje na vjetru

 

zato fiktivna usporedba mene i todorića, jer je značaj duga i njegovo opterećenje za proračun (moj, todorićev ili državni, sasvim svejedno) ono što trese gaće, ne vrijednost dolara onda i danas

15 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
phoenix2003 kaže...
boxer kaže...

Poenta priče je zapravo da najneodgovorniji ljudi rade najodogovorniji posao i nisu ni za što odgovorni.

 

Lijepo rečeno Boxer, svaka čast! Dodao bih samo komentar na veliku nezaposlenost u BIH koju je netko pominjao prije nekoliko postova. Naime, odgovorno tvrdim da nezaposlenost u BIH nije ni približno velika kako je prikazuju. Teško jeste ali siva ekonomija je u cvatu. Ja gotovo da ne poznajem nikoga tko nešto ne radi. Jedino ova dvojica klošara/alkosa koji na ulazu u zgradu traže jednu marku ili cigaru.

Ogromna većina firmi skriva porez kako zna i umije. Tako isto i obični ljudi koji imaju nekakav obrt. U taxi-ju nisam vidio taximetar, ne sjećam se od kada. Za ovo stanje ima tu krivice i države i građana ali mislim da je najveći problem pogrešna fiskalna politika. Evo samo jedan primjer: naknada za državnu televiziju je oko 8 maraka. To je stvarno bezobrazno i ljudi s pravom odbijaju da plaćaju. Kako građani ne plaćaju tako je država vrtemenom dizala cijenu naknade i tako je sve manje i manje bilo prihoda. Mislim da bi cijena te naknade bila fer da košta 2-3 marke jer bi tu cijenu svi plaćali i naplata bi bila preko 90% jer nitko ne bi htio da rizikuje tužbu za tako mali novac i tako bi priliv novca bio daleko veći nego što je to danas. Isti recept se može primjeniti i na ostale poreze. Ujedno naravno natjerati porezne inspektore na teren jer je istima guzica pustila korjen u foteljama.

 Ima tu mnogo problema, mnogo baš mnogo.

 

Jeste, ima dosta sive ekonomije ali baš u tom polju se radi sve i svašta, ljudi se snalaze jer je baš nužda. Imamo situaciju da su političari izglasali velike poreze na plaće, pa je za isplaćenu 1KM poslodavac dužan da plati mislim umalo još 1KM državi. Moram provjeriti mislim da je omjer 1-0.7, nisam siguran. Pa poslodavci zapošljavaju i stavljaju na minimalac zbog poreza, a preostali dio isplaćuju na ruke. Mislim da je ovo najviše prisutno u trgovačkoj branši, i onda počnu iskorištavati ljude do te mjere da ti zgaze ponos. Svaki manjak bude odbijen iz tog "neprijavljenog" dijela plaće, a skoro svaki mjesec ima manjka ili se fabricira. Ono pravi te ludim, a nemaš se kome požaliti, ako ti nevalja uzmi radnu knjižicu. Zakon o radu se NE PROVODI, ljudi rade više od dozvoljenog za privatnike koje još sufinancira državni privredni sektor kroz poticaje za zapošljavanje bez ijednog nadzora. Radi se državnim i ostalim praznicima, zdravstveno i doprinosi se ne plaćaju itd, ali hebaji ga može to u zemlji gdje se ne može dogovoriti kada se i što slavi, a kada radi i neradi.

 

Što se tiče TV pretplate ona jeste skupa s obzirom što nudi, a posebno obzirom na platežnu moć građana, posebno socijalno ugroženog stanovništva.Realno maksimalna moguća cijena je 5 KM i ni fening viže.

No, evo jedna priča od jučer, bio sam u pošti i plaćao račune i dok sam račune spremao odmah iz mene dođe stariji tip i plaća telefon i pita ga radnica na šalteru da li će platiti i TV pretplatu. Čovjek je odmah kao iz topa rekao da NE ŽELI platiti pretplatu jer on inače ne plaća pretplatu. Da je pretplata kojim slučajem i 1KM taj tip ljudi nebi platio ni takvu pretplatu. Jednostavno čovjek ne želi da plaća tv pretplatu u SARAJEVO. To je nacionalno pitanje i hrvatski politički korpus to potencira, a narod uvažava. Neki dan u državnom parlamentu u Sarajevu je političar izjavio da nije plaćao, ne plaća niti će plaćati tv pretplatu. Ne smeta mu da radi u Sarajevu, da tu prima platu, ali mu smeta da plaća rtv pretplatu Sarajevu.  Bez obzira što je RTV kadar konstitutivan, tv program prilagođen stanovništvu, koriste se oba jezika ravnopravno kao i pisma, to jednostavno nije dovoljno za neke ljude. Imamo sada situaciju da se kleptomani u parlamentu nisu dogovorili oko načina financiranja RTV-a, od muhe prave medvjeda, RTV na koljenima, rok za okončanje procesa digitalizacije će najvjerojatnije biti probijen, emitovanje će biti ugroženo. Ali dok je ovaca bit će i vune, sve dok za nas misle Bakir, Dragan i Milorad i kako oni kažu tako će i biti. Lakše nama metar u guzIcu neko milimetar u glavu. 

 

Ja se ovom društvu ne mogu prilagoditi, umrijet ću a neću moći shvatiti naš ludi narod.

 

Koliko nam je jak sistem pokazuje samo da je u februaru prošle godine pola kantonalnih vlada palo pod pritiskom šake jada. Ne znam samo šta bi bilo da se 200 000 ljudi digne na noge, a to nije ni 10% stanovništva, to bi bio sveopći haos, a bojim se da nam se ne piše dobro. Nek' MMF zavrne dvije tranše ode sve u 3 lijepe i BiH će postat zgarište.

 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
14 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Kad pominješ prava radnika.... Čuo sam da radnicima iz trgovinskih lanaca (Konzum i dr.) odbijaju od plaća kako bi se pokrio minus nastao od ukradenih stvari!

11 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
phoenix2003 kaže...

Kad pominješ prava radnika.... Čuo sam da radnicima iz trgovinskih lanaca (Konzum i dr.) odbijaju od plaća kako bi se pokrio minus nastao od ukradenih stvari!

 istina, trebao sam raditi jednu priču o tome i masu drugih stvari koje se događaju u jednoj od velikih trgovina, jedva uspio naći nekoliko njih koji će pričati (a kad su počeli, napričali su svašta)

no, kako moraš čuti i drugu stranu, poslije upita koji sam poslao na upravu trgovačkog lanca, naš je marketing (bez da sam ja pojma imao) dobio super ponudu za reklame, čak i posebno plaćen vanjski omot (novina je izvana izgledala ko reklamni letak), a gazda je samo rekao - odustajemo od priče...

16 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
phoenix2003 kaže...

Kad pominješ prava radnika.... Čuo sam da radnicima iz trgovinskih lanaca (Konzum i dr.) odbijaju od plaća kako bi se pokrio minus nastao od ukradenih stvari!

 Oh, pa to je vec uhodana praksa...

 

The Boss lanca trgovina - Kitro, uredno krade u svojim trgovinama i uzima pare trgovkinjama.

Doslo je do toga da je jednoj od zaposlenica pukao zivac te je cekala sitne nocne sate da vidi ko krade pa je pri tom ulovila vlastitog sefa kako trpa dzepove.

 

Na zalost, najzanimljiviji ostatak price - ne znam, al mogu saznat :)

Truth in engineering.
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.4.2015 22:02 (Batista).
16 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Batista kaže...
phoenix2003 kaže...

Kad pominješ prava radnika.... Čuo sam da radnicima iz trgovinskih lanaca (Konzum i dr.)odbijaju od plaća kako bi se pokrio minus nastao od ukradenih stvari!

 Oh, pa to je vec uhodana praksa...

 

The Boss lanca trgovina - Kitro, uredno krade u svojim trgovinama i uzima pare trgovkinjama.

Doslo je do toga da je jednoj od zaposlenica pukao zivac te je cekala sitne nocne sate da vidi ko krade pa je pri tom ulovila vlastitog sefa kako trpa dzepove.

 

Na zalost, najzanimljiviji ostatak price - ne znam, al mogu saznat :)

Pa čuj kriza je kaj ne, pa onda ljudi koji nemaju love kradu po dučanima.Srečom pa im zakon ide na ruku, pa ako koga ulove onda ništa nema neke konkretne sankcije. Osim privatne tužbe za tri čokolade ili jednu čajnu kobasu itd, ako nekog ulove u krađi vlasnik trgovine se može samo fučkat.Ukradenu robu neko mora platit, pa neče valjda Todorič iz svog đepa to platit, dakle svali to na svoje radnike tak je najlakše.

 

Ako možda neko nije čuo, gosn Milanovič je navodno razbil šest pepeljari a čovjek čak niti ne puši.Razlog takvom izljevu bijesa je Bandič na slobodi kaj drugo.

http://www.radiocrash.net/category/category/ekipa
15 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
phoenix2003 kaže...

Kad pominješ prava radnika.... Čuo sam da radnicima iz trgovinskih lanaca (Konzum i dr.) odbijaju od plaća kako bi se pokrio minus nastao od ukradenih stvari!

 Ne znam za Konzum, ali fino sam napisao da je ta praksa dosta popularna. Kada se sjedi sa ljudima svašta se čuje.

 

Također sam napisao da se dosta stvari fabricira, nekada bude, a nekada i ne ali se prikaže da bude pa se odbija. Dođe ti kao kolektivna šteta, ne zna se ko je kriv, ali svi moraju pokriti troškove.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
11 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
boxer kaže...

 Znam, preživio ga hvala Bogu, nisam bio u inostranstvu.

 

Bio je rat i u Hrvatskoj pa eto mnogo bolja situacija nego u BiH.

 

Znaš li ti koliko će se dugo u BiH osjetiti posljedice rata? Preko 100 godina, ako nastavimo sa ovakvim floskulama kao što ti radiš.

 

Da ti kažem, para ima, ali nema za narod, samo za oligarhijsku elitu koja terorizira stanovništvo svakodnevnim performanisima zastrašivanja i izazivanja konstante fobije o izbijanju novog rata raznim pričama ala otcjepljenje, treći i petnaesti entitet. Navukli su nam Deytonsku luđačku košulju, a RS i FBiH su rukavi te košulje. I dok oni zavlače narod budalaštinama, kriminal cvate sve u šesnaest. Uzmi npr. da svaki hebeni lopovski političar na svim razinama vlasti ima nenormalan nesrazmjer primanja i ukupne imovine sa kojom raspolaže. U nekoliko godina mandata su obezbjedili svoja pokoljenja u narednih 50-60 godina. Tu leži problem, ogromne količine love se zamrače po raznim resorima, javnim nabavkama, potrošnom materijalu, a jedan obični penzioner koji je gradio onu i branio ovu ima 310 maraka mjesečno. Privreda umalo ne postoji, po tom pitanju neradi se ništa, nema nikakvih investicija, jer se lopovi ne mogu međusobom dogovoriti koliko će nakrasti. Radi se o teškim kleptomanima, drski su, bahati, socijalno totalno neosjetljivi i ne rade svoj posao, ne rješavaju probleme naroda, niti jedan u posljednjih 20 godina nije odgovorao za kriminal, jer ne odogovaraju nikome ni za šta.

Poenta priče je zapravo da najneodgovorniji ljudi rade najodogovorniji posao i nisu ni za što odgovorni.

 

Penzionere sam uzeo kao najugroženiju društvenu populaciju, a nimalo bolja situacija je i kod ostalih populacija.

 Englezi su uštogljeni, Japanci vrijedni, Francuzi romantični, a glupe Bošnje?

 

To što ljudi puše priče političara je samo za to što ti imaš priliku da to gledaš izbliza to se dešava svuda u svijetu. Pa postoji diskrepancija između primanja i imovine USA političara (popularno lobiranje) pa je USA opet najmoćnija sila, ali ne zaboravi, oni imaju 320 miliona stanovnika više. 

 

Država kao BiH ne može postojati i nije mi jasno što si protiv Dejtona. Sviđa ti se majoriziranje Hrvata, omalovažavanje? U BiH je korupcija samo malo očitija nego drugdje (ok, i u RH je poprilično očita, mislim, u kojoj normalnoj državi vladar koji je vladao preko 60% vremena postojanja države završi u zatvoru), ali izražena je u svim segmentima društva.

 

Ne znam, ima nade. Uzet ću primjer svog oca kojeg poznajem bolje već ikoga drugog: završio fakultet, radio kao policajac, bio na liniji u ratu, bio u zatvoru u ratu, preživio, radio kao cvjećar, prodavač u trgovini, smirila se situacija, otvorio biro, radio od 00:05 do 23:00, u 5 godina zaposlio 4 inžinjera i 25 radnika. Zarađivao toliko da je napravio kuću u drugom gradu, kupio auto koji je želio, novi prostor za studio, otpustio sve radnike, otplatio dugove i sada radi poslove koje želi i uživa.

 

Ne znam šta da ti kažem, ali fakulteti u BiH su besplatni (mene godina košta oko 500Kn).

 

Potrebno je da se izgradi kultura. Francuzima je trebalo 500 godina, Englezima 600, koliko će trebati glupim Bošnjama, oko 30?

15 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Onjegin kaže...

 

To što ljudi puše priče političara je samo za to što ti imaš priliku da to gledaš izbliza to se dešava svuda u svijetu. Pa postoji diskrepancija između primanja i imovine USA političara (popularno lobiranje) pa je USA opet najmoćnija sila, ali ne zaboravi, oni imaju 320 miliona stanovnika više. 

 

To što se dešava svuda u svijetu nije moj ni tvoj problem, naš problem je ovdje i to se ne treba tolerirati. Ako imamo lošu pojavu koja se dešava amo i tamo automatski ne znači da je to normalna pojava koju treba prihvatiti.

Uspoređuješ naše i USA političare, nas i USA? Svašta...

 

Onjegin kaže...

 

Država kao BiH ne može postojati i nije mi jasno što si protiv Dejtona. Sviđa ti se majoriziranje Hrvata, omalovažavanje? U BiH je korupcija samo malo očitija nego drugdje (ok, i u RH je poprilično očita, mislim, u kojoj normalnoj državi vladar koji je vladao preko 60% vremena postojanja države završi u zatvoru), ali izražena je u svim segmentima društva.

BiH je kao jedinstvena država postojala prije a postojat će i kasnije, ona nastavlja svoj kontinuitet pravnog postojanja po međunarodnom pravu kao DRŽAVA. Kao takva je međunarodno priznata, a entiteti nisu niti će biti, niti imaju to svojstvo, oni su samo entiteti. Zanima me samo u kojoj državi si ti rođen, gdje ti stari radi, gdje studiraš, kako se zove ta država? Dejton je mirovni sporazum, razlog prestanka rata, privremeno rješenje, ali nadasve prevaziđeno, nedorađeno i dotrajalo. Luđačka košulja i financijski neodrživa organizacija skupa institucija.

 

Ne budi zloban, pišeš lažne konstatacije umotavajući ih u tobožnje hipotetičko pitanje. Gdje sam ja napisao da mi se sviđa bilo čije omalovažavanje, a posebno Hrvata? Gdje? Malo blebećeš i puno klevećeš.

Kada smo kod majoriziranja dokaži da to postoji. Izazivam te i dokaži. Tko je potpisao Ustav BiH ispred FBiH? Tko je aktuelni premijer FBiH? Tko drži jednu od elektroprivreda? Tko drži jednog od nacionalnih teleoperatera? Tko je konstitutivan narod? Prije bih rekao da su definisana tri konstitutivna naroda majorizirali ostale, oni nisu konstutivni. Gdje su Jevreji, Romi, Česi, Slovenci ostali? Po zakonu ne mogu biti izabrani za člana predsjedništva i ti se našao pričati o majorizaciji?

 

Onjegin kaže...

 Englezi su uštogljeni, Japanci vrijedni, Francuzi romantični, a glupe Bošnje?

 

....

 

Potrebno je da se izgradi kultura. Francuzima je trebalo 500 godina, Englezima 600, koliko će trebati glupim Bošnjama, oko 30?

 

 

Moderatori mislim da nema smisla da jedan troll vrijeđa narod nazivajući ih glupima. Hoće li  netko reagovati?

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
11 godina
neaktivan
offline
Što se događa s našim društvom?

@boxer

 

Ok, razumijem sve ovo što si napisao, ali ne mogu odgovarati jer sam na mobitelu.

 

Ali tražiš karton jer sam se rugao stereotipu? Ne mogu vjerovati koliko ljudi slijepo čitaju pa makar i u ovoj temi...

14 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Još jednom bravo Boxer!

Majoriziranje Hrvata u BIH je propali politički marketing u korist jedne političke stranke koja sebi uzima za pravo da bi se samo njeno ime trebalo upisati u Ustav. Moram reći da je za vrijeme dok je ta ista politička stranka bila na vlasti, u Posavini i Srednjoj Bosni ubijen veliki broj Hrvata a oni koji su imali sreću da izvuku živu glavu, protjerani a zatim je ista ta stranka potpisala Washington-ski sporazum po kojem danas pljuje i baca na njega i drvlje i kamenje. I to je uspjeh te političke stranke?!

 

Nakon što je u BIH nastupio mir majoriziranje Hrvata se nastavilo tako što Hrvati koji žive u Općinama u kojoj je nastanjeno većinom bošnjačko stanovništvo nesmetano govore hrvatski jezik, slave blagdane (zajedno sa susjedima), prave crkve, upošljavaju se u državnim organima gdje za Uskrs i Božić dobiju plaćeno odsustvo (i platnu listu na kojoj piše plaća a ne plata), imaju javni RTV servis na kojem se 90% vremena govori hrvatskim jezikom, kada se žene ili udaju nose hrvatske zastave. Majoriziranje Hrvata se nastavilo, zamislite, tako što su izgrađeni Katolički Školski Centri u kojem nastavu, između ostalih, drže svećenici i časne sestre a koje, zbog visokokvalitetnog obrazovanja i stroge discipline, pohađa i veliki broj djece iz reda bošnjačkog i srpskog naroda.

Zanima me samo tko tu koga majorizira?!

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.4.2015 0:41 (phoenix2003).
15 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Onjegin kaže...

@boxer

 

Ok, razumijem sve ovo što si napisao, ali ne mogu odgovarati jer sam na mobitelu.

 

Ali tražiš karton jer sam se rugao stereotipu? Ne mogu vjerovati koliko ljudi slijepo čitaju pa makar i u ovoj temi...

Ti već nekoliko godina doslovno zagađuješ forum, upadaš u teme kao padobranac bez validnih argumenata, bubneš, zatrolaš, podviješ rep i onda tako sa teme u temu.

Postovi su ti puni laži, poturaš svakave ideje, latentno šovinističke,  imaš multiaccount, prošli ti je banovan, ne znam samo koliki ti je skor sa kartonima.

 

Uglavnom zaobilazim tvoje postove, prepuni su cinizma i glupi. Moderatori su i više nego tolerantni prema tebi, ali mislim da je vrijeme da te malo obuzdaju.

Postao si dosadan i nadasve naporan.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
15 godina
neaktivan
offline
Što se događa s našim društvom?

Što kažete na mogući referendum o bušenju nafte u jadranu. Kako je krenulo lako je moguće da ovaj narod izglasa da ništa od bušenja. Prvo ce neka kompanija potrošit miljarde na istraživanje i onda cemo mi reci nemože. U tom slučaju ne bi se čudio da nas netko napadne.

 

 

14 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Zvuči dobro. Objavimo rat Švedskoj i Norveškoj i.......predajmo se!

11 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

da se nadovežem na raniju raspravu o dugu i makroekonomiji juge i hrvatske

 

dakle, spominje se kako je današnji dug hrvatske 54 mlrd eura, a "zaboravlja" se da je izravna ratna šteta procijenjena na današnjih 32 mlrd eura i da nam je nitko nije vratio - dakle, uglavnom je otišla u vanjski dug 

tome treba pribrojati neizravnu štetu koja je vjerojatno i veća, tiče se zbrinjavanja golemog broja izbjeglica, obnove, smanjenog bdp-a zbog razhebanog gospodarskog i društvenog života na većem dijelu teritorija godinama nakon rata, itd, itd, itd...

kad oduzmeš od vanjskog duga 54 (dug) - 34 (izravna ratna šteta) dobiješ 20 mlrd eura vanjskog duga, od kojeg je itekako veliki dio neizravna ratna šteta

 

naravno da ni izračun i priča oko utjecaja rata na kompletnu makroekonomiju države i javni dug nije tako jednostavna, ali jasno pokazuje koliko je pogrešno potpuno zanemariti je u forumskoj usporedbi oko javnog duga, što su neki ovdje potpuno zanemarili

 

dalje, usporedba ukupnog bdp-a juge i hrvatske, dakle 120 ili 160 mlrd prema 57 mlrd je ponovo forumska glupost, jer takve se usporedbe mogu gledati isključivo u bdp-u po glavi stanovnika, ne ukupnom bdp-u

a kolika je glupost može se vidjeti ako primjera radi usporedimo bdp indije od 2 bilijuna usd i južne koreje od 1,4 bilijuna - reklo bi se da je indija daleko bolja, no kad to podijeliš po glavi stanovnika dobiješ da koreja ima 33,7 tisuće dolara po stanovniku, a indija samo 5,4

 

 

sve ovo pokazuje zašto se u takvim usporedbama mora gledati čitav niz faktora, a ne na osnovu nekoliko podataka, iščupanih iz konteksta po potrebi, složiti nekakav poluzaključak koji sa stvarnošću nema veze

također, pokazuje i zašto su neki ljudi prof. dr. sc. ekonomije, a neki drugi forumski generali

15 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...
picajzla0707 kaže...

nisam ni napisao da si MENE nazvao idiotom, nego LJUDE, dakle čovjeka koji je jedan od najpoznatijih i najcjenjenijih hrvatskih ekonomista

meni si rekao da izmišljam - što je malo ljepši izraz za "sereš", dakle ponudio si izbor ili ja serem ili je taj čovjek idiot - svaka čast

 

toliko o "kvalitetnom diskutiranju na forumu"

što se tiče teme rasprave - dug jugoslavije ne možeš uspoređivati s današnjim dugom samo i isključivo na osnovu izračuna vrijednosti dolara onda i danas, jer moj dug od 1000 kuna i todorićev dug od 1000 kuna nisu isti po svojem realnom značenju i utjecaju na moj i njegov osobni proračun

 

 

 

 

LOL - daj mi ime tog "jednog od najcjenjenijih i najpoznatijih hrvatskih ekonomista" koji ne zna izračunati vrijednost dolara iz 1990. u 2015. 

 

Tvojih i Todorićevih 1000 kuna su apsolutno isti jer za njih i ti i on možete dobiti jednaku protuvrijednost, pa je nominalna vrijednost (1000 kuna) u ovom slučaju jednaka PPP - purchasing power parity - kupovnoj moći. 

 

To što Todorić ima više kuna od tebe nema ama baš nikakve veze s BDP-om SFRJ, Malija ili Arapske Republike Irana...

 

Trolaš.

 

 

 

- vjerojatno netko blizak vladi (ne traži se znanje ili lucidnost), možda i ex.gov. s naslovnica Timesa (inače podstanar kod spomenutih likova iz čarobne šumice ali mu se ime već zametnulo u bespućima novinasrkih istraga.. kad su ga posljednji put spomenuli, .. a nosi titulu bankara godine... pa da je veslač u kaiću bio bi bar jednom godišnje na TVu na seoskoj zabavi). Možda oni koji su uvalili švicarca (btw, oni znaju računati, jako dobro, problem je kad se pretjera i ljudi izađu na ulice ili ih se deložira na ulice.. a to država u izbornoj godini ne voli, ostatak je bankarska nirvana). To je računica + cjenkanje ako do tog dođe sudom. Već dat primjer npr koliko jaja (komparativno s vremenom baroka, Franje Asiškog i danas) možeš kupiti za kilu zlata. Dok financije exYU nisu problem matematike nego zamračivanja, tajnih računa, lažnih bilanci itd.. (grabež) a nakon tog cjenkanje zbog sukcesije. Tako su npr krediti bili suprotno od švicaraca, nakon par godina u rangu cijene kutije cigareta (koje su btw bile realno jeftinije/nameti, danas bi taj kredit otplaćivao s par cigareta a kutijom kvartal-polugodište.. šteka za sve). Sve na svijetu je usporedivo, istovremeno (kad je novac u formuli) nije samo matematika, nego i cjenkanje.. ali matematička cifra je ona koja se npr sudski dokazuje. Formula (parametri) je pak nešto drugo, može i iz graha.

 

picajzla0707 kaže...
..veze, jer ne govorimo o tome koliko se može dobiti za protuvrijednost soma kuna, nego koliko je meni ili njemu to problem otplatiti

..

 -e vidiš, to je trolanje. (objašnjenje?.. prelaziš na sasvim drugi argument nakon 'računice' koji relativizira koliko komu što vrijedi.. jednako da usporediš čašu vode i kilu zlata, ...). Zato.

 

zeroname kaže...

..U tom slučaju ne bi se čudio da nas netko napadne.

 

 

 -zato preventivisti, glume zelene i brane bušenje, jer znaju kako orao s ilustracije demokratizira.. umjesto njušenja krvi, njuši naftu i eto ti novog nastavka Prle&Tihija bez Vlatera.

 

btw, iz rubrike okosokolovo.. (još uvjek se zalažem da Dragi dodjelimo titulu 'Dalibor', kao prvom pravom forumskom asu, zrakoplovaka, nešto kao Jegger al jači). Novinarstvo i opaska o zaokruženoj slički koja treba dati autentičnost (mada nema mase kao na slici razrednih učenika da bi krug bio potreban, to bi već pravom Scherlocku upalo u oko..). Moje prepoznavanje krilomalta bi se svelo na 'a, LearJet'.. netko s lovom iz ranga Forbsa.. uz cinični smajlić, ''neka mu..'' kad ono, ispada nešto kao zmaj kojeg vikendom puptaju kinezi (meni ne uspjeva.., strmopizdi se i kraj, teži nego u textu).

 

ilustracija.. ovaj put ne iz novinarskih izvora. Vjerojatno je novinar primjetio sličnost, avion, ima dva krila i to je prevagnulo uz boju koja odgovara..

ono pto je ispušteno.. (za rubriku, LOL) upravo na ostatku slike (ne u krugu) se vidi konkretan zrakoplovak ili barem sličan. Ispada da je dodak u krugu čisto stvar (novinarsko) umjetničke forme/izričaja.. onako, efektnije.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.4.2015 10:16 (ihush).
9 godina
neaktivan
offline
Što se događa s našim društvom?

Da ne spamam po drugim temama,jel netko zna pouzdanu trgovinu di mogu nabavit himalajsku sol?
I da li je uopće ima u konzumu/kauflandu...?

15 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
CyberPlague kaže...

Da ne spamam po drugim temama,jel netko zna pouzdanu trgovinu di mogu nabavit himalajsku sol?
I da li je uopće ima u konzumu/kauflandu...?

- upravo se prepakirava (nova pošiljka s Paga) bit će s mirisom lavande, alpski, crunchy (za djecu), i još par u razmatranju..

... nije valjda da vjeruješ u čarobnu formulu, postoji kemijska formula, ostalo je placebo. enivej.. pošto može biti u pitanju zdravlje, sorry na neumjesnoj šali.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.4.2015 10:20 (ihush).
11 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
ihush kaže...

 

picajzla0707 kaže...
..veze, jer ne govorimo o tome koliko se može dobiti za protuvrijednost soma kuna, nego koliko je meni ili njemu to problem otplatiti

..

 -e vidiš, to je trolanje. (objašnjenje?.. prelaziš na sasvim drugi argument nakon 'računice' koji relativizira koliko komu što vrijedi.. jednako da usporediš čašu vode i kilu zlata, ...). Zato.

 ne bih se složio da je trolanje, jer ako se raspravlja o životu u nekadašnjoj jugi i današnjoj hrvatskoj, uključujući javni dug, onda se mora u obzir uzeti koliko taj dug nekome znači

 

dakle, nismo raspravljali možemo li todorić i ja za soma kuna kupiti više ili manje krumpira u trgovini, nego što dug od soma kuna znači meni i njemu (banalna usporedba, ali služi svrsi)

 

ili druga usporedba, meni sjedne 10.000 kuna ovrhe na račun i ja sam u govnima sljedeća tri mjeseca, ako ne i duže, dok todoriću sjedne ovrha od 10.000 kuna (recimo da je zaboravio platiti t-comu neki stari račun) i njemu je to problem taman toliko koliko i meni kad zagubim 10 lipa

14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
picajzla0707 kaže...

da se nadovežem na raniju raspravu o dugu i makroekonomiji juge i hrvatske

 

dakle, spominje se kako je današnji dug hrvatske 54 mlrd eura, a "zaboravlja" se da je izravna ratna šteta procijenjena na današnjih 32 mlrd eura i da nam je nitko nije vratio - dakle, uglavnom je otišla u vanjski dug ....

 

Ratna šteta je ništa spram štete koju je nanjela privatizacija.

12 godina
protjeran
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
boxer kaže...

Ti već nekoliko godina doslovno zagađuješ forum, upadaš u teme kao padobranac bez validnih argumenata, bubneš, zatrolaš, podviješ rep i onda tako sa teme u temu.

Postovi su ti puni laži, poturaš svakave ideje, latentno šovinističke,  imaš multiaccount, prošli ti je banovan, ne znam samo koliki ti je skor sa kartonima.

 

Uglavnom zaobilazim tvoje postove, prepuni su cinizma i glupi. Moderatori su i više nego tolerantni prema tebi, ali mislim da je vrijeme da te malo obuzdaju.

Postao si dosadan i nadasve naporan.

Nemoj se ljutiti na momka. Mlad je, revolucionaran, cinican, i nikad se nije potukao poput tebe i mene.

Ja sam karateka a ti boksac. Mi smo shvatili sto znaci verbalni full kontakt s ljudima a kamoli fizicki.

Naucit ce ga zivot, budi bez brige.

tko ima ima a tko nema tko ga j.....
11 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
phoenix2003 kaže...

Ratna šteta je ništa spram štete koju je nanjela privatizacija.

to pogotovo, zato bi takvim lopinama sudio kao nekad narodnim izdajnicima - metak u čelo

nažalost, to su danas ugledni građani, skupa sa svima onima koji su im tu pljačku i omogućili, a što je najgore - dok je nama sve gore, njima je sve bolje

 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice