Priključite se dobrotvornom Folding@home projektu

poruka: 1.259
|
čitano: 175.362
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Priključite se Folding@home projektu

Ova tema je namjenjena svima koji žele donirati višak procesorskog vremena (CPU, GPU, PS3) u dobrotvorne svrhe.

 

Što je Folding@home?

F@H je neprofitni projekt kemijskog odjela sveučilišta Stanford koji proučava kako proteini rade. Proteini su zapravo maleni molekularni strojevi koji mogu imati različite "poslove", a rade po pravilima drugačijim od onih na koje smo navikli. Dosta bolesti nastaje kada se proteini  više ne rade ispravno. Proteini su fizički jako maleni (ali su još uvijek dovoljno složeni) i brzo mijenjaju stanja, pa ih je teško promatrati u stvarnosti putem eksperimenata. Zato se simulira njihov rad u cilju što boljeg razumjevanja njihova funkcioniranja, kao i toga što se događa kod koje bolesti. Simulacija proteina je jako zahtjevan posao i zahtjeva mnogo procesorske snage stoga se je pribjeglo distribuiranom procesiranju podataka. Svi rezultati koji se dobiju unutar ovog projekta se objavljuju javno i dostupni su besplatno svima na korištenja. Te informacije se zatim mogu koristiti da bi se dizajnirali lijekovi i sl. O kvaliteti projekta govore brojne nagrade koje su primili kao i velik broj znanstvenih radova koje su objavili. Neke bolesti koje F@H proučava: Alzheimerova, Parkinsonova, Huntingtonova, rak, itd..


Kako početi?

Prvo, trebate skinuti klijentsku aplikaciju koja služi za preuzimanje i računanje zadataka (Work Unita). Imamo dvije osnovne verzije klijentskih aplikacija: CPU i GPU, ovisno o tome koji se procesor koristi za izvođenje proračuna. CPU klijentska aplikacija koristi glavni procesor, stoga radi na svakom računalu. Može se skinuti ovdje (za Windows, Linux, Mac OS X i PlayStation 3).

Što se tiče GPU klijenta, on koristi snagu grafičke kartice za izvođenje proračuna. Ako je vaša grafička kartica podržana, preporučljivo je da koristite njega, pošto može obaviti puno više posla u manje vremena. Više o GPU klijentu piše u sekciji ispod.  

Nakon što ste instalirali klijenta, samo otvorite konfiguracijske opcije (desni klik na ikonu programa u system trayu i izaberite configure) i upišite korisničko ime koje želite koristiti a kao broj tima upišite: 137516. Eto, sada ste spremni za foldanje. Kada se spojite na Internet, klijentska aplikacija će sama preuzesti zadatak (work unit) i kada ga dovrši će poslati natrag rezultat, ne morate biti spojeni na Internet čitavo vrijeme procesiranja zadatka.

 

Koje su grafičke kartice podržane za GPU procesiranje?

ATI:

Osnovni zahtjevi:

  • 2xxx/3xxx ATI grafička kartica, ili novija.
  • ATI Driveri v8.1+, v8.3 ili noviji su preporučeni.
  • AGP GPU aperture size u BIOSu mora biti postavljen na 128 MB ili više
  • Microsoft .NET Framework 2.0, preporučeno sa updejtovima
  • Windows operativni sustav, XP ili noviji.
  • Procesor sa SSE2 podrškom (svaki noviji procesor zadovoljava ovaj uvjet). 

Instalacija:

Provjerite da li imate sve zahtjeve ispunjene. Ako nemate potrebne drajvere ili .NET Framework, skinite ih i instalirajte. Ako ste što instalirali, restartirajte računalo, skinite s ovog linka GPU klijentsku aplikaciju (onu iznad koje piše "Windows: V6 Beta GPU2") i instalirajte je. Ne zaboravite upisati svoje korisničko ime po izboru i broj tima: 137516.

NVIDIA:

Osnovni zahtjevi:

  • GeForce, Quatro ili Tesla kartica koja podržava CUDA tehnologiju. Lista podržanih uređaja se nalazi ovdje.
  • Drajver sa CUDA podrškom. Skinite najnovije drajvere sa linka, ostalo (SDK, toolkit i sl.) vam ne treba.
  • Windows sustav, XP ili noviji.

Instalacija: 

Prvo provjerite da li imate grafičku karticu i operativni sustav koji je podržan. Prvo skinite drajvere sa CUDA podrškom i instalirajte ih. Nakon toga restartirajte računalo i skinite s ovog linka GPU klijentsku aplikaciju (onu iznad koje piše "Windows: V6 Beta GPU2") i instalirajte je. Ne zaboravite upisati svoje korisničko ime po izboru i broj tima: 137516.

 

Kako se dodjeljuju bodovi?

Za svaki paket (Work Unit) koji odradite i pošaljete rezultat natrag na server dobijate bodove na vaše korisničko ime. Tek nakon što predate prvi rezultat ulazite u statistiku. Statistika se ažurira svaki sat. Bodove možete pregledati klikom na ikonu programa u sys baru, iz izbornika odaberete "Status" i onda "User statistics". Work Uniti se ne mogu birati, već se dodjeljuju automatski. Broj bodova koji se dobija je proporcionalan veličini Work Unita, što je potrebno više vremena da se odradi neki paket, to on više bodova donosi. Ovdje možete naći informacije o work unitu kojeg obrađujete, kao koliko bodova donosi i čemu služi.

 

Priključite se timu kojeg je stvorila Bug forum ekipa.

Ime tima je Cro4Life. Broj tima je: 137516

Gore navedeni broj upišite u svoju klijent aplikaciju. Ako ste skinuli grafičkog klijenta, onda otvorite "Configure" (desni klik na prozor ili na ikonu u sys trayu) i tamo unesite ovaj broj. Ako ste skinuli konzolnu aplikaciju, pri pokretanju upišite ovaj broj kada vas pita pri prvom pokretanju programa.

Ovdje možete pogledati statistiku tima.


Pomozite izraditi web sajt Cro4Life tima

U tijeku je izrada web sajta Cro4Life tima, priključite se na danom linku.

 

 

Ako imate problema sa radom vaših klijenata ili ne znate koju verziju odabrati možete se javiti unutar ove treme. Ne zaboravite pri tome napisati koji procesor, grafičku i operativni sustav imate.

 

 

Ime tima je odabrano u ovoj temi.

Logo je odabran u ovoj temi.

 

Također, posjetite i ovaj projekt Bugovih forumaša: Bug tim za pomoć korisnicima

 

logo logo
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.11.2008 20:40 (manic).
16 godina
neaktivan
offline
Priključite se Folding@home projektu

izgleda da stvarno radi brže sa GPU klijentom nego CPU klijentom.

Procesor mi je svejedno na 100% kao i grafulja.

Ali racuna ko mutav.Puno brže nego Cpu klijent.

Moja preporuka za GPU klijent.

C2D E8400ES,Gigabyte GA-P31-DS3L,Geil ultra 2x1gb, Gigabyte radeon HD 3870
16 godina
neaktivan
offline
RE: Priključite se Folding@home projektu
LUXX kaže...

izgleda da stvarno radi brže sa GPU klijentom nego CPU klijentom.

Procesor mi je svejedno na 100% kao i grafulja.

Ali racuna ko mutav.Puno brže nego Cpu klijent.

Moja preporuka za GPU klijent.

Dakle, proradilo je? Super. Možda možeš javiti ljudima kako si razrješio problem koji si imao, tako da se oni ponovno ne muče...
Jesi isključio CPU klijent ili?
16 godina
neaktivan
offline
Priključite se Folding@home projektu

CPU klijent sam iskljucio i pokrenuo samo GPU klijent i to je to.

U pocetku pokaže da core ne radi ali onda prikaže upisane podatke(username i team)

Sad je opterecenje cpu-a pala na 50% i tak stoji.

GPU i dalje dere na 99%

 

EDIT:Primjetio sam da ne racuna uvijek punom snagom.

GPU jew cijelo vrijeme na 99% a CPU ustvari na 50% samo svakih 5 minuta odprilike skoci na 100% i bude tako par minuta i onda opet po 50%

U svakom slucaju cini mi se bržim ovaj klijent

C2D E8400ES,Gigabyte GA-P31-DS3L,Geil ultra 2x1gb, Gigabyte radeon HD 3870
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.7.2008 11:38 (LUXX).
16 godina
offline
RE: Priključite se Folding@home projektu

Mislim da klijent radi na principu aplikacija za pretraživanje računala koje indeksiraju datoteke kada se na računalu ne radi. Sad sam igrao COD 1h i od onda ništa nije odradio.

16 godina
neaktivan
offline
Priključite se Folding@home projektu


[11:24:38] Completed 100%
[11:25:38]
[11:25:38] Finished Work Unit:
[11:25:38] - Reading up to 2705016 from "work/wudata_01.trr": Read 2705016
[11:25:38] trr file hash check passed.
[11:25:38] - Reading up to 853868 from "work/wudata_01.xtc": Read 853868
[11:25:38] xtc file hash check passed.
[11:25:38] edr file hash check passed.
[11:25:38] logfile size: 73875
[11:25:38] Leaving Run
[11:25:40] - Writing 3633831 bytes of core data to disk...
[11:25:40] Done: 3633319 -> 3379404 (compressed to 93.0 percent)
[11:25:40]   ... Done.
[11:25:40] - Shutting down core
[11:25:40]
[11:25:40] Folding@home Core Shutdown: FINISHED_UNIT
[11:25:43] CoreStatus = 64 (100)
[11:25:43] Sending work to server


[11:25:43] + Attempting to send results
[11:26:34] Opening http://fah-web.stanford.edu/cgi-bin/main.py?qtype=teampage&teamnum=137516...
[11:27:55] + Results successfully sent
[11:27:55] Thank you for your contribution to Folding@Home.
[11:27:55] + Starting local stats count at 1
[11:27:59] - Preparing to get new work unit...
[11:27:59] + Attempting to get work packet
[11:27:59] - Connecting to assignment server
[11:28:00] - Successful: assigned to (171.64.65.103).
[11:28:00] + News From Folding@Home: GPU folding beta
[11:28:00] Loaded queue successfully.
[11:28:02] + Closed connections

 

ovo je dio od logfile.

Po tome sudeci poslao je gotov rad.

Ali me u statistici nigdje nema i u mom profilu piše 0.

 

 

C2D E8400ES,Gigabyte GA-P31-DS3L,Geil ultra 2x1gb, Gigabyte radeon HD 3870
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.7.2008 14:09 (LUXX).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Priključite se Folding@home projektu

@LUXX

Nema brige, statistika se osvježava ja mislim nešto kao svaki sat ili možda nešto rjeđe ali nema brige, pojavit ćeš se brzo.

Isto tako, trenutno je u statistici tima izlistano 6 članova (vidi sliku), ali mislim da nas realno ima 30 ili čak i više. Razlog zbog kojeg svi članovi nisu prikazani je zbog toga što se članovi (i njihovi rezultati) dodaju tek nakon što predaju Work Unit i nakon što se osvježi statistika.

 

P.S.

Možeš li skratiti malo gornji post :), da ostaviš samo zadnji segment log fajla ili tako nešto?

stanje tima stanje tima
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.7.2008 14:30 (manic).
16 godina
neaktivan
offline
Priključite se Folding@home projektu

eto skraceno.

Nadam se da si u pravu i da cu se pojaviti.

Usput sam nastavio sa CPU progom.

Još malo pa je i on gotov Cool

C2D E8400ES,Gigabyte GA-P31-DS3L,Geil ultra 2x1gb, Gigabyte radeon HD 3870
16 godina
neaktivan
offline
Priključite se Folding@home projektu

Ja bih želio pomoći,ali neznam kako(ako bi neko bio dobar pa obbjasnio osnove)

Ideologije se rađaju krvlju
16 godina
neaktivan
offline
Priključite se Folding@home projektu

Netreba objasnjavat - uspio sam sve instaliro i to,ali me sada zanima cemu ovo sluzi.Hvala na odgovoru

 

EDIT:Kako da ukljucim GPU umjesto CPU klijenta

Ideologije se rađaju krvlju
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.7.2008 14:41 (Zippo).
16 godina
offline
RE: Priključite se Folding@home projektu
16 godina
neaktivan
offline
RE: Priključite se Folding@home projektu
Zippo kaže...

....ali me sada zanima cemu ovo sluzi.Hvala na odgovoru

"Our goal: to understand protein folding, misfolding, and related diseases"

 

"You can help by simply running a piece of software.
Folding@home is a distributed computing project -- people from throughout the world download and run software to band together to make one of the largest supercomputers in the world. Every computer takes the project closer to our goals. Folding@home uses novel computational methods coupled to distributed computing, to simulate problems millions of times more challenging than previously achieved. "

 

http://folding.stanford.edu/

 

 

E4600@2400MHz 1.16V, 8600GTS, 2GB DDR2@800MHz 4-4-4-12
16 godina
neaktivan
offline
RE: Priključite se Folding@home projektu
Zippo kaže...

 Netreba objasnjavat - uspio sam sve instaliro i to,ali me sada zanima cemu ovo sluzi.Hvala na odgovoru

Sada ću odgovoriti ukratko, a kada napišem malo detaljnije objašnenje postam to gore u 1. post.
Folding@home je projekt koji proučava rad proteina. To je važno zbog toga što se mnoge bolesti nastaju kada proteini prestanu funkcionirati pravilno. Da bi se te bolesti moglo liječiti, potrebno je znanje o načinu rada proteina.Tu nastupaju algoritmi koje mi izvršavamo na svojim računalima. Inače, čitav projekt je nekomercijalan i rezultati se javno objavljuju, tako da ih svi mogu koristiti.

 

16 godina
neaktivan
offline
Priključite se Folding@home projektu

e fala manic - a mene sad zanima - ja sam instaliro folding@home GPU client i meni pod donor pise Name:Core is not running Now,a pod Team nema nista.Ne razumijem to

Ideologije se rađaju krvlju
16 godina
neaktivan
offline
RE: Priključite se Folding@home projektu
Zippo kaže...

e fala manic - a mene sad zanima - ja sam instaliro folding@home GPU client i meni pod donor pise Name:Core is not running Now,a pod Team nema nista.Ne razumijem to

isti skucaj ko kod mene na pocetku.
Gledaj da nije GPU klijent i CPU klijent u istom folderu.
Pokreni ili CPU ili GPU klijent.
Ne obadva.
Na pocetku ti ništa ne piše kak i meni.
Poslije ce pisat.
Tocno tak je i kod mene bilo.
Ne brini se.
Upravo mi je i CPU klijent završil i poslal rezultate.
Znaci još malo pa cu bit u listi sa 2 završena Cool
C2D E8400ES,Gigabyte GA-P31-DS3L,Geil ultra 2x1gb, Gigabyte radeon HD 3870
16 godina
neaktivan
offline
RE: Priključite se Folding@home projektu
Zippo kaže...

e fala manic - a mene sad zanima - ja sam instaliro folding@home GPU client i meni pod donor pise Name:Core is not running Now,a pod Team nema nista.Ne razumijem to

 Što se tiče jezgre (core), nju ti klijent treba skinuti da bi se kalkulacije mogle početi izvršavati. Izgleda da se CPU i GPU klijenti međusobno kolju stoga isključi CPU klijenta.  AKo vidiš da još uvijek imaš probleme s downloadom jezgre provjeri da si GPU verziju instalirao u drugačiji folder (nesmiju biti u istom). I sto tako pokušaj pokrenuti GPU klijenta kao administrator (desni klik na ikonu programa i izaberi iz izbornika Run as Administrator) pa vidi što će se dogoditi.
Broj tima moraš sam unijeti (piše ti u prvom postu).

LUXX me preduhitrio:)
Ej, LUXX, upravo je update statistike u tijeku, budeš na listi najkasnije za 45 min ;)
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.7.2008 15:28 (manic).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Priključite se Folding@home projektu
manic kaže...

LUXX me preduhitrio:)
Ej, LUXX, upravo je upload statistike u tijeku, budeš na listi najkasnije za 45 min ;)
nadam se.
Par puta je htio uploadat i nije išlo i odjednom ide.
Vidio sam i po logu da je ipak poslao.
Baš me zanima jel bude.
Nisu ti bodovi za bacit.
A ni posao.
Moji jadni CPU i grafa su se dost namucili za to
Bar sad znam 10000% da su stabilni Namigiva
C2D E8400ES,Gigabyte GA-P31-DS3L,Geil ultra 2x1gb, Gigabyte radeon HD 3870
16 godina
offline
RE: Priključite se Folding@home projektu

Ne znam zašto nisu napravili klijent za mobitele pogonjene win mobile-om ili symbianom. Istina je da su procesori u mobitelima spori i vjerojatno bi baterija kraće trajala, ali promislite malo koliko je stvarno mob iskorišten u 24 h (a stalno radi) i koliko ih ima u svijetu..

16 godina
neaktivan
offline
RE: Priključite se Folding@home projektu
ferovca1 kaže...

Ne znam zašto nisu napravili klijent za mobitele pogonjene win mobile-om ili symbianom. Istina je da su procesori u mobitelima spori i vjerojatno bi baterija kraće trajala, ali promislite malo koliko je stvarno mob iskorišten u 24 h (a stalno radi) i koliko ih ima u svijetu..

Čitala sam kako su to komentirali ovi sa F@Ha. Takva implementacija bi nažalost bila dosta neupotrebljiva jer bi mobiteli onda trebali biti svako malo uštekani u struju, baterija bi trajala 3-4 sata, a time bi mobiteli izgubili svoju primarnu svrhu. Možda jedino ako se sjete napraviti neki mod da se F@H pokreće samo kada je mob uključen u stuju, pa da korisnik dok je kod kuće, drži mobitel na punjaču i tada on folda.
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.7.2008 15:44 (manic).
16 godina
offline
RE: Priključite se Folding@home projektu
manic kaže...
ferovca1 kaže...

Ne znam zašto nisu napravili klijent za mobitele pogonjene win mobile-om ili symbianom. Istina je da su procesori u mobitelima spori i vjerojatno bi baterija kraće trajala, ali promislite malo koliko je stvarno mob iskorišten u 24 h (a stalno radi) i koliko ih ima u svijetu..

Čitala sam kako su to komentirali ovi sa F@Ha. Takva implementacija bi nažalost bila dosta neupotrebljiva jer bi mobiteli onda trebali biti svako malo uštekani u struju, baterija bi trajala 3-4 sata, a time bi mobiteli izgubili svoju primarnu svrhu. Možda jedino ako se sjete napraviti neki mod da se F@H pokreće samo kada je mob uključen u stuju, pa da korisnik dok je kod kuće, drži mobitel na punjaču i tada on folda.
 Upravo sam i ja mislio da rade samo kad se pune. Obzirom da se mobitel, u prosjeku, puni barem 1h i to bi bilo nešto.

A i jednog dana, kad će 95% mobitela biti pogonjeno nekim OS-om za koji se može napraviti klijent, onda bi korisnici, umjesto da bace mobitel (pošto se mobiteli danas mijenjaju bez obzira na funkcionalnost) stavili klijent, uštekali ga u struju pa nek mali folda umjesto da trune..
16 godina
neaktivan
offline
Priključite se Folding@home projektu

Opet problemi - uninstaliro obadva F@H (cpu i gpu) te instaliro samo GPU - idalje pise Core is not running Now

Ideologije se rađaju krvlju
16 godina
neaktivan
offline
Priključite se Folding@home projektu

Može bit da radi probleme sa grafickom karticom.

Citao sam nešto na njihovom forumu o tome.

A i program je još u beti tak da netrebaš ocekivat previše.

Kod mene to isto piše ali nakon par minuta stoje svi podatci kao u CPU klijentu.

Ako nece kak treba nema druge nego da staviš CPU klijent i samo s njim radiš.

 

Usput opet sam jednog završio Cool

C2D E8400ES,Gigabyte GA-P31-DS3L,Geil ultra 2x1gb, Gigabyte radeon HD 3870
16 godina
neaktivan
offline
RE: Priključite se Folding@home projektu
Zippo kaže...

Opet problemi - uninstaliro obadva F@H (cpu i gpu) te instaliro samo GPU - idalje pise Core is not running Now

Izađi iz programa i pokreni ga s administratorskim pravima i javi je li uspjelo.
Sasvim mi je čudno što ti u statistici piše da imaš 8 Work Unita a 0 bodova, može biti i da je neki čudni bug, kao što je LUXX rekao.
16 godina
neaktivan
offline
Priključite se Folding@home projektu

neznam ni ja - nesta je jako cudno

Ideologije se rađaju krvlju
16 godina
neaktivan
offline
Priključite se Folding@home projektu

Kako znati točan broj članova, ako statistike nisu u redu. Ili je stvarno tek 12 članova.

Karma is a funny thing.
16 godina
offline
RE: Priključite se Folding@home projektu
CikaSpaso kaže...

Kako znati točan broj članova, ako statistike nisu u redu. Ili je stvarno tek 12 članova.

 Statistika je u redu, samo malo kasni za realnim svijetom. Strpljen, spašen..  ;)
16 godina
neaktivan
offline
RE: Priključite se Folding@home projektu
Zippo kaže...

neznam ni ja - nesta je jako cudno

 Ajde otvori log fajl i copy pejstaj ga ovdje. Neznam kako je točno za GPU klijente ali ideš na Configure i na user baru ti na dnu treba biti gumb za otvaranje loga.

CikaSpaso kaže...

Kako znati točan broj članova, ako statistike nisu u redu. Ili je stvarno tek 12 članova.

Lista članova nije potpuna jer ljudi dobijaju work unite različitih veličina. Recimo ja imam (na CPUu) jedan work unit koji ce biti gotov za 1 dan (nadam se) i koji će biti barem 50 bodova. Tek kada uploadam rješenje na web ću dobiti bodove i ući u statistiku tima. Ljudi koji koriste GPUe obrađuju brže podatke i zbog toga su najprvi upali u statistike. Isto tako, oni koji su imali sreće da dobiju na CPUu malen work unit su također ušli u statistiku. Koliko sam primjetila, statistika se obnavlja više puta dnevno i nije to toliko loše. Kada netko preda, može se očekivati u statistivi za najkasnije par sati. Koliko sam procjenila, na temelju količine ljudi koji su se javili u ovoj i dvije druge teme, treba nas biti minimalno tridesetak ako ne iviše. Za dan dva će se iskristalizirati slika.
16 godina
neaktivan
offline
Priključite se Folding@home projektu


[18:07:54]
[18:07:54] Project: 5009 (Run 5, Clone 8, Gen 22)
[18:07:54]
[18:07:54] Assembly optimizations on if available.
[18:07:54] Entering M.D.
[18:08:01] mdrun_gpu returned -1
[18:08:01] Going to send back what have done.
[18:08:02] logfile size: 5531 info=5531 bed=25 hdr=1
[18:08:02] - Writing 6069 bytes of core data to disk...
[18:08:02] Done: 5557 -> 2058 (compressed to 37.0 percent)
[18:08:02]   ... Done.
[18:08:02]
[18:08:02] Folding@home Core Shutdown: UNSTABLE_MACHINE
[18:08:05] CoreStatus = 7A (122)
[18:08:05] Sending work to server
[18:08:05] - Read packet limit of 540015616... Set to 524286976.


[18:08:05] + Attempting to send results
[18:13:06] + Results successfully sent

[18:13:06] Thank you for your contribution to Folding@Home.
[18:13:10] EUE limit exceeded. Pausing 24 hours.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.7.2008 22:00 (manic).
16 godina
offline
RE: Priključite se Folding@home projektu

Pa na 100 mjesta ti piše "unstable machine", e sad... jel grafička (previše)clolcknuta il nešto...

16 godina
neaktivan
offline
Priključite se Folding@home projektu

samo me zanima jel jos ima nade il da sve brisem??

Ideologije se rađaju krvlju
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice