Prijenosna klima, da ili ne?

poruka: 54
|
čitano: 247.399
|
moderatori: pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Prijenosna klima, da ili ne?

Koliko dobro hlade te prijenosne klime? Ugradbenu ne bih stavljao, jer se često selim, iako ju znam sam ugraditi.

Treba mi samo za moju sobu

Lt.Lowenbrau prozvan cheaterom preko 9000 puta
15 godina
offline
Prijenosna klima, da ili ne?

Ja imam Vivaxovu prijenosnu klimu (2,5 kW) koju koristim za stan s 2 prostorije (ukupno oko 35 kvadrata) i kad je vani iznad 33° klima je daleko preslaba. Za 1 prostoriju takva klima bi bila dovoljna (ne i odlična). Ako imaš mogućnosti, uzmi minimalno od 3,5 kW (snaga hlađenja) koja je i znatno skuplja ali i neusporedivo bolja.

Mali korak za čovjeka, velik za stonogu
16 godina
neaktivan
offline
Prijenosna klima, da ili ne?

Ja je imam i žali Bože novaca što sam za nju dao. Buka, slabo hlađenje, osiguranje izvoda za vrući zrak itd. samo su neke od nedostataka ovog načina klimatizacije. Uzmi si 'normalnu' klimu i sve OK.

 

 

Teško konju kojeg selo hrani i državi koju suknja brani, jedan, dva, evo ti ga na
16 godina
neaktivan
offline
Prijenosna klima, da ili ne?

Mi smo imali ranije u firmi, niš' nije valjalo... puno buke, hladi jedino ako staneš baš ispred klime... {#}

 

14 godina
offline
Prijenosna klima, da ili ne?

Ma onda ću si uzeti ugradbenu, valjda mi neće komp riknuti do tad

Lt.Lowenbrau prozvan cheaterom preko 9000 puta
16 godina
neaktivan
offline
Re: Prijenosna klima, da ili ne?
Diablo86 kaže...

Ma onda ću si uzeti ugradbenu, valjda mi neće komp riknuti do tad

 

A što u kučište ne ubaciš jedan dodatni ventilator i riješio si taj problem? Za trajanja ovih pasjih vrućina uzeo sam neki ventilator iz starog, pregorenog napajanja, spojio ga u kućištu i usmjerio na diskove. Time sam spustio temperaturu diskova preko 15st.

 

Teško konju kojeg selo hrani i državi koju suknja brani, jedan, dva, evo ti ga na
12 godina
neaktivan
offline
Prijenosna klima, da ili ne?

Pa kupi si običan ventilator ;-)

Bila je zima, vrućine teške, jedan je mrtvac jahao pješke, za sobom je vukao crnkinju plavu, a kosa joj je padala niz ćelavu glavu.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Prijenosna klima, da ili ne?
Diablo86 kaže...

Koliko dobro hlade te prijenosne klime? Ugradbenu ne bih stavljao, jer se često selim, iako ju znam sam ugraditi.

Treba mi samo za moju sobu

Niti slučajno ako misliš na mobilne klima uređaje! To je energetski kriminal, a recimo usporedbe radi malo bolje od toga bi bilo staviti u sobu frižider i ugraditi u njega ventilator te ostaviti vrata frižidera otvorena. Čista prijevara - zaboravi fleksibilna crijeva za odvod topline i sl.

 

Ako trebaš klima uređaj - koncentriraj se da se isti sastoji od minimalno dvije jedinice - jedne unutarnje i jedne vanjske jedinice, a ako nemaš prostor za smještaj istih onda zaboravi klimatizaciju. Sve ostalo su laži - pročitaj na internetu zakone termodinamike i procese rashladnog kruga te će ti sve biti jasno.

 

Uglavnom - mobilni klima uređaj je veliki potrošač energije, a prilikom svog rada grije i hladi prostor u isto vrijeme - isto kao i frižider samo što je kod njega koncentracija hladnoće sačuvana u kutiji od izolacijskih ploča tj. samom frižideru.

 

S poštovanjem,

 

Portos

14 godina
offline
Re: Prijenosna klima, da ili ne?

Bez brige, već sam kupio ugradbenu.

 

Ne kužim to da grije i hladi u isto vrijeme, pa ima cijev na koju ispukuje vrući zrak van, samo treba biti što kraća cijev.

Lt.Lowenbrau prozvan cheaterom preko 9000 puta
15 godina
neaktivan
offline
Re: Prijenosna klima, da ili ne?
Diablo86 kaže...

Bez brige, već sam kupio ugradbenu.

 

Ne kužim to da grije i hladi u isto vrijeme, pa ima cijev na koju ispukuje vrući zrak van, samo treba biti što kraća cijev.

 Koliko god bila kratka cijev (fleksibilno crijevo) - prevelik gubitak energije što znači energetski kriminal i neučinkovitost, a ja osobno sam protiv toga iz dva razloga:

 

1. postoje ljudi koji svakim danom razvijaju energetski učinkovite el. uređaje u svrhu uštede energije - čitava klimatizacijska industrija posjeduje snažne inženjerske timove koji svojim trudom i znanjima žele razviti što učinkovitije klima uređaje koji svojim performansama zadovoljavaju optimalne uvjete. Platiti nekog kineza koji "štanca" ukradeno znanje marljivog Japana je samo zabluda - nisko početno ulaganje "izvlači" novac prilikom korištenja uređaja i još k tome ne nudi ono što tvrdi.

 

2. u današnje vrijeme platiti nešto što ne odgovara zahtjevima onoga što nam je potrebno rezultira gubitkom sredstava i nezadovoljstvom - a to jednostavno nije dobro.

 

Bitan je način razmišljanja tj. gledanja na svoja ulaganja - ima jedna stara izreka koja kaže "Nisam dovoljno bogat da bi kupovao jeftino".

 

S poštovanjem,

 

Portos

16 godina
neaktivan
offline
Prijenosna klima, da ili ne?

Pozdrav. Ovako, interesiram se za tu malu mobilnu klimu, pošto mi je soba prema zapadu i sunce udara ko blesavo, unutra je pakleno vruće (plus, na katu sam). Da li bi to kak pomoglo smanjiti temperaturu sobe? Nekih 15-ak kvadrata.

btw, imam ventilator al brate mili nikakve koristi..

Gimme a bag of donuts, and no one gets hurt :)
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.7.2013 17:18 (HBomb).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Prijenosna klima, da ili ne?
HBomb kaže...

Pozdrav. Ovako, interesiram se za tu malu mobilnu klimu, pošto mi je soba prema zapadu i sunce udara ko blesavo, unutra je pakleno vruće (plus, na katu sam). Da li bi to kak pomoglo smanjiti temperaturu sobe? Nekih 15-ak kvadrata.

btw, imam ventilator al brate mili nikakve koristi..

 

Ako "ispuh" klime mozes stavit negdje izvan sobe, da, imat ce koristi.

12 godina
offline
Prijenosna klima, da ili ne?

Kod buraza je prenosna klima 3.5k kW hladjenje/1.8 kW grijanje,i nalazi se u prostoriji od nekih 25 kvadrata i poprilicno dobro radi posao.Najbitnije je da crijevo izbacis van,da vruci zrak izlazi van prostorije.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.7.2013 20:29 (error_666).
16 godina
offline
Re: Prijenosna klima, da ili ne?

najbitnije je da je crijevo što kraće jer kroz njega ide vrući zrak i to crijevo zna poništavati učinak klime.. dakle, uređaj staviti što bliže prozoru ili gdje već ide crijevo prema van i trebalo bi biti dobro.. al ni približno ko "prava" klima..

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
16 godina
neaktivan
offline
Prijenosna klima, da ili ne?

hvala vam na odgovorima i znam da nije ni približno ko prava klima... na donjoj etaži je stari već namontirao normalni klima uređaj, kaj ću sebi ja zasebno za svoju sobu montirat? za ovih petnaestak kvadrata? tak da mislim da će ovo bit taman, samo su me interesirala iskustva drugih ljudi jel to stvarno funkcionira il ne.. s obzirom da sam nailazio na podvojena mišljenja na forumima..

Gimme a bag of donuts, and no one gets hurt :)
15 godina
offline
Re: Prijenosna klima, da ili ne?
HBomb kaže...

hvala vam na odgovorima i znam da nije ni približno ko prava klima... na donjoj etaži je stari već namontirao normalni klima uređaj, kaj ću sebi ja zasebno za svoju sobu montirat? za ovih petnaestak kvadrata? tak da mislim da će ovo bit taman, samo su me interesirala iskustva drugih ljudi jel to stvarno funkcionira il ne.. s obzirom da sam nailazio na podvojena mišljenja na forumima..

Za tih 15 kvadrata će ti biti sasvim dovoljno. Prednost je što ne moraš plaćati skupo postavljanje kao kod zidne klime. Meni je prijenosna od 2,5 kW za moje 2 prostorije (oko 40 m2) bila preslaba (ali opet neusporedivo bolja od ventilatora) i morala je raditi cijelo vrijeme što je znatno povećalo potrošnju struje. Ja sam jednostavno morao uzeti zidnu klimu od 3,5 kW i to je sada taman.

Ako ćeš uzimati prijenosnu uzmi onu od 3,5 kW energetske klase A radi manjih troškova kod računa za struju.

Mali korak za čovjeka, velik za stonogu
13 godina
offline
Re: Prijenosna klima, da ili ne?
Hajduk10 kaže...

Ey, imam ja pitanje jedno vezano uz Klima uređaje, prije nego dođu enornmne temperature, da se raspitam..  imam kuću trokatnicu.. jel bi bilo potrebno da stavim na svaki kat jednu klimu ili samo na prvi i treci? hvala unaprijed :)

Načelno rečeno trebaš staviti klima uređaj u svaki prostor koji želiš klimatizirati. To nije generalno pravilo jer, u ovisnosti kakav je unutarnji raspored prostora, ponekad se jednim uređajem može hladiti i susjedni prostor.

 

Moj ti je savjet da nađeš nekoga tko se razumije u cijelu priču (po mogućnosti projektanta) da ti napravi prijedlog rješenja hlađenja.

Stručnjak za odmaganje...
13 godina
offline
Prijenosna klima, da ili ne?

Pozdrav svima. 

Imam jedno pitanje. Doma imam jednu prijenosnu klimu koja ima više modova rada: cool, dry, fan, i heat. Kada klimu postavim na cool ona hladi i cijev koja mi ide u dimnjak je vruća (sasvim logično). Kada pak klimu postavim da radi kao ventilator (fan), cijev je hladna. E sad, imam jednu sobu u kojoj je jako vruće (nema dimnjaka, samo prozor). Ako postavim cijev kroz prozor i upalim klimu u sobi i dalje je vruće u sobi pa me zanima mogu li maknuti cijev za uzimanje zraka ako postavim klimu na fan znači da radi kao ventilator?

 

Glupo mi je imati cijev u sobi na prozoru jer onda u sobu ulazi još više toplog zraka ako je cijev hladna (vjerovatno klima ne uzima zrak). Jer klima kad radi na cool ima vruću cijev, a na fan ima hladnu iz čega zaključujem da istu ne koristi.

 

Pogledao bi u manual od klime, ali sam ga negdje zagubio (klima nije nova), a istog nema na internetu.

 

Klima je Classe CL ACK1.

Hvala. 

16 godina
neaktivan
offline
Prijenosna klima, da ili ne?

Ili postavi klimu na fan, ili na cool + cijev kroz prozor ali zabrtvi sve oko cijevi čim kvalitetnije (debelim dekama, plastičnom ceradom ili slično), kao i sve drugo gdje može izvana ući toplina.

 

16 godina
offline
Prijenosna klima, da ili ne?

Napravi rupu u zidu, i klimu stavi što bliže rupi tak da ta cijev bude praktički vani da ne grije sobu.

 

To je jedini način kak se donekle može ohladit prostorija s prijenosnom klimom ako nemaš dimnjak.

 

Znam da to ne možeš vjerojatno napraviti, no ne znam što bi ti drugo rekao  Budi u onoj prostoriji koju moš ohladit.

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2015 0:01 (lllnuclearlll).
13 godina
offline
Re: Prijenosna klima, da ili ne?
DigiMagic kaže...

Ili postavi klimu na fan, ili na cool + cijev kroz prozor ali zabrtvi sve oko cijevi čim kvalitetnije (debelim dekama, plastičnom ceradom ili slično), kao i sve drugo gdje može izvana ući toplina.

Znači kad je na fan može se postaviti da radi bez cijevi? Bojim se da je ne pokvarim. 

lllnuclearlll kaže...

Napravi rupu u zidu, i klimu stavi što bliže rupi tak da ta cijev bude praktički vani da ne grije sobu.

 

To je jedini način kak se donekle može ohladit prostorija s prijenosnom klimom ako nemaš dimnjak.

 

Znam da to ne možeš vjerojatno napraviti, no ne znam što bi ti drugo rekao  Budi u onoj prostoriji koju moš ohladit.

Bušiti zid i prozore ne mogu tako da mi jedino preostaje da kupim neki ventilator, ali on neće rashladiti prostoriju (ili hoće, ba su tako rekli na Galileu). Ta prijenosna klima mi stoji već duži niz godina u boravku gdje imam dimnjak. Fiksna klima je u drugoj sobi, ali nema šanse da ista rashladi cijeli stan.

 

Inače, kad uključim klimu u boravku osjeti se njezin učinak u cijelom stanu, a temperatura padne za otprilike 2°C.

 

Hvala obojici! 

14 godina
offline
Prijenosna klima, da ili ne?

Dakle ja sam svoju pre. klimu spojio na prozor tako da sam uzeo lesonit i izrezao da tocno stane u prozor kada ga otvoris. Na lesonitu sam izrezao rupu za cijev i to je to. Klima je stara vec dosta dugo, ali radi - quadro, pokusava ohladiti prostoriju od 40 m2. Uglavnom moze drzati temperaturu na 27 C ako je vani 36 C. Buka je oko 60 db - dakle dosta velika. Ako sve to mozes trpiti onda ti je to ok, naravno da se ne moze porediti sa pravom klimom sa vanjskom jedinicom. Ipak niti cjena se nemoze porediti i ovo imas odma spremno, a svakako je bolje nego nista ili obican ventilator koji zapravo grije.

Dakle moj odgovor na pitanje - Prijenosna klima, da ili ne?

DA > ako nisi zahtjevan i bitno ti je da se rashladis ne da i ohladis prostoriju kako treba - jer vruci dani kratko traju :-)

NE > ako imas lovu i bitno ti je tiho i kvalitetno hlađenje

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.7.2015 13:04 (Zoky1).
16 godina
offline
Re: Prijenosna klima, da ili ne?
Zoky1 kaže...

Dakle ja sam svoju pre. klimu spojio na prozor tako da sam uzeo lesonit i izrezao da tocno stane u prozor kada ga otvoris. Na lesonitu sam izrezao rupu za cijev i to je to. Klima je stara vec dosta dugo, ali radi - quadro, pokusava ohladiti prostoriju od 40 m2. Uglavnom moze drzati temperaturu na 27 C ako je vani 36 C. Buka je oko 60 db - dakle dosta velika. Ako sve to mozes trpiti onda ti je to ok, naravno da se ne moze porediti sa pravom klimom sa vanjskom jedinicom. Ipak niti cjena se nemoze porediti i ovo imas odma spremno, a svakako je bolje nego nista ili obican ventilator koji zapravo grije.

Dakle moj odgovor na pitanje - Prijenosna klima, da ili ne?

DA > ako nisi zahtjevan i bitno ti je da se rashladis ne da i ohladis prostoriju kako treba - jer vruci dani kratko traju :-)

NE > ako imas lovu i bitno ti je tiho i kvalitetno hlađenje

Pa meni je u kući 27-28 (prizemlje) bez klime (na katu ide do 31)... Preloše je to... Sve iznad 23-24 je meni grijanje, a ne hlađenje 

 

Najbolji su mi ljudi koji klimu postavljaju na 29-31 jer su čuli da razlika ne smije biti veća od 6-7 stupnjeva nego što je to vani, da bi na kraju još klimom zagrijali prostor 

 

Prijenosna klima? Da, za neku prostoriju do 15 kvadrata ako ima mogućnost spajanja na dimnjak. Inače jedno veliko NE.

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.7.2015 14:25 (lllnuclearlll).
13 godina
offline
Re: Prijenosna klima, da ili ne?
lllnuclearlll kaže...
Zoky1 kaže...

Dakle ja sam svoju pre. klimu spojio na prozor tako da sam uzeo lesonit i izrezao da tocno stane u prozor kada ga otvoris. Na lesonitu sam izrezao rupu za cijev i to je to. Klima je stara vec dosta dugo, ali radi - quadro, pokusava ohladiti prostoriju od 40 m2. Uglavnom moze drzati temperaturu na 27 C ako je vani 36 C. Buka je oko 60 db - dakle dosta velika. Ako sve to mozes trpiti onda ti je to ok, naravno da se ne moze porediti sa pravom klimom sa vanjskom jedinicom. Ipak niti cjena se nemoze porediti i ovo imas odma spremno, a svakako je bolje nego nista ili obican ventilator koji zapravo grije.

Dakle moj odgovor na pitanje - Prijenosna klima, da ili ne?

DA > ako nisi zahtjevan i bitno ti je da se rashladis ne da i ohladis prostoriju kako treba - jer vruci dani kratko traju :-)

NE > ako imas lovu i bitno ti je tiho i kvalitetno hlađenje

Pa meni je u kući 27-28 (prizemlje) bez klime (na katu ide do 31)... Preloše je to... Sve iznad 23-24 je meni grijanje, a ne hlađenje 

 

Najbolji su mi ljudi koji klimu postavljaju na 29-31 jer su čuli da razlika ne smije biti veća od 6-7 stupnjeva nego što je to vani, da bi na kraju još klimom zagrijali prostor 

 

Meni ti ljudi isto nisu jasni. Meni klima trenutno radi na 24 i to je taman. 

16 godina
offline
Prijenosna klima, da ili ne?

Generalno gledano, mislim da su to mediji malo krivo prenijeli.

 

Trebalo bi hladiti 6-7 stupnjeva manje nego što bi ti inače bilo u tom prostoru. Dakle ako ti je inače 30 stupnjeva, trebao bi hladiti na neka 23-24, neovisno što je vani 38.

 

20-21 ili niže, generalno gledano, stvarno sad nije zdravo nabiti, pogotovo starijim osobama. No ugodnih 24 je OK, jer čemu klima ak ćeš se znojit na 27-28?

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.7.2015 15:01 (lllnuclearlll).
16 godina
offline
Re: Prijenosna klima, da ili ne?
lllnuclearlll kaže...

Generalno gledano, mislim da su to mediji malo krivo prenijeli.

 

Trebalo bi hladiti 6-7 stupnjeva manje nego što bi ti inače bilo u tom prostoru. Dakle ako ti je inače 30 stupnjeva, trebao bi hladiti na neka 23-24, neovisno što je vani 38.

 

20-21 ili niže, generalno gledano, stvarno sad nije zdravo nabiti, pogotovo starijim osobama. No ugodnih 24 je OK, jer čemu klima ak ćeš se znojit na 27-28?

 Ovo jednostavno moram prokomentirati. Nemam klimu nego stropni ventilator koji trenutno radi u 2. brzini, vrata od stana su otvorena jer je u hodniku mrvicu svjeziji zrak i svejedno mi termometar pokazuje 31,7 stupnjeva u sobi! I to je meni jos uvijek podnosljivo a uz temperaturu od 27-28 uzivam i gustam ko prase a ne da se znojim .

I isto mislim da se moze prostor ohladiti koliko se god hoce ali problem moze biti ako se iz tako ohladjenog prostora bez neke prilagodbe naglo izadje na sunce i vrucinu. Tu moze cuka zatrokirati.

12 godina
offline
Prijenosna klima, da ili ne?

Sto ljudi, sto ćudi.

Meni je 27C već vrućina, a na -15C hodam u kratkim hlačama po vani.

Dok tu jedna kolegica na +35 nosi dugu majicu i prsluk preko.

 

Po meni je 24C maksimalna temperatura na kojoj se da ugodno raditi u zatvorenom prostoru.

 

 

Fuck me I am famous.
16 godina
offline
Re: Prijenosna klima, da ili ne?
guls kaže...

Sto ljudi, sto ćudi.

Meni je 27C već vrućina, a na -15C hodam u kratkim hlačama po vani.

Dok tu jedna kolegica na +35 nosi dugu majicu i prsluk preko.

 

Po meni je 24C maksimalna temperatura na kojoj se da ugodno raditi u zatvorenom prostoru.

 

 

Imamo slične preferencije onda...

 

Također mi odgovara temperatura do max 24, nakon 26-27 se počinjem znojiti i odvratno se osjećam, ne mogu više ništa raditi i produktivnost mi je 0 jer samo razmišljam o tome kak mi je vruće.

 

Zimi inače spavam na nekih 16-18 stupnjeva (meni odgovara i niže), no otprilike se držim na ovoj temperaturi... Također znam izaći van na zimi u kratkim rukavima do obližnje trgovine na -10 i svi se čude i bulje . Dok recimo frend ne izlazi stavit u peć do koje mora proći 10m bez jakne... No on grije kuću na 26-27 stupnjeva zimi pa mi je to i jasno  Dovoljno je reći da je danas popodne ispilio 17 metara drva i ide to sad slagat 

 

Baš to, 100 ljudi 100 ćudi... 100 žena 200 sisa 

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.7.2015 15:44 (lllnuclearlll).
8 godina
neaktivan
offline
Prijenosna klima, da ili ne?

Uh sad ste me prepali s ovim negativnim komentarima, a meni stari taman otišao kupiti jednu!

Možda će ipak biti dovoljna za sobičak od 10-12m2 ?

Najveći problem je što je ta sobica pregrađena od balkona, tj.tri su vanjska zida i okrenuta je prema istoku, čim sunce izađe unutra postane nepodnošljivo, pogotovo u ovim ljetnim mjesecima... 

Nadam se da će poslužiti 

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.7.2015 10:30 (acidflower).
12 godina
offline
Prijenosna klima, da ili ne?

Ekipa ovak trebam preporuku klime za svoju sobu,soba mi ima 12 ili 13 kvadrata nisam siguran,što slabije to bolje,ugradbena.Imamo doma 1 od 4.2kW hlađenje ugradbenu ona je u dnevnom no previše struje vuće pa da ne mora ona biti samo radi mene upaljena odlučio sam se u nabavku klime baš za svoju sobu,imamo i prjenosnu no na njoj nemam gdje s toplim zrakom,tako da ugradbena što slabija za hlađenje,po pitanju grijanja je nepotrebna(podno grijanje u cijeloj kući).

Dont drink and drive...keep grass and fly !PEACE!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice