Podno grijanje

poruka: 16
|
čitano: 52.625
|
moderatori: pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Podno grijanje

Pozdrav,

 

Prvo da pitam da li netko ovdje ima iskustva sa instalacijom podnog grijanja ili opcenito sa cijelim procesom (od izbora do kupnje te instalacije)?

Kako mislim izbaciti grijanje na drva (pec na drva u jednoj prostoriji) te osuvremeniti zivotni prostor, razmisljao sam o elektricnom podnom grijanju (uzmite u obzir da je ovo potpuno uredenje stana - sve od laminata i plocica se mijenja). Da li netko ovdje ima iskustva, na netu ima iznimno puno tutoriala i kako to napraviti, tako da bih to sam radio, ali nisam iskusan sa izborom tako da mi u tom segmentu treba jako puno pomoci, a za isntalaciju mislim da bi se snasao (ali opet bi bilo dobro par savjeta od veterana).

 

Svaka informacija je dobrodosla.

13 godina
neaktivan
offline
Podno grijanje

Frend to ima i super je, topli podovi i cijele prostorije, ali ono što on nije napravio, a tebi preporučam da napraviš je da si izvučeš jedan radijator negdje. Ne veliki, par rebara da imaš gdje osušiti obuću/odjeću/nešto treće.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
11 godina
offline
Re: Podno grijanje

Ok, hvala na savjetu, trenutno samo gledamo, sto kako i gdje i koliko (ima jako puno vec gotovih sustava samo za montiranje) ali to mi se cini jako skupo za sada (makar puno jeftinije naspram centralnog grijanja na plin).

 

Sto se tice susenja robe, trenutno imam susilicu, tako da razmisljam da mi nije niti potrebno imati radijator samo za to.

Makar gledajuci malo sa druge strane, to onda treba biti radijator na struju (jer prvenstveno razmisljam o elektricnom podnom grijanju)

16 godina
offline
Podno grijanje

Što nije jeftinije onda klimatizirati cijeli stan?

 

Ako su ti skupe instalacije, što će biti onda tek s računom za struju 

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.12.2015 13:22 (lllnuclearlll).
11 godina
offline
Podno grijanje

Klimatizacija je ok, ali je podno grijanje puno zdravije i bolje, sto se tice cijene uvijek je bolje sto jeftinije proci, zato i sam mislim raditi instalaciju :D

12 godina
offline
Podno grijanje

Susjed ima elektricno podno grijanje i nakon 2-3 godine stanovanja,više ga ne pali.

Danas kaze da je budala sto ga je ugradio jer je racun za struju jednostavno preveliki!

Moj brat je prije koristo peć na drva i godisnje je trosio 6-8 m2 drva za grijanje dnevnoga boravka(24 m2 povrsine)

Ugradio je centralno na drva sa podnim grijanjem i danas troši 22-24 m2 drva za grijanje.

Ja prvu godinu stanovanja u novoj kući imao sam samo tepih na podu i trosio sam oko 10m2 drva na grijanje 36m2(povrsine dnevnoga boravka)

Odlucio sam se za "pasivno" podno grijanje i smanjio sam potrošnju drva na 6-7m2 godisnje.

Pasivno podno grijanje je jednostavno-najlon/stiropor 5 cm/najlon/glazura sa vlaknima/filc/drveni laminat sa filcem.

Doduše,moj pod nije toliko topal kao kod brata,ali bez problema se hoda bos i djeca se igraju na podu,temperatura je negdje oko 15 stupnjeva C.

 

   Nemoj biti siguran da je podno grijanje zdravo,stovise ja sam od puno ljudi cuo da je uparvo suprotno!

12 godina
neaktivan
offline
Podno grijanje

grijes sebi pod i susjedu plafon...lel

xfact
11 godina
offline
Podno grijanje

Sve je to meni jasno, sto se tice grijanja, gledam i ima jako puno dobrih reakcija (da nije toliko skupo - spominje se oko 1200 kn za grijanje mjesecno)

Sto se tice izolacije, pod je iznimno dobro izoliran, tj jos ide oko 5 cm izolacije jer se skida parket koji je star i potrosen i stavljam laminat.

Sada mene zanima kolika je cijena ekspoatacije - jer su jako podijeljeni komentari, a izmedu ostaloga sve ovisi o toplinskoj izolaciji.

 

13 godina
neaktivan
offline
Podno grijanje

Kako 1200 kuna nije puno, moj ti?
Mi imamo centralno na pelete i godišnje kupimo tri tone peleta, bar 800 kila ostane za nagodinu, a grijemo k'o mutavi.

Peć nam je u kuhinji i ne treba radijator i još imamo 4 radijatora(tri od cca. 2 metra i lojtre u kupaoni) i bojler(struja/centralno) i mogu ti reći da nikada nije hladno i kad smanjimo stupanj grijanja.

Uzmi da potrošimo 5500 na pelete(kojih ostane), a grijemo se 6-7 mjeseci.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
11 godina
offline
Podno grijanje

Pa gledaj, meni to nije puno za grijanje, grijem se cca 3 ili 4 mjeseca (Primorje, kuca je dobro izolirana i ima velike staklene stijene - jako puno sunce zagrije).

Sve skupa sada mi je jako jeftino grijati se, ali stvar je u tome da grijem samo jednu tj. dvije prostorije (kuhinja + dnevni), sve ostalo je na struju i dode mi oko 400kn struje tih par mjeseci i potrosim cca 4 metra drva.

Tako mi trosak kasnije nece biti previse (cca 4000 kn godisnje).

 

13 godina
offline
Podno grijanje

Ja sam se dugo dvoumio dal da stavim podno, na kraju sam se odlučio postavit ga samo u wc. Pročitao sam zadnjih par dana dosta komentara i manje-više su svi pozitivni, i šta se tiče potrošnje i šta se tiče efikasnosti.

Što se tiče odabira marke/proizvođača odlučio sam se za najskuplje odnosno najkvalitetnije danfoss grijanje. Cijena je 1300 kn za 2 m² i s njim se dobije sve potrebno za montažu, od same grijače mreže, termostata do bužira potrebnih za instalaciju.

Postoje dosta jeftinija rješenja od danfossa al ni jedan ne daje garanciju 20 godina, a i po pročitanim komentarima danfoss je najpozdanije i najćešće korišteno grijanje. Usporedbe radi, 2 m² drugog ''nepoznatog'' proizvođača košta manje od 500 kn.

Još ga nisam ugradio jer ne želim da se gazi po njemu pa ću ga stavit kad dođu pločice na red.

Još nisam spomenuo da postoje dvije vrste električnog podnog grijanja, jedan se stavlja u fleks ljepilo odmah ispod pločica, a drugo ide u estrih. Kolika je razlika između njih nisam istraživao jer sam estrih već napravio pa mi taj ne dolazi u obzir.

Zdravi i veseli bili :)
16 godina
offline
Re: Podno grijanje
Randy Marsh kaže...

Pa gledaj, meni to nije puno za grijanje, grijem se cca 3 ili 4 mjeseca (Primorje, kuca je dobro izolirana i ima velike staklene stijene - jako puno sunce zagrije).

Sve skupa sada mi je jako jeftino grijati se, ali stvar je u tome da grijem samo jednu tj. dvije prostorije (kuhinja + dnevni), sve ostalo je na struju i dode mi oko 400kn struje tih par mjeseci i potrosim cca 4 metra drva.

Tako mi trosak kasnije nece biti previse (cca 4000 kn godisnje).

 

 Pošto si u primorju, ja bi to klimatizirao kvalitetnom klimatizacijom. Dodatna prednost je što možeš i hladiti ljeti na taj način.

7 godina
neaktivan
offline
Podno grijanje

Ne razumijem se baš u to podno grijanje al sam počela razmišljati o ugradnji. Što je sve potrebno za električno podno grijanje? Spominju se grijaće mrežice, kablovi, termostat itd. Voljela bi znati nešto više o tome.

[url=http://villasradic.com/hr/o-krku/]kuće za odmor[/url]
3 godine
neaktivan
offline
Podno grijanje

Pozdrav, zanima me da li ima netko iskustvo s podnim grijanjem na 12V pomoću Alu traka koje su ugrađuju u pod. U posljednje vrijeme to se nudi, Alu trake i na zidu u ormariću toroidni trasformator s pločicom na kojoj je upravljačka elektronika. Previše jednostavno, a tvrde da je učinkovito.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Podno grijanje
Svako grijanje na električni grijač je 100% učinkovito, bez obzira bio grijač u podu ili u grijalici, na 12 V ili na 220 V.

Razlike mogu biti jedino u tome kolika je tromost sustava, koja je kod podnog velika, te da li postoje gubici zbog samog položaja grijačeg tijela, koji kod podnog postoje u prizemlju kad je pod loše izoliran.

Niskonaponsko podno ima samo više elemenata koji se mogu pokvariti, trafo koji može zujati i slično. Eventualni gubici u trafu ili pretvaraču i dalje zagrijavaju prostor, samo ne i pod.

Neka niskonaponska grijanja koriste pretvarač s širokim rasponom napona, kao, ekonomičnije je nego on/off način rada, međutim, uz veliku termalnu masu, odnosno tromost, poda, to pada u vodu.

Eventualno mogu biti efikasnija ako se napajaju iz solara i akumulatora, jer onda ne treba raditi duplu konverziju.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
odjavljen
offline
Re: Podno grijanje
Kod sestre u kući kroz hodnik prolaze cijevi u podu od radijatora. Na kraju je dobila podno grijanje u hodniku 😅

Jedno pitanjce. U stanu mi je na 21.5°C toplo, a u kući na tih 21.5°C se smrzavam.
Da nema djevojke vjerojatno ne bi ni palio grijanje sve dok ne padne ispod 20°C.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice