Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

poruka: 123
|
čitano: 10.922
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
odjavljen
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
Nuclear_Phoenix kaže...

A kako će naplaćivati noćenje kad ne bude keša?

 

Sve se da riješiti. Ako je naplata/rezervacija na izdvojenoj lokaciji od doma, na toj istoj lokaciji se može prodati (i fiskalizirati) "bon" za hranu i piće. Stvarno nema razloga da se ili mulja ili odustane od svega.

Pa i naplata noćenja je problem. Donekle manji tamo gdje se mora rezervirati, a veći po planinarskim kućama i domovima gdje nije potrebno rezervirati (imaš long distance trailove gdje ekipa tek taj dan popodne zna gdje će spavati jer ne možeš ritam isplanirati unaprijed - jedan dan ćeš biti sporiji jer si umoran, drugi ćeš skratiti jer je kiša, treći ćeš biti odmoran i premašiti plan). Noćenje u skloništima je besplatno, a u kućama i domovima se naplaćuje.

 

Možda se može riješiti, ali ta rješenja značajno kompliciraju korištenje.

 

Samo da pojasnim zašto je krenula priča o fiskalizaciji - bunker je tvrdio da problem ne postoji jer tamo gdje se nešto naplaćuje ionako postoje uvjeti za kartičnu naplatu zbog fiskalizacije, na kraju se ispostavilo da to nije točno jer imamo dvije iznimke - oslobađanje od obveze fiskalizacije za noćenje, te paragon blokove tamo gdje nema uvjeta za fiskalizaciju, a obavezna je. U prijevodu, tvrdnja da svugdje gdje se nešto naplaćuje postoje uvjeti za kartično plaćanje jednostavno nije točna.

 

bunker kaže...

MrBlc , takve rijetke i specifične situacije zasigurno nisu nešto na čemu bismo trebali bazirati promišljanje o tome da li u potpunosti odbaciti kovanice i novčanice.

Niti na Mount Everest nemožeš se dopeljati automobilom no to svejedno nije obeshrabrilo autoindustriju u nakani da i dalje razvija i proizvodi automobile.

Tvoj primjer je rijetka situacija koja se i sada šlepa mimo zakona ( ili je kako veliš zakonom izuzeta od fiskalizacije i sl ) pa će takve oaze i u slučaju ukidanja gotovine i nadalje biti oaze i naplatu gostima će rješavati na neki drugi način ( plaćanjem mjesečne ili godišnje članarine koja omogućuje i spavanje i konzumaciju klope i pića u tom domu , neki vid unaprijed kupljenih kupona ili će se domišljati ugostitelji dosjetiti načina koji nam danas uopće ne pada na pamet ).

Koje probleme ukidanje gotovine rješava? Pranje novca? Danas se bezgotovinsko plaćanje ionako koristi gdje god tehničke mogućnosti postoje, pa ako će netko prati lovu gotovinom, već sama količina te gotovine je adekvatan alarm za nadzor.

 

Na Mount Everest ne možeš automobilom, ali razvojem automobilske industrije nitko nije ukinio hodanje - ljudi i dalje planinare na Mount Everest. S druge strane, ukidanje gotovine rješava jedan set problema, a donosi drugi set problema - i upravo razmjeri između tih setova problema jesu validan kriterij za donošenje odluke.

 

 

P.S. Što se tiče skrivanja od ukućana - onaj tko želi sakriti će naći način. S druge strane, ja sam ove godine svojom karticom plaćao poklon koji je zet uzimao mojoj sestri, a on mi je dao cash, ne zato što on ne zna koristiti karticu ili naručiti online, već da ona ne vidi na izvodu u kojem dućanu i za koliko para je kupio poklon jer bi to upropastilo iznenađenje (znala bi što je kupio). Nije ni svako skrivanje zlonamjerno.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
MrBlc kaže...

Koje probleme ukidanje gotovine rješava? Pranje novca?


 

S druge strane, ja sam ove godine svojom karticom plaćao poklon koji je zet uzimao mojoj sestri, a on mi je dao cash,

 

Među ostalim. No npr. firmama smanjuje trošak cash managementa, što je kod ozbiljnijih prodajnih mjesta puno veći i skuplji problem.

Što se tvog zeta tiče, puno jednostavnije je bez casha.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
Old Iggy kaže...

Među ostalim. No npr. firmama smanjuje trošak cash managementa, što je kod ozbiljnijih prodajnih mjesta puno veći i skuplji problem.

Što se tvog zeta tiče, puno jednostavnije je bez casha.

Tu je veliki korak između omogućavanja firmama da ne posluju s gotovinom (što mi je ok), do kompletnog izbacivanja gotovine (što mi nije ok, sve dok je koliko-toliko zastupljena).

 

Ako ti smatraš da je za poslovanje tvoje firme bolje bez gotovine, ja nemam zamjerke - ako se zateknem u gradu s 50 kn u džepu, a bez kartice (što redovito radim kad idem u kraću šetnju, bicikliranje ili na kupanje, ili tamo gdje ću morati osobne stvari ostaviti bez nadzora), onda ću produljiti u drugi dućan koji prima gotovinu.

 

S druge strane, imati u stanu 200 kn koje ću moći potrošiti u dućanu koji u rezervi ima paragon u slučaju da dođe do duljeg prekida struje mi je isto primamljiva opcija. Primjerice, kod nas prije 10-ak godina je izgorila trafostanica, centar mjesta je bio bez struje 2 dana. Makarska je, ako se ne varam 90-ih, bila 10 dana bez struje jer je led oborio dalekovode. To su situacije u kojima padaju i mobilna i fiksna mreža. Da, sve se to da organizirati, baterije, agregati, ovo - ono, ali ako već imamo jednostavnije alternativu, zašto je ukidati, pa se onda mučiti riješiti probleme koje smo time uzrokovali?

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
MrBlc kaže...
Old Iggy kaže...

Među ostalim. No npr. firmama smanjuje trošak cash managementa, što je kod ozbiljnijih prodajnih mjesta puno veći i skuplji problem.

Što se tvog zeta tiče, puno jednostavnije je bez casha.

Tu je veliki korak između omogućavanja firmama da ne posluju s gotovinom (što mi je ok), do kompletnog izbacivanja gotovine (što mi nije ok, sve dok je koliko-toliko zastupljena).

 

Ako ti smatraš da je za poslovanje tvoje firme bolje bez gotovine, ja nemam zamjerke - ako se zateknem u gradu s 50 kn u džepu, a bez kartice (što redovito radim kad idem u kraću šetnju, bicikliranje ili na kupanje, ili tamo gdje ću morati osobne stvari ostaviti bez nadzora), onda ću produljiti u drugi dućan koji prima gotovinu.

 

S druge strane, imati u stanu 200 kn koje ću moći potrošiti u dućanu koji u rezervi ima paragon u slučaju da dođe do duljeg prekida struje mi je isto primamljiva opcija. Primjerice, kod nas prije 10-ak godina je izgorila trafostanica, centar mjesta je bio bez struje 2 dana. Makarska je, ako se ne varam 90-ih, bila 10 dana bez struje jer je led oborio dalekovode. To su situacije u kojima padaju i mobilna i fiksna mreža. Da, sve se to da organizirati, baterije, agregati, ovo - ono, ali ako već imamo jednostavnije alternativu, zašto je ukidati, pa se onda mučiti riješiti probleme koje smo time uzrokovali?

Zato nitko ni ne misli da će uskoro izbaciti gotovinu na ovim prostorima (naprednije zemlje će to prije napraviti).

Na stranu primjeri gdje je gotovina stvarno nasilno izbačena. No smanjivanje troškova rada s gotovinom je jako "primamljivo" mnogima i teoretski pad prihoda ih nimalo ne uznemirava.

 

Zadnji primjer - i bankomati, blagajne, pisači za račune rade na struju. A nemaju baš svi doma zalihu love da sriješe ovakve ekstremno rijetke situacije.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

Ok, glavno da smo se nakon pola stranice uspjeli razumjeti.

 

Možda u Švedskoj ili Danskoj ne, ali kod nas svaka treća kuća ušteđevinu drži u čarapi. Uz neke osnovne namirnice u kući, nije baš potrebno puno love imati za pokriti ono što ne možeš uvijek imati u kući nekoliko dana...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
MrBlc kaže...

Ok, glavno da smo se nakon pola stranice uspjeli razumjeti.

 

Možda u Švedskoj ili Danskoj ne, ali kod nas svaka treća kuća ušteđevinu drži u čarapi. Uz neke osnovne namirnice u kući, nije baš potrebno puno love imati za pokriti ono što ne možeš uvijek imati u kući nekoliko dana...

Glupe načine razmišljanja ne možeš na brzinu iskorijeniti.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

Mislim da je to više odraz povjerenja u sustav i institucije, kao i prijašnje iskustvo (većina ljudi se ipak sjeća vremena kad si plaću morao dignuti isti dan i pretvoriti u marke - sutra već vrijedi višestruko manje), nego nešto glupo/pametno. U državi u kojoj ti Fina može blokirati račun zbog duga suimenika jer je službenik bio lijen utipkati OIB i u državi u kojoj većina dućana ne prima gotovinu, pametno ponašanje se značajno razlikuje.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
7 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

MrBlc , i kaj bu ta svaka treća obitelj ako iz bilo kojeg razloga na neki način ostane bez te gotovine koju doma drže ( požar, poplava, potres, lopovi...) ? U banci je bar do 100 000 eura osigurana svota a doma ti niti jednu izgubljenu lipu nebu nitko nikako nadomirio.

Ponovo, tvoj primjer je izuzetak i vjerojatno će i u slučaju ukidanja gotovine opet biti izuzetak na kojem će se primjenjivati nek druga pravila. No na mjestima gdje nema nikakvog vida interneta, fiksnog telefona, signala za mobilne mreže, je nemogućnost online plaćanja najmanji problem. Kako će netko sa takve lokacije uputiti poziv policiji, hitnoj pomoći, vatrogascima, kada se desi nešto kaj zahtijeva žurno postupanje ?? Naravno da avanturizam i Tarzan zimovanje imaju svoju čar, no tada organizatori takvog turizma imaju obvezu riješiti neke stvari, ponajprije sigurnost i medicinsku skrb za goste, a naravno da trebaju riješiti i načine plaćanja takvog aranžmana. Uopće nije na tebi kao kupcu da se brineš oko toga, štoviše nemoraš niti platiti ako ti ne može izdati ispravan račun.

Pa jbm miša, siguran sam da većina vas koristi e bankarstvo, i siguran sam da ste svi vidjeli bankovne izvatke o prometu, i čemu onda uopće spika o prikrivanju kupovanja poklona i sl ?? Pa na bankovnoj papirologiji nepiše kaj ste kupili nego piše datum, iznos i podaci o trgovini. Kao prvo, niti banku niti državu nezanima kaj ste vi kupili u DM-u, a članovi vaše obitelji najčešće nemaju pristup vašim računima osim ako su opunomoćeni. A ako im dovoljno vjerujete da ste ih opunomoćili, a onda valjda ima dovoljna doza povjerenja da im ne morate svakodnevno prezentirati svaku kunu koju ste negdje potrošili. Pa ljudi moji, riječ je o vašim najbližima a ne o strancima pred kojima trebate skrivati vaše poteze...

16 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
MrBlc kaže...

Mislim da je to više odraz povjerenja u sustav i institucije, kao i prijašnje iskustvo (većina ljudi se ipak sjeća vremena kad si plaću morao dignuti isti dan i pretvoriti u marke - sutra već vrijedi višestruko manje), nego nešto glupo/pametno. U državi u kojoj ti Fina može blokirati račun zbog duga suimenika jer je službenik bio lijen utipkati OIB i u državi u kojoj većina dućana ne prima gotovinu, pametno ponašanje se značajno razlikuje.

I sad možeš valutu promijeniti isti tren (i to brže i sigurnije nego prije).

A ni FINA ne može samo tako blokirati račune bez veze.

12 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

nije alkoholičar onaj koji nediljon popije dvi tri pive niti je kockar onaj koji povremeno uplati listić lota 10-15 kn svakih par miseci, ali ovaj konkretni primjer o kojem razgovaramo iz članka je par stotina kuna misečno u kladionici. oprosti, ali meni je to žestoka kocka i u potpunosti se slažen sa bankom šta in nije dala kredit. 

evo ti svježi primjer: banke trenutno ne daju kredite obrtnicima koji su uzeli covid poticaje i osobama zaposlenima u tvrtkama / obrtima koji su uzeli covid poticaje. zašto? zato šta je odjel procjene rizika u banci odlučija da im je trenutno neisplativ rizik plasirati sredstva u fizičke / pravne osobe koje u datom trenutku nisu imale zalihe za 3 miseca hladnog pogona. pošteno? nepošteno? 

 

a to šta ga iznos financijski ne ugrožava... to je vrlo diskutabilno, ali to nije tema threada pa...

TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
bunker kaže...
MrBlc , i kaj bu ta svaka treća obitelj ako iz bilo kojeg razloga na neki način ostane bez te gotovine koju doma drže ( požar, poplava, potres, lopovi...) ? U banci je bar do 100 000 eura osigurana svota a doma ti niti jednu izgubljenu lipu nebu nitko nikako nadomirio.

Ne kažem da je to pametno, već da je trenutno tako.

 

S druge strane, imati nešto love tipa par stotina do dvije tisuće u kući u ovoj državi ne bih trpao u isti koš.

 

bunker kaže...
Ponovo, tvoj primjer je izuzetak i vjerojatno će i u slučaju ukidanja gotovine opet biti izuzetak na kojem će se primjenjivati nek druga pravila. No na mjestima gdje nema nikakvog vida interneta, fiksnog telefona, signala za mobilne mreže, je nemogućnost online plaćanja najmanji problem. Kako će netko sa takve lokacije uputiti poziv policiji, hitnoj pomoći, vatrogascima, kada se desi nešto kaj zahtijeva žurno postupanje ?? Naravno da avanturizam i Tarzan zimovanje imaju svoju čar, no tada organizatori takvog turizma imaju obvezu riješiti neke stvari, ponajprije sigurnost i medicinsku skrb za goste, a naravno da trebaju riješiti i načine plaćanja takvog aranžmana. Uopće nije na tebi kao kupcu da se brineš oko toga, štoviše nemoraš niti platiti ako ti ne može izdati ispravan račun. 

Evo, konkretni primjer Ravnog Dabra - postoji makadam. U slučaju bilo kakvog žurnog događaja, domar može biti za 5 minuta u dosegu signala automobilom. S druge strane, ići automobilom da bi proveo transakciju je suludo.

 

Međutim, i dalje nisi dao validan benefit od uklanjanja gotovine, već umjesto toga pokušavaš nategnuti priču da invalidiraš moje argumente za zadržavanje. Gdje su tvoji argumenti?

 

Old Iggy kaže...

A ni FINA ne može samo tako blokirati račune bez veze.

Službeno ne može, ali se događalo da blokira. U medijima je bio slučaj gdje je blokirano po imenu i prezimenu, ali pogrešan OIB.

 

Informatičar starog kova kaže...

nije alkoholičar onaj koji nediljon popije dvi tri pive niti je kockar onaj koji povremeno uplati listić lota 10-15 kn svakih par miseci, ali ovaj konkretni primjer o kojem razgovaramo iz članka je par stotina kuna misečno u kladionici. oprosti, ali meni je to žestoka kocka i u potpunosti se slažen sa bankom šta in nije dala kredit. 

Par stotina kuna može biti 200-300, a može biti 800 - 1900. Ja bih, da me taj vid uzbuđenja zabavlja, mogao uplatiti 300 kn mjesečno u kladionicu bez da mi buđet to osjeti, dok bi nekom na minimalcu ili nekom s mojom plaćom tko ima tri studenta u tri različita grada na grbači to bio značajan trošak.

 

Onaj tko ima problema s kockom, on to nastoji i sakriti, pa u pravilu neće ni uplaćivati online.

 

Informatičar starog kova kaže...

evo ti svježi primjer: banke trenutno ne daju kredite obrtnicima koji su uzeli covid poticaje i osobama zaposlenima u tvrtkama / obrtima koji su uzeli covid poticaje. zašto? zato šta je odjel procjene rizika u banci odlučija da im je trenutno neisplativ rizik plasirati sredstva u fizičke / pravne osobe koje u datom trenutku nisu imale zalihe za 3 miseca hladnog pogona. pošteno? nepošteno? 

Kad smo već temo proširili na to što je pametno, a što glupo: Uvjet za dobivanje covid poticaja je pad prometa, a ne zaliha na računu. Pametni procjenitelji će takvima odobriti namjenski kredit s velikim učešćem jer onaj tko ima za učešće i traži namjenski kredit ima i plan za izvući firmu iz krize (naravno, ovisno o ostalim faktorima koji utječu na odobrenje kredita), tako da je glupo donositi takve odluke a priori. Isto tako, znam dosta slučajeva firmi koje nisu dobile poticaje jer su imale promet na temelju naplata prethodnih poslova, a novih poslova nemaju.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
7 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

MrBlc , pa zar nisam već naveo kako mislim da će ukidanje gotovinskih plaćanja znatno pridonijeti smanjivanju određenih kaznenih djela te također da će se tom mjerom znatno smanjiti rad na crno kao i sama isplata plaće mimo računa.

A dodatni benefite vidim i u tome kaj bu se više pazilo jer će se svakoj transakciji moći ući u trag ....
15 godina
odjavljen
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

Već danas gotovinske transakcije bodu u oči, tako da će ih uskoro i kriminalci izbjegavati, a s druge strane, danas imamo daleko više alternativa koje služe upravo tome kako bi se zametnuo trag transakcije, od raznih koliko-toliko anonimnih prepaid kartica, do kriptovaluta... Lakše je provaliti da netko nosi torbu novca na sastanak nego enkriptirani disk s coinima...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
10 godina
offline
Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

Nije toliko bitno čime ćemo plaćati kokain već čime ga šmrkati 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
7 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

MrBlc , prepaid karticu je netko negdje kupio, a na svakom prodajnom mjestu su kamere, a kada bude kupljena online onda odmah znamo i tko ju je točno kupio. Za istražitelje više nego dosta za početak.

Za kriptovalute se morao koristiti neki uređaj kojeg je netko negdje kupio. Također se morao koristiti internet koji je također netko platio pretplatom ili bonovima a i te bonove je negdje nekako kupio. Opet za istražitelje više nego dosta za početak.

A kaj buš sa koferom love, kaj istraživati ako te novčanice nitko ne potražuje po serijskim brojevima....? ?

Kaj sa kilom zlata koju nađeš u autu dilera ili političara , kako to istraživati ??

Znaj da su krimosi , političari i svi oni koji mute itekako pristaše gotovine, zlata, nekretnina, umjetnina.... Transakcije koje ostaju vječno zabilježene od banaka i poreznika i sličnih institucija im nikako nisu prihvatljive.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

I tom problemu se već odavno doskočilo - ako imaš veći količinu gotovine i dođeš u bilo koju situaciju da je ista policajcu došla na uvid (primjerice, imao si prometnu, otvorio si na javnom mjestu kofer s lovom i slično) policajac ti lovu ima pravo zaplijeniti ako nemaš dokaz o podrijetlu te gotovine.

 

I, kao što kažeš, ako zabraniš gotovinu, što s tom kilom zlata?

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
7 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

MrBlc , a čuj, neminovno će se i zakonodavstvo morati prilagoditi.

Danas ti se svi pozivaju na presumpciju nevinosti, što znači da nije kriv bez pravomoćne sudske presude. Za lovu ili zlato koje nađeš kod njega ćeš mu oduzeti samo privremeno jer ću mu to sud vratiti osim ako dokažeš da je ta lova ili zlato produkt nekog kaznenog djela a krimos bu tvrdio da mu je to nekakvo nasljedstvo ili da je to zlato dobio kao poklon na njegovoj svadbi.

E ali u svijetu u kojem se sve kupoprodaje , darivanja, nasljeđivanja...bilježe i obavljaju digitalno, taj naš krimos bi trajno ostao bez tog zlata/umjetnine jer nebi bilo online traga da je on to kupio/naslijedio i sl....

15 godina
odjavljen
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

Nije kriv za što? Ako je zakonom propisano da uz gotovinu u iznosu iznad toliko i toliko kuna moraš imati legitiman dokaz podrijetla, onda si kriv jer nemaš taj dokaz, bez obzira odakle ti lova.

 

Slična baza ti je kad tražiš vizu za USA - imaš pitanje da li si u kontaktu sa sumnjivim osobama. Zašto je to pitanje bitno? Jer te zbog kontakta sa sumnjivim osobama (ti ne moraš ni znati da su sumnjive) ne mogu deportirati, ali ako na to pitanje odgovoriš pozitivno, mogu ti uskratiti vizu. Ako na to pitanje odgovoriš negativno, a onda te mogu deportirati zbog kontakta sa sumnjivim osobama, ali ne zbog samog kontakta, već zbog toga što si u tom slučaj ulagao u aplikaciji za vizu.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
"Cashless society" je put u totalitarnu kontrolu centralnih banaka. Tko ne vjeruje nek si pogleda dokumentarac "Princes of the yen", a koga zanima dalje, oči će se same otvoriti.
16 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
NorthBlue kaže...
"Cashless society" je put u totalitarnu kontrolu centralnih banaka.

A što ti je to "totalitarna kontrola centralnih banaka"?

7 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

MrBlc , a gle, naravno da svijet bez gotovinskih plaćanja neće biti savršen, no vjerojatno će biti manje nesavršen nego ovaj kupus koji kusamo zadnjih 200 godina.

Da, kontrola i nadzor će biti većih razmjera nego sada. No to samo po sebi ne znači ništa negativno ukoliko i mogućnost zlouporabe toga bude svedena na minimum. Znači povećana kontrola i povećani nadzor bi trebali polučiti efekt pojačanih kontrola kontrolora i pojačanih nadzora nad nadzirateljima i time smanjiti mogućnost zloporabe na najmanju moguću mjeru. Danas krade ko stigne, od portira i čistačice do premijera i manje više se otkriju slučajno kao rezultat nekakvih unutarnjih svađi oko plijena ili njihovog prestrojavanja kada jedan klan dobije prevagu pa uništava druge klanove.

Dok se uredno školuješ, radiš, plaćaš poreze, poštuješ zakon, vjerojatno nemaš niti najmanji razlog za brigu zbog ukidanja gotovine i big brader sistema gdje institucije znaju baš sve o tebi.

Pa nije cilj objedinjenih evidencija da se netko naslađuje nad nekom tvojom nevoljom ( bolešću, ovisnošću, kaznom..) nego je cilj da se ta nevolja sanira uz najmanju štetu i da se posljedice te nevolje ne preliju i na ostatak tvoje obitelji, radnih kolega, djece u razredu i sl....

Koliko god to strašno zvuči, tvoje bolesti, ovisnosti i sl utječu i na ostatak tvoje zajednice. Npr, vidiš nepoštivanje mjera izolacije, ljudi krše mjeru izolacije nadajući se da će sve proći u redu, i da ga nitko nebu skužio ako krši mjeru izolacije. Zar za cijelu zajednicu nebu bilo bolje da takvu osobu zapazi prvi skener ( kamera sa prepoznavanjem lica ) na izlazu iz njegove zgrade, ili sistem za pokretanje njegovog automobila, ili skener na ulazu i tramvaj, i da taj skener automatizmom izvijesti najbližu patrolu policije da osoba krši mjeru izolacije ? E ali da bi to funkcioniralo, ti skeneri i kamere moraju imati info iz nekakve tvoje medicinske baze da si trenutno pod mjerom izolacije.

Online plaćanje će naravno i davati detaljni uvid u tvoje kretanje, na način da će se prema tome gdje i kada si nešto platio se moći rekonstruirati tvoje kretanje. I opet, to samo po sebi netreba nikoga zabrinjavati , a po drugoj strani može jako dobro doći u slučaju da se izgubite, ozlijediti, budete oteti i sl...

Naravno da ništa nije savršeno a mjeru ukidanja gotovine možemo uz ostalo promatrati i vrednovanjem onoga dobroga ili lošega kojr donosi pa odlučiti da li su pozitivni benefiti ipak veće dobro za civilizaciju od negativnih benefita koje će ta tehnologija donijeti.

8 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

Pogledaj dokumentarac, možeš ga naći na youtube-u. 

 

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
bunker kaže...
Naravno da ništa nije savršeno a mjeru ukidanja gotovine možemo uz ostalo promatrati i vrednovanjem onoga dobroga ili lošega kojr donosi pa odlučiti da li su pozitivni benefiti ipak veće dobro za civilizaciju od negativnih benefita koje će ta tehnologija donijeti.

Pa o tom vrednovanju i pričam zadnje dvije stranice. Samo mislim da ti precjenjuješ dobro, a podcjenjuješ probleme koje to donosi.

 

Već danas gotovina postaje nepraktična kriminalcima i kreću se drugim vrijednostima, tako da će tu efekt biti minimalan. Konačno ukidanje gotovine će najvjerojatnije biti posljedica toliko velikog pada u njegovom korištenju da se više neće isplatiti održavati sustav.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
NorthBlue kaže...

Pogledaj dokumentarac, možeš ga naći na youtube-u. 

 

 

Aahaa...

Ma budi ozbiljan.

MrBlc kaže...

Već danas gotovina postaje nepraktična kriminalcima i kreću se drugim vrijednostima, tako da će tu efekt biti minimalan. Konačno ukidanje gotovine će najvjerojatnije biti posljedica toliko velikog pada u njegovom korištenju da se više neće isplatiti održavati sustav.

Točno tako.

8 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
O čemu da budem ozbiljan? O centralnoj banci Japana koja je dovela do duga 230% GDP-a, o FEDu koji je isprintao 7T dolara ili o ECB-u?

I Sanader je bio ozbiljan 2008. na televizijskom prijenosu pa svi znamo što se događalo 2009 - 2014 i zašto je HR jedna od najslabijih ekonomija europe.
16 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
NorthBlue kaže...
O čemu da budem ozbiljan? O centralnoj banci Japana koja je dovela do duga 230% GDP-a, o FEDu koji je isprintao 7T dolara ili o ECB-u?

I Sanader je bio ozbiljan 2008. na televizijskom prijenosu pa svi znamo što se događalo 2009 - 2014 i zašto je HR jedna od najslabijih ekonomija europe.

Brkaš centralne banke, politike, zaduživanja država, printanje love...

8 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
Ne brkam ja ništa, brkaju ovi koji gledaju mikroekonmiju i samo sebe.
16 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
NorthBlue kaže...
Ne brkam ja ništa, brkaju ovi koji gledaju mikroekonmiju i samo sebe.

Brkaš svašta, prvenstveno iz nepoznavanja i makro i mikroekonomije, kao i podvlačenje centralnih banaka pod isti nazivnik.

8 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
Ma jasno, sve do trenutka dok centralne banke ne pojedu komercijalne pa svi računi završe tamo.
16 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
NorthBlue kaže...
Ma jasno, sve do trenutka dok centralne banke ne pojedu komercijalne pa svi računi završe tamo.

Ti uopće ne shvaćaš osnove...

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice