Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

poruka: 123
|
čitano: 10.937
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

 

U Švedskoj i Danskoj govori se o ukidanju gotovine do 2030. Danci su omogućili trgovcima, benzinskim crpkama i restoranima da više ne primaju gotovinu. To bi trebalo smanjiti troškove tvrtki te im povećati produktivnost.

 

 

U većini švedskih gradova karte u javnim autobusima ne mogu se kupiti gotovim novcem, sve je više trgovina koje primaju samo kartice, neke su banke prestale poslovati s gotovinom, a ima i crkava u kojima se lemozina daje - karticama...

 

https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/biznis/hoce-li-se-i-lemozina-placati-karticama-na-sjeveru-eu-a-planiraju-ukinuti-gotovinu-do-2030-godine-evo-kakva-je-hrvatska-po-tom-pitanju-1071725

 

 

Mislim, štoviše siguran sam, da je gotovini odzvonilo, a samo je pitanje kojom dinamikom će se to događati u kojem dijelu planete...

 

 

Za 20,30 godina ćemo vjerojatno novčanice i kovanice  gledati samo u muzejima ili ih imati onako uramljene na zidu...

 

Par puta smo se dosada dotakli ove tematike u drugim temama, pa ovdje možemo čuti pro et contra na temu ukidanja gotovinskih plaćanja...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.1.2021 14:24 (bunker).
14 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

Ne treba ukinuti cash, samo svugdje omogućiti bezgotovinsko (po mogućnosti beskontaktno) plaćanje. Cash će se sam ukinuti postupno.

12 godina
offline
Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

Kakvo je trenutno stanje sa Covid-19 mislim da bi trebali gledat da se svijet unaprijedi i omoguci placanje karticom.Novac je zamazan i zato je manja vjerovatnost da ces se zarazit ako placas karticom ili je u najmanju ruku jednaka sansa dok ukucas pin.To je jedna stvar.

Druga stvar gotovo svaka zemlja ima neku svoju valutu ovako bi sve bilo jednostavnije.

Radio sam sezonski kao konobar.Dode familija sa 10ljudi napucaju se burgera i popiju 2 runde i onda kada kaze rechnung bitte placa karticom a ja primam samo kes a najblizi bankomat 10km niz Koralpe.Djelom je u nasa greska posto nisam imao uredaj za kartice pa smo puno puta rekli da plate iduci put.Ima onih koji su se vracali platit racun ima onih koje nikad vise nisam ni vidio.Nije bitno ali eto to je samo mali primjer koliko zapravo ima ljudi da nema ni kovanicu u dzepu vec samo provlaci kartice.

12 godina
offline
Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

Kešovina je anonimna, ovo sve drugo baš i nije što mi se osobno ne sviđa. Ne želim da znaju točno koji model fleshlighta preferiram.

Isto tako, tko se voli tu i tamo kladiti (ne nužno "bijesne" uplate) obavezno bih mu preporučio podizanje keša i uplatu na račun otvoren u kladari jer banke to prate (direkt transakcije: tekući/žiro/devizni -> kladara) i prave probleme prilikom npr. dizanja kredita.

Vjerojatno ste toga već bili svjesni, ali nije loše podsjetiti.

 

Svjestan sam da će me možda neki napasti zbog ovakvog stava, ali što je tu je.

 

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
11 godina
online
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
pr0n_addict kaže...

Kešovina je anonimna, ovo sve drugo baš i nije što mi se osobno ne sviđa. Ne želim da znaju točno koji model fleshlighta preferiram.

Isto tako, tko se voli tu i tamo kladiti (ne nužno "bijesne" uplate) obavezno bih mu preporučio podizanje keša i uplatu na račun otvoren u kladari jer banke to prate (direkt transakcije: tekući/žiro/devizni -> kladara) i prave probleme prilikom npr. dizanja kredita.

Vjerojatno ste toga već bili svjesni, ali nije loše podsjetiti.

 

Svjestan sam da će me možda neki napasti zbog ovakvog stava, ali što je tu je.

 

 Nisi jedini. Ja plaćam sa kešom  sve što mogu, a kartica je tu samo ako se baš mora.

 

Ovaj trend da je sve manje keša mi se nikako ne sviđa. 

12 godina
offline
Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

Otkad imam karticu sa mogucnoscu beskontaktnog placanja, gotovo niti ne koristim gotovinu.

U vecini slucajeva niti ne vadim karticu iz novcanika nego ga samo prislonim na citac ili ga niti ne vadim iz jakne pa se samo nagnem.

 

Nekad sam preferirao placanje cashom kad su trgovine davale dodatni popust za gotovinu, sad je to sve manje slucaj.

 

No nesto gotovine uvijek nosim sa sobom za svaki slucaj (citaj birtiju )

 

 

5 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
tutanjkamen kaže...

Otkad imam karticu sa mogucnoscu beskontaktnog placanja, gotovo niti ne koristim gotovinu.

U vecini slucajeva niti ne vadim karticu iz novcanika nego ga samo prislonim na citac ili ga niti ne vadim iz jakne pa se samo nagnem.

 

Nekad sam preferirao placanje cashom kad su trgovine davale dodatni popust za gotovinu, sad je to sve manje slucaj.

 

No nesto gotovine uvijek nosim sa sobom za svaki slucaj (citaj birtiju )

 Isto tako i ja... Ali bi volio da postoji i anonimnost kod plaćanja karticom - ne znam koliko je to moguće - jer ne treba banka znati di trošim pare. 

Sve Vas Volim
10 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
Ukidanjem keša pocinje njihova apsolutna kontrola nad našim životima.
14 godina
offline
Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

Mislim da je početak kraja bio davno. U Kini već godinama i prosjaci imaju QR kodove za uplatu. Pitanje je samo vremena kad će to doći kod nas. S jedne strane imaš potpunu kontrolu od vlasti što se većini nas ne sviđa jer su moguće zlouporabe od raznih službenih osoba, pogotovo u neuređenim zemaljama poput naše. Ne bi bilo prvi puta. S druge strane imaš komfor, lakše je platiti karticom ili telefonom. Ono što nedostaje je tipping, konobari su sigurno sretni kad dobiju nešto sa strane, a i dostavljačima hrane ili taksistima bi sigurno dobro došlo.
Osobno ne koristim gotovinu, imam u novčaniku 100-200kn sitnog za sladoled, pekarnicu, kafić i slična mjesta koja uglavnom primaju samo gotovinu i to mi traje mjesecima. Za to vrijeme moj brat koristi skoro samo gotovinu jer tako ima bolju kontrolu nad potrošnjom, u glavi je veća stvar izbrojati 1000kn nego provući karticu. 

16 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
jozef kaže...

Ono što nedostaje je tipping, konobari su sigurno sretni kad dobiju nešto sa strane, a i dostavljačima hrane ili taksistima bi sigurno dobro došlo.

I napojnice su odavno riješene, samo malo tko kod nas zna kako to aktivirati pri naplati.

Vani je to odavno poznato i normalno se koristi.

13 godina
odjavljen
offline
Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

Ma ne brinite previše oko kontrole ekipa, to je sve za vašu sigurnost. /s

16 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
footballer kaže...

Ma ne brinite previše oko kontrole ekipa, to je sve za vašu sigurnost. /s

Ma kakve kontrole, budi ozbiljan...

10 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
Srce Isusovo kaže...
tutanjkamen kaže...

Otkad imam karticu sa mogucnoscu beskontaktnog placanja, gotovo niti ne koristim gotovinu.

U vecini slucajeva niti ne vadim karticu iz novcanika nego ga samo prislonim na citac ili ga niti ne vadim iz jakne pa se samo nagnem.

 

Nekad sam preferirao placanje cashom kad su trgovine davale dodatni popust za gotovinu, sad je to sve manje slucaj.

 

No nesto gotovine uvijek nosim sa sobom za svaki slucaj (citaj birtiju )

 Isto tako i ja... Ali bi volio da postoji i anonimnost kod plaćanja karticom - ne znam koliko je to moguće - jer ne treba banka znati di trošim pare. 

 Kod mene to nije slucaj. Zadnji put kad sam placao gorivo na Ini karticom, za Bozic mi je otislo cca 1000kn na neku kladionicu u Zagrebu, znaju tko je pocinitelj ali nece rec ime, sva sreca pa sam dobio novce nazad. Tak da gdje god nesta placam, uvijek gotovina.

7 godina
protjeran
offline
Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

Cekam dan kad lopovi upadnu na benzinsku, i ne mogu nista, jer novac ide samo jednosmjerno preko POS-a.

 

Smanjit ce se kriminal, a lopovi ce postati cyber-kriminalci.

 

Plus novac je prljavo smece, jedini cisti novac je onaj kod politicara - redovno opran.

 

PS - Jeste li znali da je HR novac jedan od najciscih u svijetu? Bakterije koje zive na njemu ne prezive vise od 3 sata!

https://www.vecernji.hr/vijesti/kuna-nije-prljav-novac-cisca-je-od-drugih-valuta-1211248

 

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
6 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

Apsolutno. Kad se zarunda pred diskontom i plaćaju se runde karticom, osjećam se baš glupo. Sad meni u izvodu računa pišu te transakcije. Mala stvar, ali jako mi je drago podignut novce i spremit ih u novčanik. Imam osjećaj da nešto posjedujem. Znam da je glupo, ali je lijepo imat 20 tisuća kuna na hrpi. Ili 60 tisuća dolara u apoenima po 100. Prekrasno za vidjet. Kad imaš karticu, meh. Da sam rođen u doba kad je samo kartica bila prisutna, drugačije bih pričao i ovo sve bi mi bilo čudno. usput, da baš imam keša, kupio bih zlato. isto mi je malo čudno da sad postoji bankovna transakcija do nekih subjekata koji se bave istim. Također faktor "ciganjenja". Hrpa love psihološki djeluje pozitivno kod onih koji nemaju svaki dan tu hrpu, a nisu bistri. Ima još, al nit je tema nit je mjesto. Rađe bih da se ne ukine za mog života, al to je malo vjerojatno.

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
7 godina
protjeran
offline
Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

Fino stavis 500 milijardi dinara u dzep, i opet se osjecas kao sirotinja,

makar je novcanih pun ko glava kupus salate - i kad ga izgubis, izgubio si i ono malo sirotinje,

sto si imao u njemu.

 

Ovako ako izgubis karticu, imas limit od 3 bezkontaktna prijenosa do 200kn bez PIN-a,

i gotovo. A ako nazoves banku, odmah se kartica zakljuca i siguran si, novci na sigurnom.

 

Ili jos bolje, kao nekad, podignes placu i zakockas, zapijes, bitno da si ju "osjetio", da se osjecas kao "co´ek".

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
7 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

Ja osobno nemam ništa protiv potpunog prestanka korištenja novčanica i kovanica, i mislim da sve ide prema tome jer je tako nešto ponajprije u interesu banaka, poreznika, države, i nas se neće puno niti pitati za mišljenje kada se stvore uvjeti za prelazak.

Najčešće protivnici ukidanja gotovine spominju privatnost i anonimnost. Naravno da svatko od nas ima svoje mišljenje o tome, a ovo kaj ću reći je samo moje mišljenje o tome: Niti državu, niti banku nezanimaju vaši uobičajeni novčani troškovi dok god poslujete uredno, plaćate poreze i sl tako da nevidim tu razlog za zabrinutost. E sad, ako postoje neke značajnije novčane transakcije koje želite sakriti od države i poreznika, tu se otvara Pandorina kutija oko razloga zbog kojih biste uopće željeli sakriti neku svoju novčanu transakciju. Onih 99,99% građana koji uredno rade nemaju baš nikakav razlog skrivati svoje transakcije.

Kada se osvrnem oko sebe, brzo uočim koje to grupacije obožavaju gotovinu. Ponajprije su to razni "gospodarstvenici" koji posluju kešom i dio plaće isplaćuju na ruke. Nažalost, većina radnika koji tako primaju plaću nisu uopće svjesni koje im se zlo tako dugoročno čini. Takvim gospodarstvenicima je mjesto u zatvoru a ne u poslovanju.

Nadalje, mnogim ovršenima paše isplata na ruke da bi im država čim manje uzela. Ti ljudi raznim metodama samo produžuju svoju agoniju, umjesto da presjeku čvor, nađu rješenje ( nagodba, bankrot, novo zaduženje pod povoljnijim uvjetima..., refinanciranje...).

Sitnije i krupnije kriminalce netreba niti spominjati, njima naravno da nepašu nikakve evidencije, porezi i sl. I njima je mjesto u gulagu a ne među građanima...

Zaista nevidim kaj bi malog prosječnog čovjeka država više nadzirala nego danas ako bi on sve svoje račune plaćao karticama i sl.. Problema bi imali samo oni koji iz nekog razloga žele zamračiti dio svojih transakcija... Zloupotreba od strane državnik službenika i danas postoje i čak im je lakše mutiti gotovinom .


Glede sigurnosti plaćanja, na jednom od bivših poslova sam imao doticaja sa prevarenim ljudima, i tada sam vidio da banke imaju višestruke mehanizme na osnovu kojih mogu utvrditi da niste vi taj koji je počinio neku transakciju. Imaju geolociranje uređaja sa kojeg je počinjena zlouporaba,imaju geolociranje vašeg uređaja, imaju jedinstvene podatke vezane uz svaki uređaj, imaju putanju do mjesta zloupotreba, osigurana im je lova, osigurani su i ulozi do određene visine..... Uglavnom, daleko je veća mogućnost gubitka ili manipulacije gotovinom nego e-plaćanjem. Naravno da se zloupotrebe neće nikad iskorijeniti no biti će ih sve manje i manje.

U kontekstu kojekakvih zaraza koje tek dolaze, netreba naglašavati prednosti e poslovanja, bar se nadam...

😀

11 godina
online
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
footballer kaže...

Ma ne brinite previše oko kontrole ekipa, to je sve za vašu sigurnost. /s

 Pa da, tko je još vidio da države zloupotrebljavaju sredstva kontrole. Nebi one nikada. Šta bi te država gnjavila i maltretirala ako si samo obiĆan mali Ćovijek. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.1.2021 16:38 (geronimo4661).
8 godina
offline
Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

Netko je već napisao, ne treba ništa zabranjivati nego omogućiti i jedno i drugo (uz neke sitne uvjete tipa ne može preko 1k eur plaćanje u kešu...) i sve će se samo riješiti. 99% transakcija plaćam karticama, nakon plaće dignem 200kn i to se povlači cijeli mjesec ili dva po novčaniku za automat za kavu na poslu, pekaru, kiosk...

 

Čak imam i bolji pregled/nadzor jer banka ima dobar pregled isplata, grupiranje, grafove i recimo u par klikova vidim koliko je otišlo na gorivo, račune, hranu...

 

A privatnost? Nema privatnosti. Iako si platio kešom, ako si redovni kupac brzo te isprofiliraju.

13 godina
odjavljen
offline
Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

Ma meni je ok bezgotovinsko plaćanje, koristim to u 90% slučajeva (jer u onih 10% ne mogu), ali problem koji barem zasad imamo je da stariji ljudi preferiraju gotovinu, i nisu naučili na plaćanje karticom. Pa meni je trebalo 3 godine da uvjerim roditelje da je internet bankarstvo sigurno i da im je lakše to nego ići na bankomat, pa u poštu itd. Znam ljude koji ne vjeruju ni trgovinama pa šetaju pol kilometra do bankomata prije shoppinga. 

6 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

Ajde zamisli situaciju... Uvezem auto za dijelove. Sebi iskoristim što mi paše, ostalo prodam. Većinom ne želim da mi uplaćuju na račun jer se može tako zaradit i do 2 prosječne plaće, ovisi o automobilu. Karikiram malo neke stvari, ali ne želim otvarat obrt radi 3 auta godišnje. Opet karikiram. Mopedi su također postali predmet sakupljanja, konkretno rijetki tomosi. 1 uredna Tomos E90 mašina vrijedi i do 5000 kuna. Ne želim da se ta transakcija vidi i da moram odgovarat na suvišna pitanja. Tu se radi o nekoliko desetaka transakcija kroz godinu, kupim, probam, prodam. Jesam ja kriminalac, jel ja iskorištavam rupe i "poslujem" u "sivoj" zoni? Ili je to moje ustavno pravo na slobodu izbora i moja privatnost?
Analogija grafičkih kartica, kupim, malo majnam, vidim da mi je meh ili moram do brze love, prodam za više nego sam platio. Tako 10 komada. Ne želim da mi se to vidi na izvodu računa. Amen.

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.1.2021 17:12 (cvaja997).
7 godina
protjeran
offline
Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

Otvoris PrePaid MasterCard racun i miran si. Ne glasi sluzbeno na tvoje ime,

a opet ga imas.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
7 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

Cvaja997 , neznam gomilu tih zakona koji reguliraju poslovanje, no vjerujem da nije baš obavezno da otvaraš obrt ili firmu radi par kupoprodaja koje bi ti obavio godišnje. Mislim da niti za kupoprodaju automobila ne reagiraju ako je to do 3 godišnje. Tako da nevidim kako bi te negativno pogodilo ako ti netko uplati na račun. Mislim da transkacije između fizičkih osoba se drugačije reguliraju nego da ti je uplatila neka tvrtka.

Pa ja svojim kćerkama ponekad uplatim na račun i te se cifre nikad ne vide na nikakvim godišnjim poreznim obrascima i sl.


E sad, ako bi to ipak bile učestale kupoprodaje, onda bi to značilo da ti je to djelatnost, i opet vjerujem da postoje načini da to regulirao kao dodatnu djelatnost, sekundarni prihod i sl bez da moraš otvarati obrt ili firmu. Dva člana moje obitelji primaju povremeno takve uplate temeljem ugovora i poslova koje odrade za strane tvrtke, uredno svom porezniku pošalju ugovore i bankovni izvadak o uplati, a on im kreira tri uplatnice koje onda one uplate ( porez i mirovinska davanja na sekundarni prihod fizičke osobe, tako nekako se to zove , cca oko 20 % od uplate ) one to plate i mirne su.

Nakraju krajeva, porez se plaća jer od te države očekujemo i besplatno školovanje, i besplatno zdravstvo, i penziju, i dječje doplatke, i dodatak za vrijeme nezaposlenosti.... Jbg, ako svi odlučimo neplatiti poreze, brzo bi nam se to prelomilo preko neke od usluga koje su nam danas besplatne ili bar vrlo jeftine....

Obzirom da je siva ekonomija u ovoj državi vrlo raširena, dječji doplatak i sl su vjerojatno upola manji nego što bi mogli biti da ne nastoje baš svi nekako nacrnjaka zaraditi....

8 godina
offline
Počeci kraja plaćanja gotovinom ?

gotovinu koristim samo tamo gdje nema uslova za kartično plaćanje;pekara,šverceri,pijaca,prostitke,diler ... 

waaagh ;
16 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
geronimo4661 kaže...
pr0n_addict kaže...

Kešovina je anonimna, ovo sve drugo baš i nije što mi se osobno ne sviđa. Ne želim da znaju točno koji model fleshlighta preferiram.

Isto tako, tko se voli tu i tamo kladiti (ne nužno "bijesne" uplate) obavezno bih mu preporučio podizanje keša i uplatu na račun otvoren u kladari jer banke to prate (direkt transakcije: tekući/žiro/devizni -> kladara) i prave probleme prilikom npr. dizanja kredita.

Vjerojatno ste toga već bili svjesni, ali nije loše podsjetiti.

 

Svjestan sam da će me možda neki napasti zbog ovakvog stava, ali što je tu je.

 

 Nisi jedini. Ja plaćam sa kešom  sve što mogu, a kartica je tu samo ako se baš mora.

 

Ovaj trend da je sve manje keša mi se nikako ne sviđa. 

 s druge strane kunes se u bitcoin

 

/samo observacija

Saćemi Bill Gayts ćitat muesli preko ugrađženog ćipa
8 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
bunker kaže...

Nadalje, mnogim ovršenima paše isplata na ruke da bi im država čim manje uzela. Ti ljudi raznim metodama samo produžuju svoju agoniju, umjesto da presjeku čvor, nađu rješenje ( nagodba, bankrot, novo zaduženje pod povoljnijim uvjetima..., refinanciranje...).


 Vidis..... stvari definitivno nisu tako jednostavne.

 

Cim te uhvate u masinu, opcija nestaje, a izlaz je sve tezi.

 

Imas kredit, uredno placas rate, desi se - razbolis se, drasticno ti se smanji placa, ostanes bez posla na par mjeseci....

 

Cim ne platis par rata, pocimaju opomene (sto je logicno), no pocima i naplacivanje "kamate" i "zaostalih rata". Dakle, ako si u momentu gubitka posla imao jos 40 rata kredita, 6 nisi platio, i onda si dalje poceo placati opet (zaposlio se ponovo), mislis da si se izvukao, no ono sto se desi je slijedece - banka uredno primi uplatu tvoje rate, no taj iznos ne "otpise" od duga, vec ga koristi za podmirenje kamata i jedne od onih 6 rata koje si propustio. Slijedeci mjesec, opet tako.

 

No problemo, mislis si, nakon 6 mjeseci sam na konju, zar ne? E ne. U medjuvremenu, svaki mjesec, iako ti uredno PLATIS ratu kredita, banka vuce crtice i minuse na preostale rate, pa kad si otplatio 6 rata duga, opet si u stvari duzan 6 rata. Jer, trebao bi uplacivati 2 rate mjesecno, jednu tekucu i jednu zaostalu, da bi stvar funkcionirala.

 

Nakon toga, banka odlucuje otkazati kredit, i cijeli iznos poslati na naplatu. Do tog trenutka ako vec nisi ovrsen, vrlo si blizu tome. I onda ti stize uplatnica na cijeli iznos duga. Znas koje su mogucnosti dogovora?

 

Nikakve. Niti reprogram, niti nagodba, refinanciranje - nula bodova. Niti u tvojoj banki, niti u bilo kojoj drugoj. Doduse, neke banke nude tu opciju, no pod uvjetima koji su blizu nemoguceg, tako da to ne spominjem bas.

 

Mene su zvali minimalno 2 puta tjedno telefonom, i minimalno jednom tjedno slali dopis i "poziv" na placanje i dogovor. Svaki put, i usmeno i pismeno, odgovorio sam isto - nema problema, sto nudite, kako se mozemo dogovoriti, reprogram kredita, zatvaranje postojeceg, dizanje novog....

 

Svaki put, odgovor je bio - vi to morate platiti. I opet u krug - pa sto Vi kao moja banka predlazete, nudite.... Ne nude nista....

 

Onda, banka se odlucuje prodati tvoj kredit, jer vidi da se nece naplatiti. Ponudi li tebi otkup duga, da jednokratno platis 10-20% iznosa i zatvoris taj dug? Naravno da ne.


No, zato nema nikakvih problema da pod istim uvjetima, za komadic iznosa tvoj dug proda nekoj od lihvarskih agencija "za naplatu potrazivanja".....

 

Dakle, ja ne mogu kupiti za 20% vrijednosti svoj dug, no medo&zeko d.o.o. moze? Bravo drzavo!

 

Onda te najasi medo i zeko, zivkaju, opominju, salju uplatnice, prijete....

 

Tvoja banka, ili bilo koja druga, iako nemas apsolutno nikakvih dugova i obaveza prema njima, ne zele ti dati neki kredit s kojim bi skinuo medu&zeku s penisa, jer - ovrsen si. Iako imas iznadprosjecnu placu, i iz ciste zayebancije mozes placati 1000-2000kn ratu, nece ti nitko ponuditi apsolutno nista. Imas ovrhu. Kuga i kolera - mala dijeca, naspram ovrhe.

 

Dakle, kao sto vidis rjesenje se tesko pronalazi, dogovora i pregovora nema, opcije su malobrojne, osim one ocite - suti i radi dok ne otplatis sto si duzan.

 

Sto me vraca na temu, do nedavno, svi takvi ovrseni su, iz gradnjana drugog reda bili uspjesno gurani u gradjane treceg reda, jer ako si ovrsen - nema bankovne kartice. Nema podizanja gotovine s bankomata, nema placanja karticama.

 

Nedavno tek su neke banke to omogucile, naravno, nema minusa, nema placanja na rate - nema apsolutno nicega, no eto barem mozes platiti tom karticom - zahvaljujuci koroni.

 

To je jedna strana medalje, kad si vec spomenuo ovrsene....

 

Na glavnu temu, samo bih rekao - placanje karticom nije financijska, niti gospodarska kategorija, to je iskljucivo psiholoska kategorija manipulacije ljudima, da poticu nekontrolirano trosenje i zaduzivanje.

 

Ako imas 200kn u djepu, i platis nesto s njima - itekako ces bolno biti svjestan da si ih potrosio, guranje ruke u djep ili otvaranje novcanika ce te podsjetiti na to, neizbjezno.

 

Peglanje kartice nece, nije osjecaj da si nesto konkretno potrosio, niti da ti od tog momenta to fali. Nadodaj na ovo kupovinu na rate, odgodu placanja - sve su to mehanizmi smisljeni da covjek potrosi sto vise na sto bezbrizniji nacin... samo provuci karticu....

 

Svako guranje ruke u djep je podsjetnik na trosenje, peglanje kartice je toliko izromantizirano i zasecereno, da covjek vise uopce nema doticaj sa stvarnosti, da trosi svoje novce, a ne tudje....

 

Nisam protiv toga, to je napredak svakako, lakse je, prakticnije je, no, samo maknite romantiku iz price, nije to smisljeno da nama bude bolje, vec nekom drugom....

 

 

 

Children Shouldnt Play with Dead Things
12 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
pr0n_addict kaže...

 i prave probleme prilikom npr. dizanja kredita.

 

 

 

 da li bi ti posudija svoju teško zarađenu lovu kockaru? ja da san banka nebi da kredit nikome koga osobno poznan :)

 

Chico12 kaže...
Ukidanjem keša pocinje njihova apsolutna kontrola nad našim životima.

 

ko su to "oni"? koja kontrola? umisto da budeš sritan šta ti google izbacuje sa strane reklame bušilica i alata, a ženi torbica i krema, ti se još buniš. 

 

---

 

gotovinu triba ukinit jer je skupa, skup je dizajn, proizvodnja, skladištenje i distribucija gotovine. gotovina je izvor zaraze i kriminala. više vridi admin password nego 1000 zaštitara. gotovina nije ekološka jer još uvik triba posjeći stablo da nastane novčanica. za 100 godina nam će se potomci smijati "zamisli naših pradidova sitili se nakon 50 godina interneta ukiniti gotovinu, nisu stigli od 30 godina lupanja selfija" isto ko šta se mi smijemo svojim precima koji su nakon šta su 2000 godina jeli konja skužili da bi ga mogli i za druge stvari upotrijebiti.  

TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
16 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
Damir22 kaže...

Ako imas 200kn u djepu, i platis nesto s njima - itekako ces bolno biti svjestan da si ih potrosio, guranje ruke u djep ili otvaranje novcanika ce te podsjetiti na to, neizbjezno.

 

Peglanje kartice nece, nije osjecaj da si nesto konkretno potrosio, niti da ti od tog momenta to fali. Nadodaj na ovo kupovinu na rate, odgodu placanja - sve su to mehanizmi smisljeni da covjek potrosi sto vise na sto bezbrizniji nacin... samo provuci karticu....


 

 

Sve ti ovisi o financijskoj svijesti i navikama. Ja ću prije potrošiti cash iz novčanika nego s kartice. Zato si ograničavam količinu love u novčaniku i jednostavnije mi je pratiti i planirati stanje na računu.

 

Opravdanje potrebe upotrebe velike količine casha radom na crno ili neurednošću plaćanja kredita i nije baš neko opravdanje, dapače.

12 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
Damir22 kaže...

Na glavnu temu, samo bih rekao - placanje karticom nije financijska, niti gospodarska kategorija, to je iskljucivo psiholoska kategorija manipulacije ljudima, da poticu nekontrolirano trosenje i zaduzivanje.

 

 

 

 

 pa nisu kartice samo kreditne kartice koje provlačiš do besvijesti. i debitna kartica je isto kartica - bezgotovinsko plaćanje. isto ko da si platija gotovinom, skine odma sa računa. meni je debitna (jedina koju imam) sto puta draža od gotovine em nema zajebancije sa kusurom i famozne 1 ili 5 lipa koje tinikad ne vrati i svi grintaju zbog toga, em iman u elementi zapis di san trošija i koliko. kakvo nekontrolirano trošenje? ako je neko naumija trošiti više nego šta ima ne triba mu kreditna kartica, može posuditi lovu i u rodbine / prijatelja. 

nema manipulacije ljudima to ne postoji. a to šta će neko znat da san kupija 3 daske u ere - jebe me se.

TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
8 godina
offline
Re: Počeci kraja plaćanja gotovinom ?
Nije to opravdanje, rad na crno ja nisam nigdje spominjao, no kad je rijec o ovrhama to je realnost.

Kako da covjek placa karticama, ili internet bankarstvom, kad mu drzava u suradnji s bankama brani da koristi iste?

Sjecate se na pocetku korone - placajte karticama beskontaktno?

Kako, ako mi (njemu) drzava ne dozvoljava da imam karticu?

Kad su uocili taj paradox, onda su neke banke ponudile bankomat kartice i blokiranima, do tada ju je bilo nemoguce dobiti.
Children Shouldnt Play with Dead Things
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice