E-osobna iskaznica, čemu to?

poruka: 34
|
čitano: 17.871
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
E-osobna iskaznica, čemu to?

Pozdrav,

 

napravio sam si novu osobnu te sam osim nje dobio i onaj sigurnosni papir za aktivaciju "e-osobne" (eoi.hr). Vidim da mi osim programa za računalo treba i čitač kartice. OK nije veliki trošak ali me zanima što točno ja dobijam s tom "e-osobnom"? Već se sada mogu prijaviti na e-građani portal preko ZABA tokena, dakle nije mi neophodno. Da li je to samo radi toga da ne moram nositi osobnu sa sobom nego mi je identitet na mobitelu, ili ima još nekih prednosti?

 

Hvala.

13 godina
online
Re: E-osobna iskaznica, čemu to?
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Pozdrav,

 

napravio sam si novu osobnu te sam osim nje dobio i onaj sigurnosni papir za aktivaciju "e-osobne" (eoi.hr). Vidim da mi osim programa za računalo treba i čitač kartice. OK nije veliki trošak ali me zanima što točno ja dobijam s tom "e-osobnom"? Već se sada mogu prijaviti na e-građani portal preko ZABA tokena, dakle nije mi neophodno. Da li je to samo radi toga da ne moram nositi osobnu sa sobom nego mi je identitet na mobitelu, ili ima još nekih prednosti?

 

Hvala.

različita je razina sigurnosti (visoka vs značajna) i manje stvari možeš vidjeti/obaviti kad se prijaviš sa ZABA-om u odnosu na e-osobnu

15 godina
offline
Re: E-osobna iskaznica, čemu to?
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Pozdrav,

 

napravio sam si novu osobnu te sam osim nje dobio i onaj sigurnosni papir za aktivaciju "e-osobne" (eoi.hr). Vidim da mi osim programa za računalo treba i čitač kartice. OK nije veliki trošak ali me zanima što točno ja dobijam s tom "e-osobnom"? Već se sada mogu prijaviti na e-građani portal preko ZABA tokena, dakle nije mi neophodno. Da li je to samo radi toga da ne moram nositi osobnu sa sobom nego mi je identitet na mobitelu, ili ima još nekih prednosti?

 

Hvala.

  ... . identitet ti nije na mobitelu.

- osobna s čipom + čitač može više (viši level), ostalo je isto, tj koji god način autorizacije koristiš za pristup, tj korsitiš za pristup eoi kao i e-pretinac itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
E-osobna iskaznica, čemu to?

Mene interseira kak da aktviram ono kaj su reklamirali da mogu imat osobnu na mobitelu, jedino kaj sad mogu je ulogirat se prek onog Certilia appa i postpisivast dokumente prek moba.

Re: E-osobna iskaznica, čemu to?
R4zOR229 kaže...

Mene interseira kak da aktviram ono kaj su reklamirali da mogu imat osobnu na mobitelu, jedino kaj sad mogu je ulogirat se prek onog Certilia appa i postpisivast dokumente prek moba.

 

pa to sam i ja mislio da se može, da ti neće trebati osobna jer će ti zbog te e-osobne identitet biti na mobitelu. To je jedini razlog zašto bih koristio e-osobna servis i kupio čitač kartica, nije mi baš uvijek zgodno dokumente (koliko god maleni bili) nositi sa sobom.

 

5 godina
offline
Re: E-osobna iskaznica, čemu to?
R4zOR229 kaže...

Mene interseira kak da aktviram ono kaj su reklamirali da mogu imat osobnu na mobitelu, jedino kaj sad mogu je ulogirat se prek onog Certilia appa i postpisivast dokumente prek moba.

 

ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
R4zOR229 kaže...

Mene interseira kak da aktviram ono kaj su reklamirali da mogu imat osobnu na mobitelu, jedino kaj sad mogu je ulogirat se prek onog Certilia appa i postpisivast dokumente prek moba.

 

pa to sam i ja mislio da se može, da ti neće trebati osobna jer će ti zbog te e-osobne identitet biti na mobitelu. To je jedini razlog zašto bih koristio e-osobna servis i kupio čitač kartica, nije mi baš uvijek zgodno dokumente (koliko god maleni bili) nositi sa sobom.

 

 Što Vam je potrebno?–Članci–E-Osobna (eid.hr)

Sve Vas Volim
Re: E-osobna iskaznica, čemu to?
Srce Isusovo kaže...
R4zOR229 kaže...

Mene interseira kak da aktviram ono kaj su reklamirali da mogu imat osobnu na mobitelu, jedino kaj sad mogu je ulogirat se prek onog Certilia appa i postpisivast dokumente prek moba.

 

ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
R4zOR229 kaže...

Mene interseira kak da aktviram ono kaj su reklamirali da mogu imat osobnu na mobitelu, jedino kaj sad mogu je ulogirat se prek onog Certilia appa i postpisivast dokumente prek moba.

 

pa to sam i ja mislio da se može, da ti neće trebati osobna jer će ti zbog te e-osobne identitet biti na mobitelu. To je jedini razlog zašto bih koristio e-osobna servis i kupio čitač kartica, nije mi baš uvijek zgodno dokumente (koliko god maleni bili) nositi sa sobom.

 

 Što Vam je potrebno?–Članci–E-Osobna (eid.hr)

 

znam što mi je potrebno s tehničke strane da aktiviram "e-osobna" i da to stavim na mobitel, ali ne znam što ću konkretno  time dobiti. U kojem sam slučaju u boljoj situaciji s aktiviranim "e-osobna" servisom u odnosu na one koji ga nemaju aktiviranog?

 

 

 

11 godina
offline
Re: E-osobna iskaznica, čemu to?
Dobit ćeš isto što i svi koji su išli tražiti nove osobne samo zato jer su "nove"... a to je šipak!

Sa aktiviranim certifikatima (identifikacijskim i potpisnim) koji su na osobnoj i sa ti čitačem možeš na e-građanima recimo podnest zahtjev za novu putovnicu, prijavit dijete bez ikakvog odlaska u matični... i još neke stvari.

Ovo je u nekim zemljama praksa već 20 godina ali kod nas se ne koristi kako treba, što zbog tupavog mentaliteta, što zbog ne pružanja interesa.
Zamisli glasovanje od odma preko osobne...

Edit: taj čitač ti treba da bi uopće aktivirao certifikate
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.8.2021 16:30 (Entropija).
15 godina
offline
Re: E-osobna iskaznica, čemu to?
Srce Isusovo kaže...
R4zOR229 kaže...

Mene interseira kak da aktviram ono kaj su reklamirali da mogu imat osobnu na mobitelu, jedino kaj sad mogu je ulogirat se prek onog Certilia appa i postpisivast dokumente prek moba.

 

ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
R4zOR229 kaže...

Mene interseira kak da aktviram ono kaj su reklamirali da mogu imat osobnu na mobitelu, jedino kaj sad mogu je ulogirat se prek onog Certilia appa i postpisivast dokumente prek moba.

 

pa to sam i ja mislio da se može, da ti neće trebati osobna jer će ti zbog te e-osobne identitet biti na mobitelu. To je jedini razlog zašto bih koristio e-osobna servis i kupio čitač kartica, nije mi baš uvijek zgodno dokumente (koliko god maleni bili) nositi sa sobom.

 

 Što Vam je potrebno?–Članci–E-Osobna (eid.hr)

 I kaj bi s tim, sve sam ja aktiviro, al me zanima di mi je ta osobna na moibtelu kaj su najavljivali.

15 godina
offline
Re: E-osobna iskaznica, čemu to?

-ne postoji osobna na mobu.. i dalje je osobna-osobna, dok potpisivati možeš raznim certifikatima, npr banke jednako-slično kao mbanking.. tj digitalni postpis je samo to..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: E-osobna iskaznica, čemu to?

Pa sta su onda to reklamirali onda, a kolko i vidim nisam jedini koji je to tak skuzio. To mi je i bio glavni razlog da uzmem novu osobnu da netrebam vise nista sa sobom osim mobitela nosit. Ak mogu certifikate za potpis nosit na mobu, nzn zasto nebi ove sa biometrijskim podacima mogo.

13 godina
offline
Re: E-osobna iskaznica, čemu to?
Kakva osobna na mobitelu? Da ne misliš ti možda na ovo:
https://www.bug.hr/appdana/certilia--e-potpisivanje-dokumenata-i-pristup-e-gradjanima-22632
To je jedina "poveznica" osobne i mobitela ili, točnije, način kako izbaciti osobnu iz procesa logiranja u e-građane.
15 godina
offline
Re: E-osobna iskaznica, čemu to?

Ne, to imam. Al su bili spominjali nekakvo korisštenje osobne na mobitelu i to me zanima. Ovo je drek to mi je sam da mogu istu stvar s mobitelom ko i s kompom. Čak se i sjećam da su prikazivali bili na tvu il negdje osobnu na mobu.

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.8.2021 19:49 (R4zOR229).
Re: E-osobna iskaznica, čemu to?
R4zOR229 kaže...

Ne, to imam. Al su bili spominjali nekakvo korisštenje osobne na mobitelu i to me zanima. Ovo je drek to mi je sam da mogu istu stvar s mobitelom ko i s kompom. Čak se i sjećam da su prikazivali bili na tvu il negdje osobnu na mobu.

 

 

Sada sam se sjetio da su pisali i o korištenju e-osobne kao "potpis" prilikom uzimanja kredita u banci. U principu ne moraš odlaziti u banku nego se kredit ostvaruje preko interneta. Do sada nisam čuo za niti jedan slučaj da je osoba ostvarila kredit bez barem jednog posredstva u banci, nemam pojma, za sada neću ništa aktivirati.

 

8 godina
offline
Re: E-osobna iskaznica, čemu to?
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
R4zOR229 kaže...

Ne, to imam. Al su bili spominjali nekakvo korisštenje osobne na mobitelu i to me zanima. Ovo je drek to mi je sam da mogu istu stvar s mobitelom ko i s kompom. Čak se i sjećam da su prikazivali bili na tvu il negdje osobnu na mobu.

 

 

Sada sam se sjetio da su pisali i o korištenju e-osobne kao "potpis" prilikom uzimanja kredita u banci. U principu ne moraš odlaziti u banku nego se kredit ostvaruje preko interneta. Do sada nisam čuo za niti jedan slučaj da je osoba ostvarila kredit bez barem jednog posredstva u banci, nemam pojma, za sada neću ništa aktivirati.

 

 to mi se nikako ne sviđa. Jer se to moze lakočom krivottvorit, a banku kasnije nije briga dali je to krivotvoreno ili nije, banku samo zanima da novci sjednu od kamata na računu. 

Zato mi se ne sviđa sto je sada vrlo lako moguće otvarat ugovor sa telekomom, i kasnije ti bude čudno sto dobivas veče račune. A kad ides napoliciju oni se tamo prave da ne mogu ništa. 

 

Re: E-osobna iskaznica, čemu to?
T700 kaže...
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
R4zOR229 kaže...

Ne, to imam. Al su bili spominjali nekakvo korisštenje osobne na mobitelu i to me zanima. Ovo je drek to mi je sam da mogu istu stvar s mobitelom ko i s kompom. Čak se i sjećam da su prikazivali bili na tvu il negdje osobnu na mobu.

 

 

Sada sam se sjetio da su pisali i o korištenju e-osobne kao "potpis" prilikom uzimanja kredita u banci. U principu ne moraš odlaziti u banku nego se kredit ostvaruje preko interneta. Do sada nisam čuo za niti jedan slučaj da je osoba ostvarila kredit bez barem jednog posredstva u banci, nemam pojma, za sada neću ništa aktivirati.

 

 to mi se nikako ne sviđa. Jer se to moze lakočom krivottvorit, a banku kasnije nije briga dali je to krivotvoreno ili nije, banku samo zanima da novci sjednu od kamata na računu. 

Zato mi se ne sviđa sto je sada vrlo lako moguće otvarat ugovor sa telekomom, i kasnije ti bude čudno sto dobivas veče račune. A kad ides napoliciju oni se tamo prave da ne mogu ništa. 

 

 

 

Mislim da zato taj čitač kartice, jer osoba koja bi te htjela prevariti treba i tvoju osobnu i lozinku (ili dvije) za ulazak. Tako da nije baš najjednostavnije. Da ne kažem što meni ZABA radi kad moram platiti račun ... prvo PIN1 (ma mobitelu, ne može se ući u aplikaciju bez otiska prsta ili lozinke) za ulazak na EZABA. Onda nakon kreiranja računa i odabiranja na plaćanje moram unijeti PIN3, a da bih njega unio moram na mobitelu nijeti neke brojeve koje mi pišu na ekranu. Kad to prođe unesem nove brojeve na web stranicu. Onda neka potvrda, pa mi kaže da unesem nove brojeve u mobitel opet i odaberem PIN2, tek nakon toga mogu unijeti novo izgenerirane brojeve s PIN2 na web stranicu i konačno stisnuti "PLATI" ... điz luiz, možda *MRVICU* pretjerano.

 

 

Ali za dio s telekomima se slažem. Srećom rekao sam staroj da svaki puta kad ju zovu (a zovu je, 4 puta godišnje sigurno) samo proslijedi na mene, a ja im kažem da pošalju e-mail. Mail automatski šaljem u SPAM i to je to. Super funkcionira već godinama.

 

 

 

15 godina
offline
Re: E-osobna iskaznica, čemu to?

Treba osobna onda treba PIN za autentifikaciju, pa poslje toga PIN za potpis. Na mboitelu nzn kak izgleda jel nisam probaval.

15 godina
offline
E-osobna iskaznica, čemu to?

Osobna se trenutno ne može spremiti na mobitel i koristiti u digitalnom obliku, koliko mi je poznato Apple uvodi tu opciju u digital wallet na iOS 15 (za par tjedana) i to će ići vrlo polako, država po država (možda i neće izvan US):
https://9to5mac.com/2021/09/01/apple-reveals-first-us-states-working-to-adopt-digital-apple-wallet-ids/

 

Što se tiče naše osobne, razlika je što sada ne moraš koristiti čitač kartica svaki puta kada se npr. želiš ulogirat u e-Građani, koristi se aplikacija Mobile.ID koja služi kao digitalna vjerodajnica.

13 godina
offline
Re: E-osobna iskaznica, čemu to?
Instaliraš m-zabu ma mobitel (vjerojatno si već instalirao), plaćaš račune skeniranjem barcode-a i preskočiš sve nabrojane korake.
16 godina
offline
Re: E-osobna iskaznica, čemu to?
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
. Da ne kažem što meni ZABA radi kad moram platiti račun ... prvo PIN1 (ma mobitelu, ne može se ući u aplikaciju bez otiska prsta ili lozinke) za ulazak na EZABA. Onda nakon kreiranja računa i odabiranja na plaćanje moram unijeti PIN3, a da bih njega unio moram na mobitelu nijeti neke brojeve koje mi pišu na ekranu. Kad to prođe unesem nove brojeve na web stranicu. Onda neka potvrda, pa mi kaže da unesem nove brojeve u mobitel opet i odaberem PIN2, tek nakon toga mogu unijeti novo izgenerirane brojeve s PIN2 na web stranicu i konačno stisnuti "PLATI" ... điz luiz, možda *MRVICU* pretjerano.

 

 

 

 što ne koristiš mZabu? samo pin za ulazak u aplikaciju, sve ostalo ne treba potvrdu pinom.

8 godina
offline
E-osobna iskaznica, čemu to?

Što mislite o osobnoj iskaznici u obliku čipa u tijelu ?  Znam da su ovdje puno ljudi protiv toga, ali kad sagledate to bolje, smanjilo bi zloupotrebu iskaznice na minimun jer bi tu osobnu uvjek pratilo osobu. ne moze sad netko uzeti osobnu i otići negdje i iskoristiti nju za nešto. 

 

Zašto su ljudi toliko protiv čipa u tijelu ? Neki tu govore da bi htjeli to u mobitelu jer im je pratktičnije ali mobitel se može ukrasti, hakirati i onda im je dostupna ta iskaznica. 

 

13 godina
online
E-osobna iskaznica, čemu to?

Imam problema pri aktivaciji e-oi. Ispravno prepisem pin u donjem dijelu papira koji sam dobio u mupu, ispravno ispunim sve one pinove i kaze mi kriva lozinka, svaki put sve manje pokusaja mi preostaje, u cemu je problem? 

15 godina
offline
Re: E-osobna iskaznica, čemu to?

-prvo moraš osigurati da sam soft radi ispravno.. ne radi, tj ovisi o verziji, akd-- a sve je zbrčkano i kad znaš što tražiš treba vremena dok pronađeš pravi download.. ne sjećam se više verzije, 3.4-3.8 ... dok u uputama imaš zastarjelo i ono što se automatski instalira treba nadograditi.

-tek kad soft radi možeš dalje.. a tad pazi na inicijalnu aktivaciju i obavezna promjena pina + vrijeme da se novi podatak provuče kroz server-bazu kao refresh.. no vjerojatno si to dobro pokušavao.

 

edit.. evo 3.4.0.. (inače se nudi 3.3.0..) + ima i novije + nova ikona kroz update..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.12.2021 19:06 (ihush).
2 godine
protjeran
offline
E-osobna iskaznica, čemu to?

Imam problem s ulaskom na eGrađane preko eOsobne.

Imam čitač, instalirao drivere, instalirao Middleware v3.4.0, eOsobna aktivirana ali kada se idem ulogirati javlja grešku sa slike. Probao sam Chrome, Edge (zadnje verzije). Internet Explorer ne mogu koristiti, neispravno prikaziva stranicu eGrađani, nemogu ni doći do izbornika.

15 godina
offline
Re: E-osobna iskaznica, čemu to?

-ako nije driver+ostalo, provjeri javascript + gov.hr dozvoliti. 

-možeš li koristiti client app i vidjeti osobnu? provjeri verziju..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
2 godine
protjeran
offline
Re: E-osobna iskaznica, čemu to?
ihush kaže...

-ako nije driver+ostalo, provjeri javascript + gov.hr dozvoliti. 

-možeš li koristiti client app i vidjeti osobnu? provjeri verziju..

Našao na ovom forumu rješenje. Ne radi na Chromeu, već samo preko Firefoxa

https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/142936-eoi-opet-diskriminacija/Stranica-4.html

Instalirao sam Firefox, i postupio po ovim uputama 

https://www.jabucnjak.hr/media/kunena/attachments/2619/FirefoxKorisnickeupute.zip

15 godina
offline
Re: E-osobna iskaznica, čemu to?

-radi na edge .. nema razloga da ne radi u chromeu jer je to 'isto'.

-upute i probleme koje linkaš, provjeri datume.. beskorisno, update + ostatak. Mora raditi u edge-u, osim što akd kasni s updateovima pa je sad potrebna novija verzija.. npr istekao im sigurnosni certifikad ili imaš neku opciju uključenu, .. nešto kao dns i ostalo što beowseri nude a naše firme nisu na popisu sigurnih, isključiti itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
2 godine
protjeran
offline
Re: E-osobna iskaznica, čemu to?

Sta pekljaš ti 

kazem ti da sam rješio po onim uputama, sada radi i to samo u Firefoxu.

15 godina
offline
Re: E-osobna iskaznica, čemu to?
EXIMO kaže...

Sta pekljaš ti 

kazem ti da sam rješio po onim uputama, sada radi i to samo u Firefoxu.

-upravo sam provjerio-test.. win10, edge, akd-soft 3.4.0 (certiria middleware), sve ažruirano, radi.

-problem je tvoj os-browser-postavke.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
odjavljen
offline
Re: E-osobna iskaznica, čemu to?
ihush kaže...
EXIMO kaže...

Sta pekljaš ti 

kazem ti da sam rješio po onim uputama, sada radi i to samo u Firefoxu.

-upravo sam provjerio-test.. win10, edge, akd-soft 3.4.0 (certiria middleware), sve ažruirano, radi.

-problem je tvoj os-browser-postavke.

 Nije, ne radi. Hoces vjerovati meni i svojim ocima?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice