Oružje - općenito

poruka: 365
|
čitano: 159.982
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
moderator
offline
Re: Oružje - općenito

AP=Armor Piercing, zrna od čvrstog materijala koja se ne deformiraju pri udaru u čvrstu metu već prolaze ako imaju dovoljno brzine/energije.

FMJ=Full Metal Jacket, ovi mekani olovni s košuljicom što su kod nas legalni.

JHP=Jacketed Hollow Point, ovi što se šire pri udaru (expanding, dum-dum) jako dobre zaustavne moći i jedan od razloga zašto uz dobar dizajn zrna 9mm je jako efikasan. Kod nas ilegalni, murrica legalni.

 

Moj defensive choice su teška fmj 9.5g zrna s kojima oborim metalnu metu na 70m.

5 godina
offline
Re: Oružje - općenito
PzKpfw kaže...

Hvala svima na komentarima.

 

@DrNasty

 

Ovo što pišeš za natjecanje sa 7.62mm . Naime, koliko sam guglao nema natjecanja, ali se može regati taj kalibar za nabavnu dozvolu i oružni list.

Čak i ispunjava uvjete za lovački pištolj. 

 

 

-----------------

Nego, znali netko od Vas....jel' se koristila jurišna puška M-16 u ratovima tokom devedestih godina? Neka regularna vojna trupa? Paravojska?

 

Dal' je su revolverski kalibri jači od pištoljskih? Generalno govoreći?

 

Šta velite na ruski novi pištolj Serdjukov što koriste Putinovi velik dečki što ga čuvaju? Navodno probija pancirku na sto metara?

Dal' pratite novitete na tržištu kratoga oružja?

 

Nisam baš veliki fan oružja kao takvoga, ali volim neke stvari lagano informativno popratiti.

 

 

 

 

 

Ako hoćeš najbolji ili jedan od najboljih pištolja na tržištu, onda je to HS2000, ovaj naš. Strašno dobre recenzije od prvog dana, u cijelom svijetu. 

 

Ako hoćeš nešto što je moguće legalno nabavit, bez dozvole, onda su to stari (nova proizvodnja, replike) revolveri na crni bartu. Nemaju metke, nego se 6 komora bubnja puni kao kubure, barut, papir, zrno, nabijanje. To je C kategorija oružja, dovoljno ga je odnijeti na policiju i prijavit serijski broj. Mogu se uredno naručit iz Francuske i Italije za oko 2500 kuna.

 

Imaš par postova poviše nešto o tome, ako te zanima.

Live long and prosper.
10 godina
offline
Re: Oružje - općenito

@Filox

 

Hvala, frende za komentar.

Nisam stručnjak, ali se ne bih složio da je HS najbolji na tržištu. Ima boljih. Prvo na pamet bi pada Glock.

 

Volim taj westernštih, ali ipak se ne bih igrao sa crnim barutom. Za te pare lagano dođem i do vatrenog oružja. Legalno mislim.

Al, tko zna. Možda i jednom dođe želja za to.

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
13 godina
offline
Oružje - općenito

Pozdrav svima!

Da se i ja malo uključim u raspravu. Inače volim oružje. Imam položeni lovački ispit i član sam lovačkog društva.

Posjedujem HS xd-9 mod.2 u kalibru 9mm para, 2 sačmarice i u planu mi je nabavit karabin.

Probao sam nekoliko pištolje, od tt-a, SW 357, HS-a u kalibru .40sw, CZ 75, CZ Shadow 2 i Glock - nisam siguran koji model ali 9mm kalibar.
Bio sam nekoliko puta sa svojim HS-om na streljani i pokazao mi se sasvim solidan, jako dobro leži u ruci i uz vježbu dolaze i rezultati. 

Koristim S&B FMJ municiju ali uz predočenje oružnog lista mogu kupit i JHP bez problema. U svrhu lova vjerujem da bi JHP bio efikasniji.

Nisam nikad nosio pištolj u lov ali od kolega čujem da svinje znaju bit opake i dvije kugle ih ne ruše ponekad i zato se nosi pištolj. A za samilosni hitac većina lovaca kaže da je glupost jer se to obavlja dugim oružjem kojim si ranio divljač.

 

 

14 godina
offline
Oružje - općenito

gle divlja svinja je najopasnija živina u Hrvatskoj...ona najčešće ubija, nikakvi medvjedi, vukovi i risovi...

 

u nužnoj samoobrani, kod svinje ne igra kalibar pištolja ulogu - samo točan pogodak, a to je jaaaako teško u gustišu dok 150+ kg razjarena životinja krene na tebe...

 

dakle, tu bih ipak išao na drugi metak iz karabina/ Brennecke iz glatke cijevi....

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Re: Oružje - općenito
Filox kaže...

 

Ako hoćeš nešto što je moguće legalno nabavit, bez dozvole, onda su to stari (nova proizvodnja, replike) revolveri na crni bartu. Nemaju metke, nego se 6 komora bubnja puni kao kubure, barut, papir, zrno, nabijanje. To je C kategorija oružja, dovoljno ga je odnijeti na policiju i prijavit serijski broj. Mogu se uredno naručit iz Francuske i Italije za oko 2500 kuna.

 

Imaš par postova poviše nešto o tome, ako te zanima.

Pozdrav, hoćeš reći, mogu nabaviti modernu repliku Colt Walker Dragoona bez kmetskog opravdavanja nabavke u PU, samo im prijavim serijski broj kad ga kupim ?!?

 

hmmmmm, dražesno!

Ju je je? Je ju je!
10 godina
offline
Re: Oružje - općenito

@Stric_Jura

 

Nema više koliko se meni čini da se raspituju o tebi kod susjeda. Inače, za C kategorije pored takve terenske provjere bilo i to da si išao prijaviti na MUP, pa te ovi zovu na razgovor iz policijske postaje. 

Ljudi se bezrazložno boje policije. Ona je tu da pomaže ljudima.

Al' nećeš morati pismeno podnositi ništa osim obrasca za prijavu, te izjave o izabrenom doktoru opće prakse, te potpisati neke dokumente da imaš uvjete za držanje takvog oružja. Zatvoren ormar sa ključem ili tzv. sefovi za oružje.

Međutim, o svemu se još dobro raspitaj.

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
6 godina
offline
Oružje - općenito

Koji bi pištolj bio onaj s najmanje mjerenog trzaja?

12 godina
offline
Oružje - općenito

Nošenje pištolja u lov za samislosni hitac je bezvezarija. Nosiš još koju kilu sa sobom, još jednu cijev za pazit i čistit. Nisam još čuo da bi neko odbacio pušku i posegnuo za pištoljem u slučaju da svinja juriša na njega. Jedno od 3 ili 4 zrna iz puške bi trebali biti dovoljno da se svinja sruši. Nema do karabina i 30-06 kalibra...

Ako sam ti pomogao opali TD!
12 godina
offline
Re: Oružje - općenito
Tonchek kaže...

Pozdrav svima!

Da se i ja malo uključim u raspravu. Inače volim oružje. Imam položeni lovački ispit i član sam lovačkog društva.

Posjedujem HS xd-9 mod.2 u kalibru 9mm para, 2 sačmarice i u planu mi je nabavit karabin.

Probao sam nekoliko pištolje, od tt-a, SW 357, HS-a u kalibru .40sw, CZ 75, CZ Shadow 2 i Glock - nisam siguran koji model ali 9mm kalibar.
Bio sam nekoliko puta sa svojim HS-om na streljani i pokazao mi se sasvim solidan, jako dobro leži u ruci i uz vježbu dolaze i rezultati. 

Koristim S&B FMJ municiju ali uz predočenje oružnog lista mogu kupit i JHP bez problema. U svrhu lova vjerujem da bi JHP bio efikasniji.

Nisam nikad nosio pištolj u lov ali od kolega čujem da svinje znaju bit opake i dvije kugle ih ne ruše ponekad i zato se nosi pištolj. A za samilosni hitac većina lovaca kaže da je glupost jer se to obavlja dugim oružjem kojim si ranio divljač.

 

 

 Možeš kupiti bilo koju municiju za oružje tj kalibrar koji ti je naveden u oružnom listu. Svejedno je koje vrste je zrno, bitan je kalibar.

Ako sam ti pomogao opali TD!
16 godina
moderator
offline
Re: Oružje - općenito

Blago vama ako imate u prodaji JHP.

5 godina
offline
Re: Oružje - općenito
Stric_Jura kaže...
Filox kaže...

 

Ako hoćeš nešto što je moguće legalno nabavit, bez dozvole, onda su to stari (nova proizvodnja, replike) revolveri na crni bartu. Nemaju metke, nego se 6 komora bubnja puni kao kubure, barut, papir, zrno, nabijanje. To je C kategorija oružja, dovoljno ga je odnijeti na policiju i prijavit serijski broj. Mogu se uredno naručit iz Francuske i Italije za oko 2500 kuna.

 

Imaš par postova poviše nešto o tome, ako te zanima.

Pozdrav, hoćeš reći, mogu nabaviti modernu repliku Colt Walker Dragoona bez kmetskog opravdavanja nabavke u PU, samo im prijavim serijski broj kad ga kupim ?!?

 

hmmmmm, dražesno!

 Upravo to ti pokušavam objasnit. Da, to su sve C kategorije, samo prijava serijskog broja. Ali! Ide ti policija po susjedstvu raspitivat se o tebi kad prijaviš, isto kao i lovcima i svim ostalima koji imaju oružje. Što se papira tiče, jednostavno prijaviš i gotovo.

 

https://www.ubertireplicas.com

 

https://www.pietta.it

Live long and prosper.
5 godina
offline
Re: Oružje - općenito
PzKpfw kaže...

@Stric_Jura

 

Nema više koliko se meni čini da se raspituju o tebi kod susjeda. Inače, za C kategorije pored takve terenske provjere bilo i to da si išao prijaviti na MUP, pa te ovi zovu na razgovor iz policijske postaje. 

Ljudi se bezrazložno boje policije. Ona je tu da pomaže ljudima.

Al' nećeš morati pismeno podnositi ništa osim obrasca za prijavu, te izjave o izabrenom doktoru opće prakse, te potpisati neke dokumente da imaš uvjete za držanje takvog oružja. Zatvoren ormar sa ključem ili tzv. sefovi za oružje.

Međutim, o svemu se još dobro raspitaj.

 Nemam nikakav ormar za oružje ni sef. Samo skupi službeni kufer za prijenos tog revolvera, licenciran za prijevoz avionom. Možda je to dovoljno, ne sjećam se više da su to tražili.

Live long and prosper.
10 godina
offline
Oružje - općenito

https://hunter-kz.com/hr/proizvod/zracno-oruzje-zracne-puske-pcp/zracna-pcp-puska-gunpower-texan-.45-akcija-10-53

 

Kaj mislite o ovom čudu? Osim o cijeni naravno 

 

700J, >300m/s, .45 kalibar. Gledam dijabole, 11,3x18,8mm 26g. 

 

Jel ovo čudo legalno? Piše za metak .357 za Magnum da ima 760J, 380m/s i "samo" 11,5g. 

 

Odakle tolika razlika u snazi u odnosu na neki Walther koji ima recimo 300m/s i samo 70J? 

 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.3.2020 8:26 (gocc01).
14 godina
offline
Re: Oružje - općenito

a gledajte, meni su već 2 puta dolazili, pa pokažite sef, pa gdje je ključ, gdje streljivo....

 

a imam i vojno i ratno iskustvo i (nemam braniteljski status niti ga želim), i dosta ljudi me pozna, pa valjda i zna da nisam devijantan niti kriminalnih sklonosti, ali eto, Fata je Fata ali mene 2x provjeravaju...

 

Hvala za link, mislim da kad se preselim u kuću, CWD replika dolazi...

 

e a kako je s pravljenjem crnog baruta za svoje potrebe? je li to dozvoljeno (uz nekakvu evidenciju količine i ne prodaje trećim osobama)?

Ju je je? Je ju je!
5 godina
offline
Re: Oružje - općenito
Stric_Jura kaže...

a gledajte, meni su već 2 puta dolazili, pa pokažite sef, pa gdje je ključ, gdje streljivo....

 

a imam i vojno i ratno iskustvo i (nemam braniteljski status niti ga želim), i dosta ljudi me pozna, pa valjda i zna da nisam devijantan niti kriminalnih sklonosti, ali eto, Fata je Fata ali mene 2x provjeravaju...

 

Hvala za link, mislim da kad se preselim u kuću, CWD replika dolazi...

 

e a kako je s pravljenjem crnog baruta za svoje potrebe? je li to dozvoljeno (uz nekakvu evidenciju količine i ne prodaje trećim osobama)?

 

 Ne znam za pravljenje, ali i barut, kugle, kapisle, sve se može naručit ili kupit u nekom od dučana, kao Dobra Kob. Ako misliš koristit oružje i pucat, onda će ti trebat još para za kupit set za čišćenje, mjerice za punjenje i slično... To košta još koliko i sam pištolj.

 

Ako već imaš sef i oružje, onda super, ti tek nećeš imat nikakvih problema.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.3.2020 8:49 (Filox).
16 godina
moderator
offline
Re: Oružje - općenito
gocc01 kaže...

 

 

700J, >300m/s, .45 kalibar. Gledam dijabole, 11,3x18,8mm 26g. 

 

Jel ovo čudo legalno? Piše za metak .357 za Magnum da ima 760J, 380m/s i "samo" 11,5g. 

 

Odakle tolika razlika u snazi u odnosu na neki Walther koji ima recimo 300m/s i samo 70J? 

 

 Deklarirane specke su pretjerane, da može potjerati 26g projektil na 300m/s, to bi bilo preko 1000 J.

Ekipa s videa nije ni blizu toga bila, 22g su potjerali na oko 230m/s i bili ispod 600 J.

Razlika u energiji dolazi iz razlike u masi zrna.

E=1/2m*v2  (gdje je v2 kvadrat brzine)

 

Druga stvar je što su zračnice neefikasne odnosno komprimirani zrak se ne može mjeriti sa kemijskom energijom baruta. Zbog toga su zračnice komplicirane i skupe jer moraju imati mehanizam da zrnu daju energiju (cilindar na 300 bara, ventili), dok kod vatrenog oružja to zamjeni par grama baruta.

 

Treba uzeti u obzir i loš balistički koeficijent dijabola koje nisu aerodinamične (kratke i široke) pa gube dosta brzine, tako da ne možeš računati da ćeš imati na 50m ono što si izmjerio na ustima cijevi.

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.3.2020 9:50 (DrNasty).
5 godina
offline
Re: Oružje - općenito
love2ml86 kaže...

Koji bi pištolj bio onaj s najmanje mjerenog trzaja?

 Ne znam za moderne, ali ovi pištolji na crni barut nemaju trzaj, zbog slabije snage baruta (na 20 grainsa) i zbog težine samog pištolja, niti ne osjetiš da si opalio.

Live long and prosper.
10 godina
offline
Re: Oružje - općenito

@Filox

 

 

Frende, nema više terenske provjere po komšiluku. Niti će bilo tko provjeravati dal' imati uvjete za držanje nečega. Osim, kaj će morati potpisati pod materijalnom i kaznenom odgovornošću da ima uvjete za držanje oružja.

Evo jedan takav novinski članak koji to objašnjava.

 

A, i tu je novi zakon.

 

Ovo za terensku provjeru bilo je po starom zakonu.

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
10 godina
offline
Re: Oružje - općenito
DrNasty kaže...
gocc01 kaže...

 

 

700J, >300m/s, .45 kalibar. Gledam dijabole, 11,3x18,8mm 26g. 

 

Jel ovo čudo legalno? Piše za metak .357 za Magnum da ima 760J, 380m/s i "samo" 11,5g. 

 

Odakle tolika razlika u snazi u odnosu na neki Walther koji ima recimo 300m/s i samo 70J? 

 

 Deklarirane specke su pretjerane, da može potjerati 26g projektil na 300m/s, to bi bilo preko 1000 J.

Ekipa s videa nije ni blizu toga bila, 22g su potjerali na oko 230m/s i bili ispod 600 J.

Razlika u energiji dolazi iz razlike u masi zrna.

E=1/2m*v2  (gdje je v2 kvadrat brzine)

 

Druga stvar je što su zračnice neefikasne odnosno komprimirani zrak se ne može mjeriti sa kemijskom energijom baruta. Zbog toga su zračnice komplicirane i skupe jer moraju imati mehanizam da zrnu daju energiju (cilindar na 300 bara, ventili), dok kod vatrenog oružja to zamjeni par grama baruta.

 

Treba uzeti u obzir i loš balistički koeficijent dijabola koje nisu aerodinamične (kratke i široke) pa gube dosta brzine, tako da ne možeš računati da ćeš imati na 50m ono što si izmjerio na ustima cijevi.

 

Ovo je najteže zrno koje sam vidio za tu zračnicu. Postoji i manja masa ali je i manja duljina zrna. Sad vidim da postoji i zrno 21,4mm duljine što je skoro 1:2 omjer. Naravno da zračnica nije kao barut ali s ovim čudom love svinje 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
5 godina
offline
Re: Oružje - općenito
PzKpfw kaže...

@Filox

 

 

Frende, nema više terenske provjere po komšiluku. Niti će bilo tko provjeravati dal' imati uvjete za držanje nečega. Osim, kaj će morati potpisati pod materijalnom i kaznenom odgovornošću da ima uvjete za držanje oružja.

Evo jedan takav novinski članak koji to objašnjava.

 

A, i tu je novi zakon.

 

Ovo za terensku provjeru bilo je po starom zakonu.

 Ma vidi vraga, taman se mijenjalo. Kažem, za ormar nije nitko ni pitao, a po zgradi jesu pitali susjede, a to je sve bilo prije nekih malo više od godinu dana, znači taman prije mijenjanja zakona.

 

Još bolje, neće nitko strašit susjede da im jedan od susjeda ima doma oružje. Malo su loše to izveli, kad su išli po zgradi, svima su govorili da provjeravaju zbog oružja. Skroz nepotrebno govorit mojim susjedima što i zašto oni provjeravaju. Srećom pa to više neće raditi, super vijest, nisam znao, hvala na obavijesti.

 

Live long and prosper.
14 godina
offline
Re: Oružje - općenito

gocc01 

 

gle s tom mega zračnicom se mogu loviti  svinje na samrti od korone...

 

po lovačkom zakonu, za srne je minimalna enrgija  zrna - 2000J - to ti je taman 7.62x39 ili .223 kao minimum...

 

znam da se srna s 22 LR ubije jednim hicem, ali samo ako si praaaaaaaaavi strijelac.... a takvih nema puno, lovačkim pričama unatoč...

 

sad da bi krenuo u gustiš s zračnicom na svinju, jedino ako bi dvojica uz mene imali  8x57,. ili 7.62x54R ili 30-06...

Ju je je? Je ju je!
11 godina
offline
Oružje - općenito

Pozdrav svima,

 

imam jedan problem.Naime,prilikom čišćenja svog plinskog pištolja napravio sam par ogrebotina na cijevi,a pošto je pištolj crn,izgleda podosta ružno.

Zanima me da li postoji neka vrsta trajne olovke ili spreja koji neće odudarati nijansi boje,a da je potpuno trajno i da se ne može oprati.

Izrazito je bitno da se ne može skinuti,jer kad ga čistim onda mi se skine-probao sam s markerom pa znam.

 

Ako netko zna takvo nešto,molim da mi kaže.

 

 

EDIT:Ako može neki dućan/web shop  koji dostavlja na kućnu adresu jer zbog trenutne situacije ne bi išao van.

 

Pozdrav!

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.4.2020 22:39 (Jurassic Park).
10 godina
offline
Re: Oružje - općenito

@Jurassic Park

 

Kao, prvo ti tragovi po čeliku su meni cool. Znači, da je gun korišten. I na mom Zorakiju se vidi da je korišten.

Za oružje nikada nisam čuo da postoji tako nešto kao što postoji za automobile.

 

Znam da ljudi znaju nikolvati, brunirati svoje oružje, al' to je nešto pak drugo.

Možda, neki sprej?

 

Probaj preko fejsa, kontaktirati neku trgovinu koja se bavi oružjem(Lovac, Hunter-KŽ,..).

Ili, pak na nekom forum fanova oružja pitaj?

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
7 godina
offline
Re: Oružje - općenito

@jurassic park

Oružje nije izložbeni artikal nego alat tako da nemaš kaj delati dok god nema utjecaja na funkcionalnost oružja....

Daj si zamisli kako izgleda pištolj ili kalaš nakon kaj ga godinu dve vlečeš po šumi, bunkerima, vlagi, blatu, tu i tam ga zaliješ dok točiš naftu u kamion ili bov, .... Možeš ti tada glancati i drnčati do besvijesti no kemija čini svoje....

12 godina
offline
Re: Oružje - općenito

Zato se nosi karambit u "lacama" i K.... u gacama samo muski u gustiš.

Sala stric , pozz.

14 godina
offline
Re: Oružje - općenito

Nakon tebe, dva koraka iza.. ali ću ja ipak M-44 uzet..

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Oružje - općenito

bio jučer u policiji, došla mi obavijest u ponedjeljak da mi je istekao oružna dozvola u ožujku ?!?!

 

platim 35 kn biljega, dam kuburu na pregled i pitam murjaša gdje je nekakva najbliža legalna streljana...

 

a veli on meni, pa imate samo dozvolu za držanje ?!? ne smijete vi to nositi izvan adrese prebivališta....

 

ja se pravim bedast pa ga pitam: jesam li sad u prekršaju kad sam ga vama nosio na pregled?

 

pa da, jeste!

 

vrati pištolj, upiše čitabe, veli mi: sad ga odnesite u auto i odite kolegici na upis ?!?!!

 

kod gđe.  dam osobnu: joj pa nije vam upisana nova adresa prebivališta ?!?!

 

ja: pa vi mi ju 2015 iste upisali, novu osobnu imam od kad sam kupio stan 2008....

 

i morao sam još rukom napisati obrazloženje zahtjeva za izdavanje dozvole, gdje sam se pozvao na zakone i Ustav RH koji ja poštujem za razliku od mnogih uključujući i državne službenike.

 

P.S:. potvrdio, svo oružje koje ne koristi jednodijelno streljivo se slobodno kupuje, samo se nosi na pregled i upis.... još da se odlučim za Colta Walker Dragoona ili Remington New Model Army...

Ju je je? Je ju je!
10 godina
offline
Oružje - općenito

 

 

Ljudi kakva su vam iskustva sa ćezama?

Znači, Ceska Zbrojovka, model i u kojem kalibru. Vaša isksutva?

Pretpostavljam da su ljudi imali najviše isksutva sa CZ-75, CZ-85 u kalibru 9mm Para.

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
14 godina
offline
Re: Oružje - općenito

fin, elegantan pištolj, odlično DD okidanje...govorim o 75-ici...

 

ja bi 85-icu s hexagonalnom cijevi ali je rijetka....

Ju je je? Je ju je!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice