Naplata pogreške u računu

poruka: 26
|
čitano: 2.212
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
odjavljen
offline
Naplata pogreške u računu

Pozdrav ekipa,

imam pitanje. Zanima me da li i koliko dugo trgovsc/provider usluga ima pravo naplatiti razliku u računu koja je nastala njegovom pogreškom? Slučaj je ovakav: Prijavljujem svaki mjesec stanje vodomjera. Zadnja dva-tri mjeseca su (ViO) upisali jedan kubni metar manje već što sam prijavio. Račun mi je djelovao okej, nisam ni gledao da li su dobro upisali potrošnju. No sada su u računu za 10. mjesec odlučili smanjiti početno stanje vodomjera za tri kubna metra(ispada da sam potrošio tri kubna metra više).

Zanima me da li i koliko ViO ima pravo za ispravak greške koja je nastala zbog njih? Ili je prošla baba s kolačima od trenutka kad platim račun(kad ga zaključimo)?

Zahvaljujem na odgovorima.

5 godina
offline
Re: Naplata pogreške u računu
Dex.pwn kaže...

Pozdrav ekipa,

imam pitanje. Zanima me da li i koliko dugo trgovsc/provider usluga ima pravo naplatiti razliku u računu koja je nastala njegovom pogreškom? Slučaj je ovakav: Prijavljujem svaki mjesec stanje vodomjera. Zadnja dva-tri mjeseca su (ViO) upisali jedan kubni metar manje već što sam prijavio. Račun mi je djelovao okej, nisam ni gledao da li su dobro upisali potrošnju. No sada su u računu za 10. mjesec odlučili smanjiti početno stanje vodomjera za tri kubna metra(ispada da sam potrošio tri kubna metra više).

Zanima me da li i koliko ViO ima pravo za ispravak greške koja je nastala zbog njih? Ili je prošla baba s kolačima od trenutka kad platim račun(kad ga zaključimo)?

Zahvaljujem na odgovorima.

 Generalno ti nisi ostecen. Tako da ne vidim u cemu je problem. Ti imas vodomjer i po njemu se  npalacuje a sad je li ti jedan mjesec naplacen 1 kubni metar manje a sledeci vise je greska koja ne proizvodi stetu po kupca....

12 godina
odjavljen
offline
Re: Naplata pogreške u računu
Da, inače je okej to raditi. Jedan mjesec je račun manji, drugi isto tako i onda samo lupe sve što su zabrljali.
7 godina
offline
Re: Naplata pogreške u računu

Dex.pwn , onaj tko je zatražio taj priključak vode i potpisao ugovor o tome, je svojim potpisom pristao i na uvjete poslovanja te tvrtke, a to je i vidljivo na obrascu ugovora koji je netko sklopio za to mjerno mjesto.

Vio ne očitava svaki mjesec, i u mjesecima kada nije bilo očitanja ti obračun rade temeljem nekakvog prosjeka tvoje dotadašnje potrošnje u tom periodu.

Možeš im i ti poslati stanje pa ukoliko već nisu izvršili obračun onda izvrše obračun prema stanju koje si im ti poslao .

Kada izvrše očitanje onda plaćaš prema tom pitanju , s time što ti uvećaju račun ako su dotadašnje procijenjena stanja bila manja nego si stvarno potrošio, ili ti umanje račun ako su procijenjena stanja bila veća nego si stvarno potrošio.

Godinu dana imaju vremena poravnavati stanje unatrag jer tek nakon isteka godinu dana se možeš pozivati na zastaru nenaplaćenih potraživanja temeljem komunalnih usluga.

Čitaj malo kaj je netko potpisao kada je zatražio taj priključak vode, a ne da se ti upuštaš u procjene tko kaj ima pravo. Ako ti ne pašu uvjeti, raskini ugovor i ugovori sa drugim pružateljem istovrsne usluge. Ako takvog nema, osnuj ti tvrtku pa pruži uslugu opskrbe vodom u tvom kvartu po boljim uvjetima....

Znači, jedan mjesec su ti naplatili manje kubika nego piše na brojilu i sad bi ti da se ta razlika zaboravi.... ?? Baš radi takvog balkanskog mentaliteta nam treba tolika kontrola i nadzor da ni trepnuti nemreš a da to nadležni nesaznaju... Zaslužio si da iznad tebe lebdi policijski dron 24/365 i da ti stižu kazne i za najmanju sitnicu koju počiniš zbog tvog kvarnog mentaliteta...

12 godina
odjavljen
offline
Re: Naplata pogreške u računu
Ček, hajmo ovako - idem u Links, hoću kupiti CPU, MBO, RAM, GPU. Prodavač nekim slučajem ne otkuca MBO i izda račun bez MBOa. Jel sam ja dužan nakon toga platiti MBO? To je njihova greška,ne moja.

Stanje šaljem svaki mjesec, tako već godinu dana koliko živim u stanu. Okej je jedan kubni metar gore dole jer brojilo prikazuje samo cijele kubne metre. Znači jedan mjesec potrošim 9.5m3, sljedeći će bit vjerojatno 10.5, 11me3. Ta razlika se naplati onda sljedeći mjesec, ne ostavlja se za kasnije kad se netko sjeti.

Izgleda da im trebam krenut slike vodomjera slat jer eto netko ne zna odradit svoj posao kako treba.
Iskreno, mislio sam da je netko fulao broj(jer je jedan broj ispod drugog na numpadu, 3 i 6).
5 godina
offline
Re: Naplata pogreške u računu
Dex.pwn kaže...
Ček, hajmo ovako - idem u Links, hoću kupiti CPU, MBO, RAM, GPU. Prodavač nekim slučajem ne otkuca MBO i izda račun bez MBOa. Jel sam ja dužan nakon toga platiti MBO? To je njihova greška,ne moja.

Stanje šaljem svaki mjesec, tako već godinu dana koliko živim u stanu. Okej je jedan kubni metar gore dole jer brojilo prikazuje samo cijele kubne metre. Znači jedan mjesec potrošim 9.5m3, sljedeći će bit vjerojatno 10.5, 11me3. Ta razlika se naplati onda sljedeći mjesec, ne ostavlja se za kasnije kad se netko sjeti.

Izgleda da im trebam krenut slike vodomjera slat jer eto netko ne zna odradit svoj posao kako treba.
Iskreno, mislio sam da je netko fulao broj(jer je jedan broj ispod drugog na numpadu, 3 i 6).

 Poredis totalno razlicite stvari. U linksu nemas brojilo za vodu imas.....

Jesi li ti igdje ostecen? TI saljes stanje na brojilu i oni ti vjeruju na rijec. Sta bi bilo da si ti pogrijesio i poslao vise nego sto pise? Ne bi trazio ispravku?

 

7 godina
offline
Re: Naplata pogreške u računu

Dex.pwn , VIO se mogao zajebati i za 1000 kubika, imaju po zakonu godinu dana vremena da poravnaju stanje sa stvarnom potrošnjom. Zastara za nenaplaćena komunalna potraživanja je godinu dana, prema tome je nebitno za koliko tisuća kuna su se zajebali ali je bitno na koji period se odnosi neko njihovo potraživanje. Isti princip poravnanja primjenjuje i HEP, elektra, plinara...

Da li su Links-ovi uvjeti poslovanja jednaki vio-im uvjetima poslovanja, spominje se u linksovim uvjetima poslovanja nekakvo periodičko očitanje tvoje košarice, ili se možda negdje u uvjetima poslovanja linksa spominje procijenjeno i očitanih stanje tvoje košarice ??

Fakat si za gulag pa tamo mudruj 24 h na dan kako ćeš koga zajebati a ovi oko tebe će isto tako 24 h na dan mudrovati gdje i kako tebe zajebati.... Nisi ti za društvo koje se zasniva na povjerenju i međusobnom uvažavanju...
12 godina
odjavljen
offline
Re: Naplata pogreške u računu
Ne, jer bi se sljedeći mjesec samo ispravilo. To što ja pogriješim, ja i plaćam. To je škola, ne?

Da, u Linksu nemaš vodomjer ali imaš račun. Oni prodaju proizvode, ViO uslugu.
5 godina
offline
Re: Naplata pogreške u računu
Dex.pwn kaže...
Ne, jer bi se sljedeći mjesec samo ispravilo. To što ja pogriješim, ja i plaćam. To je škola, ne?

Da, u Linksu nemaš vodomjer ali imaš račun. Oni prodaju proizvode, ViO uslugu.

 Opet it po svom. Zakon se na zasniva na tome da svako placa svoje greske vec da se greske na stetu kupca ili potrosaca smanje na najmanju mogucu mjeru. Links ne moze dokazati da si ti odnio mbo koji nisi platio Vodovod moze. 

Ja te opet pitam gdje si ti ostecen? Ti u stvari hoces da ne platis ono sto  si potrosio a cak ni ti ne porices da si to potrosio. Sta to govori o tebi?

12 godina
odjavljen
offline
Re: Naplata pogreške u računu
Da, ja nisam, a ti jesi. Ti koji očekuješ da tvoje greške plaćaju drugi.
Znam da tih godinu dana, no nisam siguran da li se to odnosi da cijeli račun(neizdat, tražiti ovrhu na nenaplaćeni račun...) ili i na greške računa. Budem provjerio. Hvala na odgovorima.
7 godina
offline
Re: Naplata pogreške u računu

Dex.pwn , nema tu nikakve i ničije greške iz koje bi ti izvukao neku korist.

Onaj tko je potpisao ugovor za to mjerno mjesto ( vlasnik stana,kuće, zemljišta... ) je svojim potpisom pristao na uvjete poslovanja tvrtke VIO. U tim uvjetima piše da će se mjesečna naplata vršiti najčešće na stanju procijenjenim temeljem tvoje potrošnje u istom periodu prošle godine, te da će nakon što se izvrši očitanje doći do poravnanja stanja stvarne potrošnje i onoga što je dotada plaćeno. Znači, čak nemaš niti pravo na kamatu ako si im npr znatno više pretplatio dotada.

Prema tome, to je poslovni model na koji je pristao onaj tko je sklopio ugovor, tako da nema tu mjesta za riječ "greška" pa ti je i naslov teme pogrešan.

Ako nisi zadovoljan takvom uslugom, raskini ugovor, sklopi sa nekim drugim ugovor, a ako drugog nema onda ti osnuj tvrtku za opskrbu vodom pa nudi vodu po kvartu po uvjetima koji tebi pašu....

Tebi treba naplatiti svaki mb koji si koristio, svaki dolazak doktoru, svaki ulazak u tramvaj, svaku minutu školovanja ti treba naplatiti, svaku čašu vode u birtiji ti treba naplatiti... Netreba ti omogućiti da uživaš niti jednu blagodat organiziranog društva jer ti samo gledaš kako bi čim više ubrao a po mogućnosti ništa dao za to isto društvo..
12 godina
odjavljen
offline
Re: Naplata pogreške u računu
Pričaš za procijenjeno stanje. Međutim na računu stoji očitano stanje i gle, datum slanja očitanja koji je, gle opet, isti kao datum kada sam poslao mail sa stanjem brojila.
Dakle, lupaš po drugoj stvari.

Ujedno, ako je pogriješeno s računom X, onda se račun X i popravi. Način na koji su izravnali stanje je taj da su na račun za prošli mjesec(dakle, skroz drugi račun) dodali tri kubna metra. Nikakva ispravka računa nije stigla, nikakve napomene na trenutnom računu nema. Jel to okej? Samo tako ladno dodati tri kubna metra bez ikakve napomene, ispravke i sl...???
15 godina
offline
Re: Naplata pogreške u računu
Dex.pwn kaže...

..

Zanima me da li i koliko ViO ima pravo za ispravak greške koja je nastala zbog njih?..

 -greška? greška bi bila da su npr pogrešno očitali brojilo, npr tipfeler umjesto 3-8 ili umnožak cijene-količine, ili pogrešna osoba-račun..

-nema greške nego imaš stanje brojila, struja-voda, očitanje ili paušal, dok se korz godinu obračuna razlika. Neovisno što je jedan mjesec, drugi .. ukupno stanje i ukupni naplaćeni iznos su točni tad nema greške, tj obračunato-naplaćeno dok je realno nevažno kako ide obračun po mjesecima (ili danima) pa do tog da može biti i godišnje.

-da ti ne pošalju račun za jedan mjesec, opet imaju 12mj za naplatu, pa tek kad istekne možeš se pozivati na zastaru, tad je njihova greška ne račun-obračun nego zastara, no tog nema pa tako ni te osnove itd.

 

-potrošio si x-kubika, platit ćeš odgovarajući iznos, dok su ti primjeri s trgovinom onako banalno-pogrešni, tj kao da ti trgovac naplaćuje po osjećaju komponente, jesi li uzeo npr 2-3 ili više.. tad bi postojala sličnost, no opet se kroz godišnji obračun i to može eliminirati, pa da ti tako trgovac naplati vga 'po osjećaju-količine' tad bi opet godišnje platio razliku ili dobio povrat kao za vodu-struju i sl. usluge i tad to nije greška, nego način obračuna-poslovanja primjeren određenoj robi ili usluzi, koja u karikiranom primjeru već objašnjava zašto se vga-ram-cpu ne prodaju po osjećaju ili vodomjeru, jer nije količina-masa ili odokativno brojenje komada .. nego konretno komad-cijena i ne možeš kupiti pola komponente nego pozitivan cjelobrojni broj iz skupa prorodnih-N.. vodu možeš i na pola kubika ili kranje je nevažno oračuna li se u nekom mjesecu potrošnja, tj svaki mjesec je lakše plaćati 1/12 nego godišnji iznos, što opet daje isti iznos.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
odjavljen
offline
Re: Naplata pogreške u računu
Hvala ❤️
15 godina
offline
Re: Naplata pogreške u računu
Dex.pwn kaže...
.. isti kao datum kada sam poslao mail sa stanjem brojila.
..

- , dakle ti si slao stanje? .. :)) klasika, mali hrčak misli da je pametan, no naučit će. (ako nije jasno, rečenica otkriva da si sam očitao stanje, time eliminiraš grešku druge strane, tj oni to prime kao podatak, dok iduće stanje opet plaćaš razliku pa koliko god slučajno ili namjerno pogriješiš (ili želiš prevariti) idući put to platiš. Da si upisao više od stanja, tad bi sad razlika bila manja i račun time niži, tj platiš jedan ili drugi mjesec, ukupno=isto, neovisno što pokušavaš nešto treće.)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.11.2020 12:12 (ihush).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Naplata pogreške u računu
Ja im mogu napisati npr 201 m3, a oni mogu upisati 200 ili 202. Jel sam kriv što su krivo upisali?
15 godina
odjavljen
offline
Re: Naplata pogreške u računu
bunker kaže...
Dex.pwn , VIO se mogao zajebati i za 1000 kubika, imaju po zakonu godinu dana vremena da poravnaju stanje sa stvarnom potrošnjom. Zastara za nenaplaćena komunalna potraživanja je godinu dana, prema tome je nebitno za koliko tisuća kuna su se zajebali ali je bitno na koji period se odnosi neko njihovo potraživanje. Isti princip poravnanja primjenjuje i HEP, elektra, plinara...

Zapravo, to nema veze sa zastarom, već s uvjetima poslovanja - zastara vrijedi od dospijeća računa, a ne od trenutka kad je voda potrošena.

 

VIO može slati, ako mu ugovoreni uvjeti dopuštaju, 5 mjeseci računa za vodu 0 kn, pa onda u 6. mjesec ukupnu potrošnju, zastara je godinu dana od tog računa iako je dio te vode potrošen gotovo pola godine ranije.

 

Dex.pwn kaže...
Ček, hajmo ovako - idem u Links, hoću kupiti CPU, MBO, RAM, GPU. Prodavač nekim slučajem ne otkuca MBO i izda račun bez MBOa. Jel sam ja dužan nakon toga platiti MBO? To je njihova greška,ne moja. 

Loša ti je usporedba.

 

Točnija bi bila da platiš te proizvode kreditnom karticom, međutim, zbog greške u komunikaciji Links -> njihov kartični provider -> tvoja banka ili kartična kuća, naplata se ne pošalje na vrijeme, pa umjesto da se prva rata naplati sljedeći mjesec, naplati se onaj iza - i dalje bi platio jednako, eventualno bi ovisno o uvjetima koje si ugovorio s kartičnom kućom platio ili tu jednu ratu kad dođe ili bi platio sve rate s mjesecom zaostatka (vjerojatno ovo drugo, čisto zbog praktičnosti).

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Naplata pogreške u računu
Dex.pwn kaže...
Ja im mogu napisati npr 201 m3, a oni mogu upisati 200 ili 202. Jel sam kriv što su krivo upisali?

- kako znaš da si ti ili oni nešto pogrešno upisao/li?

- važno je stanje, razlika. Ukupni iznos u obračunskom razdoblju kad po razlici platiš više ili manje (pvrat preplaćenog paušala..). To eliminira problem greške čak i kad postoji, tj da je ta greška bitna, tad ne bi ti kao korisnik mogao javljati stanje brojila, tj mogućnost greške-prevare (nevažno namjerno-slučajno) tj tad bi način mjerenja-očitavanja bio drugačiji, kao npr na benziskoj. Pošto način naplate nije kao benzinska, sniženje troškova i sl. sam očitavaš i javljaš stanje brojila dok je ostalo matematika-formula (nema greške, nevažna) tj što god napišeš, možeš neko vrjeme ako želiš i varati-namjerno, no kad jednom dođe njihov djelatnik tad vidi stanje i ako je veće opet platiš razliku, dok je jedino različito što to nisi plaćao npr svaki mjesec 100kn nego tad u jednom 1000kn.. tj to može razumjeti i dijete, čoban, prosječan amer, gljiva.. pa može i ti, ako želiš. .. no ti imaš neku drugu želju, koja ostaje želja kao i pogrešan razlog-način-smisao. Ako želiš nešto to nije dovoljno, treba imati i ostale resurse kao znanje ili recimo činjenice. Odnosno, čak i kad si u pravu, pošten, s prave strane pravila-zakona, ne znači da će pravda pobijediti, često pobjedi negativac itd. jer to je tako, no naivno je misliti da su drugi naivni i da im takve muljaže nešto mogu, kao muha, dosadan no nevažan i takav će biti rezultat ako se npr žališ i sl. neovisno o tome što želiš.

 

-ako su oni pogriješili, ako ti npr kradu, dodaju stanje na brojilu itd. tad si opravdano ljut, tad ćemo kao solidarni građani stati na tvoju stranu.. no to ne vidim, nego vidim nešto cendravo koje misli da je pametno, bez adekvatnih resursa :)) ..  pa naučit ćeš i možda za par godina od te želje nešto korisnog, čak za sve nas ako dovedeš u red vodovod i sl službe, tad ćeš biti pozitivac, idol itd.. no sad nisi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Re: Naplata pogreške u računu
Dex.pwn kaže...
Ja im mogu napisati npr 201 m3, a oni mogu upisati 200 ili 202. Jel sam kriv što su krivo upisali?

 Jesi li ti platio vise nego si potrosio? Nisi. 

Greska nije na tvoju stetu i nemas se na sta zaliti. Uostalom zasto se nisi zalio kad si dobio taj racun. Imao si i na to pravo. 

 

Sve sto ti pokusavas jeste platiti manje nego sto si potrosio a oni pokusavaju naplatiti samo ono sto si potrosio. Ti si taj koji pokusava iskoristiti gresku a ne oni....

 

Ja sam trzisni inspektor u BiH i da si meni dosao sa ovakvom pricom ja bih te odbio jer nemas osnova za zalbu i jedino sto mozes jeste traziti na sudu nadoknadu u vidu kamate za preplatu a koja iznosi manje nego sto kosta papir da napises zalbu....

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.11.2020 12:24 (Posmatrač).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Naplata pogreške u računu
Plaćam kešom?
15 godina
offline
Re: Naplata pogreške u računu
Dex.pwn kaže...
Plaćam kešom?

 -plaćaš novcem, valuta-kuna do eura.. dok je oblik/način nevažan, keš-račun, ista stvar, isti iznos, isto pravilo osim moguće naknade za tranakciju ili popusta kojeg neki daju ovisno o načinu plaćanja, no nema veze s temom ili greškom, više kao spam kad ostaneš bez drugih ideja :) .. no kad već spominješ i uspoređuješ s kupnjom komponenti, imaš trgovine koje daju popust ovisno o kartici-banci koju koristiš, pa se isplati i tako nešto uštedjeti, popust, kao jedina poveznica ili interes. Jednako tako vodovod-komunalac može imati neki popust (nema, ali možeš provjeriti)..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Naplata pogreške u računu

Bokte mazo kolko rasprave za 3 kubika vode, čovjek bi pomislio da se radi o barelima nafte... I to još k tome vode koju si potrošio, nije da su te zajebali...

 

Daj mi broj, ja ti uplatim tih 50kn na keks pay samo nemoj dosađivat i bogu i ljudima više

-
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.11.2020 12:49 (The Unforgiven).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Naplata pogreške u računu
Kako vidim? Fino, dođe račun, vidim 14m3, vidim na računu stoji početno stanje X(koji je isti kao završno stanje od prošlog mjeseca), završno stanje Y. Otvorim mail, i vidim šta sam poslao. Početno stanje je manje za 3 već ono koje sam poslao prošli mjesec.
12 godina
offline
Re: Naplata pogreške u računu
Dex.pwn kaže...

Pozdrav ekipa,

imam pitanje. Zanima me da li i koliko dugo trgovsc/provider usluga ima pravo naplatiti razliku u računu koja je nastala njegovom pogreškom? Slučaj je ovakav: Prijavljujem svaki mjesec stanje vodomjera. Zadnja dva-tri mjeseca su (ViO) upisali jedan kubni metar manje većšto sam prijavio. Račun mi je djelovao okej, nisam ni gledao da li su dobro upisali potrošnju. No sada su u računu za 10. mjesec odlučili smanjiti početno stanje vodomjera za tri kubna metra(ispada da sam potrošio tri kubna metra više).

Zanima me da li i koliko ViO ima pravo za ispravak greške koja je nastala zbog njih? Ili je prošla baba s kolačima od trenutka kad platim račun(kad ga zaključimo)?

Zahvaljujem na odgovorima.

Ako si prijavio kako navodiš napravljena je reklamacija i u skladu s njom novi račun kojega si dobio. Ako je pogrešna radiš reklamaciju nanovo. Priloži sliku vodomjera i mirna bosna.

Inače je vrlo jednostavno - ako si potrošio moraš platiti, ako nisi reklamiraj.

Origin: Tetka_HR - Steam: Tetka - Twitch: https://www.twitch.tv/teeny_tiny_sheep
12 godina
odjavljen
offline
Re: Naplata pogreške u računu
Plaćeno je, nije problem u tome, već je problem što ti uhljebi ne znaju raditi svoj posao kako treba pa onda naprave ovakve stvari.
To što su se oni zajebali nije moja stvar. Nek direktor malo kontrolira kumove šta upisuju.
5 godina
offline
Re: Naplata pogreške u računu
Dex.pwn kaže...
Plaćeno je, nije problem u tome, već je problem što ti uhljebi ne znaju raditi svoj posao kako treba pa onda naprave ovakve stvari.
To što su se oni zajebali nije moja stvar. Nek direktor malo kontrolira kumove šta upisuju.

 Tipicni balkanac. Ugledao priliku da nesto usicari i sad ovdje trazi nacin kako. Niko te nije prevario. Naplatili su samo ono sto si potrosio. Nista vise od toga. TO ni ne porices. 

Nisu se oni zajebali vec ti koji pokusavas izbjeci placanje onog sto si potrosio. 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice