Možete li mi preporučiti električara za ovaj posao

poruka: 12
|
čitano: 3.488
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Možete li mi preporučiti električara za ovaj posao

Pozdrav svima,

 

trebao bi pomoć,tj. preporuku ako netko možda zna nekog pouzdanog električara.

Naime,preko eBaya sam kupio dva signalna svjetla koja imaju Xenon bljeskalicu i koja bi trebao spojiti na malu matičnu ploču koju sam kupio posebno za ta svjetla te treba spojiti samo 4 žice.

Također bi trebao zamjeniti tu Xenon bljeskalicu za običnu halogenu žarulju,ali problem je naravno što ne mogu zašarafiti halogenu žarulju pošto nema grla na koju bi se zašarafila.

Tako da bi trebalo zamjeniti grlo i ugraditi novo za halogenu žarulju i spojiti na malu matičnu.

 

Zvao sam barem 10 električara u Zagrebu i svi kažu kako im se to ne isplati raditi,ili nemaju vremena ili jednostavno ne žele.

Jedini električar koji je pristao mi je rekao da bi mi naplatio 500kn.

Svjetla su me sama koštala 800kn tako da mi je to previše.

 

 

Zanima me ako znate nekoga u Zagrebu tko to zna napraviti i tko bi mi to napravio za normalnu cijenu.

Stavit ću slike od svjetla i kako izgleda elektronika.

 

 

15 godina
odjavljen
offline
Možete li mi preporučiti električara za ovaj posao
Još to nisi riješio?

Nitko ti se time neće zezati jer je električarskog posla tu 10-ak minuta, a ukupno možeš izgubiti pola dana. Problem je mehaničke prirode - dok se ne rastavi, nitko ne zna kako će izgledati kad se rastavi, pa nitko ne može ni procijeniti koliko će posla biti. Ni ti ne želiš da netko to rastavi, pa ti kaže da je cijena 500 kn za sastaviti, niti itko želi da ti zaključiš da je to skupo, pa da izgubi vrijeme rastavljajući bez da išta može naplatiti.

Ako ne znaš električarski dio posla, uvijek možeš probati rastaviti i montirati grlo mehanički, pa da ti netko samo ožičenje riješi.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
11 godina
offline
Re: Možete li mi preporučiti električara za ovaj p
MrBlc kaže...
Još to nisi riješio?

Nitko ti se time neće zezati jer je električarskog posla tu 10-ak minuta, a ukupno možeš izgubiti pola dana. Problem je mehaničke prirode - dok se ne rastavi, nitko ne zna kako će izgledati kad se rastavi, pa nitko ne može ni procijeniti koliko će posla biti. Ni ti ne želiš da netko to rastavi, pa ti kaže da je cijena 500 kn za sastaviti, niti itko želi da ti zaključiš da je to skupo, pa da izgubi vrijeme rastavljajući bez da išta može naplatiti.

Ako ne znaš električarski dio posla, uvijek možeš probati rastaviti i montirati grlo mehanički, pa da ti netko samo ožičenje riješi.

 Bok,

ne nažalost još to nisam riješio,ma da sam uspio vratiti prodavaču ona prva svjetla,pa sam uzeo rabljena koja su 120VAC,što mi je bilo puno jeftinije jer se rijetko nađu.

Zato sad i pišem ovdje jer sam bio u procesu vraćanja starih i primanja novih svjetala pa nisam nikome ni mogao dati da mi to napravi.

To što kažeš je isto istina,zato sam i htio ako ima netko na forumu tko bi htio probati to napraviti,netko tko ima vremena i da usput zaradi sa strane.

Onaj tip koji je pristao za 500kn je rekao da tu ima tonu posla,ali se meni osobno čini da baš i nema previše jer ima samo par žica i ta matična,barem po meni izgleda jednostano napravljeno,ali opet ja se baš i ne razumijem...

Ovo što si rekao da monitram grlo mehanički se baš ne usudim,jer su svjetla dosta rijetka za nabaviti,a ne bi htio nešto zeznuti.

13 godina
offline
Re: Možete li mi preporučiti električara za ovaj p
Jurassic Park kaže...
ne nažalost još to nisam riješio,ma da sam uspio vratiti prodavaču ona prva svjetla,pa sam uzeo rabljena koja su 120VAC,što mi je bilo puno jeftinije jer se rijetko nađu...

 

Onaj tip koji je pristao za 500kn je rekao da tu ima tonu posla,ali se meni osobno čini da baš i nema previše jer ima samo par žica i ta matična,barem po meni izgleda jednostano napravljeno,ali opet ja se baš i ne razumijem...

 

sorry ali...

 

1. ne znam kakva si prva svjetla imao ali sam siguran kako si iz kompliciranog stanja problem dove u još kompliciranije.

2. Kad je tako jednostavno sa par žičica uvijek možeš ići metodom pokušaja i pogrešaka (i naplatit si puno skuplje)

3. Kad bi bio taj električar što je tražio 500kn, nakon ovoga bi ti naplatio barem koliko koštaju te lampe (800kn).

11 godina
offline
Re: Možete li mi preporučiti električara za ovaj p
sisko93 kaže...
Jurassic Park kaže...
ne nažalost još to nisam riješio,ma da sam uspio vratiti prodavaču ona prva svjetla,pa sam uzeo rabljena koja su 120VAC,što mi je bilo puno jeftinije jer se rijetko nađu...

 

Onaj tip koji je pristao za 500kn je rekao da tu ima tonu posla,ali se meni osobno čini da baš i nema previše jer ima samo par žica i ta matična,barem po meni izgleda jednostano napravljeno,ali opet ja se baš i ne razumijem...

 

sorry ali...

 

1. ne znam kakva si prva svjetla imao ali sam siguran kako si iz kompliciranog stanja problem dove u još kompliciranije.

2. Kad je tako jednostavno sa par žičica uvijek možeš ići metodom pokušaja i pogrešaka (i naplatit si puno skuplje)

3. Kad bi bio taj električar što je tražio 500kn, nakon ovoga bi ti naplatio barem koliko koštaju te lampe (800kn).

 Prva svjetla su bila 12-24V,i znam da 120VAC nije idealno,ali mi je električar rekao da nema problema ako se promijeni grlo.

Kao što sam rekao,iako izgleda da je mehanizam jednostavan,svejedno nisam siguran u sebe da bi pokušao to napraviti sam,ktome bi mi mehaničar pogrešku naplatio duplo više.

12 godina
odjavljen
offline
Možete li mi preporučiti električara za ovaj posao

Takvi su mi najbolji koji nemaju pojima što sve treba napraviti ali su sigurni da nema previše posla, bez uvrede. Ako smatraš da njihov posao ne vrijedi 500+kn, onda si napravi sam ili neđi nekoga kolegu da ti to napravi. Nikome se da zezati za 100-200kn. Pravi električari to zarade dok si čačkalicom vade ostatke hrane iz zuba. 

 

Nakon ovakvog odgovora, ako će ikoji električar vidjeti što si napisao, svi će ti redom reći da nemaju vremena

Poruka je uređivana zadnji put pon 10.8.2020 20:08 (formula1live).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Možete li mi preporučiti električara za ovaj p
Ako je to bljeskalica na 120VAC, šansa da je za nešto upotrijebiš je minimalna, tako da nema štete ako nešto i uništiš. Ako sama xenon cijev ostane sačuvana, to možda uspiješ nekom prodati tko će to ugraditi u stroboskop s drugom elektronikom. Sačuvaj i kondenzator (velika bačvasta stvar), da zna otprilike energiju koju cijev podnosi. Idealno, sačuvaš čitavu pločicu.

Dalje, sve čupaš van, dok ne dobiješ dovoljno prostora za fizički ugraditi grlo, da stane i žarulja. Grla obično imaju dva tipa montaže - ili montaža na lim i male šarafe ili šuplji šaraf (mislim da je 8 mm) kroz koji idu žice.

Dalje spajaš kao i obično grlo u lusteru i njegove žice po shemi koja je došla s kontrolerom. To ako ne znaš, već imaš šanse naći nekoga tko će pogledati jer si riješio ono na čemu se gubi vrijeme.

Ako tražiš nekoga preko foruma, zgodno je napisati i grad/kvart.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
11 godina
offline
Re: Možete li mi preporučiti električara za ovaj p
MrBlc kaže...
Ako je to bljeskalica na 120VAC, šansa da je za nešto upotrijebiš je minimalna, tako da nema štete ako nešto i uništiš. Ako sama xenon cijev ostane sačuvana, to možda uspiješ nekom prodati tko će to ugraditi u stroboskop s drugom elektronikom. Sačuvaj i kondenzator (velika bačvasta stvar), da zna otprilike energiju koju cijev podnosi. Idealno, sačuvaš čitavu pločicu.

Dalje, sve čupaš van, dok ne dobiješ dovoljno prostora za fizički ugraditi grlo, da stane i žarulja. Grla obično imaju dva tipa montaže - ili montaža na lim i male šarafe ili šuplji šaraf (mislim da je 8 mm) kroz koji idu žice.

Dalje spajaš kao i obično grlo u lusteru i njegove žice po shemi koja je došla s kontrolerom. To ako ne znaš, već imaš šanse naći nekoga tko će pogledati jer si riješio ono na čemu se gubi vrijeme.

Ako tražiš nekoga preko foruma, zgodno je napisati i grad/kvart.

 Da,bljeskalica tj. svjetlo je 120VAC,i koliko vidim tu xenon bljeskalicu bi mogao jedino odlemiti.

Kondenzatore pretpostavljam također odlemim?

E sad,ti kažeš da čupam sve van-na što točno misliš?

Gledao sam ugradnju grla i koliko vidim trebam samo fazu i nulu spojiti na grlo zar ne?

Imam dvije žice koje se spajaju na matičnu od tog svjetla i to se spajaju sa konektorom.

Problem je to što ne znam da li trebam odrezati taj dio na kojem je konektor tako da imam dvije žice koje mogu spojiti na grlo,ili baš trebam spojiti to grlo/žice na matičnu?

Ako ne budem spojio to grlo na matičnu,da li ću i dalje moći kontrolorati brzinu paljenja i gašenja žarulje putem one matične koju sam kupio da svjetla imaju željeni efekt (brzinu paljenja i gašenja)?

Pošto su svjetla 120V koje grlo bi trebao kupiti i kakve žarulje?

 

Također stavljam i slike da vidiš kako izgleda kad je potpuno rastavljeno.

PS

nalazim se u Zagrebu u Gajnicama

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 10.8.2020 23:56 (Jurassic Park).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Možete li mi preporučiti električara za ovaj p

To što ti je na slikama, možeš slobodno baciti u smeće, dati na njuškalo, ebay, ovisno koliko ti se da zezati. To je bljeskalica koja ima svoj ugrađeni ritam bljeskanja i radi na 120V, te bi trebalo napraviti modifikaciju da bi radilo na 220V. To će ti najvjerojatnije netko kupiti da bi skinuo samo cijev i ubacio u neki svoj stroboskop, iako je pitanje i da li se uopće s tim isplati zezati danas kad su takve stvari dostupnije.

 

Ako želiš staviti običnu žarulju koju možeš kontrolirati onim kontrolerom, tebi zapravo od svega toga treba samo kućište. Kakvo grlo ti treba ovisi o tome kakav prihvat na kućištu postoji i kolika žarulja fizički može stati unutra. Vjerojatno je E14 izgledan kandidat, možda i E27, to ti nitko ne može reći bez točnih dimenzija i fotografija samog kućišta. To što je stari stroboskop na 120 V tebi ne znači apsolutno ništa. Ti stavljaš žarulje na 220V i grlo za žarulju koja fizički može stati.

 

P.S. Ako se dobro sjećam, onaj kontroler radi na 90 - 240V rasponu. Znači, ako ga spojiš na 120 V, on će raditi i napajati žarulje od 120 V, a ako ga spojiš na 220 V, on će se uredno napajati, ali će izlaz biti za žarulje od 220 V.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.8.2020 12:09 (MrBlc).
11 godina
offline
Re: Možete li mi preporučiti električara za ovaj p
MrBlc kaže...

To što ti je na slikama, možeš slobodno baciti u smeće, dati na njuškalo, ebay, ovisno koliko ti se da zezati. To je bljeskalica koja ima svoj ugrađeni ritam bljeskanja i radi na 120V, te bi trebalo napraviti modifikaciju da bi radilo na 220V. To će ti najvjerojatnije netko kupiti da bi skinuo samo cijev i ubacio u neki svoj stroboskop, iako je pitanje i da li se uopće s tim isplati zezati danas kad su takve stvari dostupnije.

 

Ako želiš staviti običnu žarulju koju možeš kontrolirati onim kontrolerom, tebi zapravo od svega toga treba samo kućište. Kakvo grlo ti treba ovisi o tome kakav prihvat na kućištu postoji i kolika žarulja fizički može stati unutra. Vjerojatno je E14 izgledan kandidat, možda i E27, to ti nitko ne može reći bez točnih dimenzija i fotografija samog kućišta. To što je stari stroboskop na 120 V tebi ne znači apsolutno ništa. Ti stavljaš žarulje na 220V i grlo za žarulju koja fizički može stati.

 

P.S. Ako se dobro sjećam, onaj kontroler radi na 90 - 240V rasponu. Znači, ako ga spojiš na 120 V, on će raditi i napajati žarulje od 120 V, a ako ga spojiš na 220 V, on će se uredno napajati, ali će izlaz biti za žarulje od 220 V.

 Odlično,ja sam se bojao da ću morati raditi neke modifikacije na toj matičnoj i spajati na nju.Ovo mi je poprilično olakšalo situaciju.

Danas sam kupio keramičko E27 grlo i žarulju od 100w.

Kada sam kupovao rekao sam im da mi daju neku žarulju koja odgovara tom grlu iako sam mogao i sam izabrati,ali išao sam na sigurno.

Kad sam došao doma,onda sam vidio da piše na kutiji od žarulje 240V,pa me zanima da li je to OK?

Inače,jedino što još trebam je žica za spojiti,ali nju nisam našao u dućanu pa me zanima da li mogu koristiti ovu žicu (ima nekoliko manjih žičica u obje boje) za zvučnike s kojom sam spojio LED traku?

Evo link:

https://www.chipoteka.hr/artikl/3255/kabel-zvucnik-2-x-075-crveno-crni-c102075-tasker-3570012001

Ako mogu iskoristiti to,možeš li mi reći koja boja bi trebala predstavljati (ponavljam ako se može iskoristiti) nulu a koja fazu?

Ako spajam te žice u kontroler,koja žica predstavlja ''neutralnu'' odnosno bijelu (stavio sam sliku od kontrolera) pošto su boje žica za spajanje drugačije kod mene nego na slici od instrukcija?

Eto,ako ne pašu te žice,onda ću sutra ići u željezariju pa ću tražiti odgovarajuće.

Još jednom hvala na pomoću.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.8.2020 13:37 (Jurassic Park).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Možete li mi preporučiti električara za ovaj p

Napon od 220 V je postepeno dignut prvo na 230, pa onda na 240 V. Noviji uređaji se rade na viši nazivni napon, a starijima je to ionako unutar tolerancije.

 

Što se tiče žarulje od 100 W, pitanje je da li će ona pregrijati to kućište, iako će zapravo efektivno biti 50 W jer će raditi pola vremena.

 

Taj kabel je namijenjen za zvučnike, po presjeku je dovoljan, ali nije naveden max napon, pa je bolje uzeti namjenski kabel (a i nije standardno da se za 240 V koriste te boje). Uzmi 2x0,75 kabel s vanjskim plaštom, kakvi se inače koriste za sobne lampe, to ti je najbolja opcija.

 

U tom kabelu ćeš imati plavu i smeđu. Plava je nula, a smeđa faza. Obično se faza spaja na donji kontakt u grlu jer je tako manja šansa da netko takne ukoliko zaboravi isključiti lampu pri promjeni žarulje, iako kod uređaja koji se spajaju na utičnicu opet sve ovisi o tome kako okreneš utikač, pa je bolje ne računati na to.

 

Kontroleru je sve isto kako spojiš, razlika je samo u tome što su kontakti označeni kao neutralni spojeni zajedno, dok su kontakti koji su označeni kao faze spojeni preko releja pa se oni prekidaju.

 

Napomena: pazi, tu se radi o naponima opasnim po život. Nikad nemoj uključivati dok nije sve dobro sastavljeno i izolirano (kućišta sa žaruljama zatvorena, a kontroler zatvoren u izoliranu plastičnu kutiju).

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
11 godina
offline
Re: Možete li mi preporučiti električara za ovaj p
MrBlc kaže...

Napon od 220 V je postepeno dignut prvo na 230, pa onda na 240 V. Noviji uređaji se rade na viši nazivni napon, a starijima je to ionako unutar tolerancije.

 

Što se tiče žarulje od 100 W, pitanje je da li će ona pregrijati to kućište, iako će zapravo efektivno biti 50 W jer će raditi pola vremena.

 

Taj kabel je namijenjen za zvučnike, po presjeku je dovoljan, ali nije naveden max napon, pa je bolje uzeti namjenski kabel (a i nije standardno da se za 240 V koriste te boje). Uzmi 2x0,75 kabel s vanjskim plaštom, kakvi se inače koriste za sobne lampe, to ti je najbolja opcija.

 

U tom kabelu ćeš imati plavu i smeđu. Plava je nula, a smeđa faza. Obično se faza spaja na donji kontakt u grlu jer je tako manja šansa da netko takne ukoliko zaboravi isključiti lampu pri promjeni žarulje, iako kod uređaja koji se spajaju na utičnicu opet sve ovisi o tome kako okreneš utikač, pa je bolje ne računati na to.

 

Kontroleru je sve isto kako spojiš, razlika je samo u tome što su kontakti označeni kao neutralni spojeni zajedno, dok su kontakti koji su označeni kao faze spojeni preko releja pa se oni prekidaju.

 

Napomena: pazi, tu se radi o naponima opasnim po život. Nikad nemoj uključivati dok nije sve dobro sastavljeno i izolirano (kućišta sa žaruljama zatvorena, a kontroler zatvoren u izoliranu plastičnu kutiju).

 

 Kolega,od srca hvala,sutra ću kupiti odgovarajući kabel te ću probati sve spojiti.Javit ću kako je prošlo i da li radi.

 

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice