Vodeno hlađenje - što i kako izdvojena tema

poruka: 923
|
čitano: 332.455
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
dpanijan kaže...

Kupio sam https://www.links.hr/hr/vodeno-hladenje-arctic-liquid-freezer-ii-240-socket-2066-2011-3-115x-am4-051000057 i dva fitinga sa šelnama u "INDUSTRIJSKA PNEUMATIKA d.o.o."... Pumpa sa blokom za CPU visi u zraku, ubacio sam još jedno crijevo od pumpe do grafičke, dotočio malo destilirane i fino radi... Temperatura ne ide preko 50°C.

Problem je bio što sam spojio pumpu na konektor od case fana, a kompu nije bilo vruće pa nije pustio dovoljno struje da pumpa proradi. Nisam na brzinu pronašao kako bih sofwerski ubrzao case fan, pa sam je spojio direktno na 12V i sad radi odlično.

Ne znam da li skraćujem vijek pumpi što je stalno na 12V ? ... da li da tražim drugu pumpu ?

... kao instant rješenja uz malo modifikacije mislim da je uspjelo :)

 

 Moraš samo još provjeriti koliko case fan daje wati i koliko je pumpi potrebni wati da nebi kojim slučajem riknuo ti case fan konektor ako kojim slučajem je pumpi potrebno više nego što može da case fan isporuči.

http://hwbot.org/signature/u135800.png
9 godina
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
mirzet1976 kaže...
dpanijan kaže...

Kupio sam https://www.links.hr/hr/vodeno-hladenje-arctic-liquid-freezer-ii-240-socket-2066-2011-3-115x-am4-051000057 i dva fitinga sa šelnama u "INDUSTRIJSKA PNEUMATIKA d.o.o."... Pumpa sa blokom za CPU visi u zraku, ubacio sam još jedno crijevo od pumpe do grafičke, dotočio malo destilirane i fino radi... Temperatura ne ide preko 50°C.

Problem je bio što sam spojio pumpu na konektor od case fana, a kompu nije bilo vruće pa nije pustio dovoljno struje da pumpa proradi. Nisam na brzinu pronašao kako bih sofwerski ubrzao case fan, pa sam je spojio direktno na 12V i sad radi odlično.

Ne znam da li skraćujem vijek pumpi što je stalno na 12V ? ... da li da tražim drugu pumpu ?

... kao instant rješenja uz malo modifikacije mislim da je uspjelo :)

 

 Moraš samo još provjeriti koliko case fan daje wati i koliko je pumpi potrebni wati da nebi kojim slučajem riknuo ti case fan konektor ako kojim slučajem je pumpi potrebno više nego što može da case fan isporuči.

 Nije više preko konektora, nego sam uzeo 12V iz konektora za floppy. Sad pumpa stalno radi na full, bez kontrole.

11 godina
neaktivan
offline
Vodeno hlađenje - što i kako

Neko iz zg da želi doc zaradit 300kn,treba spojit arctic 360. U dm ako je netko voljan 👽

http://steamcommunity.com/id/BluePill/
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.6.2021 10:41 (Nvidia GTX 680).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
Pozdrav svima, ima netko viska da proda am4 bracket za corsair hydro ili nzxt vodeno (trebali bi bit isti). Imam krakena koji mi je van pogona jer sam u seldibama pogubio kutiju od vodenog.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Vodeno hlađenje - što i kako

Next level DIY hlađenje za PC.

Lik je inače veoma kreativan i ima odlične projekte na kanalu, ali me je ovo  posebno oduševilo.

Najinovativniji sistem hlađenja koji sam ikada vidio i još uz to odlično radi.

 

 
0 1 hvala 0
3 godine
offline
Vodeno hlađenje - što i kako

Lik je potrosio extra 5000kn materijala da bi si zauzeo pola kuce, prakticki za nista

Moj PC  
0 4 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Vodeno hlađenje - što i kako

Pozdrav. Jucer sam kupio nzxt kraken z53 hladenje, bilo sve ok, danas kad sam palio komp mi izbacilo cpu fan error... pronjuskao sam i u biosu pod monitoring sam ignorirao cpu fan i temp iako mislim da to nije rijesenje ali uspio sam upalit komp. Posto je cooler spojen na 4 pinski a on sam je 3, pa je jedan "viska", jel moguce da je samo zbog toga, inace mi je temp proc oko 50-60, max izmjereno 69 stupnja ? Hvala

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.9.2021 21:02 (boki707).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
boki707 kaže...

Sve ti je u redu.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
12 godina
offline
Vodeno hlađenje - što i kako

Večer svima,

 

jedno kratko i možda glupo pitanje u vezi crijeva i fitinga..

Ako imam pvc prozirno crijevo dimenzija 10/13mm i fitinge 10/16mm,da li je to ok?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
tino26 kaže...

Večer svima,

 

jedno kratko i možda glupo pitanje u vezi crijeva i fitinga..

Ako imam pvc prozirno crijevo dimenzija 10/13mm i fitinge 10/16mm,da li je to ok?

 Naravno da ne. Premda je unutarnju promjer crijeva jednak (10 mm), stijenka je deblja i nećeš moći stisnuti crijevo s prstenom

12 godina
offline
Vodeno hlađenje - što i kako

Da,tako sam nekako i ja mislio da neće to biti ok..


Zna li netko možda gdje se može u ZG-u ili online kupiti prozirno crijevo dimenzija 10x13mm?


Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Vodeno hlađenje - što i kako

Ima par tjedana da primjećujem ovaj zvuk kao na ovome videu. Javlja se nekoliko minuta nakon uključenje računala i traje do možda pola sata. I interesantno je da se pojavljuje nekoliko minuta nakon što stanem s igrom ili nekom (procesorski) zahtjevnijom radnjom. Onda traje nešto kraće. I tijekom trajanja tog zvuka, kada dodirnem plastični dio kućišta, osjećam da vibrira. Inače, procesor je uredno hlađen i sve dobro radi. Jamstvo vodenog hlađenja još traje. Ipak, sve mi se čini da ću uskoro prijeći na klasično zračno hlađenje. Zbog vlastitog mira. Najviše se bojim da ne procuri.

 

 

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Vodeno hlađenje - što i kako

Pozdrav,namjera mi je zamijeniti CPU hladnjak (Be quiet! Shadow Rock Slim 2) sa Arctic Liquid Freezer II 240 vodenim hlađenjem.Pošto sam dimenzijama kućišta ograničen na ugradnju sa prednje strane zanima me da li je bolja i učinkovitija instalacija 

sa usisom zraka iznutra i radijatorom prema vani ili obrnuto.Meni logičnije izgleda ova prva opcija jer u obrnutom slučaju topli zrak ide u kućište.Kakve su vaša iskustva sa time i oćenito ovim hlađenjem?CPU je i5 13600kf,dosta se grije pod opterećenjem,pa me zanima hoće li biti osjetne razlike u temperaturama(ako tko ima isti ili sličan CPU i hlađenje)?

Priložit ću sliku koju je postavio kolega u jednom prijašnjem postu.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
ghibli7 kaže...

Pozdrav,namjera mi je zamijeniti CPU hladnjak (Be quiet! Shadow Rock Slim 2) sa Arctic Liquid Freezer II 240 vodenim hlađenjem.Pošto sam dimenzijama kućišta ograničen na ugradnju sa prednje strane zanima me da li je bolja i učinkovitija instalacija 

sa usisom zraka iznutra i radijatorom prema vani ili obrnuto.Meni logičnije izgleda ova prva opcija jer u obrnutom slučaju topli zrak ide u kućište.Kakve su vaša iskustva sa time i oćenito ovim hlađenjem?CPU je i5 13600kf,dosta se grije pod opterećenjem,pa me zanima hoće li biti osjetne razlike u temperaturama(ako tko ima isti ili sličan CPU i hlađenje)?

Priložit ću sliku koju je postavio kolega u jednom prijašnjem postu.

 

 

14 godina
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
Boris grozni kaže...
ghibli7 kaže...

Pozdrav,namjera mi je zamijeniti CPU hladnjak (Be quiet! Shadow Rock Slim 2) sa Arctic Liquid Freezer II 240 vodenim hlađenjem.Pošto sam dimenzijama kućišta ograničen na ugradnju sa prednje strane zanima me da li je bolja i učinkovitija instalacija 

sa usisom zraka iznutra i radijatorom prema vani ili obrnuto.Meni logičnije izgleda ova prva opcija jer u obrnutom slučaju topli zrak ide u kućište.Kakve su vaša iskustva sa time i oćenito ovim hlađenjem?CPU je i5 13600kf,dosta se grije pod opterećenjem,pa me zanima hoće li biti osjetne razlike u temperaturama(ako tko ima isti ili sličan CPU i hlađenje)?

Priložit ću sliku koju je postavio kolega u jednom prijašnjem postu.

 

 

 Ok,ovo je ispravan primjer kako se treba instalirati vodeno hlađenje radi izbjegavanja skupljanja mjehurića zraka u pumpi ali nije odgovor na ono što sam ja pitao.

3 godine
offline
Vodeno hlađenje - što i kako

jedan od primjera, eventualno ako i dolje imas vent još bolje, uvijek vanjski svjezi zrak mora ulaziti u aio i izlaziti u kuciste!
Razlika mora biti poprilicna.

Moj PC  
1 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
Proguglaj malo, bilo je masa testova, zakljucak je da je sve to unutar 1-2 stupnja kako god montiras. Ako sve radi kako bi trebalo naravno.

Tako da, stavio ventove da uvlace iz vana zrak i pusu po radijatoru, ili uzimaju zrak iz unutrasnjosti i pusu prema van neke drasticne mjerljive razlike nebi trebao imati.

Jedini scenarij u kojem razlika postoji, ako je prednji ulaz (ili izlaz ovisno kako si okrenuo ventove) ujedno i jedini nacin da zrak izadje van..... Kod kucista koja npr nemaju gornje ventilatore.

Ovo kako ti mislis montirati je varijacija na temu "vodeno gore", gdje ventovi uzimaju zrak iz kucista i preko radijatora ga ispuhuju, rezultati mogu biti sitno losiji jer nemas dotoka hladnog zraka u kuciste preko front panela.... Ali nije to sad 10C razlike....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
Boris grozni kaže...

jedan od primjera, eventualno ako i dolje imas vent još bolje, uvijek vanjski svjezi zrak mora ulaziti u aio i izlaziti u kuciste!
Razlika mora biti poprilicna.

U kućište mora ulaziti svjež zrak.Iz AIO ne izlazi svjež zrak i ne mora ulaziti u kućište.

Po ovome na slici mislim da je to za moj slučaj jedina ispravna opcija i po položaju ventilatora usis je iznutra.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 29.7.2023 21:05 (ghibli7).
14 godina
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
Damir22 kaže...
Proguglaj malo, bilo je masa testova, zakljucak je da je sve to unutar 1-2 stupnja kako god montiras. Ako sve radi kako bi trebalo naravno.

Tako da, stavio ventove da uvlace iz vana zrak i pusu po radijatoru, ili uzimaju zrak iz unutrasnjosti i pusu prema van neke drasticne mjerljive razlike nebi trebao imati.

Jedini scenarij u kojem razlika postoji, ako je prednji ulaz (ili izlaz ovisno kako si okrenuo ventove) ujedno i jedini nacin da zrak izadje van..... Kod kucista koja npr nemaju gornje ventilatore.

Ovo kako ti mislis montirati je varijacija na temu "vodeno gore", gdje ventovi uzimaju zrak iz kucista i preko radijatora ga ispuhuju, rezultati mogu biti sitno losiji jer nemas dotoka hladnog zraka u kuciste preko front panela.... Ali nije to sad 10C razlike....

 Dva ventilatora koji su sad sprijeda i upuhuju zrak u kućište ću premjestiti na vrh da rade isto.Ima prilično podijeljenih mišljenja na Youtube-u što se tiče položaja radijatora( push vs. pull).Većina tvrdi da je bolje uzimati zrak izvana jer grafička također grije zrak iznutra,slažem se ali ne i da su razlike oko 10 stupnjeva u korist (pull) opcije kako neki tvrde.

 Zato sam i tražio vaša mišljenja odnosno iskustva sa time ako ih imate.

 Vidjet ćemo dokle dosegnu cijevi jer mislim da će to biti presudno.

Poruka je uređivana zadnji put sub 29.7.2023 22:01 (ghibli7).
8 godina
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
Ja sam isprobao na vise kucista.

Worst case scenario je neko ms "GEJmersko" kuciste, gdje je aio moguce montirati jedino naprijed.

Osim toga, jos ima mjesta za ugradnju jednog 120mm nazad, gornja ploca je manje vise zatvorena, ima perforacije, ali ne i mogucnost ugradnje ventilatora.

Dakle, u push konfiguraciji (prednji panel-ventilatori-radijator) i pull konfiguraciji (prednji panel-radijator-ventilatori), kao i u debil konfiguraciji (prednji panel-radijator-ventilatori ali okrenuti da pusu u radijator, pa zrak izlazi kroz prednji panel, znaci neki obrnuti push), sve tri konfiguracije su bile u rangu 2 stupnja razlike. Znaci komotno mozes reci, vanjski utjecaj.

Temperature su bile vise od uobicajenog, jer kako god okrenes, jedan 120mm vent nije mogao baratati s tolikim toplim zrakom, a zatvorena gornja strana je samo doprinjela akumulaciji toplog zraka unutar kucista.

Na "normalnom" kucistu, ispalo je apsolutno svejedno dali je aio gore, s ventovima u push konfiguraciji, 3 venta na prednjem panelu koja ubacuju zrak, te jedan nazad koji izbacuje (ustvari 3-3 konfiguracija), kao i u varijanti da je aio naprijed (panel-ventovi-radijator), a dva ispusna gore i jedan ispusni nazad.

Razlika marginalna, mozda 1-2 stupnja.

Dakle, uz dobar airflow, svejedno ti je.
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Vodeno hlađenje - što i kako

Konačno zamijenio hlađenje.Arctic Freezer 240 ii i Zalman S3 se baš i ne slažu ali ipak sam ga nekako spojio.Ventovi hlađenja su sa prednje strane kućišta i upuhuju zrak izvana u radijator koji je s unutrašnje strane.Dva ventilatora na vrhu kućišta ispuhuju zrak vani kao i stražnji vent.Problem su mi stvarali kablovi za start računala i USB priključci sa gornje prednje strane tako da sam radijator morao spustiti par cm niže.

Hlađenje je dosta tiho,temperaturama sam ajmo reći zadovoljan mada nisam očekivao povremeno throtlanje dvije P jezgre u 10 minutnom Cinebench testu.Temperatura zraka u sobi je malo niža od 27 C pa nije ni čudo.Takt nije padao ispod 5 Ghz kao što je bio slučaj sa Shadow Rock Slim 2.

Usput ako je tko zainteresiran za Be Quiet Shadow Rock Slim 2 prodajem ga u pola cijene.

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.8.2023 0:05 (ghibli7).
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
ghibli7 kaže...

Konačno zamijenio hlađenje.Arctic Freezer 240 ii i Zalman S3 se baš i ne slažu ali ipak sam ga nekako spojio.Ventovi hlađenja su sa prednje strane kućišta i upuhuju zrak izvana u radijator koji je s unutrašnje strane.Dva ventilatora na vrhu kućišta ispuhuju zrak vani kao i stražnji vent.Problem su mi stvarali kablovi za start računala i USB priključci sa gornje prednje strane tako da sam radijator morao spustiti par cm niže.

Hlađenje je dosta tiho,temperaturama sam ajmo reći zadovoljan mada nisam očekivao povremeno throtlanje dvije P jezgre u 10 minutnom Cinebench testu.Temperatura zraka u sobi je malo niža od 27 C pa nije ni čudo.Takt nije padao ispod 5 Ghz kao što je bio slučaj sa Shadow Rock Slim 2.

Usput ako je tko zainteresiran za Be Quiet Shadow Rock Slim 2 prodajem ga u pola cijene.

 Da,dosta su vruči ali sa 280 bi bilo puno bolje a cijena nije baš nešto drastična naspram 240..Slim 2,nema šta tražit sa i5 13600kf

14 godina
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
renato1977 kaže...

 Da,dosta su vruči ali sa 280 bi bilo puno bolje a cijena nije baš nešto drastična naspram 240..Slim 2,nema šta tražit sa i5 13600kf

 Svakako bi bilo bolje sa 280 ali jedva sam našao mjesta za 240.Možda nekom drugom prilikom kad budem najprije birao kućište pa onda komponente.

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.8.2023 8:30 (ghibli7).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice