Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)

poruka: 32
|
čitano: 18.124
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)

Imam Blackberry na T-mobileu i koristim njihov BIS (Blackberry internet service).

Ako ja to dobro razumijem,  sve aplikacije čiji promet ide preko BIS-a su mi besplatne za korištenje (kao nekakav flat rate).

Jesam li to dobro shvatio?

 

I dodatno, kako saznati koje aplikacije koriste promet preko BIS-a?

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)

ima li netko tko zna ove stvari?

drpetric?

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)

 

Nisam baš siguran da ti je na T-debilu to omogučeno. Koliko sam ja upoznat, flat su ti isključivo mailovi. Ostali internet promet ide preko web.htgprs APN-a, a ne Blackberry.net, stoga moraš aktivirati neki w'n'w paket. Barem su tako meni rekli kad sam ih zvao.

Na kraju sam uzeo pretplatu u VIP-u jer je kod njih puno povoljnije, kao imaju neki tzv "Blackberry from Vodafone" BIS.

Tamo za 91,00 kn koliko košta BB usluga, uz flat e-mail dobiješ i flat internet (preko BB browsera). 

Isto tako se i messengeri (MSN, Gtalkk, ICQ spajaju na blackberry.net APN, pa su i oni džabe.

Povrh toga dopuštaju još 1GB prometa preko gprs0.vipnet.hr (start) APN-a.

 

BB na T-mobilu je pušiona.

 

Što se tiče aplikacija koje koriste promet preko BIS-a tj preko blackberry.net APN-a su u pravilu sve one koje je proizveo RIM. 

Dakle, originalni Internet browser (To mu je naziv u VIP-u, jer je u T-mobile BB-ovima naziv browsera T-zones ili WNW, nisam siguran), zatim svi instant messengeri, BB weather, Facebook, Twitter .... dakle, sve RIM licencirane aplikacije. isto tako radi i "Viigo" koji ima mogućnost odabira na koji APN ćeš ga spojiti. Sve ostale (3rd party) rade isključivo preko operaterovog APN-a, gdje se promet posebno naplaćuje

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.9.2009 17:50 (Bizarro).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)

znam da je BB na T-mobileu bezveze ali nisam imao izbora, poslovni je telefon.

Uglavnom si mi potvrdio ono što sam i mislio, jedino mi se čini da bi BB maps isto trebale biti preko BIS-a (čak i na T-mobileu).

 

A ima li neki način kako bi provjerio po pojedinim alikacijama koja se spaja na koji APN?

 

 

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)

BB maps na Vipu normalno radi preko BIS-a, a za T-mobile stvarno nemam pojma.

 

A da bi vidio na koji je APN spojena aplikacija, ideš u options, advanced options, TCP/IP i situacija bi trebala bit slijedeća:

kvadratić APN Settings enabled je čekiran i ispod toga je upisano APN: web.htgprs. To znači da sve aplikacije koje se ne spajaju na BIS, spajaju se na web.htgprs, dakle onaj APN koji posebno plaćaš. Sad probaj izbrisat taj APN ili odčekiraj kvadratić da bude prazan, sejvaš to  i onda ponovo pokreni sve aplikacije koje želiš, npr. BB maps. Ako dotična aplikacija prijavi da se ne može spojiti na net, onda to znači da ne može koristit BIS nego web.htgprs.

Inače za spajanje na BIS (blackberry.net) ne trebaju u pravilu nikakve postavke, aplikacije sa automatski spajaju, koriste service bookove. One koje ne mogu, traže operaterov APN.

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.10.2009 8:38 (Bizarro).
 
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)

Napravio sam tako, izbrisao APN:web.htgprs i rezultat je slijedeći (i iznenađujući):

 

- rade i BBmaps i Google maps, radi browser!!! i sve aplikacije, tj. shortcuti koji koriste browser u pozadini, npr. shortcut za nekoliko novina itd..., gtalk (a vjerojatno i ostali messengeri koje RIM podržava, ali ih ne koristim), radi mi otprilike pola instaliranih aplikacija...

 

- ne radi Opera i druga polovica aplikacija

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.10.2009 11:09 (daddy_cool).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)

hehe...očito imam sreće jer kod mene skoro sve rade - maps, latitude, browser, IM, viigo, još neke koje kupe sa weba ...jipi...mislim koristim BES pa mi je to ionako uračunato no nema veze svejedno me veseli...

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
16 godina
neaktivan
offline
Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)

Jesi li na T-mobileu ili Vipu?

 

Prema ovom kako sam isprobao, izgleda da i T-mobile i Vip imaju istu stvar.

Sve RIM-ove aplikacije ili one koje su licencirane od njih rade preko BIS-a.

U svakom slučaju sam zadovoljan. Cool

 

Ako ti skoro sve rade to vjerojatno ovisi i o izboru aplikacija koje si kupio ili imaš instalirano.

Ove moje koje ne rade, osim Opere, su neke bezvezne koje sigurno nisu licencirane od strane RIM-a, tako da i nije neki problem.

Za BES nisam upoznat što i kako se plaća, ali ako kažeš da ti je sve u cijeni, još bolje.

 

A ima li neki način da se pristupi AppWorldu?

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.10.2009 12:05 (daddy_cool).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)
daddy_cool kaže...

Jesi li na T-mobileu ili Vipu?

 

Prema ovom kako sam isprobao, izgleda da i T-mobile i Vip imaju istu stvar.

Sve RIM-ove aplikacije ili one koje su licencirane od njih rade preko BIS-a.

U svakom slučaju sam zadovoljan. Cool

 

Ako ti skoro sve rade to vjerojatno ovisi i o izboru aplikacija koje si kupio ili imaš instalirano.

Ove moje koje ne rade, osim Opere, su neke bezvezne koje sigurno nisu licencirane od strane RIM-a, tako da i nije neki problem.

Za BES nisam upoznat što i kako se plaća, ali ako kažeš da ti je sve u cijeni, još bolje.

 

A ima li neki način da se pristupi AppWorldu?

imam T-Mobile BES i super stvar funkcionira. Za BES moraš imat svoj mail server.

appworld

 

No dostupan je u 10tak zemalja među kojima nema drage naše, a ako uspiješ mu pristupiti javi recept!

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
14 godina
neaktivan
offline
Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)

Hm, zanimljivo. Za svaki slučaj provjeravaj trenutnu potrošnju, nikad se ne zna........

Na Vipu Google maps ne radi preko BIS-a.

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.10.2009 16:54 (Bizarro).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)

Evo provjerio sam opet isto i Google maps rade. Malo sam detaljnije pogledao i radi nekih 80% aplikacija.

Provjeravat ću potrošnju jer je i meni to sve malo čudno.

 

Ali kao neki orjentir da dobro gledam mi je Opera, jer evo po treći put pokušavam i ne radi s isključenim web.htgprs-om.

A Google maps ko sat Cool

 

Zar ne bi trebalo biti do aplikacije koju će vezu koristiti a ne do operatera?

Bilo bi logično da i tebi Google maps idu na BIS.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.10.2009 0:01 (daddy_cool).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)
daddy_cool kaže...

Evo provjerio sam opet isto i Google maps rade. Malo sam detaljnije pogledao i radi nekih 80% aplikacija.

Provjeravat ću potrošnju jer je i meni to sve malo čudno.

 

Ali kao neki orjentir da dobro gledam mi je Opera, jer evo po treći put pokušavam i ne radi s isključenim web.htgprs-om.

A Google maps ko sat Cool

 

Zar ne bi trebalo biti do aplikacije koju će vezu koristiti a ne do operatera?

Bilo bi logično da i tebi Google maps idu na BIS.

 

Potvrđujem da rade preko Blackberrya! Ovo me baš zaintrigiralo jer možda je stvar instalacije na serveru ili međusobnog dogovora RIM-VIP odn. RIM-T-Mobile. U svakom slučaju thumb-up za T-Mobile jer sve što ide direktno preko RIM-ovih servera je optimizirano pa je čak i slučajevima slabijeg signala osjećaj korištenja aplikacija koje prilično koriste web odličan! Još da ugrade HSDPA  u 8900 Curve i ja plačem od veselja :-)

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
14 godina
neaktivan
offline
Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)

Ne znam....sve me ovo iznenađuje. Sad može bit da je i T-mobile počeo omogućavat ono što je u ostatku svijeta normalno, samo je žalosno da njihovi djelatnici o ovome nemaju pojma.

Jednostvano ne vjerujem da postoji ikakva mogućnost da oni posebno naplate promet preko blackberry.net APN-a osim ako ga nisu unaprijed limitirali. U nekim državama/operaterima ni flat mail nije flat, nego ima ograničenje u prometu, pa sad bi možda trebalo provjeriti da i T-mobile nema neko slično ograničenje, pa da ne bi došlo do dodatne naplate. Možda ovisi i o tome kakav ugovor ima tvoja firma s T-mobilom.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)
Bizarro kaže...

Ne znam....sve me ovo iznenađuje. Sad može bit da je i T-mobile počeo omogućavat ono što je u ostatku svijeta normalno, samo je žalosno da njihovi djelatnici o ovome nemaju pojma.

Jednostvano ne vjerujem da postoji ikakva mogućnost da oni posebno naplate promet preko blackberry.net APN-a osim ako ga nisu unaprijed limitirali. U nekim državama/operaterima ni flat mail nije flat, nego ima ograničenje u prometu, pa sad bi možda trebalo provjeriti da i T-mobile nema neko slično ograničenje, pa da ne bi došlo do dodatne naplate. Možda ovisi i o tome kakav ugovor ima tvoja firma s T-mobilom.

ma naravno da nigdje nije flat čak ni kad piše da je - primjer ona VIP-ova ponuda gdje napišu flat, a onda kad bolje pročitaš shvaćaš da to nije. Blackberry čak i ako ograničavaju ja za to ne znam niti sam ikad osjetio jer do sada nisam nikad platio ništa pored pretplate.

 

Ono što je nezgodno jesu slučajevi kad idem van s njim, a on bi stalno nešto komunicirao pa je tada najbolje uključiti opciju da ne troši data promet dok je u roamingu. Inače su računi zaprepašćujući - (MB u roamingu npr. Orange u Francuskoj zaračuna 60 kn?!?). Tek sam nakon jednog "većeg" računa saznao da imaju u T-Mobile-u neku opciju kojom ti pokriju 10 MB roaminga (taman za par dana mailova zahvaljujući komprimiranju što radi RIM) i bez toga se  sad ni Maclju ne približavam ;-)

 

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
16 godina
neaktivan
offline
Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)

Znaš li možda kako se zove ta opcija za roaming? Trebat će mi.

Na ovoj stranici ne piše ništa

 

dodatak: pronašao sam, ali to je samo za one koji koriste "blackberry poslovna rješenja".

cijena je 110 kn za 10MB prometa. Inače je 6 kn za 100 kb Plač.

Baš mi je drago da nam T-mobile izlazi u susret ovako niskim cijenama.

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.10.2009 17:10 (daddy_cool).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)

Ne mogu ti pomoći, ja imam BB poslovna rješenja pa to uključim po potrebi. I tu mi je čudna ta brojka od 10 MB jer sam bi uvjeren da sam zadnji put na cca 100 mailova i nešto sitno surfanja morao potrošiti više. Možda mi se boje nešto naplatiti uz postojeću pretplatu Nevinašce

 

Kvaka je možda što instant rješenje ide na skoro bilokoji mob preko one aplikacije, mislim da je BB connect pa se vjerojatno tu štite. Ovo je samo pretpostavka.

 

U stvari, ovih 6 kn nije cijena T-Mobile-a već smradova iz roaminga. Vjerojatno nam to vraćaju za ono što im mi naplatimo na moru 100% skuplje zato što su turisti Cool U ovom slučaju preporučam uključi opciju na BB da ne troši roaming data promet, a onda povuci sve odjednom sa nekog WiFi-a ili upali ponekad roaming na njemu da ti povuče podatke. Tu mudrosti nema, roaming je skup, htjeli mi to ili ne :-(((

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
16 godina
neaktivan
offline
Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)

pošto odem tu i tamo u inozemstvo, uključeno mi je "Off when roaming" tako da nemam brige oko extra troškova. Inače bi bilo svega.

Mogu se zakačiti na neki wifi pa malo prosurfati ali ne znam mogu li se mailovi i sve ovo što ide preko BIS-a prebaciti da idu preko wifi-a?

Pretpostavljam da može, pa ako može, kako? Je li dovoljno da ikona WiFi pobijeli ili treba još nešto?

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.10.2009 12:34 (daddy_cool).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)

Nekoliko dana sam vlasnik Bolda uz ugovor u T-mobileu i BIS. I nisam siguran funkcionira li gore opisani postupak. Naime, uklonio sam TCP/IP postavke i probao se spojiti na internet putem ugrađenog browsera te sam ostao neugodno iznenađen. Nije da se nisam mogao spojiti na internet, nego me neugodno iznenadila provjera računa: i uz izbrisane TCP/IP postavke browser je našao način da se spaja na T-mobileov APN i izdašno ga naplati.

 

Guglao sam, guglao i naišao na najvjerojatniji uzrok problema. U konfiguracijama browsera trebale bi biti tri opcije: "Hotspot Browser" (Wi-Fi), "Internet Browser" i "T-zones". Te opcije vezane su uz servisne knjige (service books) koje dolaze uz uređaj ili se mogu povući sa servera našeg T-mobilea, a nedostaje stavka "Internet Browser" koja je vezana uz knjigu "BlackBerry Internet Browsing Service [Browser Config]" koja, pogađate nedostaje u popisu knjiga našeg operatera. Upravo bi stavka "Internet Browser" trebala omogućiti surfanje breko BlackBerry servera (BIS-a), dok stavka "T-zones" ide preko (svojevrsnog) WAP-a, tj. vezana je za WAP servisne knjige. Ako se (neke) WAP servisne knjige uklone (u kojima se iz HRT - host routing table - vidi da se spajaju na T-mobileov APN), nestaje i stavka "T-zones" iz konfiguracije browsera, tako da ostaje jedino stavka "Hotspot Browser" koji ide preko WLAN-a...

 

Potkrepljenje cijelog problema pronašao sam na blogu korisnika poljskog T-mobilea, pa si pročitajte ukoliko vas zanima: http://headworx.slupik.com/2009/02/switch-episode-4.html.

 

Zaključak je da pratite stanje vašeg računa ukoliko vam sve radi divno i krasno nakon brisanja APN-a iz TCP/IP postavki, da vas "ugodno" ne iznadi suma, kao što je mene. Kako sam novi korisnik BlackBerrya, ne mogu sa stopostotnom sigurnošću stajati iza svega što sam naveo, jer mi račun tek treba doći, a i sam sam još u postupku demistificiranja cijele situacije, pa me slobodno ispravite ukoliko negdje griješim, ili imate neko svoje rješenje.

Ustaj OS-e, CD-ROM te zove!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)
daddy_cool kaže...

pošto odem tu i tamo u inozemstvo, uključeno mi je "Off when roaming" tako da nemam brige oko extra troškova. Inače bi bilo svega.

Mogu se zakačiti na neki wifi pa malo prosurfati ali ne znam mogu li se mailovi i sve ovo što ide preko BIS-a prebaciti da idu preko wifi-a?

Pretpostavljam da može, pa ako može, kako? Je li dovoljno da ikona WiFi pobijeli ili treba još nešto?

A gdje mogu pronaci to "Off when roaming"?

Unaprijed hvala na odgovoru!

16 godina
offline
RE: Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)

@ natasa1

 

Manage Connections - Mobile Network Options - (Data Services) While Roaming [Off]

Ustaj OS-e, CD-ROM te zove!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)
Žao mi je što ti se ovo dogodilo, naime na VIP-u je potpuno drugačija situacija.

Taj service book nemam ni ja na VIP-u, pa mi browser normalno radi preko BIS-a. Kad dođeš na service book "browser config" uđi u njega i vidi koji je APN specificiran. Ako je to web.htgprs, onda pomoći nema (kod mene je blackberry.net). Ustvari postoji nekolicina service bookova koji počijnu sa BB oznakom, tako da bi ih sve trebalo provjeriti. Kod mene svi imaju blackberry.net APN. Jedino što ide preko gprs0.vipnet.hr APN-a je WAP transport.

Ja kad sam uzimao BB, interesirao sam se kod oba operatera i ono što je najgore na T-mobilu niti nakon sigurno više od 10 (deset) razgovora s različitim djelatnicima "tehničke podrške" (moš mislit) nisam uspio shvatiti jel surfanje uključeno u tih 80 kuna ili nije.
Ukratko - BB uskuga na T-mobilu je katastrofa.
Na yebenom VIP-u BB usluga uključuje (uz flat mailove) i flat surfanje (BB browser) i još 1GB prometa preko WAP gateway-a za jubito, streaminge i slične pyzdarije, dok na T-debilu imaš samo mailove, a ostatak usluga je obavijen velom tajni i onda nakon aktivacije usluge dođe do ovakvih stanja.
Ja sam dugo tražio nekoka tko ima tu osnovnu BB uslugu na T-mobilu, čisto da vidim iz prve ruke, ali očito jako malo ljudi to koristi kod njih. Uglavnom koriste korporativni korisnici koji koriste BES, a na BES-u sve šljaka preko BB APN-a. Eto, sad su moje zle sljutnje potvrđene.

Bilo kako bilo, T-mobile očito ima lošiji ugovor s RIM-om nego što to ima Vodafone (VIP) . Jedini razborit potez ti je da promjeniš operatera ako ikako možeš i ako nisi pod ugovorom.

16 godina
offline
RE: Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)

"Browser Config" knjigu nemam. Obrisao sam sve knjige gdje se navode njihovi APN-ovi čisto predostrožnosti radi.

 

Evo popisa knjiga odgovornih za internet na T-mobile BlackBerryu:

 

WAP2 Transport [WPTCP]   APN: www.htgprs.hr

WAP Transport [WAP]  APN: www.htgprs.hr

WAP BrowserConfig [BrowserConfig]   APN: blackberry.net

WAP Browser Config [BrowserConfig]  APN: blackberry.net

WAP Push Config [WAPPushConfig]   APN: APN

Wi-Fi TCP/IP Browser [BrowserConfig]   APN: blackberry.net

Wi-Fi TCP/IP Transport [WPTCP]  APN:

 

Kad se izbriše knjiga "WAP Transport" gubi se stavka "T-zones" u browseru i ostaje samo "Hotspot Browser". Interesantno je da postoje dvije stavke "WAP BrowserConfig/ Browser Config", obje podešene na "blackberry.net" APN. "WAP Push Config" pretpostavljam da ide preko korisnički zadanog APN-a u TCP/IP postavkama, kao, valjda, i "WI-Fi TCP/IP Transport".

Interesantno je što se T-mobile drži pojma "WAP" kao pijan plota, WAP bi trebao biti stari mobilno - internetski protokol s ograničenim mogućnostima prikaza, a taj pojam ovdje trpaju u sve i još se stavka T-zones pojavi pod listom WAP browsera - a sadržaj se prikazuje sa svim elementima. "www.htgprs.hr" prikazije se i u online pregledu računa, tako da nema sumnje da browser "sluša" samo prve dvije knjige s gornjeg popisa...

 

Produživao sam ugovor pred tjedan dana i prebacio se s Flexa na Mrak tarifu te sam uzeo BIS koji je kod njih do kraja mjeseca na akciji uz Mrak tarifu, dobije ga se za 1 kn mjesečno tijekom cijelog trajanja ugovora. Poklon je sam po sebi vrijedan, no ponukan ovom temom i pogotovo činjenicom da se nitko nije žalio na iznose računa (a tema je iz listopada), kad mi je aktiviran BIS, spojio sam se na "T-zones" browser (prethodno izbrisavši TCP/IP APN) i drugi dan ostao šokiran naplatom tih ~2 MB koje sam skinuo. Idući mjesec postaje mi aktivna Mrak tarifa, tako da ću dobiti 25 MB uračunatog prometa i sve ovo neće biti problem (mrvica guglanja kad sam na putu, navigacija). No, ostaje gorak okus T-a po ne znam koji put; prije su barem slali one poruke tipa "Primijetili smo da intenzivno koristite podatkovne usluge, preporučujemo vam naše podatkovne pakete...", sad je i to izostalo Šutim.

Ustaj OS-e, CD-ROM te zove!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)

Evo ako želite koristit App World na T-mobile BB uređajima ovdje je objašnjeno kako to učiniti. http://mob.hr/blackberry-app-world-t-mobile-instalacija/

15 godina
offline
Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)

E sad mi više ništa nije jasno - od nedavno imam (T-Mobile BES) odabir novih browsera putem svog BB-a (8900). Čini mi se da se to automatski instaliralo i koliko su mi objasnili na call centru mogu birati između

1. web'n'walk browsera - besplatno, ali ne ide promet preko infrastrukture mog servera u firmi

2. Blackberry browser - opet besplatno, no ovo kao i do sada ide normalno preko mog servera u firmi tak da se tu mogu postavljati svi policy-i firme

 

(otprije su mi ostali t-zones i Hotspot browser no za njih znam da se posebno naplaćuju pa to ni u kom slučaju ne koristiti)

 

Jel netko tko koristi to skužio i zna o čemu je riječ jer bih privatno uključio BIS, a malo mi je čudno da za 80 kn naknade dobijem full flat za mailove i surfanje? Kako je ovo kod VIP-a?

 

tnx

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)

T-mobilov BIS nema smisla ako već imaš BES, sad opet ovisi kakav ugovor tvoja firma ima s T-mombilom i koju razinu usluge su ponudili.

 

Za 80 kuna (BIS) dobiješ flat mailove, ne i internet. Rade još neke gluposti poput facea i IM programa. Kod vipa je situacija puno bolja. Za 91 kunu imaš i mailove i internet - sve flat. Ovdje ti je najbolje objašnjeno http://mob.hr/bis-blackberry-internet-service-u-hrvatskoj/

Poruka je uređivana zadnji put pon 31.5.2010 11:21 (Bizarro).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)
Bizarro kaže...

T-mobilov BIS nema smisla ako već imaš BES, sad opet ovisi kakav ugovor tvoja firma ima s T-mombilom i koju razinu usluge su ponudili.

 

Za 80 kuna (BIS) dobiješ flat mailove, ne i internet. Rade još neke gluposti poput facea i IM programa. Kod vipa je situacija puno bolja. Za 91 kunu imaš i mailove i internet - sve flat. Ovdje ti je najbolje objašnjeno http://mob.hr/bis-blackberry-internet-service-u-hrvatskoj/

hvala, ali ovaj je članak dosta zastario i liči mi kao da ga je pisao tip iz marketinga VIPa. Ne znam previše o Blackberryu no surfanje kod T-Mobile-a (bez obzira BIS/BES) je neograničeno a to znam jer kolega koristi BIS, a ja BES preko firme i nemamo nikakve opcije webnwalk ili druge điđemiđe osim Blackberry-a i uploadamo brda slika i filmića preko Blackberry-a te nam do sada nikad nije bilo naplaćeno ništa više osim naknade za Blackberry. Ali koliko sam shvatio, moraš imati uključeno surfanje preko web'n'walk browsera, a ne preko t-zones koji ide preko tog javnog APN-a gdje se normalno naplaćuje pa ti treba neka opcija sa podatkovnim paketom. Osim toga, koristimo i Blackberry world i imamo mooore aplikacija na BB-u. No ni kolegi na BISu, ni meni na BESu baš nisu jasni ovi pojmovi te kako biti 100% siguran koja aplikacija koristi koji browser na BBu jer me malo frka ako je uključim, a ona napravi xyz gigaterapetabajta koji se naplaćuju. Ima li neka fora da se to sazna?

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)

Imaš pristup App worldu? Kako?

Ja sam na T-mobile BIS-u i nemam.

 

U browseru imam tri opcije:

- web'n'walk

- t-zones

- Hotspot browser

 

Jasno mi je da je Hotspot za WiFi ali ne kužim u čemu je razlika između prve dvije.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.6.2010 14:16 (daddy_cool).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)

@Genije čudo prirode

Gle, niti je članak zastario niti pisac člaka navija za Vip. To su činjenice. To što misliš da znaš o T-mobile blackBerryju, sam priznaješ da ne znaš previše, jer se kod T-mobile BIS usluge internet naplaćuje posebno, tj. preko nekog od podatkovnih paketa. Znači promet ide preko web.htgprs apn-a ili nekog sličnog, isto operaterovog. Kod Vipa je situacija takva da internet promet za surfanje ide preko blackberry.net apn-a što znači da je uključen u mjesečnu naknadu. Ne nude svi operateri jedan nivo BIS usluge i to je činjenica. T-mobile ima lošiju varijantu. Ak okoristiš BIS znači da će ti se to ipak naplatiti, ili koristiš neku od podatkovnih tarifa, a da ni ne znaš (možda su ti prodali a da ti nisu rekli). Jednostavno, nazovi SZK i pitaj preko čega ide surfanje na BIS-u, jer ovo što ti govoriš je jednostavno nemoguće, provjerite još jednom. Otiđi u options-advanced options- TCP/IP i neka pogledaj šta mu je definirano pod APN. Bojim se da ti ne dođe račun malo poveći....Ovo što ti govoriš je moguće jedino ako su to nedavno uveli, ali mislim da je i to nemoguće jer je cijal infrastruktura T-mobile BIS-a prekomplicirana da bi u kratkom vremenu promijneili šemu. T-zones je wap browser i isto ide preko operaterovog APN-a kao i wnw. Kolega ako koristi BES, onda mu je zbog toga sve džabe.

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.6.2010 17:05 (Bizarro).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)
daddy_cool kaže...

Imaš pristup App worldu? Kako?

Ja sam na T-mobile BIS-u i nemam.

 

U browseru imam tri opcije:

- web'n'walk

- t-zones

- Hotspot browser

 

Jasno mi je da je Hotspot za WiFi ali ne kužim u čemu je razlika između prve dvije.

 

 

ne znam kako on ima pristup, ali moguće je instalirati na ovaj način, tu je sve opisano http://mob.hr/blackberry-app-world-t-mobile-instalacija/

16 godina
neaktivan
offline
RE: Koje aplikacije koriste BIS (Blackberry)

može se tako instalirati i radi, probao sam.

Samo što appworld nakon nekoliko dana jednostavno nestane.

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice