Kamere u smartfonima- Rasprava izdvojena tema

poruka: 6.274
|
čitano: 1.435.030
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

Sve je to bzvz tipa 5X, 10X ako između glavne i telephoto kamere nema nista kao na P40 PRO. 

Nadam se da ce pokriti raspon kao i na P40 PRO Plus koji između ima 3X koja je daleko korisnija od 5X i 10X.

10X ce ti trebati u mozda 5% slucajeva...mislim na uobicajenog korisnika, ne nekog tko proucava ptice ili snima brodove na pucini ili lovi avione na nebu.

Sa 3X odnosno cca 80mm mozes puno toga i to je fokala koju mozes koristiti u cca 30-50% svih situacija i odlicnaje kao portretna fokala i cesto dovoljna za "pribliziti" nesto sto je udaljeno, a po potrebi se uz malo digitalnog zoom rastegne na 5X ili cca 125mm.

Trenutno s20 ima 1,1x telephoto kameru, hibridno radi na 3x.

 

Kako ovdje pišu o s21 Ultra, mislim da će sigurno biti i između fokala koja će biti na običnom s21, da li ova trenutna 3x hibrid kamera sa s20 ili neka druga ne znam...ali eto, vidit ćemo uskoro....mislim da je gotovo nikakava šansa da ostave rupu od 1x do 10x...

9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

Da, skoro sve prema očekivanjima... https://www.theverge.com/22227772/samsung-galaxy-s21-plus-ultra-price-specs-release-date-unpacked baš me znaima kakve će fotke davati ultra. Super je da više nije zakrivljeni ekran (sad vidim da je jedino na ultri ostao zakrivljeni ekran 😌) 👍👍 ali opet ako hoćeš najbolji kamera setup, moraš uzeti ciglu....ne sviđa mi se to 😬

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.1.2021 18:03 (Dan1234567890).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
sve dok sve kamere odnosno senzori ne budu po svemu isti jedini po žarišnoj i eventualno otvoru blende je to sve pain in ass

ultra wide to je bezveze...24mm je i više nego odličan... znači stave kamere s fiksnim žarišnim...recimo
3 potpuna ista...24mm...50mm...100mm i to je to...na ovu od 100mm stave veći F radi dubinske...sve da imaju OIS...PDAF...sve da imaju 12mpx...1.80um

i idu na K s tom debljinom od 7mm za uređaj...čisto sumnjam da bi itko primjetio da je 10mm...a s druge strane tih 3mm znači da dio od kamera neće viriti iznad...veći prostor...bolje hlađenje...veća baterija... mogu staviti kvalitetnije leće

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.1.2021 17:40 (HCMAA).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

i kad bi ti kupio onda mobitel nakon kupovine takvog mobitela? 3 ili 5 godina? svi proizvođači koji se orijentiraju prvenstveno na hardver ne mogu se vratiti na 3-4 modela godišnje zbog tog začaranog kruga hiperprodukcije.

apple sa druge strane si to može dopustiti i već sada dopušta jer prosječna starost ajfona prije nego ga korisnik zamjeni je čini mi se 4 ili 5 godina. ali zato su se orijentirali na prodaju usluga da nadomjeste pare od hardvera.

ista stvar sa mac stolnim i laptop računalima.

 

npr. već sada postoje baterije "ojačane" grafenom koji po prvim testiranjima dosta smanjuje temperaturu punjenja i time omogućuje ove 60W+ punjenje i povećava za minimalno 50% broj ciklusa koje baterija može isporučiti.

mislim da čak mi 10 ultra ima nekoliko "listića" tog grafena u bateriji, pa će vrijeme pokazat koliko to zapravo pridonosi zdravlju baterije.

 

zašto se ne stavlja to u mainstream mid rangere tipa a51, redmi note 9, oneplus nord? a stavljaju se kud i kamo skuplje đinđe čiji je r&d skuplji od tehnologije grafenske baterije, npr najnovije je sada selfi kamera ispod ekrana...

yippee ki-yay
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
HCMAA kaže...
sve dok sve kamere odnosno senzori ne budu po svemu isti jedini po žarišnoj i eventualno otvoru blende je to sve pain in ass

ultra wide to je bezveze...24mm je i više nego odličan... znači stave kamere s fiksnim žarišnim...recimo
3 potpuna ista...24mm...50mm...100mm i to je to...na ovu od 100mm stave veći F radi dubinske...sve da imaju OIS...PDAF...sve da imaju 12mpx...1.80um

i idu na K s tom debljinom od 7mm za uređaj...čisto sumnjam da bi itko primjetio da je 10mm...a s druge strane tih 3mm znači da dio od kamera neće viriti iznad...veći prostor...bolje hlađenje...veća baterija... mogu staviti kvalitetnije leće

 Na 100mm ne mozes staviti veci otvor blende sve i da hoces... Tako da veci f mora biti htio ne htio.....

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Posmatrač kaže...
HCMAA kaže...
sve dok sve kamere odnosno senzori ne budu po svemu isti jedini po žarišnoj i eventualno otvoru blende je to sve pain in ass

ultra wide to je bezveze...24mm je i više nego odličan... znači stave kamere s fiksnim žarišnim...recimo
3 potpuna ista...24mm...50mm...100mm i to je to...na ovu od 100mm stave veći F radi dubinske...sve da imaju OIS...PDAF...sve da imaju 12mpx...1.80um

i idu na K s tom debljinom od 7mm za uređaj...čisto sumnjam da bi itko primjetio da je 10mm...a s druge strane tih 3mm znači da dio od kamera neće viriti iznad...veći prostor...bolje hlađenje...veća baterija... mogu staviti kvalitetnije leće

 Na 100mm ne mozes staviti veci otvor blende sve i da hoces... Tako da veci f mora biti htio ne htio.....

 Mi10 pro je to fino odradio

 

108 MP, f/1.7, (wide), 1/1.33", 0.8µm, PDAF, Laser AF, OIS
12 MP, f/2.0, 50mm (telephoto), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, 2x optical zoom
8 MP, f/2.0, (telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 3.7x optical zoom, 5x hybrid zoom

Uređaji u zadnjih 12mj: Iphone 6s/7/8plus/XR. Xiaomi: mi8/mi9/mi9t/mi9tpro/mi note10/poco F1/ note7. Samsung: Note9/s9/s9+/s10/s10+/note10/a70/a71. Pixel 2xl, Realme x2 pro. Huawei:p30pro/mate20p
9 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

evo i detljanijeg opisa za s21 Ultru i usporedba sa HW iz S20 Ultra i Huawei Mate 40P+

https://www.dxomark.com/samsung-galaxy-s21-ultra-camera-preview/

 

izgleda na papiru obećavajuće, a sad, kakvi će biti stvarni rezultati, vidit ćemo...

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.1.2021 8:24 (Dan1234567890).
 
0 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Kakav je iPhone X po pitanju kamere u današnje vrijeme?

Na papiru hardware i nije nešto napredovao, pa me zanima kakav je u praksi? I foto i video me zanima. Ako netko ima...
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
foofajter kaže...
Kakav je iPhone X po pitanju kamere u današnje vrijeme?

Na papiru hardware i nije nešto napredovao, pa me zanima kakav je u praksi? I foto i video me zanima. Ako netko ima...

 

 

Ako nemas prevelika ocekivanja, ok je. 

Ima iznimno mali senzor 1/3 sto je znatno manje cak i od senzora koji su bili uobicajeni prije 5-6 godina.

Unatoc malom senzoru, fotke su mu solidne i video dosta dobar i to prvenstveno zahvaljujuci dobrom SW. 

Ako ti cijena nije problem ja bih ti savjetovao iPhone XS koji je generaciju noviji i dobio je napokon veci senzor slicne velicine onom na Pixelu. 

 

5 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
što se tiče ovih raznih žarišnih duljina...zar nebi bilo bolje imati jedan pošteni veći senzor sa više mpx...i onda praviš crop

gledam na YouTubeu i svi preporučuju da se ne koristi full rezolucija od senzora...kod ovih koji koriste spajanje više pixela u jedan

s druge strane kad se sitin nokia 808... njenih 41mpx je bilo vrhunske kvalitete kad ima dosta svitla...ono i za nas pixel peeping:)

baš gledam veličina pixela je bila
1.4 um na njoki.

hebiga...ja na svojoj zaboravio password:(
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Moram priznat da mi je zanimljivo imat p40 opet, gotovo u svim situacijama telefon briljira.

 

Cak i gimicki koji su na mate 20/ p30 seriji radili onako, odsrednje, ovde su ok sređeni.

 

Npr light painting mod silky water:

 

https://flic.kr/p/2kukyuz

https://flic.kr/p/2kugpPN

https://flic.kr/p/2kugq14

 

Ko bi rekao da se ovakva duga ekspozicija može snimit s mobitelom, iz ruke, bez nd filtera.

 

 

3x kamera, nekakvih 85mm, idealna zum kamera.

Huawei je ovu lecu predstavio na p20 pro. Nakon toga su je imali i mate 20 pro i p30, ovo je iduca generacija iste

 

https://flic.kr/p/2kuk5FC

https://flic.kr/p/2kukz5x

 

 

 

Aperature mode je prica za sebe, također su ga unaprijedili dosta, pogledajte separaciju između dvije table na desno, pogledajte postepenu gradaciju blura od stabla lijevo od table i daljnje pozadine.

 

https://flic.kr/p/2kukzgz

 

 

Moja najveca zamjerka kameri ovog modela, kad sam ga ljetos imao, je žuitilo koje su fotke imale pri lošem svjetlu.

Iako je to i dalje prisutno, rekao bih niti blizu kao prije i sasvim ok.

 

https://flic.kr/p/2kuRzmp

https://flic.kr/p/2kuRzjR

https://flic.kr/p/2kuy5Pd

https://flic.kr/p/2kuy5UU

 

Cak i  3x kamera odradi odličnu sliku u lošim uvjetima

 

https://flic.kr/p/2kuxyQe

Uređaji u zadnjih 12mj: Iphone 6s/7/8plus/XR. Xiaomi: mi8/mi9/mi9t/mi9tpro/mi note10/poco F1/ note7. Samsung: Note9/s9/s9+/s10/s10+/note10/a70/a71. Pixel 2xl, Realme x2 pro. Huawei:p30pro/mate20p
Moj PC  
6 0 hvala 3
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
HCMAA kaže...
što se tiče ovih raznih žarišnih duljina...zar nebi bilo bolje imati jedan pošteni veći senzor sa više mpx...i onda praviš crop

gledam na YouTubeu i svi preporučuju da se ne koristi full rezolucija od senzora...kod ovih koji koriste spajanje više pixela u jedan

s druge strane kad se sitin nokia 808... njenih 41mpx je bilo vrhunske kvalitete kad ima dosta svitla...ono i za nas pixel peeping:)

baš gledam veličina pixela je bila
1.4 um na njoki.

hebiga...ja na svojoj zaboravio password:(

 S ovim se slažem, jedan pošteni senzor! Cropaš fotku i analiziraš

Sjećam se Nokie 808, imao ju, odlična mob sa još boljim fotićem, xenon je za današnje pojmove znanstvena fantastika, nažalost..  808, veliki senzor bez raznih softverskih gluposti, jpeg fotke skoro pa vrhunske (što za današnje smartfone to ne mogu reći) out of box. Koja vremena

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.1.2021 16:42 (zvonac).
14 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Uzeo sam iPhone 12 Pro. Slike su baš loše odnosno boje na slikama baš isforsirane. Meni to izgleda poput Samsungovih fotki s naglašenim bojama. Stvarnost i fotka nemaju veze jedno s drugim. Video je dobar ali isto dosta svijetao
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Danas instalirao Lightroom na mobitelu (s7edge)...i tako se ja zabavljam isprobavanjem i usporedbom s jpeg kojeg daje mobitel.

Jednostavno kao da mi je mobitel dobio novu kameru... rezultati u odnosu na tvornički jpeg su ČAROBNI.

Znači fotografija napravljena u pro modu u RAW formatu.

Sam postupak je toliko brz da stvarno nema smisla ne koristit RAW.Prvo izabereš da Lightroom to obavi automatski i onda se malo poigraš prema nekim svojim željama i dobiješ (u mom slučaju) JPEG koji je minimalno 200% bolji nego tvornički JPEG.

Očito je Samsung pretjerao s kompresijom...prosijek je nekih 2.5-4mb po sliju...ekport iz Lightroom kad staviš 100% je 3-5 puta veći.

Sad mi je žao što nisam od samog početka koristio pro mod...s obzirom da ima tu par zanimljivih slija koje imam samo u JPEG.

S21 ultra(JPEG) Vs. S7edge (RAW+Lightroom)...baš bi me interesira rezultat

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.1.2021 19:02 (HCMAA).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

znači ti fotkaš u raw-u/manual modu i onda to dorađuješ u mobilnom lightroomu?

 

Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi!
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Apachy kaže...

znači ti fotkaš u raw-u/manual modu i onda to dorađuješ u mobilnom lightroomu?

 

 Ni meni nije jasno baš..

Ako možeš kolega i baciti kakve primjere, da vidimo i mi tih 200% bolju kvalitetu

12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Apachy kaže...

znači ti fotkaš u raw-u/manual modu i onda to dorađuješ u mobilnom lightroomu?

 

 Ne kužim baš ovo pitanje, pa neće valjda JPEG u lightroomu obrađivat. Fotkaš u RAW-u zato da u lightroomu ili nekom sličnom programu izvučeš maksimum od fotke. Od jpega ne buš baš nekaj izvuko.

http://d-u-d.deviantart.com http://500px.com/Dado_D https://dariodrvodelic.wordpress.com/ https://www.flickr.com/photos/95774435@N02/?hide_photostream_welcome=1
5 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Dud kaže...
Apachy kaže...

znači ti fotkaš u raw-u/manual modu i onda to dorađuješ u mobilnom lightroomu?

 

 Ne kužim baš ovo pitanje, pa neće valjda JPEG u lightroomu obrađivat. Fotkaš u RAW-u zato da u lightroomu ili nekom sličnom programu izvučeš maksimum od fotke. Od jpega ne buš baš nekaj izvuko.

 Jpg sa mobitela neces uspjesno obradjivati nigdje.... 

5 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Bio sam zagrijan za p40pro...ali na kraju ispalo da njegov RAW ima manu da je tilt na 150 kad koristiš Lightroom (ali izgleda i kod ostalih programa za obradu i kad koristiš PC).

Konačni rezultat...foto vuče na žučkasto.I ima još jedna zanimljiva stvar kad foto rastegnete maksimalno onda se ne vide pojedinačni pixeli nego sve izgleda ko aquarel.

Međutim kad to isto napraviš s foto od ostalih kamera koje ima p40pro...toga nema.

Sve u svemu jučer instalirao pro verziju od Lightroom na mobitelu...s njom se mogu obrađivati bilo koji RAW...i onaj s normalnih fotoaparata.

Skinuo RAW od RX100M3... jednostavno u pogledu IQ RX100M3 nadmašuje debelo P40PRO.

Tako da umjesto novog mobitela...razmišljam da uzmem RX100

S obzirom na cijene ovih flagship-a...za 3000kn novi RX100M3:)

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
HCMAA kaže...
Bio sam zagrijan za p40pro...ali na kraju ispalo da njegov RAW ima manu da je tilt na 150 kad koristiš Lightroom (ali izgleda i kod ostalih programa za obradu i kad koristiš PC).

Konačni rezultat...foto vuče na žučkasto.I ima još jedna zanimljiva stvar kad foto rastegnete maksimalno onda se ne vide pojedinačni pixeli nego sve izgleda ko aquarel.

Međutim kad to isto napraviš s foto od ostalih kamera koje ima p40pro...toga nema.

Sve u svemu jučer instalirao pro verziju od Lightroom na mobitelu...s njom se mogu obrađivati bilo koji RAW...i onaj s normalnih fotoaparata.

Skinuo RAW od RX100M3... jednostavno u pogledu IQ RX100M3 nadmašuje debelo P40PRO.

Tako da umjesto novog mobitela...razmišljam da uzmem RX100

S obzirom na cijene ovih flagship-a...za 3000kn novi RX100M3:)

 Rx je bomba od fotica, ak ti nije problem nosit fotic i smartfon, onda samo naprijed.. Imao rx100 i rx100 m4.. Iskreno, 100 m4 sam tako rijetko koristio da sam ga prodao, sa smartfonom fotkam i nekako mi fotke najbolje ispadaju, malo teze za objasnit, al tako je..

 

Doduse rx100 je dost mali fotici taman za u dzep ga stavit.

5 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

S obzirom da sam radi Lightroom izbrisao sve jpeg s mobitela...pa nemam za usporedbu...danas sam napravio njekoliko fotografija da Vam mogu pokazati usporedbu.

Razlika nije 200%:)...Ali je dovoljna da se vidi prednost raw u odnosu na tvornički jpeg...naročito u shadows i highlights

S7edge:
Tvornički JPEG vs. Obrađeni RAW

Neće da mi link sa OneDrive radi:(

 

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.1.2021 23:03 (HCMAA).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Vidi se da je zub vremena poprilicno nagrizao s7.

Uređaji u zadnjih 12mj: Iphone 6s/7/8plus/XR. Xiaomi: mi8/mi9/mi9t/mi9tpro/mi note10/poco F1/ note7. Samsung: Note9/s9/s9+/s10/s10+/note10/a70/a71. Pixel 2xl, Realme x2 pro. Huawei:p30pro/mate20p
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Bas gledam RX100 ili 100 III, ali sumnjam da bi ga i koristio kada bi ga uzeo. Samim sam zadovoljan sa P40 Pro. Rekao bi da bez editanja, smartphonei imaju bolj iq i "oku ugodniju" fotku od fotica.

 

Super mi je P40 Pro, kako obična kamera, tako i wide, dok s druge strane x5 skoro ni ne koristim, jednostavno mi je too much, da je x2 ili x3 to bi bilo idealno.

 

 

Sad razmišljam da upiknem opet Google pixel :D. Mislio sam neki Samsung zbog galaxy watcha, ali su mi njihove kamera i fotke dosta loše, imao sam i Note 8/10 plus, i galaxy s9/20. I nije to to

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mrbean kaže...

Bas gledam RX100 ili 100 III, ali sumnjam da bi ga i koristio kada bi ga uzeo. Samim sam zadovoljan sa P40 Pro. Rekao bi da bez editanja, smartphonei imaju bolj iq i "oku ugodniju" fotku od fotica.

 

Super mi je P40 Pro, kako obična kamera, tako i wide, dok s druge strane x5 skoro ni ne koristim, jednostavno mi je too much, da je x2 ili x3 to bi bilo idealno.

 

 

Sad razmišljam da upiknem opet Google pixel :D. Mislio sam neki Samsung zbog galaxy watcha, ali su mi njihove kamera i fotke dosta loše, imao sam i Note 8/10 plus, i galaxy s9/20. I nije to to

 

 

Polako mnogi uviđaju ono o čemu pišem već dosta dugo a to je ta po meni dosta nespretna fokala od 125mm odnosno 5X uvecanje.

Kada bi isao na P40 seriju, jedino nebi gledao P40 PRO upravo zbog toga vec bi isao ili na obicni P40 koji ima 80mm ili P40 PRO Plus koji također ima 3X odnosno 80mm.

To je toliko korisna fokala da ju se moze koristiti na dnevnoj bazi, savrseno odmjerena.

Koliko sam vidio na nekim primjerima kolege Batmana, osim sto se radi o odlicnoj fokali jos je i ta sama kamera 80mm odlicna, sa odlicnim IQ.

Ja imam tu fokalu na Mate 20 PRO, ali slike su nesto manje ostre iako ju ja volim koristiti i njezin IQ me generalno zadovoljava.

 

 

Kada vec spominjete RAW, ja na Mate 20 PRO 90% vremena fotkam u PRO mode, ali na AUTO postavkama.

Iznimno nekada rucno podesim ISO ako ima potrebe.

Razlog zasto koristim PRO mode je taj sto Huawei za razliku od ostalih proizvodjaca ima jednu genijalnu stvar, a to je da ako si u PRO mode i upalio si RAW potpuno zaobilazis SW post obradu fotke koja je uobicajena u AUTO mode kao i u svim ostalim modovima.

Huawei na takav nacin koristenja fotica daje JPEG direktno iz RAW-a.

Na ovaj nacin imam AUTO postavke ako mi se neda bilo sto rucno namjestati, a sa druge strane imam prirodniju fotku bez peglanja detalja, a ostaje mi i RAW ako bas zelim izvuci nesto vise iz pojedine fotke.

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
HCMAA kaže...


Skinuo RAW od RX100M3... jednostavno u pogledu IQ RX100M3 nadmašuje debelo P40PRO.

Tako da umjesto novog mobitela...razmišljam da uzmem RX100

S obzirom na cijene ovih flagship-a...za 3000kn novi RX100M3:)

 

 

Generalno gledajuci IQ kroz cijeli niz fokala slazem se da RX100 nadmasuje P40 samo sto stvari ipak nisu tako jednostavne.

Danasnji smartphonei imaju UW kamere kakvu na RX100 nemas, a ako bi isao kupovati mirrorless tijelo i nasarafiti nekakav UW objektiv on bi te kostao vjerojatno vise od samog mobitela.

RX100 ima prednost sto za sve fokale u rasponu od cca 28-100mm (ne znam sada tocno njegov raspon) koristi isti veliki senzor i kvalitetni ZEISS objektiv.

Ako se gleda samo bazna fokala od cca 28mm tu P40 koristi dosta veliki senzor koji nije puno manji od senzora u RX100.

Tu je P40 dosta konkurentan, cak i fleksibilniji jer ti nudi opciju fotkanja u RAW, obrade samog RAW-a u mobitelu, naknadno instaliranje aplikacija za poboljsanje samnih fotki sto na RX100 mozes samo sanjati.

Uglavnom, sve ima svoje prednosti i mane.

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mrbean kaže...

Bas gledam RX100 ili 100 III, ali sumnjam da bi ga i koristio kada bi ga uzeo. Samim sam zadovoljan sa P40 Pro. Rekao bi da bez editanja, smartphonei imaju bolj iq i "oku ugodniju" fotku od fotica.

 

Super mi je P40 Pro, kako obična kamera, tako i wide, dok s druge strane x5 skoro ni ne koristim, jednostavno mi je too much, da je x2 ili x3 to bi bilo idealno.

 

 

Sad razmišljam da upiknem opet Google pixel :D. Mislio sam neki Samsung zbog galaxy watcha, ali su mi njihove kamera i fotke dosta loše, imao sam i Note 8/10 plus, i galaxy s9/20. I nije to to

 Ja se opasno razmišljam o p40 pro plus. 

Uređaji u zadnjih 12mj: Iphone 6s/7/8plus/XR. Xiaomi: mi8/mi9/mi9t/mi9tpro/mi note10/poco F1/ note7. Samsung: Note9/s9/s9+/s10/s10+/note10/a70/a71. Pixel 2xl, Realme x2 pro. Huawei:p30pro/mate20p
5 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...
mrbean kaže...

.....

 

 

Kada vec spominjete RAW, ja na Mate 20 PRO 90% vremena fotkam u PRO mode, ali na AUTO postavkama.

Iznimno nekada rucno podesim ISO ako ima potrebe.

Razlog zasto koristim PRO mode je taj sto Huawei za razliku od ostalih proizvodjaca ima jednu genijalnu stvar, a to je da ako si u PRO mode i upalio si RAW potpuno zaobilazis SW post obradu fotke koja je uobicajena u AUTO mode kao i u svim ostalim modovima.

Huawei na takav nacin koristenja fotica daje JPEG direktno iz RAW-a.

Na ovaj nacin imam AUTO postavke ako mi se neda bilo sto rucno namjestati, a sa druge strane imam prirodniju fotku bez peglanja detalja, a ostaje mi i RAW ako bas zelim izvuci nesto vise iz pojedine fotke.

 RAW tako radi na apsolutno svim aparatima bilo mobitelima ili klasicnim... RAW ti je u stvari zapis sa senzora direktno bez ikakve dodatne obrade.....Nije tu Huawei nista specifican.....

 

Dobijanje jpeg iz rawa je uvijek direktno i uvijek uz obradu makar samo kompresiju ali je obrada uvijek tu....

Nema drugog nacina nego iz rawa u svim modovima... To tako radi uvijek i svuda. Opet nista specificno za huwei.... To sto ti mislis da se jpeg inace dobija mimo rawa jeste sto ti se raw ne zaoisuje nigdje....

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Posmatrač kaže...
ocean77 kaže...
mrbean kaže...

.....

 

 

Kada vec spominjete RAW, ja na Mate 20 PRO 90% vremena fotkam u PRO mode, ali na AUTO postavkama.

Iznimno nekada rucno podesim ISO ako ima potrebe.

Razlog zasto koristim PRO mode je taj sto Huawei za razliku od ostalih proizvodjaca ima jednu genijalnu stvar, a to je da ako si u PRO mode i upalio si RAW potpuno zaobilazis SW post obradu fotke koja je uobicajena u AUTO mode kao i u svim ostalim modovima.

Huawei na takav nacin koristenja fotica daje JPEG direktno iz RAW-a.

Na ovaj nacin imam AUTO postavke ako mi se neda bilo sto rucno namjestati, a sa druge strane imam prirodniju fotku bez peglanja detalja, a ostaje mi i RAW ako bas zelim izvuci nesto vise iz pojedine fotke.

 RAW tako radi na apsolutno svim aparatima bilo mobitelima ili klasicnim... RAW ti je u stvari zapis sa senzora direktno bez ikakve dodatne obrade.....Nije tu Huawei nista specifican.....

 

Dobijanje jpeg iz rawa je uvijek direktno i uvijek uz obradu makar samo kompresiju ali je obrada uvijek tu....

Nema drugog nacina nego iz rawa u svim modovima... To tako radi uvijek i svuda. Opet nista specificno za huwei.... To sto ti mislis da se jpeg inace dobija mimo rawa jeste sto ti se raw ne zaoisuje nigdje....

 

 

Vjerojatno nisi shvatio sto pisem. 

Imao sam desetke mobitela zadnjih par godina i ne, to ne rade svi na taj nacin pa cak ni Huawei ako fotkam u PRO mode i koristim auto postavke dobit cu opet fotku sa puno SW upliva i post processinga.

Ako koristim ponovo PRO mode i samo upalim RAW osim sto cu dobiti zasebni RAW file tezak cca 80mb, dobit cu i komprimirani JPEG sa bitno vise detalja i bez post processinga koji izgleda punooo prirodnije. 

Taj JPEG je produkt tog RAW-a...kada to isto ponovim sa ugasenim RAW također u PRO mode i koristim auto postavke unutar PROmode dobijem file sa ubijenim detaljima.

Na taj nacin se potpuno zaobilazi RAW, odnosno omogucava se da SW odradi sam puno toga.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.1.2021 12:18 (ocean77).
5 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...
Posmatrač kaže...
ocean77 kaže...
mrbean kaže...

.....

 

 

Kada vec spominjete RAW, ja na Mate 20 PRO 90% vremena fotkam u PRO mode, ali na AUTO postavkama.

Iznimno nekada rucno podesim ISO ako ima potrebe.

Razlog zasto koristim PRO mode je taj sto Huawei za razliku od ostalih proizvodjaca ima jednu genijalnu stvar, a to je da ako si u PRO mode i upalio si RAW potpuno zaobilazis SW post obradu fotke koja je uobicajena u AUTO mode kao i u svim ostalim modovima.

Huawei na takav nacin koristenja fotica daje JPEG direktno iz RAW-a.

Na ovaj nacin imam AUTO postavke ako mi se neda bilo sto rucno namjestati, a sa druge strane imam prirodniju fotku bez peglanja detalja, a ostaje mi i RAW ako bas zelim izvuci nesto vise iz pojedine fotke.

 RAW tako radi na apsolutno svim aparatima bilo mobitelima ili klasicnim... RAW ti je u stvari zapis sa senzora direktno bez ikakve dodatne obrade.....Nije tu Huawei nista specifican.....

 

Dobijanje jpeg iz rawa je uvijek direktno i uvijek uz obradu makar samo kompresiju ali je obrada uvijek tu....

Nema drugog nacina nego iz rawa u svim modovima... To tako radi uvijek i svuda. Opet nista specificno za huwei.... To sto ti mislis da se jpeg inace dobija mimo rawa jeste sto ti se raw ne zaoisuje nigdje....

 

 

Vjerojatno nisi shvatio sto pisem. 

Imao sam desetke mobitela zadnjih par godina i ne, to ne rade svi na taj nacin pa cak ni Huawei ako fotkam u PRO mode i koristim auto postavke dobit cu opet fotku sa puno SW upliva i post processinga.

Ako koristim ponovo PRO mode i samo upalim RAW osim sto cu dobiti zasebni RAW file tezak cca 80mb, dobit cu i komprimirani JPEG sa bitno vise detalja i bez post processinga koji izgleda punooo prirodnije. 

Taj JPEG je produkt tog RAW-a...kada to isto ponovim sa ugasenim RAW također u PRO mode i koristim auto postavke unutar PROmode dobijem file sa ubijenim detaljima.

Na taj nacin se potpuno zaobilazi RAW, odnosno omogucava se da SW odradi sam puno toga.

 

 Nismo se razumjeli u definisanju termina post procesinga.... Fotic uvijek kao polaznu osnovu dobije RAW podatke tj podatke ocitane sa senzora. Ako ide samo u jpg tada se taj RAW ne zapisuje vec se komprimuje u jpg. Ja sam to komprimovanje stavio u definiciju post procesinga a ti nisi... U tome smo se mimoisli...

Ti si napisao zaobilazi raw misleci na raw kao file a ja sam pricao o raw kao podacima  ocitanim sa senzora....

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.1.2021 12:55 (Posmatrač).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice