Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA

poruka: 45
|
čitano: 26.463
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA

Imam Youtube kanale, imam zaradu od njih i isplata ide na Adsense.

Sa Adsensa zatražim ispalutu na devizni od ZABA-e, platim porez i doprinose (drugi dohodak) i to je funkcioniralo do tamo negdje sredine 2021.

 

E onda Google javio da se mora ispuniti neki upitnik oko poreza za Ameriku i pošto je RH jedina u EU koja nema još sporazum za izbjegavanje duplog opoerezivanja - udaraju mi 30% od sve zarade koju su mi donijelo Amerikanci.

Da sada ne idem u detalje oko 1/4 mi uzmu samo radi toga (na svakih 1000€ uzmu 250€ i onda ja još RH porez i ne dobijem niti 500€)!!!!

Dakle ne mogu više tako dalje i prestao sam tražiti isplatu i gomilam novce na Adsense računu eto već skoro godinu dana i čekam da se senilni Biden ili tko već sjeti potpisati taj ugovor sa RH - pogotovo sada kad smo maknuli vize.

 

Jel ima netko neku ideju kao to premostiti??? Razmišljao sam da prijavim adresu u Sloveniji, jer Google samo pošalje kod za verifikaciju na tu adresu (imam nekoga tko može primiti poštu) - mislim da me nitko nikada nije tražio dokumente. Ne znam više dal moram neke dokumente priložiti tamo kad popunjavam taj "tax form" - davno sam to popunjavao.

 

Neka ideja? Molim bez odseli se i sl. Baš imam problem radi sporosti politike dviju država.

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA

Ok istraživao sam dosta i došao do nekih saznanja - pa eto možda pomogne nekome tko ima sl. sitaciju.

 

Ukratko jer mi još puno toga nije jasno.

Naime moramo platiti porez Amerima, ali zapravo imamo pravo na povrat poreza i to je ono što nisam znao. Međutim procedura je užasno komplicirana ... Po onome što sam čitao od tipa koji je sve to radio morate ići u USA ambasadu prvo i dobiti taj neki porezni broj. Pa onda ovjere hrpetine papira, da bi na kraju ispunjavao konačno taj neki formular W9 ili W7. Svemu tome prethodi formular 1042s kojega šalje Google meni i poreznoj u USA (zapravo neka firma šalje koja je navodno u vlasništvu Googla)... Ja ga dobio danas baš :) - trebam dobiti povrat od 100 dolara (platio to prije godinu dana skoro) :). Dođe mi da to jednostavno poklonim Amerima, ali problem je što čuvam puno veće iznose na Googlu i ako danas zatražim te novce ovog puta će taj "zadržani porez" kod Amera biti preko 1000usd, tako da moram krenuti u tu proceduru jer očito sporazuma između Amera i nas neće biti još dugo.

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.4.2022 23:13 (tapiros).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA

A zašto te duplo oporezivanje čudi? Imao si sreće što te dosad nije kačilo, a sad moraš živjet s tim. Jbg, to je život.

 

Pa skoro svi npr. koji rade u Austriji moraju godišnje u HR platiti porez, iako je kroz plaću u Austriji sve plaćeno. Ništa novo. Takvo je stanje dok se nešto ne promijeni.

joTHEgreen
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA

Nije isto. Ovi koji rade vani plaćaju samo razliku poreza u RH. Plaćaju jer je uglavnom porez u RH viši - pa imamo tu razliku, a ako sam dobro razumio da su se odjavili u RH ne bi trebali niti to!

Ja moram platiti 2x porez i to čak od 30% Amerima i na ono što ostane preko 2. dohotka još u RH (oko 33% sa doprinosima ukupno).

 

E sada od 1000€ meni ostane manje od 500€ odmah i to je katastrofa - ali samo na prvi pogled :)! Naime svake godine od RH dobijem povrat poreza i to sav! A sada koliko vidim to mogu dobiti i od Amera - to nisam znao do danas.

Loša stvar je to što je to procedura koja traje i treba znanja i naravno novce dobiješ mjesecima kasnije.

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.4.2022 0:29 (tapiros).
11 godina
offline
Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA

Kupi za taj novac kripto i prodaj ga ovdje.platis 10 posto poreza na dohodak ili cuvaj dvije godine i neplatis nista

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA
Ja sam kontaktirao Ambasadu i kažu da neznaju ništa o porezima, kažu nazovite konzulat, u konzulatu mi isto kažu i pošalju me da zovem Američki IRS. Nemam pojma kako da to rješim. Plaćam preko 500$ mjesečno porez americi, a neznam kako do povrata tog novca
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA
Gogy7 kaže...
Ja sam kontaktirao Ambasadu i kažu da neznaju ništa o porezima, kažu nazovite konzulat, u konzulatu mi isto kažu i pošalju me da zovem Američki IRS. Nemam pojma kako da to rješim. Plaćam preko 500$ mjesečno porez americi, a neznam kako do povrata tog novca

Za porez se pita poreznu.
https://www.hrblock.com/tax-center/irs/forms/irs-phone-numbers/

https://www.irs.gov/help/telephone-assistance

https://www.porezna-uprava.hr/Stranice/Naslovnica.aspx

Ubi bene, ibi patria.
9 godina
offline
Re: Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA
Nista od pozezne u HR kažu da neznaju jer se odnosi na Ameriku.
Poslao sam fax USA Irs pa cemo vidjeti. Svi se prave mutavi kad je povrat poreza u pitanju, a kad treba platiti onda se sve brzo rješava.
13 godina
offline
Re: Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA
tapiros kaže...

Ok istraživao sam dosta i došao do nekih saznanja - pa eto možda pomogne nekome tko ima sl. sitaciju.

 

Ukratko jer mi još puno toga nije jasno.

Naime moramo platiti porez Amerima, ali zapravo imamo pravo na povrat poreza i to je ono što nisam znao. Međutim procedura je užasno komplicirana ... Po onome što sam čitao od tipa koji je sve to radio morate ići u USA ambasadu prvo i dobiti taj neki porezni broj. Pa onda ovjere hrpetine papira, da bi na kraju ispunjavao konačno taj neki formular W9 ili W7. Svemu tome prethodi formular 1042s kojega šalje Google meni i poreznoj u USA (zapravo neka firma šalje koja je navodno u vlasništvu Googla)... Ja ga dobio danas baš :) - trebam dobiti povrat od 100 dolara (platio to prije godinu dana skoro) :). Dođe mi da to jednostavno poklonim Amerima, ali problem je što čuvam puno veće iznose na Googlu i ako danas zatražim te novce ovog puta će taj "zadržani porez" kod Amera biti preko 1000usd, tako da moram krenuti u tu proceduru jer očito sporazuma između Amera i nas neće biti još dugo.

 Pozdrav!

 

Da li možes vise detalja podjeliti?  

 

 

9 godina
offline
Re: Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA
Evo ja krecem u pokusaj povrata poreza iz USA.
Prijatelj iz US mi je nasao ovo:
https://turbotax.intuit.com/tax-tips/irs-tax-forms/what-is-form-w-7-application-for-irs-individual-taxpayer-identification-number/L9SrLJXlT

Znači treba mi W7 file i Tax file koji mi je poslao YouTube i uz to slika osobne.

Tek kad dobijem taj ITIN tek onda mogu tražiti povrat poreza.

Meni ni porezna ni ambasada ni konzulat nisu mogli nista reci vezano iz ovo.

Iduci tjedan saljem dokumente poštom, povrat poreza se moze vrsiti i e-putem.

Javim rezultate
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA

Jel ima neki rok za koliko godina unazad se može tražiti tax return?  (odnosno da li se može tražiti sam za prošlu godinu ili nema nekog limita)

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.12.2022 11:39 (Tean).
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA
Mislim da je 3 godine
13 godina
offline
Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA

Znaci ti pošaljes taj w7 zajedno sa dokumentima, i oni daju ITIN broj. I kako i gdje se onda traži povrat?

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA
Kad dobijes itin mozes online predati zahtjev na stranici porezne u usa
13 godina
offline
Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA

Koliko je to komplicirano, stvarno se nadam da ce mozda uskoro ukinuti dvostruko oporezivanje između HR i USA.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA
Potpisali su neki dan. Ceka se ratifikacija u saboru
13 godina
offline
Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA

W7 se ne može poslati u digitalnom obliku, bas mora biti pošta?

 

Koliko ispadne poštarina i na koju adresu?

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA
Mene kostalo 10 kn i poslao sam na adresu koja se nalazi u linku
13 godina
offline
Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA

Nije bas jasan text, ptov piše da se ne može emailom poslati, onda da može:

 

Submitting the form

A tax return accompanied by one or more W-7 forms cannot be submitted electronically. You can submit it in person at any IRS Taxpayer Assistance Center that performs in-person document reviews; most major cities have such assistance centers, and there is at least one center in every state.

You can also submit tax returns with W-7 forms by mail to:

Internal Revenue Service
ITIN Operation
P.O. Box 149342
Austin, TX 78714-9342

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA
Tean kaže...

Nije bas jasan text, ptov piše da se ne može emailom poslati, onda da može:

 

Submitting the form

A tax return accompanied by one or more W-7 forms cannot be submitted electronically. You can submit it in person at any IRS Taxpayer Assistance Center that performs in-person document reviews; most major cities have such assistance centers, and there is at least one center in every state.

You can also submit tax returns with W-7 forms by mail to:

Internal Revenue Service
ITIN Operation
P.O. Box 149342
Austin, TX 78714-9342

Gdje piše da može?

9 godina
offline
Re: Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA
By mail = poštom
Ne misli se na email
13 godina
offline
Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA

Da, moja greška.

 

Još jedno pitanje, da li treba sada kada se traži itin poslati dokumente od tax withheld-a za svaku godinu (neznam koliko se unazad može, ali spomenuli ste mozda 3) ili je dovoljno poslati samo za jednu godinu sada, a onda kada se dobije itin, onda poslati podatke za vise godina kada se traži povrat poreza? (kompanija za koju radim salje mi svake godine te papire od tax withheld-a).

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA
Samo jednu, zadnju.
Uz to presliku osobne i popunjen w7
13 godina
offline
Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA

Nekoliko pitanja oko ispunjavanja W7

 

Zaokružio sam a) Nonresident alien required to get an ITIN to claim tax treaty benefit.

 

 

 

1. Šta ide pod treaty country / treaty article?

 

 

2. Pod foreign tax I.D. number

 

da li je to OIB?

 

 

https://i.snipboard.io/YaSQlc.jpg

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA
Ne, trazis itin za povrat poreza, tax treaty je za zemlje koje imaju potpisan ugovor.
Da, oib
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA

Reason you’re submitting Form W-7

 

Znači nije a) nego je h) onda?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA

Vi koji pratite, molim napišite ovdje kad se ukida dvostruko oporezivanje, odnosno kad stupa na snagu.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA
Meni su odbili zahtjev za ITIN
Neznam zašto, poslao sam ono sto mi je Google poslao
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA

Meni danas stiglo pismo, ali ne sadrži ITIN broj. Valjda znaci da cu ga tek dobiti.

 

https://ibb.co/x5ry2dX

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja HR-USA
Sto si na kraju zaokruzio te jesi li slao i tax return dokument
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice