IT i korupcija u Hrvatskoj - isplati li se trud?

poruka: 23
|
čitano: 11.708
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
IT i korupcija u Hrvatskoj - isplati li se trud?

 

Nekih stvari mi je u ovoj državi zbilja pun kufer...


Zamislite da u Hrvatskoj imate relativno malu IT firmu, utemeljenu na dugogodišnjem znanju i trudu, i da se želite probiti u hrvatskom poslovnom svijetu. Znate da na temelju iskustva, truda i znanja imate više nego dovoljne kvalifikacije da dobijete bar jedan od
velikih natječaja i značajnijih poslova za velike državne naručitelje, koji bi za Vašu firmu i zaposlenike značio jako puno u razvojnom smislu. Međutim, to se bez obzira na Vaše kvalifikacije ne dogodi niti jedan jedini put, i tako Vaša firma iz godine u godinu samo nastavlja preživljavati unatoč potencijalu za puno više.

Zašto je to tako? Zbog vrlo jednostavnog razloga. Zato što postoji netko tko po defaultu dobiva gotovo sve natječaje nabave informatičke opreme u državnoj administraciji i poduzećima, zahvaljujući prije svega "rođačkim" vezama i političkim poznanstvima, i imaju
zagarantirani monopol protiv koga se ne može ništa. Svi znaju sve o svemu, ali svi uplašeno šute. Nitko se ne usudi otvoreno progovoriti o tome, jer iza IT-istine ispod tepiha skrivaju se gigantski profiti koje bi istina ugrozila. A profiti se u nas štite baseball-palicama, masovnim pritiscima (para)državnih tijela, batinama, a nisu isključena ni radikalnija sredstva. Jedino što održava postojeće stanje je
strah.

Priča se o rebalansu proračuna? Iz Europske komisije nas već godinama bezuspješno upozoravaju kako bi poboljšanjem učinkovitosti i konkurentnosti u javnoj nabavi mogli uštedjeti na izdacima od 20 do 25 posto.  Ali to državnim strukturama, koje će bez problema srezati plaće i financije običnim djelatnicima, umirovljenicima, zdravstvu i obrazovanju ne pada napamet, jer jako dobro profitiraju skrivenim nabavama pod krinkom viših interesa, već svima dobro poznatim "direktnim pogodbama", ili rutinskim mućkanjem s natječajnom dokumentacijom i slično. Umjesto toga muljatorima se dodjeljuju počasne plakete i stvara im se imidž uspješnih i
sposobnih poduzetnika.


Evo vam konkretan slučaj - u javnosti poznati kao "najuspješnija, najjača i najbolja IT firma u državi"  - KING-ICT koji uz svesrdnu pomoć umirovljenog generala koji je naglo u sebi otkrio managerski talent dobija državne poslove. Naravno, i ministar može pomoći ako se
dogovorite. Korupcija? Ma kakvi! :)

Naišao sam na par linkova koji pokazuju kako to funkcionira:
Sukob interesa: M SAN grupa financirala kampanju Dragana Primorca?
http://www.necenzurirano.com/index.php?option=com_content&task=view&id=817&Itemid=77

Primorčevo ministarstvo i Grad Zagreb namjestili 12 milijuna kuna vrijedne poslove tvrtki KING ICT?
http://www.index.hr/vijesti/clanak/primorcevo-ministarstvo-i-grad-zagreb-namjestili-12-milijuna-kuna-vrijedne-poslove-tvrtki-king-ict/326019.aspx

Kako se uništava mala konkurencija koja se bavila istim poslom:
http://wolfwoodscrowd.info/2006/06/06/ecdl-pelin/

Nakon svega ovoga stiže i nagrada: Sjaj i bijeda Kristalne kune Hrvatske gospodarske komore
http://cnn.blog.hr/arhiva-2006-02.html#1620709208

 c/p:
---------------------------------------------
"Tvrtka koja je dobila kristalnu kunu zove se M-San i vlasnik joj je Stipo Matić. Tvrtka je s radom počela ranih devedesetih godina, sklapajući jeftine i nepouzdane kompjutore. Dijelovi koje su ugrađivali u kompjutore bili su loše kvalitete i što je još zanimljivije,
prošvercani su u Hrvatsku. Tih godina mnogi su radili tako, no neki su ipak imali bolje veze pa su i više toga uspjeli prošvercati.

No pravi uzlet firma M-San doživljava s dolaskom umirovljenog generala Damira Krstičevića na managersku poziciju. Na prvi pogled čini vam se krajnje neobično da jedna vojna osoba dolazi na čelo kompjutorske firme. Tajna je u tome da je s dolaskom Krstičevića M-San odjednom postao glavni dobavljač opreme mnogobrojnim državnim poduzećima. Jednostavno… Krstičević je svojim vezama i poznanstvima osigurao poslove tvrtki M-San koje smo svi mi porezni obveznici financirali. Tu se radi o desecima tisuća računala koje je M-San uvalio na račun poreznih obveznika. Eto to je razlog onog „bijeda“ u naslovu, jer se tu ne radi o nekakvoj domaćoj pameti već o tipično rođačko – prijateljskim vezama koje su igrale presudnu ulogu u mnogim javnim natječajima za nabavku informatičke opreme. M-San nije nikakav proizvođač već najobičniji trgovac i preprodavač. Možda najbolje tome u prilog govori da se M-San ne bavi samo
informatičkom opremom, već i prehrambenim proizvodima. Naime lanac trgovina „Prehrana“, također je u rukama Stipe Matića.

To je počelo doslovno ovako: ajde sad u ovoj sobi ti je s PDV-om, a u sobi kod stričeka SM je bez PDV-a. U samom početku bijaše I MSan i mnogo drugih sličnih. Svi su prodavali sa ili bez ondašnjeg poreza. A onda su negdje '96.-te ili 97.-me svi osim Msan-a pritisnuti
kontrolama prestali 'poslovati' na taj način. Jedino je MSan-u izgleda bilo dozvoljeno da radi tako još 2 godine."

---------

 

Mene zanima kako je moguće da nitko ne piše o ovako očitom primjeru korupcije? Ili su svi ovi tekstovi izmišljeni?

 

 

 
11 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
IT i korupcija u Hrvatskoj - isplati li se trud?

Stari, šta te toliko čudi? Pa kompletan posao se u lijepoj našoj odvija na takav način. Pod blagoslovom ekipe sa vrha, i IT industrija je dala svoj udio u današnjoj krizi.

Q: U čemu radiš site? A: Pa u Dreamweaveru! Naravno! - hahahahahahaha
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
IT i korupcija u Hrvatskoj - isplati li se trud?

Neznan zašto se umaraš sa takvin stvarima?Pa nije to od jučer tako u nas nego otkad je počea konflikt jedni su zarađivali na lupeštini i švercu dok su drugi gubili glave.Razumin ja tvoj problem,al to će se nastavit tako sve dok takvi ljudi ne počmu završavat po robijama radi malverzacija i dok mali čovik šuti i puši.Tako je to u zemlji Hrvatskoj...

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: IT i korupcija u Hrvatskoj - isplati li se tru

Dragi Johnny, zašto se čudiš? I čemu? Te stvari su sasvim jasne. Lako je kad se tu radi o Kingu, ali što kad, pored poznatih i dobrih firmi u samom Splitu, natječaj za web Grada dobije osoba za koju nitko nikada u IT krugovima nije čuo? I zamisli kad se taj web plati skoro pola milijuna kuna. Web, skoro pa apsolutno statični web grada Splita.

 

Nemoj se zamarati time. IT u Hrvatskoj je kao i svaka druga industrija: rođački sistem, a ne tržišni.

Jedino tržište na kojem se isplati raditi je ono van Hrvatske. Radi sa strancima, a naše zaboravi. Još bolje - koristi off-shore firmu za naplatu, a novac švercaj preko stranih banaka.

Što te briga uostalom? Jasno je da sav porez koji platiš ionako daruješ kriminalcima, a ne daješ svojoj državi. Tek kada budemo u EU to će značiti da ima neke šanse da se tržište legalizira, ali dok je situacija takva da nas iz EU pljucaju i lansiraju nam odjeb zbog očite korupcije, zaboravi.

 

Fino radi na crno, zdravstveno plaćaj, a mirovinsko ne - štedi u nekoj banci u Švicarskoj ili Austriji.

Hrvatska je oligarhijska partitokracija s primjesama patokracije.
16 godina
neaktivan
offline
RE: IT i korupcija u Hrvatskoj - isplati li se tru
johnny5 kaže...

To je počelo doslovno ovako: ajde sad u ovoj sobi ti je s PDV-om, a u sobi kod stričeka SM je bez PDV-a. U samom početku bijaše I MSan i mnogo drugih sličnih. Svi su prodavali sa ili bez ondašnjeg poreza. A onda su negdje '96.-te ili 97.-me svi osim Msan-a pritisnuti
kontrolama prestali 'poslovati' na taj način. Jedino je MSan-u izgleda bilo dozvoljeno da radi tako još 2 godine."

 

 

Sa ostatkom teksta bih se slozio, ali ovo je netocan navod. Od 1.1.1998. i uvodjenjem PDV-a Msan je poslovao u potpunosti na bijelo sa PDV-om. Nije se mogao kupiti niti 1 disk na crno (znam da ce sad svi graknuti da im je taj i taj pricao suprotno, ali neka se javi jedan koji je kupio na crno).

 

A ono u sobi kod striceka SM nije bio PDV vec bez poreza na promet (15%) i bez poreza na usluge (10%) odnosno ukupno 26,5%.

15 godina
offline
RE: IT i korupcija u Hrvatskoj - isplati li se tru
johnny5 kaže...

 

Znate da na temelju iskustva, truda i znanja imate više nego dovoljne kvalifikacije da dobijete bar jedan od

velikih natječaja i značajnijih poslova za velike državne naručitelje, koji bi za Vašu firmu i zaposlenike značio jako puno u razvojnom smislu. Međutim, to se bez obzira na Vaše kvalifikacije ne dogodi niti jedan jedini put, i tako Vaša firma iz godine u godinu samo nastavlja preživljavati unatoč potencijalu za puno više.

Tak ti i treba kad nemaš Mac...

Every hole is a goal!
16 godina
offline
IT i korupcija u Hrvatskoj - isplati li se trud?

Takva situacija ce bit sve dok se glavni "šarafi" ne maknu s pozicije, oni drze vodu. Samo kako to kod nas ide, jos gori ce ih zamjenit. Svi mi sve znamo i diskutiramo o takvim slicnim temama, a nista ne poduzimamo... Takvo sto primjerice u Kini ne postoji, zasto ? Zato jer se tamo dobro zna red i zakon, kolko me dobro pamcenje sluzi, Kina je uredjena kao komunisticka drzava. Necu ic u detalje...

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: IT i korupcija u Hrvatskoj - isplati li se tru
Bukva kaže...

Tak ti i treba kad nemaš Mac...

Smijeh

 

Batista kaže...

Takva situacija ce bit sve dok se glavni "šarafi" ne maknu s pozicije, oni drze vodu. Samo kako to kod nas ide, jos gori ce ih zamjenit. Svi mi sve znamo i diskutiramo o takvim slicnim temama, a nista ne poduzimamo... Takvo sto primjerice u Kini ne postoji, zasto ? Zato jer se tamo dobro zna red i zakon, kolko me dobro pamcenje sluzi, Kina je uredjena kao komunisticka drzava. Necu ic u detalje...

Ma da, toga u Kini nema http://www.vecernji.hr/vijesti/sve-vise-mita-kini-radi-dobivanja-poslova-clanak-5292.

 

Edit: Evo jos http://www.vecernji.hr/vijesti/zbog-podmitljiva-gradonacelnika-propao-kineski-grad-buducnosti-clanak-6066

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.7.2009 20:18 (virtualAThome).
16 godina
offline
RE: IT i korupcija u Hrvatskoj - isplati li se tru

 

 

Super si našao linkove, a sad proguglaj malo što se desi kad ih uhvate ;)

 

U SVIM zemljama ima korupcije, ali se razlikuju po tome što poduzimaju kad se korupcija otkrije

16 godina
offline
IT i korupcija u Hrvatskoj - isplati li se trud?

Ne budite djeca. Toga ima svugdje - sjetite se korumpiranih Finaca u nekoj aferi sa prodajom, zaboravih čega, Sloveniji. A za Fince se uvijek smatralo da su nacija koja ne poznaje korupciju. Mo'š mislit. Ali, nigdje nije kao doma.

 

Što poduzeti? To je pitanje. Poklopit se ušima i raditi ka' i oni ili dati šta više toga u javnost. Ja mislim ovo drugo. A kakva je situacija u državi počet će stvari rasplitati kad-tad.

WTF?
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: IT i korupcija u Hrvatskoj - isplati li se tru
shkval kaže...

Ne budite djeca. Toga ima svugdje - sjetite se korumpiranih Finaca u nekoj aferi sa prodajom, zaboravih čega, Sloveniji. A za Fince se uvijek smatralo da su nacija koja ne poznaje korupciju. Mo'š mislit. Ali, nigdje nije kao doma.

 

Što poduzeti? To je pitanje. Poklopit se ušima i raditi ka' i oni ili dati šta više toga u javnost. Ja mislim ovo drugo. A kakva je situacija u državi počet će stvari rasplitati kad-tad.

Oklopnih vozila Patria.

 

Proči če godine dok se kod nas smanji korupcija i uvede neki legalniji način poslovanja.

Torrent je zakon!! S Linuxom dobiješ kuću, a s Windowsima samo prozore. Staistika: 4 žuta , 3 cr vena- obnavljam svakim novim kartonom
16 godina
offline
RE: IT i korupcija u Hrvatskoj - isplati li se tru
Koja_pila kaže...

Proči če godine dok se kod nas smanji korupcija i uvede neki legalniji način poslovanja.

 

 

Tek kad stranci postanu vlasnici SVEGA, a to i nije tako daleko

15 godina
neaktivan
offline
IT i korupcija u Hrvatskoj - isplati li se trud?

...možemo se samo zanositi mišlju da će se to srediti ulaskom u EU...evropska unija nas prisiljava na

usvajanje svojih pravila i svojih zakona samo u onolikoj mjeri koliko je to potrebno da unija osigura

svoja eventualna ulaganja u Hrvatsku i svoje interese...sve ostalo što se dešava u ovoj zemlji neće

nam sređivati niti mjenjati evropska unija, to ćemo na žalost morati učiniti sami...kažem na žalost

jer sam odavno izgubio iluzije da su ljudi u ovoj zemlji (govorim o većini) za to sposobni...Mršti se

Moljac - larva*
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.7.2009 22:17 (Jurra).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: IT i korupcija u Hrvatskoj - isplati li se tru
Jurra kaže...

...možemo se samo zanositi mišlju da će se to srediti ulaskom u EU...evropska unija nas prisiljava na

usvajanje svojih pravila i svojih zakona samo u onolikoj mjeri koliko je to potrebno da unija osigura

svoja eventualna ulaganja u Hrvatsku i svoje interese..

 

 

zato i kažem, kad postanu vlasnici SVEGA :D

 

15 godina
neaktivan
offline
RE: IT i korupcija u Hrvatskoj - isplati li se tru

...u tom slučaju postali bi gotovo robovi jer naša socijalna prava, prava naših radnika i naš standard

neće štiti "vlasnici svega"...pogledaj bezbrojne primjere u svijetu, kako se te ugledne strane

korporacije odnose prema radnicima u npr. Indiji, Indokini i slično...imaju točno onoliko prava

koliko im to osigurava njihova matična zemlja i njihovi zakoni...u nekim stranim tvrtkama imaju

čak i prava na batine...

mi smo isto tako odavno sve svoje zakone uskladili sa interesima stranih ulagača pod krinkom

donošenja fleksibilnih zakona...Osmijeh

 

EDIT: u tim i takvim uvjetima, relativno mala, domaća IT firma imala bi još manje šanse...Mršti se

 

Moljac - larva*
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.7.2009 23:35 (Jurra).
15 godina
offline
IT i korupcija u Hrvatskoj - isplati li se trud?

...''dobro jutro!'' onima koji se čude, ako ih uopće ima.

Naši ljudi su po prirodi 'snalažljivi' u kršenju zakona, krađi itd pokazujemo nemjerljivi talent. Veči od svih sportskih i ostalih uspjeha zajedno.

btw. kad je već 'pranje M-san-a', znate li za ono 's faksa na posao' ..? - netko zna na što mislim??

pa onda za one koji su se probudili iz kome... po zaposlenom, država stimulira poslodavca s 50.000kn, 'Stipe' zaposli rođu ili bilo kog, svako mjesec cca 20 novih, pokupi poticaje, a jedini cilj (kao poslovna politika) je dati im otkaz što prije, granica 6-8mj., početnik ima plaću od cca 4.500kn, računajte malo, može i na prste... svi sretni i zadovoljni, na naš račun, a država se još hvali kako potiče zapošljavanje, kako mladi stručnjaci imaju osiguranu budućnost itd, bla-bla...bla. Kažem vam, zaposle se, par mjeseci se 'vrte po uredu', idu na gablec, slažu excel tablice, i to je to. Idući mj. slijedećih 20 brucoša...i novci od PDVa. Svako mjesec prije isteka godine je čista zarada.

Početak? Pa radio Stipe tako 'pomalo'... otišli neki kamioni za Bosnu, 'nestali...', to je bio inicijalni kapital za veliki biznis, uz to general (plus) 'kum' na dobrom mjestu i eto pravog biznisa. Tako onda krenu akcije 'za školarce', ''pospust'', ''jeftinije...''. Država sufinancira, a maloprodajna cijena je veća za cca 10% nego u bilokojem konkurentnom PCshopu. Možda nešto nelogičnog?, ... ne, meni je apsolutno logično.

 

EU? -isti Qrac. smo je kondom s okusom banane, trešnje...

Italija, malo nerazvijeno mjesto, na jugu, (da Coreleone je tu okolo), dobija poticaje iz EU fondova za razvoj regije. Podigne se hangar, kupe dva-tri traktora, bager, malo boje i 'izgledaju k'o novi', tek da se pokrju fiktivni računi, povuče se tako 10,20.. miliona eurića, dok nekom ne postane sumnjivo. Kad se otkrilo da novca nema, investitora nema, ... onda još EU traži nazad (ovo je bespovratni fond, ali zbog malverzacija) svoj novac, i sad ta siromašna regija (kojoj, je trebala pomoć), otplaćuje zajam.... vraća pokradeno dok bankari voze jahtu, trenutno s ove strane jezera oko Braća...

-EU? ... maheri su svugdje isti, nemojte gajiti iluzije, biti naivni. ...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: IT i korupcija u Hrvatskoj - isplati li se tru

Eto vidite kako smo mi jedna fina mala država, sve se zna, sad samo treba nešto i poduzeti Cool

15 godina
offline
RE: IT i korupcija u Hrvatskoj - isplati li se tru
segregator kaže...

Eto vidite kako smo mi jedna fina mala država, sve se zna, sad samo treba nešto i poduzeti Cool

.. sad samo trebamo naći nepotkupljive policajce, advokate, sudce, političare ..... (ili počnimo od profesora koji će naučiti djecu poštenju, ali ne imamo 'index'...) - tko bi bio ''taj netko''? S druge strane, pravno, jedno je nešto znati, dokazati, e to je sasvim nešto drugo. Ili korak dalje, sve je dokazano, krivci u zatvoru, kad ono ili Mesić s pomilovanjem ili su za vikend s ministrima u lovu, poneki čak nisu ni vidjeli zatvor. Posljednji slučaj, HŽ nesreća, jedan od krivaca ima ispričnicu za slabo srce pa nije priveden? wtf?? i doktora treba na lomaču. Ne, netreba nama Robin Hood. Nama treba Bandić...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
IT i korupcija u Hrvatskoj - isplati li se trud?

...heh...jedino kaj mogu poduzet, uz ovakvu šutnju medija, je rezanje vena ali to mi se čini malo preradikalno...Cool

 

...jedno vrijeme sam imao potpis na forumu: najveći neprijatelj slobode je zadovoljan rob...

Moljac - larva*
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
IT i korupcija u Hrvatskoj - isplati li se trud?

Treba nam Eliot Ness. Ili Wyatt Earp. Valjda se već rodio...

WTF?
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: IT i korupcija u Hrvatskoj - isplati li se tru

ihush, ali isto tako, doduše na sjeveru, imaš malu talijansku softversku firmu koja dobije posao na natječajima, ima klijente i razvija se. U nas je to manje-više nemoguće.

Hrvatska je oligarhijska partitokracija s primjesama patokracije.
15 godina
offline
RE: IT i korupcija u Hrvatskoj - isplati li se tru

-da, naxeem, čak i kod nas ima firmi koje rade (gle čuda..) svoj posao i to uspješno, u nemogućim uvijetima boreći se s kumovima. U vrijeme kad ostali otpuštaju, ta firma zapošljava... -jer radi, za razliku od onih drugih koji samo grabe (iz tuđeg džepa). Ali eto, to je takav posao da kumovi nemogu (jer neznaju..) ali bilo je i pokušaja preuzimanja.. -zamisli to, kreteni kad nisu jači, onda te kupe i nakraju radiš za njih. Srećom nisu uspjeli (još..). Tako da ima i kod nas recimo normalnih, ali u manjini.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
RE: IT i korupcija u Hrvatskoj - isplati li se tru

Hehe, kako je rekao moj američki kolega, komentirajući biznis: There are no business partners or friends! It's all sharks out there!

Hrvatska je oligarhijska partitokracija s primjesama patokracije.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice